Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια μετά από AUGMENTIN


Recommended Posts

Μετά από μια άτυπη και σχετικά ελαφριά αντιβίωση δώσαμε στη μικρή μου augmentin, την οποία σταματήσαμε μετά από τρεις μέρες, γιατί έκανε διάρροια και συνεχίσαμε με Amoxil για άλλες εφτά ημέρες.Το θέμα είναι ότι δέκα μέρες αφότου τελειώσαμε την αντιβίωση οι διάρροιες συνεχίζουν.Ναι μεν υπάρχει βελτιώση αλλά πολύ αργή.Κάναμε όλες τις εξετάσεις μήπως υπάρχει μικρόβιο αλλά είναι αρνητικές.

Η παιδίατρος μου συνέστησε παιδογαστρεντερολόγο μήπως το παιδί έχει αλλεργία και έαν έχει να κόψω τον θηλασμό και να δώσω υποαλλεργικό!!!!!!!Είναι δυνατόν το υποαλλεργικό να είναι καλύτερο από το γάλα της μαμάς??Σε καμία περίπτωση.Έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εδώ και μία εβδομάδα και συνεχίζω.Αρχίζω να ανησυχώ γιατί δεν ξέρω πως να βοηθήσω το μωρό μου!Θα ήθελα την γνώμη σας ή της Αγλαϊας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το περάσαμε με Procef κι ίσως και Amoxil πέρσι 2 φορές και είναι δράμα η κατάσταση σε καταλαβαίνω Υπομονή θα κάνεις, θα του δίνεις ή Humana HN ή αραιωμένο με νερό πολύ γαλατάκι. Και συχνά να πίνει ηλεκτρολύτες. Εμάς μας πήγε την 1η φορά 10-12 μέρες,αργήσαμε βέβαια να αντιδράσουμε αλλά νομίζω περνάει μόνο με διατροφή. Ρυζάκι, μπανάνα, γιαουρτι μας επέτρεπε άσπρο, αραιωμένο γάλα.

Πάντως, ο δικός μου δε νομίζω να είναι αλλεργικός στα γαλακτοκομικά, γιατί πίνει 1 λίτρο γάλα τη μέρα και άλλο πρόβλημα δεν έχει..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι μάλλον θηλάζεις αποκλειστικά και δεν τρώτε ακόμη φαγάκι. Πάντως, για τέτοιου είδους αλλεργίες έχω ακούσει ότι το σύμπτωμα είναι να δεις αίμα στα κακά ,οι γνωστές μου τότε καταλαβαν αλλεργία.

Link to comment
Share on other sites

Nαι,θηλάζω αποκλειστικά και η μικρή μου είναι 4μιση μηνών οπότε δεν μπορώ να την βοηθήσω με την διατροφή.Αίμα στα κακά δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι απο την αντιβιωση η διαρροια. Εμενα ο μεγαλος πειρε 2μιση χρονων και μας ειχε δωσει και ultralevour παραλληλα. Δεν ξερω αν κανει για τοσο μωρακι. Υπαρχουν σκευασματα στο φαρμακειο ομως που μπορεις να παρεις με την συμβουλη του γιατρου. Ισως αν εβραζες πυζακι και του εδινες λιγο ζουμακι? Μια και ειστε σιγουροι οτι δεν ειναι κατι παθολογικο. Εδω 5 μηνων ξεκινανε λαχανικα οποτε θα εδινα πολυ λιγο ριζονερο στους 4μιση μηνες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι είναι το πυζάκι?Πρώτη φορά το ακούω.Μου πρότεινε και η παιδίατρος να δώσουμε ρυζάλευρο αλλά το απέρριψα θεωρώντας ότι είναι πολύ νωρίς αλλά και δεν συμφωνώ με τις έτοιμες τροφές.Λέτε να βράσω βιολογικό ρυζάκι και να της δώσω λίγο ζουμάκι?Τι μπορεί να πάθει?Οποιοδήποτε φάρμακο το απέρριψε λόγω ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το πυζάκι?Πρώτη φορά το ακούω.Μου πρότεινε και η παιδίατρος να δώσουμε ρυζάλευρο αλλά το απέρριψα θεωρώντας ότι είναι πολύ νωρίς αλλά και δεν συμφωνώ με τις έτοιμες τροφές.Λέτε να βράσω βιολογικό ρυζάκι και να της δώσω λίγο ζουμάκι?Τι μπορεί να πάθει?Οποιοδήποτε φάρμακο το απέρριψε λόγω ηλικίας.

