Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναλαμβανόμενη μυκητίαση στον κόλπο


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα είμαι καινούρια εδώ...μόλις σήμερα!!! Και εγώ δυστυχώς ταλαιπωρούμαι απο μύκητες και δεν ξέρω τι να κάνω, γιατί μένω στην επαρχία και η γιατρός μου είναι στην Αθήνα....λεω να ξεκινήσω την θεραπεία "κολπικές πλύσεις με σόδα και νερό" για μια εβδομάδα..πια η γμώμη σας???

 

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 months later...

κοριτσια γεια σας και απο μενα! εγω 3 χρονια ταλαιπορουμε με μυκητες λογο αντιβιωσεων που επερνα! μου εχουν πει οτι απο τες αντιβιωσεις εχει πολαπλασιαστη η καντιτα στο εντερο μου γιαυτο δεν θεραπεβωμε! γνωριζει καποια κοπελα τι κανουμε σε τετια περιτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια! Εδω και 3 χρονια ταλαιπωρουμε με τους μυκητες... βαρεθηκα τα κανεστεν ...τις κρεμες.. ολα! προσφατα αλλαξα γυναικολογο και μου προτεινε νεες λυσεις , αλλά και παλι δεν σωθηκα . Δοκιμασα πλύσεις με χαμομηλάκι και σοδα ..δεν ειδα καποια διαφορα..! Τωρα σκεφτηκα να δοκιμασω και με betadine.....τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ ...

Αλλα θα σου πρότεινα να σταματήσεις όλα αυτα που χαλάνε τελείως τον κόλπο σου!

Θα σου έλεγα να τρως γιαούρτια με πετσες...

Ρωτά γιατρό για ενδοκολπικη χρήση τι γιαούρτι πρέπει να πάρεις και πως ακριβώς θα το κανεις!

Εχω ακούσει πως κανει θαύματα!

Ελπίζω να γράψει κάποια που τους καταπολέμησε!

Επίσης να μην τρως γλυκά με ζάχαρη γιατί κανει πολύ κακό στους μύκητες

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια! Εδω και 3 χρονια ταλαιπωρουμε με τους μυκητες... βαρεθηκα τα κανεστεν ...τις κρεμες.. ολα! προσφατα αλλαξα γυναικολογο και μου προτεινε νεες λυσεις , αλλά και παλι δεν σωθηκα . Δοκιμασα πλύσεις με χαμομηλάκι και σοδα ..δεν ειδα καποια διαφορα..! Τωρα σκεφτηκα να δοκιμασω και με betadine.....τι λετε?

 

Το betadine εμενα ο γιατρος το απαγορευει δια ροπαλου! Επειδη κι εγω ειχα παλιοτερα πολυ προβλημα με μυκητες σωθηκα με lomexin υποθετα και κρεμα. Αλλα προς Θεου μιλαω για μενα, μην τα παρεις αν δεν ρωτησεις πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παθαινω μυκητιασεις απο τα 17 μου και ειμαι 35, οτι κι αν εχω δοκιμασει παντα επανερχονται ειδικα αν παρω αντιβιωση αλλα και σε ασχετες φασεις .Τα προβιοτικα και το να τρωω γιαουρτια δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα σε μενα. Απο οτι διαβασα εδω δεν εχω δοκιμασει το γιαουρτι τοπικα και τα υποθετα καλεντουλας, θα τα δοκιμασω την επομενη φορα αλλα εχω απελπιστει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας!

Είμαι κι εγώ δυστυχώς θύμα του μύκητα Candida. Έχω πάρει πολλές αντιβιώσεις στο παρελθόν, ακόμα και 6μηνο, λόγω ακμής, όμως το πρόβλημα ξεκίνησε από μια θεραπεία με Claricid για το στομάχι το 2010...άρχισε σιγά σιγά η φαγούρα στον κόλπο, το άφηνα, το άφηνα και τώρα 2016 πλέον, ακόμα ταλαιπωρούμαι με αυτό. Δεν φεύγουν κι έρχονται, είναι μονίμως εκεί!!! Σε 2 βδομάδες τελειώνω την 6μηνη θεραπεία με αντιμυκητιασικά φάρμακα. Η φαγούρα δεν έχει σταματήσει (απλώς περιορίστηκε), πριν την περίοδο όμως με τρελαίνει. Σας έχει συμβεί αυτό; Τι κάνατε μετά το 6μηνο; Μήπως χρειάζονται άλλες εξετάσεις( π.χ. για διαβήτη ή άλλη ασθένεια); Κάτι εναλλακτικό υπάρχει; (για την ακμή με βοήθησε και η ομοιοπαθητική)

