Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Tα κονδυλώματα είναι η συχνότερη σεξουαλικώς μεταδιδόμενη πάθηση η οποία οφείλεται στον ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων (Human Papilloma virus - HPV). Ο κυριότερος παράγοντας της μετάδοσης της HPV λοίμωξης είναι η μη χρήση προφυλάξεων κατά την σεξουαλική επαφή (η χρήση προφυλακτικού αν και μειώνει σημαντικά δεν αποκλείει όμως 100% την πιθανότητα μετάδοσης). Άλλοι παράγοντες που παρουσιάζουν θετική συσχέτιση με την μετάδοση του ιού και την εμφάνιση κονδυλωμάτων είναι η συχνή εναλλαγή συντρόφων και οι σεξουαλικές συνήθειες.

 

Η ύπαρξη διαφόρων παθήσεων και καταστάσεων στον οργανισμό μας μπορεί να βοηθήσει την ανάπτυξη των κονδυλωμάτων. Παραδείγματα αποτελούν κάποιες συστηματικές παθήσεις (π.χ. σακχαρώδης διαβήτης) και λοιμώδεις παθήσεις (π.χ. AIDS, σύφιλη).

Από την αρχική στιγμή της λοίμωξης απο τον ιό των κονδυλωμάτων HPV ο ασθενής είναι ασυμπτωματικός έως ότου η νόσος εκδηλωθεί. Η χρονική περίοδος αυτή μπορεί να διαρκέσει από λίγες εβδομάδες έως και ένα χρόνο. Εδώ θα πρέπει να τονίσουμε ότι υπάρχει μια μεγάλη ομάδα ασθενών που ενώ έχουν μολυνθεί απο τον ιό των κονδυλωμάτων δεν εμφανίζουν κλινικά την πάθηση. Αυτοί ανήκουν στην ομάδα των ασυμπτωματικών φορέων και είναι ικανοί να μεταδώσουν την πάθηση.

Τα κονδυλώματα μπορεί να θυμίζουν στο γυμνό μάτι κουνουπίδι σε μικρογραφία, είτε ελιά (σπίλος). Μπορεί να είναι επίπεδα ή ανάγλυφα και να έχουν χρώμα ρόδινο, άσπρο ή καφέ. Πολλές φορές δεν προκαλούν πόνο ή ενόχληση και έτσι το πρόβλημα δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό από τον πάσχοντα, ενώ άλλες φορές προκαλούν αίσθημα κνησμού ή τσούξιμο στην περιοχή που εμφανίζονται.

Στον άνδρα τα κονδυλώματα εμφανίζονται κατά μήκος του πέους, στη βάλανο, στην ουρήθρα, στους όρχεις καθώς και στον πρωκτό.

 

Στη γυναίκα τα κονδυλώματα εμφανίζονται στα έσω ή έξω χείλη του αιδοίου, στην κλειτορίδα, στην περιοχή του κόλπου καθώς επίσης και στην περιοχή του πρωκτού.

 

Τα κονδυλώματα προκαλούν αλλοιώσεις (καλοήθεις και κακοήθεις) στο δέρμα και στους βλεννογόνους της περιοχής του γεννητικού συστήματος ή/και της περιοχή του πρωκτού όπου εμφανίζονται. Μπορεί να είναι οξυτενή (ανευρίσκονται στους βλεννογόνους) , βλατιδώδη (ανευρίσκονται κύριως στο κερατινοποιημένο επιθήλιο) ή κηλιδώδη (ανευρίσκονται στους βλεννογόνους). Για να χαρακτηριστεί η λοίμωξη HPV κλινική, θα πρέπει να υπάρχει οποιαδήποτε αλλοίωση που να είναι ορατή με γυμνό μάτι.

Έως σήμερα έχουν απομονωθεί και ταυτοποιηθεί περισσότεροι από εκατό γονότυποι του ιού των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV), οι οποίοι και αναφέρονται με το νούμερό τους. Οι 40 από τους γονότυπους αυτούς ευθύνονται για τη μόλυνση από κονδυλώματα. Τα κονδυλώματα διακρίνονται σε «υψηλού κινδύνου» και «χαμηλού κινδύνου», με βάση την εμπλοκή τους στην καρκινογένεση. Είναι πλέον τεκμηριωμένο ότι η λοίμωξη απο υψηλού κινδύνου γονότυπους του ιού αποτελεί προδιαθεσικό παράγοντα του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας καθώς και του καρκίνου του πρωκτού.

 

Πρόκειται για νόσο η οποία παρουσιάζει υποτροπές και γιʼαυτο είναι πολύ βασικό το άτομο που έχει μολυνθεί από τον ιό των κονδυλωμάτων να κάνει συχνά επανεξέταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • 8 months later...

