Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μονιμο μπουκωμα απο αλλεργικη ρινιτιδα και ΑΝΟΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑ


Recommended Posts

καλο ειναι να βρεις σε τι εισαι αλλεργικη

καυτηριασμος εγινε και σε μενα

τι συμπτωματα εχεις ? μονο μπουκωμα ή και μυξες ?εγω απλα μπουκωνα αλλα ημουν και ειμαι υπερευαισθητη σε μυρωδιες ,αρωματα δεν φοραω ποτε ,αδυνατον να αντεξω την μυρωδια

Μόνο μπούκωμα. Αρώματα; Χα! Τι είν'αυτό; Αν βάλω άρωμα με πονά 2 μέρες το κεφάλι μου, ακόμα κ αν μ'αρέσει το άρωμα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eυακι σε ευχαριστω πολυ

 

. Με την ανοσοθεραπεία, όχι δεν υπάρχει πρόβλημα στο θέμα ηλικίας του.... αφού ειναι και πόσιμα...

υπαρχει περιπτωση να ξεκινησεις και απο την ηλικια των 2 χρονων ,?εχω γνωστο παιδακι με αλλεργια

 

Είδα πως έγραψες σε μια αλλη κοπέλα οτι ο μικρός σου έχει μπούκωμα και περιμένετε πρώτα να καταλαγιάσει η ρινίτιδα και μετά να αρχίσετε την ανοσοθεραπεία.... γιατί ? έτσι σας είπαν ? μα αφου αυτό ειναι το πρόβλημά του, πώς θα σταματήσετε την εξέλιξή της ρινίτιδας ? είτε με φάρμακα, είτε με τα εμβόλια που είπαμε...
δεν το εγραψα εγω, μαλλον η κοπελα το ειπε

εγω απλα υπολογιζοντας οτι η ανοσοθεραπεια ξεκιναει απο 5 χρονων σκεφτομουν οτι μεχρι τοτε θα πρεπει να κανω καποια αλλη θεραπεια για να μην επιδεινωθει η κατασταση

αρχισα και του δινω το singulair που μου ειπε η αλλεργιολογος ,αλλα στις ενδειξεις γραφει αλλεργικο ασθμα και οχι ρινιτιδα

 

Γιατί δεν κάναμε εμεις θεραπεία ? σωστά αναρωτιέσαι....

γιατί εγώ έχω σε μεγάλο βαθμό και όλες τις μορφες αλλεργίας απο πολλή μικρή.... τότε, δεν ξέραμε τίποτα για αλλεργιολόγους..... με λίγα λόγια, εγώ μια ζωή θα χρειαζόταν να κάνω εμβόλια συγχρόνως με φάρμακα.... σε μενα εχει γίνει ήδη η ζημιά και εχω πλεον αλλεργικό βρογχικό άσθμα που ειναι το πιο βασικό μου προβλημα..... τα υπόλοιπα τα ελεγχω, είτε με κάποια σπρέυ για τη μύτη, είτε αποφεύγοντας τροφές καθώς και φάρμακα....

το καταλαβα

παιρνεις μονιμος αγωγη για το ασθμα ?

τι τροφες αποφευγεις ?

 

Και εγώ και ο γιος κοντέψαμε να πεθάνουμε απο τροφή, φάρμακο και τσίμπημα σφήγκας, μέλισσας, ότι ήταν τελος πάντων..... σ΄αυτά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα εκτός απο αποφυγή.... για να καταλάβεις, ότι και να έχουμε αν αρρωστήσουμε μονο μία αντιβίωση μπορούμε να πάρουμε....

