Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός σε άλλη χώρα & μη γνώση της γλώσσας


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια,θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που ειναι στο εξωτερικο να μου πουν τι να κανω,λοιπον ο μικρος σε λιγους μηνες θα ξεκινησει παιδικο εδω στη Γερμανια και εχω αγχωθει λιγο με το θεμα της γλωσσας....εσεις τι κανατε;;;δηλ μιλουσατε στο παιδακι σας μεσα στο σπιτι και λιγα ξενα ωστε να προετοιμαστει η το αφησατε να τα μαθει ολα στον παιδικο;;;εχουμε πολλα βιβλια στα γερμανικα,παραμυθια κλπ τι να κανω να του τα διαβαζω;;;να πω και την μαυρη αληθεια δεν ξερω καλα την γλωσσα ξερω ομως να διαβαζω κλπ αλλα λετε να τον μπερδεψω με την προφορα μου;;;να τον αφησω να παει να τα μαθει εκει σωστα;;;και αν δυσκολευτει;;;τι γινετε με τα αλλα παιδακια θα τον κοροιδευουν;;;τι θα γινετε με τις δασκαλες θα του δινουν την απαραιτητη σημασια η θα τον περασουν στο ντουκου και θα εχουμε θεματα...αγχωθηκα λιγο η μου φαινεται;;;:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβως το ίδιο άγχος έχω και εγω εδώ στην Αγγλία....Θα το πάω βεβαια αργότερα, όχι τώρα (σε κανα χρόνο) οπότε θα έχει μάθει την Ελληνική και θα κοιτάει σαν άλιεν τα Αγγλάκια.....

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσει το καλοκαίρι. Οι οδηγίες των παιδιάτρων εδώ είναι ότι εφόσον το παιδί δεν έχει γονιό που να είναι η ξένη γλώσσα η μητρική του (εμάς τα αγγλικά, εσάς τα γερμανικά), εμείς θα του μιλάμε στη γλώσσα μας, και το σχολείο θα αναλάβει τα υπόλοιπα. Στην αρχή συνήθως κάνουν αφωνία τους πρώτους 1-2 μήνες, αλλά μια ωραία πρωία ανοίγουν το στόμα τους και μιλάνε κανονικότατα πλέον τη γλώσσα. Δεν είναι κακό να τον μάθεις κάποιες βασικές λέξεις στα γερμανικά, να μπορεί να ζητήσει ένα ποτήρι νερό που λέει ο λόγος, αλλά μην του μιλάς εσύ συνέχεια. Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις στην τοπική βιβλιοθήκη μήπως διοργανώνουν τίποτε προγράμματα για πιτσιρίκια της ηλικίας του με τραγουδάκια και τέτοια. Και αν δεν είσαι κατά της τηλεόρασης, μπορεί να βλέπει παιδικά στα Γερμανικά, θα τον βοηθήσουν κι αυτά πολύ.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγω! Παρουσα!

Τα περασα και τα περναω...

Εχω ακουσει διαφορα για τη γλωσσα που πρεπει να χρησιμοποιουμε. Οι Βελγοι επιμνουν να τους μιλαω γαλλικα γιατι ετσι θα τα μαθουν πιο ευκολα. Οι ελληνες χμ...Ποιος θα τους μαθει ελληνικα αν η μαμα τους μιλαει γαλλικα?

Στον μεγαλο που ειναι διγλωσσος απανταω στην γλωσσα που ξεκιναει αυτος - αν καταλαβω την ερωτηση και αν ξερω να απντησω.

Ας παμε απο την αρχη με τον παιδικο. Καιι οι δυο πηγαν λιγο μετα τα δυο σε ενα μικρο ιδιωτικο παιδικο σταθμο που ειχε 5-6 παιδακια στην ηλικια τους (και 15 μικροτερα). Και οι δυο μιλανε καλα ελληνικα (ο μικρος παραμιλαει) και μου ζητησαν να τους παω μια λιστε με καποιες λεξεις που χρησιμοποιουν.

Παντως ειχα προνοησει και τα τσισα τα λεμε πιπι στο πιο διεθνες...

Δεν νομιζω οτι εμαθαν να μιλανε στον παιδικο. Ο μεγαλος καθισε περιπου 1 χρονο, ο μικρος 3 μηνες και πηγε σε ταξη υποδοχης στο προνηπιο.

Αρχισε να μιλαει μετα τα χριστουγεννα της πρωτης χρονιας ΄στο προνηπιο (δηλαδη μετα απο 1μιση χρονια συστηματικης επαφης με τη γλωσσα) και τωρα παει αρκετα καλα. Επισης απο οταν αρχισε να επικοινωνει επαψε να ειναι το ιδιο επιθετικος με τα αλλα παιδακια.

