Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ήμουν σε μία σχολή γονέων και η παιδοψυχολόγος όταν τη ρωτήσαμε ανέτρεψε αυτή τη θεωρία (την οποία κι εγώ μέχρι τότε πίστευα).

 

Δεν πειράζει (λέει η ψυχολόγος) να βάζουμε διαφορετικά όρια στο παιδί. Στο κάτω κάτω της γραφής άλλα θέλει η μαμά και άλλα ο μπαμπάς... Είναι χειρότερο να προσπαθεί η γιαγιά να επιβάλει το "όχι γλυκό", επειδή απλά το ζητήσαμε εμείς, όταν η ίδια θέλει να το δώσει. Το παιδί θα το καταλάβει και τότε είναι που θα πάρει μπερδεμένα νοήματα.

 

Από τότε όταν τα μικρά μου μου λένε "μα η γιαγιά με αφήνει", εγώ απαντάω "άλλα αφήνει η γιαγιά και άλλα η μαμά..." και πιάνει...

 

Συμφωνώ κι εγώ. Το παιδί καταλαβαίνει πολύ καλά ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έχει διαφορετικό χαρακτήρα, διαφορετικές ιδέες, διαφορετικές αντοχές κτλ. Μόνο μερικά πολύ βασικά είναι κοινά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια.ειμαι η νινα μαμα 2 ζουζουνιων ,το αγορακι μου 3 χρονων κ η μπουμπου μου 9 μηνων.ολα ηταν μια χαρα πριν εγκυμοσυνης κ μετα.προσπαθουσα ν μν τν εχω τν μεγαλο μου παραμελημενο αλλα κοριτσια με λιγα λογια ενω κοιμομασταν τελεια τοσο καιρο, χωρις κλαματα χωρις γκρινια μια χαρα.εδω κ 2 εβδομαδες δν θελει ν πηγαινει για υπνο, μυξοκλαιει σπαστικα γενικα δν θελει τπτ ,ειναι σε συνεχη αρνηση.αν υψωσω τν φωνη τοτε καπως ηρεμει απο οτι τν επιασε.γενικα δν ακουει,νιωθω οτι μ εχει γραμμενη.κοψαμε τν πανα χωρις προβλημα κ χθες μεσα στν γκρινια του τ εκανε πανω του....αχ τι ν κανω....νιωθω κουρασμενη ψυχολογικα.οι φωνες ή η ηρεμια παλι δν με βγαζουν πουθενα.δν ξερω πως ν τ χειριστω....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.ειμαι η νινα μαμα 2 ζουζουνιων ,το αγορακι μου 3 χρονων κ η μπουμπου μου 9 μηνων.ολα ηταν μια χαρα πριν εγκυμοσυνης κ μετα.προσπαθουσα ν μν τν εχω τν μεγαλο μου παραμελημενο αλλα κοριτσια με λιγα λογια ενω κοιμομασταν τελεια τοσο καιρο, χωρις κλαματα χωρις γκρινια μια χαρα.εδω κ 2 εβδομαδες δν θελει ν πηγαινει για υπνο, μυξοκλαιει σπαστικα γενικα δν θελει τπτ ,ειναι σε συνεχη αρνηση.αν υψωσω τν φωνη τοτε καπως ηρεμει απο οτι τν επιασε.γενικα δν ακουει,νιωθω οτι μ εχει γραμμενη.κοψαμε τν πανα χωρις προβλημα κ χθες μεσα στν γκρινια του τ εκανε πανω του....αχ τι ν κανω....νιωθω κουρασμενη ψυχολογικα.οι φωνες ή η ηρεμια παλι δν με βγαζουν πουθενα.δν ξερω πως ν τ χειριστω....

 

αφου διαβασα μονορουφι ολο το θεμα, θαρρω οτι τελικα τα παιδια περνανε φασεις και φασεις...νινα μου υπομονη θα κανουμε ολες και ας ειμαστε ενα βημα πριν το νευρολογο...οσες εχουμε παιδακια, με δυο ειναι διπλα δυσκολο, μποροθμε να σε νιωσουμε...ισως αν κανατε ενα διαλειμμα απο την καθημερινοτητα, ισως αν προσπαθουσες να περασεις λιγο αποκλειστικο χρονο μαζι του??μιλα του διαρκως και προσπαθησε να του αφιερωθεις για λιγο αποκλειστικα...εγω μολις κοιμοταν το μωρο επαιρνα την κορη μας και πηγαινα παντου, ετσι για λιγη ωρα οι δυο μας, οπως παλια..το μωρο με τον μπαμπα εννοειται...

