Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΣΧΟΛΉ; ΚΑΝ

 

 

Aπό την σχολική χρονιά 2006 - 2007 νέες εγκαταστάσεις στην Παλλήνη

Οδός Δημητρίου Παναγέα

153 51 Παλλήνη Αττικής

Tηλ.: +30 210 8176700

Fax: +30 210 6032554

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΣΧΟΛΉ; ΚΑΝ

 

 

Aπό την σχολική χρονιά 2006 - 2007 νέες εγκαταστάσεις στην Παλλήνη

Οδός Δημητρίου Παναγέα

153 51 Παλλήνη Αττικής

Tηλ.: +30 210 8176700

Fax: +30 210 6032554

 

 

Στο Μαρούσι βρίσκεται το Δημοτικό της Ελληνογερμανικής Σχολής.

Link to comment
Share on other sites

marialina καλημέρα, το ίδιο ερώτημα το έχω θέσει και εγώ σε άλλο σημείο του forum και δεν έχω πάρει απάντηση. Η AΝΘΟΥΛΑ πάντως έχει μπερδευτει με την Ελληνογερμανική Σχολή.

Λοιπόν, το γιο μου τον στέλνω στο νηπειο της Ελληνοαγγλικής. Μέχρι τώρα δεν έχω κανένα παράπονο από τη νηπιαγωγό του, ασχολήθηκε με το παιδί και βρήκε το "κουμπί " του ώστε να το κάνει να προσέχει. Ο μικρός έχει μάθει πολλά πράγματα και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αγαπάει πολύ τη νηπιαγωγό του πράγμα που εγώ το θεωρώ σημαντικό. Δεν τα πάμε όμως καθόλου καλά με την Αγγλικού του. Ο μικρός μου δεν είναι στρατιωτάκι, πήγε και μικρούλης σχολείο, και θεωρώ ότι ο παιδαγωγός πρέπει να είναι ικανός να τραβήξει το ενδιαφέρον των μικρών παιδιών. Η συγκεκριμένη ασχολειται μόνο με τα καλά παιδιά (μη πω μαμούχαλα σαν εκείνη) και στα πιο ζωηρά ούτε που δίνει σημασία. Δε μπορεί το παιδί στη μία δασκάλα να είναι άγγελος και στην άλλη διάβολος. Να τονίσω εδώ ότι ποτέ στον παιδικό σταθμό (του δήμου) δεν είχαμε προβλήματα συμπεριφοράς ούτε το παιδάκι μου είναι προβληματικό, είναι ένα φυσιολογικότατο παιδάκι που αν δε του τραβήξεις το ενδιαφέρον λογικό είναι να βαρεθεί και να μη προσέχει. Εσύ κυρά Αγγλικού τι κάνεις γι΄αυτο; Απ΄ότι κατάλαβα τίποτα.

Το Νοέβριο, στη συγκέντρωση γονέων, που πήγα να τη δω να της πω ότι το παιδί δεν βλέπω να έχει μάθει κάτι στα αγγλικά, με το που της είπα ότι είμαι η μαμά του Τάδε αμέσως κοκκίνησε και άρχισε να μου επιτείθεται. Δε προσέχει και κάνει φασαρία μου είπε. Με έπιασε στο ύπνο και δεν αντέδρασα το μόνο που της είπα είναι ότι ευτυχώς που υπάρχει και η Dora στη τηλεόραση και μαθαίνει και καμιά λεξούλα στα Αγγλικά. (την έχει αναλλάβει ο άντρας μου τώρα την Αγγλικου). Αν δεν αλλάξει πάντως η κατάσταση η επόμενη κινησή μας θα είναι η διευθυνση του σχολείου. Δόξα το Θεό υπάρχουν άπειρες Αγγλικούδες στην πιάτσα. Δεν είμαι κακιά ούτε μάρεσει να χάνει κάποιος τη δουλειά του αλλα και εγώ από τη μεριά μου στερούμαι αρκετά πράγματα και 'πηζω" στη δουλειά για να πάει το παιδί μου σε ιδιωτικό σχολείο και απαιτώ να ασχοληθούν μαζί του για να μάθει. Αν ήθελα τέτοια αντιμετώπιση από δασκάλα πήγαινα και στο δημόσιο. Σταματάω εδώ γιατι έχω σκάσει τώρα. Μια ερώτηση έκανες και εγώ είπα τον πόνο μου.

