Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ημικρανία και Ομοιοπαθητική


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Το θέμα το οποίο θα αναλύσω είναι αυτό της Ημικρανίας. Είμαι 38 ετών και είμαι ημικρανικός. Η αγαπητή μου μητέρα ήταν ημικρανική και το έχω κληρονομήσει και εγώ. Από 20 ετών με θυμάμαι να έχω ημικρανίες οι οποίες κάπου κοντά στα τριάντα μου κορυφώθηκαν και πλέον δύο με τρείς φορές τον μήνα μου έρχονται και είναι της χειρότερης μορφής. Δηλαδή, εάν δεν πάρω φάρμακο, έχω ένα εφιαλτικό τριήμερο πόνου το οποίο δεν περνάει με απλά φάρμακα τύπου ντεπόν κλπ και το μόνο που με ηρεμεί είναι ο εγκλεισμός σε σκοτεινό δωμάτιο. Πολλές φορές έχω τάση για εμετό και αρκετές φορές κράμπες στο στομάχι. Κάποιες φορές κάνω και εμετό. Πριν από επτά χρόνια έπαθα κατάχρηση από αναλγητικά και πήγα σε νευρολόγο ο οποίος μου έδωσε μια θεραπεία για να αποτοξινωθώ και κατόπιν μου συνέστησε να παίρνω maxalt στην αρχή της ημικρανίας ώστε να την εμποδίζει να εκδηλωθεί. Όντος όταν το πάρω στην αρχή τις μισές φορές μου σταματάει αλλά μου είχε πει να μην υπερβαίνω τα τρία τον μήνα με αποτέλεσμα κάποιες φορές να μην λειτουργεί το όλο θέμα και να με παίρνει η μπάλα του πόνου.

 

Να μην μακρηγορώ, το βιοτικό μου επίπεδο δυστυχώς είναι πολύ χαμηλό κυρίως λόγο αυτού και αφού η Δυτική Ιατρική δεν με έχει βοηθήσει και τόσο είπα να δοκιμάσω και την ομοιοπαθητική. Διάβασα ότι μπορούσα και κατέληξα σε έναν γιατρό ο οποίος συνεργάζεται με ένα τμήμα κεφαλαλγίας γνωστού νοσοκομείου. Στις αρχές Οκτωβρίου 2013 τον επισκέφτηκα και, αφού μου πήρε το ιστορικό μου, κατέληξε ότι επειδή το προφίλ μου είναι πολύ καθαρό και δεν έχω μπερδέψει πολλά φάρμακα γενικώς μου είπε ότι ο στόχος είναι ο εξής: σε εννέα μήνες να απαλλαγώ τελείως από τις ημικρανίες! Μου εξήγησε ότι εάν ακολουθήσω την αγωγή σε πέντε μήνες θα έχει πέσει η ένταση, η διάρκεια και η συχνότητα στο πενήντα της εκατό και σε εννέα μήνες θα έχουν εξαλειφθεί σχεδόν τελείως και τα τρία αυτά χαρακτηριστικά. Επίσης μου είπε ότι θα ανακαλύψω ότι τα φάρμακα τα οποία δεν με έπιαναν παλαιότερα (σαν το Ντεπόν για παράδειγμα) θα αρχίσουν να με βοηθάνε σε κρίσεις.

 

Δηλαδή, αντί να με πιάνει 2-3 φορές τον μήνα ημικρανία η οποία μου στερεί κάθε φορά τρείς μέρες από την ζωή μου με αφόρητους πόνους θα με πιάνει 1 φορά το δίμηνο με πολύ υποδεέστερο πόνο ο οποίος θα αντιμετωπίζεται παίρνοντας ένα ντεπόν!!

 

Η απάντηση μου ήταν να γελάσω και να του πω ευθέος ότι δεν τον πιστεύω! Γέλασε και αυτός και μου είπε ότι είναι λογικότατη η δυσπιστία μου.

 

Διαβάζοντας στο parents σχετικά πόστ δεν μπόρεσα να βρω κάποιον που να δίνει μια αναλυτική περιγραφή σχετικά με αυτό το θέμα και τι κέρδισε κάποιος από την ομοιοπαθητική. Το parents με έχει βοηθήσει αρκετά σε διάφορα θέματα και θέλω να συνεισφέρω πίσω στην κοινότητα. Θα κρατήσω ένα άτυπο ημερολόγιο εδώ το οποίο θεωρητικά θα με οδηγήσει μετά από εννέα μήνες στον προαναφερθέν στόχο. Περίπου μία φορά τον μήνα θα ενημερώνω το πόστ μου και θα σας λέω τις εντυπώσεις μου.

