Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταβέρνες ιδανικές για παιδιά;


Recommended Posts

Εδώ και δυο 24ωρα αναζητώ μια κλασική ταβέρνα (καλό και οικονομικό φαγητό) με κάποιο χώρο διαμορφωμένο για παιδιά (μια και θα έχουμε αρκετά μαζί μας αύριο). Διαπίστωσα ότι είναι λίγα τα μέρη που μπορείς να φας και να κουβεντιάσεις μια Κυριακή μεσημέρι, χωρίς τα παιδιά της παρέας να πλήξουν θανάσιμα:(. Σκέφτηκα λοιπόν να μαζέψουμε προτάσεις.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι εννοείς να έχουν κάποιον παιδότοπο μέσα ή έξω??

 

πέρα από κάποιες εξοχικές, με κούνιες, που πάλι τα κυνηγάς εγώ δεν ξέρω καμμιά..

 

εσύ βρήκες??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

http://www.mirsini.gr/index.php?id=1509

δοκιμάστε κι εδώ.

Πήγαμε πριν λίγες ημέρες με τον μικρό μεσημέρι.

Εχει παααρα πολύ χωρο για εξωτερικό παιχνίδι και παιδική χαρά!

παρόλο που ήταν μεσημέρι είχε σκιά,η παιδική χαρά ειναι αρκετα πιο κάτω και δεν μπορείς να βλεπεις τα παιδιά απο το τραπέζι μα ο χώρος κάτω απο τα δέντρα είναι αρκετός.

Το φαγητο μας άρεσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!πράσινος λόφος λέγεται και είναι στην Αργυρούπολη.

ειναι διπλα απο το σπιτι μου ειναι στιν αλιμο

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ Aλιμος ειναι εκεί ε; συγγνώμη.

ειναι ορια με αργυρουπολη καλα τα ειπες:o:o

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς να έχουν κάποιον παιδότοπο μέσα ή έξω??

 

πέρα από κάποιες εξοχικές, με κούνιες, που πάλι τα κυνηγάς εγώ δεν ξέρω καμμιά..

 

εσύ βρήκες??

 

Για τα πιο μεγάλα παιδάκια λίγες κούνιες (όχι σπασμένες) είναι μια απασχόληση πριν και μετά το φαγητό. Για τα πιο μικρά...... δεν έχει ελπίδα η δόλια η μάνα :lol::lol: ...

 

Βρήκα:

1. Ο γνωστός "ΤΕΛΗΣ"΄στην Πεντέλη

http://www.otelis.gr/

2. "Το στέκι του Ανδρέα" στα Σπάτα http://www.stekitouandrea.gr/

3. "Ο ανεμόμυλος" στη Ν. Ερυθραία

http://www.anemomylos.com/

4. Ο "Βλάχος" στην Πάρνηθα

5. Το "Funmily" στα Μελίσσια http://www.funmily.gr/ Παιδότοπος με φαγητό αλλά δεν είμαι σίγουρη αν τα παιδιά μένουν έξω το μεσημέρι (έχει και μέσα παιχνίδια) γιατί νομίζω τηρούν το ωράριο κοινής ησυχίας.

6. Πίσω από το σταθμό Αφιδνών... στα Κιούρκα.... έχω πάει μια φορά αλλά δεν θυμάμαι όνομα (αν κάποια ξέρει ας βοηθήσει)

Στις περισσότερες βέβαια είναι μέσα στον ήλιο οι κούνιες. Αλλά λίγο στο τραπέζι, λίγο στις κούνιες .... το παλεύεις αν δεν έχει καύσωνα. Στον "Ανεμόμυλο" νομίζω έχει σκιά και στο μικρό χώρο που διαθέτει για τα παιδιά. Στο "Στέκι του Ανδρέα" δεν ξέρω, στο "Βλάχο" έχει και ένα-δυο δεντράκια, στο Funmily επίσης, στον "Τέλη" δεν θυμάμαι, στο σταθμό Αφιδνών έχει πολύ ήλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ταβέρνα "ο Βασίλης" στη Νέα Μάκρη. Με παιδότοπο στον εσωτερικό χώρο.