παντως καποιες μερες ειναι οντως για τρελα.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.ειμαι η νινα μαμα 2 ζουζουνιων ,το αγορακι μου 3 χρονων κ η μπουμπου μου 9 μηνων.ολα ηταν μια χαρα πριν εγκυμοσυνης κ μετα.προσπαθουσα ν μν τν εχω τν μεγαλο μου παραμελημενο αλλα κοριτσια με λιγα λογια ενω κοιμομασταν τελεια τοσο καιρο, χωρις κλαματα χωρις γκρινια μια χαρα.εδω κ 2 εβδομαδες δν θελει ν πηγαινει για υπνο, μυξοκλαιει σπαστικα γενικα δν θελει τπτ ,ειναι σε συνεχη αρνηση.αν υψωσω τν φωνη τοτε καπως ηρεμει απο οτι τν επιασε.γενικα δν ακουει,νιωθω οτι μ εχει γραμμενη.κοψαμε τν πανα χωρις προβλημα κ χθες μεσα στν γκρινια του τ εκανε πανω του....αχ τι ν κανω....νιωθω κουρασμενη ψυχολογικα.οι φωνες ή η ηρεμια παλι δν με βγαζουν πουθενα.δν ξερω πως ν τ χειριστω....

 

 

Νίνα μου δυστυχως δεν εχω συμβουλη να δώσω γιατί ακομα περιμένω το νινι μου αλλά για να σου πω οτι φοβαμαι οτι σε 1-2 μηνες θα γράφω εγώ τα παραπάνω!!!!Πάντως όλα αυτά απο οτι εχω ακουσει ειναι αναμενομενα λογω ζηλιας (βεβαια αλλο να τα διαβαζεις αλλο να τα ζεις). Και καπου διαβασα και το εξης καταπληκτικο για την ελευση νεου μέλους¨

Είναι σα να εχεις τελεια σχεση με το συντροφό σου και μια μερα έρχεται και σου λεει "Αγαπη μου επειδή σε αγαπω τοσο πολυ και μαρεσεις τοσο πολύ θα φερω στο σπιτι μια ιδια γυναικα για να ζησουμε ολοι μαζι". Και οταν φτανει η νεα γυναικα βλεπεις οτι ειναι πιο νεα, πιο χαριτωμενη, ολοι ασχολουνται μαζι της και σε ρωτουν πως σου φαινεται η ζωή τώρα που ζειτε και οι 3 μαζι. Τα συμπερισματα δικά σας!!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι που θα το πω έστω και αν πάντα ήμουν κάθετη και απόλυτη στην χρήση του παλιατζή, του αστυνόμου, κλπ. κατέληξα στην μάγισσα και στον δράκο. Φτού μου. Βασικά η μάγισσα πιάνει γιατί είχε δει στην ΕΡΤ1 ένα παιδικό που η μάγισσα απήγαγε δυο παιδάκια (κινούμενα σχέδια) και τελικά τα έσωσαν η μικρή Αινστάιν. Όποτε πάει σε κάποιο σημείο πχ. σαλόνι όπου πλέον χάνω οπτική επαφή, της λέω «προσοχή μην έρθει η μάγισσα και σε πάρει». Επίσης επειδή έβαζα πράγματα στο στόμα, και ούτε με το καλό ούτε με το άγριο κάναμε τίποτα, η μάγισσα έχει τέλεια αποτελέσματα. Τον δράκο τον ανακάλυψε η μαμά μου και της λέμε ότι έρχεται ένας δράκος και κοιμάται στο μπαλκόνι και τέλος πάντων πρέπει και εμείς να κοιμηθούμε. Εννοείται ότι γίνεται λογική χρήση και ότι βλέπεις ότι θέλει να πάει για νάνι, απλά ο δράκος ενισχύει την κατάσταση.

 

Για μένα πως θα κάνεις το παιδί να υπακούσει είναι θέμα του τι θα ανακαλύψει κάθε μάνα. Δεν θα πω στην λογική αν είναι σωστή η τακτική του παλιατζή ή του δράκου ή του μπαρμπέρη απλά σου λέω τι κάνουμε εμείς και πιάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα πως θα κάνεις το παιδί να υπακούσει είναι θέμα του τι θα ανακαλύψει κάθε μάνα. Δεν θα πω στην λογική αν είναι σωστή η τακτική του παλιατζή ή του δράκου ή του μπαρμπέρη απλά σου λέω τι κάνουμε εμείς και πιάνει.

