Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μονιμο μπουκωμα απο αλλεργικη ρινιτιδα και ΑΝΟΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑ


Recommended Posts

θα ηθελα τις εμπειριες σας παρακαλω

ο γιος μου 4 ετων απο τον σεπτεμβριο που επαθε για πρωτη φορα αμυγδαλιτιδα και ρινιτιδα η μυτη του σιγα σιγα βουλωνε και τωρα ειναι μονιμος μπουκωμενη, χωρις μυξες ,ειναι συνεχεια με ανοιχτο το στομα ,

εχει διαγνωστει αλλεργια σε σκονη και γυρεις τον σεπτεμβριο με δερματικα τεστ

ενω απο τοτε ειχα ζητησει να κανουμε κατι για προληψη η αλλεργιολογος δεν εκανε τιποτα ,τωρα συνεστησε το singulair

τελευταια χρειαστηκε αντιβιωση λογω αναπνευστικης λοιμωξης και κορτιζονη

η μυτη ξεβουλωσε για μια βδομαδα

τωρα παλι ειναι βουλωμενη

τον ειχα παει και πριν ενα χρονο σε παιδοωρλ,τοτε ειχε πει οτι εχει υπερτροφια στις κογχες λογω αλλεργιας αλλα ακομη δεν χρειαζεται επεμβαση:confused::confused: να τον παρακολουθησω και εαν χρειαστει θα κανουμε την επεμβαση μετα :shock::shock::shock:

ειχατε παρομοιο προβλημα, πως το αντιμετωπισατε ?

εχετε κανει ανοσοθεραπεια ?ειχατε αποτελεσμα?

απο οτι βλεπετε κανεις απο τους γιατρους δεν λειτουργησε προληπτικα

θα εκτιμουσα πολυ αν μου λεγατε τις εμπειριες σας ,γιατι πρεπει να προλαβω το ασθμα αλλα και ολες τις επιπλοκες που μπορει να εχει μια μονιμος μπουκωμενη μυτη(ωτιτιδες ,ιγμοριτιδες κ.α)

γιατι εαν περιμενω απο τους συγκεκριμενους γιατρους θα καταληξουμε να εξαρτιωμαστε απο φαρμακα για μια ζωη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανεις δεν ειχε παρομοιο προβληματακι ?

τωρα ειναι προβληματακι ,αλλα αν το αφησω θα δημιουργησει πολλα προβληματα

κανεις δεν εχει κανει ανοσοθεραπεια ?

Link to comment
Share on other sites

Ανοσοθεραπεία δεν γνωρίζω καν τι είναι ,ούτε έχω ακούσει κάποιον γνωστό μου να έχει κάνει.Ο γιος μου έχει παρόμοιο πρόβλημα,αλλά μόνο την άνοιξη, και το αντιμετωπίζουμε με ομοιοπαθητική με αρκετά καλά αποτελέσματα...θα σου πω σε ένα δυο μήνες πως πάμε γιατί εκεί γύρω στο Μάρτιο έχουμε μεγάλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

η ανοσοθεραπεια ειναι η χορηγηση μικρων δοσεων γνωστου αλλεργιογονου με σταδιακη αυξηση της δοσης του ,που σιγα σιγα απευαισθητοποιει τον οργανισμο στο συγκεκριμενο αλλεργιογονο

ποσο ειναι ο μικρος σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα τι εννοεις,μου το είχε και μένα προτείνει ο ωρυλά αλλά δεν ήξερα ότι το λένε έτσι...μετά μόνη μου αποφάσισα να του κάνω ομοιοπαθητική γιατί γνωρίζω ότι βοηθάει αρκετά στις αλλεργίες.Ο γιος μου είναι 6,5 και πρώτη φορά πέρισυ την άνοιξη διαπιστώθηκε με τα τέστ ότι είναι αλλεργικός στη γύρη και το πράσινο

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοεις,μου το είχε και μένα προτείνει ο ωρυλά αλλά δεν ήξερα ότι το λένε έτσι...μετά μόνη μου αποφάσισα να του κάνω ομοιοπαθητική γιατί γνωρίζω ότι βοηθάει αρκετά στις αλλεργίες.Ο γιος μου είναι 6,5 και πρώτη φορά πέρισυ την άνοιξη διαπιστώθηκε με τα τέστ ότι είναι αλλεργικός στη γύρη και το πράσινο

ο ωρλ προτεινε να το κανεις η απλα το ανεφερε ως λυση στο μελλον ?

