Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΕΡΡΑΪΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ !!!


Afroditi D

Recommended Posts

Μιας και είχα την "διαμάχη" :lol: με τις Σέρρες & την Πάτρα είπα να εξιλεωθώ ... ανεβάζοντας αυτό το πόστ !

Συνταγές απο της Σέρρες λοιπόν!

 

 

Ξηροψηστα (Σερραϊκή)

 

Υλικά

 

(ανα μερίδα)

1/5 κιλού μελιτζάνες

1/2 κιλό καρύδια

ένα κεφαλάκι σκόρδο

λάδι

ξύδι

κόκκινο πιπέρι

 

Εκτέλεση

 

Κόβουμε φέτες τις μελιτζάνες και τις ζεματάμε. Τις στραγγίζουμε, τις αλευρώνουμε και τις διάζουμε σε ταψί. Ρίχνουμε από πάνω λάδι και κόκκινο πιπέρι. Τις βάζουμε στο φούρνο και μόλις κοκκινίσουν τις βγάζουμε.

 

Μετά κάνουμε την σκορδαλιά. Βάζουμε σ' ένα πιάτο τα καρύδια, το σκόρδο ψιλοκομμένο, το αλάτι, ένα ποτήρι ξύδι και μισό ποτήρι νερό. Ρίχνουμε τη σκορδαλιά πάνω από τις τις μελιτζάνες και ξαναβάζουμε το ταψί στον φούρνο. Μόλις κοκκινίσει πάλι η σκορδαλιά το βγάζουμε.

 

Καλή επιτυχία!

 

πηγή : μέλος Ολγ@

ευχαριστώ Ολγάκι μου :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οχι πάλι ρε γ&*#(%&ο!!!!

Ελεος δηλαδή ρε Αφροδιτάκι!!!!! Μου τρέχουν τα σάλια πάλι!

Μανούλα μου λάθος δουλειά κάνεις!

Ανοίξτε με τον Κώστα ένα φαγάδικο να χε^$%^τε στο τάλιρο!!!

Εσύ θα μαγειρευεις κι ο Κώστας θα κάνει delivery! Κάθε παραγγελία και με άλλο μηχανάκι! Τόσα έχει στο μαγαζί!!!!

Link to comment
Share on other sites

άσε γιατι μου άνοιξε την όρεξη η παλιο-τρελο-ωραία-Σερραϊα... :lol:

ευτηχώς που έχουμε μελιτζάνες κ καρύδια ... θα σου βάλω κ φωτό το βράδυ Βάσια ..μην ανχώνεσαι ... αυτό για το μαγαζί που λες θα το δούμε ... :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

294kj1.jpg

 

297fc8.jpg

 

Ολγάκι απο εμφάνιση δεν ξέρω πως είναι ... :lol: (σίγουρα σαν της μαμάς σου δεν είναι :D ) αλλά απο γεύση σούπερ!!!!!

(το παράκανα λίγο με το σκόρδο & έριξα λίγη παρμεζάνα επάνω , μόλις το έβγαλα απο το φούρνο , στο 1 απο τα 2 πηρέξ )

Μοσχοβόλησε η γειτονιά !!!! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι η εμφανισή τους Αφροδιτούλα μου .... σαν παπουτσάκια με κιμά στο πιο μικρό τους :lol: !!!

Απο γεύση όμως σούπερ έτσι;;; Του Κωστή του άρεσαν έτσι δεν είναι;;;

Για καλύτερη εμφάνιση μπορείς τις μελιτζάνες να τις τοποθετήσεις καπακωτά τη μια με την άλλη και περιμετρικά στο ταψί μέχρι να το καλύψεις όλο. Ετσι οταν θα το σερβίρεις θα το κόψεις σε μικρά κομμάτια, κανονικά είπαμε είναι μεζές αλλά εμάς μας αρέσει πολύ και το τρώμε για φαγητό, Επίσης μπορείς αν θέλεις να προσθέσεις ροδέλες ντομάτας προς το τέλος του ψησίματος ... και η παρμεζάνα καταπληκτική ιδέα... :

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...