Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος στο κρεβάτι της αντί για το κρεβάτι της μαμάς


mami

Recommended Posts

Η μπέμπα μου έχει μάθει να κοιμάται μαζί μας στο ...διπλό κρεβάτι !!!!

 

Στην αρχή έγινε από ανάγκη...κάτι οι κολικοί, κάτι που τη θήλαζα 2-3 φορές μέσα στη νύχτα...βόλευε πολύ να είναι δίπλα μου !!!

 

Τώρα όμως αυτό πρέπει να αλλάξει και να μάθει να κοιμάται στο κρεβάτι της.

Σημειωτέον κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο, ψιλοκλαίει μες στο βράδυ, της βάζω την πιπίλα...την παίρνω αγκαλίτσα και ηρεμεί !!!!

Πως να την μάθω να κοιμάται στο κρεβάτι της μ' αυτή την κατάσταση ????

Καμμία πρόταση ????

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είναι ακόμα μικρούλα.... υπομονή και θα μάθει

αρχικά θα πρέπει δυστυχώς να ταλαιπωρηθείς λίγο περισσότερο εσύ

δλδ πρέπει να κόψεις οριστικά και μαχαίρι το κρεβάτι σου όσο ευκολία κι αν είναι....

κατά τα άλλα θα κάνεις ότι κάνουμε οι περισσότερες.. ενδοεπικοινωνία και όταν το ακους να γκρινιάζει ή να κλαιει θα τρέχεις πανικόβλητη μέσα στη νύχτα (θα φοβάσαι μην σκοντάψεις και πουθενά) να της βάλεις την πιπίλα..

κάποια στιγμή σιγά σιγά θα αραιώσουν αυτές οι νυχτερινές επισκέψεις...

 

αν όλα αυτα σου φαίνονται τραγικά δύσκολα, υπάρχει η λύση του να πάρεις κάποια πολυθρόνα κρεβάτι να τη βάλεις στο δωμάτιο της και να κοιμάσαι εσύ εκεί διπλα της μέχρι να ηρεμίσει λιγο και μετά να περάσεις στο πρώτο στάδιο που σου έγραψα

 

καλή δύναμη

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα πολύ καλό το βιβλίο "The no cry sleep solution"

 

Δεν εχει μεταφραστει, αλλά μπορεις να το κατεβασεις στα αγγλικα απο εδω:

http://rapidshare.com/files/37612570/The_No-Cry_Sleep_Solution.pdf

 

ή να το παραγγείλεις από το Amazon (14,50? με τα ταχυδρομικά)

 

Εγώ αφου διάβασα κάμποσο από αυτό που κατέβασα αποφάσισα να το αγοράσω κανονικά :oops:

 

Η γενική ιδέα είναι ότι αλλάζουμε τις συνήθειες του μωρού μας σταδιακά, κάνοντας ένα μικρό βήμα στην κατεύθυνση που θέλουμε κάθε φορά. Αλλά λεέι πολλά για να σου τα αναπτύξω :?:?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

τόσο μικρούλα δεν μπορείς να πεις ότι έχει κακομάθει! Κι εγώ είμαι εναντίον του να το αφήνεις το παιδί να κλαίει. Όπως σου έγραψε και η Μαμά του Ωρίωνα, βάλε την στο κρεβάτι της (εγώ θα έλεγα μισοκοιμισμένη) και να πηγαίνεις κάθε φορά που ακούς κλάμα (όχι μικροανησυχία, κανονικό κλάμα). Άλλωστε συνδυάζεις και το φαγητό, έτσι δεν είναι? Δεν τρώει το βράδυ?

Link to comment
Share on other sites

pantos ego pou thn exo kai koimate sto krebati ths apo thn arxi...akoma ksupnao guro stis 5- 6 fores kathe bradu. Afou arxisa na skeftomai na arxiso na thn bazo sto krebati mas! Opos eipes kai esy...gkriniazei arketa to brady..kai me thn endoepikoinonia tha trexeis mesa me ton paramikro thoribo. pantos i paidiatros mou eipe..oti afou den arxise na koimate 6-7 ores sunexomena stis 40 meres kai meta stous 3 mhnes..tote tha argisei na koimithei :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν χτες έκανα την πρώτη απόπειρα ....

 

Μετά από 4-5 προσπάθειες, την κατάφερα να κοιμηθεί στο κρεβάτι της.

Την νανούριζα στα χέρια μου, κοιμόταν μια χαρά αλλά μόλις την άφηνα στο κρεβάτι της ξύπναγε και δεν ήθελε να κάτσει εκεί με τίποτα !!!!

Όπως είπα μετά από 4-5 τέτοιες φάσεις, τελικά έμεινε στο κρεβατάκι της.

 

Μέσα στη νύχτα ξύπνησα 5-6 φορές να της βάλω την πιπίλα.

ΟΚ, αναμενόμενο !!!

 

Μετά τις 6:00 το πρωί όμως, η κατάσταση ξέφυγε από τον έλεγχο.

