Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γενικη κλινικη και πολιτικη θηλασμου


papaki70

Recommended Posts

Καλημερα σας. Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και σε λιγες μερες γενναω στη γενικη κλινικη θεσσαλονικης. Θα ηθελα να ξερω αν μπορω να ζητησω αποκλειστικο θηλασμο σε τρικλινο και αν σεβονται το αιτημα σου η δινουν απο πισω ξενο γαλα. Το ρωταω αυτο γιατι εξ αρχης σκεφτομουν για τρικλινο αλλα αμα ειναι να μπορω να θηλαζω το παιδι μου αποκλειστικα το σκεφτομαι και για μονοκλινο να μπορω να εχω και το μωρο μαζι μου. Αφαιμαξη βαβαια αλλα θελω να κανω το καλυτερο για το μωρακι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ξερω για θεσσαλονικη να σου πω.παντως εγω το ζητησα εξαρχης κ το γραψανε στην καρτελα μου''αποκλειστικος θηλασμος''

ημουνα σε τετρακλινο κ το ειχα ολη μερα διπλα μου!

αλλα γεννησα σε δημοσιο.δεν ξερω με τα ιδιωτικα.εγω παντως απαιτησα να μη δωσουνε ξενο γαλα κ το τηρησανε!

Link to comment
Share on other sites

στη γενικη ΄γέννησα πριν έξι χρόνια,σε τρικλινο,δεν ήξερα τότε περι αποκλειστικου κλπ πήγα αδιάβαστη :roll: το μωρό το φερνανε τρεις φορες τη μερα κανονικα απο μια ωρα,αλλα η μαία μου μου ειχε πει να το ζηταω και το βραδυ να το θηλασω οποτε ετσι κι εκανα και μου το φερνανε και το βραδυ μολις ξυπνουσε μια φορα. Παρ'ολο που δεν θηλαζα λοιπον συνεχεια στην κλινικη,στο σπιτι βρήκαμε το ρυθμο μας κι ολα καλα. Θυμαμαι ομως οτι οταν τα φερνανε ολο ηταν κοιμισμενα-χορτατα απο το ξενο γαλα. Απαραδεκτα αυτα αλλα πού να ξέρω τότε....

 

 

Με τις γνωσεις που απεκτησα δυστυχως πολυ αργοτερα,γεννησα το δευτερο στο Παπαγεωργιου,ζητησα αποκλειστικο θηλασμο και οι κοπελες ηταν άψογες,το μωρο το ειχα συνεχεια διπλα μου στο πυρεξακι,το θηλαζα το αλλαζα του τραγουδουσα :D κι αυτα σε τετρακλινο... Στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρώτα.

 

Με κάθε επιφύλαξη αυτά ,μηπως κι εχει αλλαξει η κατασταση στη Γενικη μετα απο 6 χρόνια,αλλά δύσκολο το κόβω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και σε λιγες μερες γενναω στη γενικη κλινικη θεσσαλονικης. Θα ηθελα να ξερω αν μπορω να ζητησω αποκλειστικο θηλασμο σε τρικλινο και αν σεβονται το αιτημα σου η δινουν απο πισω ξενο γαλα. Το ρωταω αυτο γιατι εξ αρχης σκεφτομουν για τρικλινο αλλα αμα ειναι να μπορω να θηλαζω το παιδι μου αποκλειστικα το σκεφτομαι και για μονοκλινο να μπορω να εχω και το μωρο μαζι μου. Αφαιμαξη βαβαια αλλα θελω να κανω το καλυτερο για το μωρακι μου.

 

Η κατάσταση στη γενική είναι τόσο χάλια όσο παντού. Κάνουν ό,τι θέλουν, δεν σε ρωτάνε και αν ζητήσεις βοήθεια στο θηλασμό οι πιθανότητες να ακούσεις κάτι τις προκοπής είναι μικρές....

