Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάθος σχέση παππού – εγγονού


MikeH

Recommended Posts

Μα κι εσύ να μαλώνεις τα παιδιά!! Τσκ τσκ τσκ :rolleyes:

 

Πάντως ένα δίκιο το έχουν. Κάποτε (πολύ γρήγορα) θα μεγαλώσουν και όλα αυτά θα μας λείπουν. Ας ελπίσουμε να μας κάνουν εγγόνια ώστε να βγάλουμε τα απωθημένα μας πάνω τους. Θέλεις να παίξεις με τις λάσπες; Παίξε. Θέλεις να κυλιστείς στα χώματα με το καινούριο σου πουκάμισο; Κυλίσου. Θέλεις σοκολάτα; Πάρε δύο. Και ένα πακέτο γαριδάκια. Χεχε :twisted:

 

Ναι με κάνει να έχω και τύψεις από πάνω...:lol: Παίρνουν φόρα και οι μικρές που της υποστηρίζει ο παππούς και με γράφουν τελείως.:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω: Γιατι μαμα τους εδωσες σοκολατες;

Γιαγια: Μου ζητησαν τα καημενα.

Εγω: Γιατι μαμα τους εδωσες πατατακια και αλατισμενα ποπ κορν;

Γιαγια: Μου ζητησαν τα καημενα.

Εγω: Αν σου ζητουσαν κρακ θα τους εδινες;

Γιαγια: Αν ειχα...:shock:

 

Τι λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω: Γιατι μαμα τους εδωσες σοκολατες;

Γιαγια: Μου ζητησαν τα καημενα.

Εγω: Γιατι μαμα τους εδωσες πατατακια και αλατισμενα ποπ κορν;

Γιαγια: Μου ζητησαν τα καημενα.

Εγω: Αν σου ζητουσαν κρακ θα τους εδινες;

Γιαγια: Αν ειχα...:shock:

 

Τι λεμε τωρα...

 

Ναι και άντε να τους εξηγήσεις γιατι πρεπει να κάνουν 3 δόντια εξαγωγή μετά απο τα γλυκά και δεν ειναι ούτε τεσσάρων!! :shock:

Εντάξει μωρε η γιαγιά ειναι happy τουλαχιςτον :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω: Αν σου ζητουσαν κρακ θα τους εδινες;

Γιαγια: Αν ειχα...

 

Τι λεμε τωρα...

Άτιμη οικονομική κρίση, άτιμη κοινωνία. Πού φτάσαμε, να σου ζητάει το εγγόνι κρακ και να μην έχεις να του δώσεις.

 

Θεά η γιαγιά, δεν το συζητώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sorry προσπαθώ να γράψω δυο μέρες τώρα και όλο κάτι τυχαίνει!!!

Εγώ δεν προλαβαίνω ούτε να γράψω και η γυναίκα μου ούτε να το διαβάσει!!

Γίνεται ένας χαμός σπίτι φαντάζομαι το καταλαβαίνετε, τρέχουμε τώρα και για τη βάπτιση του μικρού και άστα να πάνε!!!

 

Λοιπόν να σας ευχαριστήσω όλες και όλους για τις ιδέες και τις απαντήσεις σας, με έχετε ειλικρινά σκλαβώσει!

 

Κάτσαμε με τη σύζυγο και σκεφτήκαμε ότι σαν πρώτο βήμα πρέπει να κουλάρουμε γιατί αν και το θέμα είναι σοβαρό εμείς από την κούραση το κάναμε Γολγοθά (για να είμαι και στο πνεύμα των ημερών). Και Καλή Ανάσταση μια και το ανάφερα!