επειδη ο γιος σου το εμφανιζει μονο την ανοιξη δεν ειναι τοσο σοβαρο ,ο δικος μου απο οτι φαινεται θα το εχει συνεχεια αφου ειναι αλλεργικος και στη σκονη του σπιτιου

με τι τεστ το διαγνωσατε ?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που ημουν συνεχεια με φαρμακα χαπια κορτιζονες κ ρινικα εκνεφωματα για να αναπνεω!λογω αλλεργιας!τα εκοψα μονο μετα τον ομοιοπαθητικο!εδω και 4 χρονια που πηγα αρχισα ν αναπνεω!κ δεν μ ενοχλει ιδιαιτερα την ανοιξη που ειχα πολυ προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που ημουν συνεχεια με φαρμακα χαπια κορτιζονες κ ρινικα εκνεφωματα για να αναπνεω!λογω αλλεργιας!τα εκοψα μονο μετα τον ομοιοπαθητικο!εδω και 4 χρονια που πηγα αρχισα ν αναπνεω!κ δεν μ ενοχλει ιδιαιτερα την ανοιξη που ειχα πολυ προβλημα!

ειχες απο μικρη αλλεργια και ποσο χρονο χρειαστηκες με την ομοιο για να δεις διαφορα?

γενικα ψαχνω τροπους προληψης για να μην καταληξουμε στα φαρμακα

Link to comment
Share on other sites

ειχες απο μικρη αλλεργια και ποσο χρονο χρειαστηκες με την ομοιο για να δεις διαφορα?

γενικα ψαχνω τροπους προληψης για να μην καταληξουμε στα φαρμακα

 

κληρονομησα την αλλεργια απο την γιαγια μου!την ειχα παντα αλλα στα 26 μου δεν αντεχα αλλο!μολις πηγα κατευθειαν ειδα αποτελεσματα!την πρωτη εβδομαδα!ξαναπηγατην επομενη χρονια κ τελος !δεν με ξαναενοχλησε!σου δινει καψουλες για 40 μερες ενα την ημερα και τελος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fegarraki τα τεστ που του έκαναν ήταν αρχικά αυτά τα τσιμπήματα κατά μήκος του χεριού του με τις αλλεργιογόνες ουσίες κι εφόσον πρήστηκε και κοκκίνησε πολύ σε τέσσερις συγκεκριμένες μας είπε να ξαναπάμε άλλη μέρα, όπου του έβαλε αυτές τις ουσίες στη μύτη του και με ένα πιεσόμετρο έκανε μετρήσεις (τον έβαζε να φυσάει)πριν και μετά τη δράση για να δει πόσο σοβαρή ειναι η κατάσταση.Το πόρισμα ήταν ότι σαφώς υπάρχει πρόβλημα τη στιγμή που το παιδί είναι όλη τη μέρα μπουκωμένο,κουρασμένο,μονίμως με ανοιχτό το στόμα και το κυριότερο τη νύχτα δεν μπορεί να αναπνεύσει,αλλά μου απέκλεισε το ενδεχόμενο της εγχείρησης και μου πρότεινε ως μονόδρομο αυτήν την προληπτική αγωγή την οποία έπρεπε να ξεκινήσει από το Σεπτέμβριο.Από δική μου πρωτοβουλία στράφηκα στην ομοιοπαθητική....μέχρις στιγμής πάμε καλά

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ είμαι με χρόνια αλλεργική ρινίτιδα. Μύτη εντελώς βουλωμένη. Λίγο στραβό διάφραγμα και πρησμένες κόγχες. Δε βρίσκω λύση, σε 2 ωριλά πήγα κ μόνο αέριους κ ναζονεξ σπρέι μου έδωσαν :( Αν κάποιος έχει να μου προτείνει βοήθεια, δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Feggaraki καλησπέρα....

Θα σου πω ότι γνωρίζω για την ανοσοθεραπεία, χωρίς να εχω κάνει η ίδια, αν και αλλεργική, αλλά γιατί δουλευα σε αλλεργιολογο αρκετά χρονια....

Η ανοσοθεραπεία είναι αυτό που έγραψες παραπάνω μόνο που δεν αφορά μόνο ένα συγκεκριμένο αλλεργιογόνο αλλά όποιο αλλεργιογόνο/να δείχνουν ότι είναι σε τέτοιο βαθμό ώστε να χρειαστεί θεραπεια....

Γίνεται είτε με εμβόλια υποδόρια στο χέρι, με ρυθμό ανάλογο του βαθμού αλλεργίας και τα είδη αλλεργιογόνων που ο καθένας έχει πρόβλημα....

Ο δεύτερος τρόπος είναι τα πόσιμα ή αλλιως υπογλώσσια.... σταγονίτσες δηλαδή με λιγο νεράκι που συνήθως τα δίνουν σε παιδιά...

