Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΑΝ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

ΨΑΧΝΩ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΝ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΗ ΓΙΑΝΝΗ

 

Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ "ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ"

 

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα τον βρεφονηπιακό σταθμό "Aggalitsa" στην Ν.Κρήνη? Θα ήθελα να μου πείτε τις εντυπώσεις σας

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση!

 

Πήρα τηλ και θα κλείσω ραντεβού . Ακούγεται ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω εαν θα βολέψει, επειδή θα ξεκινήσουμε μέσα στην σεζον και έχουν κλειστεί όλα τα δρομολόγια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ το ψάχνω, έχω στη γειτονιά μου τον νηπιακό σταθμό ΑΡΓΩ αλλα΄δεν πρόκειτε να την δεχτούν του χρόνου παρά μόνο το 2011! Εκείνοι μου το σύστησαν, εχω μια θεια μου που δουλεύει στο ΑΡΓΩ και μου ειπε ότι οσα βρέφη έρχονται από εκει μιλάνε μόνο με τα καλύτερα λόγια. Δεν τον έχω τσεκάρει να σου πω αλλά έτσι μου ειπαν. Ελπίζω να σε βολέψουν!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Στον σταθμό Αγκαλίτσα είχα πάει όταν έψαχνα βρεφονηπιακό για τον γιο μου. Δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση, γιατί το προσωπικό ήταν δύο άτομα. Η διευθύντρια και μία κοπέλα για βοηθός. Οι κοπέλες είχαν πολύ καλή διάθεση, αλλά δεν βοηθάνε καθόλου οι εγκαταστάσεις. Βέβαια αυτό πριν από δυόμιση χρόνια. Οι εγκαταστάσεις πιστεύω δεν κάνουν για βρεφονηπιακό σταθμό.Το χειρότερο όμως είναι η αυλή. Ένα κομμάτι πεζοδρόμιο 5Χ5 περιφραγμένο. Ξέρω πως οι εγκαταστάσεις δεν έχουν αλλάξει γιατί περνάω από κει συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Ο σταθμός Αργώ είναι της Μέριμνας Ποντίων Κυριών και παίρνει παιδάκια μετά από κλήρωση.Εχω ακούσει τα καλύτερα γι αυτόν εκτός από ένα. Τα παιδιά πρίν το προνήπιο, δέν πρέπει να μαθαίνουν γιατί θα πηγαίνουν πολλά χρόνια σχολείο και θα βαρεθούν. Έτσι τα παιδάκια όλη μέρα παίζουν και δεν μαθαίνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Βασιλική.

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Σχετικά με τον αριθμό των ατόμων δεν άλλαξε κάτι .. Ειναι 2 βοηθοί και η διευθύντρια. Απορώ και έγω πως μπορεί ένα άτομο να κοιτάει-προσέχει-ταίζει -αλλάζει 10 ή 12 βρέφη!! Πέρασα και έγω εχθές από έξω και δεν μου έκανε "κλικ" . Εχεις δίκαιο για την παιδική χαρά! Εχω σήμερα ραντεβού για να το δω πως είναι και από μέσα!!

 

Εχεις ακούσει τον βρεφονηπιακό σταθμό ΜΗΤΕΡΑ?

 

Σχετικά με την αναφορά σου στον σταθμό Αργώ, δεν κατάλαβα τι εννοείς. Τι μαθαίνουν στα προνήπια? Να γράφουν και να διαβάζουν?

 

Εσύ τελικά που τον έστειλες?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τον σταθμό Μητέρα δεν τον έχω ακούσει. Όσο για τον Άργώ, έχω ακούσει τα καλύτερα. Μακάρι να μπορούσα να τον στείλω κι εγώ, αλλά γίνεται κλήρωση. Αυτό που μου είπε μία μαμά που στέλνει εκεί το κοριτσάκι της, είναι ότι τα μικρά παιδιά, όχι τα προνήπια, τα πιο μικρά, όλη την ημέρα παίζουν, και δεν μαθαίνουν τίποτα, γιατί αυτή η ηλικία, είναι για παιχνίδι, μια και θα πηγαίνουν πολλά χρόνια σχολείο, και θα βαρεθούν, αν αρχίσουν να μαθαίνουν από τώρα. Έγώ τον δικό μου τον πάω στο Μπλέ Μπαλόνι στην Θέρμη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση !

Ο σταθμός Μπλε μπαλόνι είναι στην Δροσιά Θέρμης? Εχει σχολικό λεωφορείο? Γνωρίζεις εαν δέχονται προνήπια (2,5 χρονών) ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kατάλαβα ποιος σταθμός είναι. Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια .....

 

Αυτο που με προβληματίζει είναι η διαδρομή! Επειδή είναι σχετικά μικρή η κόρη μου νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο να έβρισκα κάτι κοντά. Δηλ. να μην την ταλαιπωρω με την απόσταση!

Αλλά σκέφτομαι να την πάω εκει του χρόνου, γιατι είναι κοντά στη δουλειά μου!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι νομίζω θα έχω πρόβλημα..γιατι ειμαι κολλημένη..

δεν εμπιστεύομαι έυκολα κανέναν άλλο περαν εμόυ και του αντρούλη μου να την πηγαινοφέρνει με αμάξι...το έχω φόβο μεγάλο!