Εμεις εχουμε την τηλεοραση συνεχια σε γαλλικο παιδικο προγραμμα και εχουμε παρει διαφορα κομπιουτερ και μαηντοφωνα με τραγουδακια.

Ο μικρος παπαγαλιζει αλλα δεν καταλαβαινει ακομη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.....οπως παντα με χλαρωσατε.

ΚΙΝΓΚΑ και εμεις το καλοκαιρακι θελουμε....δεν ειμαστε πολυ φαν της τηλεορασης,του ειχα βαλει κανα δυο φορες στα γερμανικα κατι παιδικα και δεν τα ηθελε με τιποτα...του εχω μαθει καποιες λεξουλες,βασικες αλλα τιποτα παραπανω.....αυτο με την βιβλιοθηκη θα το κοιταξω αν και εδω στο κουτσοχωρι μας δεν ξερω αν υπαρχει καν βιβλιοθηκη....θελω να τον παω στο κολυμβητηριο εχει γκρουπακια και πιστευω θα του κανει καλο....παντως ευχαριστω..ελπιζω να τα παμε καλα.

MMDAD και εμενα μου λενε οχι ναμην μιλας στο παιδι καθολου θα ξεχασει και τα ελληνικα..οι γερμναοι μου λενε αχ να μιλατε για να μην εχετε θεμα στον παιδικο...ο μικρος μιλαει πολυ καλα για την ηλικια του,κανει μεγαλες προτασουλες και ανετα συνενοησαι μαζι του...ξερει και λιγα γερμανικα αλλα τα βασικα ξες ..εχω ενα παιδακι εδω πιο μεγαλο απο το δικο μου που σωστα δεν ξερει καμια απο τις δυο γλωσσες...ξερει καλα ελληνικα αλλα και καλα γερμανικα...οχι ομως τελεια...μου μιλαε καμια φορα στα ελληνικα αλλα και τα μισα στα γερμανικα....λες να γινει κατι τετοιο;;και αν φανταζομα εινια παροδικο με τον χρονο θα καλυτερευει η κατασταση ε;;.

Εχω ψιλοαγχωθει και με την σχεση του με αλλα παιδακια...εχω παρατηρησει 2 φορες καποια απο αυτα στο παρκο ας πουμε δεν τον ηθελαν καθολου και τον κοιτουσαν σαν αλιεν...τωρα θα μου πεις λογικο αφου δεν τον καταλαβαιναν αλλα ξες σου φαινεται καπως.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα παιδιά μου δεν είχαν κανένα πρόβλημα παρότι ξεκίνησαν στο γαλλικό νηπιαγωγείο χωρίς να μιλάνε λέξη γαλλικά. Ούτε μιλούσαμε στο σπίτι γιατί ... δεν ξέραμε ότι θα μετακινηθούμε στη Γαλλία. ΌΣα παιδάκι ξέρω με τέτοιο θέμα, ΚΑΝΕΝΑ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Μάλιστα η δασκάλα του μικρού μας είπε στην συνάντηση γονέων στην αρχή της χρονιάς ότι είναι καλύτερα να μιλάμε στα παιδιά μας τη μητρική γλώσσα στο σπίτι και όχι τα γαλλικά, εφόσον αυτά τα μαθαίνουν στο σχολείο. Όσο για το αν θα δώσουν σημασία στο παιδί, δεν ξέρω από Γερμανία, αλλά στη Γαλλία προσέχουν πάρα πολύ τα παιδάκια που δεν είναι η μητρική τους γλώσσα (νομίζω ότι έτσι είναι και στη Γερμανία, αλλά δεν το έχω ζήσει εγώ, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω με σιγουριά άποψη). Εύχομαι με το καλό να ξεκινήσει το ζουζουνάκι σου την καινούρια του ζωή!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεστε!! ο μηχανισμος κατακτησης της γλωσσας ειναι ενας και κοινος φυσικα για ολες τις γλωσσες, γι αυτο και η συγχρονη γλωσσολογία λέει οτι η εκμαθηση μιας ξενης γλωσσας στηριζεται στη μητρική μας. Γι αυτο σας λένε οι δασκάλες των παιδιών σας να μιλάτε στο σπίτι ελληνικά. Να μάθετε εσεις στα παιδάκια σας σωστά τη μητρική τους γλώσα και πάνω σ αυτή τη βάση να μπορέσουν εκείνες να τους μάθουν σωστά τη γλώσσα του σχολείου (της χώρας που μένετε)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα παιδιά μου δεν είχαν κανένα πρόβλημα παρότι ξεκίνησαν στο γαλλικό νηπιαγωγείο χωρίς να μιλάνε λέξη γαλλικά. Ούτε μιλούσαμε στο σπίτι γιατί ... δεν ξέραμε ότι θα μετακινηθούμε στη Γαλλία. ΌΣα παιδάκι ξέρω με τέτοιο θέμα, ΚΑΝΕΝΑ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Μάλιστα η δασκάλα του μικρού μας είπε στην συνάντηση γονέων στην αρχή της χρονιάς ότι είναι καλύτερα να μιλάμε στα παιδιά μας τη μητρική γλώσσα στο σπίτι και όχι τα γαλλικά, εφόσον αυτά τα μαθαίνουν στο σχολείο. Όσο για το αν θα δώσουν σημασία στο παιδί, δεν ξέρω από Γερμανία, αλλά στη Γαλλία προσέχουν πάρα πολύ τα παιδάκια που δεν είναι η μητρική τους γλώσσα (νομίζω ότι έτσι είναι και στη Γερμανία, αλλά δεν το έχω ζήσει εγώ, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω με σιγουριά άποψη). Εύχομαι με το καλό να ξεκινήσει το ζουζουνάκι σου την καινούρια του ζωή!
Nα εσαι καλα καλη μου...σε ευχαριστω...ευχομαι να πανε ολα καλα...οσο για το αν θα το προσεχουν οθ δασκαλες,ξες δεν θελω να κανουν κατι ιδιαιτερο στο δικο μου παιδι απλα να μην περασουν στο ντουκου οτι δεν ειναι η μητρικη του γλωσσα τα γερμανικα και μετα να εχουμε πολλες εληψεις στο θεμα της γλωσσας....εχω ακουσει διαφορα,απο καλα ως τα χειροτερα αλλα τα περισσοτερα ειναι καλα...θα δουμε .
Link to comment
Share on other sites