 

Μόνο που, οι εξετάσεις που γίνονται για να βρουν αλλεργία και σε τι βαθμό υπάρχει είναι εκτός απο τα δερματικά τεστ που είπες ότι έκανε το παιδάκι σου και αιματολογικές.... τα λεγόμενα prist-rast όπου ψάχνουν και στο αίμα τα ίδια αλλεργιογόνα αλλά και άλλα που δεν επιτρέπεται να γινουν στα χέρια...

Και επειδή ο γιος σου ειναι μικρούλης και επομένως με μικρά χεράκια, δεν εχουν το περιθώριο να δεχτουν πολλές σταγόνες για να εξετάσουν, οπότε ειναι απαραιτητη και η αίματος...

 

Τώρα για το αν υπήρχαν αποτελέσματα.... κατά ενα μεγάλο ποσοστό, ναι.... αλλά να ξέρεις οτι για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα, μέχρι δηλαδή να αρχισει να φαίνεται η δράση της ανοσοθεραπείας, υπήρχε συνοδεία και με αντιισταμινικά φάρμακα.... τα οποία ναι, πολλά απο αυτά έχουν κορτιζόνη....

Η θεραπεία συνήθως κρατάει το λιγότερο 3 χρόνια.... στο ενδιάμεσο γινονται επαναληπτικές εξετάσεις για να δουν τα αποτελέσματα ή τυχον αλλαγές...

 

Ολα αυτά κάναμε εμεις στον αλλεργιολόγο που δούλευα.... τώρα αν κάποιος έχει άλλη τακτική, δεν γνωρίζω.... οι περισσότεροι για κάποιο λόγο συνέχιζαν την θεραπεία τους, μάλλον έβλεπαν αποτέλεσμα.... δεν μπορώ όμως να πω πως δεν υπήρχαν και κάποιοι που γκρίνιαζαν πως αν δεν παρουν τα αντιισταμινικά δεν βοηθιούνται.... κυρίως όμως αυτοί ήταν μεγάλης ηλικίας όπου εκει δεν βοηθούν πολλά ψυχοσωματικά που έχουν....

Link to comment
Share on other sites

κληρονομησα την αλλεργια απο την γιαγια μου!την ειχα παντα αλλα στα 26 μου δεν αντεχα αλλο!μολις πηγα κατευθειαν ειδα αποτελεσματα!την πρωτη εβδομαδα!ξαναπηγατην επομενη χρονια κ τελος !δεν με ξαναενοχλησε!σου δινει καψουλες για 40 μερες ενα την ημερα και τελος!

εκπληκτικο

 

.Το πόρισμα ήταν ότι σαφώς υπάρχει πρόβλημα τη στιγμή που το παιδί είναι όλη τη μέρα μπουκωμένο,κουρασμένο,μονίμως με ανοιχτό το στόμα και το κυριότερο τη νύχτα δεν μπορεί να αναπνεύσει,αλλά μου απέκλεισε το ενδεχόμενο της εγχείρησης και μου πρότεινε ως μονόδρομο αυτήν την προληπτική αγωγή την οποία έπρεπε να ξεκινήσει από το Σεπτέμβριο.Από δική μου πρωτοβουλία στράφηκα στην ομοιοπαθητική....μέχρις στιγμής πάμε καλά

αρα την ανοσοθεραπεια την κανουν και οι ωρλ και οι αλλεργιολογοι

 

σε ποιον ομοιοπαθητικο πηγαινεις ,εαν δεν σε πειραζει να το πεις ?

το σκεφτομαι και αυτο ως λυση

ευχομαι γρηγορα αποτελεματα στο παιδακι σου;)

Link to comment
Share on other sites

δεν αφορά μόνο ένα συγκεκριμένο αλλεργιογόνο αλλά όποιο αλλεργιογόνο/να δείχνουν ότι είναι σε τέτοιο βαθμό ώστε να χρειαστεί θεραπεια....

mirantini σε ευχαρσιτω πολυ για την αναλυτικη απαντηση

απο αυτα που διαβασα καταλαβα, οτι γινεται συνηθως, οταν υπαρχουν 2-3 αλλεργιογονα ,εαν ειναι πολλα τοτε δεν ειναι αποτελεσματικη

αυτο μου ειπε και ο παιδιατρος στο ικα,αυτος επισης μου ειπε οτι δεν θα την εκανε στο παιδι του γιατι ειναι σοβαρη διαδικασια και παγκοσμιος εχουν παρατηρηθει και θανατοι , εγω θεωρω οτι υπερβαλλει

 

 

 

Και επειδή ο γιος σου ειναι μικρούλης και επομένως με μικρά χεράκια, δεν εχουν το περιθώριο να δεχτουν πολλές σταγόνες για να εξετάσουν, οπότε ειναι απαραιτητη και η αίματος...

