Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aναζήτηση παιδικού σταθμού στην Πετρούπολη


Recommended Posts

Φίλοι γονείς γειά σας , νέος πατέρας , 11 μηνών αγοριού

Ισως γινω κουραστικος αλλα ειμαστε σε αναζητηση παιδικου στην Πετρουπολη ( αποκλειστικα ) για το καμαρι μας

Βρηκαμε αρκετα αρθρα εδω πολυ ενδιαφεροντα αλλα δυστυχως ημιτελη .

Μας προταθηκε ο παιδικος " Το κουκλόσπιτο" επι της οδου Κύπρου, μηπως εχει καποιος-α πληροφορίες , η΄ καποια αλλη προταση ;;;;

Σας ευχαριστουμε και ευχόμαστε καθε ευτυχια σε σας και στα βλασταρια σας .-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.εμενα ο μικρος μου πηγαινει στο baby planet.Ξεκινησε 13 μηνων και ειχα και εγω πολυ αγχος αλλατελικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη.Ο Κωνσταντινος προσαρμοστηκε ευκολα καιπλεον δεν εχω καμμια αμφιβολια πως περναει καλα.Η δασκαλα του βρεικου τμηματος ειναι πολυ καλη γιατι ειναι μικρουλα και εχει πολυ κεφι.Ειδα διαφορα αποτοτε που ηρθε γιατιδεν ηταν αποτην αρχη.Γενικα δεν εχω παραπονα και τους τσεκαρα αρκετες φορες.Το μονοτουαρνητικο ειναι οτι ειναι μικρο σαν χωρος αλλα δε μπορουμε να τα χουμε ολα......

 

καλη επιτυχια στην αναζητηση σουκαινα σου ζησει το μικρουλινι σου

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Εμείς πήγαμε τον μικρό μας στα Σαλιγκαράκια. Είναι σε κεντρικό σημείο, πίσω από το Δημαρχείο, πολύ κοντά στην Πετρουπόλεως. Οι χώροι είναι κάπως μικροί αλλά η αυλή του είναι αρκετά μεγάλη. Έχουν λίγα παιδιά ανά δασκάλα, φαγητό και σχολικό και η τιμή είναι αρκετά καλή συγκριτικά με άλλα που είδαμε. Ένα άλλο καλό είναι ότι έχει και Νηπιαγωγείο για όσους θέλουν να συνεχίσουν μετά τον παιδικό. Ελπίζω να σας βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

:confused:Αγαπητοί φίλοι,

 

Γεια σας σε όλους! Το κοριτσάκι μου είναι 3,5 ετών και θέλω να το γράψω σε παιδικό σταθμό το Σεπτέμβριο. Μένουμε στην Πετρούπολη Αττικής. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος ξέρει κάποιον καλό παιδικό σταθμό στην Πετρούπολη. Όταν λέω καλό σταθμό, εννοώ να προσέχουν τα παιδιά, να κάνουν δραστηριότητες (δηλ. να μην είναι μόνο χώρος φύλαξης), γιατί μετά θα πάει στο νηπιαγωγείο και καλό είναι να έχει μπει στο πνεύμα ότι παίζουμε και μαθαίνουμε με άλλα παιδιά. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Απεφυγε τις φιρμες σε αυτη την περιοχη και προτιμησε μικρους σε χωρο . Το βασικο ειναι να νοιωσει ασφαλης στην 1η εμπειρια κοινωνικοποιησης του.

 