Πάντως καλό θα ήταν να μαζέψουμε γνώμες γι΄αυτό το σχολέιο και από άλλες κοπέλες. Κορίτσια καμια γνώμη;

Αλήθεια εσένα πόσο είναι το παιδάκι σου; Από πότε σκεφτεσαι να το στείλεις; Ρωτάω γιατί οι εγγραφες έχουν τελειώσει και δε ξέρω αν θα βρεις θέση.

Καλημέρα και συγνώμη που σε ζάλισα :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marialina καλημέρα, το ίδιο ερώτημα το έχω θέσει και εγώ σε άλλο σημείο του forum και δεν έχω πάρει απάντηση. Η AΝΘΟΥΛΑ πάντως έχει μπερδευτει με την Ελληνογερμανική Σχολή.

Λοιπόν, το γιο μου τον στέλνω στο νηπειο της Ελληνοαγγλικής. Μέχρι τώρα δεν έχω κανένα παράπονο από τη νηπιαγωγό του, ασχολήθηκε με το παιδί και βρήκε το "κουμπί " του ώστε να το κάνει να προσέχει. Ο μικρός έχει μάθει πολλά πράγματα και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αγαπάει πολύ τη νηπιαγωγό του πράγμα που εγώ το θεωρώ σημαντικό. Δεν τα πάμε όμως καθόλου καλά με την Αγγλικού του. Ο μικρός μου δεν είναι στρατιωτάκι, πήγε και μικρούλης σχολείο, και θεωρώ ότι ο παιδαγωγός πρέπει να είναι ικανός να τραβήξει το ενδιαφέρον των μικρών παιδιών. Η συγκεκριμένη ασχολειται μόνο με τα καλά παιδιά (μη πω μαμούχαλα σαν εκείνη) και στα πιο ζωηρά ούτε που δίνει σημασία. Δε μπορεί το παιδί στη μία δασκάλα να είναι άγγελος και στην άλλη διάβολος. Να τονίσω εδώ ότι ποτέ στον παιδικό σταθμό (του δήμου) δεν είχαμε προβλήματα συμπεριφοράς ούτε το παιδάκι μου είναι προβληματικό, είναι ένα φυσιολογικότατο παιδάκι που αν δε του τραβήξεις το ενδιαφέρον λογικό είναι να βαρεθεί και να μη προσέχει. Εσύ κυρά Αγγλικού τι κάνεις γι΄αυτο; Απ΄ότι κατάλαβα τίποτα.

Το Νοέβριο, στη συγκέντρωση γονέων, που πήγα να τη δω να της πω ότι το παιδί δεν βλέπω να έχει μάθει κάτι στα αγγλικά, με το που της είπα ότι είμαι η μαμά του Τάδε αμέσως κοκκίνησε και άρχισε να μου επιτείθεται. Δε προσέχει και κάνει φασαρία μου είπε. Με έπιασε στο ύπνο και δεν αντέδρασα το μόνο που της είπα είναι ότι ευτυχώς που υπάρχει και η Dora στη τηλεόραση και μαθαίνει και καμιά λεξούλα στα Αγγλικά. (την έχει αναλλάβει ο άντρας μου τώρα την Αγγλικου). Αν δεν αλλάξει πάντως η κατάσταση η επόμενη κινησή μας θα είναι η διευθυνση του σχολείου. Δόξα το Θεό υπάρχουν άπειρες Αγγλικούδες στην πιάτσα. Δεν είμαι κακιά ούτε μάρεσει να χάνει κάποιος τη δουλειά του αλλα και εγώ από τη μεριά μου στερούμαι αρκετά πράγματα και 'πηζω" στη δουλειά για να πάει το παιδί μου σε ιδιωτικό σχολείο και απαιτώ να ασχοληθούν μαζί του για να μάθει. Αν ήθελα τέτοια αντιμετώπιση από δασκάλα πήγαινα και στο δημόσιο. Σταματάω εδώ γιατι έχω σκάσει τώρα. Μια ερώτηση έκανες και εγώ είπα τον πόνο μου.