απο πια ηλικια ξεκινουσατε ,αλλου διαβασα για εναρξη απο 5 χρονων και αλλου απο 9-10

 

Τώρα για το αν υπήρχαν αποτελέσματα.... κατά ενα μεγάλο ποσοστό, ναι.... αλλά να ξέρεις οτι για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα, μέχρι δηλαδή να αρχισει να φαίνεται η δράση της ανοσοθεραπείας, υπήρχε συνοδεία και με αντιισταμινικά φάρμακα.... τα οποία ναι, πολλά απο αυτά έχουν κορτιζόνη...

μια μικρη διορθωση...απο οτι ξερω τα αντιισταμινικα δεν εχουν κορτιζονη,μηπως εννοεις και αντιισταμινικα αλλα και κορτιζονη σε πιο βαριες περιπτωσεις?

Η θεραπεία συνήθως κρατάει το λιγότερο 3 χρόνια.... στο ενδιάμεσο γινονται επαναληπτικές εξετάσεις για να δουν τα αποτελέσματα ή τυχον αλλαγές..

ποσο κοστιζει ?

 

σε ευχαριστω και παλι ;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγώ είμαι με χρόνια αλλεργική ρινίτιδα. Μύτη εντελώς βουλωμένη. Λίγο στραβό διάφραγμα και πρησμένες κόγχες. Δε βρίσκω λύση, σε 2 ωριλά πήγα κ μόνο αέριους κ ναζονεξ σπρέι μου έδωσαν :( Αν κάποιος έχει να μου προτείνει βοήθεια, δεκτή...

δεν σου ειπαν να ψαξεις ποια ειναι τα αλλεργιογονα η τελος παντων τι την προκαλει την ρινιτιδα?

καθαρα "βαρεμενη "αντιμετωπιση με αεριους και νασονεξ

μηπως σου ειπαν να κανεις επεμβαση για το διαφραγμα για να φτιαξει η κατασταση ?

εγω χειρουργηθηκα για υπερτροφικες κογχες λογω αγγειοκινητικης ρινιτιδας

ο ωρλ . δεν εψαξε ποτε την αιτια ,μου ειπε για ελαφρως στραβο διαφραγμα ,μετα την επεμβαση δεν συνεστησε καμια προληψη αφου δεν εψαξε για αιτιες

εγω βλεπω διαφορες αναλογα με αυτα που τρωω π.χ πολλα γλυκα και διαφορες αλλες καταστασεις που τωρα δεν μου ερχονται λογω περασμενης ωρας

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε επαφή μ΄αυτον τον γιατρο απο το '92 και με τις υπαλλήλους του γιατί διατηρώ φιλία και ποτέ μα ποτέ δεν άκουσα περιστατικό ανοσοθεραπείας που να δημιουργήσει πρόβλημα υγείας, πόσο μάλλον θάνατο!!!

Και βέβαια δεν είναι επικίνδυνο γιατι λειτουργεί όπως όλα τα άλλα εμβόλια που κάνουμε στα παιδιά.... μπαίνει στον οργανισμό του καθενός αυτό ακριβώς που τον πειράζει, σε μικρή ποσότητα, κάποτε διαλυμένο με φυσ.ορο (τώρα δεν γνωρίζω) ώστε να αποκτήσει αντισώματα.... το μόνο που μπορεί να δημιουργηθεί στο εμβόλιο που γίνεται υποδόρια ειναι μια τοπική αντίδραση στο δέρμα με φαγούρα ή κοκκινίλα ή ελαφρύ πριξιμο που φεύγει βέβαια με αλοιφούλα...

Αυτά που είναι επικίνδυνα και μπορεί να εχουν άσχημη κατάληξη, ειναι κάποια αλλεργιογόνα που ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ όπως σου έγραψα και εξετάζονται μόνο στο αίμα.... οπως π.χ. τσίμπημα μελισσας-σφήγκας και φάρμακα...

 

Η ηλικία που ξεκινούσαμε να κάνουμε τα τεστ ήταν απο 5, όπως έγραψες και εσύ και μόνο αν το παιδάκι ήταν συνεργάσιμο.... καταρχήν επειδή τα χεράκια τους ειναι μικρά δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπουν πολλές σταγόνες και δεν θέλαμε να βάλουμε τα μικρά στην διαδικασία των τέστ, που εχει και ενα ελαφρό τσιμπηματάκι, για δευτερη φορά.... και οταν λεω συνεργάσιμο εννοω ότι μετά απο τις σταγόνες θα πρεπει το παιδί να κάτσει με τα χερια ακίνητα για μισή ώρα περίπου και να μην προσπαθεί να ξυστεί... ειναι δύσκολο για τετοιες ηλικίες....