καταλαβα εχετε αμεσες αναφυλακτικες αντιδρασεις:(:( ,θελει προσοχη

 

Να σου πω όμως κάτι ? αν ξεκινήσετε ανοσοθεραπεία, για να νιώσεις οτι υπάρχουν αποτελέσματα και οτι δεν το κάνει το παιδί σου τσάμπα, να περιμένεις κάποια σημαντική βελτίωση γύρω στον ενάμιση χρόνο και μετά.... και καθώς μεγαλώνει συνήθως, ξεπερνιούνται πολλά....
ευχαριστω πολυ

μηπως το οριο της ηλικιας τιθεται ακριβως για τον λογο οτι καθως μεγαλωνει το παιδι ξεπερνιουνται πολλα

οποτε συνυπολογιζεται και η βαρυτητα της καταστασης για να ξεκινησει η ανοσοθεραπεια σε πολυ μικροτερες ηλικιες ?

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έκανε κάποιες ενέσεις που θα κράταγαν 2 χρόνια αλλά στο 6μηνο σταμάτησε γιατί κινδύνεψε με σοβαρό άσθμα-προφανώς επιπλοκή των ενέσεων του είπαν. Θα τον ρωτήσω σε τί ακριβώς ήταν αλλεργικός.

αν δεν σου ειναι κοπος

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μπούκωμα. Αρώματα; Χα! Τι είν'αυτό; Αν βάλω άρωμα με πονά 2 μέρες το κεφάλι μου, ακόμα κ αν μ'αρέσει το άρωμα!!!

και οταν εχω καποια ιωση η μυτη μου ποναει παρα πολυ :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σου ειναι κοπος

 

μου είπε σε διάφορα όπως ΓΡΑΣΙΔΙ και ότι η κρίση που έπαθε μπορεί να ήταν επιπλοκή από τις ενέσεις γιατί όντως έχουν επικινδυνότητα. Θα πρέπει να τις κάνει για 5χρόνια αλλά στο ιατρείο δεν υπήρχε κάποιος που τελικά να θεραπεύτηκε, αλλά ο ίδιος μάλλον θα τις συνεχίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν έκανα ανοσοθεραπεία,γιατί ο ωρλ μου είπε πως πρέπει να υπογράψω πρώτα για να παραγγείλει τα φάρμακα...οπότε και εγώ φοβήθηκα και δεν έκανα τίποτα...να πω οτι μένω εξωτερικό δεν ξέρω τι γίνεται στην ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

μου είπε σε διάφορα όπως ΓΡΑΣΙΔΙ και ότι η κρίση που έπαθε μπορεί να ήταν επιπλοκή από τις ενέσεις γιατί όντως έχουν επικινδυνότητα. Θα πρέπει να τις κάνει για 5χρόνια αλλά στο ιατρείο δεν υπήρχε κάποιος που τελικά να θεραπεύτηκε, αλλά ο ίδιος μάλλον θα τις συνεχίσει.

απο οτι καταλαβαινω ηταν μια κριση και περασε ,μπορει να χορηγηθηκε μεγαλυτερη δοση αλλεργιογονου

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν έκανα ανοσοθεραπεία,γιατί ο ωρλ μου είπε πως πρέπει να υπογράψω πρώτα για να παραγγείλει τα φάρμακα...οπότε και εγώ φοβήθηκα και δεν έκανα τίποτα...να πω οτι μένω εξωτερικό δεν ξέρω τι γίνεται στην ελλάδα

τελικα την κανουν και οι ωρλ?

Link to comment
Share on other sites

και οταν εχω καποια ιωση η μυτη μου ποναει παρα πολυ :confused::confused:

Αστα να πάνε... Βάσανο μεγάλο!!! Η πλάκα είναι το καλοκαίρι που λένε οτι η θάλασσα κ το θαλασσινό νερό κάνει καλό...Εγώ έτσι κ βουτήξω με ανοιχτή τη μύτη, συρώνει 3 μέρες μετά κ δεν μπορώ να συνέλθω!!!!