Πάντως καλό θα ήταν να μαζέψουμε γνώμες γι΄αυτό το σχολέιο και από άλλες κοπέλες. Κορίτσια καμια γνώμη;

Αλήθεια εσένα πόσο είναι το παιδάκι σου; Από πότε σκεφτεσαι να το στείλεις; Ρωτάω γιατί οι εγγραφες έχουν τελειώσει και δε ξέρω αν θα βρεις θέση.

Καλημέρα και συγνώμη που σε ζάλισα :cry:

 

Δεν έχω μπερδευτεί με την ελληνογερμανική σχολή, εκεί πηγαίνει ο γιος μου εδώ και επτά χράνια. Απλώς δεν πρόσεξα ότι εγραφε ελληνοαγγλική

Λάθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα εκπαιδευτήρια μας ιδρύθηκαν το 1970 από τον αείμνηστο Γεώργιο Κακαδιάρη και στεγάστηκαν στην οδό Βυζαντίου στην Καλογρέζα της Ν. Ιωνίας.

 

. Το 1974 μεταφέρθηκαν στην οδό Κασταμονής με την ονομασία «ΛΥΚΕΙΟΝ ΚΑΚΑΔΙAΡΗ».

 

. Το 1980 μετονομάστηκαν σε «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΓΩΓΗ».

 

. Το 1989 μετά το θάνατο του ιδρυτή τους Γεώργιου Κακαδιάρη ανέλαβε τη διεύθυνση η Ντόλυ (Αδαμαντία) Κακαδιάρη.

 

. Το 1994 πήραν τη σημερινή τους ονομασία «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ».

 

. Το 1999 τα εκπαιδευτήρια μεταφέρθηκαν σε καινούργιες σύγχρονες εγκαταστάσεις όπου βρίσκονται και σήμερα στην οδό Ομορφοκκλησιάς 47 στο Ψαλίδι Αμαρουσίου δίπλα από τις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σταδίου στο Μαρούσι.

Link to comment
Share on other sites

Τα εκπαιδευτήρια μας ιδρύθηκαν το 1970 από τον αείμνηστο Γεώργιο Κακαδιάρη και στεγάστηκαν στην οδό Βυζαντίου στην Καλογρέζα της Ν. Ιωνίας.

 

. Το 1974 μεταφέρθηκαν στην οδό Κασταμονής με την ονομασία «ΛΥΚΕΙΟΝ ΚΑΚΑΔΙAΡΗ».

 

. Το 1980 μετονομάστηκαν σε «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΓΩΓΗ».

 

. Το 1989 μετά το θάνατο του ιδρυτή τους Γεώργιου Κακαδιάρη ανέλαβε τη διεύθυνση η Ντόλυ (Αδαμαντία) Κακαδιάρη.

 

. Το 1994 πήραν τη σημερινή τους ονομασία «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ».

 

. Το 1999 τα εκπαιδευτήρια μεταφέρθηκαν σε καινούργιες σύγχρονες εγκαταστάσεις όπου βρίσκονται και σήμερα στην οδό Ομορφοκκλησιάς 47 στο Ψαλίδι Αμαρουσίου δίπλα από τις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σταδίου στο Μαρούσι.