καλησπερα κ πολλα συγχαρητηρια για τις απαντησεις που δινετε!!θα ηθελα κ εγω να σας κανω μια ερωτηση με την σειρα μου..χθες μαθαμε οτι οα δερφος μου εχει κονδυλωματα.συγκεκριμενα μονο 1 πολυ μικρο αλλα τι ενα τι πολλα δεν εχει σημασια..μενουμε στο ιδιο σπιτι κ με τους γονεις μου ολοι μαζι.υπαρχει περιπτωση να κολλησαμε;πχ απο την τουαλετα;το ειχε απο τον γεναρη κ δεν ειχε δωσει σημασια.πετσετες ο καθενας ειχε παντα τις δικες του αλλα εγω καποια στιγμη που μου τελειωσε το αφρολουτρο χρησιμοοιησα στο μπανιο που εκανα σαπουνι του αδερφου μου.κολλησα;;;

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα κοίταξα και παρόμοιες συζητήσεις στο forum σας και βρήκα και αυτό το site που έχετε αναφέρει κάπου και σε αυτό το link edit admin έχει πληροφορίες για το έμβρυο και τους τρόπους μετάδοσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

geia sas 8a h8ela na kanw kai egw mia apoyh apo esas giati einai megalh anagkh! prhna apo kana mhna kai kati ekana test pap sta dhmotika iatria kai mou vghke prosfata to apotelesma kai mou eipe o giatros na paw apo ekei...mou eipe pws einai polu kalo se genikes grames alla uparxei mia mikrh upoyia gia kodulwmata mesa sto traxilo...egw otan eixa paei na kanw to test pap kai me e3etase kiolas mou eipe pws einai ola mia xara kai shmera pou mou eipe gia to apotelesma mou eipe pws prepei na kanw mia kolposkopish pou kostizei arketa polla lefta..pou eipa mt egw thlefonikos an einai toso epigon kai an odws prepei na thn kanw amesa kai mou leei oxi toso amesa kai se kana dimino kai tetoia pragmata genika dn tn eida polu sigouro gia to apotelesma kai dn anisixouse toso..aplos gia mellodika mou elege na mhn exw kanena provlhma ... dn 3erw exw diavasei kapoia pragmata giauto kai exw tromokrati8ei kai pada egw prosexa sto parel8on kai dn mporw na katalavw pws ginete na exw kollhsei kati tetoio mou fenete polu diskolo...ti lete na kanw..? mporei kapoios na me voh8isei??? :/

Link to comment
Share on other sites

geia sas 8a h8ela na kanw kai egw mia apoyh apo esas giati einai megalh anagkh! prhna apo kana mhna kai kati ekana test pap sta dhmotika iatria kai mou vghke prosfata to apotelesma kai mou eipe o giatros na paw apo ekei...mou eipe pws einai polu kalo se genikes grames alla uparxei mia mikrh upoyia gia kodulwmata mesa sto traxilo...egw otan eixa paei na kanw to test pap kai me e3etase kiolas mou eipe pws einai ola mia xara kai shmera pou mou eipe gia to apotelesma mou eipe pws prepei na kanw mia kolposkopish pou kostizei arketa polla lefta..pou eipa mt egw thlefonikos an einai toso epigon kai an odws prepei na thn kanw amesa kai mou leei oxi toso amesa kai se kana dimino kai tetoia pragmata genika dn tn eida polu sigouro gia to apotelesma kai dn anisixouse toso..aplos gia mellodika mou elege na mhn exw kanena provlhma ... dn 3erw exw diavasei kapoia pragmata giauto kai exw tromokrati8ei kai pada egw prosexa sto parel8on kai dn mporw na katalavw pws ginete na exw kollhsei kati tetoio mou fenete polu diskolo...ti lete na kanw..? mporei kapoios na me voh8isei??? :/

 

ΑΝΝΑ, σημερα μολις ανοιξα και εγω ενα παρομοιο τοπικ αν θες ριξε μια ματια στο ''HPV και εγκυμοσυνη''. πρωτον αυτο.

Δευτερον, πρεπει να σου πω καποια πραγματακια για να σε ηρεμησω γιατι εισαι σε συγχυση .ΚΑΤΑΡΧΑΣ, πρεπει να ξερεις οτι ο ιος των ανθρωπινων θηλωματων (HPV ή αλλιως τα λεγομενα κονδυλωματα ) προσβαλλουν 7 στις 10 νεαρες κοπελες (μου το χει πει ο γυναικολογος μου )! ! !

Οποτε μιλαμε για κατι πααααααρα πολυ συνηθες.

Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν πρεπει να φοβασαι γιατι αν ηταν κατι ποοοοολυ σοβαρο θα ειχε αδειασει ο πλανητης :P

ΕΠΙΣΗΣ, οταν λες προσεχα στο παρελθον εννοεις φανταζομαι οτι δεν αφηνες τον φιλο σου να ολοκληρωσει μεσα σου οχι οτι φοραγες παντα προφυλακτικο ,σωστα? Γιατι πρεπει να ξερεις οτι ο συγκεκριμενος ιος για να εχει γινει τοοοοοσο δημοφιλης μαλλον κολλαει πολυ πιο ευκολα απ οσο νομιζαμε,δλδ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΠΕΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ή ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΜΑΤΙΚΑ ΥΓΡΑ. (στο εβαλα με κεφαλαια για να το διαβασουν και αλλες κοπελες μπας και ενημερωθουμε γιατι κανεις δυστυχως δε μας τα χε πει οταν επρεπε). Επομενως οι πιθανοτητες να κολλησες χρησιμοποιωντας προφυλακτικο ειναι απειροελαχιστοΤατες !!