MMDAD και εμενα μου λενε οχι ναμην μιλας στο παιδι καθολου θα ξεχασει και τα ελληνικα..οι γερμναοι μου λενε αχ να μιλατε για να μην εχετε θεμα στον παιδικο...ο μικρος μιλαει πολυ καλα για την ηλικια του,κανει μεγαλες προτασουλες και ανετα συνενοησαι μαζι του...ξερει και λιγα γερμανικα αλλα τα βασικα ξες ..εχω ενα παιδακι εδω πιο μεγαλο απο το δικο μου που σωστα δεν ξερει καμια απο τις δυο γλωσσες...ξερει καλα ελληνικα αλλα και καλα γερμανικα...οχι ομως τελεια...μου μιλαε καμια φορα στα ελληνικα αλλα και τα μισα στα γερμανικα....λες να γινει κατι τετοιο;;και αν φανταζομα εινια παροδικο με τον χρονο θα καλυτερευει η κατασταση ε;;.

Εχω ψιλοαγχωθει και με την σχεση του με αλλα παιδακια...εχω παρατηρησει 2 φορες καποια απο αυτα στο παρκο ας πουμε δεν τον ηθελαν καθολου και τον κοιτουσαν σαν αλιεν...τωρα θα μου πεις λογικο αφου δεν τον καταλαβαιναν αλλα ξες σου φαινεται καπως.

 

Θα σε απογουτευσω λιγο... Καταρχην βλεπω οτι χρησιμοποιει λεξεις - ενοιες στη γλωσσα που τις πρωτομαθαινει.. "Αυτο τo μιρμιγκι ειναι mort"... Ακουω στο τμημα ελληνικης γλωσσας που πηγαινουμε μεγαλα παιδια, γυμνασιου να μιλανε μεταξυ τους γαλλικα. Ακουω τις μαμαδες να μιλανε μεταξυ τους γαλλικα... Και δυστυχως και εγω πλεον εχω αρχισει να πεταω μερικες γαλλικες λεξεις σε ελληνικες προτασεις..

Μεγαλωνοντας αναγκαστηκα θα δωθει βαρυτητα σε μια γλωσσα. Αν μεινεται μονιμα εκει σιγουρα θα μαθει καλυτερα τα γερμανικα. Εμεις ακομη δεν ξερουμε τι θα κανουμε γιαυτο και αρχισαμε και ελληνικα. Φυσικα μιλαω για τον μεγαλο γιατι ο μικρος ακομη ειναι μικρος για συγκροτημενη γνωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα εσαι καλα καλη μου...σε ευχαριστω...ευχομαι να πανε ολα καλα...οσο για το αν θα το προσεχουν οθ δασκαλες,ξες δεν θελω να κανουν κατι ιδιαιτερο στο δικο μου παιδι απλα να μην περασουν στο ντουκου οτι δεν ειναι η μητρικη του γλωσσα τα γερμανικα και μετα να εχουμε πολλες εληψεις στο θεμα της γλωσσας....εχω ακουσει διαφορα,απο καλα ως τα χειροτερα αλλα τα περισσοτερα ειναι καλα...θα δουμε .

