Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική... μάλλον


Recommended Posts

Καλημέρα! Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα τη γνώμη σας για το θέμα μου.

Βρίσκομαι στην 31η εβδομάδα εγκυμοσύνης και ο γιατρός μου που με είδε προχτες μου είπε πως πιθανότατα θα κάνω καισαρική γιατί εδώ και 3 μήνες έχω αναπτύξει διαβήτη κύησης. Μάλλον αυτό θα γίνει προγραμματισμένα περίπου στην 37η-38η εβδομάδα...

Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι πολύ την διαδικασία της καισαρικής και ήθελα να μάθω αν έχει συμβεί σε καμιά σας κάτι παρόμοιο (καισαρική+διαβήτης).

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και σου εύχομαι καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου! Έχω κάνει δύο καισαρικές χωρίς να έχω διαβήτη και η άποψη μου είναι να μην το σκέφτεσαι καθόλου με άγχος! Είναι υπέροχες στιγμές - με επισκληρίδιο βέβαια - βλέπεις το μωρό σου, το φιλάς, ζεις όλη τη διαδικασία και ας μη συμμετέχεις ενεργά! Η αλήθεια θα ήθελα πολύ να γεννούσα φυσιολογικά αλλά αφού ο γιατρός μου, μου συνέστησε καισαρική για ιατρικούς λόγους δεν είχα λόγο να επιμένω για φυσιολογικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και με το καλό.Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν έχω αποψη για τον διαβήτη απλά έχω γεννήσει με καισαρική και θέλω να σου πω ότι δεν ειναι τραυματική η εμπειρία μου.Κατευθείαν έπιασα αγκαλίτσα την ζουζούνα μου και την φίλησα.Θα ήθελα να είχα γεννήσε φυσιολογικά αλλά με καισαρική και επισκληρίδιο νομίζω ότι δεν χάνεις κάτι απο την όλη διαδικασία και αγκαλίαζεις και κατευθειαν το μωράκι σου.ΜΗν αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με καισαρική και τα δυο. Μην φοβάσαι, δεν είναι επίπονη διαδικασία. Να επιλέξεις επισκληρίδιο για να ακούσεις και να δεις το μωρό σου... οι πρώτες στιγμές και το πρώτο κλάμα είναι ανεπανάληπτα...

Βέβαια, εάν μου έδιναν το περιθώριο θα επέλεγα 1.000 φορές φυσιολογικό αλλά αφού έχει γίνει πανάκεια στην χώρα μας η καισαρική -πάντα κάτι προφασίζονται-, δεν υπάρχει άλλος δρόμος...

Να σκέφτεσαι θετικά. Ούτε η 1η είσαι ούτε η τελευταία. Σημασία έχει να είναι γερό το μωρό κι εσύ. όλα τα υπόλοιπα θα τα ξεχάσεις...

Τόσες είμαστε στο κλαμπ! Άλλη μια με το καλό !!!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα τη γνώμη σας για το θέμα μου.

Βρίσκομαι στην 31η εβδομάδα εγκυμοσύνης και ο γιατρός μου που με είδε προχτες μου είπε πως πιθανότατα θα κάνω καισαρική γιατί εδώ και 3 μήνες έχω αναπτύξει διαβήτη κύησης. Μάλλον αυτό θα γίνει προγραμματισμένα περίπου στην 37η-38η εβδομάδα...

Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι πολύ την διαδικασία της καισαρικής και ήθελα να μάθω αν έχει συμβεί σε καμιά σας κάτι παρόμοιο (καισαρική+διαβήτης).

 

Ευχαριστώ!

 

ειχα κ εγω. βεβαια μπηκα νωρις επειδη σπασανε τα νερα. η γιατρος μου προσπαθουσε για πολυ ωρα για φυσιολογικο κ μετα πηγαμε καισαρικη επειδη δεν ειχα διαστολη.τελικα ολα καλα,με μετρουσανε συνεχεια κ την αλλη μερα δεν ειχα τιποτα απο διαβητη.συνηθως το πανε για καισαρικη αλλα δεν ειναι κ απαραιτητο. οι αναμνησεις μου ειναι πολυ καλες κ συνηλθα αμεσως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Εχω 2 συνυφάδες που παρουσίασαν διαβήτη κύησης. Η μία γέννησε φυσιολογικά και η άλλη με καισαρική όχι όμως λόγω του διαβήτη αλλά επειδή είχε κάνει και το πρώτο της με καισαρική. Μήπως να το συζητούσατε ξανά με το γιατρό σου?

