Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

καλημέρα

στον Ιανο πήγαμε κι εμείς.δυστυχώς δεν ενδείκνειται ο χώρος για μουσικές εκδηλώσεις.η ακουστική δεν είναι καθόλου καλή και είναι κρίμα γιατί φέρνουν ωραίες δουλειές.το ίδιο είχαμε πάθει και πέρσυ με την Ρεμπούτσικα.πρέπει να το φτιάξουν αυτό...και το που θα κάθεται ο κόσμος.οι περισσότεροι ήταν όρθιοι...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 716
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχαμε δει πέρισυ την παρουσίαση της Ρεμπούτσικα (Ιανός). Μας άρεσε πολύ! Το συναίσθημα που μετέδιδε η μουσικός ήταν ανεπανάληπτο.

 

Είδαμε φέτος τον "Μικρό Πρίγκηπα". Άρεσε πολύ και στον μικρό μας που είναι 3,5. Εμένα μου άρεσε η μεταφορά, η σκηνοθεσία, η κίνηση των ηθοποιών -αλλά όχι ο λόγος του ηθοποιού που έπαιζε τον ομώνυμο ρόλο. Νομίζω όμως ότι ο δυσκολότερος ρόλος για έναν ηθοποιό είναι η μίμηση του παιδιού: είναι "τέχνη" να ισορροπείς μεταξύ της παιδικής ζωντάνιας και της χαζομάρας. Για τα μηνύματα του βιβλίου, πιστεύω ότι τα ανακαλύπτεις με την πάροδο του χρόνου. Όσες φορές το διαβάζω, όλο και κάτι νέο αντιλαμβάνομαι.

 

Επίσης είδαμε τον Σρεκ, που άρεσε σε όλους μας. Και η δίχρονη μικρούλα μας ξετρελάθηκε.

 

Ό,τι καλύτερο ήταν η Οδύσσεια, της Κάρμεν Ρουγγέρη. Να την δείτε οπωσδήποτε! Αφορά όμως κυρίως παιδιά άνω των 5 χρονών, λόγω της διάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε φέτος τον "Μικρό Πρίγκηπα". Άρεσε πολύ και στον μικρό μας που είναι 3,5. Εμένα μου άρεσε η μεταφορά, η σκηνοθεσία, η κίνηση των ηθοποιών -αλλά όχι ο λόγος του ηθοποιού που έπαιζε τον ομώνυμο ρόλο. Νομίζω όμως ότι ο δυσκολότερος ρόλος για έναν ηθοποιό είναι η μίμηση του παιδιού: είναι "τέχνη" να ισορροπείς μεταξύ της παιδικής ζωντάνιας και της χαζομάρας. Για τα μηνύματα του βιβλίου, πιστεύω ότι τα ανακαλύπτεις με την πάροδο του χρόνου. Όσες φορές το διαβάζω, όλο και κάτι νέο αντιλαμβάνομαι.

 

Πήγαν τα παιδιά μου με το μπαμπά τους στο Μικρό Πρίγκηπα. Μου είπαν όλοι ότι η παράσταση ήταν αρκετά καλή, χωρίς να δω κάποιον ενθουσιασμό όμως. Όπως εσύ, έτσι και ο σύζυγος και μια φίλη που πήγε άλλη μέρα σχολίασαν αρνητικά το "παίξιμο" του μικρού πρίγκηπα.

Η πιο σημαντική παρατήρηση του συζύγου ήταν ότι ενώ η παράσταση απευθύνεται σε παιδάκια κάπως πιο ώριμα (γεγονός που επεσήμανε και ο κ. Αδάμης στο σύντομο πρόλογό του) στο κοινό υπήρχαν πολλά παιδάκια πολύ μικρών ηλικιών, των οποίων τη δυσφορία οι γονείς αγνοούσαν, ενοχλώντας φυσικά το υπόλοιπο κοινό που ήταν σε θέση και είχε όρεξη να παρακολουθήσει την παράσταση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εμείς εχθές είδαμε την πιο ωραία παράσταση για φέτος (και εχουμε δει πολλές) Ο Καλόκαρδος και η μαγική ροδιά πραγματικα όλα τα σχόλια στο Αθηνόραμα είναι πραγματικά!

 

Σε τι ηλικίες απευθύνεται;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Είδαμε προχτές τη παράσταση Οι ηλιθιοι και ήταν εξαιρετική! Οι ηθοποιοί όλοι φοβεροί, πολύ καλές ατάκες, γελαγαμε συνέχεια ειδικά οι μεγάλοι, τη συστήνω για παιδιά άνω των 6 όμως για να καταλάβει καλύτερα τις έννοιες.