 

Στο μονόκλινο είναι καλά να έχεις έναν φύλακα έξω από την πόρτα...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να θηλασω αποκλειστικα στην κλινικη χωρις να του δωσουν καθολου ξένο γαλα?

Να επικαλεστω το νόμο η θα μου πουν οτι αυτη ειναι η τακτικη της κλινικης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να θηλασω αποκλειστικα στην κλινικη χωρις να του δωσουν καθολου ξένο γαλα?

Να επικαλεστω το νόμο η θα μου πουν οτι αυτη ειναι η τακτικη της κλινικης?

Να πάρεις μονόκλινο και να μην αφήσεις κανέναν να πατήσει μέσα εκτός από το γιατρό που θα το εξετάσει.

 

Αν θέλει παίρνεις και έναν δικηγόρο ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες κανεναν εννοεις τις μαιες η τον κοσμο που θα ρχεται? Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και το καλυτερο μου να ειναι μεσα το μωρο κ να ρθει ολος ο πλανητης απο πανω του αλλα αν ειναι να κανω το σωστο το προτιμω απο το να με κοροιδευουν και να του δωσουν αγελαδινο! Βασικα πηρα και ρωτησα στην κλινικη αν μπορω να ζητησω αποκλειστικο θηλασμο και μου ειπανε οτι γινεται αρκει να το επιτρεψει ο παιδιατρος που θα το παρακολουθει. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μου πει δεν μπορω. Ενα αλλο που ρωτησα ειναι αν μπορω να φυγω απο την κλινικη με ευθυνη δικη μου και μου ειπε οτι γινεται αλλα πληρωνω ολο το ποσο κανονικα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πηρα και ρωτησα στην κλινικη αν μπορω να ζητησω αποκλειστικο θηλασμο και μου ειπανε οτι γινεται αρκει να το επιτρεψει ο παιδιατρος που θα το παρακολουθει. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μου πει δεν μπορω.

 

Αυτό τα λεει όλα. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να κάνει κακό ο θηλασμός στο παιδί και να μην τον επιτρέψει ο παιδίατρος; Πόσα απαρέδεκτα πράγματα θα ακούσουμε ακόμα!!!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

οταν λες κανεναν εννοεις τις μαιες η τον κοσμο που θα ρχεται? Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και το καλυτερο μου να ειναι μεσα το μωρο κ να ρθει ολος ο πλανητης απο πανω του αλλα αν ειναι να κανω το σωστο το προτιμω απο το να με κοροιδευουν και να του δωσουν αγελαδινο!

στην κλινική μένεις για να παρακολουθείται το μωρό κι εσύ. Δεν πας για να δεχθείς επισκέψεις. Αν δεν θέλεις να δεχθείς δεν χρειάζεται να ανακοινώσεις το πότε θα πας και δεν χρειάζεται να το μάθει όλος ο πλανήτης τόσο γρήγορα.

 

Βασικα πηρα και ρωτησα στην κλινικη αν μπορω να ζητησω αποκλειστικο θηλασμο και μου ειπανε οτι γινεται αρκει να το επιτρεψει ο παιδιατρος που θα το παρακολουθει.

Δυστυχώς μας δουλεύουνε κανονικά για να μην μας χάσουν από πελάτες. Οι μαίες ρίχουν το μπαλάκι στον παιδίατρο αν και συχνά αυτές είναι που δίνουν ξένο γάλα χωρίς την άδεια του παιδιάτρου.

Κι εμένα μου είπανε ότι σε μονόκλινο μπορώ να έχω το μωρό μαζί μου αλλά όταν το ζήτησα μου τα γυρίζανε. Αν δεν πίεζα δεν θα μου το έδιναν.

 

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μου πει δεν μπορω.