 

Για αρχή λοιπόν, άρχισα την θεραπεία στις 16 Οκτωβρίου 2013 και μέχρι σήμερα 27/10 δεν με έχει πιάσει ημικρανία αλλά την βλέπω να έρχεται γιατί είμαι κάπως τσιτωμένος. Οπότε, μετά την επόμενη επίσκεψη στον γιατρό που θα είναι σε δύο εβδομάδες θα ενημερώσω για την τύχη του πρώτου πλήρους μήνα θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό κουράγιο σου εύχομαι και γρήγορα αποτελέσματα και απαλλαγή από αυτό το φριχτό πράγμα. Κατά καιρούς κάνω κι εγώ ημικρανίες που ευτυχώς μου κρατούν μόνο λίγες ώρες. Aυτό που ανακάλυψα και συζητώντας το με διαδικτυακούς φίλυος που αντιμετωπίζουν παρόμοιο ή και μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι σε πλείστες όσες περιπτώσεις βοηθάει πάαααααααρα πολύ η αποχή από τη γλουτένη και οι θεραπευτικού τύπου διατροφές που επουλώνουν το έντερο. Σε συνδυασμό βέβαια με την ομοιοπαθητική και άλλες μη συμβατικές θεραπαπείες (π.χ. βελονισμός).

 

Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα στο http://www.gaps.me στα faq.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!εγω ακομα το προσπαθω με την ομοιοπαθητικη γιατι δεν εχω δει αποτελεσμα!!ελπιζω να δεις εσυ γιατι πραγματικα καταλαβαινω οτι οι ημικρανιες δεν παλευονται.εγω εχω μια στο τοσο βαριας μορφης ημικρανια και δεν μπορω να κανω τιποτα παρα μονο να ειμαι ξαπλωμενη σε σκοτεινο και ησυχο χωρο.μακαρι να δεις αποτελεσμα για να παρουμε κ μεις κουραγιο που ακομα προσπαθουμε..περιμενουμε νεα σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαιρετώ τους απανταχού ημικρανικούς!

 

Συνεπής στο ραντεβού μου, μετά από ένα μήνα θεραπείας, σας γράφω τις εντυπώσεις μου.

 

Λοιπόν, όπως έχω γράψει ήδη, στις 16 Οκτωβρίου άρχισα την θεραπεία. Θα κοιτάξω να είμαι όσο ποιο περιγραφικός γίνεται. Στις 14 και 15 του μηνός με έπιασε μια πολύ ισχυρή ημικρανία η οποία κατέληξε και σε εμετούς (έμφαση στην χρήση του πληθυντικού!). Στις 16 ήμουν εντάξει (κράτησε δηλαδή δύο ημέρες η προηγούμενη κρίση μου) οπότε και πήρα την πρώτη κάψουλα από τις δύο των 1Μ. Στις 17 πήρα την δεύτερη κάψουλα των 1Μ. Και στις δύο αυτές μέρες είχα βαρύ κεφάλι σαν αρχή ημικρανίας αλλά δεν εξελίχθηκε σε ημικρανία. Από τις 18 και μετά όλες οι κάψουλες είναι δυναμικότητας 12CH.

 

Στις 29 Οκτωβρίου, δηλαδή δύο εβδομάδες μετά την τελευταία μου κρίση (κάτι το οποίο είναι φυσιολογικό για εμένα), είχα την πρώτη κρίση η οποία ήταν πολύ βαριάς μορφής και κράτησε τρείς μέρες με κορύφωση άσχημη (τα γνωστά, εμετοί κλπ) ΑΛΛΑ είχε μια διαφορά σε σχέση με όλες τις προηγούμενες κρίσεις. Διακόπηκε την δεύτερη ημέρα για 14 ώρες περίπου! Η τρίτη μέρα δηλαδή της ημικρανίας ήταν σαν μια καινούργια κρίση η οποία μέσα σε μια μέρα είχε κορύφωση!