 

Αν εκει που ειστε ειναι οπως εδω στις Βρυξελλες το δυσκολο θα ειναι να βρεθουν γερμανοι στο σχολειο! Στο δικο μας εχει 45 εθνικοτητες και πχ στο τμημα του μικρου ειναι και αλλα παιδακια που δεν μιλανε γαλλικα..(θεωρω οτι στο τμημα του μεγαλου τα παιδακια μιλανε πλεον ασχετα με το αν μιλανε οι γονεις)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ίδιο άγχος έχω και εγω εδώ στην Αγγλία....Θα το πάω βεβαια αργότερα, όχι τώρα (σε κανα χρόνο) οπότε θα έχει μάθει την Ελληνική και θα κοιτάει σαν άλιεν τα Αγγλάκια.....

 

Παρεπιπτόντως καποιες μαμάδες εξωτερικού έχουν δημιουργήσει ενα μπλόγκ με πολλά θέματα...Αν θες στείλε pm να σου πω.

 

Stellinula πότε έφυγες στην Αγγλία? Kάπου προς Πειραιά, Κορυδαλλό σε θυμάμαι... ή κανω λάθος.

Μανούλες του εξωτερικού, έχετε κάνει την καλύτερη κίνηση. Εδώ τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο.

Θέλω και εγώ να μενω στοεξωτερικό πλέον!!1

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλά δεν το πιστεύω Μαρία 2010 μέσα στο μυαλό μου είσαι! Προθες έψαχνα παλιά θέματα σχετικά με παιδικούς και εξωτερικό και μόνο την mmdad είχα δει που είχε απαντήσει! Σήμερα είδα το θέμα σου.

 

Κι εμεις στην ιδια φάση είμαστε! Πολύ άγχος! Θα στείλουμε τη μικρή από Σεπτέμβρη παιδικό και με ανησυχεί πολύ αν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τα αλλα παιδάκια ή θα την απομονώσουν. Ευτυχώς που οι απαντήσεις των κοριτσιών είναι καθησυχαστικές. Τί γίνεται βρε κορίτσια όμως τον πρώτο καιρό που πάνε και δεν καταλαβαίνουν απολύτως τίποτα? Μετά θέλουν να ξαναπάνε στο σταθμό? Ή γυρνάνε με κλάματα σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλά δεν το πιστεύω Μαρία 2010 μέσα στο μυαλό μου είσαι! Προθες έψαχνα παλιά θέματα σχετικά με παιδικούς και εξωτερικό και μόνο την mmdad είχα δει που είχε απαντήσει! Σήμερα είδα το θέμα σου.

 

Κι εμεις στην ιδια φάση είμαστε! Πολύ άγχος! Θα στείλουμε τη μικρή από Σεπτέμβρη παιδικό και με ανησυχεί πολύ αν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τα αλλα παιδάκια ή θα την απομονώσουν. Ευτυχώς που οι απαντήσεις των κοριτσιών είναι καθησυχαστικές. Τί γίνεται βρε κορίτσια όμως τον πρώτο καιρό που πάνε και δεν καταλαβαίνουν απολύτως τίποτα? Μετά θέλουν να ξαναπάνε στο σταθμό? Ή γυρνάνε με κλάματα σπίτι?

Εσεις σε ποια χωρα ειστε;;.....τον πρωτο καιρο που δεν θα καταλαβαινουν τιποτα θα πρεπει να κανουν υπομονη...τι να κανεις ειναι λιγο δυσκολα αλλα στην ηλικια αυτη το μονο που τους απασχολει εινια το παιχνιδι και η επαφη με τα αλλα παιδακια.....ετσι τουλαχιστον πιστευω πως ειναι ....νομιζω καθε αρχη και δυσκολη....στη συνεχεια θα ειναι καλυτερα τα πραγματα...θα κανουν και φιλιες με ενα η δυο παιδακια στανταρ με τα οποια θα τα βρισκουν και θα ειναι οκ και μετα αυτα τα παιδακια θα τα φερνω σε επαφη περισσοτερο με τον δικο μου για να μαθει τη γλωσσα.Καπως ετσι το βλεπω,προσπαθω να μην αγχωνομαι για να μην του μεταδωσω τα αγχη μου και τις αγωνιες....ξες ειναι και σπιρτα ολα και μας καταλαβαινουν.Ευχομαι καλη αρχη σε ολους,γονεις και παιδια.
Link to comment
Share on other sites

believe76 είμαι μερικους μήνες πλέον εκτός.....:-)

 

Οπότε κατανοώ και εγω ότι κυρίως στο σπίτι την μητρική μας και η γλώσσα της κάθε χώρας στο ανάλογο σταθμό/σχολείο....

