Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι εξετασεις που δειχνουν την πραγματικη εικονα ειναι ο υπερηχος σε συνδυασμο με τις ορμονολογικες (Τ3, Τ4, TSH, αντισωματα κλπ).

Υπαρχουν περιπτωσεις που οι ορμονολογικες ειναι ΟΚ και ο υπερηχος δειχνει παθηση.

Οι τιμες των αντισωματων δειχνουν πιθανοτητα παρουσιας καρκινου στον αδενα και οχι ολες τις παθησεις του αδενα. Δεν γνωριζω τι σημαινουν οι δικες σου, ο ενδοκρινολογος σου θα κρινει.... και ναι υπαρχει περιπτωση τα αντισωματα σου να ειναι ΟΚ αλλα να υπαρχει μια παθηση του αδενα που χρειαζεται καποια αγωγη.

Κανε μια επισκεψη σε ενδοκρινολογο και θα σε κατατοπισει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες, με λένε Χρύσα κι έκανα επέμβαση ολικής αφαίρεσης θυρεοειδούς το Δεκέμβρη που μας πέρασε. Είχα Hashimoto που από το '10 μέχρι και πέρυσι έδειχνε αύξηση στα αντισώματα και όζο που από τα 0,7 χιλ. τον Ιούλιο έγινε 3,5 εκ. το Νοέμβρη, θηλώδες και θηλακιώδες και διήθηση λεμφαδένων (μου αφαίρεσαν 23). Έκανα θεραπεία με ιώδιο και τώρα παίρνω χάπι και κάθε δυο μήνες εξετάσεις. Στον πρώτο μου υπέρηχο στο εξάμηνο (τον Ιούνιο) μου είπαν ότι υπάρχουν λεμφαδένες πολύ μικρού μεγέθους που ενώ φαίνονται "καμμένοι" από το ιώδιο, περιέχουν hashimoto... (τα αντισώματά μου είναι ακόμα υψηλά... 865) και να περιμένω ως το Δεκέμβρη για να δούμε αν θα χρειαστεί δεύτερο χειρουργείο, δεύτερο ιώδιο, και τα δυο μαζί ή τίποτα απ' τα δυο.

Θα ξεμπερδέψω ποτέ με αυτό το πράγμα; Μπορεί να μου κάνει μεταστάσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι καλά και οριστικά ξεμπερδέματα για όλες σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα....πρεπει κ γω να κάνω αφαιρεση θυροειδη κ ακόμα ψάχνομαι για γιατρό...ψάχνω για ιδιώτη για πιο γρήγορη εξυπηρέτηση...πήγα στον Λινό αλλα μου ζήτησε 5.500 ευρώ...δεν μπορω να δώσω τοσα πολλά. Περιμενω τις εμπειρίες σας κ σε πμ τιμες αν γίνεται....μένω Αθηνα...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αφαίρεση θυροειδή πριν 5 χρόνια στο Μετροπόλιταν με γιατρό τον Γούση. Πολύ καλός ήτανε ..Αν θυμάμαι καλά πλήρωσα γύρω στα 2500 (και γιατρό και νοσοκομείο). Καλή επιτυχία..........

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

παιδιά η γυναικά μου χειρουργηθηκε από τον κ.Καρβουνη στην euroκλινική ....

 

μετά από επισκέψεις στα υποτιθέμενα γνωστά μεγάλα "μαχαιρια " της αγοράς..που μας είδαν μόνο σαν πορτοφόλι.....

 

βρήκαμε έναν άνθρωπο εξειδικευμένο που χειρουργεί σε ένα σύγχρονο περιβάλλον ...γιατί αυτό είχαμε σαν κριτήριο και πάνω από όλα... σου φέρεται με σεβασμό και οικειότητα !!!

 

εκ του αποτελεσματος μπορώ να πω -γιατί γιατρός δεν είμαι -

 

άψογη δουλειά !!!!!! άψογη μεταχείριση !!!!!

 

Μικρή τομή, Χωρίς παροχέτευση , πολύ καλή μεταχειρουργικη πορεία !!!