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να έχω και δεύτερες σκέψεις για το γιατρό μου... Θα γεννήσω στο "Μητέρα" και έχω ακούσει/διαβάσει πως είναι ολίγον βιομηχανία καισαρικών. Ο γιατρός μου είπε ούτε λίγο ούτε πολύ, πως κατά κανόνα (σύμφωνα με την σύγχρονη ιατρική) όταν στην εγκυμοσύνη υπάρχει διαβήτης τότε ΠΡΕΠΕΙ να γίνει καισαρική γιατί αλλιώς υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες αιφνίδιου θανάτου του μωρού.............:shock:

Link to comment
Share on other sites

ποσο ζαχαρο εχεις ειναι πολυ; και εγω ειχα και πηγα για φυσιολογικο αλλα τελικα εκανα καισαρικη για αλο λογο και γεννησα στο Ιασω που αυτο και αν ειναι μαγαζακι.

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα διαβήτη κύησης στον 7ο μήνα. Δε ρυθμιζόταν με διατροφή και χρειάστηκε να αρχίσω ινσουλίνη. Με το που ξεκίνησα λοιπον την ινσουλίνη, ο γυναικολόγος μου ξεκαθάρισε ότι πάμε για καισαρική την 38η εβδομάδα. Και η εξήγηση είναι η εξής: οι εγκυες με διαβήτη δεν επιτρέπεται να μείνουν νηστικές πάνω από 3 ωρες, έτσι ένας φυσιολογικός τοκετός -που συνήθως διαρκεί αρκετές ωρες- μπορεί να προκαλέσει κρίση υπογλυκαιμίας και στη μαμά και στο μωρό. Και εντάξει, στη μαμά μπορεί να το ελέγξουν οι γιατροί, στο μωρό όμως όχι. Εννοείται πως ρώτησα και άλλους γιατρούς (τον εμπιστευόμουν τον γυναικολόγο μου, αλλά ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά) και ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε τα ίδια μου είπε, ρισκάρεις να προκαλέσεις υπογλυκαιμία στο έμβρυο? Οχι βεβαια, ούτε για αστειο! Με το που γέννησα, μου τον έδειξαν και τον πήραν στη ΜΕΝΝ, έμεινε εκεί μια μέρα για παρακολούθηση (για την περίπτωση της υπογλυκαιμίας). Μου τον έφεραν μια μέρα μετά και θηλάσαμε κανονικά. Εγώ μέτραγα τιμές σακχάρου 4 φορές τη μέρα όπως και πριν, 1-2 βδομάδες μετά ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Στο εξάμηνο έκανα και καμπύλη σακχάρου και ήταν φυσιολογική. Α, ξεχασα να αναφέρω ότι σταμάτησα τις ινσουλίνες την προηγούμενη της γέννας.

Δεν είναι τίποτα η καισαρική, εντάξει, είναι χειρουργείο, αλλά θα σκέφτεσαι ότι το κάνεις για το καλό του μωρού σου. Ισα ίσα που πρεπει να είμαστε και ευτυχείς που με την προοδο στην ιατρική μας δίνεται και αυτή η δυνατότητα, ώστε να μη διακινδυνέψουμε ούτε τη δική μας υγεία, ούτε του μωρού μας! Μου είχε πει ο γιατρός μου ότι αν ο μικρός μου αποφάσιζε να βγει νωρίτερα και φαινόταν οτι θα πηγαίναμε για γρήγορη γέννα, ίσως τότε να συζητάγαμε για φυσιολογικό τοκετό.

Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη, εννοείται πως παω για καισαρική πάλι (μιας και είναι πολύ κοντά χρονικά με την πρωτη) και παρακολουθώ το σάκχαρο, για την ώρα δεν έχω αρχίσει ινσουλίνη (είμαι στον 6ο), είδωμεν!

 

Με το καλό και μη σε ανησυχεί τιποτα!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zouzounel, ουφφφφφφφφφ ξαλάφρωσα!!!! Τελικά τα ίδια μου είπε κι εμένα, όπως τα περιγράφεις. Κι εγώ κάνω καθημερινά 9 μονάδες ινσουλίνης...

Φυσικά και δεν θα διακινδύνευα με τίποτα την υγεία του παιδιού μου, τόσα πέρασα άλλωστε μέχρι να φτάσω ως εδώ, αλλά ξέρεις... τόσα ακούγονται, τόσα λέγονται από'δω κι από'κει που δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ.

Link to comment
Share on other sites

sevoula σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! :)

 

my_beba υποθέτω ότι τώρα ξεκίνησες ινσουλίνη? επειδή οι 9 μονάδες είναι λίγες... εγώ στα τελευταία ξεπέρναγα τις 100 ημερησίως... χωρίς να θελω να σε αγχώσω βέβαια, εξάλλου δεν εχει σημασία πόσες μονάδες κάνεις, αφού ξεκινήσεις δεν εχει γυρισμό. Ειναι για λίγο και είναι για καλό, αυτό έλεγα κι εγώ στον εαυτό μου για παρηγοριά! :)

Κι εγώ είχα αμφιβολίες για την καισαρική. Επαθα όμως 2-3 φορές υπογλυκαιμικό σοκ στον 8ο μήνα και τρελλάθηκα, ούτε στον εχθρό μου δεν εύχομαι κάτι τέτοιο... κι ετσι προκειμένου να μη συμβεί κάτι τέτοιο στο μωρό μου, αποφάσισα την καισαρική με τα χίλια, που λένε! Μπήκα στο χειρουργείο 10 το πρωί, με ετοιμασαν, χαζογελάγαμε, ηρθε ο γυναικολόγος κατά τις 11 και κάτι, ξεκινησε τη διαδικασία και 11:45 ήρθε ο μικρούλης μου στον κόσμο. Θηλασε για 14 μήνες σχεδόν (ούτε με τον θηλασμό θα εχεις πρόβλημα, θεληση,υπομονή και επιμονή να εχεις μόνο). Δεν εμφάνισε κανένα προβλημα μετά τη γέννα, προληπτικά και μόνο τον κρατήσανε στη ΜΕΝΝ. Όλα καλά θα πάνε, να σκεφτεσαι θετικά... και θα δεις, μετά δε θα θυμάσαι τίποτα απ' όλα αυτά!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες,

 

My_beba και εγώ γέννησα στο Μητέρα με καισαρική λόγω υποτιθέμενου διαβήτη κύησης!!! Ζάχαρο νηστείας είχα από 95 - 102 και μία ώρα μετά το φαγητό (ακόμα και παγωτό!!) δεν ξεπέρναγα ποτέ το 85!!!! Ο γιατρός μου επέμενε ότι το 100 ήταν πολύ (!!!) για έγκυος και μου είχαν δώσει στον 7ο μήνα να κάνω το βράδυ κάποια ινσουλίνη για να πέσει το πρωινό ζάχαρο. Το οποίο δεν έπεφτε και αναγκαζόμουνα να αυξάνω τις μονάδες το βράδυ, χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα. Το πρωί ξύπναγα με ζάχαρο μεταξύ 95-100. Και γι'αυτό το λόγο με ξεγέννησαν στις 38 εβδομάδες και 3 ημέρες με καισαρική. Το μόνο σίγουρο στην καισαρική είναι ότι το μωρό δεν ταλαιπωρείται ΚΑΘΟΛΟΥ. Βγαίνει με μία φράπα αζάρωτη. Οι πόνοι όμως της καισαρικής που είναι επέμβαση δεν συγκρίνονται με αυτούς του φυσιολογικού τοκετού. Έβλεπα άλλες κοπέλες που είχαν γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό, να πετάνε 1 ώρα μετά τη γέννα και εγώ κατάφερα να κάνω κάποια βήματα υποβασταζόμενη την επόμενη μέρα.

