Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aμφιδεξιος ή οχι?


Recommended Posts

Ο γιος μου σε 3 μήνες θα κλείσει τα 7 του χρονια. Απο πολυ νωρις παρατηρησα οτι χρησιμοποιει και τα δυο του χερια οχι ομως για τον ιδιο σκοπο. Με το ενα χερι θα φαει, με το αλλο θα γραψει. Εχοντας κανει ενα πισωγυρισμα στο σχολειο καποια στιγμη, και αφου μου ειπε η δασκαλου του οτι κουραζεται ευκολοτερα απο τα υπολοιπα παιδια, απευθυνθηκα σε ειδικη παιδαγωγος η οποια ειπε οτι το παιδι δεν εχει καποιο μαθησιακο προβλημα ομως της εκανε εντυπωση το πως χρησιμοποιει τα χερια του. Πιστευε λοιπον οτι το παιδι ειναι δεξιοχειρο αλλα για καποιο λογο για να γραψει χρησιμοποιει το αριστερο. Το πηγα σε εργοθεραπευτρια η οποια διαπιστωσε οτι χρησιμοποιει το δεξι χερι για εργασιες που χρειαζονται ολοκληρο το χερι (απο το ωμο και τον αγκωνα) ενω για λεπτοδουλειες χρησιμοποιει το αριστερο. Μου ειπε λοιπον οτι ειναι αριστεροχειρας και οτι θα πρεπει να δυναμωσουμε αυτο το χερι. Οτι κανει κινησεις με βαση την λογικη και οχι οπως κανουμε εμεις χωρις να σκεφτουμε.Στην επομενη συνεδρια μας ειπε οτι λειτουργει ως δεξιοχειρας.

Για να παιξει μπαλα χρησιμοποιει και τα δυο του ποδια αλλα ιδιαιτερα κλωτσαει με το αριστερο.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται και τις επομενες μερες θα τον δει καποιος γνωστος μου εργοθεραπευτης.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι, ειναι αμφιδεξιος ή οχι? Αμφιδεξιος ειναι καποιος που χρησιμοποιει το ιδιο και τα δυο του χερια? Γιατι ειναι προβλημα αυτο που κανει ο γιος μου. Μου ειπαν οτι εχει αναπτυξει και τα δυο ημισφαιρια του εγκεφαλου και αυτο ισως του δημιουργει προβληματα. Με την εργοθεραπεια τι θα γινει? και τελικα πως μπορουν να ξερου ποιο χερι ειναι το "δυνατο" για να ριξουν εκει το βαρος τους? Μηπως τελικα του κανω κακο? Μηπως πρεπει να τον αφησω στην ησυχια του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαλλον ισχυει αυτο που ειπαν,ανεπτυξε κ τα 2 μερη του εγκεφαλου. καποιες φορες αλλο ειναι το δυνατο ματι ,α αλλο το χερι κοκ. δεν κανει κακο να ενημερωθεις,μαθε τι γινεται κ το παιδι μονο του θα βρει αυτο που το διευκολυνει. α του δωσεις κ μια ωθηση να εξασκησει καποιο απο τα 2 χερια για να μην κουραζεται αδικα κ με τα 2

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω και τα 2 χερια αν και κυριως το δεξι οπως παρατηρησε μια φιλη μου ειδικη παιδαγωγος. Γιατι πρεπει ντε και καλα να διαλεξει το ενα απο τα 2 αν τα καταφερνει?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι γνώστης του θέματος. Θα σου πω για μένα.

 

Γράφω με το δεξί

Ζωγραφίζω με το αριστερό (οχι τίποτα σοβαρό, ότι έχω ζωγραφίσει από τα σχολικά μου χρόνια)

Τρώω με το αριστερό

Όταν έπαιζα μπάσκετ σούταρα με το δεξί, αλλά είχα μεγάλη άνεση και στην αριστερή τρίπλα.

Ταίζω το παιδί μου και με τα 2 με την ίδια άνεση.

Σίγουρα το δεξί είναι το χέρι μου, άλλά κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα κάνω με το δεξί. Εαν με βάλεις να φάω με το δεξί μπορεί να τα κάνω χαλια όλα :cool:.