Link to comment
Share on other sites

feggaraki αναφέρομαι σε ωρλ του εξωτερικού στο ιατρείο του οποίου κάναμε όλα τα τεστ και προφανώς έχει την άδεια για όλες τις θεραπείες..στην ελλάδα δεν γνωρίζω τι ισχύει...αλλά και πάλι μετά από αυτά που είπαν οι κοπέλες,αν μια φορά ήμουν αρνητική με αυτήν τη θεραπεία τώρα είμαι δέκα...θα το αντιμετωπίζω συμπτωματικά καθε φορά και φυσικά θα συνεχίσω με ομοιοπαθητική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω κάνει ανοσοθεραπεία και με βοήθησε πάρα πάρα πάρα πολύ (καλύτερα να γίνει σε αλλεργιολόγο).

Υπέφερα χρόνια αλλά το πρόβλημα επιδεινώθηκε πάρα πολύ και ξαφνικά στα 18 μου.

Μου είχαν πει κι εμένα για στραβό διάφραγμα, υπερτροφικές κόγχες-αγγειοκινητική ρινίτιδα, να κάνω καυτηριασμό κλπ.

Πολύ χάλια.... Είμαι αλλεργική στο ακάρι της σκόνης που φυσικά υπάρχει παντού και υπέφερα.

Συνεχώς ρουφούσα τη μύτη μου και πέρα από το μπούκωμα (άλλες φορές έκλειναν και τα μάτια μου γιατί δάκρυζα και με γαργαλούσε η μύτη μου) αισθανόμουν σαν να κυλάει κάτι προς το πίσω μέρος της μύτης, προς το στόμα. Μέχρι που μου είχε πει ένα ηλίθιος ωρυλά οτι δεν έχω τίποτα και το κάνω από τικ (το ρούφηγμα της μύτης)! Αν είναι δυνατόν!

Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα μπορείτε να καταλάβει πόσο υποφέρεις και δεν είναι καθόλου τικ. Μάλιστα επειδή το πρόβλημα διαιωνιζόταν παρά τις θεραπείες είχαν φτάσει οι γονείς μου να τον πιστέψουν οτι είχα τικ! Πόσο είχα νευριάσει τότε! Να υποφέρω και να μη με πιστεύουν!

 

Μέχρι που έκανα την ανοσοθεραπεία και ησύχασα! (δε με έβαλαν να υπογράψω τίποτα βρε κορίτσια και έκανα και δύο ενέσεις τη φορά γιατί είμαι αλλεργική σε δύο πράγματα - και τα φάρμακα τα κάλυπτε το ταμείο μου)

Επίσης δύο γνωστές μου με το ίδιο πρόβλημα σώθηκαν με την ομοιοπαθητική. Οπότε σου τα προτείνω και τα δύο.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες (για γιατρούς, αλλεργιολόγο-ομοιοπαθητικό κλπ) πες μου!

Μην το αφήνεις έτσι πάντως, θα αλλάξει όλη σου η ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει ανοσοθεραπεία και με βοήθησε πάρα πάρα πάρα πολύ (καλύτερα να γίνει σε αλλεργιολόγο).

Υπέφερα χρόνια αλλά το πρόβλημα επιδεινώθηκε πάρα πολύ και ξαφνικά στα 18 μου.

Μου είχαν πει κι εμένα για στραβό διάφραγμα, υπερτροφικές κόγχες-αγγειοκινητική ρινίτιδα, να κάνω καυτηριασμό κλπ.

Πολύ χάλια.... Είμαι αλλεργική στο ακάρι της σκόνης που φυσικά υπάρχει παντού και υπέφερα.

Συνεχώς ρουφούσα τη μύτη μου και πέρα από το μπούκωμα (άλλες φορές έκλειναν και τα μάτια μου γιατί δάκρυζα και με γαργαλούσε η μύτη μου) αισθανόμουν σαν να κυλάει κάτι προς το πίσω μέρος της μύτης, προς το στόμα. Μέχρι που μου είχε πει ένα ηλίθιος ωρυλά οτι δεν έχω τίποτα και το κάνω από τικ (το ρούφηγμα της μύτης)! Αν είναι δυνατόν!

Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα μπορείτε να καταλάβει πόσο υποφέρεις και δεν είναι καθόλου τικ. Μάλιστα επειδή το πρόβλημα διαιωνιζόταν παρά τις θεραπείες είχαν φτάσει οι γονείς μου να τον πιστέψουν οτι είχα τικ! Πόσο είχα νευριάσει τότε! Να υποφέρω και να μη με πιστεύουν!

 

Μέχρι που έκανα την ανοσοθεραπεία και ησύχασα! (δε με έβαλαν να υπογράψω τίποτα βρε κορίτσια και έκανα και δύο ενέσεις τη φορά γιατί είμαι αλλεργική σε δύο πράγματα - και τα φάρμακα τα κάλυπτε το ταμείο μου)

Επίσης δύο γνωστές μου με το ίδιο πρόβλημα σώθηκαν με την ομοιοπαθητική. Οπότε σου τα προτείνω και τα δύο.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες (για γιατρούς, αλλεργιολόγο-ομοιοπαθητικό κλπ) πες μου!

Μην το αφήνεις έτσι πάντως, θα αλλάξει όλη σου η ζωή.

Για να καταλάβω, οποιοσδήποτε αλλεργιολόγος μπορεί να κάνει ανοσοθεραπεία; Βασικά έχω ακούσει για 2 λύσεις της κατάστασης, ανοσοθεραπεία κ ομοιοπαθητική. Εχω ακούσει πολλά υπερ κ κατά κ για τις 2 μεθόδους, τελικά τι...;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε αλλεργιολόγος. Εγώ πήγα σε συγκεκριμένο που μου σύστησε άτομο που έκανε ήδη αυτή τη θεραπεία.

 

Την ομοιοπαθητική δεν την είχα δοκιμάσει η ίδια. Αλλά άκουσα 2-3 διαφορετικές περιπτώσεις που είπαν οτι το δοκίμασαν με φοβερή επιτυχία.

 

Στη θέση σου ίσως ξεκινούσα από την ομοιπαθητική, που λογικά κοστίζει και λιγότερο και δεν σε ταλαιπωρεί και με τα εμβόλια. Και αν δε δεις προκοπή δοκιμάζεις και την ανοσοθεραπεία.

Αν θες πες μου να σου στείλω τα στοιχεία του ομοιοπαθητικού που μου σύστησαν γι'αυτή ακριβώς τη δουλειά (αλλεργίες). Τον δοκίμασε και η μαμά για άλλο θέμα (κλιμακτήριος) και έμεινε πολύ ευχαριστημένη (καθυστέρησε την κλιμακτήριο και έχει ακόμα κανονικά περίοδο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει ανοσοθεραπεία και με βοήθησε πάρα πάρα πάρα πολύ (καλύτερα να γίνει σε αλλεργιολόγο).

Υπέφερα χρόνια αλλά το πρόβλημα επιδεινώθηκε πάρα πολύ και ξαφνικά στα 18 μου.

Μου είχαν πει κι εμένα για στραβό διάφραγμα, υπερτροφικές κόγχες-αγγειοκινητική ρινίτιδα, να κάνω καυτηριασμό κλπ.

πολυ ευχαριστο αυτο

 

σου ειχαν βρει υπερτροφικες κογχες ,αυτο δεν ειναι μη αναστρεψιμο?

τι θελω να πω?εαν μετα χρονια υπερτραφουν οι κογχες δεν θα χρειαστει ετσι κιι αλλιως ο καυτηρισμος ασχετα αν θα κανεις η οχι ανοσοθεραπεια?

μπορουσες να αναπνεεις ?εγω απο ενα σημειο και μετα δεν μπορουσα να ανασανω ,επειδη ειχαν υπερτραφει υπερβολικα οι κογχες ,φοβαμαι να μην ισχυει το ιδιο και για τον γιο μου

Πολύ χάλια.... Είμαι αλλεργική στο ακάρι της σκόνης που φυσικά υπάρχει παντού και υπέφερα.