Αυτοί ειναι καθαρά οι λόγοι που δεν μπορουν να γινουν τα τεστ σε μικρές ηλικίες.... οπότε ψάχνουν τα περισσοτερα μεσα απο τις εξετασεις αίματος....

 

Αντιισταμινικά που δεν περιεχουν κορτιζόνη φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι μόνο στα χάπια ή σιρόπια.... ναι απο όσο γνωρίζω και θυμάμαι τα περισσότερα πλεον δεν εχουν κορτιζόνη... αν όμως η αλλεργία εχει να κάνει με χρόνια ρινίτιδα ή αναπνευστικό ή τροφική, φαρμακευτική, δερματική, δεν αρκουν αυτά τα χαπάκια... υπάρχουν τα σπρευ, οι αλοιφές και επιπλέον τα χαπάκια ή σταγόνες κορτιζόνες που ειναι απαραίτητα... όπως π.χ. σε μένα ή στον γιο μου που κινδυνέψαμε σοβαρά και οι δυο κάποιες φορές....

 

Πόσο κοστίζουν ειλικρινά δεν θυμάμαι... ξέρω μάλιστα οτι τώρα άλλαξε η διαδικασια και τα φέρνουν μόνοι τους οι ενδιαφερόμενοι με παραγγελία απο το εξωτερικό μέσω κάποιου συγκεκριμένου φαρμακείου, αν δεν κάνω λάθος... αυτό που θα βοηθούσε οικονομικά θα ήταν αν εχεις καποιο καλό ταμείο... και λεγοντας καλό, εννοώ π.χ. δημοσιο...

επίσης εξαρτάται για πόσα αλλεργιογόνα θα γίνει η παραγγελία.... δηλαδή εσεις που βρήκατε αλλεργία στις γύρεις και στη σκόνη.... γύρη απο ποιά συγκεκριμένα φυτά ? σκόνη οικιακή ? μύκητες υγρασίας ψάξατε ?

 

και κάτι άλλο που έγραψες.... οι ωρλ νομίζω δεν επιτρέπεται να κάνουν ανοσοθεραπεια, μόνο αλλεργιολόγοι.... συγνώμη αν κάνω λάθος για όποιον διαβάζει το θέμα και ειναι ωρλ.... και η άποψή του θα μας ενδιέφερε πολύ πιστεύω...

Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο αλλεργιολόγο και ενδιαφέρεσαι, αν θέλεις σου δίνω το τηλ. του με π.μ. και μπορείς να ενημερωθείς σε κάποια επίσκεψη για ότι θελεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν σου ειπαν να ψαξεις ποια ειναι τα αλλεργιογονα η τελος παντων τι την προκαλει την ρινιτιδα?

καθαρα "βαρεμενη "αντιμετωπιση με αεριους και νασονεξ

μηπως σου ειπαν να κανεις επεμβαση για το διαφραγμα για να φτιαξει η κατασταση ?

εγω χειρουργηθηκα για υπερτροφικες κογχες λογω αγγειοκινητικης ρινιτιδας

ο ωρλ . δεν εψαξε ποτε την αιτια ,μου ειπε για ελαφρως στραβο διαφραγμα ,μετα την επεμβαση δεν συνεστησε καμια προληψη αφου δεν εψαξε για αιτιες

εγω βλεπω διαφορες αναλογα με αυτα που τρωω π.χ πολλα γλυκα και διαφορες αλλες καταστασεις που τωρα δεν μου ερχονται λογω περασμενης ωρας

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι, μου είπε οτι κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω σε αλλεργιολόγο αλλά εδώ στην πόλη δεν έχουμε, έχει σε 100χλμ μακριά, είχα ρίξει κάποια στιγμή μια ματιά να βρω τηλ κτλ αλλά όλο το ανέβαλα. Βασικά έχω την εντύπωση οτι είναι δύσκολο να διορθωθεί, έτσι μου είπε ο ένας, ότι οι περισσότεροι έτσι είναι στη πόλη μας λόγω κλίματος, υγρασίας... Αλλά όσο περνά ο καιρός είναι κ χειρότερα. Το καλοκαίρι ήμουν κάθε μήνα με αμυγδαλίτιδα, παγωμένο νερό κτλ, ούτε γι'αστείο!!! Εκτος το μπούκωμα, έχω όσφρηση μηδέν, σπάνια πιάνω μυρωδιές. Αυτό όσο ήταν μωρά τα πιτσιρίκια με σύμφερε γιατί γλίτωνα απ'τις αναθυμιάσεις του πάμπερς αλλά τώρα;;; :) Για ελαφρώ στραβό διάφραγμα μου έχουν πει αλλά οτι δε χρειάζεται επέμβαση, μόνο οτι ίσως να χρειαστεί καυτηριασμός στις κόγχες. Είμαι λίγο απογοητευμένη, έχω την εντύπωση οτι δε θα βρω λύση...

