Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα

κι εμεις depon το 1/2 του βαρους και algofren το 1/3

το algofren ειναι πιο ισχυρο.εγω δεν το δινω συχνα παρα μονο σε συνεχιζομενο και υψηλο πυρετο.

περαστικα!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


Aυτό είναι σίγουρο, ο κάθε ένας λέει τα δικά του. Η προηγούμενη παιδίατρος μου είχε συστήσει το algofren αντί του πονστάν και μάλιστα μου είπε ότι το πονστάν έχει καταργηθεί σε όλη την ευρώπη και μόνο στην ελλάδα συνεχίζει για ευνόητους οικονομικούς λόγους. Τώρα που αρρώστησε η μικρή και έλειπε η δική μου παιδίατρος, την πήγα σε μια άλλη η οποία μου είπε ότι το αλγκοφρέν δεν συστήνεται για εναλλακτική με το depon, να προτιμώ το πονστάν και το αλγκοφρέν μόνο σε υψηλό πυρετό γιατί και καλά παλιά ήταν αντι.. κάτι, δεν θυμάμαι την λέξη που μου είπε. Αντιρευματώδη, αντιφλεγμονώδη, δεν ξέρω. Αντε βγάλε άκρη τώρα τι πραγματικά ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επαναφέρω το θέμα για το algofren. Τέτοια ώρα δεν την παίρνω τηλ. την παιδίατρο, διαβάζω τις οδηγίες με τις δοσολογίες και δεν είναι ξεκάθαρες.

Εχει ημερήσια δόση σε mg ανά βάρος. Η αναγωγή που κάνω σε ml ανά δόση μου βγαίνει 6ml. Σωστό; Εγώ το θέλω για πυρετό, να το εναλλάξω με το ντεπόν.

Πριν λίγο καιρό για την μεγάλη μου είχε πει να δίνω 4ml αλλά δεν το είχα σημειώσει και δεν είμαι σίγουρη αν θυμάμαι σωστά. Το παιδί είναι 15 κιλά. Είναι λίγο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναφέρω το θέμα για το algofren. Τέτοια ώρα δεν την παίρνω τηλ. την παιδίατρο, διαβάζω τις οδηγίες με τις δοσολογίες και δεν είναι ξεκάθαρες.

Εχει ημερήσια δόση σε mg ανά βάρος. Η αναγωγή που κάνω σε ml ανά δόση μου βγαίνει 6ml. Σωστό; Εγώ το θέλω για πυρετό, να το εναλλάξω με το ντεπόν.

Πριν λίγο καιρό για την μεγάλη μου είχε πει να δίνω 4ml αλλά δεν το είχα σημειώσει και δεν είμαι σίγουρη αν θυμάμαι σωστά. Το παιδί είναι 15 κιλά. Είναι λίγο;

Εγώ ξέρω ότι πρεπε να δίνουμε το 1/3 του βάρους.Άρα στην περίπτωσή σου 5 ml

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι πρεπε να δίνουμε το 1/3 του βάρους.Άρα στην περίπτωσή σου 5 ml

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό έδωσα, είχα επίσης καταμπερδευτεί με τις παραπάνω απαντήσεις όπου αναφέρονται δύο εκδοχές (1/2 ή 1/3 του βάρους).

Τελικά διάβασα και αυτό: http://www.paidiatreio.com/#!-/c17u9 και έτσι έπραξα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό έδωσα, είχα επίσης καταμπερδευτεί με τις παραπάνω απαντήσεις όπου αναφέρονται δύο εκδοχές (1/2 ή 1/3 του βάρους).

Τελικά διάβασα και αυτό: http://www.paidiatreio.com/#!-/c17u9 και έτσι έπραξα.

 

Καλα αυτο το λινκ εμενα μου φαίνεται χαζομάρα απο την αρχή ως το τελος

Αν το παιδι εχει υψηλό πυρετό δεν δίνουμε περισσότερο iburprofen αλίμονο!! Απλα δίνουνε iburprofen και παρακεταμόλη μαζι μέχρι να πέσει ο πυρετός !! Μετα εναλλάξ!

Και εννοείται το ibuprofen δίνεται απο τους τρεις μηνες μονο 2,5 ml

 

Τουλαχιςτον αυτες ειναι οι οδηγίες εδω :wink:

 

Και εγω ξερω οτι δεν εξαρτάται απο το βάρος, το μάξιμουμ που μπορεις να δώσεις ειναι 5ml καθε οκτω ωρες οταν το παιδι ειναι πανω απο 6 μηνων, αλλιώς 2,5

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο το λινκ εμενα μου φαίνεται χαζομάρα απο την αρχή ως το τελος

Αν το παιδι εχει υψηλό πυρετό δεν δίνουμε περισσότερο iburprofen αλίμονο!! Απλα δίνουνε iburprofen και παρακεταμόλη μαζι μέχρι να πέσει ο πυρετός !! Μετα εναλλάξ!