ό,τι θέλει θα σου πει και θα σου το κρατάει και 4 ώρες για πρωινή εξέταση (διαρκεί μόλις μερικά λεπτά αλλά θα το κρατάει 4 ώρες)

 

Ενα αλλο που ρωτησα ειναι αν μπορω να φυγω απο την κλινικη με ευθυνη δικη μου και μου ειπε οτι γινεται αλλα πληρωνω ολο το ποσο κανονικα. :lol:

Είναι παράνομο να σου ζητήσουν νοσήλεια για μέρες που δεν νοσηλεύτηκες. Το κάνουν επίτηδες... Δηλαδή τί είναι η υγεία, τουριστικό πακέτο που το πουλάνε;

Έλεος!

 

Έχω ακούσει διάφορα, σε μητέρες έχουν χρεώσει φάρμακα που δεν έχουν πάρει...

Όσο τα χαύτουμε όλα τόσο θα συνεχίζουν να το κάνουν.

Εγώ πριν φύγω ζήτησα από τον σύζυγο να μου φέρει όλες τις αποδείξεις. Αφού τις έλεγξα σηκώθηκα να φύγω. Αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να πέρναγε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομα που θελω να ρωτησω ειναι αν σου δινουνε τιποτα εγγραφα να υπογραψεις σχετικα με την πολιτικη της κλινικης για να μπορουν να τα επικαλεστουν αργοτερα. Παντως απ'οτι καταλαβα πρεπει να πας με "σηκωμενα τα μανικια" για να μπορεσεις να πετυχεις κατι. Αμα ειναι να χω μονοκλινο και να κρατανε με τις ωρες το μωρο τοτε ειναι δωρον αδωρο. Που θα βρουμε το δικιο μας? Δεν φτανει που θα τους τα σταξουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γεννησα με καισαρικη κ τα 2 παιδια μου στην γενικη σε μονοκλινο το δευτερο κ σε δικλινο που το ειχα κλεισει σαν μονκλινο το πρωτο...

-Για να εχω συνεχεια το μωρο μαζι μου μου ειχαν πει οτι θελει αδεια απο την παιδιατρο(δεν το προσπαθησα γιατι ημουν εντελως μονη, χωρις βοηθεια, και μου φανηκε πολυ δυσκολο, να φροντιζω το νεογεννητο εγχειρισμενη, με ολα αυτα τα σωληνακια που ειχα, κ μετα αρκετα εξαντλημενη...)

-Το μωρο το επαιρνα κ το βραδυ, ηταν νηστικο, αλλα κ την ημερα συνηθως ερχοταν πεινασμενο

-Οι κοπελες, ηταν εξυπηρετικες κ συνηθως βοηθουσαν στον θηλασμο, αν το ζητουσες

Τα αρνητικα?

-το μωρο, μετα την καισαρικη, μου το φεραν στο δωματιο μετα απο 3-4 ωρες,παρ' ολο που εκανα φασαρια οτι θελω το μωρο να θηλασω :twisted:

στο κατω-κατω το δικο μου παιδι, αυτοι θα μο πουν ποτε θα το δω? :twisted:

-η συμπεριφορα των κοριτσιων εξαρταται απο το δωματιο στο οποιο εισαι...

 

Αλλα να σου πω κατι?

Παρ' ολες αυτες τις αντιξοοτητες, καταφερα να θηλασω τον γιο μου 22 μηνες κ την κορη μου, που ειναι τωρα 19μηνων, την θηλαζω ακομα...

Εγω πιστευω οτι το αν καταφερεις να θηλασεις ή οχι ,παιζει ρολο κυριως η θεληση σου κ η υπομονη σου, κ οχι τοσο η κλινικη που θα γεννησεις...Σιγουρα, με ιδανικες συνθηκες ισως ειναι πιο ευκολο, αλλα μην αγχωνεσαι...Μακαρι να πανε ολα καλα, να γεννησεις ενα γερο κ πανεμορφο μωρακι κι ολα τα αλλα, με την θεληση κ την ενημερωση που βλεπω οτι εχεις, θα ερθουνε...