Σούπερ φαγητό!

 

πού είναι αυτό καλέ???

δώσε πληροφορίες, τηλ, διεύθυνση κλπ...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη Κυριακή πήγαμε στην ταβέρνα 'ο Τέλης' στην Πεντέλη. Το φαγητό δεν μου άρεσε καθόλου! Οι πατάτες ήταν προτηγανισμένες γεγονός που για μένα λέει πολλά για ένα εστιατόριο. Βέβαια το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο αν και είναι τεράστιο. Η παιδική χαρά ήταν ωραία, ασφαλής και περιποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Και για εκτός Αθηνών:

Ταβέρνα Ποσειδωνία στα όρια του Δήμου Χαλκιδέων προς Δροσιά- Αγ. Μηνά (Οδός Αθ. Διάκου). Με πολύ χώρο έξω και εξωτερική παιδική χαρά. Το φαγητό όμως ...ανάλογα την ημέρα...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Ταβέρνα "ο Βασίλης" στη Νέα Μάκρη. Με παιδότοπο στον εσωτερικό χώρο.

Σούπερ φαγητό!

Πήγαμε χτες. ωραία ταβέρνα κ όντως καλό φαγητό.

μου φάνηκε ακριβό να σας πώ την αλήθεια, αλλά έχουμε να βγούμε σε ταβέρνα αρκετό καιρό.

δεν έχει καλό εξαερισμό στον εσωτερικό παιδότοπο, που κατά τα άλλα είναι όντως ασφαλής.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 months later...

Έχετε να προτεινετε κάποια ταβερνα/εστιατόριο στην Νεα Φιλαδέλφεια και γύρω περιοχές που να διαθέτει παιδικά καθισματάκια και να είναι σχετικά άνετο από άποψη χώρου?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συμφωνώ ότι πρέπει να επαναφέρουμε το θέμα. για μένα ιδανικός συνδυασμός είναι ταβέρνα α) με καλό και οικονομικό φαγητό β) να μην γίνεται πανικός ώστε να μην μπορείς να ακούσεις τον διπλανό σου, γ) να υπάρχει μεγάλος εξωτερικός χώρος (κήπος, πεζόδρομος, παραλία κ.α) που το παιδί μπορεί να κινηθεί άνετα και εσύ να το παρακολουθείς.

 

όταν δεν είχα παιδί, και έβγαινα με φίλους που είχαν παιδιά πηγαίναμε στο Τρίκυκλο στον Νέο Κόσμο. είναι μπροστά σε πεζόδρομο και για καλοκαίρι ήταν καλά. για χειμώνα δεν προτείνεται.

 

όσο ο καιρός το επιτρέπει μου είχαν προτείνει το ΕΔΕΜ στον Άλιμο νομίζω. δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το είχα στα υπόψην.

 

άλλες δοκιμασμένες προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι υπέρ στο οι συναντήσεις για φαγητό ανάμεσα σε φίλους να μη γίνονται απαραίτητα σε ταβέρνες, γιατί πόσο να κάτσεις στην ταβέρνα; Δύο ώρες; Τρεις ώρες;

 

Η λύση ταβέρνα με κούνιες είναι ημίμετρο για τα παιδιά... Εμείς περνάμε καλύτερα σε παιδότοπο που έχει και φαγητό.

 

Το αγαπημένο μου μέρος είναι το Balux στην παραλία της Γλυφάδας. Είναι χλιδάτη καφετέρια, με μουσική, αρκετά ακριβή. Έχει πολλά παιχνίδια πάνω στην άμμο, άλλα επι πληρωμή και αρκετά δωρεάν. ¨Εχει πιάτα ακριβά για καφετέρια, αλλά στην τελική είναι πιο φτηνά από κοψίδια! Όταν βλέπεις πόσο χρεώνουν το κλαμπ σάντουιτς πχ σου έρχεται να κλάψεις, αλλά πάλι όλοι χορταίνουν και ο λογαριασμός είναι πιο μικρός από ταβέρνα.