 

Στις 5 Δεκεμβρίου, μετά από τέσσερις ημέρες ηρεμίας, αρχίζει μια καινούργια κρίση. Η κρίση αυτή ήρθε πολύ σύντομα μετά από την προηγούμενη, ακόμα και για τα δικά μου δεδομένα. Πάλι όμως είχαμε μια τραγική διαφοροποίηση. Βασικά με έπιασε το βράδυ της προηγούμενης ημέρας (4/11) και πήρα ένα depon και έπεσα να κοιμηθώ. Το πρωί είχα τα τυπικά χαρακτηριστικά με πόνο αρκετό στην μία πλευρά του κεφαλιού αλλά αναγκάστηκα να βγω για μια σοκολάτα (χαχα, δεν το λέω πάω για καφέ γιατί δεν μπορώ να ποιο καφέ πλέον) γιατί είχε έρθει κάποιος φίλος από το εξωτερικό και θα έφευγε την επόμενη μέρα. Πάω λοιπόν στην συνάντηση, κατά το μεσημεράκι, και ως εκ του θαύματος σταματάει η κρίση.

 

Από τις 16/10 ως και τις 12/11 όπου πήγα στο προγραμματισμένο ραντεβού αυτές ήταν οι κρίσεις που είχα. Σε κάθε κρίση πήρα από ένα depon στην αρχή της μόνον. Maxalt δεν πήρα κανένα, πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια.

 

Ο γιατρός μου είπε ότι η θεραπεία πάει πολύ καλά δεδομένου του ότι είναι ο πρώτος μόλις μήνας. Μου είπε ότι από την στιγμή που και στις δύο κρίσεις έχω διαφοροποιήσεις αυτό πρέπει να είναι το σωστό φάρμακο και προχωράμε κανονικά. Το επόμενο ραντεβού θα είναι μετά από ενάμιση μήνα, αρχές του 2014. Συνεχίζω κανονικά με κάψουλες των 12CH. Με πληροφόρησε τέλος ότι δεν θα πρέπει να εκπλαγώ εάν μου αρχίσει ημικρανία και μέσα σε μία με δύο ώρες σταματήσει μόνη της!

 

Αυτή ήταν η πρώτη ανατροφοδότηση του νήματος που ξεκίνησα. Κοντά σας πάλι μετά τα Χριστούγεννα!

 

Υγεία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα

ευχομαι να πηγαινεις καλυτερα...

ενημερωνε μας σε παρακαλω γιατι ενδιαφερει πολλους το θεμα!:D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας. Αμέλησα λίγο να γράψω τι συνέβη από την τελευταία φορά. Πάμε λοιπόν!

 

Αρχές του 2014 πήγα πάλι στο προκαθορισμένο μου ραντεβού. Αυτήν την φορά δεν θα είμαι τόσο περιγραφικός γιατί δεν έχει και τόσο νόημα πλέον. Η ημικρανία μου έχει διαφοροποιηθεί. Δεν έχει πέσει τόσο η συχνότητα εμφάνισης αλλά σαφέστατα έχει πέσει η ένταση και η διάρκεια της.

 

Δηλαδή, ενώ έχω 8 περίπου μέρες ημικρανία τον μήνα αυτές δεν σπάνε σε 2 τριήμερες – τετραήμερες κρίσεις αλλά σε μικρότερες που κρατάνε μερικές ώρες και οι μεγάλες που κρατάνε τρείς μέρες πάνε ως εξής: πρώτη μέρα ελαφριά ημικρανία δεύτερη εξαφανίζεται (!) τρίτη επανέρχεται και η κορύφωση κρατάει 4-5 ώρες.

 

Το αποτέλεσμα είναι, για να το δώσω απλά, ότι πριν αρχίσω την θεραπεία ήμουν στο κρεβάτι 6-8 μέρες τον μήνα με φριχτούς πόνους και εμετούς και τώρα είμαι στο κρεβάτι 4-5 ώρες για δύο φορές τον μήνα και με ποιο ήπιους πόνους και στο κεφάλι και στο στομάχι. Δηλαδή, τώρα πλέον, δεν χάνω ούτε μια μέρα από την ζωή μου!

 

Μόνη μου στεναχώρια, ειλικρινά το λέω αυτό, είναι που αυτόν τον μήνα γίνομαι 39 ετών και το καθυστέρησα τόσα χρόνια…

 

Από την άλλη, καλό είναι σε τέτοια πράγματα να μην κοιτάμε πίσω.

 

Επόμενο ραντεβού στα μέσα του Φεβρουαρίου 2014.

 

Θα τα ξαναπούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι.