 

Συγνωμη ρυζακι εννουσα. Εφοσον ο γιατρος σου προτινε το ρυζαλευρο μπορεις να δωσεις λιγο ζουμακι. Λιγο λιγο ομως μην γυρισει σε δυσκοιλιοτητα..

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί να δω πως θα πάει.Θα ενημερώσω για αποτελέσματα.Κορίτσια, ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις.Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

και εμας απο αντιβιωση εκανε διαρροια και πολλες φορες, ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικο απο την αντιβιωση και μετα που την τελειωσαμε της περασε, δε νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικο οσο να κοψεις το θηλασμο...τι να σου πω, δεν ξερω αλλα αλλεργια εχει οταν δεις αιμα η βλεννα στα κακα οχι τοσο η διαρροια, ρωτα καλυτερα και την αγλαια στο θεμα του θηλασμου η παρε τη γνωμη και αλλου παιδιατρου ισως αν βρεις καποιον πιστοποιημενο συμβουλο μητρικου θηλασμου

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Νομίζω ότι το ρυζόνερο έκανε δουλειά.Είναι το πρώτο βράδυ μετά από 15 μέρες που δεν έκανε καθόλου κακά.Σήμερα δεν θα της δώσω.Ήθελα και τη συμβουλή της Αγλαϊας αλλά δεν μπόρεσα να την εντοπίσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω την εντυπωση πως η augmentin ειναι απο τις πιο ισχυρες αντιβιωσεις! Πηρα κι εγω στις αρχες του καλοκαιριου γιατι εβγαλα δυο φρονιμητες και με τσακισε στην κυριολεξια... Πιστευω πως οφειλεται εκει η διαρροια....

Γενικοτερα, η διαρροια ειναι συχνη παρενεργεια αντιβιωσης. Περαστικα σας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου συνέστησε παιδογαστρεντερολόγο μήπως το παιδί έχει αλλεργία και έαν έχει να κόψω τον θηλασμό και να δώσω υποαλλεργικό!!!!!!!Είναι δυνατόν το υποαλλεργικό να είναι καλύτερο από το γάλα της μαμάς??Σε καμία περίπτωση.

 

 

Συγνώμη θα τρελλαθώ, σου είπε η παιδίατρος

να κόψεις το θηλασμο;;;;;; :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Καλύτερα να αλλάξεις παιδίατρο.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το όνομα αυτής της συγκεκριμένης αντιβίωσης και ταράζομαι ολόκληρη...

Ειλικρινά δεν θέλω καν να θυμάμαι εκείνη τη μέρα, θέλω να σταματήσει να υπάρχει στη μνήμη μου αλλά οφείλω να σας καταθέσω και το δικό μας περιστατικό..

Κόντεψα να χάσω το παιδί μου εξαιτίας της αγκμεντιν, η κόρη μου ήταν 2μισι χρονων τότε.

Κάποιες ώρες μετά τη λήψη της εμφάνισε κοκκινα σημάδια σε όλο της κορμάκι με έντονη φαγούρα πολύ έντονη, το παιδί γδερνόταν με τα νύχια του στην κυριολεξία, αμέσως τηλεφωνώ στο γιατρό να του πω τι συμβαίνει και την ώρα που του μιλάω το παιδί άρχισε να έχει δύσπνοια και να βήχει...

Με σχεδόν μελανιασμένο μωρό έφτασα στο νοσοκομείο και σχεδόν ταυτόχρονα έφτασε και ο γιατρός μου ο οποιος είχε ειδοποιήσει και μας περιμεναν στην είσοδο.

Απο εκει και πέρα τι έγινε δεν θυμάμαι τίποτα, δεν λιποθύμισα, αλλά δεν θυμάμαι..