Συνεχώς ρουφούσα τη μύτη μου και πέρα από το μπούκωμα (άλλες φορές έκλειναν και τα μάτια μου γιατί δάκρυζα και με γαργαλούσε η μύτη μου) αισθανόμουν σαν να κυλάει κάτι προς το πίσω μέρος της μύτης, προς το στόμα. Μέχρι που μου είχε πει ένα ηλίθιος ωρυλά οτι δεν έχω τίποτα και το κάνω από τικ (το ρούφηγμα της μύτης)! Αν είναι δυνατόν!

Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα μπορείτε να καταλάβει πόσο υποφέρεις και δεν είναι καθόλου τικ. Μάλιστα επειδή το πρόβλημα διαιωνιζόταν παρά τις θεραπείες είχαν φτάσει οι γονείς μου να τον πιστέψουν οτι είχα τικ! Πόσο είχα νευριάσει τότε! Να υποφέρω και να μη με πιστεύουν!

τικ:shock::shock::shock:

ωραιο διαγνωση...τι να πω ,εγραψε ο ωρλ

 

 

 

Αν θες περισσότερες πληροφορίες (για γιατρούς, αλλεργιολόγο-ομοιοπαθητικό κλπ) πες μου!

Μην το αφήνεις έτσι πάντως, θα αλλάξει όλη σου η ζωή.

χαιρομαι για σενα

ψαχνω να δω τι θα κανω με τον γιο μου και τελικα θα βρω λυση και για το δικο μου προβλημα :lol::lol:

μπορεις να γραψεις τους γιατρους?

Link to comment
Share on other sites

feggaraki αναφέρομαι σε ωρλ του εξωτερικού στο ιατρείο του οποίου κάναμε όλα τα τεστ και προφανώς έχει την άδεια για όλες τις θεραπείες..στην ελλάδα δεν γνωρίζω τι ισχύει...αλλά και πάλι μετά από αυτά που είπαν οι κοπέλες,αν μια φορά ήμουν αρνητική με αυτήν τη θεραπεία τώρα είμαι δέκα...θα το αντιμετωπίζω συμπτωματικά καθε φορά και φυσικά θα συνεχίσω με ομοιοπαθητική

καλα κανεις και δοκιμαζεις την ομοιοπαθητικη πρωτα

αλλα νομιζω οτι δεν ειπωθηκαν καποια σοβαρα αρνητικα της ανοσοθεραπειας

θα το δεις στη συνεχεια ;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυακι σε ευχαριστω πολυ

 

 

υπαρχει περιπτωση να ξεκινησεις και απο την ηλικια των 2 χρονων ,?εχω γνωστο παιδακι με αλλεργια

 

από οσο ξέρω όχι, τόσο μικρό όχι.... ούτε καν τα τεστ δεν μπορει να κάνει..... δεν θα βασιστούν μόνο στις εξ.αίματος.... ο πιο έγκυρος τρόπος εξέτασης εινα τα τεστ στα χερια...

 

δεν το εγραψα εγω, μαλλον η κοπελα το ειπε

εγω απλα υπολογιζοντας οτι η ανοσοθεραπεια ξεκιναει απο 5 χρονων σκεφτομουν οτι μεχρι τοτε θα πρεπει να κανω καποια αλλη θεραπεια για να μην επιδεινωθει η κατασταση

αρχισα και του δινω το singulair που μου ειπε η αλλεργιολογος ,αλλα στις ενδειξεις γραφει αλλεργικο ασθμα και οχι ρινιτιδα

 

και εκει που δούλευα το έδινε πολύ το singulair.... αλλά δυστυχώς δεν θυμαμαι αν το έδινε και για αλλ.ρινιτιδα.... συνδεονται όμως τοσο πολύ αυτά τα δύο που επειδή το singulair, αν θυμάμαι καλά, ειναι προληπτική θεραπεία, μάλλον δίνεται ώστε να μην επιδεινωθεί η όποια κατάσταση....

 

 

το καταλαβα

παιρνεις μονιμος αγωγη για το ασθμα ?