 

Στα μέσα του Φεβρουαρίου πήγα πάλι στο ραντεβού μου. Η ημικρανία βελτιώθηκε πάλι. Δηλαδή, πάλι είχα δύο κρίσεις όπως έγραψα και την προηγούμενη φορά. Απλά αυτήν την φορά δεν είχα 8 ημέρες στο σύνολο ενόχληση αλλά 5.

 

Αυτήν την φορά ο γιατρός μου άλλαξε λίγο την δοσολογία και κάθε δεκαπέντε μέρες θα παίρνω ένα δυνατότερο (1Μ) χάπι. Μόνον αυτή είναι η αλλαγή. Ο λόγος είναι, όπως μου εξήγησε, ότι από την στιγμή που ανταποκρίνεται περίφημα ο οργανισμός μου στην θεραπεία θέλει να πιέσει λίγο την κατάσταση έτσι ώστε να μειωθεί περεταίρω η ένταση της ημικρανίας αυτές τις φορές που θα έχω κορύφωση. Αυτήν την φορά μου είπε ότι στο τέλος της θεραπείας θα γιατρευτώ πλήρως από το πρόβλημα μου.

 

Έχω αρχίσει και τον πιστεύω δεδομένου ότι ραντεβού με ραντεβού βλέπω σημαντική βελτίωση.

 

Επόμενο ραντεβού αρχές Απριλίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω δυστυχως κ εγω μεγαλο προβλημα με τις ημικρανιες μου κ νιωθω κ εγω πως χανω μερες απο την ζωη μου με τις κρισεις.εχω δοκιμασει αρκετες εναλλακτικες θεραπειες(ομοιοπαθητικη,ρεφλεξολογια κ τελευταια βαλονισμο) κ δυστυχως εχω δει μονο μικρη βελτιωση.η ομοιοπαθητικη με βοηθησε καπως αλλα οχι στον βαθμο που θα ηθελα.ισως βεβαια εφταιγε κ ο γιατρος ο οποιος ενα χρονο μετα μου ειπε πως δεν εχω λογο να συνεχισωγιατι κατα την αποψη του ειχα θεραπευτει!

Τωρα ψαχνω κ παλι ομοιοπαθητικο διοτι η κατασταση σιγουρα δεν βελτιωνεται.

Geo-75 μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις πμ με τα στοιχεια του γιατρου σου?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πρωταπριλιά και ραντεβού στον γιατρό. Τώρα αυτά που σου λέει ο γιατρός τα πιστεύεις ή όχι; Αστειεύομαι…

 

Λοιπόν, η ημικρανία μου χειροτέρεψε από την τελευταία φορά! Από τις 5 ημέρες στον ενάμιση μήνα με τα χαρακτηριστικά του προηγούμενου πόστ πήγα στις 8 ημέρες με δύο ισχυρές ημικρανίες οι οποίες κατέληξαν σε εμετό. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η χειρότερη ημικρανία κρατάει μόνον μιάμιση ημέρα όπου μόνον οι 4 ώρες είναι στην ζώνη του μεγάλου πόνου.

 

Στην συζήτηση που είχαμε μου εξήγησε ότι είναι λογικό αυτό που συμβαίνει μιας και η μείωση του πόνου, της έντασης και της διάρκειας δεν είναι γραμμική αλλά κυματομορφή καμπύλη φθίνουσα. Δηλαδή, μπορεί τον έναν μήνα να έχω περισσότερο ένταση και λιγότερη διάρκεια και συχνότητα και τον επόμενο να τσιμπήσει λίγο περισσότερο η συχνότητα αλλά να μειωθούν τα άλλα δύο κλπ. μέχρι να μηδενιστούν και τα τρία χαρακτηριστικά. Επίσης, για προσωπικούς λόγους, είχα πάρα πολύ άγχος το τελευταίο ενάμιση μήνα. Ίσως και αυτό να επιδείνωσε λίγο την κατάσταση.

 

Δεν τον είδα να ανησύχησε και καθόλου για να πω την αλήθεια, μάλλον για φυσιολογικό το είδε και μου επανέλαβε ότι ο στόχος είναι η πλήρης εξάλειψη και θα το πετύχουμε αυτό.

