Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερηχος-Αναπτυξιολογος-Θεσσαλονικη


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες.

Αντιμετωπιζω μερικα προβληματακια με τον μικρο μου, 2ετων κ 4μηνων.

Επιθετικοτητα, υπερκινητικοτητα, ελειψη προσοχης,ταντρουμς απο μηνων, πεισματα,ελειψη ομιλιας, πεταει πραγματα, χτυπαει....

Εχω κουραστει και εξαντληθει παρα πολυ και φυσικα ειμαι πολυ στεναχωριμενη ....

ειναι φορες που σκεφτομαι , μηπως ειμαι κακια μαμα ...και δεν εχω υπομονη???

 

η Επιστημονας ( Πεθερα, ναι ναι εχουμε και εμεις ! ) τοσο καιρο επιρεαζει τον αντρα μου ( μαμακιας , εχουμε και απο αυτο ) και φυσικα , δεν εχουμε παει εδω και τοσο καιρο! Αυτη την φορα ελπιζω να τον εχω πεισει .... αν δεν μας την χαλασει η επιστημονας .. παλι

 

η παιδιατρος μας συμβουλεψε να παμε σε αναπτυξιολογο η σε Ιατροπαιδαγωγικο κεντρο.

( Εχει ενα τετοιο στην Σταυρουπολη, υπαγεται στην ψυχιατρικη? μηπως , ειναι δυσκολη εμπειρεια , και το δει ο αντρας μου και κανει πισω?? ...

Εχετε αναλογη εμπειρια και μπορειτε να με συμβουλεψετε στην θεσσαλονικη τι υπαρχει?

 

Ακομα χρειαζομαι να κανω υπερηχο νεφρων στον μικρο. Γνωριζετε να μου προτεινετε?

 

Ευχαριστω πολυ, μιας και ειμαι απο επαρχια της βορειου ελλαδας.

 

 

ΥΓ. Εαν χρειαζεστε επιστημονικη αναλυση , κτλπ. πειτε μου διευθυνση να σας την στειλω την πεθερα, πως πως 2 παιδια εχει μεγαλωσει ξερει αυτη!!!

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε αναπτυξιολόγο πήγα την κορούλα μου μόλις πρις 15 ημέρες. Εγώ για σωματική ανάπτυξη βέβαια αλλά μου έκανε και όλα τα τέστ για την ψυχολογική και νοητική ανάπτυξη του παιδιού και παρατηρήσεις που μερικές δεν πήγαινε το μυαλό μου!!!! Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που μας αντιμετώπισε οικογενειακός. Τον βρήκα και εγώ μέσα από το φόρουμ. Λέγεται Σαμαράς Κωνσταντίνος έχει ιατρείο Βασιλέως Γεωργίου 7 νομίζω και το τηλέφωνό του το έχει γραμμένο ο άντρας μου στο κινητό του και δεν το ξέρω δυστυχώς απέξω (εγώ είμαι στη δουλειά) αλλά, στο λέει το 11888 και εγώ από εκεί το βρήκα. Είναι επίσης και στο ΑΧΕΠΑ το νοσοκομείο οπότε ίσως να μπορεί να σε κατευθύνει και για τον υπέρηχο νεφρών. Ελπίζω να σε βοήθησα :D. Ααααα και μην ακούτε τις "επιστήμονες" πεθερές και μαμάδες γιατί εμάς μας τρελάνανε και οι δύο πλευρές!!!!!! :mad:

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω μερικα προβληματακια με τον μικρο μου, 2ετων κ 4μηνων.

Επιθετικοτητα, υπερκινητικοτητα, ελειψη προσοχης,ταντρουμς απο μηνων, πεισματα,ελειψη ομιλιας, πεταει πραγματα, χτυπαει....

 

Αυτούς που ξέρω από Θεσ/νίκη δεν είναι αναπτυξιολόγοι, παρ' όλα αυτά στις γράφω μήπως και τις χρειαστείς. Θεωρούνται κορυφή στο είδος τους.

