Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΘΜΑ


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι παλι η Κικη και οση εχετε διαβασει το post μου θα ξερετε πως η κορη μου ειναι ενα παιδακι που αν μη τι αλλο πασχει απο πολλα ειδη αλλεργιας καθως και ασθμα.

Ερευνες λενε πως ενα μεγαλο ποσοστο παιδιων που ειναι αλλεργικα στο γαλα εχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να αναπτυξουν και ασθμα και για αυτο το λογο τα εβαλα μαζι σε ενα θεμα.

Η κορη μου γεννηθηκε με αλλεργια στο γαλα της αγελαδας(δεν μπορεσα να θυλαξω)και οταν εγινε εναμιση χρονων αρχισαν και τα πρωτα συμπτωματα του ασθματος.Δεν ξερω πια πιο απο τα δυο ηταν το χειροτερο γιατι το καθενα ειχε τα δικα του συμπτωματα. Στη συνεχεια απεκτησε αλλεργικη ρινιτιδα και επιφυκιτιδα( ετσι να μηναφησουμε και κανενα συμπτωμα απο εξω :roll: ).

Τωρα πια ειναι σχεδον τεσσερα χρονων και ειναι ενα πολυ ευαισθητο παιδακι που αρρωσταινει με το παραμικρο και χρειαζεται μεγαλη φαρμακευτικη υποστηριξη με αντισταμινικα καθως και εισπνεομενα :cry:

Το ξενυχτι , η γκρινια , η υπερενταση καθως και ο πολεμος των αστρων για να παρει τα φαρμακα της ειναι η καθημερινοτητα μας.

Προσπαθω για το καλο της αν και παντα δεν τα πετυχαινω τοσο καλα ο σκοπος ομως αγιαζει τα μεσα.....ετσι και εγω πολλες φορες μπορει να εχω κανει λαθη αλλα παντα προσπαθωντας για το καλο της.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαινεται πως η μονη τυχερη μαμα σε αυτο το site που εχει παιδακι με αλλεργιες ειμαι μονη εγω :D:D:D

Εδω ερχομαι να καταθεσω την εμπειρια μου και να σας πως μην αυταπαταστε εσεις γονεις και ενημερωθητε για τις αλλεργιες, θεωρειτε η μαστιγα του αιωνα μια και καθημερινα τα ποσοστα αλλεργικων ατομων αυξανονται ραγδαια λογο της ρυπανσης και του γενικοτερου δυτικου τροπου ζωης.

Το παιδακι σας ειναι φιλασθενο?

τρεχει η μυτουλα συνεχως μυξες αλλα δεν εχει πυρετο?

επισης βηχει αλλα ειναι παλι απυρετο?

ξυπναει τα βραδια κλαιγοντας χωρις λογους?

τσιμπλιαζουν τα ματια του και κυριως κατα την ανοιξη?

εχει μικρα σπυρακια στο προσωπο?(δεν ειναι ιδρωτηρια)

Οι περισσοτεροι γονεις νομιζουν πως το παιδακι τους κρυωσε γιατι ισως να φυσουσε λιγο η' να περπατουσε ξυπολυτο η' επαιζε με τα νερα.

ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ :shock::shock::shock:

Δεν υπαρχουν κρυωματακια, υπαρχουν μονο ιωσεις που σημαινει πως το παιδακι αν εχει τα παραπανο συμπτωματα αλλα δεν εχει πυρετο εχει μεγαλες πιθανοτητες να εχει καποια αλλεργια.

Ενημερωθητε σωστα απο τον παιδιατρο σας για το τι ειναι ιωση και αν υπαρχει η ενοια του "κρυωσε", μην γυρνατε την πλατη σας στην ενημερωση γιατι θελω να σας πω πως το παιδι μου ξεκινησε με μια αλλεργια στο γαλα και μετα εκδηλωθηκαν χιλια αλλα προβληματα και δυστυχως ειχαν μεγαλο αντικτυπο στην ψυχοκινητικη του κατασταση. :cry:

Δεν λεω βεβαια πως οποιο παιδακι εχει καποιο ειδος αλλεργια εχει ψυχοκινητικα προβληματα, προς θεου αλλα σιγουρα δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρει μια ρινιτιδα η καποιο αλλεργικο συμπτωμα το παιδι σας και εσεις να παιρνετε τον υπνο του δικαιου.

ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΤΕ....

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σου ξανά Κική!

 

Να είσαι σιγουρη ότι δεν είσαι η μόνη που το παιδάκι σου εχει αλλεργίες,...

 

είναι κάτι που σε ένα παιδικό σταθμό πάντα συζητείται, και θα έλεγα ότι ένα στα 20 παιδιά θα έχει και μία αλλεργία...

 

κάνεις καλά που επισημάνεις στους γονείς να είναι επάγρυπνοι.. είναι σημαντικό θέμα..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια Κική!

Να λοιπόν που δεν είσαι μόνη.

Το αγοράκι μου ξεκίνησε με ατοπική δερματίτιδα στους 2,5 με 3 μήνες. Το συγκεκριμένο πρόβλημα κράτησε ευτυχώς για λίγο στην έκταση που εμφανίσθηκε -δηλαδή σε όλο το σώμα- και έπειτα, μέχρι να γίνει 18 μηνών, το είχε μόνο σε ορισμένα σημεία. Ήταν ταλαιπωρία γι' αυτόν γιατί είχε και φαγούρα. Ήταν και ένας από τους λόγους που θήλασα, μου είχαν πει τουλάχιστον 1 χρόνο. Κάποια περίοδο είχα κι εγώ η ίδια κόψει τα γαλακτοκομικά (αγελαδινά) από τη διατροφή μου. Είμασταν πολύ προσεκτικοί στην εισαγωγή των στέρεων τροφών, στο τι τροφές (δεν έφαγε κρέμες του εμπορίου) κλπ. Τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε μπηκαμε και στο ΠΑΙΔΩΝ με βροχικό άσθμα (το περιμέναμε ότι θα το πάθαινε κάποια στιγμή γιατί έχουμε κακό ιστορικό). Ήταν η πρώτη φορά που κρύωσε σοβαρά και του γύρισε αυθημερόν σε άσθμα.

Για να μην τα πολυλογώ, νομίζω ότι καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου.

Έχετε καθόλου σκεφτεί την ομοιοπαθητική;

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως πολλα ατομα μου εχουν μιλησει για την ομοιοπαθητικη αλλα λιγο την φοβαμαι :(

Επισης ενα ακομα προβλημα ειναι πως η κορη μου ειναι ενα παιδακι που στηριζεται καθημερινα με μεγαλη φαρμακευτικη αγωγη μια και τα προβληματα μας ειναι πολλα και δυσκολα, πως λοιπον να τολμησω να μπω σε ενα αλλο κλαδο με αμφιβολο αποτελεσμα? :( και εκτος αυτου το αλλο ρωτημα ειναι πως η κορη μου θα μπορει να αναπνεει χωρις τα απαραιτητα για αυτην φαρμακα?

Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη και επειδη για πρωτη φορα βρηκα ενα πολυ καλο αλλεργιολογο ο οποιος την εχει βοηθησει εξαιρετικα και ειναι για πρωτη φορα σε καλο δρομο δυσταζω να κανω οποιαδηποτε αλλαγη!!!

Οσο για σενα φιλη μου ευχομαι το δικο σου παιδακι να μην ταλαιπωρηθει οσο το δικο μου και να περασετε πιο ευκολα, απλως να εισαι προσεχτικη...

Σου ευχομαι καλο κουραγιο...

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Πώς γίνεται η διάγνωση ότι ένα παιδάκι έχει άσθμα;;;

 

Η μικρή μου έχει μία ευαισθησία, θα έλεγα, στο αναπνευστικό, και κάθε ίωση της το γυρίζει σε βήχα!!

 

Άν δεν πάρει "τη δόση" της σε κορτιζόνη (εισπνεόμενο flixotide) δεν ηρεμεί!!! :?

Πρώτη φορά νοσηλεύτηκε με βρογχίτιδα 6 μηνών.