 

Σου ευχομαι το καλυτερο :D

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

mama mia το ξερω οτι αν θες να θηλασεις μετα θα μπορεσεις ακομα και αν τρεφεται τις πρωτες μερες με ξενο γαλα. Αλλα ειμαι της αποψης οτι αφου το μωρο μπορει να τραφει μονο απο μενα και αφου μπορω να γλιτωσω μια επικειμενη μαστιτιδα ή να πετρωσει το στηθος γιατι να ταλαιπωρηθω? Καλα και τα θηλαστρα αλλα αφου το μωρο ειναι το καλυτερο θηλαστρο γιατι να εχουνε αυτην την χαζη νοοτροπια και να μην σε στηριζουν οι ιδιοι. Γενικα ακουω και απο τον περιγυρο μου διαφορα του τυπου "ελα μωρε και αν δεν εχεις γαλα δεν θα το δωσεις ξενο?" η "μην ταλαιπωριεσαι αφου μπορεις να κανεις τη δουλεια σου αγοραζοντας ενα κουτι απο το φαρμακειο" και εχω εκνευριστει σε σημειο που με θεωρουν υπερβολικη και υστερικη οταν λεω ΟΧΙ στο ξενο γαλα. Τι μου το δωσε το στηθος ο Θεουλης? Για να βαζω ντεκολτε??? :P:P

Link to comment
Share on other sites

γιατι να εχουνε αυτην την χαζη νοοτροπια και να μην σε στηριζουν οι ιδιοι.

γιατί είναι πολλά τα λεφτά...

 

στη γενική μπροστά μου μητέρα συγγενής μου ζήτησε το θήλαστρο γιατί κόντευε να σκάσει από το πολύ γάλα και πονούσε και το μωρό δεν μπορούσε να πιάσει και της το αρνήθηκαν με τη δικαιολογία ότι οι γυναίκες που χρησιμοποιούν το θήλαστρο σταματούν το θηλασμό...

:roll:

 

Στη γενική κλινική οι μισές γυναίκες έχουν ακατάλληλες θηλές για θηλασμό και χρειάζονται ψευδοθηλές. Μέχρι τώρα δεν είδα καμία από αυτές που το άκουσαν να έχει το παραμικρό πρόβλημα....

 

Επίσης παίζουν συνεχώς οι συμβουλές τύπου 3 λεπτά από το ένα και 3 λεπτά από το άλλο κι έχω δει μητέρα να κρατάει αγκαλιά το μωρό που ούρλιαζε και να μην το θηλάζει γιατί είχαν τελειώσει τα 6 λεπτά! :shock:

Link to comment
Share on other sites

mama mia το ξερω οτι αν θες να θηλασεις μετα θα μπορεσεις ακομα και αν τρεφεται τις πρωτες μερες με ξενο γαλα.

 

Όμως θα αποφύγεις πολλή ταλαιπωρία αν το πράγμα λειτουργήσει όπως έχει προβλέψει η φύση, δηλαδή το μωρό δίπλα στη μητέρα και αμέσως στο στήθος για όση ώρα θέλει.

Εμείς γίναμε 4 μηνών και ακόμα παιδευόμαστε γιατί χάσαμε πολύτιμο χρόνο από τις πρώτες μέρες

Link to comment
Share on other sites

κι έχω δει μητέρα να κρατάει αγκαλιά το μωρό που ούρλιαζε και να μην το θηλάζει γιατί είχαν τελειώσει τα 6 λεπτά! :shock:

 

:shock::shock::shock::shock:

 

Ενημερώσου σωστά.

Πάνε να γεννήσεις με το βιβλίο "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση" της Πατσούρου στο χέρι.

Απαίτησε, γίνε αγενής, πες οτι θέλεις να μιλήσεις στη διευθύνουσα της κλινικής.

Το τελευταίο ειδικά πιάνει πάντα στις ιδιωτικές κλινικές-ξενοδοχεία.

Αλλά πρώτα απ'όλα ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΣΩΣΤΑ για να καταλαβαίνεις τι σου λέει η μαία, ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος και να ξέρεις τι να απαντήσεις ή τι να ρωτήσεις.