Μου άλλαξε πάλι λίγο την θεραπεία ως προς την δυναμικότητα των χαπιών. Κάθε δεκαπέντε μέρες θα παίρνω ένα δυνατότερο (1Μ) χάπι και τις υπόλοιπες ημέρες μου άλλαξε το 12ch και τα έκανε 6x δηλαδή, εάν κατάλαβα καλά, άρχισε να μου μειώνει την δυναμικότητα και την πήγε στο μισό. Επίσης το επόμενο ραντεβού είναι μετά από δύο μήνες πλέον και όχι ενάμιση. Είναι σαν να λέμε ότι έφτασα στην μέση της θεραπείας και κατεβαίνουμε τον λόφο τώρα.

 

Είμαι ενθουσιασμένος μέχρι τώρα με την πορεία της θεραπείας. Το ίδιο και η γυναίκα μου και οι γονείς μου.

 

Θα τα πούμε μετά από δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

navalia έχεις πμ :)

 

Υπόψιν, όποιος ενδιαφέρεται να με ρωτήσει οτιδήποτε μπορεί να το κάνει ελεύθερα. Ενημερώνω τον νήμα κάθε φορά που πάω στον γιατρό αλλά τα νέα μηνύματα μου έρχονται με email και έτσι εάν κάποιος ρωτήσει κάτι θα το δω και θα απαντήσω.

 

Α, και navalia εννοείται ότι μπορείς να μην πας στον δικό μου γιατρό αλλά δώσε μια ακόμα ευκαιρία στην ομοιοπαθητική. Εμένα μου έχει αλλάξει την ζωή, στο συγκεκριμένο θέμα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό κι ευχαριστούμε που ενημερώνεις για την πορεία της "θεραπείας" αν μπορώ να το πω έτσι.

 

Ο άντρας μου έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και φωνάζω να πάει να εξεταστεί από νευρολόγο ώστε να αποκλείσουμε κάποιο ιατρικό πρόβλημα.

Εκανες εσύ εξετάσεις γιαυτούς τους πονοκεφάλους; Εχετε αποκλείσει συγκεκριμένα πράγματα;;;

Η ομοιοπαθητική χρειάζεται κάποια εξειδικευμένη διατροφή ή και απαγορεύσεις;;

 

Εμείς έχουμε παρατηρήσει ότι υπάρχει μεγάλη ευαισθησία στον ψυχρό αέρα - με λίγα λόγια αν εκτεθεί σε κλιματισμό το καλοκαίρι ή σε αεράκι χωρίς σκουφο και κασκόλ το χειμώνα κλπ, τότε έχει στανταράκι τον 3ήμερο πονοκέφαλο με τάσεις εμετού (όπως ακριβώς περιγράφετε).

Επίσης κι όταν έχει έντονο στρες!!!

Τα ντεπόν μάξιμουμ δεν κάνουν συνήθως τίποτα και παίρνει μεζουλίτ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα xena, όντως θεραπεία είναι χωρίς εισαγωγικά και με αρκετά θαυμαστικά μάλιστα!

 

Λοιπόν, εάν έχει «το ίδιο ακριβώς πρόβλημα» με εμένα τότε είναι ημικρανικός με την βούλα. Θα μπορούσατε κάλλιστα να πάτε σε νευρολόγο αλλά όπως θα δεις και εσύ εδώ στο φόρουμ εάν πας σε νευρολόγο και του περιγράψεις την κατάσταση απλά θα σου πει ότι ο σύζυγος σου είναι ημικρανικός και θα σου δώσει φαρμακευτική θεραπεία η οποία αρχικά μπορεί να του κάνει κάτι αλλά σε δεύτερο χρόνο θα κάνει τα πράγματα χειρότερα (δυστυχώς). Το έχω κάνει αυτό το τριπάκι και εκεί κατέληξα. Η ομοιοπαθητική ήταν η τελευταία σοβαρή λύση την οποία δεν την είχα δοκιμάσει.

 

Εάν διαβάσεις για την ομοιοπαθητική θα δεις ότι αυτά που απαγορεύονται είναι ελάχιστα και εάν τα κόψεις μόνον καλύτερα θα νιώσεις. Απαγορεύεται οτιδήποτε έχει καφεΐνη (coka cola, καφές, δυνατό τσάι, καφεινούχα φάρμακα, κλπ) το κάπνισμα και το αλκοόλ μπορεί να πρέπει να περιοριστούν μπορεί και όχι. Δεν επιτρέπεται η μέντα και κάποια άλλα πραγματάκια ανάλογα με την εξιδεικευμένη θεραπεία. Αυτά που απαγορεύονται εάν τα πάρεις απλά θα ακυρώσουν την επίδραση του ομοιοπαθητικού φαρμάκου και θα είναι σαν να μην κάνεις την θεραπεία. Εξειδικευμένη διατροφή δεν χρειάζεται. Εγώ που έχω κόψει τον καφέ νιώθω πολύ μεγαλύτερη ζωντάνια και έχω αποφασίσει οτι και μετά το τέλος της θεραπείας δεν θα ξαναπιω.