 

Εκεί μας είπαν ότι σε τόσο μικρές ηλικίες δεν μπορούν να πούν με βεβαιότητα ότι είναι άσθμα!

 

Αλλεργία σε κάτι δεν δείχνει να έχει...πρός το παρόν τουλάχιστον...!! :roll:

 

Απο βδομάδα έχω ραντεβού με ομοιοπαθητικό!

Κάνει ομοιοπαθητική η μητέρα μου εδώ και δύο χρόνια και η κουμπάρα μου....πολύ ευχαριστημένες!!

 

Θα πάω και θα σας πώ...!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pediatros.com/MAIN/74,0,1162,284-ASThMA.aspx

 

είναι ενδιαφέρον άρθρα. κάτω έχει και άλλα λινκ εκτός απο το κείμενο το οποιο εμφανίζεται.

 

Για το άσθμα είναι κάτι μυστήριο... νομίζω ούτε και οι γιατροί μπορούν ακόμα και σε ενήλικες να πούν συγκεκριμένα, ειδικά εάν είναι ήπιας μορφής.

 

εγώ προσωπικά μάλλον πρέπει να έχω ήπιο άσθμα και ο γιατρός μου είπε να παίρνω 2 εισπνοες berovent (βροχοδιασταλτικο) και 3 flixotide 250mcg όποτε έχω βήχα για όσο πάρει να σταματήσει.

ενεργοποιείται με ίωση εμένα, δεν είναι δηλ αλλργικό. όμως δεν μου ανέφερε ότι έχω άσθμα.

πάντως κάνει δουλειά, άρα μάλλον έχω ήπιας μορφής άσθμα που δεν έχει σχέση με άσκηση και αλλεργιογόνα. και επίσης αυτό ξεκίνησε πρίν ένα χρόνο, ενώ έχω εδώ και 10 χρονια σκύλο γάτα και επαφή με υλικά ζωγραφικής σκόνες κτλ. .... περίεργα πράγματα...

θα με ενδιέφερε να κάνω ομοιοπαθητική για αυτό αλλά ίσως και εγώ αμφιβάλλω και δεν θέλω να δώσω τα χρήματα που απαιτεί η πρώτη συνάντηση του ιστορικού που παίρνει ώρες κτλ...

για πές μας και για το οικονομικό της υπόθεσης...!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Φιλη Χαρα καταρχην πρεπει να ξερεις πως κανενα παιδακι δεν λεμε πως εχει ασθμα με βεβαιοτητα αν δεν εχει περασει τον 7χρονο ζωης τουλαγχιστον. Αυτο που εντοπιζουν οι γιατροι λεγεται βρογχοσπασμα και προκειται για μια διαστολη των πνευμονων οπου δεν επιτρεπει την εκπνοη(αν θυμαμαι καλα).

Τωρα οσο αναφορα το γεγονος πως πολυ συχνα εχει ιωσεις εχει σχεση με το ανοσοποιητικο συστημα του οργανισμου και δυστυχως οταν το ανοσοποιητικο ειναι χαμηλο τοτε συνηθως εχει σχεση με αλλεργια διοτι οπου αλλεργια=χαμηλο ανοσοποιητικο συστημα.

Πιθανοτοτα το παιδι σου μπορει να ειναι αλλεργικο αλλα δεν εχεται εντοπισει ακομα τα συμπτωματα.

Οι αλλεργιες ειναι πολυ υπουλες :shock: μπερδευονται συνηθως τα συμπτωματα της με το κοινο κρυολογημα πχ μπορει η μυτουλα του παιδιου σου να τρεχει για 2 βδομαδες η' και τρεις στη σειρα και να νομιζεις πως ακομα το ταλαιπωρει το κρυολογημα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι αλλεργικη ρινιτιδα.

Αυτα τα διηγουμε εκ πειρας και δυστυχως δεν τα γνωριζα αυτα απο την αρχη και χορηγουσα λαθος φαρμακευτικη αγωγη με αποτελεσμα να χειροτερευει η μικρη αντι να βελτιωνεται.