Εκτός από την επιβάρυνση της ψυχολογίας του παιδιού..., ας το δούμε πρακτικά. Και τι θα γίνει όταν τελειώσουν τα φόβητρα???

 

Μαγικές λέξεις: ΕΠΙΜΟΝΗ και ΥΠΟΜΟΝΗ (τόνους όμως)

 

και να προσθεσω η σωστή λεξη δεν ειναι υπακουει....

 

αλλά

 

ακουει.... να μας υπακουσει το νηπιο ποτε των ποτών δεν προκειτε να γινει!

Συμφωνώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την επιβάρυνση της ψυχολογίας του παιδιού..., ας το δούμε πρακτικά. Και τι θα γίνει όταν τελειώσουν τα φόβητρα???

 

 

 

 

Για μένα ολες οι μεθόδοι έχουν ψυχολογική επιβάρυνση, γιατί νομίζεις ότι το να βάλεις ένα παιδάκι 80 φορές να κάτσει σε ένα καρεκλάκι ή σκαλοπατάκι ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο δεν το επιβαρύνει ψυχολογικά κλπ;; και αυτός ένας εξαναγκασμός είναι. Πάντως ελπίζω όταν θα τελειώσουν τα φόβητρα τότε θα είναι αρκετά πιο μεγάλη ώστε να αποφύγουμε ατυχήματα ή να μπορούμε να την πείσουμε με λογικά μέσα.

 

Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις. Η κάθε μια μαμά ας χρησιμοποίήσει όποια λύση μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα ισορροπιας , σιγουρα τα παιδια πιεζονται και σιγουρα τοσο μικρα δε μπορουν να καταλαβουν με τη συζητηση/ εγω πιστευω πολυ στην επιβράβευση αλλα δεν αρκει παντα για να υπαρχει μια σχετικη πειθαρχια

Link to comment
Share on other sites

βασικα οταν καταληξουμε κατι ενημερωστε με!!!!1εδω και 20 μερες (φτου-φτου-φτου)αρχισα να μπορω να συνενοουμε με την κορη μου!!!!(δεν ξερω πως????)

εδω και 2 μηνες δεν ξερω τι να κανω με το γιο μου(οχι οτι πριν ηξερα..)αλλα μιλαμε για αρνηση ετσι??λες ασπτο και σου λεει μαυρο, λες κατσε και αυτος σηκωνεται οτι και να πειες ξερεις την απαντηση"ΟΧΙ", πιστευω οτι ειναι ηλικιακο γιατι και η κορη μου κΑπου εκει αρχισε την εφηβεια της....αχ τι εχω να τραβηξω ακομη!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο τρίχρονος γιος μου από μικρός ήταν ζόρικος αλλά τώρα έχει παραγίνει το κακό.Άμα πεισμώσει,δεν καταλαβαίνει τίποτα.Πώς να τον μάθω να με ακούει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

εμενα, ειναι 2,5 η μικρη μου διαολιτσα, κ οσο κ γλυκια κ τρυφερη ειναι, αλλο τοσο πεισματαρα κ νευρο ειναι ! δεν δεχετε το οχι, γινετε χαμος, αρχιζει κλαιει, φωναζει, με χτυπαει , κ μου λεει : μη μου μιλας, να φυγεις! πειτε πως το αντιμετωπιζω αυτο?

Εχω δοκιμασει τα παντα, τι να κανω! να την δειρω? ε οχι, ειναι απαραδεκτο νομιζω, επισης για να ντυθει δινουμε μαχη, κ η παραξενια στο μεγαλειο της, δεν θελω αυτο το ποτηρι, θελω αυτο! οχι αυτο το πιατο , αυτο, πηγαινε πανω να μου φερεις το ταδε αρκουδακι, μη φορας αυτη τη φορμα, φορα αυτη, οχι εδω , εκει, κ παει λεγοντας, δηλ τρελα!!!! κ στριγγλιες!!!! τι θα κανω??? κ ειμαι κ στο 2ο τωρα, θα εχουμε κ ζηλιες

Link to comment
Share on other sites

εμενα, ειναι 2,5 η μικρη μου διαολιτσα, κ οσο κ γλυκια κ τρυφερη ειναι, αλλο τοσο πεισματαρα κ νευρο ειναι ! δεν δεχετε το οχι, γινετε χαμος, αρχιζει κλαιει, φωναζει, με χτυπαει , κ μου λεει : μη μου μιλας, να φυγεις! πειτε πως το αντιμετωπιζω αυτο?