Και εννοείται το ibuprofen δίνεται απο τους τρεις μηνες μονο 2,5 ml

 

Τουλαχιςτον αυτες ειναι οι οδηγίες εδω :wink:

 

Και εγω ξερω οτι δεν εξαρτάται απο το βάρος, το μάξιμουμ που μπορεις να δώσεις ειναι 5ml καθε οκτω ωρες οταν το παιδι ειναι πανω απο 6 μηνων, αλλιώς 2,5

 

Κι όμως γλυκιά μου, πριν μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε τα ίδια. 1/3 του βάρους του παιδιού είναι η δόση του algofren σε κανονικές περιπτώσεις και μπορείς να δώσεις το πολύ έως 1/2 του βάρους του (όπως και με το depon) 2 φορές την ημέρα όμως μόνο - εφόσον έχουμε πυρετό που οδεύει στο 40άρι.

 

Εναλάσσεται με το depon, δεν το δίνουμε ποτέ μαζί, :shock::shock::shock::shock::shock: τι χημεία είναι αυτή; εναλάσσεις ανά 6ωρο ή 4ωρο ή στα πολύ δυνατά περιστατικά ανά 3ωρο (όταν δηλαδή ο πυρετός την πρώτη ώρα του αντιπυρετικού δεν έχει πέσει καθόλου) και για 1 φορά εννοείται.

 

Επίσης γράφει και στις οδηγίες - δεν το ρώτησα αυτό (γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες, από 3 μηνών :shock: ) ότι επιτρέπεται από 6 μηνών και άνω. Μήπως λες άλλο φάρμακο ή μήπως εκεί κυκλοφορεί άλλη σύνθεση;

 

Τέλος πάντων, αυτά ισχύουν σε εμάς, ή μάλλον για εμάς, με την δική μας παιδίατρο. Δεν ξέρω τι κάνουν σε άλλες χώρες ή άλλοι παιδίατροι κορίτσια. Δεν παίρνω καμία στον λαιμό μου - καλύτερα να ρωτάμε τους παιδίατρους τελικα, πρέπει να φερόμαστε υπεύθυνα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως γλυκιά μου, πριν μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε τα ίδια. 1/3 του βάρους του παιδιού είναι η δόση του algofren σε κανονικές περιπτώσεις και μπορείς να δώσεις το πολύ έως 1/2 του βάρους του (όπως και με το depon) 2 φορές την ημέρα όμως μόνο - εφόσον έχουμε πυρετό που οδεύει στο 40άρι.

 

Εναλάσσεται με το depon, δεν το δίνουμε ποτέ μαζί, :shock::shock::shock::shock::shock: τι χημεία είναι αυτή; εναλάσσεις ανά 6ωρο ή 4ωρο ή στα πολύ δυνατά περιστατικά ανά 3ωρο (όταν δηλαδή ο πυρετός την πρώτη ώρα του αντιπυρετικού δεν έχει πέσει καθόλου) και για 1 φορά εννοείται.

 

Επίσης γράφει και στις οδηγίες - δεν το ρώτησα αυτό (γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες, από 3 μηνών :shock: ) ότι επιτρέπεται από 6 μηνών και άνω. Μήπως λες άλλο φάρμακο ή μήπως εκεί κυκλοφορεί άλλη σύνθεση;

 

Τέλος πάντων, αυτά ισχύουν σε εμάς, ή μάλλον για εμάς, με την δική μας παιδίατρο. Δεν ξέρω τι κάνουν σε άλλες χώρες ή άλλοι παιδίατροι κορίτσια. Δεν παίρνω καμία στον λαιμό μου - καλύτερα να ρωτάμε τους παιδίατρους τελικα, πρέπει να φερόμαστε υπεύθυνα.

 

Έλα ρε συ!! Το ιδιο φάρμακο λέμε!

Παντως σαν δοση δίνουν παρα πολυ στην ελλαδα αυτο το 1/2 του βάρους του μου φαίνεται βαρύ!!

Όντως εδω το δίνουν απο 3 μηνων αλλα χαμηλή δοση και μονο για επείγοντα

 

Ελπίζω να ειναι καλα τα μικρα :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' όσα έχω ακούσει, τα φάρμακα που στέλνονται στη χώρα μας είναι "ολίγον ληγμένα" να το πω; Ίσως γι' αυτό οι δόσεις είναι πιό τσιμπημένες εδώ στο "Ελλαδιστάν". Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα..εκείνα ας πούμε που στέλνουν στις αναπτυσσόμενες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα έχω ακούσει, τα φάρμακα που στέλνονται στη χώρα μας είναι "ολίγον ληγμένα" να το πω; Ίσως γι' αυτό οι δόσεις είναι πιό τσιμπημένες εδώ στο "Ελλαδιστάν". Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα..εκείνα ας πούμε που στέλνουν στις αναπτυσσόμενες χώρες.

 

Λες; Για αυτο δεν με πιάνει τιποτα και τα παίρνω δίπλα :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...