τι τροφες αποφευγεις ?

 

ναι, βέβαια.... εχω μονιμα εισπνεόμενο κοντά μου και την άνοιξη που τα πράγματα χειροτερεύουν ξεκινάω κορτιζονούχο σπρευ κανα μηνα νωρίτερα της έξαρσής μου ώστε να μην έχω πολλα συμπτώματα την εποχή που τα πάντα ειναι γεμάτα γύρη....

εγώ ευτυχώς τα μόνο που δεν μπορώ να μυρίσω καν, ειναι τα θαλασσινά και ορισμένα ψάρια ή τα ψητά ψάρια, συνήθως κοκκινόψαρα...

 

 

καταλαβα εχετε αμεσες αναφυλακτικες αντιδρασεις:(:( ,θελει προσοχη

οχι ακριβώς, ή μάλλον οχι μόνο....

2 φορές μη γνωρίζοντας ακόμα το πρόβλημά μου και δοκιμάζοντας γαρίδες (σε μεγάλη ηλικία, βλεπεις δεν ειχα φαει ποτέ μου γιατι πάντα κάτι ενιωθα μόλις τις μυριζα ή τρώγοντας καλαμαράκια την περιοδο νυστείας) απλά αρχίζει η φαγούρα στον λαιμό, κοινώς δημιουργείται οίδημα λαρυγγος, χάνω τις αισθήσεις μου και πέφτει η πιεσή μου κατακόρυφα.....

και τις δύο φορες με έσωσε ενας φαρμακοποιός που γνώριζε η αδελφή μου που είμασταν μαζί, με ενεση κορτιζόνης ? αδρεναλίνης ? τότε δεν ήξερα...

Τον γιο μου κόντεψα να τον χάσω απο ενα σοκολατάκι που ειχε τρύμματα απο φουντούκι με βοηθο το γεγονός οτι το έφαγε στο πάρκο που ήταν γεμάτο γύρη.... πάλι με οιδημα λάρυγγος και όπως μας είπαν τότε, όσο πρισμενος και σαν φωτιά κόκκινος ήταν παντου εξωτερικά, το ίδιο ήταν και μέσα του.... εχει αρκετά που δεν μπορεί να φάει ακόμα και τώρα που ειναι 16 χρονών....

 

ευχαριστω πολυ

μηπως το οριο της ηλικιας τιθεται ακριβως για τον λογο οτι καθως μεγαλωνει το παιδι ξεπερνιουνται πολλα

οποτε συνυπολογιζεται και η βαρυτητα της καταστασης για να ξεκινησει η ανοσοθεραπεια σε πολυ μικροτερες ηλικιες ?

 

οτι μπορει να ξεπερασθουν πολλά μεγαλώνοντας ναι, ειναι αλήθεια...

και σιγουρότατα η βαρυτητα της κατάστασης προσδιορίζει και το είδος της θεραπείας... είτε συντηρείται κάποιος με αντιισταμινικά και ότι άλλο είτε για μεγαλύτερη βοήθεια προχωράει σε ανοσοθεραπεια...

Που θέλω να ξαναπώ, πως κοντά 20 χρονια που γνωρίζω τον συγκεκριμένο γιατρο και κάνει ανοσοθεραπεια, εμβόλια δηλαδη, ποτέ σε κανέναν δεν κινδύνεψε η ζωή του.... ουτε καν στο ελαχιστο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει κ εγώ τα πάντα και δεν έγινε τπτ. Ενα σπρέι biosonide το λένε με βοήθησε αρκετά αλλά τπτ παραπάνω. Κ το κακό είναι οτι μάλλον και ο μικρός μου έχει αλλεργία και επεφυκίτιδα μαζί και θα περάσουμε όλοι μας ωραία. Τι βοτανια έχω βάλει στη μύτη μου δε λέγεται. Μεχρι και σε ρεφλεξολόγο έκανα επισκέψεις και πάλι τπτ. Ο βελονισμός ήταν στα σχέδια μου αλλά μετά απο αυτόν που έκανα στη μέση τον διέγραψα!!! Δεν ξέρω που θα πάει αυτή η κατάσταση, θέλω ένα επίδομα για χαρτομάντηλα και σπρει.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.gelis.gr/index.php/medarticles/mnuentallergia/162-2011-03-01-07-07-45.html