 

Οι δασκάλες πως συμεπριφέρονται στα παιδιά που δεν γνωρίζουν ακόμα τι τους λένε ?? Δηλαδη εμας μας καταλαβαινουν λέγοντας, ελα εδω, όχι, μη, πάρε αυτο, κλπ κλπ Με τις δασκάλες τι κάνουν???

 

Επίσης, πόσο περίπου κάνει ένα παιδάκι να προσαρμοστεί? Σε ενα τέτοιο περιβάλλον?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η συγχρονη γλωσσολογία λέει οτι η εκμαθηση μιας ξενης γλωσσας στηριζεται στη μητρική μας. Γι αυτο σας λένε οι δασκάλες των παιδιών σας να μιλάτε στο σπίτι ελληνικά. Να μάθετε εσεις στα παιδάκια σας σωστά τη μητρική τους γλώσα και πάνω σ αυτή τη βάση να μπορέσουν εκείνες να τους μάθουν σωστά τη γλώσσα του σχολείου (της χώρας που μένετε)

Αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για τα παιδάκια που μαθαίνουν μια ξένη γλώσσα αφού κατακτήσουν τη μητρική τους, δηλ μετά τα 5 χρ. και όχι για τα παιδάκια μου μεγαλώνουν δίγλωσσα, δηλ. που μαθαίνουν να μιλάνε 2 γλώσσες από πολύ μικρή ηλικία. Είναι σαφώς καλύτερα να μιλάς στο παιδί και στις 2 γλώσσες από την αρχή ώστε να μην πάθει σοκ όταν πάει παιδικό και μιλάνε όλοι άλλη γλώσσα, ΑΛΛΑ αν δεν μιλάς καλά την ξένη γλώσσα είναι καλύτερα να του μιλάς μόνο στη μητρική σου (ελληνικά) για να μην μαθαίνει λάθος προφορά, τονισμό και γενικώς να μην μαθαίνει τα λάθη σου. Εξ ου και η συμβουλή να μιλάμε στα παιδιά μας μόνο ελληνικά στο σπίτι.

 

Πάντως να μην σας απογοητεύσω, αλλά από προσωπική μου εμπειρία και από εμπειρία πολλών φίλων που είναι στην ίδια φάση, αυτό που συμβαίνει είναι το εξής: το παιδί μιλάει μόνο ελληνικά πριν πάει παιδικό, μετά μιλάει και τις δύο γλώσσες ανάκατα και τσάτρα πάτρα, και τελικά όταν πάει με το καλό δημοτικό, μιλάει την ξένη γλώσσα κατά προτίμηση και ελληνικά μόνο όταν αναγκάζεται. Ο μόνος τρόπος να μάθει καλά ελληνικά είναι ή να πηγαίνει σε ελληνικό σχολείο ή να το στέλνετε τακτικά στην Ελλάδα για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

 

Α και προετοιμαστείτε για το σοκ του να μιλάει ελληνικά με ξενική προφορά (αγγλική, γερμανική, γαλλική αναλόγως του πού ζείτε)........

Link to comment
Share on other sites

Nα εσαι καλα καλη μου...σε ευχαριστω...ευχομαι να πανε ολα καλα...οσο για το αν θα το προσεχουν οθ δασκαλες,ξες δεν θελω να κανουν κατι ιδιαιτερο στο δικο μου παιδι απλα να μην περασουν στο ντουκου οτι δεν ειναι η μητρικη του γλωσσα τα γερμανικα και μετα να εχουμε πολλες εληψεις στο θεμα της γλωσσας....εχω ακουσει διαφορα,απο καλα ως τα χειροτερα αλλα τα περισσοτερα ειναι καλα...θα δουμε .