 

Μήπως είσαι η μαμά της δικιάς μου;

Φαντάσου οτι εχτές μου λέει: "Νεν έχω μηχανή. Α μου πάετε;" εγώ της άρχισα τα κλασσικά: είσαι μικρούλα, όταν μεγαλώσεις θα πάρουμε, μόνο οι μεγάλοι άνθρωποι έχουν κλπ και μου σούφρωσε τα φρύδια, σήκωσε και το δάχτυλο και άρχισε: "Να πας τώα, ΤΩΑ σου λέω. Πήγαινε, εγώ σέω μηχανή, τετέα φοά σου λέω (τελευταία φορά που στο λέω) ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΩΑΑΑΑ...." και μετά να τα κλάμματα και να οι φωνές.

 

Ε τι να κάνω κι εγώ. Τα γέλια με πιάσανε. 28 μηνών σκ@τό και ζήταγε μηχανή.

Απο τη μία να προσπαθώ να είμαι σοβαρή για τη λάθος συμπεριφορά της και απο την άλλη να γελάω.

 

Όσο για το άλλο που λες όταν δεν θέλει το ένα και θέλει το άλλο, την πρώτη φορά της κάνω το χατίρι (γιατί θεωρώ οτι είναι άνθρωπος και μπορεί να έχει επιλογές) αλλά όταν μου ζήτήσει ξανά αλλάγή, ε εκεί δεν έχει. Της εξηγώ οτι έπρεπε να μου το πει απο την αρχή και μετά την αφήνω να χτυπιέται.Μετά απο λίγο της περνάει.

Α μου έκανε και ζήλιες πριν δύο μήνες που γέννησε η αδερφή μου. Για την ακρίβεια όχι ζήλειες αλλά υστερίες. Αφού έλεγα οτι το παιδί μου είναι δαιμονισμένο. Περάσαμε έναν μαρτυρικό μήνα με τον άντρα μου, αλλά ευτυχώς πάει κι αυτή η φάση. Πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

ΑΒGS μου , ασε μιλαμε για τρελα, κ γω της εξηγω με την λογικη , αλλα μια, δυο, αναπτυσσω ολοκληρη επιχειρηματολογια!! ουτε δικηγορος! τιποτα, το δικο της!! κ να σου κ κατι, νομιζω οτι πρεπει να μαθουν να δεχονται το οχι σε ορισμενα θεματα χωρις πολλα πολλα, δηλ, πχ στο ντυσιμο, καθε πρωι τα ιδια, ολοκληρες ιστοριες για να ντυθει??? τελειωσε πρεπει να ντυθεις, ετσι δεν ειναι? θα φορεσεις αυτα τα παπουτσια που λεει η μαμα! τελος! εμενα, ειναι πεισματαρα δεν μπορεις να φανταστεις,

 

Πχ Βαζουμε ορο στη μυτη καθημερινα, ε...θελει να πινει τον ορο!!!! ελεος, τι της λεω, τιποτα, ε τον παιρνω με το ζορι, κλαμααααα, στριγγλιες χαμος,

 

Δηλ τετοια θεματα εχουμε....τι τραβαμε...κ η εχω κ την μαμα μου, να μου λεει, μην το κανετε να κλαιει, σε μενα ποτε δεν κλαιει, ναι μαμα, αλλα εσυ αν σου πει να κανεις κωλοτουμπα στον αερα, θα κανεις!!!! ετσι ξερω και γω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλες τις ταλαιπωρημένες μάνες:D

 

