Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos!!!!κοκκινα σημαδια


Recommended Posts

αλλαξα το γιο μου πριν λιγο για να τον βαλω για υπνο και ειδα στον ποπο του κατι κοκκινα σημαδια.παρατηροντας καλυτερα ειδα οτι αυτα τα σημαδια ειναι μεχρι κατω στα ποδια του και στα χερια γυρω απο τους αγκωνες!ειναι παρα πολλα!!!μοιαζουν σαν τα σημαδια της ψωριασης αλλα ειναι κοκκινα.κοριτσια εχω πανηκοβληθει!τι ειναι αυτο το πραγμα?ξερει καμια κοπελα,σας παρακαλω ας με ηρεμιση καποιος γιατι πραγματικα εχω αγχωθει παρα πολυ!θα παρω το γιατρο το πρωι αλλα δε μπορω να περιμενω μεχρι να τον δει.δε φαινεται να τον τρωνε η να τον πονανε αλλα οταν αρχισαμε να ψαχνουμε το σωμα του εβαλε τα κλαματα.εχει συμβει σε κανενα αλλο παιδακι αυτο??

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχας κρατα την ψυχραιμια σου

ο παιδιατρος ειναι για τετοιες στιγμες παρτον ΤΩΡΑτηλεφωνο

το πιο πιθανο να μην ειναι τιποτα αλλα δεν πειραζει να τον ενοχλήσεις

μακαρι να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο

περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα το γιο μου πριν λιγο για να τον βαλω για υπνο και ειδα στον ποπο του κατι κοκκινα σημαδια.παρατηροντας καλυτερα ειδα οτι αυτα τα σημαδια ειναι μεχρι κατω στα ποδια του και στα χερια γυρω απο τους αγκωνες!ειναι παρα πολλα!!!μοιαζουν σαν τα σημαδια της ψωριασης αλλα ειναι κοκκινα.κοριτσια εχω πανηκοβληθει!τι ειναι αυτο το πραγμα?ξερει καμια κοπελα,σας παρακαλω ας με ηρεμιση καποιος γιατι πραγματικα εχω αγχωθει παρα πολυ!θα παρω το γιατρο το πρωι αλλα δε μπορω να περιμενω μεχρι να τον δει.δε φαινεται να τον τρωνε η να τον πονανε αλλα οταν αρχισαμε να ψαχνουμε το σωμα του εβαλε τα κλαματα.εχει συμβει σε κανενα αλλο παιδακι αυτο??

Αν και "έμπειρη" μαμά δεν μου έχει τύχει, αλλα πάρε ΤΩΡΑ τηλέφωνο τον/την παιδίατρό σου, σε περίπτωση που δεν τον βρίσκεις μια επίσκεψη στο παίδων είναι η καλύτερη λύση.

Κατά τη γνώμη μου το μόνο που ΔΕΝ πρέπει να κάνεις είναι να περιμένεις το πρωι.

 

Σας εύχομαι περαστικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα maria-giannis, να παρατηρήσεις μέχρι να δει ο παιδίατρος το μωρό, αν αυτές οι κοκκινίλες έχουν έξαρση και ύφεση. Αν ναι, τότε μάλλον την αλλεργία πρέπει να σκεφτείς. Δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω, εύχομαι όμως να μην είναι τίποτα περισσότερο από κάτι απλό, που να περνάει εύκολα.

 

Περαστικά ό,τι κι αν είναι.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

maria-giannis,

 

πάνω απ' όλα ψυχραιμία για να μπορέσεις να δεις τι ακριβώς συμβαίνει και πως θα το αντιμετωπίσεις.

 

Αυτά τα σημάδια τα έχει μόνο σε αγκώνες και από τη μέση και κάτω? Στο στήθος - πρόσωπο?

Φάγατε κάτι καινούριο σήμερα? Πλυθήκατε με κάποιο καινούριο σαμπουάν? Κάποιο καινούριο συνθετικό ρούχο - παιχνίδι?

Παίζει να τον τσίμπησε κάτι?

 

Στο σπίτι έχετε κάποιο αντισταμινικό σιρόπι?

 

Στα ρωτάω όλα αυτά για να σκεφτείς κι όχι να πανικοβληθείς. Φαντάζομαι ότι είναι αλλεργία αλλά δεν είμαι γιατρός. Τηλεφώνησέ του τώρα. Έλα, μην ντρέπεσαι. ΤΩΡΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι το καλυτερο να κανουμε διαγνωση μεσα απο το φορουμ ... καλυτερα να παρεις τον γιατρο ακομα και τωρα...

 

μηπως εχει πυρετο? η κορη μου ειχε βγαλει κοκκινιλες κι ηταν εξανθημα πυρετου... υποθετω ομως αν ειχε θα το ανεφερες...

 

παρε τον γιατρο σου μονο αυτος μπορει πραγματικα να σε ηρεμισει

 

περαστικα σας!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

maria-giannis,

 

πάνω απ' όλα ψυχραιμία για να μπορέσεις να δεις τι ακριβώς συμβαίνει και πως θα το αντιμετωπίσεις.