Η μνήμη μου ξαναξεκινάει στο δωμάτιο του νοσοκομείου και τη φωνή της κόρης μου που μέσα στην αγκαλιά του μπαμπά της, έλεγε "σελω μελέντα"(=θέλω μερεντα)

Μείναμε μέσα δυο 24ωρα για παρακολούθηση και απο τότε στο βιβλιαριο υγείας της αναγράφετε όλο το περιστατικό και φυσικά απαγορεύει με κεφαλαία γράμματα την χρήση της συγκεκριμένης αντιβίωσης και κάποιων συστατικών της.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

kalimera!!egw antimetwpizw to eksis:i mpempoula mou einai 5 minwn kai edw kai mia vdomada exei kataroi me ena vihako 2-3 fores tin imera!!o giatros mou eipe na tis vazw mono fysiologiko oro kai otrivin kai an o vihas den ypohorisei tha tis dwsoume siropi aerolin..mou eipe den mporei na parei kati allo epeidi einai mikri! egw fovamai mipws pathei kati allo kamia vrohiolitida as poume kai tremw...otan gennithike emeine sti thermokoitida gia 10 meres kai perase mia loimoksi eutuxws apli!!opote katalavainete poso fovamai!!!ti lete eseis? na anisixw?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το augmentin είναι από τα δυνατότερα "χειρότερα" αντιβιωτικά... Θέλω να πω είναι πολύ ισχυρό, μέχρι κι εγώ είχα πρόβλημα με διάρροιες όταν το έπαιρνα, πόσο μάλλον ένα μωρό....

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια... Σκεφτηκα να επαναφερω το θεμα...

Πριν λιγες εβδομαδες η μικρη παρουσιασε ιωση με πολλες μυξες (παρα πολλες ομως), δεκατα και μπουκωμα... Πηγαμε στον παιδιατρο και ξεκινησαμε αερολιν σιροπακι και ζιρτεκ σταγονες. Περασαν ετσι πολλες μερες και εν τελει σταματησε να εχει καταρροη. Οποτε και σταματησαμε το αερολιν και το ζιρτεκ. Πριν περασουν ομως δυο μερες απο τη διακοπη, ξεκιναει ξανα τα ιδια με υψηλο πυρετο. Ξαναπαμε στον παιδιατρο και μας συστηνει αυτη τη φορα amoxil των 500 (2 cc καθε 8ωρο). Ολα καλα λοιπον, η μικρη εχει ηδη φανερα σημεια βελτιωσης ΑΛΛΑ.... λιγο πριν την κανω μπανιο σημερα το βραδυ, μου εκανε μια φορα διαρροια... Δεν εχει ξανακανει απο εκεινη την ωρα αλλα θεωρω πως ειναι απο την αντιβιωση.

Προσπαθησα να βρω τον παιδιατρο αλλα δεν πιανει το κιν. του (ολα μας τυχαινουν Σαββατοκυριακο...:rolleyes:)..

Και ρωτω? Συνεχιζω να της δινω την αντιβιωση μεχρι να τον βρω και να μου πει τι να κανω ή οχι? Στις 2 που ηταν να την παρει (πριν ενα τεταρτο δηλαδη), της την εδωσα. Αυριο ομως?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Eδωσα και εγώ στην μικρή μου 17 μηνών augmentin εξαιτίας ενός τραύματος του ποδιού. Την ξεκίνησα χτες και σήμερα μου έκανε δύο φορές διάρροια. Προφανώς είναι από την αντιβίωση. Το απόγευμα θα μιλήσω και με την γιατρό αλλά θα ήθελα να μου πείτε και τις εμπειρίες σας πάνω στο θέμα. Τι γίνεται δηλαδή μετά. Σου αλλάζει την αντιβίωση? Την σταματάει?

Link to comment
Share on other sites

Eδωσα και εγώ στην μικρή μου 17 μηνών augmentin εξαιτίας ενός τραύματος του ποδιού. Την ξεκίνησα χτες και σήμερα μου έκανε δύο φορές διάρροια. Προφανώς είναι από την αντιβίωση. Το απόγευμα θα μιλήσω και με την γιατρό αλλά θα ήθελα να μου πείτε και τις εμπειρίες σας πάνω στο θέμα. Τι γίνεται δηλαδή μετά. Σου αλλάζει την αντιβίωση? Την σταματάει?