ΕΠΙΣΗΣ, να σου ξεκαθαρισω οτι ο HPV προκαλει 2 ειδων κονδυλωματων :

α. τα εξωτερικα δλδ αυτες οι ελιτσες που λενε ,στο χρωμα του δερματος για τα οποια γινεται συνηθως καυτηριασμος και τα οποια κολλανε με την απλη δερματικη επαφη των γεννητικων οργανων κοπελας -αγοριου

β. τα εσωτερικα δλδ αυτα τα οποια εχεις εσυ και εγω !! (οοοου γιες δεν εισαι η μονη :P )

AYTA λοιπον που εχεις και εσυ και εγω ειναι στον τραχηλο μας . Για την ακριβεια ειναι σα μια μικρη φλεγμονουλα στον τραχηλο μας .Αυτη λοιπον η φλεγμονουλα διακρινεται σε 3 επιπεδα : στο πρωτο το οποιο εχω εγω και λογικα και εσυ και ειναι το λεγομενο ''χαμηλου βαθμου αλλοιωση -CIN1 '' ,στο δευτερο ''μεσαιου βαθμου αλλοιωση-CIN2'' και μετα στο 3ο επιπεδο ''Μεγαλου βαθμου αλλοιωση -CIN3'' .Δε θα κατσω να σου αναλυσω το 2ο και το 3ο καθως δε θελω να σε φοβισω χωρις λογο αλλα και γιατι για να φτασεις στο 3ο πρεπει να περασουν πολλαααααα χρονια, να μην εχεις κανει ποτε σου τεστ παπ,να κανεις κακη ζωη και γενικοτερα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ. Η χαμηλη αλλοιωσουλα CIN1 λοιπον που οπως σου προειπα,λογικα εχεις κ εσυ συμφωνα με τα ευρηματα του παπ σου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΛΔ? το μονο που πρεπει να κανεις ειναι ενα τεστ παπ και μια κολποσκοπηση ανα 6με 8 μηνες για να το παρακολουθεις καθως το 90 % των περιπτωσεων υποστρεφουν ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ,δλδ το καταπολεμα ο οργανισμος απ μονος του σε 1 με 2 χρονια. ΩΣ ΕΔΩ ΚΑΛΑ??? ΚΑΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΤΩΡΑ, Εσυ απ οτι καταλαβα σκεφτεσαι το θεμα των χρηματων και καλα κανεις γιατι κοστιζει παπ και κολποσκοπηση ενα 60-70αρι αναλογα τον γιατρο ωστοσο θα σου πω κατι εντελως ανθρωπινα και χωρις να σε ξερω : ΑΞΙΖΕΙ. ! ! ! μαζεψε λεφτα και πηγαινε να κανεις τη κολποσκοπηση που σου συνεστησε ο γιατρος (για τον οποιο θα μιλησω στο τελος ) .Και αυτο γιατι με τη κολποσκοπηση ο γιατρος βλεπει τον τραχηλο σου, ριχνει ενα υγρο λιιιιιγο τσουχτερο ελαχιστο μη φανταστεις και διακρινει ετσι το μεγεθος της φλεγμονης και ΑΝ λεμε ΑΝ δει οτι μεγαλωνει ισως να σου δωσει μια μικρη θεραπεια .ΑΥΤΑ, ΔΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΠ !! Και αφου δε φαινονται στο παπ, δε γινεται να το αφησεις στη τυχη του .

ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ (γιατι νομιζω οτι σε κουρασα λιγο :P ), θα σου πω ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙς ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ,γιατι δε μου αρεσε που ειπες οτι ηταν αναποφασιστος και να βρεις καποιον ιδιωτικο ,ρωτησε καποια φιλη σου ή κοντινο σου συγγενικο προσωπο να σου συστησουν και να πας με το παπ σου να κανεις τη κολποσκοπηση και να δεις που θα ηρεμησεις πολυ μετα.

ΤΕΛΟΣ,ο μονος περιορισμος που σου θετει το συγκεκριμενο θεμα ειναι κατ εμε το καπνισμα.ΑΝ καπνιζεις,ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ.ΟΧΙ ΤΩΡΑ,ΧΘΕΣ :P ΓΙΑΤΙ?? γιατι πολυ απλα,για να καταπολεμησει ο οργανισμος σου τον ιο και να τον διωξει πρεπει να τον βοηθας εσυ .Το καπνισμα συμβαλλει στη διατηρηση του παρα πολυ !! Οσον αφορα τωρα το κομματι το ερωτικο, κανενας περιορισμος παρα μονο το προφυλακτικο σου .

