Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρικές


taskot

Recommended Posts


Διαφημίσεις


μια γυναίκα που θέλει να αποκτήσει μεγάλη οικογένεια πρέπει να επιδιώκει φυσιολογικό τοκετό....

αν σε κάποια εγκυμοσύνη κάτι πάει στραβά και γίνει καισαρική πρέπει στο επόμενο να γίνεται αξιόλογη προσπάθεια για vbac

αν αυτό αποτύχει και γίνει μια δεύτερη καισαρική μόνο ο γιατρός που σε ανοίγει κάθε φορά μπορεί να σου πει αν αντέχει η μήτρα σου (συνήθως 3 - 4 καισαρικές αλλά γνωρίζω και γυναίκα με έξι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αδελφή μου έκανε τέσσερις!

Πάντως η γιατρός της πρότεινε να μην κάνει άλλο παιδί. Αυτή βέβαια - επειδή είναι τρελαμένη με τα παιδιά - δεν ξέρω αν θα την ακούσει.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

mpoumpoula με το καλό το τρίτο μωράκι!πως βίωσες την δεύτερη καισαρική;πως ένοιωθες το σώμα σου πονούσες στο σημείο της τομής κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;έχω κάνει μια καισαρική και σκεφτομαι να κάνω και δεύτερο παιδάκι,αλλά φοβάμαι την καισαρική...ψάχνω για vbac αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι όπως βλέπετε εγκυούλα στο πρώτο μου παιδάκι και θέλω να κάνω ασυζητιτί καισαρική με επισκληρίδιο για προσωπικούς λόγους...Η ερώτηση μου είναι:

 

Είναι τραγική σαν διαδικάσία??? Δηλαδή δικαίως αγχώνομαι και φοβάμαι? Με έχουν πιάσει οι φόβοι μου για το άγνωστο είναι φυσιολογικό???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι όπως βλέπετε εγκυούλα στο πρώτο μου παιδάκι και θέλω να κάνω ασυζητιτί καισαρική με επισκληρίδιο για προσωπικούς λόγους...Η ερώτηση μου είναι:

 

Είναι τραγική σαν διαδικάσία??? Δηλαδή δικαίως αγχώνομαι και φοβάμαι? Με έχουν πιάσει οι φόβοι μου για το άγνωστο είναι φυσιολογικό???

 

H διαδικασία δεν είναι τίποτα!!!

Δεν πονάς, αισθάνεσαι περίεργα γιατί καταλαβαίνεις που βγάζουν το παιδί, αλλά ΔΕΝ αισθάνεσαι πόνο! :shock:

Ωραία είναι να είσαι ξύπνια, γιατί σου φέρνουν το μωρό αμέσως και το φιλάς.

 

Μετά, επειδή θα σου αφήσουν την επισκληρίδιο ίσως για 1 μέρα, θα πονάς λιγότερο. Όταν φεύγει η νάρκωση είναι λίγο ζόρικα. Κακά τα ψέματα, είναι χειρουργείο, είναι τομή, θα πονέσεις.

Αλλά εντάξει, δεν είναι τπτ τραγικό, σε 3-4 μέρες - ΤΟ ΠΟΛΥ στη χειρότερη περίπτωση! - θα είσαι μια χαρούλα!

 

Με το καλό σου εύχομαι!!! :D

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

΅Εχω κάνει 3.....αλλά εξαρτάται από την κατασταση και τα τοιχώματα της μήτρα ποσες φορες μπορουν να αντεξουν το....ραβε-ξήλωνε.......

Ο γιατρός μου μου απαγόρεψε να κάνω αλλό παιδι γιατί η μήτρα μου δεν θα το άντεξει....και όντως στην τρίτη μου γέννα η αναρρωση απο την καισαρική ήταν πολύ επώδυνη.......΄Ξέρω πάντως και γυναίκα που έκανε και 4.....

