Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νήπιο και άλλες δραστιριότητες


Recommended Posts

Το Σεπτέμβριο, θα πάμε νήπιο, ολοήμερο έως τις 4,00.

θέλω να τον γράψω να κάνει Αγγλικά 2 φορές την εβδομάδα, από μία ώρα, τίποτα βαρύ, μαθαίνουν τραγουδάκια λεξούλες και ζωγραφίζουν, απλά να έχει μαι επαφή με την γλώσσα να το δει σαν παιχνίδι και να μην του πέσει πολύ όταν θα ξεκινήσει κανονικά.

Και επίσης σκέφοτμαι να τον γράψω και ποδόσφαιρο μιας και του αρέσει. Λέτε να του πέσουν πολλά??? :roll:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου.παρομοιες σκεψεις κανω και εγω.ο μικρος μου ειναι 3,5 ετων περιπου.θα παει προνηπια.αν το ζουζουνι σου εχει παει ήδη σταθμο και καθοταν κανονικα μεχρι τις τεσσερις,πιστευω οτι δεν θα εχει προβλημα με το ολοήμερο,ειδάλως θα κουράζεται.Οσο για τα αγγλικα,εγω αρχισα να του μιλαω αγλικα, να του βάζω dvd παιδικα ή τραγουδια στα αγγλικα.παρακολουθουμε μαζί bbc news για να συνηθιζει την προφορα και το αυτι του να καταλαβαινει την διαφορα αναμεσα στις γλωσσες.αρχισε να λεει απλες λέξεις ήδη με καλη προφορα απο οτι εγω.για τι ς υπολοιπες εξωσχολικες δραστηριοτητες καλυτερα να τις προσθετεις μια μια και βεβαια θα σου δειξει μονο του ποιο απο ολα του αρέσει και γιατι.αν δεις οτι κουραζεται πολυ ξανα προσπαθησε μετα τα χριστουγεννα που θα έχει ηρεμίσει.καλη συνεχεια! :lol:

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου KANGOO! :wink:

Πηγαίνει παιδικό 2 χρόνια, αλλά τον αφήνω μέχρι τις 1.30. Τον Σεπτέμβρη είναι υποχρεωτικό να μένει έως τις 4.

 

Τα αγγλικά μας περιορίζονται σε αυτά της Ντόρας, αλλά του αρέσει. :lol:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

εκεί δεν εχουν τμήμα αγγλικών?

πληρώνεις πολλά?

αν πληρώνεις μπορείς να απαιτήσεις.

 

θα έλεγα πρώτα να το επιδιώξεις έτσι (αν γινεται)

και μετα να κανεις αυτό με τα αγγλικά.

 

θα έρχεται στο σπίτι η δασκάλα αν ναι τοτε καλό, αν όχι, τοτε θα είναι κορυαστικό να πηγαίνει σε άλλο μέρος πάλι και να μην ειναι σπιτι στην ουσία ποτέ για παιχνίδια, παρα μονο το ΣΚ... ή μονο μια μερα την εβδομάδα.

 

δες στην τελική μήπως γίνεται να πηγαίνει μια φορά μονο αγγλικά την εβδομάδα, εάν δεν ειναι στο σπιτι σας η δασκάλα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Στυλιανάκη σε ευχαριστώ για την απάντηση :wink:

 

Το νήπιο είναι του Δημοσίου οπότε δεν υπάρχουν Αγγλικά.

 

Λες 2 φορές την εβδομάδα από 1 ώρα είναι πολύ΄ε?!

 

Και για το ποδόσφαιρο?

 

Αφήστε που μου ζητάει και χορό! :shock:

 

Τι να κάνω?! :roll:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το οτι ζηταει δεν σημαινει οτι αντεχει. Εχει ξαναπαει σχολειο? (δλδ παιδικο? ) ή ειναι η 1η του επαφη?

Αν ειναι η 1η μην φορτωνεις πολυ γιατι θα κλαταρει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η Ζέτα θα πάει σε ολοήμερο νήπιο και ήδη από πέρσι πάει 2 φορές την εβδομάδα μπαλέτο που της αρέσει και έχουμε ήδη κάνει προεγγραφή και για την νέα περίοδο. Την ρώτησα και εγώ για αγγλικά και μου είπε πως θέλει και απ' ότι ξέρω σε φροντιστήριο σε αυτή την ηλικία είναι μία φορά την εβδομάδα.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Bικυ και εγω σε παρομοιο διλλημα ειμαι...

 

Την μικρη μου την εγραψα προνηπια ολοημερο... Βεβαια εμεις παμε παιδικο εδω και 2 χρονια, επομενως δεν θα της ειναι κατι αγνωστο.. Ξερετε αν στα προνηπια κοιμουντε τα παιδακια?????

 

Θελω να την στειλω κολυμβητηριο, και να αρχισουμε και χορο...........................

 

Να δουμε τι θα της αρεσει περισσοτερο νομιζω οτι το παιδι θα μας οδηγησει... Λεω να αρχισουμε και αν το παιδι κουραζεται και δεν της αρεσει το σταματαμε δεν εχουμε τιποτα να χασουμε.. Οσο για τα αγγλικα νομιζω ακομα νωρις ειναι..