ΤΕΛΟΣ, επειδη ειμαι σιγουρη οτι θα αναρωτιεσαι ποιοσ στο κολλησε, να σου πω να μη το ψαξεις δεν εχει νοημα .Και αυτο γιατι στους αντρες δεν εμφανιζει συμπτωματα(ως και σε αυτο τυχεροι ) απλα το χουν,δε το ξερουν και το μεταδιδουν .Και να σου πω και κατι? Δεν μπορεις να τους κατηγορησεις γιατι απ τη στιγμη που δε το ξεραν ,δεν φταινε αυτοι !! Και ειδικα αν αναλογιστεις τη τεραστια συχνοτητα μεταδοσης του. !! ΑΥΤΑ ειχα να σου πω ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι :) ΚΑΝΕΝΑ ΑΓΧΟΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

kalhspera paidia ,

Loipon tha eimai poly sintomos ,

prin 11 mhnes ekana kati me ena koritsi pou eixe kondilomata(o giatros meta apo to test pap pou ekane tis eipe oti htan tixeri epeidi ta prolabe arketa noris )

Perimena mesa stis prwtes 2 bdomades 1 mhna na 3ekinisoun na bgainoun opos me eixan pei filoi pou to eixan pathei

Exoun perasei omws 11 mhnes kai akoma den exw bgalei tpt , h erotish mou einai

Poies einai oi pi8anotites na exw kondilomata kai na mhn exw bgalei tpt meta apo toso kairo ?

Kai an ontos exw pws tha to antimetopisw...

 

 

(P.S. piga kai se afrodisiologo opos me simboulepsan me e3etase "mpakalika" kai m eipe oti den exw tipota...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια, εγω εχω κανει το εμβολιο για τον ιο των ανθρωπινων θηλωματων εδω και δυο χρονια. Πριν απο καμποσο καιρο ομως ειχα φαγουρα στην ευαισθητη περιοχη και νομιζοντας οτι τραυματίστηκα εβαλα λιγο μπεταντιν. Τωρα στην περιοχη που εβαλα το μπεταντιν ειναι σχετικα μαυρο και διαβασα σε ενα αλλο τοπικ για το ιδιο θεμα οτι μιασ κοπελασ ο γιατρος της ειχα βαλει μπεταντιν και στα σημεια αυτα μαυρισε το δερμα και αυτο σημαινει οτι ειχε τον ιο . Αφου το χω κανει το εμβολιο πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω κι εδώ λοιπόν... :D

 

Και ποιός σου είπε οτι αποκλείεται να είχες ΗΔΗ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙ από τον ιό???? πόσων χρονων είσαι? είχες κάνει κάποιες ειδικές εξετάσεις ώστε να επιβεβαιώσεις οτι δεν έχεις ήδη προβληθεί? δεν νομίζω οτι έχει νόημα να κάνεις το εμβόλιο ενώ έχεις ήδη σεξουαλικές σχέσεις. Εκτός αυτού "φαντάζομαι" οτι και σ' αυτό το εμβόλιο ισχύει ό,τι ισχύει σε όλα. το οτι έκανες εμβόλιο δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν θα προσβληθείς και ποτέ. όπως και να χει άποψή μου είναι να πας στον γιατρό σου γιατί μπορεί να είναι ο,τιδήποτε άλλο εκτός από αυτό. δεν νομίζω οτι οι γιατροί ονομάζουν ό,τι μαυρίζει με το μπεταντίν "κονδύλωμα". σε όποια πληγή βάλεις μπεταντίν αυτή θα σκουρήνει.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

ThanasisP είπε:
kalhspera paidia ,

Loipon tha eimai poly sintomos ,

prin 11 mhnes ekana kati me ena koritsi pou eixe kondilomata(o giatros meta apo to test pap pou ekane tis eipe oti htan tixeri epeidi ta prolabe arketa noris )

Perimena mesa stis prwtes 2 bdomades 1 mhna na 3ekinisoun na bgainoun opos me eixan pei filoi pou to eixan pathei

Exoun perasei omws 11 mhnes kai akoma den exw bgalei tpt , h erotish mou einai

Poies einai oi pi8anotites na exw kondilomata kai na mhn exw bgalei tpt meta apo toso kairo ?

Kai an ontos exw pws tha to antimetopisw...

 

 

(P.S. piga kai se afrodisiologo opos me simboulepsan me e3etase "mpakalika" kai m eipe oti den exw tipota...)

 

 

Γεια σου Θανάση. Θα σου πώ τί είχε πει ο αφροδισιολόγος στον νυν άντρα μου και τότε αγόρι μου που είχα σύρει κυριολεκτικά στον γιατρό όταν διαγνώστηκαν σε μένα. Κατ' αρχήν εγώ είχα στον τράχυρο και είχαμε επαφές χωρίς προφυλακτικό. Του είπε λοιπόν πως "δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει τον ιό. ό,τι έχω έχει". Ο ιός δεν εκδηλώνεται σε όλους. μπορεί να είσαι φορέας και να μην βγάλεις κονδυλώματα ποτέ. είναι κολλητικός μόνο όταν βρίσκεται σε έξαρση (δηλαδή να χεις βγάλει κάτι) και μπορεί να σκάσει μύτη ανά πάσα στιγμή.