Μόνο ο γιατρός σου μπορει να σου απαντήσει......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

stellinoula εγω προσωπικα δεν πόνεσα τόσο σωματικά ,πήρα βέβαια και τα παυσίπονά μου.Ψυχολογικά με πήραξε γιατί ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά και τελικά βρέθηκα στο χειρουργείο.Επίσης είναι γρήγορη η διαδικασία ευτυχώς και σε πέντε λεπτά βλέπεις το μωρό και αυτό σε ηρεμεί .

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

η maestria εχει δικιο για τη διαδικασια! τα ζορικα ειναι μολις φυγει η επισκληριδιος. οπως το πρωτο σηκωμα. τελειο τι να σου λεω!4_2_108.gif

 

 

 

 

 

sig.jsp?pc=ZSzeb097&pp=ZCxdm490YYGR

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Με προβλημάτισε κάτι και μην γελάσετε...Μπήκα στο νοσοκομείο λόγω αφυδάτωσης και λόγω φυσικά εγκυμοσύνης με είχαν στα κρεβάτια του μαιευτικού....

 

Είμαι κοντουλα και παρατήρησα ότι για να ανεβω στο κρεβάτι δυσκολεύομαι...Πως θα ανεβαίνω και θα κατεβαίνω με την τομή στην κοιλιά???? Πως κάνεις μπάνιο?? Στην καλύπτουν με κάτι???

 

Επίσης αν η κοιλιά έχει ψιλοκρεμάσει απο την χαλάρωση δεν πονάει περισσότερο η τομή εκείνες τις μέρες??

 

Σκαλία μπορείς να αναίβεις? Διότι το σπίτι μου είναι στον τρίτο δίχως σκάλες και η επιστροφή με προβληματίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

H διαδικασία δεν είναι τίποτα!!!

Δεν πονάς, αισθάνεσαι περίεργα γιατί καταλαβαίνεις που βγάζουν το παιδί, αλλά ΔΕΝ αισθάνεσαι πόνο! :shock:

Ωραία είναι να είσαι ξύπνια, γιατί σου φέρνουν το μωρό αμέσως και το φιλάς.

 

Μετά, επειδή θα σου αφήσουν την επισκληρίδιο ίσως για 1 μέρα, θα πονάς λιγότερο. Όταν φεύγει η νάρκωση είναι λίγο ζόρικα. Κακά τα ψέματα, είναι χειρουργείο, είναι τομή, θα πονέσεις.

Αλλά εντάξει, δεν είναι τπτ τραγικό, σε 3-4 μέρες - ΤΟ ΠΟΛΥ στη χειρότερη περίπτωση! - θα είσαι μια χαρούλα!

 

Με το καλό σου εύχομαι!!! :D

Πλακα με κανεις?Ακομα ποναω απο την καισαρικη..4 μηνες μετα..αλλα ευτυχως λιγο..οι πρωτες 50 μερες ηταν εφιαλτης..

Οσο για την κοπελα που θελει ασυζητητι να κανει καισαρικη,κοριτσι μου ξανασκεψου το πολυ αν δεν υπαρχει κινδυνος να παθεις κατι εσυ ή το μωρακι σου..ειναι ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ οχι αστεια..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τη δεύτερη τρίτη μέρα να φορέσεις λαστέξ και να το φοράς για λίγο καιρό! ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ στο "κρέμασμα".

Η τομή πονάει τις πρώτες φορές που κουνιέσαι, αλλά περνάει με τον καιρό. Δεν είναι τόσο τραγικός ο πόνος, σιγά - σιγά ηρεμεί.

Το μπάνιο, αν θυμάμαι, κάνεις μετά από μερικές μέρες (δε θυμάμαι λεπτομέρειες) αφού βγάζεις τη γάζα. Μπορείς να τη βγάλεις, να κάνεις μπάνιο και μετά βάζεις καινούρια. Αυτά τα αυτοκόλλητα-γάζες.