 

Έγιναν και 2 - 3 πολύ θετικά πράγματα και ανακουφιστήκαμε (ψυχολογικά) τις δυο τρείς τελευταίες μέρες, όπως το ότι έχουν αρχίσει ,οι γονείς μου, τα πρωινά να φεύγουν για δουλειές, γιατρούς κλπ και προχθές το απόγευμα είχαμε εμείς επίσκεψη σπίτι τη μέλλουσα Νονά του μικρού, το επόμενο απόγευμα είχαν οι γονείς μου επίσκεψη σπίτι τους οπότε δεν μπόρεσε να τον πάρει. Και σήμερα τους πήγαμε όλους μαζί εμείς το πρωί ίσα - ίσα για μια ωρίτσα. Έβγαλε βέβαια τις πιατάρες με τα γαριδάκια και τις σοκολάτες αλλά τα φάγαμε με τη γυναίκα μου τα περισσότερα!!!

 

@Deena, έχεις απόλυτο δίκιο, δεν πρέπει να τρελαινόμαστε και φάση είναι θα περάσει με τον ένα τρόπο ή τον άλλο!!

 

@AMD080911, Πάρα πολύ καλή ιδέα αν και είναι λίγο δύσκολο να εφαρμοστεί στην περίπτωση μου (για άλλους λόγους, μη μακρηγορώ), το συζήτησα με την παιδίατρο προχθές που πήγα το μωράκι για τα πρώτα εμβόλια και την είδα θετική...!!!

 

@AthinaP, Να σου πω αυτό για τους παππούδες και τη βόλτα που γράφεις, είναι λίγο από τα σοβαρά και λίγο από τα δευτερεύοντα, για να το πω διαφορετικά, μετά από αρκετές βόλτες που είχαν τα παιδιά με έναν ή περισσότερους παππούδες - γιαγιάδες αρχίσαμε να συνειδητοποιούμε ότι το ήθελαν πιο πολύ γι αυτούς τους ίδιους και όχι για να βγούνε τα παιδιά βόλτα. Κάπου στη μέση θα ήμουν ευχαριστημένος... Να τονίσω βέβαια ότι αν έλειπε ο μικρός (και νυν μεσαίος) θα ήταν πολύ καλύτερα για αυτούς!!!

Ο Νεότερος 2 μηνών!! Ο Μεσαίος 2 χρονών!! Ο Πρωτότοκος 3 χρονών!!

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΕΙΣ-ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ!

Αλλά θέλω και μια κόρη!!!

image.php?type=sigpic&userid=43205&dateline=1428960816

Link to comment
Share on other sites

Το υπέρμετρο δέσιμο δεν ξέρω γιατί σε χαλάει. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να βλέπει ο παππούς διαφορετικά το πρώτο εγγόνι, αφού τα συναισθήματα που έζησε με τη γέννησή του είναι μοναδικά. Και για το πρωτότοκο παιδί, που έχει φάει δύο απανωτές "σφαλιάρες" με τη γέννηση των αδερφιών του και έχει χάσει την πρωτοκαθεδρία και την απόλυτη αφοσίωση των δύο γονέων, επίσης είναι φυσιολογικό να αποζητά τη θαλπωρή και τη συντροφιά του παππού που τον κανακεύει και τον περιποιήται λες και είναι ακόμα το βασιλόπουλο που ήταν κάποτε. Από αυτή την άποψη δεν υπάρχει λάθος σχέση ανάμεσα στον παππού και τον εγγονό, ίσα ίσα που αυτή η σχέση, όπως την περιγράφεις, ίσως έχει και "θεραπευτικό χαρακτήρα" για τον πρωτότοκο γιο σου.