 

Με το καλό! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ίδια πέρασα και εγώ στη Γέννεσις. Ήμουν σε τρίκλινο και όταν ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό μου είπαν ότι πρέπει να είμαι σε μονοκλινο με rooming in!! Τελικά συμφωνίσαμε με τις άλλες κοπέλες να διώχνουμε τους επισκέπτες όταν κάποιο από τα μωρά πεινάσει και πρέπει να έρθει. Η παιδιάτρος είπε εντάξει με τα μούτρα στο πάτωμα και έφυγε. Την άλλη μέρα ήρθε η παιδίατρος μιας από τις άλλες κοπέλες και της είπε ότι μόνο με τον θηλασμό δεν θα πάρει το απαραίτητο βάρος καθώς ήταν πρόωρο και πολύ μικρό. Η συγκεκριμένη κοπέλα θήλασε τελικά μόνο 2 μήνες και αυτό με συμπλήρωμα. Γενικά οι μαίες και οι γιατροί πρέπει να μας σχολίαζαν και όποιος ερχόταν μας ειρωνεύονταν κάπως για το θέμα αυτό. Παρ' όλη την φασαρία τα μωρά ερχόταν πολλές φορές ταϊσμένα. Αυτό που σε συμβουλεύω είναι να ΦΥΓΕΙΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ μπορείς ακόμα και αν πληρώσεις περισσότερα χρήματα. Να βρεις μια μαία πραγματικά υπέρ του θηλασμού που να σε βοηθήσει. Οι μαίες στις κλινικές είναι άσχετες. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ. Μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνο της δικής μου στη Θεσσαλονίκη που είναι φοβερή. Καλή επιτυχία!!

.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!

γεννησα τον μαιο στη γενικη θεσνικης. τοτε ημουν και γω ασχετη με θηλασμο, αλλα το ηθελα και πιστευα σ αυτο.

ειχα ζητησει μονοκλινο, αλλα επειδη δεν υπηρχε διαθεσιμο με εβαλαν σε δικλινο χωρις κανεναν αλλον μεσα.

τα πραγματα εχουν ως εξης

φερνουν τα μωρα στις 9 το πρωι, μετα στη 1 το μεσημερι, μετα στις 5 και τελος στις 9 το βραδυ.αυτο σε περιπτωση που δεν εχεις ζητησει rooming in. εγω τοτε δεν τα ηξερα αυτα.τα μωρακια τα εφερναν μισοκοιμισμενα και σου ελεγαν την πρωτη μερα να το βαλεις 3' απο το ενα στηθος και 3' απο το αλλο. και οσο περνουν οι μερες να αυξανονται τα λεπτα. με την δικαιολογια να μην τραυματιστει το στηθος. πιασ τ αυγο και κουρευτο!! ο,τι να ναι. και να σκεφτεις οτι προσπαθουσα να κανω οτι μου ελεγαν. δεν ηξερα τοτε...

παντως τα βραδια κατα τις 2 ωρα ακουγα εξω απο το δωματιο μου τα κλαματακια απο τα μωρακια που προφανως τα πηγαιναν για θηλασμο, καθως καποιες το ειχαν ζητησει. εγω ειχα μια μαια δικια μου που κανονιζε και μου το εφεραν κανα δυο φορες μεσ την νυχτα.

τελος παντων, παρα τις οδηγιες τους , εγω θηλασα αποκλειστικα μετα οταν επιστρεψαμε σπιτι. ολα καλα.

ενταξει, να μην ειμαι αδικη, αν εισαι λιγο υποψιασμενος και ενημερωμενος,πιστευω πως θα καταφερεις, πανω κατω, αυτο που θελεις. ισως οχι απολκειστικα (το ξενο γαλα δεν το γλιτωνεις), αλλα περισσοτερους θηλασμους σιγουρα μπορεις να τους κερδισεις.

ευχομαι τα καλυτερα!! ο,τι αλλο, στη διαθεση σου!!