 

Εκεί πήγαινε το παιδί της μία συνάδελφός μου για 2χρόνια, δεν ξέρω για πιο λόγο του άλλαξε σχολείο, θα μάθω και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

AΝΘΟΥΛΑ καλημέρα,

έτσι ακριβώς είναι. Με ενδιαφέρει οποιαδήποτε πληροφορία έχεις για την Ελληνοαγγλική. Το ψάχνω και εγώ για τα μικρά μου, αλλά δεν έχω κάποιον γνωστό που να πηγαίνει τα παιδιά του.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανηψιός του άντρα μου πήγε εκεί δημοτικό και έχει ακόμα να λέει πόσο το αγαπάει το σχολείο του (τώρα πάει 2α Λυκείου)

Και ένα άλλο γνωστό μου παιδάκι πάει εκεί (Τρίτη δημοτικού νομίζω) και είναι ευχαριστημένοι οι γονείς του, χωρίς όμως να ξέρω λεπτομέρειες δυστυχώς... Άν τους δώ θα τους ρωτήσω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

πραγματικά περιμένουμε τις πληροφορίες σας για την Ελληνοαγγλική από γονείς που είναι ή ήταν τα παιδάκια τους εκεί. Θα μας φανούν χρήσιμες. AΝΘΟΥΛΑ το παιδάκι σου που πάει γιατί με μπέρδεψες; Περιμένουμε και νέα μέσω εσού από τη συναδελφό σου.

micnat αναμένουμε!

 

Γεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλες μαζί να πούμε τις απόψεις μας και ότι πληροφορίες έχουμε για το συγκεκριμένο σχολείο γιατί για όλες τις ενδιαφερόμενες θα είναι πολύ χρήσιμο. περιμένουμε θετικά και αρνητικά σχόλια για το σχολείο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Τα εκπαιδευτήρια μας ιδρύθηκαν το 1970 από τον αείμνηστο Γεώργιο Κακαδιάρη και στεγάστηκαν στην οδό Βυζαντίου στην Καλογρέζα της Ν. Ιωνίας.

 

. Το 1974 μεταφέρθηκαν στην οδό Κασταμονής με την ονομασία «ΛΥΚΕΙΟΝ ΚΑΚΑΔΙAΡΗ».

 

. Το 1980 μετονομάστηκαν σε «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΓΩΓΗ».

 

. Το 1989 μετά το θάνατο του ιδρυτή τους Γεώργιου Κακαδιάρη ανέλαβε τη διεύθυνση η Ντόλυ (Αδαμαντία) Κακαδιάρη.

 

. Το 1994 πήραν τη σημερινή τους ονομασία «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ».

 

. Το 1999 τα εκπαιδευτήρια μεταφέρθηκαν σε καινούργιες σύγχρονες εγκαταστάσεις όπου βρίσκονται και σήμερα στην οδό Ομορφοκκλησιάς 47 στο Ψαλίδι Αμαρουσίου δίπλα από τις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σταδίου στο Μαρούσι.

 

Εκεί πήγαινε το παιδί της μία συνάδελφός μου για 2χρόνια, δεν ξέρω για πιο λόγο του άλλαξε σχολείο, θα μάθω και θα σας ενημερώσω.

 

 

 

 

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΣΧΟΛΕΙΟ; ΠΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΣΧΟΛΕΙΟ; ΠΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

 

γεια σας και εγω θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για το νηπιαγωγειο και το σχολειο αυτο, ο μικρος μου ειναι 4,5 και ψαχνω τωρα για σχολειο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εγω ενδιαφέρομαι για το σχολείο αυτό,μου κανει εντύπωση που τετοια εποχή ενω ολα τα ιδιωτικά εχουν ακόμα θεσεις και κανουν υποκλισεις για να πας,το συγκεκριμένο μάρτιος μήνας δεν εχει θέση για την νεα σχολική χρονιά παρα μονο σε λιστα αναμονής!Αν καποια μαμ'α παει το παιδακι της εκει ας μας δςσει καμια πληροφορια!

Link to comment
Share on other sites

μου εχει κανει κι εμενα καλη εντυπωση γιατι κανουν ως δευτερη ξενη γλωσσα και ιταλικα,,μου ειπαν οτι πρεπει να κανεις αιτηση ενα χρονο πριν, δηλαδη για τη χρονια 12 /13 θα επρεπε να εχει γινει η αιτηση απο τον σεπτεμβριο του 11/12 αλλιως δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εγώ ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο σχολείο. Για το Νηπιαγωγείο.