 

Αυτά τα σημάδια τα έχει μόνο σε αγκώνες και από τη μέση και κάτω? Στο στήθος - πρόσωπο?

Φάγατε κάτι καινούριο σήμερα? Πλυθήκατε με κάποιο καινούριο σαμπουάν? Κάποιο καινούριο συνθετικό ρούχο - παιχνίδι?

Παίζει να τον τσίμπησε κάτι?

 

Στο σπίτι έχετε κάποιο αντισταμινικό σιρόπι?

 

Στα ρωτάω όλα αυτά για να σκεφτείς κι όχι να πανικοβληθείς. Φαντάζομαι ότι είναι αλλεργία αλλά δεν είμαι γιατρός. Τηλεφώνησέ του τώρα. Έλα, μην ντρέπεσαι. ΤΩΡΑ.

τα σημαδια ειναι στους αγκωνες και απο τη μεση και κατω,στο στηθος και στο προσωπο δεν εχει.δεν εφαγε κατι καινουργιο δεν τον επλυνα με καινουργιο σαμπουαν η αφρολουτρο,εχει 3 καινουργια παιχνιδια και μονο το ενα μπορει να βαλει στο στομα,δεν τον εχει τσιμπησει κατι ειμαι σιγουρη για αυτο και οχι δεν εχω τετοιο σιροπι.τι να πω στον γιατρο?θα καταλαβει να μου πει τι ειναι?
qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

του εχω δωσει και 5 ml ντεπον σημερα γιατι ποναγαν τα ουλα του,δε ξερω αν εχει σχεση αυτο,εχει ξαναπιει και δεν ειχε τετοια αντιδραση.επισης τη παρασκευη εκανε εμβολιο αλλα ειχε δυο σημαδακια στον ενα αγκωνα τα οποια απλα νομιζα οτι ειχε ξυστει οποτε δεν εδωσα σημασια,το ξερω βλακεια μου,στο ποπο ειχε βγαλει ενα τετοιο σημαδακι λιγο κατω απο τη μεση,νομιζα οτι ηταν απο τη πανα και του εβαλα sudocream που βαζουμε στη αλλαγη της πανας και ειχαν φυγει.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τον έπλυνες με ζεστό νερό και έχει ξεραθεί το δέρμα από αφυδάτωση; Τα σημάδια είναι ζεστά και ανάγλυφα; Αν ναι τότε είναι αλλεργία και καλύτερα να χορηγήσεις αντισταμινικό έπειτα πάντα από την συμβουλή της παιδιάτρου σας. Πάρε τηλέφωνο οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

maria-giannis,

 

ακόμα δεν πήρες τηλ τον παιδίατρο? Τι να του πεις? Αυτά που λες και σε μας!

 

Θύμησέ του και το εμβόλιο που κάνατε.

 

Γράψε μας ότι άλλο θελήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zopiron: Αυτό θα έγραφα και εγω.

 

maria-giannis, δεν έχετε μιλήσει ακόμα με γιατρο? ΓΙΑΤΙ?

 

Μη μας παρεξηγίσετε που επιμένουμε, καλοπροέρετα, σαν μανούλες απο ανησυχία το λέμε, και θα θέλαμε να μάθουμε νέα σας

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τον πηρα τηλεφωνο με ρωτησε πως ειναι τα σημαδια και μου ειπε να περασουμε αυριο να τον δει.οταν τον ρωτησα μηπως να του δωσουμε κατι μου ειπε "τι να θεραπευσω τωρα???":shock::shock:οταν ρωτησα τι ωρα να περασουμε μου ειπε "παρε με αυριο τηλεφωνο γιατι τωρα ειναι 12 η ωρα ουτε το προγραμμα δεν εχω!!".αν ηταν κατι σοβαρο δε θα μου ελεγε να τον παω στο παιδων?τι να πω?εγω εχω ανησυχησει και ο γιατρος ηταν πολυ ανετος!!ντοματα τρωι πολυ καιρο τωρα δεν εχουμε αλλαξει κατι στη διατροφη απλα προσθεσαμε ψαρι.τα σημαδια στους αγκωνες τα ειχε πριν φαει ψαρι το οποιο το εφαγε παραπροχθες.σημερα και χθες εφαγε λαχανικα και προχθες λαχανικα με μοσχαρι.απλα μετα την αλλαγη του φαγητου αυτου παρατηρησα τα σημαδια σημερα τα οποια ειχαν γινει παρα πολλα!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά μου ποιό εμβόλιο κάνατε?

Της ιλαράς μήπως?

Αν ναι σε 10 μέρες μετά πιθανόν να βγάλει εξανθήματα σαν να περνάει ελαφρά την ιλαρά.

Βέβαια διάγνωση από το internet φυσικά και δεν γίνεται, αλλά το συγκεκριμένο ήταν κάτι που ξέρω ότι συμβαίνει και είπα μήπως είναι η ίδια περίπτωση.