εδω υπογραφουν ωρλ.σε ολη την Ελλαδα

δεν ξερω εαν ειναι καποιο διαφημιστικο κολπο που αφορα και στους ιδιους και στην μαρκα των εμβολιων

πανυως φαινεται τελικα να ασχολουνται και οι ωρλδες

 

ενα αποσπασμα

 

Η υπoγλώσσια ανοσοθεραπεία είναι μια μέθοδος αποευαισθητοποίησης αποδεκτή πλέον στην κλινική πράξη, διότι με αυτήν αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά οι αναπνευστικές αλλεργίες και τούτο στηρίζεται σε αποδείξεις(6). Υπογλώσσια Ανοσοθεραπεία αποδείχτηκε αποτελεσματική στα παιδιά με ελεγχόμενο, διαλείπον ήπιο προς μέτριο άσθμα, ελεγχόμενη ρινίτιδα και μια ευαισθησία προς κάποιο αλλεργιογόνο. Η υπογλώσσια ανοσοθεραπεία μπορεί να χορηγηθεί ακόμη και σε παιδιά κάτω των 5 ετών, διότι είναι μια καλά ανεκτή θεραπεία με υψηλή συμμόρφωση. Τα θετικά αποτελέσματα της Υπογλώσσιας Ανοσοθεραπείας μπορεί είναι καλύτερα, όσο πιο νωρίς αρχίζει η θεραπεία και όσο μακρότερα διαρκεί (συνήθως τρία έτη) .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα! 'Εχω ένα θεματάκι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=118780

Αν υπάρχει κάποια ομοιοπαθούσα να με διαφωτίσει...:confused:

Τελικά στο παραπάνω θέμα μου έγραψα αυτό, μάλλον βρήκα λύση στο πρόβλημα μου:

 

 

Καλησπέρα. Τελικά ακολούθησα χτες μια θεραπεία που μου πρότεινε γνωστός (αντισυμβατικός) γιατρός κ φαίνεται οτι λειτουργεί.

Να πω οτι είμαι για χρόνια με μπουκωμένη μύτη, έχω σχεδόν χαμένη την όσφρηση, νοιώθω συνέχεια κουρασμένη κ κολλάω κάθε ίωση πιο πρώτη απ'τα παιδιά μου! Χρόνια αλλεργική ρινίτιδα είπαν οι ωριλάδες κ μέχρι τώρα αντιμετώπιζα με αεριους κ ναζονεξ προσωρινά τα συμπτώματα. Η λύση της ανοσοθεραπείας μου φαίνεται βουνό αν κ ήμουν έτοιμη να την ακολουθήσω.

Ο γιατρός λοιπόν που με συμβούλεψε, μου εξήγησε οτι μέσα στον οργανισμό μπαίνουν μικρόβια που τον ταλαιπωρούν κ χάνει την άμυνα του προσπαθόντας να τα καταπολεμίσει. Ενα λοιπόν απ'τα παρελκόμενα αυτού του πολέμου, είναι κ οι αλλεργίες. Μου εξήγησε οτι η ανοσοθεραπεία αντιμετωπίζει τα συμπτώματα αλλά οχι την αιτία. Η πρόταση του ήταν απλή: VERMOX χάπια, 1 ευρώ κάνει το κουτάκι το οποίο είναι αντιπαρασιτικό, όταν το ζήτησα στο φαρμακείο μου είπαν οτι είναι για σκουληκάκια. Μου φάνηκε παράξενη μέθοδος αλλά διαβάζοντας τις παρενέργιες, είδα οτι είναι ένα ήπιο φάρμακο κ σκέφτηκα οτι δεν έχω κάτι να χάσω δοκιμάζοντας. Η δοσολογία είναι 5mg ανα κιλό σωματικού βάρους με επανάληψη μετά απο 15 μέρες για να σκοτωθούν τυχόν αυγά που εκκολαφθούν.