Ξέρω είμαι κολλημένη...

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου kalamaraki ... αυτό είναι το καλύτερο αλλά οταν ο συζυγος κάνει πολλά ταξίδια και δεν έχει ωράριο δυστυχώς δεν έχεις άλλη επιλογή !

Link to comment
Share on other sites

για αυτο το είπα...για μένα

είμαι κολλημενη εγώ! Δεν κρίνω καμμιά κοπέλλα πραγματικά

Η καθεμία κανει ότι μπορεί καλύτερο!

αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπορεί και εγώ αργοτερα να αναγκαστώ να κάνω κα΄τι...

 

Link to comment
Share on other sites

Vasiliki,

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου σχετικά με τον βρεφονηπιακό σταθμό Aggalitsa.. το διαπίστωσα και εγω μετα από συνάντηση που ειχα μαζι τους.

Kalamaraki

Oντως ο βρεφονηπιακός σταθμός ΜΗΤΕΡΑ ειναι καλός . Εχει εμπειρο προσωπικο 9 ατομων και οι εγκαταστασεις του ειναι καλές. Ευχαριστω που με ενημερωσες.

Θα κλείσω ραντεβου και στο ΜΠΛΕ ΜΠΑΛΟΝΙ για να το δω απο κοντά. Στο site φαινεται πολυ ωραιο.

Τον βρεφονηπιακο σταθμο ΡΕΒΥΘΟΥΛΗ τον γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή Ballerina, γνωρίζω το baby college αφού έστελνα την κόρη μου πέρσι. εμεινα αρκετά ευχαριστημένη.

Πλεονεκτήματα:Την μικρή την έφερναν πεντακάθαρη κάθε μέρα, δεν μου χτύπησε καθόλου παρόλο που είναι πάρα πολύ ζωηρή- δηλαδή την πρόσεχαν πολύ, οι εγκαταστάσεις είναι υπέροχες, πάρα πολλά σχολικά και επιλογές δρομολογίων. Μπορώ να σου πω ειλικρινά ότι δεν είχα ιδιαίτερα παράπονα . Τα μόνα μειονεκτήματα που μπορώ να σκεφτώ είναι τα πολλά παιδάκια που γενικά έχει τo baby college-Τρία τμήματα ήταν τα συνομήλικα της κόρης μου από 20 παιδάκια το καθένα. Και επίσης οι δασκάλες είναι νέες και ίσως λίγο άπειρες. (βέβαια αυτό συμβαίνει στα περισσότερα ιδιωτικά)

Δεν θα την άλλαζα σχολείο αλλά ήθελα να συνεχίσει σε αγγλόφωνο για αυτό και φύγαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα.

 

Κορίτσια δεν συμφωνώ με τις εντυπώσεις που πήρατε από τον παιδικό σταθμό Αγκαλίτσα. Κατά τη δική μου γνώμη αυτό που έχει σημασία για τους γονείς είναι οι παιδαγωγοί να φροντίζουν, να αγαπούν και να μαθαίνουν τρόπους συμπεριφοράς στο παιδί τους.

 

Και αυτό μπορώ να το εγγυηθώ για τον παιδικό σταθμό Αγκαλίτσα, γιατί είχα εκεί τα 2 από τα 3 παιδιά μου. Το προσωπικό είναι από έμπειρες κοπέλες που έχουν τουλάχιστον 6-15 χρόνια εμπειρία στη φροντίδα των παιδιών και είναι άριστα καταρτισμένες. Όχι κάποιες φοιτήτριες που τώρα ξεκινούν τη δουλειά τους (γιατί είναι φτηνές) όπως είναι στους περισσότερους σταθμούς.

 

Η αυλή (παιδκή χαρά) του σταθμού είναι ΠΙΣΩ και όχι μπροστά. Επίσης ενημερώθηκα από την Κοινωνική Πρόνοια ότι εκ του νόμου αντιστοιχούν maximum 10 παιδιά ανά παιδαγωγό, άρα σε ένα σταθμό 25 παιδιών τα 3 άτομα είναι ύπεραρκετα. Επίσης θα πω ότι έχω γνωρίσει τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ διευθύντρια που συμμετέχει ενεργά 8 ώρες στην επιμέλεια των παιδιών και στην καθοδήγηση των παιδαγωγών.

 

Το θέμα είναι ποια είναι τα κριτήρια του καθενός. Ο παιδικός σταθμός δεν είναι πάρκινγκ. Κάτι μαθαίνει το βρέφος και το παιδί εκεί μέσα. Αυτό πρέπει να ελέγξουμε. Αν θα υπάρχει αγάπη, φροντίδα και διαπαιδαγώγηση, και αν περνάει καλά το παιδί (νομίζω ότι όλοι μπορούμε να το καταλάβουμε από το χαμόγελό του όταν πάμε να το πάρουμε). Προσωπικά δεν με νοιάζει αν το παιχνίδι δεν είναι το τελευταίο που υπάρχει στην αγορά.

 

Αν ο χώρος είναι ασφαλής και υπάρχει αγάπη τότε ναι, μπορώ να εγγυηθώ έχω βρει το καλύτερο μέρος σε αυτό το σταθμό!!!!!!!!!!!!

:wink: Σαλματά Ευδοξία :-P
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...