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια δεν είναι επικίνδυνο γιατι λειτουργεί όπως όλα τα άλλα εμβόλια που κάνουμε στα παιδιά.... μπαίνει στον οργανισμό του καθενός αυτό ακριβώς που τον πειράζει, σε μικρή ποσότητα, κάποτε διαλυμένο με φυσ.ορο (τώρα δεν γνωρίζω) ώστε να αποκτήσει αντισώματα.... το μόνο που μπορεί να δημιουργηθεί στο εμβόλιο που γίνεται υποδόρια ειναι μια τοπική αντίδραση στο δέρμα με φαγούρα ή κοκκινίλα ή ελαφρύ πριξιμο που φεύγει βέβαια με αλοιφούλα...

μαλλον ειναι πολυ πιο ακινδυνο απο ενα απλο εμβολιο

 

 

Η ηλικία που ξεκινούσαμε να κάνουμε τα τεστ ήταν απο 5, όπως έγραψες και εσύ και μόνο αν το παιδάκι ήταν συνεργάσιμο.... καταρχήν επειδή τα χεράκια τους ειναι μικρά δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπουν πολλές σταγόνες και δεν θέλαμε να βάλουμε τα μικρά στην διαδικασία των τέστ, που εχει και ενα ελαφρό τσιμπηματάκι, για δευτερη φορά.... και οταν λεω συνεργάσιμο εννοω ότι μετά απο τις σταγόνες θα πρεπει το παιδί να κάτσει με τα χερια ακίνητα για μισή ώρα περίπου και να μην προσπαθεί να ξυστεί... ειναι δύσκολο για τετοιες ηλικίες....

Αυτοί ειναι καθαρά οι λόγοι που δεν μπορουν να γινουν τα τεστ σε μικρές ηλικίες.... οπότε ψάχνουν τα περισσοτερα μεσα απο τις εξετασεις αίματος....

μπερδευτηκα λιγο

η ηλικια που ξεκιναμε την ανοσοθεραπεια ειναι τα 5 ή ηλικια που κανουμε τα πρικ ?

 

Αντιισταμινικά που δεν περιεχουν κορτιζόνη φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι μόνο στα χάπια ή σιρόπια.... ναι απο όσο γνωρίζω και θυμάμαι τα περισσότερα πλεον δεν εχουν κορτιζόνη... αν όμως η αλλεργία εχει να κάνει με χρόνια ρινίτιδα ή αναπνευστικό ή τροφική, φαρμακευτική, δερματική, δεν αρκουν αυτά τα χαπάκια... υπάρχουν τα σπρευ, οι αλοιφές και επιπλέον τα χαπάκια ή σταγόνες κορτιζόνες που ειναι απαραίτητα... όπως π.χ. σε μένα ή στον γιο μου που κινδυνέψαμε σοβαρά και οι δυο κάποιες φορές....

πως και δεν εχεις κανει σε σενα και στον γιο σου?

Πόσο κοστίζουν ειλικρινά δεν θυμάμαι... ξέρω μάλιστα οτι τώρα άλλαξε η διαδικασια και τα φέρνουν μόνοι τους οι ενδιαφερόμενοι με παραγγελία απο το εξωτερικό μέσω κάποιου συγκεκριμένου φαρμακείου, αν δεν κάνω λάθος... αυτό που θα βοηθούσε οικονομικά θα ήταν αν εχεις καποιο καλό ταμείο... και λεγοντας καλό, εννοώ π.χ. δημοσιο..

τωρα με την ενοποιηση των ταμειων μαλλον δεν εχει σημασια σε ποιο ταμειο θα ανηκει ο καθενας .

επίσης εξαρτάται για πόσα αλλεργιογόνα θα γίνει η παραγγελία.... δηλαδή εσεις που βρήκατε αλλεργία στις γύρεις και στη σκόνη.... γύρη απο ποιά συγκεκριμένα φυτά ? σκόνη οικιακή ? μύκητες υγρασίας ψάξατε ?

