Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφικα Γιαουρτακια


dora

Recommended Posts

Δινεται αυτα τα βρεφικα γιαουρτακια στα μωρακια σας? Αν ναι πότε ξεκινησατε?

Εμεις επειδη ειμαστε πάρα πολλες ωρες εξω από το σπίτι και κανουμε βόλτες του εχω αντικαταστησει ενα γευμα με γιαουρτακι γιατι ετρωγε 6 γευματα αντι για 5 (δηλαδη ετρωγε γαλα στις 8-9 και μετα ξανα στις 11...)

Κοιμαται πολύ αργα γι΄αυτο τρωει τοσα γευματα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην ηλικία του δικού σου η μεγάλη μου έτρωγε λίγα.. Δεν ξέρω όμως τι έχουν κι αυτά μέσα :(

Ποια είναι η κοπέλα που δούλευε στη γαλακτοβιομηχανία να μας πει και να μας απογοητεύσει πάλι εντελώς; :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Του έδωσα γυρω στην εβδομάδα βρεφικα και μετά κανονικό.Ο παιδίατρος μου είπε να μην του δώσω από τις μεγάλες εταιρείες αλλά να προτιμήσω όσο το δυνατόν πιο μικρές....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρεφικά δεν του έδωσα ποτέ.Του έδωσα αγελαδινό γιαουρτι μετά που χρόνισε φτια γμένο απο την πεθερά μου!Η παιδίατρος μου είχε πει να μην τα προτιμήσω γιατί εκτός όλων των γλυκαντικών που περιέχουν δεν είναι σίγουρο αν φτιάχνονται απο αγελαδινό ή εξανθρωποποιημένο γάλα.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Βρεφικά δεν του έδωσα ποτέ.Του έδωσα αγελαδινό γιαουρτι μετά που χρόνισε φτια γμένο απο την πεθερά μου!Η παιδίατρος μου είχε πει να μην τα προτιμήσω γιατί εκτός όλων των γλυκαντικών που περιέχουν δεν είναι σίγουρο αν φτιάχνονται απο αγελαδινό ή εξανθρωποποιημένο γάλα.

 

Για λεγε....

ο δικος μου τσακιζει τα παιδικα και τρωει ακομα και τωρα 5-6 την ημερα.

πΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :shock:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν της δίνω βρεφικό γιαούρτι. Το γιαούρτι της το δίνω μόνο σε αντικατάσταση γεύματος αν είμαστε εκτός σπιτιού και πρέπει να φάει κάτι ή μερικά απογεύματα στο σπίτι για αλλαγή.

 

Αγοράζω την αγελαδίτσα που αναγράφει ότι έχει μαγιά στα συστατικά της (ελπίζοντας να είναι αλήθεια) και κάποιες φορές της βάζω μέσα και μια μπανάνα ή άλλο φρούτο αφού το περάσω στο μούλτι.

Link to comment
Share on other sites

Καποια κοπελα εγραψε οτι φτιαχνει μονη της γιαουρτι (νομιζω η Mtheo)..

Λεω να παρω μια γιαουρτομηχανη ειδα οτι ειναι πολύ φτηνες, οσο κανει ενα μουλτι περιπου και λιγοτερο.. Για πες πως το κανεις..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ καλή ιδέα!! και εγώ θέλω πληροφορίες... θα είναι χρήσιμο για όλους!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ φτιάχνω γιαούρτι, να σας γράψω τη συνταγή...είναι πολύ εύκολο, απλά πρέπει να προσέξετε κάποια πράγματα.

Λοιπόν κατ'αρχήν αν μπορείτε να βρείτε φρέσκο γάλα -πρόβειο κατά προτίμηση. Το αγελαδινό δεν πήζει τόσο και το κατσικίσιο ελάχιστα.

Αφού το γάλα φτάσει σε σημείο βρασμού - δηλ στο σημείο που αρχίζει να φουσκώνει- το κατεβάζετε απο τη φωτιά και θα το αφήσετε να κρυώσει.

Πρέπει να φτάσει σε θερμοκρασία γύρω στους 40 βαθμούς. Ενας τρόπος για να το διαπιστώσετε είναι είτε με θερμόμετρο μαγειρικής είτε βάζοντας το δάκτυλο και μετρώντας μέχρι το 40. Το δάκτυλο σας δεν πρέπει να καίγεται αλλά να ανεχόσαστε τη θερμοκρασία του γάλακτος.