Αλλά μπορεί να σε μπερδέψω για το θέμα μπάνιου, γιατί τα 'χω κάνει αχταρμά, έκανα δύο εγχειρήσεις στην εγκυμοσύνη, οπότε τα 'χω ανακατέψει λίγο. :D

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω μετα απο αυτο που ακουγα στο νοσοκομειο οταν γεννουσαν οι κοπελες ΜΕ ΤΙΠΟΟΤΑΑ δεν θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα..επαθα πανικο....τετοια ουρλιαχτα δεν εχω ακουσει ξανα στη ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Πλακα με κανεις?Ακομα ποναω απο την καισαρικη..4 μηνες μετα..αλλα ευτυχως λιγο..οι πρωτες 50 μερες ηταν εφιαλτης..

Οσο για την κοπελα που θελει ασυζητητι να κανει καισαρικη,κοριτσι μου ξανασκεψου το πολυ αν δεν υπαρχει κινδυνος να παθεις κατι εσυ ή το μωρακι σου..ειναι ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ οχι αστεια..

 

Όχι κοριτσάκι, δεν κάνω πλάκα. Στον καθένα διαφέρει, τι να κάνουμε τώρα; :roll: Εγώ τη δική μου εμπειρία έγραψα.

 

Συμφωνώ για το φυσιολογικό, κι εγώ δεν ήθελα καισαρική, αλλά δε γινόταν αλλιώς.

Με το φυσιολογικό συνέρχεσαι σχεδόν αμέσως.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Με προβλημάτισε κάτι και μην γελάσετε...Μπήκα στο νοσοκομείο λόγω αφυδάτωσης και λόγω φυσικά εγκυμοσύνης με είχαν στα κρεβάτια του μαιευτικού....

 

Είμαι κοντουλα και παρατήρησα ότι για να ανεβω στο κρεβάτι δυσκολεύομαι...Πως θα ανεβαίνω και θα κατεβαίνω με την τομή στην κοιλιά???? Πως κάνεις μπάνιο?? Στην καλύπτουν με κάτι???

 

Επίσης αν η κοιλιά έχει ψιλοκρεμάσει απο την χαλάρωση δεν πονάει περισσότερο η τομή εκείνες τις μέρες??

 

Σκαλία μπορείς να αναίβεις? Διότι το σπίτι μου είναι στον τρίτο δίχως σκάλες και η επιστροφή με προβληματίζει!!!

Εμενα μου την καλυψαν τις 2 πρωες μερες..μπανιο εκανα με βοηθεια γιατι μονη μου δε μπορουσα ουτε να σκυψω αλλα ουτε να κανω δυσκολες κινησεις..την πρωτη μερα με καθαρισαν οι νοσοκομες με μπεταντιν ενω ημουν ξαπλωμενη..η τομη πονουσε σε οτι κινηση και να εκανα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο αυτο που ακουγα στο νοσοκομειο οταν γεννουσαν οι κοπελες ΜΕ ΤΙΠΟΟΤΑΑ δεν θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα..επαθα πανικο....τετοια ουρλιαχτα δεν εχω ακουσει ξανα στη ζωη μου.....

 

1 λόγος είναι αυτος και δεύτερος λόγος είναι ότι ακούω κοπέλες που ταλιαπωριούνται 12-20 ώρες και τελικά κάνουν καισαρική....Ή ο πόνος όταν βγαίνει το παιδί δεν εκφράζετε με λόγια....

 

 

Ο 3ος και κυριότερος λόγος είναι ότι έχω βουβονοκοιλες και αν σφιχτώ τόσο δυνατά θα πεταχτούν και οι 2 με αποτέλεσμα εκτός απο την γέννηση του μωρού να κάνω σε όλη την την κοιλιά χαμηλα εγχειρηση και να μην μπορώ για το επόμενο 5μηνο να σηκώσω ούτε το μπουμπουκι μου για να το ταίσω ή να το αλάξω ή να το κρατήσω....ΤΟ τίμημα λοιπόν δεν είναι τόσο βαρύ με το να πονέσω για 2-3 μέρες και μετά να μπορώ να κάνω ότι θέλω με το νινάκι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι κοριτσάκι, δεν κάνω πλάκα. Στον καθένα διαφέρει, τι να κάνουμε τώρα; :roll: Εγώ τη δική μου εμπειρία έγραψα.