 

Η Πέππα και γενικά τα παιδικά προγράμματα δεν είναι "σαβουροτηλεόραση". Είναι προγράμματα που είναι φτιαγμένα ειδικά για μικρά παιδιά και σε γενικές γραμμές πολύ ευχάριστα και εκπαιδευτικά. Σαβουροτηλεόραση θα ήταν να βλέπουν ειδήσεις ή προγράμματα ενηλίκων. Βέβαια δεν είναι όλα τα παιδικά προγράμματα κατάλληλα για μικρά παιδάκια. Αν πιστεύεις πως βλέπουν παιδικά που είναι ακατάλληλα για την ηλικία του μικρού (π.χ. Χελωνονιντζάκια) αγόρασε μερικά DVD με προγράμματα που μπορεί να δει ο μικρός σου και πήγαινέ τα στο σπίτι του παππού. Ακόμα καλύτερα, παίξτε τα πρώτα στη δική σας τηλεόραση για να τα ζητάει και στην τηλεόραση του παππού. Τα μικρά μπορούν να είναι πολύ πειστικά όταν θέλουν κάτι ;)

 

Βεβαιώσουν ότι δεν βλέπουν ειδήσεις, διαφημίσεις και αστυνομικά. Είναι πολύ σημαντικό. Οι περισσότεροι παππούδες έχουν κόλλημα με τις ειδήσεις και αν ο δικό σας παππούς κάθεται και βλέπει Πέππα με τις ώρες, είναι αξιοθαύμαστος!!

 

Το να τρώει το παιδί γαριδάκια και σοκολάτες σαφώς δεν είναι καλό, αλλά εφόσον δεν τρώει τεράστιες ποσότητες και εφόσον όλη η άλλη διατροφή του είναι καλή, δε νομίζω πως είναι τόσο τραγικό. Μπορείς να περιορίσεις πόση σαβούρα τρώει με διάφορους τρόπους, όπως:

 

- να τον στέλνεις στον παππού λιγότερες ώρες (έτσι θα περιορίσεις και την τηλεόραση)

- να τον στέλνεις στον παππού διαφορετικές ώρες π.χ. μετά το φαγητό και όχι πριν, μόνο το απόγευμα και όχι το πρωί κλπ

- να τον στέλνεις στον παππού φαγωμένο

- να στέλνεις μαζί και το φαγητό του π.χ. αυγό ή φρούτα ή ο,τιδήποτε άλλο τρώει που του αρέσει ή υγιεινά σνακ (σπιτικό κέικ, κουλούρι)

 

 

Δεν είσαι ο μόνος του οποίου οι γονείς έπαθαν μετάλλαξη με την έλευση του πρώτου εγγονιού. Και φοβάμαι πως ούτε το καλό ούτε το άσχημο έχουν αποτέλεσμα. Το βασικό είναι να μανατζάρεις την κατάσταση και όχι να προσπαθήσεις να τη διορθώσεις με μπλα μπλα (δεν ιδρώνει το αυτί τους) ή φωνές και απειλές, οι οποίες πιθανό να τραυματίσουν το παιδί, πράγμα που δεν θέλεις να συμβεί σε καμία περίπτωση.

 

 

Δεν χαντακώνει το παιδί σου. Μην υπερβάλλεις. Αν διάβαζε κανείς τις τελευταίες δύο παράγραφους που έγραψες, θα νόμιζε πως ο παππούς έδινε στο παιδί ναρκωτικά ή προσπαθούσε να το μυήσει στην πορνεία!! Ο παππούς σας κάνει ό,τι κάνουν οι μισοί (και βάλε) παππούδες της Ελλάδας. Κατά πάσα πιθανότητα ούτε να το παίξει ξέρει, ούτε κουράγιο έχει να κυνηγάει ένα τρίχρονο μες το σπίτι. Οπότε ακολουθεί την εύκολη λύση, τηλεόραση και φαΐ. Νομίζω ότι δεν είναι τόσο κακό όσο το παρουσιάζεις, κι ας μην είναι αυτό που ιδανικά θα ήθελες για το παιδί σου.

 

Το σίγουρο είναι πως το παιδί οφελείται από αυτή τη σχέση σε ψυχολογικό και συναισθηματικό επίπεδο, και αυτό είναι εξίσου σημαντικό με την υγιεινή διατροφή και την αποφυγή της τηλεόρασης.

Συμφωνω απολυτα.