 

Έχε υπόψιν σου ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην ομοιοπαθητική είναι ο γιατρός να βρει την σωστή θεραπεία. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όσο καλύτερα μπορείς απόψεις για γιατρούς και να καταλήξεις σε κάποιον που να είναι αξιόλογος.

 

Αυτά από εμένα, πληροφορήσου λίγο ακόμα και πάρε την απόφαση να τον πιέσεις να πάτε.

Link to comment
Share on other sites

Υποφέρω και εγώ σχεδόν 20 χρόνια με εμετούς όπως το περιγράφεις. Δεν πιστεύω στην ομοιοπαθητική για να πω την αλήθεια - χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία. Κάποιοι γνωστοί αυτή την περίοδο προσπαθούν να με πείσουν να δοκιμάσω βελονισμό. Πάντως οι μόνες περίοδοι που γλύτωσα α['π την ημικρανία ήταν οι 2 εγκυμοσύνες μου - δυστυχώς μέρες μετά τους τοκετούς το πρόβλημα επανεμφανίστηκε. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα όσα λέτε - εμένα αυτό που με τρομάζει πιο πολύ είναι μήπως το πρόβλημα το κληρονομήσει κάποιο από τα παιδιά μου όπως το κληρονόμησα εγώ από τον ένα γονιό μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή xena επειδή κοιτάω να πληροφορούμε όσο ποιο εμπεριστατωμένα γίνεται για θέματα υγείας σου παραθέτω την απάντηση στην ερώτηση σου. Είναι από τον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών:

 

«ΗΜΙΚΡΑΝΙΑ: To γονίδιο που ευθύνεται για την ημικρανία

 

Η πρόσφατη ανακάλυψη γονιδίου που βρίσκεται στο χρωμόσωμα 8 και φαίνεται να εμφανίζεται πολύ συχνότερα σε ασθενείς με ημικρανία από ότι σε ανθρώπους χωρίς ημικρανίες, αποτελεί σημαντική εξέλιξη, καθώς για πρώτη φορά εντοπίζεται γονίδιο που συμμετέχει στη παθοφυσιολογία μίας συχνής μορφής ημικρανίας (τα γονίδια που είχαν ανευρεθεί παλαιότερα ευθύνονται για την ημιπληγική ημικρανία, μία εξαιρετικά σπάνια οντότητα).

 

Συγκεκριμένα το νεοανακαλυφθέν γονίδιο πιθανότατα ευθύνεται για την συσσώρευση γλουταμικού οξέος(που είναι ένας από τους κυριότερους διεγερτικούς νευροδιαβιβαστές στον εγκέφαλο) στις συνάψεις του εγκεφάλου, πράγμα που οδηγεί σε υπερδραστηριότητα και υπερευερεθιστότητα των νευρικών κυττάρων, τα οποία κάτω από ορισμένες συνθήκες μπορούν να προκαλέσουν κρίσεις ημικρανίας.

Για να καταλήξουν στο συμπέρασμα αυτό, ερευνητές από διεθνή επιστημονική ομάδα και από 40 ερευνητικά κέντρα εξέτασαν το γενετικό υλικό 50.000 ανθρώπων από τη Γερμανία, τη Φινλανδία και την Ολλανδία, μεταξύ των οποίων υπήρχαν άνθρωποι που έπασχαν από ημικρανίες και άνθρωποι που δεν αντιμετώπιζαν αυτό το πρόβλημα. Περίπου το 26% των ημικρανικών είχαν το συγκεκριμένο γονίδιο, σε σχέση με το 20% των ανθρώπων χωρίς ημικρανία, κάτι που υποδεικνύει πως θα πρέπει να υπάρχουν και άλλα γονίδια ή συνδυασμοί γονιδίων που ευθύνονται για την ημικρανία.

 

Η ανεύρεση του συγκεκριμένου γονιδίου γεννά ελπίδες ότι τελικά θα γίνει εφικτό να παρασκευαστούν φάρμακα που να αντιμετωπίζουν την ημικρανία με διαφορετικό, και ίσως πιο αποτελεσματικό, τρόπο από τις υπάρχουσες θεραπείες.»