εννοείται ότι σου αλλάζει την αντιβίωση.

η συγκεκριμένη είναι πολύ καλό φάρμακο αλλά δυστυχώς κάνει και τις συχνότερες αλλεργίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Ο Δημήτρης μου άρχισε να παίρνει Augmentin μετά από 6 μέρες πυρετού και μπουκώματος. Ο πυρετός δεν ξανανέβηκε αλλά άρχισε η διάρροια. Μετά από κάθε γεύμα κάνει και μία. Η παιδίατρος μου είπε να δίνω Ultra Levure 2 φορές την ημέρα (τα 2/3 του δισκίου) και φυσικά να κάνουμε διατροφή ανάλογη. Για πρωινό ειδικό γάλα με λιγότερη λακτόζη, για φρούτα μήλο-μπανάνα, για μεσημεριανό κρεατόσουπα, για βραδυνό βανίλια ρυζάλευρο σε αραιωμένο γάλα (μόνο έτσι την τρώει) και το πρόβλημα είναι το απογευματινό. Επειδή του έχει κοπεί η όρεξη έχουμε πρόβλημα. Θα προσπαθήσω να του δώσω γάλα με λιγότερη λακτόζη πάλι. Καμιά άλλη ιδέα;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εμείς είχαμε πρόβλημα με το Augmentin: ο γιός μου 9 ετών, αρρώστησε (ίωση), αλλά ήταν απύρετος. Είχε άλλα συμπτώματα όπως βήχα, κόκκινο λαιμό κλπ, αλλά το σημαντικότερο ήταν οτι εξελίχθηκε μία ωτίτιδα. Ο παιδίατρος συνέστησε αντιβίωση. Augmentin είχε πάρει και στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα, αυτή τη φορά όμως το πρόβλημα της διάπποιας παρουσιάστηκε τη 2η μέρα και βλέποντας οτι συνεχίζεται διακόψαμε την αντιβίωση την 3η μέρα. Η διάρροια σταμάτησε και η ωτίτιδα υποχώρησε.

Στη συνέχεια βέβαια επισκεφθήκαμε και ΩΡΛ που τον παρακολούθησε για λίγο διάστημα, μέχρι να βεβαιωθούμε οτι όλα ήταν καλά!

flags_0
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μπορεί να διαγνώσει με ασφάλεια την ωτίτιδα. Εμείς μόνον εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Βέβαια αν το παιδί έχει κάποια ίωση κλπ, υπάρχει πιθανότητα να έχουμε και ωτίτιδα, γιαυτό οι παιδίατροι εξετάζουν πάντα και τα αυτιά των παιδιών. Αν υποψιαζόμαστε κάτι, η μοναδική λύση είναι να απευθυνθούμε στο γιατρό! ;)

flags_0
Link to comment
Share on other sites

Απο την αντιβιωση ειναι. Εμεις πηραμε ceclor 3 μηνων και μας τσακισε, ειχε διαρροιες πρασινες συνεχως. Ενεργοποιουν αλλεργιες οι αντιβιωσεις και οι συνεπειες κρατανε καιρο. Να μη κοψεις το θηλασμο, αλλα θα κοψεις τα γαλακτοκομικα για λιγο καιρο. Δωσε προβιοτικα οπωσδηποτε. Με την αντιβιωση δε σκοτωνουμε μονο τα παθογονα αλλα και τα καλα μικροβια και δινουμε χωρο σε μυκητες να αναπτυχθουν.

 

Εμεις χαλασαμε το εντερο γιατι καναμε και χημειοπροφυλαξη για 18 μηνες (με αμοξιλ για ελαφρυτερη) και τελικα καταληξα να κανω διατροφη gaps στο παιδι γιατι δεν συνερχοταν το εντερο. Στη θεση σου θα ακολουθουσα αυτη τη διατροφη οταν μπειτε στις στερεες (με ζωμους κρεατος, προβιοτικες τροφες και χωρις αμυλα, δημητριακα και φυσικα ζαχαρη)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οταν εχουν ωτιτιδα τα μωρακια λενε οτι πιανουν το αυτι τους, η προσπαθουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...