Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάταγμα πτέρνας-Υπάρχουν λύσεις για να βελτιωθεί το περπάτημα και να μην πονάω;


Recommended Posts

Πριν 2 χρόνια είχα σπάσει το πόδι μου και είχα 2 κατάγματα στην πτέρνα. Εγχείρηση δεν χρειάστηκε και η ανάρρωση υπήρξε σχετικά καλή, δεδομένης της φύσης του κατάγματος. Πάλι όμως το πόδι μου με δυσκολεύει αρκετά στο περπάτημα- είναι πρησμένος ο αστράγαλος, δεν μπορώ να πατήσω κανονικά το πόδι και το πατάω πλάγια για να πονάω λιγότερο. Αυτό με τη σειρά του επιβαρύνει τον τένοντα, ο οποίος αρχίζει να πονάει και αυτός μετά από κάποια ώρα.

 

Τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την κατάσταση; Εκτός από φυσιοθεραπείες, υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να βοηθήσει στην αποκατάσταση του ποδιού;

 

Επίσης, ψάχνω ιδέες για διάφορα μικρά ή μεγάλα τρικ που θα μπορούσαν να προσφέρουν ανακούφιση έστω και για λίγο (π.χ όταν χρειάζεται να πάω κάπου, να χορέψω, κλπ). Μήπως κάποιος/α από σας το έχει ψάξει το θέμα και μπορεί να με βοηθήσει; Είμαι πολύ προβληματισμένη γιατί όλοι οι ορθοπεδικοί μου έχουν πει να μην περιμένω βελτίωση από τη φυσικοθεραπεία (παρά μόνο προσωρινή ανακούφιση).

 

Μήπως έχετε κάποιες άλλες ιδέες;;;;

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...