 

http://www.endocrinesurgeon.gr/

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η γυναικά μου χειρουργηθηκε από τον κ.Καρβουνη στην euroκλινική ....

 

μετά από επισκέψεις στα υποτιθέμενα γνωστά μεγάλα "μαχαιρια " της αγοράς..που μας είδαν μόνο σαν πορτοφόλι.....

 

βρήκαμε έναν άνθρωπο εξειδικευμένο που χειρουργεί σε ένα σύγχρονο περιβάλλον ...γιατί αυτό είχαμε σαν κριτήριο και πάνω από όλα... σου φέρεται με σεβασμό και οικειότητα !!!

 

εκ του αποτελεσματος μπορώ να πω -γιατί γιατρός δεν είμαι -

 

άψογη δουλειά !!!!!! άψογη μεταχείριση !!!!!

 

Μικρή τομή, Χωρίς παροχέτευση , πολύ καλή μεταχειρουργικη πορεία !!!

 

http://www.endocrinesurgeon.gr/

Ποιά είναι τα "μεγάλα γνωστά μαχαίρια"?

Πόσο σας κόστισε συνολικά η επέμβαση? Σας ευχαριστώ

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιά είναι τα "μεγάλα γνωστά μαχαίρια"?

Πόσο σας κόστισε συνολικά η επέμβαση? Σας ευχαριστώ

 

Έγω έκανα στον Γούση σχετικά πρόσφατα με κόστος 2300?. Από ότι είδα από τις αποδείξεις επιπλέον 900? πήρε το νοσοκομείο (ιδιωτικό metropolitan) από τον ΕΟΠΥΥ. Γενικά η εμπειρία μου είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά !!!

Βοηθήστε αν ξέρει κάποια από εσάς ,λοιπών,το 2011 έκανα ολική αθερεση θειροιδους ,με πήρε 1 χρόνο να ρυθμίσω της ορμόνες μου με το τ4 ,το 2012 έφυγα στο εξωτερικό ,εκη έκανα εξετάσεις κ εντοκρινολόγος φωνάζε,ποιος είναι αυτός γιατρός που σου έγραψε να πείνης το τ4 112 μγ.,κε τώρα κ ένα χρόνο επεινα 75 μγ,γύρισα όμως στην Ελλάδα κ δεν νιώθω πόλη καλά,άρχισαν ζαλάδες ,αδυναμία,πάλι πάω για εξετάσεις κε το TSH είναι 9.5 , μου αλλάζει γιατρός τα χάπια ,τώρα κε 1.5 μήνα πίνω τ4 100 μγ,έφυγαν ζαλάδες,ελαδε όμως τώρα τη έχω,εδώ είναι το πρόβλημα,κ είναι κ γιορτές ,είναι κ απεργίες,δεν μπορώ να πάω στο γιατρό ,κ ούτε έχω λεφτά γία να πάω στο εξωτερικό ιατρό !!! Τώρα κ τρεις μέρες περίπου 12 το μεσημέρι ξεκινάει κάψα ,καίγετε το δέρμα μου στο στήθος,πλάτη,λεκάνη,καιγομε ολόκληρη !!! Χθες πήγαμε στα έκτακτα ,μου έκαναν γενικές εξετάσεις ,δεν έχω λέει κανένα πρόβλημα ,αυτά λένε είναι από το τ4 που πίνεις κε πρέπει να πας επίγον εντοκρινολόγο !!! Έχει συμβεί κάτι τετιο σε εσάς ???

Είναι κάτι επικίντινό ?Φοβαμε παρά πόλη,λες κε ρίχνουν καυτό νερό απάνω μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολους.

 

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά !!!