Καταβρόχθισα λοιπόν χτες τα χαπάκια μου κ απο χτες βράδυ μπορώ να πω οτι η μύτη μου άνοιξε κ δεν είναι πια βουλωμένη, ΑΝΑΠΝΕΩ!

Ψάχνοντας βρήκα εδώ μέσα άλλη μια παρόμοια αντιμετώπιση με το ίδιο φάρμακο. Διαβάστε τι λένε οι κοπέλες σε αυτή τη σελίδα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67647&page=7

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67647&page=38

 

'Εχω βάλει 2 σελίδες γιατί όταν είσαι συνδεδεμένο μέλος του forum η επίμαχη σελίδα με τη συζήτηση είναι στη σελίδα 7 ενώ όταν δεν είσαι συνδεμένος είναι στη σελίδα 38.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα σου,

 

Η κλασσικη ιατρικη εχει αρχισει μετα απο πολλα χρονια να κανει ανοσοθεραπεια, η οποια ηταν αρχη λειτουργιας της ομοιοπαθητικης . Αλλα και παλι τα προβληματα ειναι παρα πολλα , καθως και η διαρκεια ειναι μεγαλή (2-3 χρονια) , και το κοστος υψηλό , και η θεραπεια αφορα συγκεκριμένα πραγματα , και υπάρχουν φυσικα πραγματα οπως χημικα και αλλα που δεν μπορουν να κάνουν ανοσοθεραπεια, καθως δεν μπορεις να βαλεις στο σώμα χλωρίνη για παράδειγμα... Είναι κριμα που ταλαιπωρούνται τα παιδια ενω υπάρχουν πολυ πιο εύκολοι τροποι αντιμετώπισης!! Για τα φάρμακα δεν θα μιλήσω καθως ναι μεν προσφέρουν μια καταστολή των συμπτωμάτων αλλα η εξάρτηση που δημιουργούν ειναι μη αναστρέψιμη... Υπάρχουν πλέον ειδικα εναλλακτικά μηχανήματα που με αναιμακτο τρόπο μπορούν να ελέγξουν ολα τα αλλεργιογόνα απο τροφές, περιβαλλον χημικα και πολλα αλλα και να κάνουν απευαισθητοποίηση μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διάστημα(3-5 μηνες)... ουτε βελόνες ουτε τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αυτό το θέμα νομίζω πως πρέπει να σταματήσω να βλέπω ως ταμπού την εναλλακτική ιατρική. Και γω είμαι με χρόνιο πρόβλημα μπουκώματος στη μύτη. Η μόνες λύσεις που μου πρότεινε ο γιατρός είναι ξέπλυμα με θαλλασινό νερό.

Το θαλασσινό νερό με ξεμπουκώνει το καλοκαίρι αλλά μετά και πάλι στα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια,θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιον ομοιοπαθητικό για αλλεργίες, διότι ταλαιπωρούμαι πάνω από 20 χρόνια με αλλεργική ρινίτιδα που καταλήγει ενίοτε και σε άσθμα κάθε Μάιο, λόγω αλλεργίας στη γύρη της ελιάς.

Έχω δοκιμάσει την απευαισθητοποίηση για πέντε χρόνια μηνιαίως, η οποία δεν είχε κανένα αποτέλεσμα!

Δεν ήθελα να καταφύγω στην ομοιοπαθητική καθότι λάτρης του καφέ, αλλά νομίζω πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ για να σωθώ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ριξτε μια ματια στην διατροφη οχι κρεας και ολα τα γαλακτοκομικα κομενα για ενηλικες λεω και χρειαζεται και τρεξιμο εχω και εγω μπουκωμα το παλευω ετσι να δω αν θα περασει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...