Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ονυχομυκητίαση


Recommended Posts

Περασα τετοιους μυκητες στα νυχια των χεριων μικρο κοριτσακι, θυμαμαι τον πονο που αναφερεις οπως και τα νυχια μου να ξεκολλανε και να πεφτουν. Τοτε (πολλες δεκαετιες πριν) η θεραπεια ηταν βγαλσιμο των νυχιων με ταναλιες χωρις αναισθησια και τετοιες πολυτελειες. Καθαρισα ομως μια και καλη. Απο οτι ακουω τωρα γινονται αφαιρεσεις πολυ πιο ανθρωπινα. Μηπως να το εκανες λοιπον αντι να φαρμακωνεσαι επι μακρον με βαρια και τοξικα φαρμακα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περασα τετοιους μυκητες στα νυχια των χεριων μικρο κοριτσακι, θυμαμαι τον πονο που αναφερεις οπως και τα νυχια μου να ξεκολλανε και να πεφτουν. Τοτε (πολλες δεκαετιες πριν) η θεραπεια ηταν βγαλσιμο των νυχιων με ταναλιες χωρις αναισθησια και τετοιες πολυτελειες. Καθαρισα ομως μια και καλη. Απο οτι ακουω τωρα γινονται αφαιρεσεις πολυ πιο ανθρωπινα. Μηπως να το εκανες λοιπον αντι να φαρμακωνεσαι επι μακρον με βαρια και τοξικα φαρμακα?

 

Αφαιρεση των νυχιων αλλα χωρις υποστηριξη με φαρμακα....σκετο βγαλισμο εκανες??????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

κοαλακι αν πονάει κιόλας απευθύνσου σε ένα ποδολογικό κέντρο η σε έναν πολύ καλό χειρούργο..μπορεί να είναι και κάτι άλλο μαζί.. δεν θέλω να δίνω συμβουλές απρόσωπα δεν είμαι γιατρός μιλάω εμπειρικά και σε καμία περίπτωση δεν θα το παίξω ξερόλας με φάρμακα και ματζούνια...το ξανα λέω κορίτσια υπάρχουν πολλά είδη μυκήτων και γενικά παθήσεων του νυχιού μπορεί αυτό που νομίζουμε να το γκουγκλάρουμε και να λέμε "μππααα δεν έχει το δικό μου νύχι αυτήν την μορφή.." αλλά στις φώτο δείχνουν την έσχατη περίπτωση της πάθησης ..ένα πρόβλημα στο νύχι μπορεί να προκληθεί απο χτύπημα, μύκητες..μανό,κακό ασετόν κακό υπόδημα ακόμη και άν έχει μπει στο πόδι γύψος..κακή κυκλοφορία..κρύα ποδια πχ..απο το γαζί της κάλτσας που πιέζει την ρίζα του δακτύλου,έλλειψη σιδήρου..ψυχοσωματικά..τα πάντα!!

Link to comment
Share on other sites

κοαλακι αν πονάει κιόλας απευθύνσου σε ένα ποδολογικό κέντρο η σε έναν πολύ καλό χειρούργο..μπορεί να είναι και κάτι άλλο μαζί.. δεν θέλω να δίνω συμβουλές απρόσωπα δεν είμαι γιατρός μιλάω εμπειρικά και σε καμία περίπτωση δεν θα το παίξω ξερόλας με φάρμακα και ματζούνια...το ξανα λέω κορίτσια υπάρχουν πολλά είδη μυκήτων και γενικά παθήσεων του νυχιού μπορεί αυτό που νομίζουμε να το γκουγκλάρουμε και να λέμε "μππααα δεν έχει το δικό μου νύχι αυτήν την μορφή.." αλλά στις φώτο δείχνουν την έσχατη περίπτωση της πάθησης ..ένα πρόβλημα στο νύχι μπορεί να προκληθεί απο χτύπημα, μύκητες..μανό,κακό ασετόν κακό υπόδημα ακόμη και άν έχει μπει στο πόδι γύψος..κακή κυκλοφορία..κρύα ποδια πχ..απο το γαζί της κάλτσας που πιέζει την ρίζα του δακτύλου,έλλειψη σιδήρου..ψυχοσωματικά..τα πάντα!!