ο τριχρονος γιος μου ενω στο σχολείο είναι απίστευτα υπάκουος (μου το είπε η δασκάλα του και νόμιζα ότι με δούλευε) στο σπίτι κάνει ό,τι θέλει. Τώρα έχει και σύμμαχο την 17 μηνών κορούλα μου, η οποία γελάει χαιρέκακα με κάθε ζημία του μεγάλου...την βλέπει αυτός, παίρνει θάρρος και συνεχίζει περίφανος την κατεδάφιση του σπίτιου. Έχω διαβάσει τόνους βιβλία και άκρη δε μπορώ να βγάλω... Τελευταία διάβασα ότι η τιμωρία δε βοηθάει, αλλά το παιδί πρέπει να μάθει μέσα από τις συνέπειες των πράξεών του, π.χ. αν σπάσει το βάζο, του λές ότι θα του στερήσεις το χαρτζιλίκι προκειμένου να πάρουμε καινούργιο. Και ερωτώ: όταν οι συνέπειες δεν είναι άμεσες τι γίνετε? πώς να εφαρμόσω τον παραπάνω κανόνα σε ένα τρίχρονο όταν πηδάει από τα τραπέζια? να περιμένω να γκρεμοτσακιστεί για να καταλάβει την συνέπεια? το ερώτημα δεν είναι ρητορικό.

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλες τις ταλαιπωρημένες μάνες:D

 

ο τριχρονος γιος μου ενω στο σχολείο είναι απίστευτα υπάκουος (μου το είπε η δασκάλα του και νόμιζα ότι με δούλευε) στο σπίτι κάνει ό,τι θέλει. Τώρα έχει και σύμμαχο την 17 μηνών κορούλα μου, η οποία γελάει χαιρέκακα με κάθε ζημία του μεγάλου...την βλέπει αυτός, παίρνει θάρρος και συνεχίζει περίφανος την κατεδάφιση του σπίτιου. Έχω διαβάσει τόνους βιβλία και άκρη δε μπορώ να βγάλω... Τελευταία διάβασα ότι η τιμωρία δε βοηθάει, αλλά το παιδί πρέπει να μάθει μέσα από τις συνέπειες των πράξεών του, π.χ. αν σπάσει το βάζο, του λές ότι θα του στερήσεις το χαρτζιλίκι προκειμένου να πάρουμε καινούργιο. Και ερωτώ: όταν οι συνέπειες δεν είναι άμεσες τι γίνετε? πώς να εφαρμόσω τον παραπάνω κανόνα σε ένα τρίχρονο όταν πηδάει από τα τραπέζια? να περιμένω να γκρεμοτσακιστεί για να καταλάβει την συνέπεια? το ερώτημα δεν είναι ρητορικό.

εγώ φροντίζω να του αποσπώ την προσοχή με κάτι που του αρέσει, πχ να παίξουμε κάτι μαζί, ή να του πω μια ιστορία (φανταστική) με ένα παιδάκι που έκανε το ίδιο και τί έπαθε.... ευτυχώς πιάνουν αυτά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω διαβάζω κι έχω φρικάρει :confused: τελικά τα πιτσιρίκια είναι οι κυρίαρχοι του σπιτιού!εγώ λόγο επαγγέλματος, έχω 30 αλλά όλα σούζα...αλλά όχι με φωνή, φοβέρες, ψέμματα κι απειλές. Καταρχήν άμα το αφήσεις από την αρχή "έλα μωρέ παιδί είναι..." μετά το λούζεσαι. Η μέθοδος εξηγώ τι επιτρέπω και τι όχι και στερώ κάτι και δε πα να γκρεμίζεται ο κόσμος γύρω είναι η καλύτερη για μένα. Αλλά εκεί που την πατάνε οι περισσότεροι είναι οτι 1) δεν εξηγούν γιατί στερείται π.χ. το παιχνίδι του 2) δεν μπορούν την γκρίνια και το κλάμα 3) λυπούνται να βλέπουν να "σπάραζει" 4) δεν είναι σταθεροί

Εμένα μέχρι εμετό από το κλάμα έχουν κάνει... Τουαλετίτσα, λεκανίτσα κι όταν σταματήσεις να κλαίς κι είσαι καλό παιδί τότε θα πάρεις/κάνεις/πας...κι άμα τα κάνει λέμε και κάνα μπράβο! (πολύ σημαντική η επιβράβευση!)

Το οτι η γιαγιά κάνει άλλο, είναι άλλο θέμα...όπως είναι έξυπνα και χειρίζονται πρόσωπα και καταστάσεις, άλλο τόσο είναι για να καταλάβουν και να ξεχωρίσουν με ποιον επιτρέπεται να κάνουν τι...όποτε δε χρειάζεται όλοι να συμφωνούν σε κανόνες...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το άλλο που λες όταν δεν θέλει το ένα και θέλει το άλλο, την πρώτη φορά της κάνω το χατίρι (γιατί θεωρώ οτι είναι άνθρωπος και μπορεί να έχει επιλογές).