Η συμβουλη μου ειναι πως καλα θα ηταν να εξετασει την μικρη σου ενας αλλεργιολογος...εμεις παντως απο την μερα που ξεκινησαμε να παρακολουθειται η κορη μου απο αλλεργιολογο ειδαμε τι θα πει ασπρη μερα... :idea:

σου ευχομαι να κανεις την σωστη επιλογη...

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

αλλεργια=χαμηλο ανοσοποιητικο συστημα.

δεν ήξερα ότι ισχύει αυτό.... ενδιαφέρον.....

 

μπορείς να μας συστήσεις εκεί που πήγες? (αν δε θες να το γράψεις εδώ στείλε μου πμ)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα θα με ενδιέφερε να μου πείς πού απευθύνθηκες!!!

 

Στο Πάιδων;;;

Στο παίδων πεντέλης έχει......σίγουρα θα έχει και το αγ. Σοφία - Αγλ. Κυριακού αλλά τα ραντεβού ( πρωϊνά) σου δίνουν 6 μήνες μετά :shock::shock: Αυτά "τραβάω " εγώ στο Πεντέλης.

Τα απογευματινά ραντεβού στα νοσοκομεία είναι πολύ εξυπηρετικά , αλλά είναι επί πληρωμή ........40 ~ 60 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο παίδων πεντέλης έχει......σίγουρα θα έχει και το αγ. Σοφία - Αγλ. Κυριακού αλλά τα ραντεβού ( πρωϊνά) σου δίνουν 6 μήνες μετά :shock::shock: Αυτά "τραβάω " εγώ στο Πεντέλης.

Τα απογευματινά ραντεβού στα νοσοκομεία είναι πολύ εξυπηρετικά , αλλά είναι επί πληρωμή ........40 ~ 60 ευρώ.

 

Ναί όντως...πήρα και μου έδωσαν ραντεβού για Απρίλιο!!!! :shock:

 

Απευθύνθηκα χτές στην παιδίατρό μας όπου εξέτασε τη μικρή μας συνέστησε πάλι εισπνοές.

Τη ρώτησα άν χρειάζεται να πάω σε αλλεργιολόγο και υποστήριξε ότι είναι πολύ νωρίς για να μιλάμε για αλλεργίες και ότι καλύτερα θα ήταν το παιδί να πάει 3 χρονών.

 

Θεώρησε φυσιολογικό να εμφανίζει τόσο συχνά τα συμπτώματα αυτά εφόσον είναι ακόμη μικρή και "δεν έχει αναπτύξει ακόμη το ανοσοποιητικό της".

 

"Θα δυναμώσει"....μου είπε και με απέτρεψε απο την ιδέα να απευθυνθώ σε

αλλεργιολόγο.

 

Παρόλα αυτά εγώ επικοινώνησα με αλλεργιολόγο και μου είπε ότι "η ηλικία των 3 ετών είναι κρίσιμη γιατί σ'αυτήν μπορούμε να παρατηρήσουμε αν τα

συμπτώματα αυτά έχουν περάσει ή όχι, οπότε χρειάζεται και περαιτέρω

φροντίδα. Επίσης κατά πάσα πιθανότητα πράγματι η μικρή θα δυναμώσει."

 

Οπότε συνεχίζουμε με τη παιδίατρο!....και έπεται η ομοιοπαθητική! :wink:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον θα προσπαθησω να πω με λιγα λογια πως βιωσα τα αλλεργικα προβληματα της κορης μου με την ελπιδα να καταλαβουν οι γονεις μερικα πραγματα και να αποφυγουν τις δυσκολιες που αντιμετωπησα λογο κακης ενημερωσης και αγνοιας :wink:

Πριν κλεισει η κορη μου το πρωτο ετος διαπιστωνω με μεγαλη μου λειπει πως ειναι ενα παιδακι πολυ φιλασθενο :cry: και ευαισθητο, μονιμως με μια ιωση, αδυνατισμενο και ταλαιπωρημενο.