 

Το αν θα το προσεχουν ή οχι εχει να κανει με τα συγκεκριμενα ατομα. Πχ εμας στον παιδικο μας ζητησε μια λιστα με τις λεξεις στα ελληνικα και τι σημαινουν στα γαλλικα (και την κρατησε τη λιστα για τον μικρο- τον ειχε δει ηδη)

Στο προνηπιο ομως.... Ο μεγαλος ειχε τις ιδιες υπχρωσεις με τα παιδια που ειχαν καλη γνωση της γλωσσας. Μονο που δεν ειχε τα ιδια δικαιωματα γιατι δεν ηξερε να μιλησει. Το πρωτο τετραμηνο η ειδηση ηταν οταν ΔΕΝ ηταν τιμωρια γιατι εβγαλε μια επιθετικοτητα την οποια η μεν παιδοψυχολογος δικαιολογησε με την αδυναμια λεκτικης εκφρασης αλλα το σχολειο δεν την δικαιολογησε ποτε (ουτε και οι μαμαδες των δαρμενων φυσικα). Επιπλεον αρνιουνταν να εξηγσουν τι εγινε "σε αυτη που δεν μιλαει καλα γαλλικα".

Φετος που μιλαει / καταλαβαινει καλυτερα εχει πολυ λιγοτερα προβληματα στο σχολειο (ως καθολου μεχρι τωρα). Λοιπον ο μεγαλος πηγε προνηπιο 37μηνων..

Ο μκρος τωρα στον ιδιο χωρο πηγε 30 μηνων. Γιαυτον δεν εχουν την απαιτηση να μιλαει/καταλαβαινει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλά δεν το πιστεύω Μαρία 2010 μέσα στο μυαλό μου είσαι! Προθες έψαχνα παλιά θέματα σχετικά με παιδικούς και εξωτερικό και μόνο την mmdad είχα δει που είχε απαντήσει! Σήμερα είδα το θέμα σου.

 

Κι εμεις στην ιδια φάση είμαστε! Πολύ άγχος! Θα στείλουμε τη μικρή από Σεπτέμβρη παιδικό και με ανησυχεί πολύ αν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τα αλλα παιδάκια ή θα την απομονώσουν. Ευτυχώς που οι απαντήσεις των κοριτσιών είναι καθησυχαστικές. Τί γίνεται βρε κορίτσια όμως τον πρώτο καιρό που πάνε και δεν καταλαβαίνουν απολύτως τίποτα? Μετά θέλουν να ξαναπάνε στο σταθμό? Ή γυρνάνε με κλάματα σπίτι?

 

Οπως εγραψες και στο π.μ προβληματα προσαρμογης μπορει να εχει και ανεξαρτητα της γλωσσας. Δεν νομιζω οτι στα 2-2μιση απομωνονονται απο μονα τους. Ουτε τα αλλα παιδακια τα ξεχωριζουν... Σε μεγσλυτερες ηλικιες που αρχιζουμε να τα συμβουλευουμε να μην μιλανε με το χ γιατι ειναι ατακτος μπορει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για τα παιδάκια που μαθαίνουν μια ξένη γλώσσα αφού κατακτήσουν τη μητρική τους, δηλ μετά τα 5 χρ. και όχι για τα παιδάκια μου μεγαλώνουν δίγλωσσα, δηλ. που μαθαίνουν να μιλάνε 2 γλώσσες από πολύ μικρή ηλικία. Είναι σαφώς καλύτερα να μιλάς στο παιδί και στις 2 γλώσσες από την αρχή ώστε να μην πάθει σοκ όταν πάει παιδικό και μιλάνε όλοι άλλη γλώσσα, ΑΛΛΑ αν δεν μιλάς καλά την ξένη γλώσσα είναι καλύτερα να του μιλάς μόνο στη μητρική σου (ελληνικά) για να μην μαθαίνει λάθος προφορά, τονισμό και γενικώς να μην μαθαίνει τα λάθη σου. Εξ ου και η συμβουλή να μιλάμε στα παιδιά μας μόνο ελληνικά στο σπίτι.

 

Πάντως να μην σας απογοητεύσω, αλλά από προσωπική μου εμπειρία και από εμπειρία πολλών φίλων που είναι στην ίδια φάση, αυτό που συμβαίνει είναι το εξής: το παιδί μιλάει μόνο ελληνικά πριν πάει παιδικό, μετά μιλάει και τις δύο γλώσσες ανάκατα και τσάτρα πάτρα, και τελικά όταν πάει με το καλό δημοτικό, μιλάει την ξένη γλώσσα κατά προτίμηση και ελληνικά μόνο όταν αναγκάζεται. Ο μόνος τρόπος να μάθει καλά ελληνικά είναι ή να πηγαίνει σε ελληνικό σχολείο ή να το στέλνετε τακτικά στην Ελλάδα για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

 

Α και προετοιμαστείτε για το σοκ του να μιλάει ελληνικά με ξενική προφορά (αγγλική, γερμανική, γαλλική αναλόγως του πού ζείτε)........

 

Αχ... και ο Δημητρης μας εγινε Ντιμιτρί μολις αρχισε το σχολειο..