Περαστικά σας πάντως όπως και να έχει.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας και για το ενδιαφερον που δειξατε.πραγματικα εσεις ενδιαφερθηκατε περισσοτερο απτο γιατρο για το παιδακι μου!το εμβολιο που καναμε ηταν μηνιγγιτιδοκοκκου στις 3 ιανουαριου.δευτερα το καναμε τελικα εχω γραψει λαθος πιο πανω συγνωμη.αυριο θα ξερουμε τι ειναι και θα σας πω τι μας ειπε ο γιατρος ο οποιος μου την εχει δωσει πολυ ασχημα αυτη τη στιγμη!!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω προσωπικά δεν θα με κάλυπτε η απάντησή του, ένας γιατρός δεν απαντάει με βασή το τι ώρα ειναι!

Δεν ξέρω ίσως είμαι υπερβολική άλλαξα 3 παιδίατρους μέχρι να βρω την παιδίατρο που έχω τώρα η οποία είναι πολύ υπέυθυνη.

Μακάρι να μην είναι τίποτα, αλλά μια δεύτερη γνώμη καλή θα ήτανε.

Εαν έχετε πράσινο ή ασπρο σαπούνι θα του έκανε καλό ένα μπανάκι

 

Περαστικούλια σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ο παιδίατρος είναι απερίγραπτος! Αλλά ας μην αρχίσω τον εξάψαλμο για δαύτους βραδιάτικα!

 

Εύχομαι να περάσετε ένα ήσυχο βράδυ κι αύριο μας λες τα νέα σου!

 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην αγχονεσαι.και εγω φανταζομαι οτι αφου ακουγοταν χαλαρος ο γιατρος δεν θα ηταν κατι σοβαρο.

σχεδον ολοι οι γιατροι τετοιες ωρες ιδιοι ειναι παντως.

τωρα ειδα οτι εχουν την ιδια ηλικια τα μικια μας.μια μερα σας περναμε!να μας ενημερωσεις αυριο τι σας ειπε ο γιατρος

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα το γιο μου πριν λιγο για να τον βαλω για υπνο και ειδα στον ποπο του κατι κοκκινα σημαδια.παρατηροντας καλυτερα ειδα οτι αυτα τα σημαδια ειναι μεχρι κατω στα ποδια του και στα χερια γυρω απο τους αγκωνες!ειναι παρα πολλα!!!μοιαζουν σαν τα σημαδια της ψωριασης αλλα ειναι κοκκινα.κοριτσια εχω πανηκοβληθει!τι ειναι αυτο το πραγμα?ξερει καμια κοπελα,σας παρακαλω ας με ηρεμιση καποιος γιατι πραγματικα εχω αγχωθει παρα πολυ!θα παρω το γιατρο το πρωι αλλα δε μπορω να περιμενω μεχρι να τον δει.δε φαινεται να τον τρωνε η να τον πονανε αλλα οταν αρχισαμε να ψαχνουμε το σωμα του εβαλε τα κλαματα.εχει συμβει σε κανενα αλλο παιδακι αυτο??

 

Το οτι ειναι στον ποπο δειχνει οτι δεν φταιει ρουχο.

Για αλλεργια μου κανει με αυτα που περασα προσφατα. Εκανε ψιλο πουα αρχικα και μετα γεμισε.

 

Δες εδω μπας και καταληξεις http://www.vita.gr/html/ent/569/ent.6569.asp

http://www.vita.gr/html/ent/394/ent.3394.asp αν και εγω θα πηγαινα νοσοκομειο αφου ο παιδιατρος δεν....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα σε λιγο θα παμε το μικρουλη στο γιατρο να δουμε τι γινεται,ελπιζω να μην ειναι τιποτα το ανησυχητικο.θα σας πω νεα οταν γυρισουμε...

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις γυρισαμε απο το γιατρο.ειδε το μικρουλη και μας ειπε οτι αυτο ειναι εκζεμα,απο κατι που εφαγε η απο κατι που ακουμπησε.στη διατροφη οπως ειπα δεν του αλλαξαμε κατι μονο το ψαρακι αλλα αφου ειχε βγαλει τα πρωτα σημαδακια.μας εγραψε κρεμουλα η οποια εχει μεσα και κορτιζονη και μας ειπε να του βαζουμε πανω στα σημαδια 3 φορες την ημερα για μια εβδομαδα,να το παρακολουθησουμε και αν δε του φυγουν θα προχωρησουμε σε εξετασεις..

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλημερα στην παρεα. εχω ενα γιο 5 μηνων κ γεννηθηκε με 1 σημαδακι στον ποπο του. κοκκινο για την ακριβεια. ο παιδιατρος το εχει δει αλλα δεν εχει τιποτα( ειναι 70 χρονων κ μαλλον τα εχει χασει). σημερα που αλλαξα πανα στον μικρο του ματωσε. μηπως πρεπει να ανησυχω? δυστυχως δεν οδηγω κ μενω αμερικη κ ο ανδρας μου λειπει.. ο παιδιατρος ανοιγει μονο απογευμα κ οταν τον παιρνουμε τηλεφωνο βγαινει τηλεφωνητης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...