Η παιδιατρος μου συστηνει εισπνεομενα καθως και ζιρτεκ σταγονες και ενα ρινικο σπρει(η μικρη ειχε απο την μερα που γεννηθηκε αλλεργια στο γαλα, το αναφερο αυτο διοτι ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζετε πως τα παιδια που εχουν αλλεργια στο γαλα κατα 80% εχουν πιθανοτητα να εχουν και ασθμα). Ρωταω τοτε εγω την παιδιατρο μηπως πρεπει να παμε σε αλλεργιολογο μια και το παιδι μονιμως εκανε βρογχοσπασμα αλλα μου λεει πως οχι ειναι πολυ μικρη, μετα την ηλικια των τριων. Στο δευτερο ετος της ζωης της συνεχιζει με σταθερη αγωγη εισπνεομενων και ολων των σχετικων παθαινει μια πολυ σοβαρη κριση ασθματος(η' τουλαγχιστον ετσι μου ειχαν πει και θα σας εξηγησω τι ενοουσα στην συνεχεια), μου προτεινουν και οι γιατροι απο το νοσοκομειο αλλα και η παιδιατρος που την παρακολουθουσε να δινω ανα 2 ωρες αερολιν(ενοειται συγχρονως και την σταθερη αγωγη) ολο το 24ωρο :shock::shock::twisted::twisted: και αυτο εκανα μια και ηταν συμβουλες γιατρων . Επι ενα μηνα περασα κολαστικες στιγμες με το παιδι να μην μπορει να σταθει στα ποδια του και να με καλυτερευση μηδαμινη εως ελαγχιστη, μπαινοβγαιναμε στα νοσοκομεια σαν τους τρελλους και παλι να μας λενε τα ιδια, θα περασει σιγα σιγα, καντε συχνα αερολιν κλπ κλπ, ξαναρωτω την παιδιατρο μηπως πρεπει να παμε σε αλλεργιολογο? ΟΧΙ ηταν και κατηγορηματικη. Εμενα ομως μεσα μου με ετρωγε το σαρακι να εχω ενα κοριτσακι κουκλακι σκετοκαι να ειναι σαν μισοπεθαμενο :?: με μαυρους κυκλους, να μην μπορει να αναπνευσει, να παιξει, να τρεξει :?: παιρνω μονη μου αυθαιρετα την αποφαση και παω σε ενα αλλεργιολογο και το παιδι μου μεσα σε τρεις μερες ειχε γινει οπως ηταν παλια :) γελαστο και υγιεις :!::!: και ολα αυτα τα παθαμε διοτι πολυ απλα αυτοι οι ανθρωποι δεν διναν την καταλληλη αγωγη στο παιδι(διεγνωσαν βρογχοσπασμα που οντως υπηρχε αλλα ο λογος ηταν πως την ταλαιπωρουσε μια τρομερη ρινιτιδα και την μπουκωνε)και οπως καταλαβαινεται η ρινιτιδα δεν περναει με αερολιν... :twisted::twisted::twisted: .

Μεσα σε λιγες μερες το παιδι ειχε τρομερη βελτιωση και μεσα σε ενα μηνα ηταν καλυτερα οσο ποτε αλλοτε, βεβαια ο αλλεργιολογος με ρωτησε γιατι αργησα τοσο πολυ να την παω στο καταλληλο θεραπευτη και οταν του εξηγησα τον λογο μου ειπε τα εξης λογια"δυστυχως οι παιδιατροι επιμενουν να μπλεκονται σε κλαδους που δεν ειναι της ειδικοτητας τους και κανουν τα παιδακια να ταλαιπωρουνται".

Επισης θελω να αναφερω το εξης πως το ονομα του ειναι Βρατσιδας Χρηστος και ειναι καταπληκτικος επιστημονας αλλα και ανθρωπος και συνεργαζεται με τα ταμεια του ταε και τεβε.

Τωρα οτι καταλαβατε ....καταλαβατε, ο νοον νοητο που λεει και μια παροιμια.

Ξεχασα να αναφερω πως η κορη μου παρακολουθειται απο το ιατροπαιδαγωγικο ΨΝΘ για της εργοθεραπειες που κανει, επισης μιλαμε για καταπληκτικο γκρουπ παιδοψυχολογων και εργοθεραπευτων.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

"δυστυχως οι παιδιατροι επιμενουν να μπλεκονται σε κλαδους που δεν ειναι της ειδικοτητας τους και κανουν τα παιδακια να ταλαιπωρουνται".
και δυστυχώς και οι κανονικοί παθολόγοι σε εμάς τους ενηλικες το κάνουν αυτό... !!