Βοηθήστε αν ξέρει κάποια από εσάς ,λοιπών,το 2011 έκανα ολική αθερεση θειροιδους ,με πήρε 1 χρόνο να ρυθμίσω της ορμόνες μου με το τ4 ,το 2012 έφυγα στο εξωτερικό ,εκη έκανα εξετάσεις κ εντοκρινολόγος φωνάζε,ποιος είναι αυτός γιατρός που σου έγραψε να πείνης το τ4 112 μγ.,κε τώρα κ ένα χρόνο επεινα 75 μγ,γύρισα όμως στην Ελλάδα κ δεν νιώθω πόλη καλά,άρχισαν ζαλάδες ,αδυναμία,πάλι πάω για εξετάσεις κε το TSH είναι 9.5 , μου αλλάζει γιατρός τα χάπια ,τώρα κε 1.5 μήνα πίνω τ4 100 μγ,έφυγαν ζαλάδες,ελαδε όμως τώρα τη έχω,εδώ είναι το πρόβλημα,κ είναι κ γιορτές ,είναι κ απεργίες,δεν μπορώ να πάω στο γιατρό ,κ ούτε έχω λεφτά γία να πάω στο εξωτερικό ιατρό !!! Τώρα κ τρεις μέρες περίπου 12 το μεσημέρι ξεκινάει κάψα ,καίγετε το δέρμα μου στο στήθος,πλάτη,λεκάνη,καιγομε ολόκληρη !!! Χθες πήγαμε στα έκτακτα ,μου έκαναν γενικές εξετάσεις ,δεν έχω λέει κανένα πρόβλημα ,αυτά λένε είναι από το τ4 που πίνεις κε πρέπει να πας επίγον εντοκρινολόγο !!! Έχει συμβεί κάτι τετιο σε εσάς ???

Είναι κάτι επικίντινό ?Φοβαμε παρά πόλη,λες κε ρίχνουν καυτό νερό απάνω μου !!!

 

Don't panic!!!!

Ο πανικος ειναι ο χειροτερος εχθρος.

Ειμαι απο ις περιπτωσεις που το λαθος γιατρου εκανε ζηια στον οργανισμο μου αλλα μετα απο ψαξιμο, ισοροπησα και ειμαι καλα.

Χρειαζεται χρνος για να ρυθμιστει και ο δικος σου οργανισμος εφοσον επαιρνες λανθασμενη δοση αλλα εχε υπομονη και θα διορθωθει η κατασταση.

Για το καψιμο δεν εχω αποψη γιατι δεν μου ετυχε. Μετα τις γιορτες θα πας στο γιατρο που θες και ολα θα παρουν το δρομο τους. Να εισαι ηρεμη...... και υπομονετκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει έναν καλό ενδοκρινόλογο που να εξειδικεύεται στον καρκίνο του θυρεοειδή?

Έχω κάνει αφαίρεση, και ιώδιο 131 ήδη μια φορά, αλλά από ότι φαίνεται δέν έχω ξεμπερδεψει και πρέπει να ξανακάνω θεραπεία.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ

 

Μένω στην Κηφισιά,και η απόσταση είναι ένα θέμα διότι έχω 2 μικρά παιδιά, αλλά αν κάνουν καλή δουλειά τότε θα πάω.

 

Καλησπερα,

Εγω γνωριζω μια πολυ καλη ενδοκρινολογο στη Πλατεια Μαβιλη,κ ενα καλο χειρουργο για θυρεοιδη στη κηφισια που σιγουρα θα συνεργαζεται κ με ενδοκρινολογους.

Αν σε ενδιαφερει στειλε μου,πμ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι λογω της ειδικοτητας τους εκει, κανουν την καλυτερη δουλεια. Αν ηταν ενα απλο προβλημα θυρεοειδους δεν θα επεμενα. Αλλα σε περιπτωσεις καρκινου του θυρεοειδη, θεωρω οτι κανουν εξαιρετικη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΟΥΣ , ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΙΩΔΙΟ ΣΤΙΣ 33 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ? ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΟΥΣ , ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΙΩΔΙΟ ΣΤΙΣ 33 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ? ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ?

 

Καλως ηλθες Τούλα και περαστικα.

Εισαι απο τους/τις τυχερους/ες ασθενεις που βρηκαν ραντεβου για ιωδιο τοσο νωρις. Οχι καλη μου ειναι μια χαρα. Αλλα και αργοτερα να ηταν δε θα υπηρχε λογος ανησυχιας. Οι γιατροισου ξερουν καλυτερα. Σου εχουν δωσει να παιρνεις Τ4 ή Τ3???