Να σου συστήσω την απολυταρχική δημοκρατία... Έχει επιλογές, αλλά της επιλογές που της δίνεις εσύ...Επιλέγει, δεν μπερδεύεται και κυρίως δεν κάνει του κεφαλιού της..π.χ. Η απόφαση σου ειναι οτι θα βάλει φόρεμα για να πάει στο σχολείο και ας γκρεμίζεται η γη ολάκερη κι ας γκρινιάζει κι ας χτυπιέται. Δώσε επιλογές στο χρώμα του φορέματος. Ναι μεν είσαι η μαμά και θα σε ακούει, αλλά της δίνεις και "χώρο"

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι που θα το πω έστω και αν πάντα ήμουν κάθετη και απόλυτη στην χρήση του παλιατζή, του αστυνόμου, κλπ. κατέληξα στην μάγισσα και στον δράκο. Φτού μου. Βασικά η μάγισσα πιάνει γιατί είχε δει στην ΕΡΤ1 ένα παιδικό που η μάγισσα απήγαγε δυο παιδάκια (κινούμενα σχέδια) και τελικά τα έσωσαν η μικρή Αινστάιν. Όποτε πάει σε κάποιο σημείο πχ. σαλόνι όπου πλέον χάνω οπτική επαφή, της λέω «προσοχή μην έρθει η μάγισσα και σε πάρει». Επίσης επειδή έβαζα πράγματα στο στόμα, και ούτε με το καλό ούτε με το άγριο κάναμε τίποτα, η μάγισσα έχει τέλεια αποτελέσματα. Τον δράκο τον ανακάλυψε η μαμά μου και της λέμε ότι έρχεται ένας δράκος και κοιμάται στο μπαλκόνι και τέλος πάντων πρέπει και εμείς να κοιμηθούμε. Εννοείται ότι γίνεται λογική χρήση και ότι βλέπεις ότι θέλει να πάει για νάνι, απλά ο δράκος ενισχύει την κατάσταση.

 

Για μένα πως θα κάνεις το παιδί να υπακούσει είναι θέμα του τι θα ανακαλύψει κάθε μάνα. Δεν θα πω στην λογική αν είναι σωστή η τακτική του παλιατζή ή του δράκου ή του μπαρμπέρη απλά σου λέω τι κάνουμε εμείς και πιάνει.

Και μένα η μάνα μου κάποτε στο Τέξας μου έλεγε "φαε! θα έρθει ο Δράκουλας να σε φάει", έφτασα ολόκληρη μαντραχαλού και κουκουλώνω το λαιμό μου όταν κοιμάμαι... Κατάλοιπα της παιδικής ηλικίας βλέπεις...Με δράκους και παραμύθια δε κάνεις τίποτα. Δηλαδή άμα φτάσει 12-13 που θα ναι στην εφηβεία και θα λυσσάει, ποιον δράκο θα της πεις για να μάθει να σε σέβεται και να σε ακούει? Η' μήπως θα το χει μάθει ξυπώντας μια μέρα των ημερών?

Link to comment
Share on other sites

τι θεμα και αυτο, ποσο δυσκολο, κ η δυσκολοτερη δουλεια στον κοσμο δεν συγκρινετε με το θεμα της υπακοης!!! λοιπον, εγω οπως σας ειπα, σε ορισμενα θεματα ειμαι καθετη, πχ ντυσιμο, πλυσιμο, ρουχα, φαγητο οπως γλυκα κτλ. Δηλ. που να χτυπιετε δεν εχει 3ο σοκολατακι, οχι οτι δεν της δινω, καθημερινα, αλλα , 3-4 μπισκοτακια μονο, (το χουν αναγκη δεν μπορεις να το στερησεις) .

 

Το πιο δυσκολο ομως που αντιμετωπιζω ειναι οτι λεει φρασεις οπως: μη μου μιλας, φυγε, δεν σε θελω, ασε με, μη με κοιτας, κ οταν νευριαζει πολυ, με χτυπαει με το χερι της.

 

Με αυτο δεν ξερω τι να κανω!!!! καμια συμβουλη????? help!!!

Link to comment
Share on other sites

τι θεμα και αυτο, ποσο δυσκολο, κ η δυσκολοτερη δουλεια στον κοσμο δεν συγκρινετε με το θεμα της υπακοης!!! λοιπον, εγω οπως σας ειπα, σε ορισμενα θεματα ειμαι καθετη, πχ ντυσιμο, πλυσιμο, ρουχα, φαγητο οπως γλυκα κτλ. Δηλ. που να χτυπιετε δεν εχει 3ο σοκολατακι, οχι οτι δεν της δινω, καθημερινα, αλλα , 3-4 μπισκοτακια μονο, (το χουν αναγκη δεν μπορεις να το στερησεις) .