 

Ποιός είναι ο γιατρός σου στο μητέρα?

 

Η αλήθεια είναι επίσης, ότι προκειμένου να αποφύγουν τα όποια προβλήματα μπορεί να έχει ένας φυσιολογικός τοκετός, προτιμούν την καισαρική, για ασφάλεια. Άσε που δεν τους ξυπνάς την νύχτα!!!

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Μairoula F ο δικός μου ενδοκρινολόγος μου έλεγε οτι το σάκχαρο νηστείας πρέπει να ειναι κάτω από 90. Επίσης το ότι μετά το φαγητό είχες χαμηλές τιμές, πάλι δεν είναι καλό, δείχνει δυσλειτουργία του παγκρεατος. Δεν είναι μόνο οι υψηλές τιμές επικίνδυνες, αλλά και οι πολύ χαμηλές! Επίσης κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, εγώ με την καισαρική καθόμουν οκλαδον πανω στο κρεββατι και θηλαζα το μωρό και οι διπλανές κοπέλες που είχαν γεννήσει με καισαρική μετα δυσκολίας καθόντουσαν στο κρεββατι. Εγω προσωπικά είχα πολύ καλή ανάρρωση, μόνο τη δεύτερη μερα που μου εβγαλαν την επισκληρίδιο ποναγα λίγο, αλλα δεν ήθελα να παρω παυσίπονα, για να μην επιβαρύνω το μωρό που θηλαζε.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια κατ'αρχην καλη λευτερια στις εγκυους!!

zouzounel μου φαινονται παρα πολυ σωστα ολα αυτα που λες, ομως ηθελα να επισημανω πως και η αδερφη μου ειχε διαβητη και εκανε και ινσουλινη καθημερινα, ομως γεννησε με φυσιολογικο τοκετο, και γεννουσε και 17 ωρες!! Τωρα τι παρακολουθηση της εκαναν ακριβως δεν ξερω μιας και δεν ημουν μεσα, ομως γεννησε χωρις προβληματα!

eNortjKzUjI0NDEzM1SyBlwwFXMC0A,,17.png

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τον διαβητη δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν ξερω αν πραγματικα ειναι αναγκαια η καισαρικη....εγω εκανα καισαρικη γιατι ηταν αναποδα το μωρο....σιγουρα θα προτιμουσα φυσιολογικο τοκετο γιατι πιστευω ειναι μοναδικη εμπειρια και συνερχεσαι πιο γρηγορα....

η καισαρικη ειναι απλως μια επεμβαση...δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι ειναι πολυ συνηθης πλεον...αν μπορεις να την αποφυγεις καλως αλλιως δεν πειραζει σημασια εχει να ειναι καλα το μωρο σου και φυσικα εσυ!!!

φιλακια και με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλιτσα!!

Link to comment
Share on other sites

My_beba ο γιατρός μου λέγεται Βασίλης Αναστασίου.

 

zouzounel, έτυχε πέρυσι στις διακοπές μας, στο ξενοδοχείο που μέναμε, να γνωριστούμε με κάποιον γυναικολόγο με ειδίκευση στο διαβήτη κύησης (άρτι αφιχθείς από το Λονδίνο). Όταν του είπα την ιστορία με την καισαρική μου και τον διαβήτη μου, μου είπε ότι περισσότερη ζημιά μπορεί να κάνει στο έμβρυο μια υπογλυκαιμία που μπορεί να πάθει η μαμά από την ινσουλίνη, παρά να έχεις ζάχαρο 120! Η αλήθεια είναι ότι πια δεν ξέρω ποιον και τι να πιστεψω. Αλλά όση έρευνα και εάν έκανα, οι περισσότερες απαντήσεις που έπαιρνα ήταν ότι το ζάχαρο νηστείας maximum μέχρι 105 εάν ήταν δεν είναι πρόβλημα. Και για να μην τρελαθούμε τελείως, το 90 με το 105 είναι το 1/2 μίας μονάδας γρήγορης ινσουλίνης.

