Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικη και αντιβιωση


Recommended Posts

Κανουμε 10 μηνες ομοιοπαθητικη για προληπτικους λογους μεχρι στιγμης εγω και το παιδι μου και εχω δει εκπληκτικα αποτελεσματα. Απο τοτε που ξεκινησε το παιδι δεν εχει αρρωστησει οπότε και δεν ειχα μπει στο διλημμα ποια να ακολουθησω σε περιπτωση ασθενειας πια. Την κλασικη παιδιατρο που ειχα μεχρι να γνωρισω την ομοιπαθητικο παιδιατρο ή την δευτερη. Πριν λιγο ηρθε η ωρα να παρω τη μεγαλη αποφαση μιας και απο οτι μου λεει η πειρα μου το προβλημα της θα χρειαστει αντιβιωση συμφωνα με την κλασσικη γιατρο. Εχει 39 πυρετο και ποναει ο λαιμος της. Κι ενω μεχρι τωρα την εχω για Θεα την ομοιοπαθητικη και δεν εχω πατησει ποδι στον παλιο μου γυναικολογο αφου χρειαστηκα και θεραπεια εγω και αυτοιαθηκα τη μια φορα και την αλλη με φυτικο σκευασμα....για το παιδι....φοβαμαι.....

 

Οσες κανετε στα παιδακια σας ομοιοπαθητικη τι κανουν σε περιπτωση ασθενειας οι ομοιπαθητικοι παιδιατροι? Δινουν ΜΟΝΟ ομοιοπαθητικα φαρμακα? Τον πυρετο πως τον αντιμετωπιζουν δεν δινουν ουτε ντεπον ας πουμε? Αντιβιωση δεν θα δωσουν ποτε ή απλα την αποφευγουν? Κι αν τελικα παω στην κλασικη παιδιατρο και δωσει αντιβιωση θα καταστραφει το αποτελεσμα της ομοιπαθητικης ή μπορω να συνεχισω τις προληπτικες αγωγες κανονικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην ομοιοπαθητική επιτρέπονται ταυτόχρονα και τα αντιπυρετικά τύπου depon, algofren, κτλ. καθώς και κάποια άλλα φάρμακα κατόπιν συζήτησης με τον ομοιοπαθητικό. Εάν θα σου συστήσουν αντιβίωση, μιλώντας με τον ομοιοπαθητικό σου μπορείς και να μην την πάρεις εφόσον συμφωνήσει και εκείνος. Εάν πάλι φοβάσαι, θα την δώσεις στο παιδί αλλά τα ομοιοπαθητικά δεν θα "λειτουργήσουν" στον οργανισμό. Εγώ κάνω στην μικρή μου ομοιοπαθητική και έχω έρθει πολλές φορές σε αυτό το δίλημμα. Της έχω δώσει 3 φορές αντιβίωση η 2 για ωτίτιδα και 1 γιατί φοβήθηκα για πνευμονία (είναι 6 ετών). Αυτό έγινε γιατί δεν μπορούσα να δίνω πάτα 50? στον ομοιοπαθητικό.

Επίσης, δεν είμαι των άκρων, δηλ. ομοιοπαθητική πάση θυσία με κόστος την ταλαιπωρία του παιδιού κάποιες φορές.

 

Περαστικά σας λοιπόν και ελπίζω να το περάσετε ανώδυνα

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αν δωσω αντιβιωση τα ομοιοπαθητικα δεν θα λειτουργησουν στον οργανισμο τι εννοεις? Κανει ομοιοπαθητικη 10 μηνες παιρνει καποια χαπια καθε 3μηνο περιπου,αν παρει αντιβιωση θα πανε στραφι οσα εχει παρει μεχρι τωρα και ξεκιναμε απο την αρχη?

 

Καλα για να το ανακοινωσω στην ομοιοπαθητικο οτι πηγα σε κλασικη παιδιατρο και μαλιστα να τη ρωτησω αν θα δωσω φαρμακο που εγραψε αλλη συναελφος της δεν παιζει θα ειναι σαν να την ακυρωνω αφου ειναι και η ιδια παιδιατρος και επισης παρα πολυ νευρικη αν εισαι απο Θεσσαλονικη θα καταλαβες σε ποια παμε....

 

Θα παω το απογευμα στην κλασικη και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα ακυρωθεί κάποια μακροχρόνια θεραπεία εντελώς. Ίσως να μη λειτουργήσει σωστά και να χρειαστεί επανάληψη. Εμείς ακολουθούμε κάποιον άλλο τρόπο αντιμετώπισης (μάλλον εξαρτάται και από το γιατρό), δεν κάνουμε μακροχρόνιες θεραπείες, το πολύ 15 ημέρες. Κατόπιν σε κάθε ίωση παίρνουμε και τα ανάλογα φάρμακα εάν χρειαστεί παράλληλα. Δεν χρειάζεται κάθε φορά να πάω στον ομοιοπαθητικό γιατί ξέρω και από μόνη μου σε απλές ιώσεις τι να δώσω, κάνουμε όλοι πολλά χρόνια. Εσύ βέβαια καλά θα κάνεις και θα πάς γιατί είστε στην αρχή ακόμη.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν κανετε μακροχορνια θεραπεια? Εμεις απο τοτε που ξεκινησαμε τη βλεπει μια φορα καθε 3μηνες και της δινει οταν τη βλεπει χαπια για 20 μερες. Δεν εχει αρρωστησει ποτε απο τοτε που ξεκινησε για να μην αρρωστησει παμε. Εσας πως λειτουργει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...