 

φιλική συμβουλή : ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ!! :wink:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

kalhspera eimai 23 etwn kai edw kai 3 xronia exw ton io twn kondylwmatwn.o prwtos giatros meta apo to kathierwmeno test pap m eipe oti exw ton io.kai m ekane epemvash-kaftiriasmo se idiwtiko nosokomeio.eixa omws kapoies amfivolies k etsi meta apo ayto phga se allo giatro.m eipe oti se kamia periptwsh den xreiazotan h epemvash.exei erthei o kairos gia to test pap kai tha hthela na m peite an 3eretai kapoion kalo k empisto giatro me empeiria sto thema.eyxaristw ek twn proterwn!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalhspera eimai 23 etwn kai edw kai 3 xronia exw ton io twn kondylwmatwn.o prwtos giatros meta apo to kathierwmeno test pap m eipe oti exw ton io.kai m ekane epemvash-kaftiriasmo se idiwtiko nosokomeio.eixa omws kapoies amfivolies k etsi meta apo ayto phga se allo giatro.m eipe oti se kamia periptwsh den xreiazotan h epemvash.exei erthei o kairos gia to test pap kai tha hthela na m peite an 3eretai kapoion kalo k empisto giatro me empeiria sto thema.eyxaristw ek twn proterwn!!

 

δεν ήξερα ότι φαίνεται στο τεστ παπ!ακόμη κι αν γίνεται κάθε χρόνο!πώς το διέγνωσε δλδ;τι έγραφε στα αποτελέσματα;

δεν μπορώ να σε βοηθήσω!εύχομαι ο,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα σας πριν απο λιγο καιρο εκανα παπ και εδειξε hpv εκανα κολποσκοπικη και δεν πηραν δειγμα αλλα μου ειπανε να κανω ξανα παπ σε 6 μηνες...οταν ενημερωσα τον συντροφο μου οτι μια γυναικα κολαει το κονδυλωμα απο τον αντρα δεν αντρεδρασε και πολυ καλα μου ειπε οτι δεν εχει κονδυλωματα...εγω αλλη σεξουαλικη σχεση δεν ειχα και μαλλον δεν καταλαβε τι ειναι to hpv..σημερα εμαθα οτι ειχε σχεση και με αλλη και εχει το μικροβιο

Gardnerella Vaginalis...μου ειπε να ξαναπαω στον γυναικολογο μηπως εχω αυτο το μικροβιο...απο αυτο κολλας κονδυλωματα?....ειμαι σε απογνωση εχω παθει μεγαλο σοκ μεσα σε ενα μηνα....σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας μου απαντηση ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

άλλο ειναι το μικρόβιο που σου είπε και άλλο το hpv.

θα πρέπει να κάνεις κολποσκόπηση και προπάντων να έχεις ενα καλο γυναικολόγο να σε ελέγχει. καλό είναι να κάνεις και τυποποίηση νά ξέρεις ποιο στέλεχος έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα Πριν ένα χρόνο το τεστ παπ μου διέγνωσε αλλοιώσεις LSIL CIN1. Η κολποσκόπηση και η βιοψία που ακολούθησε μετά από ένα εξάμηνο έδειξαν πάλι CIN1 και LSIL. Τότε έκοψα και το κάπνισμα. Έκανα ταυτοποίηση ιού και έχω τον hpv16. Πριν λίγες μέρες έκανα πάλι τεστ παπ και έδειξε πάλι το ίδιο με την διαφορά ότι ενώ τις προηγούμενες φορές μου έβγαζε κύτταρα ASCUS τώρα μου γρα΄φει στις παρατηρήσεις ότι υπάρχουν ελάχιστες ομάδες ASC-H. Έχω τρομοκρατηθεί. Η γιατρός μου με παραπέμπει τώρα στον Αγοραστό για να συνεχίσει την παρακολούθηση μου. Πιστεύετε ότι είναι κάτι σοβαρό και δεν το συνεχίζει η ίδια απλά δεν μου το λέει?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας , εδω και δυο μηνες ειχα ενοχληση γενικα στα γεννητικα οργανα .ειχα αλλαξει 3 γιατρους και δεν εβλεπαν κατι περα απο γλεγμονη .ευτηχως αποφασισα να κανω κολποσκοπηση σε καλο γιατρο και μου βρηκε τον ιο κωνδυλωματων στον τραχηλο χωρις κωνδυλωματα . Ειμαι ομως σιγουρη πως μολυνθηκα τον φεβρουαριο .ηταν η μονη επαφη μετα απο πολυ καιρο και μου το ειπε.το περσινο τεστ παπ ημουν καθαρη..γιαυτο πιστευω και ειναι ακομα μικρο με τον καιρο θα βγουν κωνδυλωματα κανονικα.ηθελα να ρωτησω αν εχει καποια κατι παρομοιο. Σκεφτομαι πως θα βγουν και εξοτενη κωνδυλωματα αφου εχω στο τραχηλο.  Περιμενω αποτελεσματα τεστ παπ και βιοψια απο αυτο που βρεθηκε στο τραχηλο. Εχω ανησυχησει πολυ . Ηθελα καποια συμβουλη..σας ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , πριν μια βδομαδα εκανα κολποσκοπηση επειδη ειχα καποιους πονους .ο γιατρος μου ειπε πως εχω hpv αλλα οχι κωνδυλωματα .το ειδα και εγω σε φωτογραφιες τον τραχηλο ειχα ασπρα σημαδια .  Μου εκανε και τεστ παπ και η απαντηση του ηταν πως βγηκε καλο .να ξανα κανω σε ενα χρονο.. η ερωτηση μου ειναι αφου εχω τον ιο γιατι να κανω τεστ παπ σε ενα χρονο ? Γιατι δεν μου ειπε σε 6 αφου εχω τον ιο? Μηπως εχει προχωρησει πολυ η μολυνση και ειναι αργα? Σημαινει σιγουρα πως θα βγαλω εκει η αλλου κωνδυλωματα η μπορει να μεινει ετσι.εχω ακουσει μετα απο 3 σταδια οδηγει σε κακοηθεια .και φοβαμαι .να παρω αλλη γνωμη μηπως ξεκινησω καποια θεραπεια αμεσα ?! Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2021 at 11:04 ΠΜ, Dimitrafery είπε:

Γεια σας , πριν μια βδομαδα εκανα κολποσκοπηση επειδη ειχα καποιους πονους .ο γιατρος μου ειπε πως εχω hpv αλλα οχι κωνδυλωματα .το ειδα και εγω σε φωτογραφιες τον τραχηλο ειχα ασπρα σημαδια .  Μου εκανε και τεστ παπ και η απαντηση του ηταν πως βγηκε καλο .να ξανα κανω σε ενα χρονο.. η ερωτηση μου ειναι αφου εχω τον ιο γιατι να κανω τεστ παπ σε ενα χρονο ? Γιατι δεν μου ειπε σε 6 αφου εχω τον ιο? Μηπως εχει προχωρησει πολυ η μολυνση και ειναι αργα? Σημαινει σιγουρα πως θα βγαλω εκει η αλλου κωνδυλωματα η μπορει να μεινει ετσι.εχω ακουσει μετα απο 3 σταδια οδηγει σε κακοηθεια .και φοβαμαι .να παρω αλλη γνωμη μηπως ξεκινησω καποια θεραπεια αμεσα ?! Ευχαριστω 

Καλησπέρα! Εγώ είχα κονδυλώματα τύπου CIN 1 σε πρώτο στάδιο. Αν βρίσκεσαι σε πρώτο στάδιο μπορεί να υποχωρήσουν. Αν είσαι σε δεύτερο η τρίτο στάδιο νομίζω δεν υποχωρεί απλά πρέπει να παρακολουθείς να μένει στάσιμο και να κανείς την αγωγή που θα σου δώσει ο γιατρός σου. Εγώ το είχα καταλάβει πριν 5 χρόνια που είδα κονδυλώματα στην έξω στην ευαίσθητη περιοχή. Τότε ήταν που άλλαξα και γυναικολόγο γιατί ο γυναικολόγος που είχα πάει μου είπε τραγικά πράγματα , με τρόμαξε παρά πολύ και με άγχωσε πράγμα που δεν χρειάζεται σε αυτή την φάση που βρισκόμουν. Άλλαξα γυναικολόγο και βρήκα τον δικό μου. Από τότε πήγαινα για παρακολούθηση κάθε 6 μήνες για τεστ παπ και για τα επόμενα 3 χρόνια ανα 1 χρονο έκανα κολποσκόπηση. Κονδυλώματα έβγαζε περίπου για 1 μισή χρόνο και πήγαινα σε δερματολόγο για αφαίρεση με λέιζερ. Άρχισα βιταμίνες , καλή διατροφή , άφησα την τότε δουλειά μου που μου προκαλούσε στρες και φοβερό άγχος .. ο γυναικολόγος μου με καθοδήγησε τότε και μου είπε ότι ένα μεγάλο ποσοστό το αν θα το ξεπεράσω η όχι έχει να κάνει με την ψυχολογία μου και τον τρόπο ζωης που κάνω. Έπρεπε να  Τονώσω το Ανοσοποιητικό μου. Έτσι και έγινε. Επίσης χώρισα μετά από λίγο διάστημα και βγήκα από μια ψυχοφθόρα σχέση. Επίσης με βοήθησε πολύ. Επίσης Μου είχε συστήσει ο γυναικολόγος Να κάνω ανίχνευση ιών για να ξέρουμε αν έχω ιούς υψηλού κινδύνου η χαμηλού. Είχα κάνει και δυστυχώς ήμουν άτυχη και είχα βγάλει τέσσερις  ιούς υψηλού κινδύνου και έναν χαμηλού. Από αυτούς είχα και τύπο ιού 16 που είναι από τους πιο επικίνδυνους και επιθετικούς στον ανθρώπινο οργανισμό. Από τότε κάθε 6 μήνες τεστ παπ εκτός από την περίοδο που ήμουν έγκυος και είχα καθυστερήσει να κάνω λίγο. Όποτε μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο που σε βλέπει γιατρός πρώτη φορά ανιχνεύει ένα τέτοιο πρόβλημα και σου συστήνει τεστ Παπ ανα ένα χρόνο. Για μένα ένας χρόνος είναι ένα πολύ μεγάλο διάστημα που μπορούν να γίνουνε πολλές αλλαγές. Θα ήτανε καλυτέρα να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη να βρεις έναν γιατρό έμπιστο που θα σε καθησυχάσει θα σε καθοδηγήσει σωστά και θα σου κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να δείτε πως θα κινηθείτε. Όπως και να έχει θα σου πω το θετικό πριν περίπου ένα χρόνο Έκανα ανίχνευση ιών για να δω τι συμβαίνει και μου βρέθηκε μόνο ο ιός χαμηλού κινδύνου και κανένας άλλος και τα τεστ Παπ μου άρχισαν να δείχνουν καθαρά. Οπότε αν είσαι σε αυτό το πρώτο στάδιο να ξέρεις ότι έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να υποχωρήσει το πρόβλημα σου. Σου εύχομαι μέσα απ’την καρδιά μου τα καλύτερα. Εύχομαι να βοήθησα λιγάκι. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2021 at 12:13 ΜΜ, Super.mum είπε:

Καλησπέρα! Εγώ είχα κονδυλώματα τύπου CIN 1 σε πρώτο στάδιο. Αν βρίσκεσαι σε πρώτο στάδιο μπορεί να υποχωρήσουν. Αν είσαι σε δεύτερο η τρίτο στάδιο νομίζω δεν υποχωρεί απλά πρέπει να παρακολουθείς να μένει στάσιμο και να κανείς την αγωγή που θα σου δώσει ο γιατρός σου. Εγώ το είχα καταλάβει πριν 5 χρόνια που είδα κονδυλώματα στην έξω στην ευαίσθητη περιοχή. Τότε ήταν που άλλαξα και γυναικολόγο γιατί ο γυναικολόγος που είχα πάει μου είπε τραγικά πράγματα , με τρόμαξε παρά πολύ και με άγχωσε πράγμα που δεν χρειάζεται σε αυτή την φάση που βρισκόμουν. Άλλαξα γυναικολόγο και βρήκα τον δικό μου. Από τότε πήγαινα για παρακολούθηση κάθε 6 μήνες για τεστ παπ και για τα επόμενα 3 χρόνια ανα 1 χρονο έκανα κολποσκόπηση. Κονδυλώματα έβγαζε περίπου για 1 μισή χρόνο και πήγαινα σε δερματολόγο για αφαίρεση με λέιζερ. Άρχισα βιταμίνες , καλή διατροφή , άφησα την τότε δουλειά μου που μου προκαλούσε στρες και φοβερό άγχος .. ο γυναικολόγος μου με καθοδήγησε τότε και μου είπε ότι ένα μεγάλο ποσοστό το αν θα το ξεπεράσω η όχι έχει να κάνει με την ψυχολογία μου και τον τρόπο ζωης που κάνω. Έπρεπε να  Τονώσω το Ανοσοποιητικό μου. Έτσι και έγινε. Επίσης χώρισα μετά από λίγο διάστημα και βγήκα από μια ψυχοφθόρα σχέση. Επίσης με βοήθησε πολύ. Επίσης Μου είχε συστήσει ο γυναικολόγος Να κάνω ανίχνευση ιών για να ξέρουμε αν έχω ιούς υψηλού κινδύνου η χαμηλού. Είχα κάνει και δυστυχώς ήμουν άτυχη και είχα βγάλει τέσσερις  ιούς υψηλού κινδύνου και έναν χαμηλού. Από αυτούς είχα και τύπο ιού 16 που είναι από τους πιο επικίνδυνους και επιθετικούς στον ανθρώπινο οργανισμό. Από τότε κάθε 6 μήνες τεστ παπ εκτός από την περίοδο που ήμουν έγκυος και είχα καθυστερήσει να κάνω λίγο. Όποτε μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο που σε βλέπει γιατρός πρώτη φορά ανιχνεύει ένα τέτοιο πρόβλημα και σου συστήνει τεστ Παπ ανα ένα χρόνο. Για μένα ένας χρόνος είναι ένα πολύ μεγάλο διάστημα που μπορούν να γίνουνε πολλές αλλαγές. Θα ήτανε καλυτέρα να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη να βρεις έναν γιατρό έμπιστο που θα σε καθησυχάσει θα σε καθοδηγήσει σωστά και θα σου κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να δείτε πως θα κινηθείτε. Όπως και να έχει θα σου πω το θετικό πριν περίπου ένα χρόνο Έκανα ανίχνευση ιών για να δω τι συμβαίνει και μου βρέθηκε μόνο ο ιός χαμηλού κινδύνου και κανένας άλλος και τα τεστ Παπ μου άρχισαν να δείχνουν καθαρά. Οπότε αν είσαι σε αυτό το πρώτο στάδιο να ξέρεις ότι έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να υποχωρήσει το πρόβλημα σου. Σου εύχομαι μέσα απ’την καρδιά μου τα καλύτερα. Εύχομαι να βοήθησα λιγάκι. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Η αληθεια ειναι πως τελευταια αλλαξα 4 γιατρους .κατι καταλαβα πως ειχα κολησει γιατι ποναγα 2 μηνες . Ο τελευταιος καταλαβε την ανυσηχεια μου και προχωρησε αμεσως σε κολποσκοπηση .μου ειπε στον τραχηλο πως βλεπει τον ιο.ειχα ενα ασπρο σημαδακι. Μου πηρε τεστ παπ και μετα απο κατι μερες μου εστειλε πως βγηκε καλο .ναπαω σε ενα χρονο . Τον ρωτησα πως θα ξερω τι τυπο εχω .και δεν πηρα απαντηση .μαλλον αυτο..θα περιμενω του χρονου μηπως φυγει απο μονο του...ειμαι μπερδεμενη ..μου ειπε πως βοηθαν τα αντικαταθλ. Αλλα εγω θελω να ξερω τι εχω ..ποιος τυπος ειναι και τι εκβαση θα εχει, 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2021 at 3:11 ΜΜ, Dimitrafery είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Η αληθεια ειναι πως τελευταια αλλαξα 4 γιατρους .κατι καταλαβα πως ειχα κολησει γιατι ποναγα 2 μηνες . Ο τελευταιος καταλαβε την ανυσηχεια μου και προχωρησε αμεσως σε κολποσκοπηση .μου ειπε στον τραχηλο πως βλεπει τον ιο.ειχα ενα ασπρο σημαδακι. Μου πηρε τεστ παπ και μετα απο κατι μερες μου εστειλε πως βγηκε καλο .ναπαω σε ενα χρονο . Τον ρωτησα πως θα ξερω τι τυπο εχω .και δεν πηρα απαντηση .μαλλον αυτο..θα περιμενω του χρονου μηπως φυγει απο μονο του...ειμαι μπερδεμενη ..μου ειπε πως βοηθαν τα αντικαταθλ. Αλλα εγω θελω να ξερω τι εχω ..ποιος τυπος ειναι και τι εκβαση θα εχει, 