Δες και εδω http://parents.org.gr/forum/archive/index.php/t-23098.html

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ, elenik. Θα πάω να δω το σταθμό της Κολέλη στο Ίλιον. Έχω επισκεφτεί τη Ροδοπαρέα στην Κηπούπολη. Η υπεύθυνη μού φάνηκε συμπαθητική, αλλά η κτηριακή εγκατάσταση, τα παιχνίδια που είχε για τα παιδιά και γενικότερα ό,τι μού είπε, μού φάνηκε ότι στην ουσία απευθύνεται ο συγκεκριμένος σταθμός σε μικρότερα παιδιά. Το δικό μου το Νοέμβριο θα κλείσει τα 4. Επίσης, επισκέφτηκα τη Λιλιπούπολη. Οι εγκαταστάσεις είναι πολύ καλές, αλλά αναρωτιέμαι, αν έχει και καλό προσωπικό με παιδαγωγική κατάρτιση. Ο όλος μου προβληματισμός είναι να μην πέσει το παιδί μου σε περιβάλλον παρκαρίσματος, αλλά να μάθει και κάτι, να του κινήσουμε την προσοχή. Δεν ξέρω πώς να ψάξω, δηλαδή να δίνω σημασία στις εγκαταστάσεις ή όχι, αφού ποτέ δεν μπορώ να ξέρω, αν θα πέσει σε καλή νηπιαγωγό. Ξέρεις κανείς κάτι γι'αυτούς τους σταθμούς ή άλλους;:confused:

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΜΗΝΩΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟ BABY PLANET. GIA NA EIMAI ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΗΜΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΡΟΔΟΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟ BABY PLANET. Η ΡΟΔΟΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΗ.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΥ ΤΑ ΧΩΡΙΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΖΑΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΜΕΣΑ ΛΙΓΟ ΑΔΕΟΙ, ΚΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ;

 

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΑ ΠΑΛΕΤΑ ΓΝΩΣΕΙΣ.

ΑΠΑΙΣΙΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ edit admin

 

edit admin (ΑΠΑΙΣΙΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ" δεν είναι λεπτομερής περιγραφή κάποιου συγκεκριμένου γεγονότος, και άρα δεν είναι ενημερωτικά - ίσα ίσα μπορεί να θεωρηθούν σύμφωνα με το νόμο, δυσφημιστικά. Η ονομασία του παιδικού σταθμού αφαιρέθηκε)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΦΙΡΜΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΘΑΜΠΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΣΑΠΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΘΩΕΣ ΨΥΧΕΣ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ edit adminΑΠΟ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΜΕ ΧΑΛΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ 2 ΤΣΟΥΛΗΘΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 360 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ + ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ+ΕΓΡΑΦΗ Κ.Τ.Λ.

 

edit admin ("δεν είναι λεπτομερής περιγραφή κάποιου συγκεκριμένου γεγονότος, και άρα δεν είναι ενημερωτικά - ίσα ίσα μπορεί να θεωρηθούν σύμφωνα με το νόμο, δυσφημιστικά. Η ονομασία του παιδικού σταθμού αφαιρέθηκε)

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έχω ένα αγοράκι που το Σεπτέμβρη κλείνει τα 3. Έχω τη δυνατότητα να το κρατήσω στο σπίτι και αυτή τη χρονιά αλλά φοβάμαι μήπως το "κρατάω πίσω" γενικότερα.Σε δημόσιο σταθμό έκανα αίτηση αλλά για δεύτερη φορά μείναμε εκτός.Απ'την άλλη,απ'ότι βλέπω και από τις εμπειριες σας, πολλά τα προβλήματα και στους ιδιωτικούς με κόστος και στις τσέπες και το σημαντικότερο στα παιδιά.Υπάρχει κάποια που συνεργάζεται με ιδιωτικό σε Ίλιον-Πετρούπολη και είναι ουσιαστικά ευχαριστημένη;Help!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Φούλα,