Έκλαιγε, σηκωνόμουν, της έβαζα την πιπίλα...πήγαινα να κοιμηθώ...και ώσπου να ξαπλώσω ... ξαναέκλαιγε, ξανασηκωνόμουν, της ξαναέβαζα την πιπίλα και ώσπου να ξαπλώσω, ξαναέκλαιγε κτλ κτλ κτλ

Αυτό έγινε καμμιά δεκαριά φορές και τελικά απελπισμένη υπέκυψα και την πήρα στο κρεβάτι μου.

 

Και τώρα αναρωτιέμαι !!!!

Μήπως έπρεπε να την αφήσω να κλαίει και να μην της βάζω την πιπίλα ??? Ή να συνεχίσω να της βάζω την πιπίλα ..... για όσο πάρει ????

 

Χρειάζομαι επειγόντως τη συμβουλή σας !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

για μένα τίποτα απ τα δύο δεν είναι σωστό...

ούτε το να υποκείπτεις αλλά ούτε και να την αφήνεις να πλαντάζει...

χίλιες φορές να ξάπλωνες με ένα πάπλωμα στο πάτωμα δίπλα στην κούνια της ή ακόμα και να την έπαιρνες μαζί σου στο πάτωμα

 

 

βέβαια, δεν έχω εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα το τονίζω αυτό

αλλά νομίζω ότι όταν αποφασίζεις να κάνεις μια Χ αλλαγή, πρέπει να είσαι σταθερή και ακλόνητη αλλιώς το χάνεις το παιχνίδι

Link to comment
Share on other sites

χίλιες φορές να ξάπλωνες με ένα πάπλωμα στο πάτωμα δίπλα στην κούνια της ή ακόμα και να την έπαιρνες μαζί σου στο πάτωμα

 

Δηλ. να συνεχίσω να της βάζω την πιπίλα στο κρεβάτι της ή έστω και στο πάτωμα...αλλά όχι στο κρεβάτι μου !!!

 

Η πλάκα είναι ότι αφού την πήρα στο κρεβάτι μου...έριξε έναν ωραιότατο ύπνο...ούτε πιπίλα ήθελε, ούτε τίποτα !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω μόνο να μη σε παίρνω στο λαιμό μου με αυτά που σου λέω και μετά με κυνηγάς :oops:

εγώ πάντως, ειλικρινά αυτό θα έκανα στη θέση σου....

τώρα λάθος ή σωστό, δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα καναπε στο δωματιο της ωστε να κοιμασαι εκει,δεν χρειςζεται να σε βλεπει φτανει να σε μυριζει.αμα γκρινιαζει να της μιλας και σιγα-σιγα οταν κοιμαται να φευγεις.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χίλιες φορές να ξάπλωνες με ένα πάπλωμα στο πάτωμα δίπλα στην κούνια της ή ακόμα και να την έπαιρνες μαζί σου στο πάτωμα

 

Δηλ. να συνεχίσω να της βάζω την πιπίλα στο κρεβάτι της ή έστω και στο πάτωμα...αλλά όχι στο κρεβάτι μου !!!

 

Η πλάκα είναι ότι αφού την πήρα στο κρεβάτι μου...έριξε έναν ωραιότατο ύπνο...ούτε πιπίλα ήθελε, ούτε τίποτα !!!

Αφου την πηρε ο υπνος δοκιμασες να την πας κοιμησμενη στο δικο της κρεβατι?

Εγω αυτο εκανα και κανω.

Ο Ζαχαριας για να κοιμηθει, ξαπλωνουμε στο διπλο και μολις τον παρει ο υπνος τον παω στο δικο του. Ποτε δεν εχει ξυπνησει.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ναι είμαι πολύ πολύ χαρούμενη !!!!!

 

Τελικά μετά από 2 μετρημένες φορές που ξύπναγε αμέσως μόλις την άφηνα στο κρεβάτι της, εδώ και 4 μέρες κοιμάται επιτέλους στο κρεβατάκι της κανονικά !!!!!!

 

Τι χαρά !!!!!!

 

Μάλιστα τα τελευταία 2 βράδυα, παίζω μαζί της μέχρι που νυστάζει και μετά απλώς την ακουμπάω στο κρεβάτι της. Έχει αμέσως κοιμηθεί !!!!

 

Βέβαια σηκώνομαι 2-3 φορές μέσα στη νύχτα να της βάλω την πιπίλα και γύρω στις 5 το πρωι επίσης σηκώνομαι και την ταίζω...όμως είμαι τόσο πολύ ικανοποιημένη που κοιμάται στο κρεβατάκι της, που δεν με νοιάζει τίποτα !!!!

 

Σας ευχαριστώ όλες για τη βοήθειά σας !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ 1 ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΑΚΟΜΑ (4 ΜΗΝΩΝ)ΓΙΑΤΙ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ Κ ΜΑΣ ΧΩΡΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ.ΦΙΛΟΙ Κ ΓΝΩΣΤΟΙ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΒΟΗΘΕΙ ΠΟΛΥ.ΛΕΓΕΤΑΙ "ΚΟΙΜΗΣΟΥ,ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ πως να λυσετε το προβημα του υπνου στα παιδια",ΔΡ ΕΔΟΥΑΡΔ ΕΣΤΙΒΙΛ-ΣΥΛΒΙΑ ΔΕ ΜΠΕΧΑΡ, εκδ. ΠΑΤΑΚΗΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...