 

Συμφωνώ για το φυσιολογικό, κι εγώ δεν ήθελα καισαρική, αλλά δε γινόταν αλλιώς.

Με το φυσιολογικό συνέρχεσαι σχεδόν αμέσως.

Το πλακα με κανεις δεν το ειπα με ειρωνια απλα με παραξενεψε το 3-4 μερες ελπιζω να μην παρεξηγησες..(ειναι και ο γραπτος λογος...)Κι εγω δε μπορουσα να κανω αλλιως..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Εκανα το πρωτο μου παιδακι με καισαρικη κ σηκωθηκα απ τη πρωτη μερα οι πονοι ηταν φυσιολογικοι θελω να πω οχι κατι τραγικο αφου η μαμα μου δε μπορουσε να πιστεψει γιατι θυμαται απο παλια απο θειες οτι πονουσαν πολυ στις καισαρικες..

Το δευτερο θα γινει κι αυτο με καισαρικη γιατι ειναι συντομο το χρονικο διαστημα που εμεινα εγκυος οποτε δε με παιρνει για vbac (ετσι λεει τουλαχιστον ο γιατρος)

Με λιγα λογια η δικη μου εμπειρια απο καισαρικη ηταν με λιγα πονακια ααα τωρα που το θυμηθηκα το πιο τραγικο ηταν που την πρωτη μερα ερχοντουσαν οι μαιες κ με πατουσαν στην κοιλια για να βγουν τα υπολλειματα αιμα κτλ εκει πονεσα...

Οσο για το ποσες καισαρικες μου ειπε ο γιατρος μεχει κ 4 μπορω αλλα παλι σας λεω αναλογα τον οργανισμο κ σε τι κατασταση βρισκεται η μητρα, το σωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πόνος είναι καθαρά υποκειμενικός και η κάθε γυναίκα τον βιώνει διαφορετικά. Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία. Πάντως γνώμη μου είναι πως το φυσιολογικό είναι φυσιολογικό, αν και εκεί πλέον υπάρχουν ιατρικές επεμβάσεις. Η καισαρική όμως δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Το πλακα με κανεις δεν το ειπα με ειρωνια απλα με παραξενεψε το 3-4 μερες ελπιζω να μην παρεξηγησες..(ειναι και ο γραπτος λογος...)Κι εγω δε μπορουσα να κανω αλλιως..

 

Καμία παρεξήγησις. :cool:

 

Με λιγα λογια η δικη μου εμπειρια απο καισαρικη ηταν με λιγα πονακια ααα τωρα που το θυμηθηκα το πιο τραγικο ηταν που την πρωτη μερα ερχοντουσαν οι μαιες κ με πατουσαν στην κοιλια για να βγουν τα υπολλειματα αιμα κτλ εκει πονεσα...

 

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, αυτό ήταν ΑΠΑΙΣΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ! Όπως και οι συσπάσεις της μήτρας που "κλείνει" και η ένεση που σου κάνουνε γι' αυτό το λόγο! :evil:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Καμία παρεξήγησις. :cool:

 

 

 

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, αυτό ήταν ΑΠΑΙΣΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ! Όπως και οι συσπάσεις της μήτρας που "κλείνει" και η ένεση που σου κάνουνε γι' αυτό το λόγο! :evil:

ποπο τι μου θυμησατε? 36_11_23.gif

 

 

 

 

 

sig.jsp?pc=ZSzeb112&pp=ZCxdm490YYGR

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, αυτό ήταν ΑΠΑΙΣΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ! Όπως και οι συσπάσεις της μήτρας που "κλείνει" και η ένεση που σου κάνουνε γι' αυτό το λόγο! :evil:

 

 

Τα οποία αυτα κρατάνε για πόσο το καθένα???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...