 

Ειχα παει στο οαρελθον μου εκανε κατι σαν υπερηχο με ενα μηχανηματακι.....και μου εδωσε φαρμακα...εν συνεχεια οηγα σε δερματολογο μου εδωσαν φαρμακα και ο δευτερος κατι ειδικα τζεκ και λιμες μιας χρησης αλλα παλι τζιφος....και τελος πηγα και εκανα βιοψια στα νυχια....πηραν ενα κομματι νυχι και το εξετασαν οπου μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν μυκητες....αντε βγαλε ακρη....παιδευομαι τοσα χρονια.....ποναω αλλα τοσα καο δεν ξερω οραγματικα τι να κανω....και που να απευθυνθω.......απογοητευτηκα!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεση των νυχιων αλλα χωρις υποστηριξη με φαρμακα....σκετο βγαλισμο εκανες??????

 

 

Ημουν πολυ μικρη καπου 4. Θυμαμαι που τα νυχια μου πονουσαν και ξεκολλουσαν. Δεν ξερω αν βαζανε τιποτα βαμματα, πιθανον αλλα η θεραπεια ηταν βγαλσιμο νυχιων με την παραδοσιακη μεθοδο! Ταναλια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα παει στο οαρελθον μου εκανε κατι σαν υπερηχο με ενα μηχανηματακι.....και μου εδωσε φαρμακα...εν συνεχεια οηγα σε δερματολογο μου εδωσαν φαρμακα και ο δευτερος κατι ειδικα τζεκ και λιμες μιας χρησης αλλα παλι τζιφος....και τελος πηγα και εκανα βιοψια στα νυχια....πηραν ενα κομματι νυχι και το εξετασαν οπου μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν μυκητες....αντε βγαλε ακρη....παιδευομαι τοσα χρονια.....ποναω αλλα τοσα καο δεν ξερω οραγματικα τι να κανω....και που να απευθυνθω.......απογοητευτηκα!!!!!![/quote

 

 

λοιπόν..εμένα βγαίνει το ένα κάτω απο το άλλο δεν σκουντάει το νύχι αλλά πάει απο κάτω..λέγεται ονυχογρύπωση που φυσικά από κει κάτω θα μπορούσαν να υπάρχουν και μύκητες..και υπήρχαν ενώ το τεστ έδειξε το αντίθετο.. κάποιοι λένε θεραπεύεται άλλοι όχι..ο χειρούργος μου αφαίρεσε τα "νεκρά" νύχια και άφησε μόνο το καθαρό.. και τώρα είμαι κι εγώ με λάκα..εν το μεταξύ έχουν και τα διπλα νυχάκια τα οποία όμως επειδή δεν είναι μεγάλα και παχιά έγιναν καλά .τα μεγάλα νύχια έχουν λιμαριστεί με ειδικό μηχάνημα για να λεπτύνουν και να μπορέσει να σκουντάει το καινούργιο νυχάκι.. και να δράσει καλύτερα η λάκα..το ο'τι πονάς είναι το άσχημο γιατί μάλλον υπάρχει φλεγμονή..κι εγώ δεν θέλω να γράφω συνέχεια τα δικά μου και να σε μπερδέψω αλλά μην μπερδεύεσαι και με άλλες παθήσεις..πχ της κοπελας τα νυχια έβγαιναν αυτό λέγεται ονυχόλυση δεν έχει να κάνει με αυτό που έχεις..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει στο οαρελθον μου εκανε κατι σαν υπερηχο με ενα μηχανηματακι.....και μου εδωσε φαρμακα...εν συνεχεια οηγα σε δερματολογο μου εδωσαν φαρμακα και ο δευτερος κατι ειδικα τζεκ και λιμες μιας χρησης αλλα παλι τζιφος....και τελος πηγα και εκανα βιοψια στα νυχια....πηραν ενα κομματι νυχι και το εξετασαν οπου μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν μυκητες....αντε βγαλε ακρη....παιδευομαι τοσα χρονια.....ποναω αλλα τοσα καο δεν ξερω οραγματικα τι να κανω....και που να απευθυνθω.......απογοητευτηκα!!!!!![/quote

 

 

λοιπόν..εμένα βγαίνει το ένα κάτω απο το άλλο δεν σκουντάει το νύχι αλλά πάει απο κάτω..λέγεται ονυχογρύπωση που φυσικά από κει κάτω θα μπορούσαν να υπάρχουν και μύκητες..και υπήρχαν ενώ το τεστ έδειξε το αντίθετο.. κάποιοι λένε θεραπεύεται άλλοι όχι..ο χειρούργος μου αφαίρεσε τα "νεκρά" νύχια και άφησε μόνο το καθαρό.. και τώρα είμαι κι εγώ με λάκα..εν το μεταξύ έχουν και τα διπλα νυχάκια τα οποία όμως επειδή δεν είναι μεγάλα και παχιά έγιναν καλά .τα μεγάλα νύχια έχουν λιμαριστεί με ειδικό μηχάνημα για να λεπτύνουν και να μπορέσει να σκουντάει το καινούργιο νυχάκι.. και να δράσει καλύτερα η λάκα..το ο'τι πονάς είναι το άσχημο γιατί μάλλον υπάρχει φλεγμονή..κι εγώ δεν θέλω να γράφω συνέχεια τα δικά μου και να σε μπερδέψω αλλά μην μπερδεύεσαι και με άλλες παθήσεις..πχ της κοπελας τα νυχια έβγαιναν αυτό λέγεται ονυχόλυση δεν έχει να κάνει με αυτό που έχεις..