 

Δεν ξέρω βέβαια η επιστήμη τι λέει για όλα αυτά. Δεν γνώριζα κάν οτι έχει προχωρήσει τόσο σε αυτά τα πράγματα να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ισχυει αυτο που ειπαν,ανεπτυξε κ τα 2 μερη του εγκεφαλου. καποιες φορες αλλο ειναι το δυνατο ματι ,α αλλο το χερι κοκ. δεν κανει κακο να ενημερωθεις,μαθε τι γινεται κ το παιδι μονο του θα βρει αυτο που το διευκολυνει. α του δωσεις κ μια ωθηση να εξασκησει καποιο απο τα 2 χερια για να μην κουραζεται αδικα κ με τα 2

O μικρος τα εχει βρει με τον εαυτο του. Δεν δυσκολευεται να κανει κατι.

Το ολο θεμα ξεκινησε απο το πισωγυρισμα που ειχαμε στο σχολειο και το οτι κουραζεται περισσοτερο σε σχεση με αλλα παιδακια. Δεν φαινεται κατι διαφορετικο πανω του που να σε παραπεμπει το παιδι να παει σε ειδικο.

Με οποιον το εχω συζητησει (μη ειδικο) μου λεει τουλαχιστον για ενα ατομο φιλικο ή συγγενικο που λειτουργει ετσι.

Αναρωτιεμαι μηπως θελοντας να τον βοηθησω τελικα του κανω μεγαλυτερο κακο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O μικρος τα εχει βρει με τον εαυτο του. Δεν δυσκολευεται να κανει κατι.

Το ολο θεμα ξεκινησε απο το πισωγυρισμα που ειχαμε στο σχολειο και το οτι κουραζεται περισσοτερο σε σχεση με αλλα παιδακια. Δεν φαινεται κατι διαφορετικο πανω του που να σε παραπεμπει το παιδι να παει σε ειδικο.

Με οποιον το εχω συζητησει (μη ειδικο) μου λεει τουλαχιστον για ενα ατομο φιλικο ή συγγενικο που λειτουργει ετσι.

Αναρωτιεμαι μηπως θελοντας να τον βοηθησω τελικα του κανω μεγαλυτερο κακο....

 

κακο δε θα του κανεις γιατι εσυ απλα θελεις να ενημερωθεις κ μπραβο σου. θα μαθεις θα αξιολογησεις κ θα αποφασισεις μετα,δεν ειναι κακο να ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ζωή και Χρόνια Πολλά,

 

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ασχοληθείς με το αν το παιδί σου είναι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας... για να βάλεις το ταμπελάκι του τι είναι από τα δύο? άσε το παιδί να λειτουγεί με όποιο χέρι θέλει !

έχεις πάει το παιδί σε χίλιους δυό ειδικούς για να σου πουν τελικά κάτι που θα σου χρησιμεύσει σε τι ακριβώς? τι εννοείς όταν λες να ρίξουμε βάρος στο δυνατό χέρι? τι ακριβώς θα κάνεις δηλαδή και γιατί???

 

είμαι αριστερόχειρας (γράφω και τρώω με το αριστερό) αλλά κάνω άπειρα πράγματα και με το δεξί χέρι.

 

χαλάρωσε και άφησε το παιδί να πράξει όπως επιθυμεί χωρίς να κάνεις λόγο για αυτό ποτέ πια. Τρέχοντας σε γιατρούς και συζητώντας το είμαι σίγουρη και ΜΕ το παιδί και ΜΠΡΟΣΤΑ στο παιδί, μάλλον εσύ θα του δημιουργήσεις το πρόβλημα....

συγνώμη για το απότομο του ύφους μου, αλλά μήπως υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα για ένα παιδί από το να πάρει τελικά τον τίτλο του αριστερόχειρα ή του δεξιόχειρα???

 

ευχαριστώ

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ζωή και Χρόνια Πολλά,

 

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ασχοληθείς με το αν το παιδί σου είναι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας... για να βάλεις το ταμπελάκι του τι είναι από τα δύο? άσε το παιδί να λειτουγεί με όποιο χέρι θέλει !

έχεις πάει το παιδί σε χίλιους δυό ειδικούς για να σου πουν τελικά κάτι που θα σου χρησιμεύσει σε τι ακριβώς? τι εννοείς όταν λες να ρίξουμε βάρος στο δυνατό χέρι? τι ακριβώς θα κάνεις δηλαδή και γιατί???

 

είμαι αριστερόχειρας (γράφω και τρώω με το αριστερό) αλλά κάνω άπειρα πράγματα και με το δεξί χέρι.

 

χαλάρωσε και άφησε το παιδί να πράξει όπως επιθυμεί χωρίς να κάνεις λόγο για αυτό ποτέ πια. Τρέχοντας σε γιατρούς και συζητώντας το είμαι σίγουρη και ΜΕ το παιδί και ΜΠΡΟΣΤΑ στο παιδί, μάλλον εσύ θα του δημιουργήσεις το πρόβλημα....

