Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειναι ασφαλές να ψωνίζεις μέσω internet απο άλλη χώρα .....?


mersy

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους έχω δεί πολύ ωραία πράγματα σε ένα site απο Αγγλία και θα ήθελα πολύ να παραγγείλω για τη βάπτιση της μικρής μου είνα άραγε ασφαλές δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάρτα γιατί φοβάμαι μην μου έρθει χρέωση ουρανοκατέβατη εσείς τι λέτε :?: γνωρίζει κανείς :?::?::?:

το site είναι:

http://www.childrensalon.co.uk/product_info.php?products_id=6109

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι κάρτα που έχει μέσα συγκεκριμένο ποσό για αγορές και δεν μπορείς να χρεώσεις περισσότερο από ότι διαθέτεις. Ας πούμε αν έχεις 200 ευρώ μπορείς να ψωνίσεις μόνο τόσο. Πρέπει να ξέρεις ότι στο ποσό που θα βάλεις θα πρέπει να υπολογίσεις και έναν φόρο δεν θυμάμαι πόσο είναι ακριβώς για αυτά που θα αγοράσεις.Ας πούμε αν κάνουν 250 ευρώ ε ας έχεις 300 μέσα αν και στη σελίδα κάπου θα γράφει για τον φόρο(νομίζω 7,5% για όλες τις κάρτες όχι μόνο τις προπληρωμένες).

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δεν έχω τέτοια προπληρωμένη κάρτα, απλώς πιστωτική, και εδώ και χρόνια την χρησιμοποιώ για αγορές μέσω του ίντερνετ, απο μεγάλες εταιρείες ή και μικρές, απο πολλές χώρες (αμερική γερμανία) και απο την ελλαδα, και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.

εάν ελέγχεις καθε μηνα το λογαριασμό της πιστωτικής, είσαι εντάξει.

δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάποια παραπάνω χρέωση.

Οι εταιρείες που κάνουν πωλήσεις μεσω του διαδικτύου φροντίζουν να γίνονται όλα σωστά γιατί αν δεν το κάνουν κινδυνεύει η υπόληψή τους.

 

θα κοιτάς εάν το συστημα έχει καποια επιβεβαίωση απο γνωστούς οργανισμούς ελέγχου πχ veri-sign κτλ.

 

Αντίθετα, προβλήματα έχω δεί εδώ σε μαγαζιά και καταστήματα που απο την βιασύνη τους κάνουν λάθη - !

 

Δεν θα συνιστούσα το paypal (σύστημα πληρωμής χωρίς κάρτα ) για το οποίο έχω ακούσει αρνητικά λόγια.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω τέτοια προπληρωμένη κάρτα, απλώς πιστωτική, και εδώ και χρόνια την χρησιμοποιώ για αγορές μέσω του ίντερνετ, απο μεγάλες εταιρείες ή και μικρές, απο πολλές χώρες (αμερική γερμανία) και απο την ελλαδα, και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.

εάν ελέγχεις καθε μηνα το λογαριασμό της πιστωτικής, είσαι εντάξει.

δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάποια παραπάνω χρέωση.

Οι εταιρείες που κάνουν πωλήσεις μεσω του διαδικτύου φροντίζουν να γίνονται όλα σωστά γιατί αν δεν το κάνουν κινδυνεύει η υπόληψή τους.

 

θα κοιτάς εάν το συστημα έχει καποια επιβεβαίωση απο γνωστούς οργανισμούς ελέγχου πχ veri-sign κτλ.

 

Αντίθετα, προβλήματα έχω δεί εδώ σε μαγαζιά και καταστήματα που απο την βιασύνη τους κάνουν λάθη - !

 

Δεν θα συνιστούσα το paypal (σύστημα πληρωμής χωρίς κάρτα ) για το οποίο έχω ακούσει αρνητικά λόγια.

 

να κανω μια διορθωση :D

χρησιμοποιω το paypal και λειτουργει με καρτα

ειναι κατι σαν διαμεσος αν γινει κατι δηλαδη εχεις αποδειξη απο το paypal για την αγορα

το ebay ας πουμε χρησιμοποιει paypal για την ασφαλεια του

δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε με την προπληρωμενη ουτε με το paypal :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανω μια διορθωση :D

χρησιμοποιω το paypal και λειτουργει με καρτα

ειναι κατι σαν διαμεσος αν γινει κατι δηλαδη εχεις αποδειξη απο το paypal για την αγορα

το ebay ας πουμε χρησιμοποιει paypal για την ασφαλεια του

δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε με την προπληρωμενη ουτε με το paypal :wink:

Ετσι ακριβως οσον αφορα το paypal.

Και εγω δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα με αυτο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το πρόβλημα όμως δεν είναι με τις εταιρίες που ψωνίζεις αλλά νομίζω με τους χάκερς!

 

Οι χακερς ποτέ δεν μπαίνουν στη διαδικασία να βουτήξουν χρήματα από πιστωτικές...ο απώτερος σκοπός τους είναι να σπάσουν τις ασφάλειες των εταιριών, των anti-virus κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλους έχω δεί πολύ ωραία πράγματα σε ένα site απο Αγγλία και θα ήθελα πολύ να παραγγείλω για τη βάπτιση της μικρής μου είνα άραγε ασφαλές δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάρτα γιατί φοβάμαι μην μου έρθει χρέωση ουρανοκατέβατη εσείς τι λέτε :?: γνωρίζει κανείς :?::?::?:

το site είναι:

http://www.childrensalon.co.uk/product_info.php?products_id=6109

 

κανονικα οι αγορες μεσω ιντερνετ ειναι σιγουρες,Για πιο σιγουρια εγω εχω παρει μια προπληρωμενη πιστωτικη καρτα και οτι και να γινει χανεται μονο το οριο 50 η 100 ? παιρνεις οτι προπληρωσεις. απο την Eurobank μπορει να δινουν και αλλες τραπεζες δεν ξερω.

Τσαο

Η ζωη επαναλαμβανεται συνεχεια,συνεχεια,συνεχεια................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω δεί πολύ ωραία πράγματα σε ένα site απο Αγγλία και θα ήθελα πολύ να παραγγείλω για τη βάπτιση της μικρής μου είνα άραγε ασφαλές δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάρτα γιατί φοβάμαι μην μου έρθει χρέωση ουρανοκατέβατη εσείς τι λέτε :?: γνωρίζει κανείς :?::?::?:

το site είναι:

http://www.childrensalon.co.uk/product_info.php?products_id=6109

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο site, μπορείς να ψωνίσεις άφοβα.

Αυτό που πρέπει να κοιτάς, για να δεις αν είναι αξιόπιστο ένα site είναι να σου βγάζει την ένδειξη "s" (δηλαδή secure) μετά το http.

Όταν θα κάνεις CHECKOUT πρέπει να δεις ότι γράφει https://www.childrensalon...κλπ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί το παραμικρό σε site που έχει secure!!!

Έχω ψωνίσει πολλές φορές χωρίς κανένα πρόβλημα! :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανονικα οι αγορες μεσω ιντερνετ ειναι σιγουρες,Για πιο σιγουρια εγω εχω παρει μια προπληρωμενη πιστωτικη καρτα και οτι και να γινει χανεται μονο το οριο 50 η 100 ? παιρνεις οτι προπληρωσεις. απο την Eurobank μπορει να δινουν και αλλες τραπεζες δεν ξερω.

Τσαο

Καν'τε το ετσι. Απλα βγαζεις μια καρτα με πολυ χαμηλο πιστωτικο οριο και χρησιμοποιεις αυτη για αγορες μεσω internet.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...