Στο σημείο αυτό υπάρχουν δύο επιλογές:

1. Αφού αραιώσετε με λίγο γάλα ένα ήδη έτοιμο γιαούρτι (εγώ βάζω ένα κεσεδάκι πρόβειο, σε 3 λίτρα γάλα) θα το βάλετε μέσα στο υπόλοιπο γάλα και θα το ανακατέψετε. Μετά το βάζετε σε μπωλακια ή όπου αλλού θέλετε.

2. Βάζετε το γάλα σε μπωλάκια κλπ και μετά αφού αραιώσετε το πρόβειο γιαούρτι όπως έγραψα πρίν, το αδειάζετε ισομερώς με μια συρριγγα ή κουταλάκι μέσα στα μπωλ.

 

Τα σκεύη με τα γιαούρτια μετά πρέπει να τα αφήσετε σε φούρνο ζεστό (εγώ τον βάζω ανάμεσα στο 0-50- δηλ γύρω στους 30-40 βαθμούς). Αν το γάλα είναι δυνατό θα πήξει σε 1, 1/2 ώρα, οπότε κλείνουμε το φούρνο και το αφήνουμε γύρω στη 1, 1/2 ωρα για να κρυώσει. Αν δεν έχει πήξει το αφήνουμε και άλλο. Συνολικά μένει 3 ώρες στο φούρνο (ζεστό -κρύο). Ομώς εξαρτάται και απο τη θερμοκρασία του γάλακτος που πρωτο χρησιμοποιήσαμε. Δηλ αν ήταν περισσότερο χλιαρό, χρειάζεται περισσότερη ώρα.

Προσοχή το γαλα να μην καίει γιατί οι μύκητες του γιαουρτιού θα ψοφήσουν και το γάλα θα πάει για πέταμα.

Μπορείτε να δοκιμάσετε με μικρές ποσότητες πρώτα, ώστε να έχετε λιγότερες απώλειες.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και για ερωτήσεις εδώ είμαι!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω εγώ φτιάχνω μια φορά την εβδομάδα. Ομως μετά τις 4-5 μέρες μπορεί να αρχίσει να ξυνίζει λίγο, οπότε θα έλεγα ότι 3-4 είναι πολύ καλό.

Α επίσης αυτό που ξέχασα να γράψω είναι ότι το τρώμε την επόμενη μέρα, όχι την ίδια.[[/u][/b]

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δε νομίζω ότι το θέμα είναι η χρήση ή όχι της γιαουρτομηχανής, απλά χρειάζεται καλό γάλα. Βέβαια ίσως αν βάζατε και ζελατίνη μέσα να πήξει περισσότερο.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Τα βρεφικα γιαουρτακια απο θεμα γαλακτοβιομηχανιας ειναι μεν καλα απο θεμα βιταμινων αλλα περιεχουν πολλα εξτρα συστατικα (ζαχαρη, αλλα γλυκαντικα, αρωματα τεχνητα, γευση τεχνητη και χρωστικες).

 

Οπως εγραψα κι αλλου οσο πιο "οικογενειακη" ειναι μια επιχειρηση τοσο καλυτερα τα προιοντα της. Ειδικα καποιες μικρες εταιρειες της επαρχιας ειναι απο τις καλυτερες.

 

Και φυσικα δεν περιμενετε εμενα να σας πω οτι οσο πιο σπιτικα πραγματα δινουμε στα παιδια μας, φτιαγμενα απο τα χερακια μας τοσο το καλυτερο. Οι μαρκες εχουν μονο το ονομα τις περισσοτερες φορες (οχι ολες).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να δώσεις βρεφικό γιαούρτι;;

Δώσε κατευθείαν κανονικό.

Εμάς μας είχε πει ο παιδίατρος να δώσουμε ό,τι γιαούρτι θέλουμε, αρκεί απαραιτήτως να είναι άσπρο.

Άσε που τα βρεφικά, είναι επιδόρπια και έχουν ζάχαρη...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Του έδωσα γυρω στην εβδομάδα βρεφικα και μετά κανονικό.Ο παιδίατρος μου είπε να μην του δώσω από τις μεγάλες εταιρείες αλλά να προτιμήσω όσο το δυνατόν πιο μικρές....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...