 

http://www.isathens.gr/selida-tou-politi/epikaira-iatrika-themata/336-to.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με το πόστ σου biskotoloukoumaki.

 

Έχεις μπροστά σου ένα άτομο το οποίο θεωρούσε την ομοιοπαθητική σαχλαμάρες!

 

Λάθος μου. Εάν είχα ψάξει νωρίτερα και είχα οδηγηθεί εκεί πριν 10 με 15 χρόνια τότε μόνον κερδισμένος θα είχα βγει. Από την άλλη, εάν δεν είχα κάνει το βήμα να πάω τότε 10 ημέρες από τις 30 κάθε μήνα θα ήμουν στο κρεβάτι με αφόρητους πόνους! Πλέον χρειάζομαι 1-2 ημέρες τον μήνα να είμαι ξαπλωμένος και αυτό για 4 με 8 ώρες που είναι η κορύφωση. Τρίχες δηλαδή! Υπόψιν ότι ο γιατρός μου είναι κάθετος ότι θα εξαφανιστεί ολοκληρωτικά, αλλά μεταξύ μας και εδώ που βρίσκομαι τώρα να κολλήσει είμαι παρά πάνω από ικανοποιημένος!

 

Σε ότι αφορά με την εγκυμοσύνη είναι γνωστό αυτό που περιγράφεις. Έτσι γίνεται συνήθως.

 

Τέλος, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά υπάρχει τεράστια πιθανότητα τα παιδιά σου ή κάποιο από αυτά ή και τα παιδιά των παιδιών σου να είναι ημικρανικά. Όπως και εσύ έτσι και εγώ το κληρονόμησα από την μητέρα μου. Και ξέρω ότι τα παιδιά μου μάλλον θα έχουν και αυτά πρόβλημα. Ο λόγος είναι, εάν δεις και το προηγούμενο πόστ μου, ότι είναι γονιδιακό το θέμα.

 

Σκέψου το πολύ σοβαρά να πας σε έναν σοβαρό ομοιοπαθητικό γιατρό που να ειδικεύεται στο πρόβλημα της ημικρανίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!αποφασισα πριν λιγο καιρο να δοκιμασω ξανα την ομοιοπαθητικη.εχω ξεκινησει εδω κ μια βδομαδα θεραπεια.εδω κ μια βδομαδα υποφερω απο ημικρανιες!!καθε μερα εδω κ 7 ημερες!!απελπισμενη σημερα πηρα τηλ τον γιατρο ο οποιος μου ειπε πως ειναι θεραπευτικη κριση κ θα πρεπει να διακοψω το φαρμακο για μια βδομαδα κ να συνεχισω την θεραπεια μου μετα.θα σας ενημερωσω για την εξελιξη της θεραπειας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα!αποφασισα πριν λιγο καιρο να δοκιμασω ξανα την ομοιοπαθητικη.εχω ξεκινησει εδω κ μια βδομαδα θεραπεια.εδω κ μια βδομαδα υποφερω απο ημικρανιες!!καθε μερα εδω κ 7 ημερες!!απελπισμενη σημερα πηρα τηλ τον γιατρο ο οποιος μου ειπε πως ειναι θεραπευτικη κριση κ θα πρεπει να διακοψω το φαρμακο για μια βδομαδα κ να συνεχισω την θεραπεια μου μετα.θα σας ενημερωσω για την εξελιξη της θεραπειας!

 

 

Ναι, και εμένα μου είχε πει στην αρχή ότι μπορεί να συμβεί αυτό και μάλιστα, όπως το είχα καταλάβει, το επιθυμούσε αυτό ο γιατρός γιατί είναι ένα ισχυρό σημάδι ότι είναι το σωστό φάρμακο. Δεν είχε συμβεί σε εμένα τέτοια κρίση και θυμάμαι ότι ανησυχούσα που δεν με έπιασε ημικρανία!

 

Είναι νωρίς ακόμα, κάνε υπομονή θέλει τον χρόνο του.

 

Ενημέρωσε μας για την πορεία σου....

 

Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας.

 

Πέρασε αρκετό χρονικό διάστημα από την τελευταία φορά που έγραψα γιατί πολλά πράγματα συνέβησαν με το κυριότερο να είναι η γέννηση του γιού μου. Τώρα διανύουμε την δέκατη ένατη ημέρα και η χαρά του μπαμπά είναι τεράστια!