καλημέρα. Εγώ πήγα την μικρή μου φέτος πρώτη φορά παιδικό σταθμό (ήταν το Σεπτέμβρη 2,5 ετών). Ηταν ενα παιδί πολύ κολλημένο πάνω μου της έκανε πολύ καλό. Αρρώστησε λίγες φορές χωρίς ομως κάτι σοβαρό (συνάχι κ.λπ) Ο γιατρός μου είπε ότι της κάνει καλό. Ότι ηλικία και να το πας αυτά δεν τα γλυτώνεις την πρώτη χρονιά. Όσον αφορά τον παιδικό σταθμό την πήγα στον Παιχνίδια κι Ονειρα. Εκεί είχε πάει και η αδερφή μου τα τρία της παιδιά. Είναι ένας σταθμός που δεν σε εντυπωσιάζει από τις εγκαταστάσεις (όλοι μου έλεγαν μακριά από τις φίρμες) αλλά σαν άνθρωποι έμεινα πολύ μα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Πρόσεχαν τη μικρή, της έκοψαν το babylino, έμαθε πράγματα, κάνανε πολλές δραστηριότητες. Γενικά το παιδί γύριζε σπίτι ενθουσιάσμένη με το σχολείο και μου έλεγε τι κάνανε κάθε μέρα κι απ' ότι διαπίστωνα σε συνεργασία με τη δασκάλα αυτά που μου έλεγε ήταν αληθή κι όχι της φαντασίας της. Στην αρχή κάθε μήνα μας έδιναν το πρόγραμμα του μήνα (τι θα μάθουν). Από συζητήσεις με τη μικρή μέσω παιχνιδιού έβλεπα ότι όντως ότι έλεγαν το έκαναν. Δεν χάνεις τίποτα να πας να ρωτήσεις. Α Από τιμές είναι από τους πιο λογικούς στην περιοχή. Περιμένω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάτα,σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!Κι εγώ αποφεύγω τις φίρμες και τα πολυδιαφημισμένα και προτιμώ να κινηθώ με βάση συστάσεις κι εμπειρίες.Αυτός που λές,πού είναι;Μπορείς να μου δώσεις κάποιο τηλ;

Link to comment
Share on other sites

Ellimp

καλημέρα. Όπως ίσως θα έχεις δει εγώ την μικρή μου την πηγαίνω στο Παιχνίδια & Ονειρα στην Πετρούπολη. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Για το σταθμό που ρωτάς μου είχαν πει όλοι μακρυα ότι το προσωπικό & το φαγητό δεν είναι καλά. Η μικρή μου ήταν πολύ ευχαριστημένη από τον παιδικό τη χρονιά που πέρασε. Επαιξε με την ψυχή της, εκανε κατασκευές κι έμαθε διάφορα (να μετράει μέχρι το 20) για παράδειγμα. Στο λέω αυτό για να καταλάβεις ότι δεν είναι μόνο παιχνίδι αλλά μαθαίνουν κιόλας. Το φαγητό πολύ καλό. Δεν χάνεις τίποτα να τον επισκεφθείς. Σαν εγκαταστάσεις απλά αλλά καθαρά. Φέτος μάλιστα έκανε και κάποιες αλλαγές. Περιμένω νέα σου για το πως σου φάνηκε

Μάτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάτα το απόγευμα έχω ραντεβού στα φιλαράκια μας.στον δικό σου δεν πήγα ακόμη αλλά άκουσα πολύ καλά σχόλια και από 2 γνωστές μου.Είδα και κάποιους αλλους στο Ίλιον αλλά δεν με έπεισαν........

Link to comment
Share on other sites

Η edit admin δεν μου άρεσε γιατί μου φάνηκε ότι είναι μόνο για φύλαξη. Το δικό μου παιδί είναι 3,5 ετών και τα παιχνίδια που είχε ήταν μόνο για πολύ μικρά παιδιά. Επίσης επισκέφτηκα τα φιλαράκια, αλλά αισθάνθηκα ότι εκεί μπορεί να το προσέχουνε, αλλά δεν θα κάνει τίποτα, καμία δραστηριότητα. Απ' ό,τι καταλαβαίνω όλοι οι σταθμοί είναι πάνω κάτω το ίδιο, δηλαδή οι δραστηριότητες δεν κρατάνε πάνω από μια ώρα όλη τη μέρα. Επίσης, σχετικά με το φαγητό, όλοι λένε ότι μαγειρεύουν, ότι η κουζίνα είναι εκεί κοντά, αλλά κανένας δεν με έχει πάει να μου τη δείξει. Δεν ξέρω, αισθάνομαι ότι είμαι σε λαβύρινθο.