:roll: Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

Είμαι κι εγώ δυστυχώς θύμα του μύκητα Candida. Έχω πάρει πολλές αντιβιώσεις στο παρελθόν, ακόμα και 6μηνο, λόγω ακμής, όμως το πρόβλημα ξεκίνησε από μια θεραπεία με Claricid για το στομάχι το 2010...άρχισε σιγά σιγά η φαγούρα στον κόλπο, το άφηνα, το άφηνα και τώρα 2016 πλέον, ακόμα ταλαιπωρούμαι με αυτό. Δεν φεύγουν κι έρχονται, είναι μονίμως εκεί!!! Σε 2 βδομάδες τελειώνω την 6μηνη θεραπεία με αντιμυκητιασικά φάρμακα. Η φαγούρα δεν έχει σταματήσει (απλώς περιορίστηκε), πριν την περίοδο όμως με τρελαίνει. Σας έχει συμβεί αυτό; Τι κάνατε μετά το 6μηνο; Μήπως χρειάζονται άλλες εξετάσεις( π.χ. για διαβήτη ή άλλη ασθένεια); Κάτι εναλλακτικό υπάρχει; (για την ακμή με βοήθησε και η ομοιοπαθητική)

:roll: Ευχαριστώ!

 

Καλησπερα! Ομοιως παθουσα απο το 2008... Κι εγω υπεφερα αφορητα μεχρι πριν λιγο καιρο. Εχω κανει τα παντα απο θεραπειες!!! Δεν μπορεις να φανταστεις....

Αυτο που με εχει ""σωσει"" και στις επαναληπτικες καλλιεργειες φαινονται ολα καθαρα (τουλαχιστον προς το παρον)ειναι τα ecovag frezyderm και τα vagilact.. Ειναι κολπικα υποθετα,φυσικοι γαλακτοβακιλλοι. Ενισχυουν τη φυσικη χλωριδα του κολπου και καταπολεμουν το τσουξιμο και την ξηροτητα. Επισης χρησιμοποιω μια φορα τη βδομαδα eva douche χαμομηλι και αλοη, ειναι για ενδοκολπικες πλυσεις κι οταν εχω πολυ εντονο προβλημα χρησιμοποιω το αντιστοιχο της frezyderm με εχινακεια και σοδα. Εχω κανει επιχ 1 χρονο ομοιοπαθητικη στο παρελθον και μπορω να πω οτι με βοηθησε πολυ,αλλα δεν με απαλλαξε.. επισης να παιρνεις προβιοτικα που συμβαλλουν στην εξισορροπηση του κολπου κι οχι μονο του εντερου... Παρεμπιπτοντως αυτα μου τα πρπτειναν δυο γιατροι φοβεροι που οταν τους ειπα οτι.μου εχουν δωσει 6 μηνες θεραπεια και σε μενα καιστο.συζυγο αρχισαν να μου ""φωναζουν"" οτι απαγορευεται πολυμηνη θεραπεια με τετοια ισχυρα χαπια (παρολο που απο το 2008 εχω κανει 2 φορες..) και οταν πηγα σε αυτους ημουν στον 4ο μηνα θεραπειας..Ελπιζω να σε βοηθησουν οσα σου ειπα.. σε καταλαβαινω αποοοοολυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι κι εγώ δυστυχώς θύμα του μύκητα Candida. Έχω πάρει πολλές αντιβιώσεις στο παρελθόν, ακόμα και 6μηνο, λόγω ακμής, όμως το πρόβλημα ξεκίνησε από μια θεραπεία με Claricid για το στομάχι το 2010...άρχισε σιγά σιγά η φαγούρα στον κόλπο, το άφηνα, το άφηνα και τώρα 2016 πλέον, ακόμα ταλαιπωρούμαι με αυτό. Δεν φεύγουν κι έρχονται, είναι μονίμως εκεί!!! Σε 2 βδομάδες τελειώνω την 6μηνη θεραπεία με αντιμυκητιασικά φάρμακα. Η φαγούρα δεν έχει σταματήσει (απλώς περιορίστηκε), πριν την περίοδο όμως με τρελαίνει. Σας έχει συμβεί αυτό; Τι κάνατε μετά το 6μηνο; Μήπως χρειάζονται άλλες εξετάσεις( π.χ. για διαβήτη ή άλλη ασθένεια); Κάτι εναλλακτικό υπάρχει; (για την ακμή με βοήθησε και η ομοιοπαθητική)

:roll: Ευχαριστώ!

Καλησπέρα παθουσα κάθε χρόνο που κάνω τον καθιερωμένο έλεγχο τεστ παπ (πεντακάθαρο)ενώ η κολπική καλλιέργεια δείχνει πάντα κολπιτιδα -μύκητες μου σύστησε ο γιατρός θεραπεία 1 ημέρας με υπόθετο canesten 500mg, σώθηκα!

Επίσης μου είπε ότι ευθύνονται τα αρωματικά σαπούνια στην ευαίσθητη περιοχή και να χρησιμοποιώ με ουδερο Ph

Εγώ χρησιμοποιώ fisan το παιδικό πιστεύω είναι πιο αγνό απο οτιδήποτε άλλο. ..

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...