 

Επειδη για το λογο που μπηκες εσυ στο φορουμ, εχουν μπει και αλλοι πολλοι πριν απο σενα, εχουμε ανοιξει μια σελιδα στο parentscafe.gr οπου θα βρεις πολλους συνπασχοντες και θα μπορεσεις να λυσεις πολλες απο τις αποριες που πιθανον εχεις για το προβλημα υγειας που συναντησες.

Αν θελεις ριξε μια ματια στη σελιδα

 

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178

 

(αν και απο οσο ειδα, εχεις ηδη γραψει εκει).

 

Καλη επιτυχια στη θεραπεια σου και γρηγορα περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες Τούλα και περαστικα.

Εισαι απο τους/τις τυχερους/ες ασθενεις που βρηκαν ραντεβου για ιωδιο τοσο νωρις. Οχι καλη μου ειναι μια χαρα. Αλλα και αργοτερα να ηταν δε θα υπηρχε λογος ανησυχιας. Οι γιατροισου ξερουν καλυτερα. Σου εχουν δωσει να παιρνεις Τ4 ή Τ3???

 

Επειδη για το λογο που μπηκες εσυ στο φορουμ, εχουν μπει και αλλοι πολλοι πριν απο σενα, εχουμε ανοιξει μια σελιδα στο parentscafe.gr οπου θα βρεις πολλους συνπασχοντες και θα μπορεσεις να λυσεις πολλες απο τις αποριες που πιθανον εχεις για το προβλημα υγειας που συναντησες.

Αν θελεις ριξε μια ματια στη σελιδα

 

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178

 

(αν και απο οσο ειδα, εχεις ηδη γραψει εκει).

 

Καλη επιτυχια στη θεραπεια σου και γρηγορα περαστικα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ CAFE...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
georgiamami και Despoina A καλημέρα!!!

 

καλημέρα βέβαια σε όλο το φόρουμ και σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε στο μήνυμά μου!έκανα κάτι εξετάσεις αυτές τις μέρες που μου ζήτησε η ενδοκρινολόγος με καλσιτονίνες,παραθορμόνες κλπ κλπ και τα αποτελέσματα ήταν πολυ καλά όπως μου είπε. πιο καθησυχαστική και η ίδια μου είπε να κάνω την επέμβαση για να ηρεμήσω...και να πω την αλήθεια μου "άντε να το κανω να χαλαρώσω" γιατί τα νεύρα είναι τσίτα ;). όσον αφορά τον γιατρό δεν έχω ακόμα κατασταλάξει.μου είπαν για τον κ.Γούση στο Μετροπόλιταν, και τους κ.Τασόπουλο και Πετρίδη στο Μεταξά. Θα κανονίσω συνάντηση και πρέπει λογικά μέσα στην εβδομάδα να κατασταλάξω....μήπως τρελαίνομαι άδικα που ψάχνω τον Κατάλληλο χειρουργό?

 

Καλημέρα και καλή επιτυχία! Αν και νέο μέλος στο φόρουμ, δε νομίζω ότι άδικα τρελαίνεσαι. Πιστεύω ότι η επιλογή του χειρουργού είναι πολύ βασική, όπως σε όλα βέβαια. Εγώ έχω ακουστά τον πρώτο που ανέφερες, όπως και τον Καπελάκη και Νεονάκη. Αν κατασταλάξεις ενημέρωσέ μας, γιατί και εγώ ψάχνω....

Καλή συνέχεια εύχομαι και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!!Επειδή ειμαι σε αναζήτηση χειρούργου, ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν χειρουργει ακόμα ο κ.Καπελακης, γιατι εχω ακουσει ότι είναι μεγάλος σε ηλικία!!Αν εχει καποιος πρόσφατα χειρουργηθει με εκεινον θα παρακαλούσα πολυ να μου πει την εμπειρία του!!!Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...