Δεν ξερω τι παθαινουμε οταν γινομαστε για πρωτη φορα γονεις ή ειμαστε μικρογονεις. Θεωρουμε οτι ολοι οι υπολοιποι κανουν λαθος και βαζουν σε κινδυνο το παιδι μας. Δεν επαε κανεις τιποτα τρωγοντας ενα γαριδακι ή μια σοκολατα ή βλεποντας παιδικα προγραμματα. Περισσοτερα θα παθουν αν δεν αφησουμε τα παιδια μας να αναπτυξουν σχεσεις με τους παππους, τα ξαδελφια κτλ κτλ. Γιατι να μην εχουν εικονες απο τον παππου ή την γιαγια? Γιατι ντε και καλα θα πρεπει ο παππους να τρεχει να πηδαει να κανει το ταρζαν με το παιδι και να μην καθισουν μαζι στον καναπε να δου ενα παιδικο, να γελασουν και να περασουν καλα? Τα παιδια μου που πλεον ειναι μεγαλα παιδια (στα 16 κ στα 12) χαιρονται ιδιαιτερα την σχεση τους με τον παππου και την γιαγια.. Κανουν διακοπες μαζι. Δεν καθησα να μυσμιρισω ποτε αν ο παππους εδωσε μια παραπανω σοκολατα στο παιδι ή αν ειδαν μια ωρα παραπανω τηλεοραση ή αν βγηκαν να πιουν καφε και επαιζαν τα παιδια πιο διπλα. Οι γονεις μου θεωρω οτι με μεγαλωσαν αρκετα σωστα. Εαν ηταν ικανοι ως γονεις γιατι να μην ειναι και σαν παππουδες? Γιατι να στερησω απο τα παιδια μου τις εικονες και τις μυρωδιες απο την ζωη τους με την γιαγια και τον παππου?

Link to comment
Share on other sites

MikeH στο ψευδωνυμο μου οι αριθμοι 08, 09, 11 ειναι οι χρονιες γεννησης των βλασταριων μου, οποτε καταλαβαινω τι γινεται στο σπιτι σας!!! Ολα θα περασουν, ολα θα βελτιωθουν με τον καιρο. Οσο τα παιδια μεγαλωνουν, καταλαβαινουν καλυτερα, συνεργαζονται καλυτερα, αρχιζουν να λειπουν καποιες ωρες απο το σπιτι λογω σχολειου κλπ. Επομενως αυτος ο τυφωνας ειναι προσωρινος. Υπομονη, συνεργασια με τη συζυγο (να της δειχνεις συνεχως οτι εισαι εκει για αυτην) και τι να κανουμε με τους παππουδες? Λιγα πραγματα ειναι εφικτα. Υπομονη και απο εκει λοιπον.

 

ΥΓ Ενα μυστικο για να μην καταρρευσει η σχεση με τη γυναικα σου ειναι τα μικρα να κοιμουνται νωρις το βραδυ (εγω τα εχωνα απο τις 8!) για να περνατε καθε βραδυ λιγο χρονο οι δυο σας. Πολλα φιλια και καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως νομίζω ότι έχεις δίκιο που ανησυχείς. Θεωρώ ότι η διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας είναι πολύ σημαντική και αφορά τους γονείς. Προσωπικά, μεγάλωσα με τον παππού και την γιαγιά στο σπίτι και δεν μπορώ να πω ότι ωφελήθηκα από αυτήν τη σχέση, ούτε κανένα ιδιαίτερο δέσιμο είχα, καθώς η μαμά μου δεν εργαζόταν και ήταν πάντα παρούσα. Γι' αυτό πιστεύω ότι το πιο σημαντικό είναι το σωστό για το παιδί, ακόμα κι αν οι γονείς μας στενοχωριούνται. Και για να μην νομίζετε ότι μιλάω εκ του ασφαλούς, έχω τέσσερα παιδάκια και μηδέν βοήθεια από παππούδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...