στους μυκητες δεν ειναι αλλεργικος

 

 

Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο αλλεργιολόγο και ενδιαφέρεσαι, αν θέλεις σου δίνω το τηλ. του με π.μ. και μπορείς να ενημερωθείς σε κάποια επίσκεψη για ότι θελεις...

 

εαν μενεις Θεσσαλονικη

σε ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι, μου είπε οτι κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω σε αλλεργιολόγο αλλά εδώ στην πόλη δεν έχουμε, έχει σε 100χλμ μακριά, είχα ρίξει κάποια στιγμή μια ματιά να βρω τηλ κτλ αλλά όλο το ανέβαλα. Βασικά έχω την εντύπωση οτι είναι δύσκολο να διορθωθεί, έτσι μου είπε ο ένας, ότι οι περισσότεροι έτσι είναι στη πόλη μας λόγω κλίματος, υγρασίας...

καλο ειναι να βρεις σε τι εισαι αλλεργικη

Για ελαφρώ στραβό διάφραγμα μου έχουν πει αλλά οτι δε χρειάζεται επέμβαση, μόνο οτι ίσως να χρειαστεί καυτηριασμός στις κόγχες. Είμαι λίγο απογοητευμένη, έχω την εντύπωση οτι δε θα βρω λύση...
καυτηριασμος εγινε και σε μενα

τι συμπτωματα εχεις ? μονο μπουκωμα ή και μυξες ?εγω απλα μπουκωνα αλλα ημουν και ειμαι υπερευαισθητη σε μυρωδιες ,αρωματα δεν φοραω ποτε ,αδυνατον να αντεξω την μυρωδια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γενικώς είμαι αλλεργική σε διάφορα από μικρή, κυρίως μου δημιουργεί ρινίτιδα που καταλήγει σε τρελό βήχα και πρό άσθμα.

Όταν ήμουν μικρή έκανα ομοιοπαθητική, που μπορώ να πω πως δεν μου έκανε τίποτα. Μετά από χρόνια ταλαιπωρίας, πήγα σε αλλεργιολόγο και έκανα την πόσιμη ανοσοθεραπεία για 3 χρόνια.

Είναι πλέον ο 2ος χρόνος που τελείωσα τη θεραπεία και μπορώ να πω πως έχω μεγάλη διαφορά. Δεν έχει φύγει εντελώς, αλλά είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό. Όταν έχω κάποια ιδιάιτερη έξαρση, τότε ίσως πάρω κάποια αντισταμινικά.

Για το κόστος, καλό θα είναι αν μπορείς να το κάνεις μέσω ταμείου. Εγώ πήγα σε αλλεργιολόγο του ΙΚΑ και πλήρωνα αρκετά λιγότερα, γιατί είναι ακριβό.

Επίσης να προσθέσω και η μεγάλη μου κόρη πως έχει πρόβλημα έντονης ρινίτιδας. Είναι 8,5 και ο γιατρός μου είπε πως είναι η καταλληλότερη ηλικία για να κάνει θεραπεία. Κάνουμε λοιπόν το δερματικό τεστ που έδειξε πως έχει πολλά και έντονα αλλεργιογόνα με χειρότερο την υγρασία που κυκλοφορεί στο περιβάλλον. Είναι πολύ δύσκολο να κάνουμε θεραπεία προς το παρόν, μέχρι κάποιο να καταλαγιάσει. Όμως όταν την βλέπω να μπουκώνει, βάζει nasonex στη μύτη και χαλαρώνει λίγο.

Αυτά,΄ελπίζω να βοήθησα.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια ταλαιπωρίας, πήγα σε αλλεργιολόγο και έκανα την πόσιμη ανοσοθεραπεία για 3 χρόνια.

σε τι και καθε ποτε την εκανες ?

 

Για το κόστος, καλό θα είναι αν μπορείς να το κάνεις μέσω ταμείου. Εγώ πήγα σε αλλεργιολόγο του ΙΚΑ και πλήρωνα αρκετά λιγότερα, γιατί είναι ακριβό.
ποσο κοστιζει με την ασφαλεια και ποσο χωρις ?

τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν πολλα εξοδα

Κάνουμε λοιπόν το δερματικό τεστ που έδειξε πως έχει πολλά και έντονα αλλεργιογόνα με χειρότερο την υγρασία που κυκλοφορεί στο περιβάλλον.
οταν λες υγρασια εννοεις την μουχλα -μυκητες ?
Είναι πολύ δύσκολο να κάνουμε θεραπεία προς το παρόν, μέχρι κάποιο να καταλαγιάσει. Όμως όταν την βλέπω να μπουκώνει, βάζει nasonex στη μύτη και χαλαρώνει λίγο.