καλημερα!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

gerakina μου το χω διαβασει το βιβλιο που λες και γι' αυτο εχω ολη την καλη διαθεση να κανω ο, τι καλυτερο για το μωρο μου. Σημερα πηρα την γενικη κλινικη ΠΑΛΙ για να ρωτησω αν στο μονοκλινο στο δινουν το μωρο για rooming in απο την πρωτη μερα και μου ειπανε εκτος του πρωτου 24ωρου απο τη δευτερη μερα γινεται με το προσχημα οτι ειναι μωρο και πρεπει να το παρακολουθουνε μη συμβει κατι. Επισης ξαναρωτησα αν μπορω να φυγω νωριτερα απο την κλινικη κ μου ειπανε με ευθυνη δικη σου αρκει να συμφωνει ο παιδιατρος. Στα τρικλινα μπορεις να δηλωσεις αποκλειστικο θηλασμο αλλα δεν θα στο φερνουν τις ωρες που εχει επισκεπτηριο. Εχω μπερδευτει λιγο ως προς τι να κανω. Παντως σημερα πηρα το swing της medela για να το χω μαζι μου στην κλινικη σε περιπτωση που χρειαστει γιατι μια κοπελα μου ειπε οτι ειχε γεμισει το στηθος της και δεν ειχανε θηλαστρο να της δωσουνε!!!!

Link to comment
Share on other sites

CHRISTINAP τη μαια που λες ειναι στη γενικη κλινικη η την παιρνεις τηλ για να ειναι μαζι σου τη μερα του τοκετου?Δεν εχω ιδεα απο αυτα γιατι νομιζω οτι οταν πας να γεννησεις λογικα εκτος απο το γιατρο σου εχεις και μια μαια της κλινικης. Εξηγησε το μου αν θες.

Link to comment
Share on other sites

CHRISTINAP τη μαια που λες ειναι στη γενικη κλινικη η την παιρνεις τηλ για να ειναι μαζι σου τη μερα του τοκετου?Δεν εχω ιδεα απο αυτα γιατι νομιζω οτι οταν πας να γεννησεις λογικα εκτος απο το γιατρο σου εχεις και μια μαια της κλινικης. Εξηγησε το μου αν θες.

 

Δεν έχεις καμία μαία της κλινικής, αυτές δουλεύουν στην κλινική και προσπαθούν να έχουν όσο το δυνατό λιγότερες σχέσεις μαζί σου γιατί δεν έχουν καμία όρεξη να ξοδεύουν επιπλέον χρόνο. Δεν προλαβαίνουν, έχουν άθλιες αμοιβές και το προσωπικό δεν είναι ποτέ επαρκές.

 

Να πάρεις δική σου μαία που θα σε βοηθήσει αλλά να είναι συστημένη γιατί ελάχιστες ξέρουν από θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομα που θελω να ρωτησω ειναι αν σου δινουνε τιποτα εγγραφα να υπογραψεις σχετικα με την πολιτικη της κλινικης για να μπορουν να τα επικαλεστουν αργοτερα. Παντως απ'οτι καταλαβα πρεπει να πας με "σηκωμενα τα μανικια" για να μπορεσεις να πετυχεις κατι. Αμα ειναι να χω μονοκλινο και να κρατανε με τις ωρες το μωρο τοτε ειναι δωρον αδωρο. Που θα βρουμε το δικιο μας? Δεν φτανει που θα τους τα σταξουμε!!!

 

Μια καλή ιδέα είναι να πας εσύ με έγγραφα και να τους βάλεις να υπογράψουν ότι δεν θα πάθει τίποτα το μωρό όσο το κρατούν στο θάλαμο χωρίς τη συγκατάθεσή σου και την άδειά σου.

 

Το δίκιο σου το προστατεύει ο νόμος:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11468

 

την πολιτική της κλινικής κανένας...

