Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΩΣΙΝΟΦΙΛΑ ΑΥΞΗΜΕΝΑ , ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?


Recommended Posts

Εδώ και κανένα 2μηνο η κόρη μου(5,5 ετών) παραπονείται συχνά-πυκνά για κοιλιακό άλγος , όταν δεν θέλει να φάει άλλο.Όταν πρόκειται για παγωτό , μπισκότα κλπ , δεν παραπονιέται ποτέ.Για να αποκλείσω τις πιθανότητες , την πήγα στην παιδίατρο μας πριν 1,5 μήνα , την ψηλάφησε καλά , δεν βρήκε τίποτα ανησυχητικό και μας είπε πως μάλλον χρησιμοποιεί τον πόνο ως κόλπο για να μην τρώει ό,τι δεν της αρέσει.Παρά ταύτα , ζήτησε γενική ούρων , η οποία βγήκε φυσιολογική.Μετά από λίγο καιρό , η μικρή παραπονέθηκε ένα βράδυ για έντονο πόνο.Την άρπαξα , την πήγα στο Παίδων , μέχρι να φτάσουμε είχε ανεβάσει πυρετό , γαστρεντερίτιδα απεφάνθη ο γιατρός του Παίδων αφού την ψηλάφησε και αυτός πολύ καλά.Περνάει η ίωση κι εγώ να τρώγομαι με τα ρούχα μου γιατί το παιδί αρκετά συχνά παραπονείται ,πάντα όταν θέλει να αποφύγει φαγητό ή όταν είναι κουρασμένη & βαριέται να περπατάει.Την πάω και σε παιδίατρο συμβεβλημένο του ΕΟΠΥΥ(εκεί κάνουμε μόνο εμβόλια) , την φηλαφίζει , τίποτα λέει και αυτή , για καλό και για κακό ας κάνουμε και εξετάσεις αίματος.Λίγες μέρες μετά επισκέπτομαι και το ΠΕΔΥ της περιοχής , την εξετάζει ο παιδίατρος και εκεί , τίποτα δεν έχει το παιδί λέει και αυτός & α του πάμε τις εξετάσεις.Βγαίνουν οι εξετάσεις αίματος , τα ηωσινόφιλα 8% με φυσιολογικό από 1 εώς 3 , παίρνω την παιδίατρο μας στο ιατρείο της να της το πω , έχει κλείσει το ιατρείο για καλοκαίρι και στο κινητό δεν απάντησε.

Μπήκα το Internet να διαβάσω , χειρότερα αγχώθηκα.

Έχει τύχει σε κανέναν?Επίσης είδαν την μικρή 4 διαφορετικοί παιδίατροι , κανείς δεν θεώρησε σκόπιμο να ζητήσει υπέρηχο(εγώ αυτό πίστευα πως θα γινόταν).

Sorry για το σεντόν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολλα και τιποτα! Καταρχήν το 8% δεν σημαινει κατι αν δεν ξερουμε τον απόλυτο αριθμο τους...άλλο 8% στα 3000 λευκα και άλλο 10000 λευκα...δευτερον εχεις μονο ένα στιγμιοτυπο...επανελαβε σε 3-4 εβδομάδες να δουμε αν επιμενει και ζητα από τον μικροβιολογο να δει πλακακι...τριτον εχετε σκυλια. γατια στο σπιτι?Και τέταρτον τα ηωσινοφιλα ανεβαινουν συνηθως σε αλλεργιες, μολύνσεις από παρασιτα , χρηση φαρμακων...βεβαια σιγουρα θα διαβασες και για νεοπλασματικες παθησεις, αυτοανοσα νοσηματα κ΄τλ κτλ Το θεμα είναι ότι το παιδι είναι απυρετο, τοσοι κλινικοι γιατροι δεν ψηλαφησαν ηπατοσπληνομεγαλια και γενικα δεν εχει απωλεια βαρους ή αλλα συμπτώματα...επανελαβε τη γενικη σε 20 ημερες και το πιθανοτερο είναι ότι το ετρημα δεν θα επαναληφθεί...

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε πίσω η παιδίατρος μας.Με δεδομένο ότι το παιδί είναι απύρετο/δεν χάνει βάρος , σε συνδυασμό με το που εντοπίζεται ο πόνος(γύρω από τον αφαλό) και τα αυξημένα ιωσηνόφιλα , εκτιμά πως μάλλον πρόκειται για σκουληκάκια.Πρέπει να ελέγξω τα κόπρανα είπε γιατί μέσα στην λεκάνη της τουαλέτας δεν φαίνονται εύκολα(τι σας λέω βραδυάτικα...).Και πως τα ελέγχουμε οεοοο?

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε πίσω η παιδίατρος μας.Με δεδομένο ότι το παιδί είναι απύρετο/δεν χάνει βάρος , σε συνδυασμό με το που εντοπίζεται ο πόνος(γύρω από τον αφαλό) και τα αυξημένα ιωσηνόφιλα , εκτιμά πως μάλλον πρόκειται για σκουληκάκια.Πρέπει να ελέγξω τα κόπρανα είπε γιατί μέσα στην λεκάνη της τουαλέτας δεν φαίνονται εύκολα(τι σας λέω βραδυάτικα...).Και πως τα ελέγχουμε οεοοο?

 

Aρα παρασιτικο νοσημα υποψιάζεται...ζητα από την μικρη να αφοδευσει σε ένα φυλλο εφημερίδας...και αναψε καλο φως!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης στη θεση σου θα εκανα και εναν υπερηχο να ειμαι σιγουρη..ειναι πολυ απλη εξεταση και σχετικα οικονομικη..Αφου το σκεφτηκες εσυ δε χρειαζεται να το σκεφτει και η παιδιατρος...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκουληκάκια είναι , τα παρατήρησα τώρα που την έβαλα και έκανε κακά σε γιογιό.'Ισα που φαίνονται.Έκλεισα ραντεβού σε έναν παιδίατρο της γειτονιάς γιατί ήταν ο μόνος που βρήκα λόγω Αυγούστου και θα πάμε σήμερα.Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

CHRISTIE M, τελικά πως το ξεπεράσατε το πρόβλημα πριν χρόνια βέβαια τώρα; πήρατε σιρόπι; Μετά από πόσο καιρό επαναλάβατε τις εξετάσεις; θυμάστε αν έπεσαν αμέσως οι τιμές των ηωσινόφιλων; Έχω παρόμοιο θέμα και έχω ταλαιπωρηθεί πολύ. Ευχαριστώ για την βοήθεια προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...