 

 

Δλδ απευθυνθηκες σε χειρουργο?????? αυτος εκανε τη διαγνωση????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δλδ απευθυνθηκες σε χειρουργο?????? αυτος εκανε τη διαγνωση????

 

με το που τα είδε άρχισε να αφαιρεί τα "πάνω" τα νεκρά..μου άφησε μισό νυχάκι..ασε..αλλά μου είπε αν πήγαινα και θάλασσα με άμμους κλπ θα ηταν ακόμα χειρότερα..οπότε καλύτερα έτσι..εγώ τον ρώτησα αν όντως είναι ονυχογρύπωση και μ λέει ναι..απο μόνοι τους δεν σ λένε και πολλά..μετά βλέπω μυκητοκτόνα..έχω κι απο αυτό??" και μου λέει πως το ένα φέρνει τ'άλλο βλέπω μια μικρή βελτίωση πάντως μεγαλώνουν πιό νορμάλ απλά τα λιμάρω στην επιφάνεια αρκετά με μηχάνημα όχι απλά με λίμα..

Link to comment
Share on other sites

 

με το που τα είδε άρχισε να αφαιρεί τα "πάνω" τα νεκρά..μου άφησε μισό νυχάκι..ασε..αλλά μου είπε αν πήγαινα και θάλασσα με άμμους κλπ θα ηταν ακόμα χειρότερα..οπότε καλύτερα έτσι..εγώ τον ρώτησα αν όντως είναι ονυχογρύπωση και μ λέει ναι..απο μόνοι τους δεν σ λένε και πολλά..μετά βλέπω μυκητοκτόνα..έχω κι απο αυτό??" και μου λέει πως το ένα φέρνει τ'άλλο βλέπω μια μικρή βελτίωση πάντως μεγαλώνουν πιό νορμάλ απλά τα λιμάρω στην επιφάνεια αρκετά με μηχάνημα όχι απλά με λίμα..

 

Σε ευχαριστω πολυ...για τις πληροφοριες.....περαστικα σου!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπον εχει ο αντρας μου στα μεγαλα δαχτυλα του ποδιου (μετα απο χτυπημα στο ενα) κι αφου το ψαξαμε για ολες τις εναλλακτικες θεραπειες και βαλαμε μεχρι και φαρμακο (που διαφημιστηκε εδω αλλα δεν ειδα προκοπη) μετα απο μηνες καταληξαμε πως ενας συνδυασμος tea tree oil με gentian violet 2% ( το γνωστο μελανι μονο σε 2% περιεκτικοτητα - ειδικη παρασκευη απο φαρμακοποιο) κανει μια χαρα δουλεια. Το μελανι ειναι ισχυρο μυκητοκτονο και σκεφτηκα να το δοκιμασω μιας και ηταν πολυ καλο στα συγκαμματα. Μπαινει βαθια μεσα στο νυχι οπου υπαρχει ανοιγμα (κι εχει μολυνθει). Βαζαμε οποτε θυμομαστε (ουτε καν καθε μερα) εναλλαγη με tea tree oil και οσο μεγαλωναν τα νυχια τα κοβαμε και τα καθαριζαμε προσεχτικα. Παει πολυ καλα σχεδον εχει εξαφανιστει και δεν υπαρχει περαιτερω μολυνση. Θα συνεχισουμε βεβαια τη θεραπεια κι οταν δεν θα φαινεται να υπαρχει αλλη μολυνση γιατι ειναι ευκολο να υποτροπιασει.

 

Βαζω προληπτικα και στα αλλα νυχια tea tree oil για να μη κολλησουν.

 

Αρχικα επλενα με καυτο νερο τις καλτσες του, μετα το βαρεθηκα κι αυτο (κανονικα θα επρεπε για να μη γινει επιμολυνση) αλλα παει τοσο καλα που δεν αγχωνομαι με το θεμα.