 

εedit admin('' γιατί μου φάνηκε ότι είναι μόνο για φύλαξη ''δεν είναι λεπτομερής περιγραφή κάποιου συγκεκριμένου γεγονότος, και άρα δεν είναι ενημερωτικά - ίσα ίσα μπορεί να θεωρηθούν σύμφωνα με το νόμο, δυσφημιστικά. Η ονομασία του παιδικού σταθμού αφαιρέθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι καταλαβαίνω όλοι οι σταθμοί είναι πάνω κάτω το ίδιο, δηλαδή οι δραστηριότητες δεν κρατάνε πάνω από μια ώρα όλη τη μέρα. Επίσης, σχετικά με το φαγητό, όλοι λένε ότι μαγειρεύουν, ότι η κουζίνα είναι εκεί κοντά, αλλά κανένας δεν με έχει πάει να μου τη δείξει. Δεν ξέρω, αισθάνομαι ότι είμαι σε λαβύρινθο.

 

Καλημερα και καλη δυναμη σε ολες οσες βρισκεστε στον "αγωνα" για την αναζητηση παιδικου.

Οσον αφορα στις δραστηριοτητες δεν ειναι απολυτως ετσι τα πραγματα γιατι η μικρη σου ειναι αρκετα μεγαλη (εννοω δεν ειναι βρεφακι) οποτε εχουν πραγματα να τους κανουν,.Οσες φορες ετυχε να βρεθω σε ωρες εργασιας στον παιδικο τα μεγαλυτερα παιδια παντα τα εβλεπα απασχολημενα με κατι συγκεκριμενο.Δεν σου εχουν πει τι κανουν ολη μερα όπου εχεις ρωτησει?

Επισης για την κουζινα ειναι πολυ σημαντικο και να τη δεις και να ειναι στον ιδιο χωρο με το σχολειο.Εκει που παει ο μικρος μου εκτος του οτι ειναι εκει εχει τυχει να τον παω πολυ πρωι και επεσα στην ωρα του μαγειρεματος και το μεσημερι που παω να τον παρω παντα ειναι τακτοποιημενη και καθαρη.Απλως απαγορευεται η εισοδος σε τριτους για λογους ασφαλειας.

Παντως μην απογοητευεστε.Στην περιοχη μας υπαρχουν αρκετοι παιδικοι και κυριως μικροι και οικογενειακοι και σιγουρα καπου θα βρειτε το ιδανικο (αν αυτο υπαρχει).

 

Κλαη επιτυχια και να χαιρεστε τα μωρακια σας

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ellimp

Καλημέρα. Συμφωνώ με την Οlga. Υπάρχουν πολλές δραστηριότητες για τα παιδάκια κι εκεί που πηγαίνω εγώ τη μικρή μου κάνουν πολλά πράγματα. Στο τέλος της χρονιάς μας στέλνουν πολλές κατασκευές και ζωγραφιές και διάφορα άλλα που έχουν κάνει όλη τη χρονιά. Μας ενημερώνουν κάθε μήνα τι θα κάνουν και με τι ακριβώς θα ασχοληθούν Οσο αφορά την κουζίνα είναι στο ίδιο κτίριο και μάλιστα φέτος την ανακαίνισαν πλήρως.

Εγώ πριν την ανακαίνιση που την είχα δει και ήταν μια χαρά οπότε φαντάζομαι τώρα θα είναι ακόμα καλύτερη

Κουράγιο και θα βρεις την λύση

Link to comment
Share on other sites

Ellimp,

Καλημέρα εγώ την πηγαίνω στον παιδικό ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ & ΟΝΕΙΡΑ στην Ελ. Βενιζέλου στην Πετρούπολη. Υπεύθυνη η Κα Κωνσταντίνα τηλ. 2105059534. Αμα πας περιμένω νέα σου για το πως σου φάνηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ellimp

Στο τέλος της χρονιάς μας στέλνουν πολλές κατασκευές και ζωγραφιές και διάφορα άλλα που έχουν κάνει όλη τη χρονιά.

 

το ιδιο εκαναν και στο δικο μας σταθμο και ως μια χαζομαμα που σεβεται τον εαυτο της συγκινηθηκα βλεποντας τις ζωγραφιες με τα δαχτυλα και τις μουτζουριτσες που τις ονομαζαν "ελευθερο σχεδιο"......λες και θα μπορουσε να ηταν συγκεκριμενο...χαχα και σκεφτομαι οτι αυτα τα εκανε μολις 1,5 ετων και αθα του τα δειξω οταν μεγαλωσει...

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...