δ θυμαμαι αν απο την κολποσκοπηση βλεπεις κ τον τυπο.αν θες θα ψαξω τις εξετασεις μου

κ εγω ισως να ξαναεκανα ελεγχο σε 6μ

παντως τον τυπο σιγουρα τον βλεπεις στο dna παπ τεστ.καπως ετσι λεγεται.βαζουν το δειγμα κ σε υγρο,κ ειναι πιο ακριβο.δ θυμαμαι να το εξηγησω καλα

συχνη παρακολουθηση,φροντισε τον οργανισμο σου κ προσπαθησε να μην αγχωνεσαι

πιθανον σε καμια διετια να μην ανιχνευεται καν

τωρα για τα αντικαταθλιπτικα νομιζω ο γιατρος ξεφυγε της ειδικοτητας του:mellow:αν εσυ νιωθεις οτι δ μπορεις να το διαχειριστεις φυσικα να απευθυνθεις σε ψυχολογο,κ εκεινος θα κρινει αν χρειαζεσαι κτ

παρολα αυτα ισως να μην χρειαστει καν ψυχολογος αν σου λυσει τις αποριες ο γυναικολογος τουλ στα ιατρικα που τον αφορουν

Link to comment
Share on other sites

Πριν καποια χρονια βρεθηκε hpv και στο δικο μου pap test. Ο γιατρος μου ηταν πολυ καθησυχαστικος. Μου εδωσε μια θεραπεια με βιταμινες για 3 μηνες και επαναλαβαμε το pap. Αυτο βγηκε αρνητικο και απο τοτε ειναι παντα αρνητικο σε hpv

 

Επισης, να πω οτι δεν κολλαει αποκλειστικα απο σεξουαλικη επαφη. Εγω δεν ειχα ποτε επαφη χωρις προφυλαξη! Απο ο,τι μου ειπε ο γιατρος μου αλλα και αλλος ενας που ρωτησα μπορει να το κολλησα απο οπουδηποτε! Απο χαρτι υγειας, απο τουαλετα, απο ξαπλωστρα στην παραλια......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...