 

Το πιο δυσκολο ομως που αντιμετωπιζω ειναι οτι λεει φρασεις οπως: μη μου μιλας, φυγε, δεν σε θελω, ασε με, μη με κοιτας, κ οταν νευριαζει πολυ, με χτυπαει με το χερι της.

 

Με αυτο δεν ξερω τι να κανω!!!! καμια συμβουλη????? help!!!

μια ψυχολόγος μου είχε πει πως πρέπει να του λέμε ότι αυτή δεν είναι αποδεκτή συμπεριφορά και με πολύ σοβαρό ύφος να του πούμε: πήγαινε στο δωμάτιό σου να σκεφτείς αν αυτό που έκανες ήταν σωστό κι αφού σκεφτείς κι αποφασίσεις έλα να μου το πεις. στο δικό μου αγοράκι, πιάνει. όταν απομακρύνονται από το σύνολο, καταλαβαίνουν ότι αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Να σου συστήσω την απολυταρχική δημοκρατία... Έχει επιλογές, αλλά της επιλογές που της δίνεις εσύ...Επιλέγει, δεν μπερδεύεται και κυρίως δεν κάνει του κεφαλιού της..π.χ. Η απόφαση σου ειναι οτι θα βάλει φόρεμα για να πάει στο σχολείο και ας γκρεμίζεται η γη ολάκερη κι ας γκρινιάζει κι ας χτυπιέται. Δώσε επιλογές στο χρώμα του φορέματος. Ναι μεν είσαι η μαμά και θα σε ακούει, αλλά της δίνεις και "χώρο"

 

Νόμιζα οτι αυτό κάνω.

Εντάξει δεν δίνω επιλογές στο χρώμα του φορέματος αλλά πιο γενικές. Δηλαδή "διάλεξε τι θέλεις να βάλεις" και όταν πάω να της βάλω αυτό που έδωσε και μου πει κάτι άλλο, δεν πα να χτυπιέται θα βάλει αυτό που διάλεξε. Δεν δέχομαι άλλη αλλαγή. Αυτό εννοούσα. Λάθος είναι;

 

Να πω και κάτι άλλο; Η τιμωρία δεν πιάνει πάντα. Τώρα τελευταία όταν πάω να τη βάλω μου λέει "ωωωωχ πάλι τιμωία;" και πάει και κάθεται εκεί μέχρι να της πω να έρθει. Δεν τη νοιάζει ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ... ουφ...

Link to comment
Share on other sites

όταν βλέπω τέτοιες ερωτήσεις του τύπου" τι να του κάνω για να φάει, για να κοιμηθεί, για να υπακούει...κλπ." δεν ξέρω, κάτι με πιάνει!!!! βρε παιδιά, δεν υπάρχει συνταγή, ούτε εγχειρίδιο για να καταφέρεις κάποια πράγματα... σήμερα είναι έτσι, αύριο δεν είναι.... μην τρελένεστε!!!!! τα παιδιά είναι μοναδικά, δεν μπορείς να τα βάλεις σε καλούπι!!! κοίταξε στον εαυτό σου για να βρεις τον τρόπο που θα τον χειρίζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα οτι αυτό κάνω.

Εντάξει δεν δίνω επιλογές στο χρώμα του φορέματος αλλά πιο γενικές. Δηλαδή "διάλεξε τι θέλεις να βάλεις" και όταν πάω να της βάλω αυτό που έδωσε και μου πει κάτι άλλο, δεν πα να χτυπιέται θα βάλει αυτό που διάλεξε. Δεν δέχομαι άλλη αλλαγή. Αυτό εννοούσα. Λάθος είναι;

 

Να πω και κάτι άλλο; Η τιμωρία δεν πιάνει πάντα. Τώρα τελευταία όταν πάω να τη βάλω μου λέει "ωωωωχ πάλι τιμωία;" και πάει και κάθεται εκεί μέχρι να της πω να έρθει. Δεν τη νοιάζει ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ... ουφ...

 

το θέμα είναι να μην της πεις να έρθει. να την αφήσεις μόνη της μέχρι να έρθει εκείνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...