 

Το 85 και 90 που είχα μία ώρα μετά το φαγητό παρέμενε το ίδιο και στις 2 και στις 3 ώρες (είχα πάθει ψύχωση και μετριώμουνα κάθε τρεις και μία!)... Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε ήταν υπερευχαριστημένος με τις μετρήσεις μου, τις οποίες κατέγραφα αναλυτικά καθώς το τι και πόσο έτρωγα.

 

Το πρόβλημά τους ήταν το πρωινό! Που για μένα ήταν ο πιο χαζός λόγος. Εμένα δυστυχώς με ταλαιπώρησε η καισαρική. Πόναγα για κανά μήνα. Όταν θήλαζα τη μικρή με κλότσαγε (καταλάθος) στην τομή και με έσφαζε.

 

Τέλος πάντων, η ουσία όπως λες και εσύ zouzounel είναι ότι το μωρό είναι καλά, και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δεν θυμάσαι τίποτα.

 

Να έχεις καλή γέννα.

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια έχουν πολύ ενδιαφέρον οι απόψεις σας και οι εμπειρίες σας!

 

Diamonds πραγματικά μου κάνει εντύπωση που την αδελφή σου την περίμεναν τόσες ωρες να γεννήσει. Ηταν νηστική και τις 17 ωρες υποθέτω. Δεν ένιωθε άσχημα? Εννοώ βεβαια μέχρι να αρχίσουν οι πόνοι, γιατί φαντάζομαι από εκει και μετά δε θα νιώθεις και τίποτε άλλο!

 

Mairoula F λογικα μου ακούγονται αυτά που σου είπε ο γυναικολόγος. Εγώ είχα μετρήσεις από 0,33 έως 250. Οπως καταλαβαίνεις σε αυτές τις τιμές (των άκρων φυσικά!) αισθανόμουν χάλια, αλλά πολύ πολύ χειρότερη ήταν η υπογλυκαιμία, αφού είπα κάποια στιγμή γεια σας, καλά περάσαμε, φεύγω σας αφήνω, χάλια σου λέω! Πάντως το πρωινό κι εμενα ήταν παντα ψηλά και αυτό αγωνιούσε ο ενδοκρινολόγος μου να κατεβάσει.

 

Πάντως επειδή το έψαξα το θέμα, ακόμα και 1 περίπτωση στο 1.000.000 να υπήρχε να πάθει το μωρό μου υπογλυκαιμία κατά τη διάρκεια ΦΤ, δε θα το έπαιζα με τίποτα. Δε μετάνιωσα ούτε στιγμή για την καισαρική, θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη επιλογή για το μπεμπάκι!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel την πηρα τηλ να μου τα πει πιο αναλυτικα μην τυχων και πω καμια βλακεια.

Λεει ο γιατρος της ειπε οτι λογο διαβητη δεν θα την αφησει να περασει την ημερωμηνια της, ειτε με πονους ειτε με καισαρικη. Απο τη στιγμη που της εβαλαν ορο και ξεκινησαν οι πονοι μετρανε 17 ωρες. Εφ'οσον υπηρχε βελτιωση, εστω κ μικρη, αποφευγανε λεει την καισαρικη. Ο γιατρος της ειπε κοροιδευτικα "οσο βλεπουμε βελτιωση θα σ'αφησω και τρεις μερες να γεννας!!"

Λεει δεν πεινουσε καθολου, ειχε βεβαια και το μυαλο της αλλου, αλλα επινε νερο οσο ηθελε οταν διψουσε, ειχε πιει και λιγο χυμο λεει... Ζαχαρο ελεγξαν πριν της βαλουν τον ορο και δεν θυμαται να ξενα ελεγξανε επιπεδα, μονο αφου γεννησε, και τοτε ειχε υπογλυκαιμια! Το παιδι εμεινε 24 ωρες υπο παρακολουθηση στο ΜΕΝΝ. Δεν ειχε κανενα προβλημα. Μετα το 24ωρο θυλασε (τον θυλασε πρωτη φορα αμεσως μετα τη γεννα).