 

Ρε κοριτσια που να πρωτοπαμε τα παιδακια μας... [/i]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

 

Την μικρη μου την εγραψα προνηπια ολοημερο... Βεβαια εμεις παμε παιδικο εδω και 2 χρονια, επομενως δεν θα της ειναι κατι αγνωστο.. Ξερετε αν στα προνηπια κοιμουντε τα παιδακια?????

 

Θελω να την στειλω κολυμβητηριο, και να αρχισουμε και χορο...........................

 

 

Nantia στο ολοήμερο νηπιαγωγίο της περιοχής μας υπάρχει ένα δωμάτιο με κρεββάτια έτσι ώστε όσα παιδιά θέλουν να κοιμηθούν να υπάρχει η δυνατότητα να γίνει.Τώρα δε ξέρω αν είναι υποχρεωτικό σε όλα τα ολοήμερα νηπιαγωγία να διαθέτουν χώρο που να κοιμούνται τα παιδιά.

 

 

Βίκυ όσον αφορά τώρα για το θέμα κι εγώ στις ίδιες σκέψεις βρίσκομαι.

Η δικιά μου φέτος θα πάει προνήπια στο κλασικό τμήμα και όχι στο ολοήμερο και σκέφτομαι να τη γράψω σε σχολή χορού ή σε μπαλέτο(3 φορές την εβδομάδα) που τησ αρέσει πολύ. Θα είναι ουσιαστικά η πρώτη της επαφή με το σχολείο αφου παιδικό δε πήγε παρά μόνο για 2 μήνες πέρυσι το καλοκαίρι και δε ξέρω αν θα τη κακοφανεί που θα λείπει από το σπίτι της.

Και επειδή εσείς θα είστε μέχρι τις 4 στο σχολείο πιστεύω οτι καλύτερα θα ήταν να το γράψεις μόνο σε ένα και όχι και στα δύο για να μην κουραστεί και για να μην του λείψει και το παιχνίδι.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Nantia στο ολοήμερο νηπιαγωγίο της περιοχής μας υπάρχει ένα δωμάτιο με κρεββάτια έτσι ώστε όσα παιδιά θέλουν να κοιμηθούν να υπάρχει η δυνατότητα να γίνει.Τώρα δε ξέρω αν είναι υποχρεωτικό σε όλα τα ολοήμερα νηπιαγωγία να διαθέτουν χώρο που να κοιμούνται τα παιδιά.

 

 

Βίκυ όσον αφορά τώρα για το θέμα κι εγώ στις ίδιες σκέψεις βρίσκομαι.

Η δικιά μου φέτος θα πάει προνήπια στο κλασικό τμήμα και όχι στο ολοήμερο και σκέφτομαι να τη γράψω σε σχολή χορού ή σε μπαλέτο(3 φορές την εβδομάδα) που τησ αρέσει πολύ. Θα είναι ουσιαστικά η πρώτη της επαφή με το σχολείο αφου παιδικό δε πήγε παρά μόνο για 2 μήνες πέρυσι το καλοκαίρι και δε ξέρω αν θα τη κακοφανεί που θα λείπει από το σπίτι της.

Και επειδή εσείς θα είστε μέχρι τις 4 στο σχολείο πιστεύω οτι καλύτερα θα ήταν να το γράψεις μόνο σε ένα και όχι και στα δύο για να μην κουραστεί και για να μην του λείψει και το παιχνίδι.

 

Καλησπερα με λενε Φραγκισκο και εχω 2 κορες.Η μεγαλη τη λενε Αννα και τον μαιο θα κλησει τα 4.Τον σεπτεμβριο θα παμε προνηπιο και σκεφτομαι να τη γραψω ολοημερο γιατι δεν εχει ξαναπαει παιδικο παραμονο για 3 μηνες περυσι.Εκει που θελω τη βοηθεια σας ειναι να μου πειτε που να τη γραψω σαν δραστηριοτητα.Εγω θελω κολυμβητηριο κατι ομως που απεχθανεται η γυναικα μου.Μετα λεμε για μπαλετο ή χορο.απο ποια ηλικια ξεκηνανε και ποιο θεωρειτε καλυτερο.Το παιδι οτι και να του πεις λεει ναι δεν εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει πολυ το μπαλετο αλλα λενε οτι καλυτερα να το αρχισει στα πεντε οποτε φετος που παμε στα προνηπια την πηγαινω μουσικοκινητικη 3 φορες την εβδομαδα.Της αρεσει παρα πολυ.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου κορη ειναι 3,5 και πηγαινει απο φετος στο μπαλετο του οποιου το προγραμμα δεν το θεωρω βαρυ για αυτη την ηλικια. Απο Μαϊο - Οκτωμβριο κανουμε κολυμβητηριο (ανοιχτο κολυμβητηριο) το οποιο εχουμε ξεκινησει απο μικρη ηλικια. Οσον αφορα τα αγγλικα ασχολουμε εγω βαζοντας καποια τραγουδακια , παιζοντας καρτες με τα χρωματα στα αγγλικα , μαθαινουμε να μετραμε και αυτο ειναι ολο. Τωρα παλιοτερα ειχα ρωτησει την παιδοψυχολογο του παιδικου σταθμου που πηγαινει και μου ειχε πως πως δεν υπαρχει θεμα με τις δραστηριοτητες , αρκει το παιδι να θελει να το κανει και να μην καταπιεζεται.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...