συγνώμη για το απότομο του ύφους μου, αλλά μήπως υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα για ένα παιδί από το να πάρει τελικά τον τίτλο του αριστερόχειρα ή του δεξιόχειρα???

 

ευχαριστώ

 

Σοφία Δ

 

Γεια σας και χρόνια πολλά, ειλικρινά δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα της Ζωής είναι αν θα αποκτήσει κάποιο τίτλο αλλά το ίδιο το παιδί μήπως αποκτήσει μαθησιακά προβλήματα και προβλήματα συμπεριφοράς. Ως μητέρα ενος τετράχρονου που δεν έχει αποφασίσει ποιο χέρι προτιμά για τις δραστηριότητες του, έχω προβληματιστεί αρκετά, έχω διαβάσει αρκετά για το θέμα και σίγουρα ανησυχώ για την μετέπειτα συμπεριφορά του.

Αγαπητή Ζωή αφού όπως λές τα έχει βρει με τον εαυτό του, δώστου λίγο καιρό ακόμα, μην το ζορίσεις περισσότερο.

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ζωή και Χρόνια Πολλά,

 

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ασχοληθείς με το αν το παιδί σου είναι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας... για να βάλεις το ταμπελάκι του τι είναι από τα δύο? άσε το παιδί να λειτουγεί με όποιο χέρι θέλει !

έχεις πάει το παιδί σε χίλιους δυό ειδικούς για να σου πουν τελικά κάτι που θα σου χρησιμεύσει σε τι ακριβώς? τι εννοείς όταν λες να ρίξουμε βάρος στο δυνατό χέρι? τι ακριβώς θα κάνεις δηλαδή και γιατί???

 

είμαι αριστερόχειρας (γράφω και τρώω με το αριστερό) αλλά κάνω άπειρα πράγματα και με το δεξί χέρι.

 

χαλάρωσε και άφησε το παιδί να πράξει όπως επιθυμεί χωρίς να κάνεις λόγο για αυτό ποτέ πια. Τρέχοντας σε γιατρούς και συζητώντας το είμαι σίγουρη και ΜΕ το παιδί και ΜΠΡΟΣΤΑ στο παιδί, μάλλον εσύ θα του δημιουργήσεις το πρόβλημα....

συγνώμη για το απότομο του ύφους μου, αλλά μήπως υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα για ένα παιδί από το να πάρει τελικά τον τίτλο του αριστερόχειρα ή του δεξιόχειρα???

 

ευχαριστώ

 

Σοφία Δ

 

Aγαπητη φιλη, κατι καταλαβες λαθος.

Δεν ψαχνω να βαλω ταμπελα στο παιδι μου. Το αλλο μου παιδι ειναι αριστεροχειρο και ουδεποτε του εβαλα την ταμπελα του αριστεροχειρου ή εψαξα μεθοδους για χρησιμοποιει το αλλο χερι της.

Εαν ψαχνω να δω τι γινεται με το μικρο μου παιδι ειναι γιατι υπαρχουν καποιες δυσκολιες στο σχολειο που εσενα μπορει να σου φαινονται παραλογα αλλα για μια μαμα που νοιαζεται για το παιδι της και που θελει να του προσφερει οτι καλυτερο μπορει για να εχει καλη ζωη, καλη εξελιξη και να ειναι ευτυχισμενο, δεν ειναι παραλογο.

Παραλογο ειναι να εθελοτυφλουμε στα προβληματα που αντιμετωπιζουν τα παιδια μας και να βαζουμε ταμπελες σε συνανθρωπους που δεν γνωριζουμε.

Για αυτο τον λογο λοιπον δεν σε συγχωρω για το υφος σου. Δεν σε συγχωρω γιατι δεν με ξερεις σαν ανθρωπο και γιατι δεν ξερει τον λογο που ψαχνω το παιδι μου.