Link to comment
Share on other sites

καμια προταση για παιδάκι διομιση τριών?

 

μηλα- ζαχαρη- κανελα, ψαροσουπα και η αλλη θεατρικη παρασταση που παιζεται στο ιδιο θεατρο με το μηλα,ζαχαρη,κανελα

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η γοργονα κσι το θαλασσακι!!!!!!καταπληκτικη,υπεροχη μουσικη!!!!

κλασσικη ρουγγερη!καλοδουλεμενη παρασταση και υπεροχος χωρος !

 

Αυτό είναι Ρουγγέρη?????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε την παράσταση "Τζέλα, Λέλα, Κόρνας και ο Κλεομένης" στο θέατρο Πορεία. Είναι εξαιρετική, φανταστική, έξυπνη, αστεία και θέτει ωραία θέματα για σκέψη σε μικρούς και μεγάλους. Οι ηθοποιοί όλοι πολύ καλοί. Τα σκηνικά και τα κοστούμια ευφάνταστα. Η μουσική είναι καταπληκτική. Και τέλος, το εισιτήριο σε προσιτή τιμή.

Τα παιδιά μου (5 και 7μισι) την καταευχαριστήθηκαν. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα για παιδιά από 4 έως 10 ετών.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πολύ καλές παραστάσεις φέτος γενικά,

 

Είδαμε "Πιάνω παπούτσι πάνω στο πιανο" στο θέατρο ΠΟΡΤΑ - πολύ ωραία παράσταση, Απαγορεύεται η Μουσική, στο Μέγαρο Μουσικής, επισης πολύ ωραία παράσταση, και θα δούμε και το " Ο Κουκουμπλής", θα σας πω εντυπώσεις μόλις πάμε!!

 

Θέλω να πάω στην Ιλιάδα της Ρουγγέρη, εχει πάει κανείς να μας πει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλά ειναι τα προγράμματα επισης του Μουσείου Κυκλαδικής τέχνης απο 3-5 ετών, μιας και ρώτησες για τρίχρονα. Πέρισυ είδαμε το "¨Η κουκλα που είχε δύο μαμάδες" ΄που μια χαρά είναι για τρίχρονα, ειναι πολύ τρυφερό έργο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα κι από εμένα!

 

Εμείς είδαμε πέρσυ το 'Η κούκλα που είχε δύο μαμάδες' και άρεσε στις μικρές πολύ.

Φέτος είδαμε τον ονειροφάγο, το 'απαγορεύεται η μουσική', το 'ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες' και το 'παίζοντας με τους μύθους'. Πιο πολύ εμένα μου άρεσε το 'παίζοντας με τους μύθους'. Επίσης πολύ ωραίο είναι το 'Απογορεύεται η μουσική'. Τα άλλα δύο έτσι κι έτσι. Ο γύρος του κόσμου δεν είναι για τρίχρονα και ο ονειροφάγος που άρεσε στις δικές μου και είναι πολύ για τρίχρονα εγώ δεν το θεώρησα ΚΑΘΟΛΟΥ καλό.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά ειναι τα προγράμματα επισης του Μουσείου Κυκλαδικής τέχνης απο 3-5 ετών, μιας και ρώτησες για τρίχρονα. Πέρισυ είδαμε το "¨Η κουκλα που είχε δύο μαμάδες" ΄που μια χαρά είναι για τρίχρονα, ειναι πολύ τρυφερό έργο.

Εννοείς τα εργαστήρια του Σάβ/κυριακου;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κοριτςια που λέτε τις απόψεις σας για να ξέρουμε να μην την πατάμε οπως εμεις...Πήγαμε σε ενα "θέατρο" που έμοιαζε με τριαρι που την παράσταση την εκανα εγω με τον άντρα μου ας πούμε με τέσσερις κούκλες και δώσαμε και 8?!! Η παράσταση λεγόταν " οι τέσσερεις μουσικοί της Βρέμης".....

Link to comment
Share on other sites

Πήγε κανείς στο "Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι"; Σε τι ηλικίες απευθύνεται;

καλησπέρα

άκουσα είναι καλό και το έχουμε στα υπόψιν...αλλά περισσότερα δεν ξέρω..

 

είδαμε το "χίλιες και μια σελίδες"...

ωραίο ήταν,η σκηνή πολύ κοντά στις θέσεις και με "συμμετοχή" των παιδιών...στην αρχή ήταν λίγο αργό αλλά μετά είχε ωραία ροή.

και το τέλος ήταν ευχάριστο:D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...