 

Θεωρείται καλό από ότι έχω ακούσει.

 

Πηγαίνουν μόνο παιδάκια με κάποιον γονέα από Αγγλία ή είναι ανοιχτό σε όλους?

 

Τα δικά μου παιδάκια δεν ξέρουν Αγγλικά. θα υπάρχει "θέμα"?

 

Ισχύει ότι έχουν κλείσει οι θέσεις για του χρόνου (Σεπτέμβρης 2012)?

 

Αν κατάλαβα καλά υπάρχει και Προνήπιο. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά πηγαίνει εκεί μία φίλη μου και τα 2 παιδάκια της. Το ένα τελειώνει τώρα την Α δημοτικού και το άλλο την Δ δημοτικού. Απ΄ότι μου έχει πει, είναι πολλή ευχαριστημένη με το σχολείο γιατί δεν είναι δήθεν, κάνουν πολλά πράγματα εκεί και δεν φέρνουν δουλειά στο σπίτι κάθε μέρα, εκτός από τα ΣΚ που έχουν επαναλήψεις και αρκετή δουλειά. Επίσης, είναι σχετικά οικονομικό για τα δεδομένα του. Στα Αγγλικά κάνουν πολλή καλή δουλειά, το έχω δει στο αποτέλεσμα της μεγάλης της κόρης, ξέρει αρκετά και γενικά είναι και οι δύο πολύ καλές μαθήτριες, ίσως τυχαία.. Εχω γενικά καλή γνώμη για αυτό το σχολειο, και ήταν πρώτο στις επιλογές μου όταν έψαχνα και στα ιδιωτικά για να διαλέξω σχολείο του γιού μου, αλλά μετά ήρθε έρθει η κρίση και άλλαξαν οι επιλογές...

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλ.Αγωγη ειναι μικρο σχολειο αλλα με πολυ καλη ποιοτητα δουλειας & στο βασικο ωραριο & στη μελετη & στην ξενη γλωσσα. Τα διδακτρα ειναι πολυ προσιτα & μαλιστα ο ιδιοκτητης προχωρησε για την επομενη σχολικη χρονια σε σημαντικες μειωσεις & εκπτωσεις.

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο το σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

@ dorothea

 

Σκοπεύω να πάω να δω το σχολείο για να γράψω τον γιο μου στο προνήπιο την χρονιά 2013-2014.

 

Αν έχεις χρόνο, δώσε μου περισσότερες πληροφορίες και νεότερα για τα δίδακτρα (αν θέλεις και σε πμ).

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τώρα πρόσεξα ότι υπάρχει σχετικό θέμα για το σχολείο αυτό!

 

Θα στείλω το γιο μου στο νηπιαγωγείο τους φέτος και θα σας γράψω εντυπώσεις.

Με ενδιαφέρει πολύ η εκμάθηση της αγγλικής γλώσσας, κι εγώ Αγγλία σπούδασα και έζησα για αρκετά χρόνια.

Και ο μπαμπάς μου καθηγητής αγγλικών είναι οπότε πιστεύω ότι κι εγώ και ο παππούς θα μπορέσουμε να καταλάβουμε τι γίνεται με τη διδασκαλία των αγγλικών.

 

Και αν όλα πάνε καλά θα συνεχίσουμε και στο δημοτικό τους! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όλα καλά με αυτό το σχολείο μου φαίνονται και προσιτές οι τιμές .... το μόνο κακό είναι ότι εμένα που μένω Ιλίσια δε με καλύπτει το σχολικό οπότε θα πρέπει να συνδυάζω να συνδυάζω να την πηγαίνω και να την γυρνάω εγώ

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μεις αρχίσαμε στο νηπιαγωγείο φέτος. Το επιλέξαμε γιατί έχει προσιτή τιμή, ακούσαμε πολύ καλά λόγια από γονείς μαθητών του σχολείου και διότι είναι κοντά μας. Είναι πολύ νωρίς για να πω εντυπώσεις, η πρώτη γεύση πάντως είναι θετική!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...