 

ΒΑΓΙΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (Παιδοψυχίατρος)

[email protected]

XAΛΚΕΩΝ 11, 54631 ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

6974890081

 

ΦΡΟΣΩ ΚAΛΥΒΑ (Παιδοψυχολόγος και καθηγήτρια Πανεπιστήμιου )

[email protected]

Φιλελλήνων 11, 54645 ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

6945587709

 

Τι είναι τάντρουμς;;

Link to comment
Share on other sites

Ταντρουμς, ειναι στα αγγλικα ....

Ειναι τα πεισματα , με κλαματα, που κυλιεται στο πατωμα -δρομο(εαν ειμαι εξω)-θυμος με πεισμα ! αθτο που εαν βαλει κατι στο κεφαλι του δεν μπορεις να τον κοντρολαρεις. Εχω λαλισει !!

 

το εχετε συναντησει αυτο με τα μικρα σας?

 

Ο Σαμαρας ειναι αναπτυξιολογος η παιδιατρος η παιδοψυχολογος?

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Στον Σαμαρα πηγε η κουμπαρα μου τον μικρο της ο οποιος ειναι πολυ βαρβαρος και υπερκινητικος και μια γνωστη επισης που ειχε προβλημα ζηλιας με τα μικρα της.Και οι 2 ειχαν θεαματικα αποτελεσματα και εμειναν πολυ ευχαριστημενες γενικοτερα και απο τις συμβουλες που τις εδωσε.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την εξήγηση.

Πάντως νομίζω σ ' αυτήν την ηλικία όλα τα παιδάκια κάπως έτσι είναι. Κάπου είχα δει για τα φοβερά δίχρονα. Έψαξα αλλά δεν το βρήκα.

Το μόνο που ίσως είναι κάπως ανησυχητικό είναι η έλλειψη ομιλίας. Εννοείς δεν μιλάει καθόλου ή λέει λεξούλες με το δικό του τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

η ομιλια μας, μεχρι προτινος η μονη λεξη ηταν μπαμπα ( για τα παντα , φαι κτλπ, )

τωρα λεει και μαμα ( παλι για ολα που θελει ).

Οταν παμε να του μιλησουμε να μαθουμε λεξουλες αντιδραει , σαν να μην θελει να μας ακουσει.

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια ,

για τις απαντησεις σας και τον χρονο σας.

 

Ειμαι λιγο μπερδεμενη σε τι ειδικοτητα να παω σαν πρωτη επισκεψη ( αναπτυξ, παιδοψυχιατρο, παιδοψυχολογο)

Αλλα θελω πολυ να την βρω την ακρη για τον μικρουλη μου.

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα εκλεισα ραντεβου με την ΒΑΓΙΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (Παιδοψυχίατρος), για τελη Αυγουστου.

 

MARIN , σε ευχαριστω πολυ που μου την συνεστησες.

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ισως απανταω αργα γιατι τωρα γραφτηκα στο φορουμ. Ιατροπαιδαγωγικο κεντρο θεσσαλονικης(ανηκει στο Παπανικολαου).Μαβιλλη 11.

περναει το παιδι απο εργοθεραπευτη , λογοθεραπευτη ,παιδοψυχολογο .Ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους ,οργανωμενοι και σου δινουν και βεαβαιωση ωστε αν χρειαστει να κανεις κατι πχ λογοθεραπεια να την καταθεσεις στον ασφαλιστικο φορεα. Και δεν πληρωνεις καθως ανηκει σε δημοσιο νοσοκομειο. τηλ ραντεβου 2310535537 , 8¨30-10¨30πμ. Υπαρχει και στο Παπαγεωργιου κατο αναλογο αλλα δεν γνωριζω λεπτομερειες καθως εμπειρια εχω μονο απο Παπανικολαου. Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Κλεισαμε ραντεβου για προωρα διδυμα στον Καρδαρα πριν ξεκινησουμε φυσιοθεραπειες λογω υπερτονιας και προωροτητας.Εχει κανεις αποψη επι του θεματος?Ο Καρδαρας ειναι αναπληρ.καθηγητης παιδιατρος αναπτυξιολογος και διευθυνει το αντιστοιχο τμημα στο Ιπποκρατειο θεσσαλονικης,φυσιοθεραπεια θα κανει η καλαιτζη τανια που συνεργαζεται μαζι του.Εχω χ...στει πανω μου με ολα αυτα.Ευχομαι μονο να αντιμετωπιζονται τα πραγματα...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...