Αυτά,΄ελπίζω να βοήθησα.

ο δικος μου εχει επιμονο μπουκωμα χωρις μυξες ιδιαιτερα την νυχτα

επειδη μαλλον ειναι μικρος θα πρεπει με καποιον τροπο να σταματησουμε την εξελιξη της ρινιτιδας μεχρι να επιτραπει η ανοσοθεραπεια

ο γιατρος δεν σου ειπε να δωσεις προληπτικα κατι απο το στομα ?

 

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σε μπέρδεψα.... απο την ηλικία των 5 εννοούσα οτι γινονται τα τεστ τα χεράκια.... Με την ανοσοθεραπεία, όχι δεν υπάρχει πρόβλημα στο θέμα ηλικίας του.... αφού ειναι και πόσιμα...

 

Είδα πως έγραψες σε μια αλλη κοπέλα οτι ο μικρός σου έχει μπούκωμα και περιμένετε πρώτα να καταλαγιάσει η ρινίτιδα και μετά να αρχίσετε την ανοσοθεραπεία.... γιατί ? έτσι σας είπαν ? μα αφου αυτό ειναι το πρόβλημά του, πώς θα σταματήσετε την εξέλιξή της ρινίτιδας ? είτε με φάρμακα, είτε με τα εμβόλια που είπαμε...

 

Γιατί δεν κάναμε εμεις θεραπεία ? σωστά αναρωτιέσαι....

γιατί εγώ έχω σε μεγάλο βαθμό και όλες τις μορφες αλλεργίας απο πολλή μικρή.... τότε, δεν ξέραμε τίποτα για αλλεργιολόγους..... με λίγα λόγια, εγώ μια ζωή θα χρειαζόταν να κάνω εμβόλια συγχρόνως με φάρμακα.... σε μενα εχει γίνει ήδη η ζημιά και εχω πλεον αλλεργικό βρογχικό άσθμα που ειναι το πιο βασικό μου προβλημα..... τα υπόλοιπα τα ελεγχω, είτε με κάποια σπρέυ για τη μύτη, είτε αποφεύγοντας τροφές καθώς και φάρμακα....

 

Και εγώ και ο γιος κοντέψαμε να πεθάνουμε απο τροφή, φάρμακο και τσίμπημα σφήγκας, μέλισσας, ότι ήταν τελος πάντων..... σ΄αυτά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα εκτός απο αποφυγή.... για να καταλάβεις, ότι και να έχουμε αν αρρωστήσουμε μονο μία αντιβίωση μπορούμε να πάρουμε....

 

Και εσύ Θεσσαλονίκη ? τελευταία ολα άτομα απο Θεσσαλονίκη γνωρίζω.... οχι δυστυχώς ειναι Αθήνα ο γιατρος που σου λεω.... σίγουρα όμως κάποιος θα υπάρχει και εκει!!!!

Να σου πω όμως κάτι ? αν ξεκινήσετε ανοσοθεραπεία, για να νιώσεις οτι υπάρχουν αποτελέσματα και οτι δεν το κάνει το παιδί σου τσάμπα, να περιμένεις κάποια σημαντική βελτίωση γύρω στον ενάμιση χρόνο και μετά.... και καθώς μεγαλώνει συνήθως, ξεπερνιούνται πολλά....

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλεργία σε πολλά, αλλά κυρίως στα αγροστώδη, ελιά, γρασίδι. Τα πόσιμα εμβόλια είναι σταγονίστες που τις βάζεις μέρα παρά μέρα κάτω από τη γλώσσα, το πρωί.

Με το ΙΚΑ μου έβγαινε το 3μηνο περίπου 70ευρώ, χωρίς πρέπει να είναι περίπου 300.

Εννοώ την υγρασία της βροχής, του χειμώνα.(την ίδια έχει και ο άντρας μου).

Τά ίδια συμπτώματα με το γιό σου έχει και η κόρη μου. Προς το παρόν είναι καλά και δεν χρειάζεται να πάρει κάτι. Όμως συνήθως της δίνω zirtec(νομίζω έστι γράφεται, είναι σταγόνες). Ελπίζω να απάντησα στις απορίες σου.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έκανε κάποιες ενέσεις που θα κράταγαν 2 χρόνια αλλά στο 6μηνο σταμάτησε γιατί κινδύνεψε με σοβαρό άσθμα-προφανώς επιπλοκή των ενέσεων του είπαν. Θα τον ρωτήσω σε τί ακριβώς ήταν αλλεργικός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...