 

Φυσικα θελει πολυ χρονο, μεχρι να μεγαλωσουν τα νυχια και να φυγουν τα αρρωστα κομματια κι επισης εχετε συνεχεια μπλε μωβ νυχια. Για εναν αντρα αυτο δεν ειναι προβλημα ομως.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως η αληθεια ειναι πως στα νυχια μπορει να παρουσιαστουν καποιες καταστασεις που μπορει να μοιαζουν και με μυκητες αλλα δεν ειναι.

Μεσα στον ιουνιο η μεγαλη μου κορη περασε μια ιωση με υψηλο πυρετο για ενα τριημερο. Μετα απο κανενα μηνα πρωτα στα χερια και λιγο πιο μετα στα ποδια σταδιακα τα νυχια αρχισαν να φαινονται οτι σπανε οριζοντια και καποια να ξεκολανε. Ενοειται κατατρομαξα γιατι δεν εγινε αυτο ταυτοχρονα και την ειδε αρχικα ο παιδιατρος που μιλησε για μυκητες και εδωσε μια λακα λοσερυλ (για μυκητες). Επειδη ομως αυτο εξαπλωνοταν επισκευτηκα το παιδων αγια σοφια και εκει οι παιδιατροι με εστειλαν σε παιδοδερματολογο (αλεξοπουλο) ο οποιος ειπε οτι ηταν ονυχομαδηση (προσωρινη καταστροφη του νυχιου απο την ιωση και οχι μυκητες). Πραγματικα ,οπως ειπε,απο το τελος του καλοκαιριου τα νυχια σιγα σιγα επανηλθαν χωρις αλλα φαρμακα! Δεν το ειχα ξανακουσει και εγω και ειχα κατατρομαξει για αυτο και το αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις φωτογραφιες για νυχια με ονυχομυκητιαση θα καταλαβεις. Γινονται χοντρα και στα προσβεβλημενα νυχια υπαρχει απο μεσα ενα υλικο κιτρινωπο, δεν ξερω πως να το περιγραψω, αυτο οταν κανεις θεραπεια και βαζεις (οτι βαζεις) θελει προσεχτικο καθαρισμα.

 

Εμεις εχουμε εννοειται ενα σετ λιμα και νυχοκοπτη μονο για τα αρρωστα ποδια και το καθαριζω με οινοπνευμα οταν τελειωνω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κοριτσια αρχισαν να πονανε παλι τα δαχτυλα των ποδιων μου οταν περπαταω!!! Τι να κανω για να σωθω απο αυτο το μαρτυριο που λεγεται "ονυχομυκητιαση-ονυχολυση"??? οπου και να πηγα και οποια αγωγη να ακολουθησα αποτελεσμα δεν ειδα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφερω το θεμα γιατι η κατασταση παραμενει στασιμη!!!

 

Λοιπον κοριτσια, πριν λιγο καιρο επισκεφτηκα δερματολογο, ο οποιος αφου μου επισημανε ορισμενα πραγματα μου χορηγησε χαπια (flucatrin) για καποιους μηνες, διαφορετικα και αν η αγωγη δεν ειναι απο του στοματος, θεραπεια δεν προκειται να υπαρξει!!!

 

Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης: ειμαι στον 6ο μηνα θεραπειας, αλλα δεν βλεπω βελτιωση, βεβαια γνωριζωντας οτι τα νυχια των ποδιων μεγαλωνουν δυσκολα (ποσο μαλλον οταν ειναι "αρρωστα") θα κανω υπομονη!!! Ομως, σημερα διαπιστωσα οτι ενω το νυχι ειναι διπλο,βγαινει και παλι απο την μητρα αλλο, αλλα ο γιατρος μου ειπε λογικα οτι ειναι το υγιες το οποιο θα βγει λευκο αντι κιτρινο και φυσιολογικα δεν θα ξαναξεκολλησει απο την μητρα. Εγω ομως παρολαυτα εξακολουθω να ποναω, ειδικα στις ακρες, εκει που τα κοβουμε, μεγαλωνουν και δυσκολα και πραγματικα υποφερω!!!

 

Υπαρχει καμια κοπελα που τελικα να ειδε οριστικο (και οχι προσωρινο) αποτελεσμα??? και αν ναι, τι θεραπεια ακολουθησε???

 

Ευχαριστω!!!

 

Σημ: κοριτσια με τα νυχια παιδευομαι περιπου μια 10ετια :shock::shock::shock:!!! Ασφαλως χρειαζομαι οριστικη λυση!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ααα ξεχασα να σας πω: μου ανεφεραν σαν λυση να δοκιμασω χλωρινη :shock:, αλλα ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω (για πολλους και ευνοητους λογους), ποσο μαλλον να το κανω!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...