 

νομίζω ότι ιατρικά, το θέμα των αλλεργιών είναι ένα θέμα που αυτη και την προηγούμενη δεκαετία είναι πιό μεγάλο απο ποτέ, και ότι είναι σε αρχικό στάδιο όλες οι έρευνες, έτσι βλέπω απο όσα ιατρικά διαβάζω...

 

..χαίρομαι και εγώ πολύ Κική που μπορέσατε να βρείτε μια άκρη με αυτό το θέμα και καταλήξατε σε μία καλή ομάδα ειδικών!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κική και χαίρομαι ειλικρινά που άνοιξες αυτό το θέμα ώστε να μην εφησυχάζουμε και να το ψάχνουμε και οι υπόλοιποι περισσότερο!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Oντως ειμαστε σε ενα πολυ καλο δρομο τοσο με το θεμα της υγειας και των αλλεργικων προβληματων οσο αναφορα με το αλλο θεμα ειμαστε εξισου σε ενα πολυ καλο δρομο, εχουμε δουλεια μπροστα μας αλλα δοξα σοι ο Θεος :D:D:D

Φιλε almak ευχομαι να εισαστε και εσεις το ιδιο καλα...ελπιζω να ακουσω ευχαριστα νεα... :D

Χαρα ο λογος που ξεκινησα να γραφω για το θεμα των αλλεργιων ηταν οχι βεβαια για να δασκαλεψω καποιον αλλα τουλαγχιστον να ακουστει και η εκδοχη των πασχοντων και οχι μονο μια ιατρικη αποψη, με την ελπιδα να αποφευχθουν οι κακοτοπιες.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Κική έκανες πολύ καλά που μας είπες την ιστορία σου.

 

Δυστυχώς οι αλλεργίες είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα στο ποίο δεν δίνουμε αρκετή σημασία.

 

Το κακό είναι ότι μπορούν να εμφανιστούς ξαφνικά, και να ερμηνευτούν με λάθος τρόπο από τον εκαστοτε γιατρό που δεν είναι ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

Κική,

 

Τόσο η εμπειρία σου στα θέματα της αλλεργίας όσο και οι συμβουλές σε θέματα διατροφής που κατα καιρούς έχεις δημοσιεύσει είναι πραγματικά πολύ χρήσιμα για μας. Σε ευχαριστούμε και περιμένουμε και άλλα!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια, ο κυριος λογος που αρχισα να γραφω ολα αυτα ηταν πως εγω ως ανυποψιαστη μανα περασα μεγαλη φουρτουνα προσπαθοντας να βρω τι ειναι το πιο σωστο για την κορουλα μου :?

Βεβαια θα το ξανατονισω πως το καθε παιδι ειναι μοναδικο οπως και η ιδιαιτεροτητα του, ωστοσω το να μοιραζομαστε εμπειριες αποτελει μερικες φορες σωτηριο διοτι βλεπουμε και αλλες εκδοχες που μπορει να μην τις ειχαμε σκεφτει.

Περιμενω να διαβασω και δικες σας εμπειριες, ισως μαθω κατι καινουργιο απο εσας...

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Προσεξα πως εχω ξεχασει να αναφερω το ονομα του αλλεργιολογου που παρακολουθει την κορη μου.

Λεγεται Βρατσιδας Χρηστος για οσους ζουν Θεσσαλονικη και το ιατριο του βρισκεται στην Επταλοφο, για περισσοτερες πληροφοριες μεσο e mail.

Συνεργαζεται με το ΤΕΒΕ και ΤΑΕ και ειναι απο τους ελαγχιστους γιατρους που τηρει την συνεργασια του με ολες τις ενοιες. :!:

Αξιολογος επιστημων αλλα και ανθρωπος...

Σορι για την παραληψη μου τοσο καιρο...

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...