Link to comment
Share on other sites

believe76 είμαι μερικους μήνες πλέον εκτός.....:-)

 

Οπότε κατανοώ και εγω ότι κυρίως στο σπίτι την μητρική μας και η γλώσσα της κάθε χώρας στο ανάλογο σταθμό/σχολείο....

 

Οι δασκάλες πως συμεπριφέρονται στα παιδιά που δεν γνωρίζουν ακόμα τι τους λένε ?? Δηλαδη εμας μας καταλαβαινουν λέγοντας, ελα εδω, όχι, μη, πάρε αυτο, κλπ κλπ Με τις δασκάλες τι κάνουν???

 

Επίσης, πόσο περίπου κάνει ένα παιδάκι να προσαρμοστεί? Σε ενα τέτοιο περιβάλλον?

 

Σε αυτη την ηλικια τους δειχνουν ουτως ή αλλως. Το ποσο κανει να προσαρμοστει εξαρταται απο το παιδι.. Εμεις ας πουμε ειχαμε φοβερο αγχος για τον μικρο που ειναι φοβερα προσκολημενος στην γιαγια του. Το παιδι προσαρμοστικε αμεσως (η γιαγια ακομη το παλευει)

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα το προσεχουν ή οχι εχει να κανει με τα συγκεκριμενα ατομα. Πχ εμας στον παιδικο μας ζητησε μια λιστα με τις λεξεις στα ελληνικα και τι σημαινουν στα γαλλικα (και την κρατησε τη λιστα για τον μικρο- τον ειχε δει ηδη)

Στο προνηπιο ομως.... Ο μεγαλος ειχε τις ιδιες υπχρωσεις με τα παιδια που ειχαν καλη γνωση της γλωσσας. Μονο που δεν ειχε τα ιδια δικαιωματα γιατι δεν ηξερε να μιλησει. Το πρωτο τετραμηνο η ειδηση ηταν οταν ΔΕΝ ηταν τιμωρια γιατι εβγαλε μια επιθετικοτητα την οποια η μεν παιδοψυχολογος δικαιολογησε με την αδυναμια λεκτικης εκφρασης αλλα το σχολειο δεν την δικαιολογησε ποτε (ουτε και οι μαμαδες των δαρμενων φυσικα). Επιπλεον αρνιουνταν να εξηγσουν τι εγινε "σε αυτη που δεν μιλαει καλα γαλλικα".

Φετος που μιλαει / καταλαβαινει καλυτερα εχει πολυ λιγοτερα προβληματα στο σχολειο (ως καθολου μεχρι τωρα). Λοιπον ο μεγαλος πηγε προνηπιο 37μηνων..

Ο μκρος τωρα στον ιδιο χωρο πηγε 30 μηνων. Γιαυτον δεν εχουν την απαιτηση να μιλαει/καταλαβαινει..

Eγω θελω να τον στειλω εκει κοντα στα 2μιση...μη φανταστεις πολλες ωρες πρωτον ειναι ακομα μικρος και δευτερον εγω προς το παρων δεν εχω καμια ιδιαιτερη υποχρεωση πχ.δουλεια κλπ οποτε ο μικρος θα παει για 2 με 3 ωριτσες...μολις βρω δουλεια θα παει περισσοτερο αλλα εχουμε λιγο καιρο ακομα....θελω ισα ισα να ερθει σε επαφη με αλλα παιδακια γιατι δεν εχουμε πολλα εδω κοντα...ουτε παιδοτοπο και θελουμε σιγα σιγα να μπουμε σε παρεακια κλπ ξες.Α!να σου πω οταν ας πουμε θα με ρωταει κατι στα γερμανικα εγω να του απανταω γερμανικα η ελληνικα;;σε ζαλισα ε;;:oops:
Link to comment
Share on other sites

Eγω θελω να τον στειλω εκει κοντα στα 2μιση...μη φανταστεις πολλες ωρες πρωτον ειναι ακομα μικρος και δευτερον εγω προς το παρων δεν εχω καμια ιδιαιτερη υποχρεωση πχ.δουλεια κλπ οποτε ο μικρος θα παει για 2 με 3 ωριτσες...μολις βρω δουλεια θα παει περισσοτερο αλλα εχουμε λιγο καιρο ακομα....θελω ισα ισα να ερθει σε επαφη με αλλα παιδακια γιατι δεν εχουμε πολλα εδω κοντα...ουτε παιδοτοπο και θελουμε σιγα σιγα να μπουμε σε παρεακια κλπ ξες.Α!να σου πω οταν ας πουμε θα με ρωταει κατι στα γερμανικα εγω να του απανταω γερμανικα η ελληνικα;;σε ζαλισα ε;;:oops:

 

Και εγω τον μεγαλο για να μαθει την γλωσσα τον πηγα. Στην πορεια αρχισα να δουλευω.. Παντως τις παρεες εσυ θα τις κανεις και οχι το παιδι.. Ειναι μικρο ακομη. Εσυ θα γνωρισεις αλλες μαμαδες και ισως κανονισετε να συναντηθειτε...