 

Στο θέμα μας τώρα. Έχω πάει άλλες δύο φορές στον γιατρό μου και τώρα θα ξαναπώ κάπου στα μέσα Σεπτεμβρίου. Δεν θα σας κουράσω με αναλύσεις συγκεκριμένες απλά θα σας πω τι έχει αλλάξει από την τελευταία φορά. Δυστυχώς δεν έχουν μειωθεί περεταίρω τόσο οι τρείς παράμετροι, ένταση, διάρκεια και συχνότητα αλλά υπάρχει μια μεγάλη διαφορά. Με πιάνει πλέον το Ponstan! Δηλαδή συνέβη αυτό που μου είχε πει ότι δηλαδή θα δω να αντιδράω σε παυσίπονα που δεν μου έκαναν τίποτα παλαιότερα. Όταν λοιπόν αρχίσει η ημικρανία και πάρω Ponstan υπάρχει ένα 50% πιθανότητα να μου την ανακόψει και να τελειώσει άμεσα την ημικρανία. Οπότε, ναι δεν είχα καμία θεαματική βελτίωση αλλά μου κόπηκαν περαιτέρω κατά ένα 50% οι ημικρανίες με 2-4 Ponstan τον μήνα.

 

Στην πραγματικότητα είναι τεράστια βελτίωση αυτή.

 

Θα σας ενημερώσω πάλι τον Σεπτέμβριο, καλά μπάνια σε όσους πάνε διακοπές γιατί εμείς μέχρι να σαραντίσει ο μικρός Ορέστης μέσα με τον αιρκοντίσιον αγκαλιά θα την βγάλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει ο μικρός Ορέστης και να είναι πάντα γερός!

χαίρομαι που μας ενημερώνεις και πας λίγο καλύτερα....:P

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας! Υποφερω κι εγω πολλα χρονια απο ημικρανιες και ψαχνω να βρω καποια λυση! Πλεον ζω με φερμακευτικη αγωγη, καθημερινη και επι κρισης παιρνω μαξαλτ που ειναι ο σωτηρας μου! Θα ηθελα να το κοιταξω με την ομοιοπαθητικη αλλα ειμαι λιγο αρνητικη,δεν ξερω γιατι! Θελω να βρω ενα τροπο να κοψω τα χαπια και να μην ποναω συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Υποφερω κι εγω πολλα χρονια απο ημικρανιες και ψαχνω να βρω καποια λυση! Πλεον ζω με φερμακευτικη αγωγη, καθημερινη και επι κρισης παιρνω μαξαλτ που ειναι ο σωτηρας μου! Θα ηθελα να το κοιταξω με την ομοιοπαθητικη αλλα ειμαι λιγο αρνητικη,δεν ξερω γιατι! Θελω να βρω ενα τροπο να κοψω τα χαπια και να μην ποναω συνεχεια!

 

 

Εχω την εντύπωση οτι υπάρχει ειδικό γραφείο για την αντιμετώπιση των ημικρανιών με ομοιοπαθητική μέσα στο νοσοκομείο Γεννηματάς. Για ψάξτο λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Υποφέρω & εγώ από ημικρανίες. Εχω κάνει 2 φορές ομοιοπαθητική, όχι στο Γεννηματά αλλά σε ιατρείο. Στο συγκεκριμένο θέμα, δεν με βοήθησε καθόλου, με βοήθησε στην δυσκοιλιοτητα πχ. Τώρα άκουσα ότι βοηθάει ο βελονισμός, θέλω να το δω ...γιατί κάνουν & σε κρατικά νοσοκομεία...:confused: :confused: :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι στην ίδια ηλικία με εσένα (αναφέρομαι στον χρήστη GEO-75) και υποφέρω ομοίως από πονοκεφάλους. υποθέτω ότι βρίσκεσαι στην Αθήνα και όχι Θεσσαλονίκη. Επειδή είδα τα μηνύματα σου στο forum πρόσφατα με τελευταία ημερομηνία 10/2013, θέλω να ρωτήσω ποια είναι η σημερινή κατάσταση. Δόθηκε μια πιο ουσιαστική λύση; Εγώ ακολουθώ Ομοιοπαθητική αγωγή, αλλά δυστυχώς δεν έχω δει, τουλάχιστο τον τελευταίο καιρό ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...