 

edit: το οτι σου κανει εντυπωση που την περιμεναν τοσες ωρες να γεννησει, να σου πω οτι ο ιδιος γιατρος με αφησε εμενα να φτασω 41+1 εβδομαδες... ειμαι πραγματικα ευγνομων, με τοσο και τοσα που ακουω....

eNortjKzUjI0NDEzM1SyBlwwFXMC0A,,17.png

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 31η εβδομάδα εγκυμοσύνης και ο γιατρός μου που με είδε προχτες μου είπε πως πιθανότατα θα κάνω καισαρική γιατί εδώ και 3 μήνες έχω αναπτύξει διαβήτη κύησης.

 

λοιπόν: όταν κάποιος έχει διαβήτη του προτείνεται η καισαρική, χωρίς βέβαια να είναι απόλυτη ένδειξη, στον ένατο αν το μωρό έχει πάρει πολύ βάρος (> 4 κιλά), για να αποφευχθούν επιπλοκές όπως η δυστοκία όμων

θεωρώ πολύ βιαστικό από πλευράς γιατρού σου που σου πρότεινε καισαρική τόσο νωρίς

 

η πρόταση μου είναι να αλάξεις γιατρό και να πας σε κάποιον φιλικότερο στο φυσιολογικό τοκετό

η καισαρική τομή είναι χειρουργείο και έχει επιπλοκές, πρέπει να επιλέγεται προσεχτικά και με σύνεση

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν: όταν κάποιος έχει διαβήτη του προτείνεται η καισαρική, χωρίς βέβαια να είναι απόλυτη ένδειξη, στον ένατο αν το μωρό έχει πάρει πολύ βάρος (> 4 κιλά), για να αποφευχθούν επιπλοκές όπως η δυστοκία όμων

θεωρώ πολύ βιαστικό από πλευράς γιατρού σου που σου πρότεινε καισαρική τόσο νωρίς

 

η πρόταση μου είναι να αλάξεις γιατρό και να πας σε κάποιον φιλικότερο στο φυσιολογικό τοκετό

η καισαρική τομή είναι χειρουργείο και έχει επιπλοκές, πρέπει να επιλέγεται προσεχτικά και με σύνεση

 

O διαβήτης κύησης δεν είναι να τον παίρνεις στα χαλαρά. Εγκυμονεί ΠΟΛΛΟΥΣ κινδύνους για το μωρό και για εσένα. Μέχρι και ενδομήτριο θάνατο μπορεί να προκαλέσει αν δεν προσέχεις. ΓΙ΄ΑΥΤΟ και προτείνεται η καισαρική. Δεν ξέρεις την ώρα του φυσιολογικού τοκετού με το στρες πόσο μπορεί να σου ανέβει. Ούτε πόσο μπορεί να σου πέσει επίσης. Έχω πάθει κι εγώ υπογλυκαιμία και μπορώ να σας πω ότι είναι το χειρότερο πράγμα που είχα ποτέ. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου!

Εγώ είχα διαβήτη από τον 3ο μήνα, έκανα διατροφή, ενέσεις ινσουλίνης από τον 5ο μήνα και γέννησα με καισαρική την 38η εβδομάδα. Είναι χειρουργείο, αλλά με τίποτα δεν θα διακινδύνευα τη ζωή του μωρού μου και τη δική μου.

Γι'αυτό μην προτείνετε στην κοπέλα λύσεις του τύπου "άλλαξε γιατρό" , γιατί αυτοί σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρουν, και έχουν δει πράγματα που δεν μας λένε για να μην μας φοβήσουν.

Να σημειώσω ότι η μπέμπα μου γεννήθηκε 3000 γρ. και εγώ είχα πάρει μετά βίας 6 κιλά.

Δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή που έκανα καισαρική με επισκληρίδιο, και τώρα έτσι θα πάω (να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος).

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ TITIS ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΔΙΑΒΗΤΗ. ΕΙΧΑ ΕΜΕΠΙΡΙΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΜΥ ΒΕΒΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!

PQ4ip3.png

 

KpVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...