Οσο για τον αν θα του προκαλεσω προβληματα ασε να ξερω καλυτερα απο τον καθενα το πως χειριζουμε το παιδι μου και τις διαφορες καταστασεις που αφορουν αυτο. Δεν νομιζω να εισαι μπροστα για να βλεπεις εαν αυτες τις συζητησεις τις κανω μπροστα στο παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ζωή,

Είμαι και εγώ μητέρα δύο αγοριών και καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς. Μην εκνευρίζεσαι. Δεν σου είπε κανείς ότι δεν είσαι καλή μαμά. Τουναντίον, μάλιστα το θέμα είναι μήπως παραείσαι καλή φτάνοντας ίσως στην υπερβολή. Απλώς αναρωτιέμαι, επειδή την βαρύτητα στο μήνυμά σου την έριξες στο κατά πόσο το παιδί σου είναι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας, είναι αυτό αρκετό για να το πηγαίνεις σε διάφορους θεραπευτές? Εμείς δηλαδή πως μεγαλώσαμε? με εργοθεραπευτές, λογοθεραπευτές και παιδοψυχολόγους? Μήπως τελικά με όλη αυτήν την υπερανάλυση "δυιλίζομεν τον κώνωπα"? Ειλικρινά πιστεύεις ότι αν καταλήξεις πιο είναι το δυνατό χέρι του παιδιού σου, αυτό θα του εξασφαλίσει την μετέπειτα ευτυχία και ευημερία του?

Δεν διαφωνώ ότι ως γονεις πρέπει να κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας και οι όποιες ενστάσεις μου για τον τρόπο που το χειρίζεσαι είναι κάτι σαν «τα λέει η νύφη να τα ακούει η πεθερά». Πρόσφατα άρχισα εργοθεραπεία στο γιό μου γιατί είναι υπερκινητικός και αποσπάται η προσοχή του εύκολα.... Αναρωτιέμαι όμως και εγώ. Μήπως ψάχνουμε λάθος οδούς για να είναι τα παιδιά μας ευτυχισμένα? Μήπως πηγαίνοντάς τα από θεραπευτή σε θεραπευτή τους δημιουργήσουμε τελικά πρόβλημα στην αυτοεκτίμησή τους κάνοντας τα να πιστέψουν ότι είναι "διαφορετικά" ή και προβληματικά ακόμα?? Δεν μιλάω για πρόβλημα υγείας υπαρκτό και αδιαμφισβήτητο που χρήζει φυσικά άμεσης παρακολούθησης. Μιλάω για αυτά τα "μοντέρνα" σύνδρομα που και μας αγχώνουν και δεν μας αφήνουν να απολαύσουμε το μεγάλωμα των παιδιών μας.

Η "επίθεσή" μου δεν ήταν προσωπική. Συγνώμη αν το εξέλαβες έτσι. Έχει να κάνει περισσότερο με το τι κάνουμε λάθος ΕΜΕΙΣ και χρειάζονται τα παιδιά μας όλα αυτά τα "δεκανίκια" για να προοδεύσουν.

Μήπως το πρόβλημα είναι η δική μας ανεπάρκεια ή οι τύψεις για το μειωμένο χρόνο ενασχόλησης με τα παιδιά μας ή και οι ανασφάλειές μας??

Παρʼ όλα αυτά όμως θεωρώ ότι ως μητέρα ανοιχτόμυαλη και αφοσιωμένη στα παιδιά της θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο δεκτική και στον αντίλογο και στην κριτική. Πιστεύω ότι εδώ στο forum δεν ανατρέχουμε για να χαϊδεύουμε ο ένας τα αυτιά του άλλου, ούτε για να αλληλοεπιβραβευόμαστε για το πόσο καλοί γονείς είμαστε. Θα μπορούσα βέβαια να σου προτείνω να το ψάξεις περισσότερο, να πας σε έναν αναπτυξιολόγο ή σε έναν παιδονευρολόγο ή γιατί όχι και να του κάνεις και μια μαγνητική τομογραφία για να ελέγξεις πως λειτουργεί ο εγκέφαλός του. Αυτό θα ήθελες για ένα θέμα που, όπως το περιγράφεις τουλάχιστον, δεν ακούγεται τόσο σοβαρό? Εκτός βέβαια αν το βασικό πρόβλημα είναι άλλο και το αριστερόχειρας-δεξιόχειρας δεν είναι ο πραγματικός λόγος των επισκέψεών σου σε θεραπευτές.

Έχω τρέξει πολύ για τα παιδιά μου και έχω αναρωτηθεί πολλές φορές για το τι πραγματικά χρειάζονται. Είναι τελικά οι θεραπευτές που θα μας λύσουν τα προβλήματα ή ΕΜΕΙΣ με αποδοχή, αγάπη, χρόνο, αφοσίωση και υποστήριξη????

Φιλικά,

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To προβλημα μου κοριτσι μου δεν ειναι αν το παιδι μου ειναι αμφιδεξιο αριστεροχειρο ή δεξιοχειρο αλλα εαν ολο αυτο του προκαλει τα οποια προβληματα εχει.