Εγω του απανταω στην γλωσσα που μου μιλαει αν φυσικα ξερω την απαντηση γιατι πλεον χρησιμοποει και λεξεις που δεν ξερω ή δεν καταλαβαινω οπως τις προφερει. Στο σχολειο θα σου πουν να του μιλας γερμανικα. Ειναι πιο ευκολο για αυτους.. Επισεις επειδη εδω εχουν μια ταση να βγαζουν τις πανες γυρω στα δυο τους λεω πιπι και οχι τσισα μια και το πιπι χρησιμοποιουν εδω..

Link to comment
Share on other sites

Α! και κατι ακομη.. Εγω εχω ερωτευτει μια εταιρεια με ηλεκτρονικα παιχνιδια εκπαιδευτικα και εχουμε παρει σχεδον ολη τη σειρα.. Εχει τργαουδακια, λεξουλες οτι πρεπει για αυτες τις ηλικιες. Και τηλεοραση το babychannel. Δες μηπως υπαρχει και στα γερμανικα. Εχει απλες ενοιες και τραγουδακια για αυτες τις ηλικιες (και δεν εχει καθολου διαφημησεις)

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου άρχισε να μιλάει πολύ και αρκετά νωρίς (γύρω στους 15 μήνες έκατσα να γράψω του μπαμπά που ήταν μακριά τις λέξεις που λέει και μου βγήκαν πάνω από 100) αλλά όχι καθαρά βέβαια. Αν την έστελνα δλδ σε σταθμό στην Ελλάδα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα γιατί τα λέει όλα. Στα αγγλικά έχει ξεπατικώσει λίγες λεξούλες είτε από τα παιδικά που βλέπει (ταινίες Disney κυρίως, Bambi, Nemo, Toy Story, Lion King και τέτοια) και τα βιβλία που διαβάζουμε είτε από αυτά που ακούει από μας. Μια φορά έπεσε πάνω μου κατά λάθος και μου είπε μόνη της "Τόι (σόρρυ)", όταν το άκουσα έκανα κάτι γέλια!

 

Συμφωνώ όμως με αυτό που λέει η κουνελίτσα ότι και η δικιά μου πάει πολλές φορές σε παιδάκια στην παιδική και τους μιλάει κι αυτά την κοιτάνε σαν εξωγήινη και την κάνουν με ελαφρά, προφανώς τα ξενίζει η γλώσσα... καμιά φορά προσπαθεί να τους μιλήσει στη γλώσσα τους και ξεκινάει με το hello που ξέρει, αλλά μετά δεν έχει τι να τους πει :)

 

Για μένα είναι ένας βασικός λόγος που θέλω να τη στείλω παιδικό, πιστεύω θα της λυθεί η γλώσσα και στα αγγλικά... και θέλω και να έχει επαφή με παιδάκια συστηματικά, γιατί κακά τα ψέμματα όλη μέρα μόνο με τη μαμά (έστω κι αν πάμε 2 φορές τη μέρα παιδική, εκεί δεν έχει πραγματική επαφή με τα άλλα παιδιά) δεν μου αρέσει...

 

της κουμπάρας μου είναι 2 και κάτι, ξεκίνησε το Σεπτέμβριο, εκείνης δεν μιλάει πολύ στα Ελληνικά βέβαια, αλλά ήδη έχει ξεσηκώσει κι εκείνη λεξούλες αγγλικές και τις λέει και στο σταθμό από ό,τι μου λέει η μαμά της περνάει πολύ ωραία, δεν δείχνει να την εμποδίζει το θέμα της γλώσσας.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και τα παιδια ξεχωριζουν τις διαφορετικες γλωσσες αλλα με λιγη παροτρινση απο τους μεγαλους τα βρισκουν αν ειναι..

 

Οσο για τον λογο γυρω στα 2 ταν ειπα στην φαρμακοποιο οτι θα στειλω το παιδι να μαθει γαλλικα μου ειπε οτι σε αυτη την ηλικια υπαρχουν παιδακια που δεν μιλανε ακομη την γλωσσα τους...

 

Παντως στις περισσοτερες απο τις χωρες για τις οποιες μιλαμε υπαρχουν και αλλοι ξενοι οποτε οι δυαφορετικς γλωσσες δεν θα ξενιζουν τοσο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...