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο γεννεσις και μεχρι να γεννησω, περασαν τρεις μαίες και καθε μία με πασπάτευε (ελέγχουν τη διαστολή). Ηταν απαίσιο η καθε μαία που ειχε βαρδια να σου βαζει χέρι και την επόμενη φορά δεν θα αφήσω να με αγγίξει κανένας εκτός από το γιατρό μου

Link to comment
Share on other sites

Papaki, διαβάζω αυτά που έγραψες και τα όσα απάντησαν μετά όλα τα κορίτσια και πραγματικά μου έχουν κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί εγω έχω τελείως διαφορετική εικόνα για τη Γενική κλινική..γέννησα πριν απο δυομιση μήνες τελικά με επείγουσα καισαρική..η μπέμπα μου ήρθε στον κόσμο στις 12.10 το μεσημέρι και στη 1 δηλαδή περίπου 50 λεπτά αργότερα μου έφεραν το μωρό..δεν κατάφερα να τη θηλάσω και να χορτάσει γιατί το πρωτόγαλα μάλλον δεν αρκεί για το μωρό..μπορεί και να κάνω λάθος, γι αυτό είναι αρμόδια η Αγλαία να σου απαντήσει..τέλος πάντων, μέχρι το τρίτο 24ωρο που μου κατέβηκε το γάλα κανονικά ή μπέμπα έπαιρνε συμπλήρωμα ξένο γάλα..το τρίτο 24ωρο που κατέβασα κανονικά γάλα δεν ξαναέφαγε ξένο γάλα..μου την έφερναν στις 9 το πρωί, στη 13.00 το μεσημέρι, στις 5 το απόγευμα, στις 9 το βράδυ, στη 1 το πρωί, στις 5.30 το πρωί και μετά ξανά στις 9 το πρωί κλπ κλπ....έτυχε κανα δυο τρείς φορές να μου τη φέρουν και σε άσχετη ώρα γιατί είχε ξελιγωθεί απο την πείνα και είχε ξεσηκώσει τον κόσμο.. Βέβαια πρέπει να το ζητήσεις να σου τη φέρνουν γιατί θέλεις αποκλειστικό θηλασμό και πρέπει να το λες και στις μαίες που θα σου τη φέρνουν να στη φέρνουν και τη νύχτα..Όσο για τις μαίες έχω να πω μόνο τα καλύτερα..ευγενέστατες και δίπλα μου όποτε τις χρειάστηκα και πάντα με το χαμόγελο..με μια μονο εξαίρεση αλλά πάντα θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.. είχα δίκλινο στον 5ο όροφο και για καλή μου τύχη επειδή γέννησα ανήμερα του Αγίου Δημητρίου δεν είχε προφανώς προγραμματισμένες καισαρικές και μέχρι τη μέρα που βγήκα ήμουν μόνη..σαν να ήταν μονόκλινο..δεν ζήτησα όμως να έχω το μωρό δίπλα μου γιατί φοβόμουν για τα μικρόβια απο τον κόσμο που μπαινοέβγαινε...λίγες μέρες πριν απο μένα γέννησε μια συνάδελφος είχε μονόκλινο και είχε το μωρό της συνέχεια δίπλα της..βέβαια αυτό που λένε για το χρόνο οτι πρέπει να χρονομετράς στους πρώτους θηλασμούς ισχύει, εγώ όμως δεν το έκανα..να σημειώσω οτι είχα και δική μου μαία η οποία δούλευε βέβαια και στη γενική και με βοήθησε πάρα πολύ σε όλα..και να μην την είχα όμως δεν θα υπήρχε πρόβλημα γιατί όλα τα κορίτσια έδειχαν μεγάλο ενδιαφέρον και μου έκανε μεγάλη εντύπωση..οτι χρειαστείς στείλε μου μήνυμα να σου πω...ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

α, και να συμπληρώσω οτι θηλάζω αποκλειστικά το αγγελούδι μου..εννοώ οτι παρόλο που δεν θήλασα αποκλειστικά τις 3 πρώτες μέρες μετά όλα μπήκαν σε ρέγουλα.. εκτός απο τις ώρες φαγητου και τον ύπνο της!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...