Οσο για το αν εχω τυψεις κτλ κτλ κτλ , πραγματικα δεν εχω. Ειμαι μαμα που δεν εργαζομαι και ολο μου τον χρονο τον αφιερωνω στα παιδια μου.

Οποτε ουτε ανεπαρκης νιωθω ουτε μεσα απο τα παιδια που προσπαθω να βγαλω τα κομπλεξ ή τις φιλοδοξιες τις δικες μου.

Οσο για το αν ειμαι ανοιχτομυαλη ή οχι, ασε να το ξερουν καλυτερα οι ανθρωποι που με περιστοιχιζουν. Επισης για το αν εχω δωσει ή οχι στα παιδια μου (και δεν εννοω υλικα) ασε παλι να το κρινουν τα ιδια τα παιδια μου.

Απλα δεν δεχομαι κριτικη απο ενα ατομο που δεν με γνωριζει και που δεν γραφει πραγματα για να βοηθησω το παιδι μου αλλα μονο και μονο για να μου κανει κριτικη στο πως χειριζομαι καταστασεις τις οποιες δεν ξερει και δεν εκατσε προσεχτικα να διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Ζωή,

επειδή

-παίρνεις τα θέματα πολύ προσωπικά

-δεν μας εξήγησες ποια είναι ακριβώς τα παράπλευρα προβλήματα που δημιουργούνται στο παιδί σου

-γίνεσαι εσύ η επιθετική αυτή τη φορά

-δεν κατανοείς ότι το παιδί σου μπορεί απλά να είναι χαρισματικό και το πισωγύρισμα στο σχολείο να είναι συμπτωματικό

-δεν κατάλαβες ότι τα μηνύματά μου ήταν απάντηση στα ερωτήματά σου "Μηπως τελικα του κανω κακο? Μηπως πρεπει να τον αφησω στην ησυχια του?" "Αναρωτιεμαι μηπως θελοντας να τον βοηθησω τελικα του κανω μεγαλυτερο κακο"

-επειδή έχεις ήδη αμετακίνητη την άποψη ότι πράττεις το σωστό και απορώ γιατί ρωτάς………………………………………

.......Να είσαι καλά.......

Φιλικά,

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα μου κοριτσι μου δεν ειναι αν το παιδι μου ειναι αμφιδεξιο αριστεροχειρο ή δεξιοχειρο αλλα εαν ολο αυτο του προκαλει τα οποια προβληματα εχει.

Οσο για το αν εχω τυψεις κτλ κτλ κτλ , πραγματικα δεν εχω. Ειμαι μαμα που δεν εργαζομαι και ολο μου τον χρονο τον αφιερωνω στα παιδια μου.

Οποτε ουτε ανεπαρκης νιωθω ουτε μεσα απο τα παιδια που προσπαθω να βγαλω τα κομπλεξ ή τις φιλοδοξιες τις δικες μου.

Οσο για το αν ειμαι ανοιχτομυαλη ή οχι, ασε να το ξερουν καλυτερα οι ανθρωποι που με περιστοιχιζουν. Επισης για το αν εχω δωσει ή οχι στα παιδια μου (και δεν εννοω υλικα) ασε παλι να το κρινουν τα ιδια τα παιδια μου.

Απλα δεν δεχομαι κριτικη απο ενα ατομο που δεν με γνωριζει και που δεν γραφει πραγματα για να βοηθησω το παιδι μου αλλα μονο και μονο για να μου κανει κριτικη στο πως χειριζομαι καταστασεις τις οποιες δεν ξερει και δεν εκατσε προσεχτικα να διαβασει.

 

 

 

καλα κανεις κ ψαχνεσαι,δειχνει οτι εισαι διαβασμενη κ ενημερωμενη,λιγοι γονεις το κανουν κ μαλιστα με ψυχραιμια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. Και μένα ο γιός μου που ειναι 4,5 ετών έχει το ίδιο πρόβλημα. Ειναι αριστερόχειρας και κάνει πράγματα και με το δεξί όπως και εγώ άλλωστε. Δεν είναι όμως τόσο απλά τα πράγματα. Το ότι δεν έχει ξεχωρίσει εντελώς ο εγκέφαλος του ποιο μέρος είναι δυνατό δημιουργεί διάφορα προβλήματα πχ στο οπτικοκινητικό του σύστημα. Κι έτσι ο μικρός δεν μπορεί να κάνει παζλ, δεν μπορεί να ζωγραφίσει δεν μπορεί να χρωματίσει μέσα στα περιθώρια κτλ. Χρειάζεται εργοθεραπεία όπως μας είπαν την οποία θα ξεκινήσουμε από Σεπτέμβριο.Πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...