 

Επίσης το Kiddom προσφέρεται για μια χαλαρή μέρα, με βραχιολάκι παιδιών. Το μειονέκτημα είναι ότι το φαγητό του είναι εντελώς τζανκ φουντ. Το πιο υγιεινό του είναι το χαμπουρκερ και δεν είμαι σίγουρη αν το έχει και αυτό. Κατά τα άλλα έχει όλο τηγανιτά.

 

Το μειονέκτημα και στα δύο είναι ότι αν υπάρχουν πολλά μικρά παιδάκια στην παρέα, αρκετοί μεγάλοι θα πρέπει να κυνηγάνε γιατί ο χώρος των παιδιών είναι μεγάλος και δεν υπάρχει συνεχής οπτική επαφή. Το Kiddom είναι πιο απαιτητικό ως προς την επίβλεψη, γιατί έχει και κάτι θηριώδεις φουσκωτές τσουλήθρες, όπου προσωπικά δεν άφηνα χωρίς επίβλεψη ούτε τα πεντάχρονα. Αν όμως μαζευτουν 3 οικογένειες, όπως τότε που πήγαμε, ένας μεγάλος σηκώνεται εκ περιτροπής στο χαλαρό και συνολικά η παρέα περνάει καλά.

 

Αυτά τα μέρη είναι προς αποφυγή Κυριακές, ειδικά με ήλιο, αφενός γιατί ο ήλιος κουράζει και αφετέρου ο ήλιος είναι σύνθημα να μαζευτούν οι οικογένειες σε αυτά τα μέρη, να γίνεται χαμός και κανείς να μην περάσει ουσιαστικά καλά! Θέλει προσεκτική επιλογή της μέρας, καλύτερα Σάβββατο και όχι από τα πολύ δημοφιλή Σάββατα.

 

Άλλη καλή φάση είναι πικ νικ στα λιβάδια στο Τατόι, στα παλιά βουστάσια, αλλά ειναι πικνικ... Χρειάζεται να κουβαλάτε τα πάντα, αλλά αυτή ειναι η γοητεία αυτού του μέρους. Δεν έχει "αξιοποιηθεί" !!! Θέλει να πάρεις πληφορορίες, αλλά αν ξέρεις τι να περιμένεις και πού να πας είναι όνειρο για όλους, μεγάλους και μικρούς. Επίσης προς αποφυγή τις δημοφιλείς μέρες, γιατί υπάρχει θέμα με το παρκάρισμα. Καλύτερα μια μέρα όχι ζεστή, στην αρχή της άνοιξης, που το τοπίο είναι όλο απέραντο γρασίδι κοντό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις μεγάλες καφετέρειες είναι το χειρότερό μου. ίσως γιατί δεν επιλέγω τις σωστές μέρες που λέει η Αθηνά. όσες φορές έχω πάει, έχω συναντήσει πολύ κόσμο, φασαρία, και γενικά μια βαβούρα που μου αφήνει ένα κεφάλι καζάνι.

 

πάντως κατά την άποψη μου όταν παίρνεις παιδιά μαζί σου για φαγητό, πρέπει να φροντίζεις να πηγαίνεις κάπου που να υπάρχουν οι προϋποθέσεις να περάσουν και αυτά καλά. γιατί διαφορετικά δεν έχει νόημα να τα παίρνεις μαζί σου.

 

έχω φίλη που παίρνει την μικρή της στα μέρη που αυτή αγαπάει να πηγαίνει. και βλέπεις ένα μικρό καταπιεσμένο σε μια καρέκλα ενός trendy εστιατορίου να ασφυκτιά.

 

ίσως οι επιλογές να μην είναι πολλές. εγώ πάντως θα προσπαθήσω να θυμηθώ άλλα kids friendly μέρη, ώστε να φτιάξουμε μια λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...