Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα , μέτα απο απόξεση στην 10η βδομάδα , διαγνώστηκε 1 ινωμυομα 1εκ. περιπου το οποιο ειναι μεταξυ μητρας και ενδομητριου.ο γιατρος μου με φοβησε πααααρα πολυ γιατι μπορει να δημιουργηθει προβλημα στη μητρα ειπε και να μην μπορεσω να ξανακανω παιδι 1. το πρωτο το επιασα τοσο ευκολα...αναρωτιεμαι υποτιθεται τα ινωμυοτατα τα αφαιρουμε για να μην εχουμε προβλημα οχι για να αποκτησουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , μέτα απο απόξεση στην 10η βδομάδα , διαγνώστηκε 1 ινωμυομα 1εκ. περιπου το οποιο ειναι μεταξυ μητρας και ενδομητριου.ο γιατρος μου με φοβησε πααααρα πολυ γιατι μπορει να δημιουργηθει προβλημα στη μητρα ειπε και να μην μπορεσω να ξανακανω παιδι 1. το πρωτο το επιασα τοσο ευκολα...αναρωτιεμαι υποτιθεται τα ινωμυοτατα τα αφαιρουμε για να μην εχουμε προβλημα οχι για να αποκτησουμε...

Ηρέμησε! Γράφεις και σε λάθος τόπικ γιατί με ένα ινομύωμα του ενός εκατοστού δεν σου αφαιρούν τη μήτρα ούτε σε εμποδίζει να κάνεις παιδί! Εγώ όταν άνοιξα αυτό το θέμα είχα ήδη κάνει κάνα-δυο εγχειρήσεις κι ήμουν πάλι γεμάτη!

 

Λοιπόν ένας γενικός κανόνας λέει ότι ένα ινομύωμα δεν το αφαιρούμε όταν είναι κάτω από τρία εκατοστά, απλώς το παρακολουθούμε. Τώρα αν εμποδίζει τη σύλληψη ή όχι, έχει σημασία η θέση του, αλλά και πάλι, μην τρελλαθούμε, όπου και να είναι ένα ινομύωμα 1 εκ. δε νομίζω ότι εμποδίζει τόσο καθοριστικά!!!

 

Πάρε δεύτερη γνώμη, κατά τη γνώμη μου ο γιατρός σου ήταν υπερβολικός.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια θέλω κι εγώ τη γνώμη και την εμπειρία σας....έχω ένα ινομύωμα εδώ κι ένα χρόνο 6,5 εκ το οποίο έχει μεγαλώσει λίγο και έχει αρχίσει και να λιώνει στο κέντρο από ότι φανηκε σε μαγνητική που έκανα. είναι ενδοτοιχωματικό δεν επηρεάζει το ενδομήτριο αλλά είναι πολύ κοντά του. έχω κι ένα μικρότερο 1 εκ πίσω από τη μήτρα. Μετά από ενα χρόνο αφού πήγα σε αρκετούς γιατρούς (κανείς δε μου είπε με βεβαιότητα αν πρέπει να το αφαιρέσω ή όχι), αποφάσισα να το αφαιρέσω γιατί με αγχώνει πολύ η προοπτική να μείνω έγκυος με αυτό. Η επέμβαση θα γίνει σε 3 βδομάδες λαπαροσκοπικά.

 

ΥΠάρχει καμιά κοπέλα που να έκανε λαπαροσκοπική αφαίρεση; πώς ήταν; ανάρρωσε εύκολα; πόναγε μετά; μετά από πόσο καιρο προσπάθησε για μωράκι; έμεινε εύκολα έγκυος η δημιουργήθηκαν συμφύσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Τα μοντέρνα ρομποτικά χειρουργεία χρησιμοποιούνται σαν δέλεαρ για να απομυζούν περισσότερα χρήματα από τους ασθενείς οι γιατροί. 
Στην Γυναικολογία και στην Ογκολογία, για παράδειγμα, τα ρομποτικά χειρουργεία αποδείχθηκαν ανασφαλή, αναποτελεσματικά και θανατηφόρα-αυξάνουν δηλαδή τη θνησιμότητα των χειρουργημένων ασθενών. 

Η ανοιχτή ριζική ολική υστερεκτομία αυξάνει την επιβίωση των ασθενών με γυναικολογικούς καρκίνους σε σχέση με τις εναλλακτικές ρομποτικές και λαπαροσκοπικές υστερεκτομίες. 
Για καλοήθεις ενδείξεις, η κολπική υστερεκτομία αποδείχθηκε αποτελεσματικότερη κι ασφαλέστερη από τις εναλλακτικές ρομποτικές και λαπαροσκοπικές υστερεκτομίες. 
Είτε σε καρκινοπαθείς, είτε στις λοιπές καλοήθεις χειρουργικές γυναικολογικές ενδείξεις, λοιπόν, η ρομποτική υστερεκτομή και η λαπαροσκοπική υστερεκτομή πρέπει να αποφεύγονται. 

Διαβάστε τις σχετικές δημοσιευμένες μελέτες: 

https://gyncan.org/files/4349/SGO%20LACC%20Presentation%20March%202018.pdf 
https://www.gynecologiconcology-online.net/article/S0090-8258(18)30830-8/fulltext 
https://www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Gynecologic-Practice/Choosing-the-Route-of-Hysterectomy-for-Benign-Disease

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας, είμαι νέα στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας. Πριν έξι μήνες γέννησα ένα αγγελούδι όμως μου έμειναν από αυτή την εγκυμοσύνη 9 ινομυωματα 6 εκατοστών. Πριν μια εβδομάδα τα αφαίρεσα λαπαροσκοπικά. Το πρόβλημα μου είναι πως δεν σηκώνω ακόμα το μωράκι μου λόγω βάρους. Όσες είχατε παρόμοια εμπειρία πότε ξεκινήσατε να επανερχεστε στην καθημερινότητα σας? Τα μωράκια σας από πότε τα σηκώσατε? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...