Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

Ο μικρος μου ειναι 2 χρονων και 1 μηνα και οταν πηγαμε για το εμβολιο των 2 μας εγραψαν καποιες εξετασεις γενικη αιματος που πρεπει να κανουμε οταν τα παιδακια γινονται 2.Μας ειπε ομως η γιατρος (στη μανα μου γτ εγω δεν ημουν εκει) οτι πρεπει το παιδι να μην εχει φαει για 12 ωρες πριν την εξεταση.Δεν ξερω πως γινεται αυτο ρε κοριτσια.Και η γιατρος ηταν του ικα καααι δεν μπορω να την παρω τηλ να ζητησω διευκρινησεις.Πως θα τον αφησω νηστικο 12 ωρες πραγματικα μου φαινεται αδιανοητο.Ποιο λογικο ειναι να τον ταισω πχ 9 το βραδυ και να παμε στις 7 το πρωι με το που ξυπνησει να τις κανουμε αλλα φυσικα θα με εχει φαει στην γκρινια γτ ειναι και φγανο το παιδακι μου!Εσεις τι κανατε για αυτες τις εξετασεις αληθεια?Θα ηθελα να ξερω γτ απο δευτερα θα πρεπει να κλεισω ραντεβου στο ικα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν είχα κάνει στη μεγάλη μου εξετάσεις την πήγα πρωί στις 8 η ώρα πριν πιει το γάλα της. Φυσικά το προηγούμενο βράδυ είχε πιει γαλατάκι. το βρίσκω λίγο υπερβολικό να είναι 12 ώρες νηστικό το παιδί. Εννοείται ότι δεν θα το ταίσεις το προηγούμενο βράδυ μια τούρτα σοκολατίνα αλλά όχι και οτι δεν θα φάει απολύτως τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν πρεπει να ειναι νηστικο ή οχι μπορει να στο πει ο γιατρος ή ο μικροβιολογος. Καποιες εξετασεις πρεπει να τισ κανουμε (ολοι) τελειω νηστικοι. Εμεις καναμε επεμβαση λιγο πριν κλεισει τα 3 και φυσικα το πρωι πηγε νηστικος. Αν πατε πρωι πρωι και δεν πεσεται σε γαιδουρια θα τελειωσεται αμεσως και μπορει να πιει το γαλα του αμεσως μετα την εξεταση

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μεχρι τωρα που ειναι 3 και εχει κανει αρκετες εξετασεις αιματος λογω στιγματος δεν εχει κανει διαιτα πριν τις εξετασεις. Ουτε η παιδιατρος μου το ειπε ποτε που ηταν και αιματολογος ουτε η μικροβιολογος. Βεβαια δεν του εδινα να φαει το πρωι μερεντα ή μαρμελαδα, μονο το γαλατακι του. Δεν λεω οτι αυτο πρεπει να κανεις, ο ιατρος σιγουρα ξερει καλυτερα αλλα αυτα καναμε εμεις.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει και στα 2 μου παιδιά γενικές αίματος, το βράδυ έτρωγαν στις 9 τελευταίο γεύμα και το πρωί πηγαίναμε κατά τις 8 για αιμοληψία και ήταν εντελώς νηστικές, ούτε γάλα, το έπιναν μόλις γυρνάγαμε. Το μέλος sporiklos είπε ότι δεν είχε χρειαστεί να είναι νηστικό το παιδί πριν την εξέταση για στίγμα, ίσως δεν χρειάζεται για τη συγκεκριμένη εξέταση, όπως και για τις εξετάσεις θυρεοειδή, αλλά για τις περισσότερες άλλες οι γιατροί συστήνουν άδειο στομάχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω κάνει και στα 2 μου παιδιά γενικές αίματος, το βράδυ έτρωγαν στις 9 τελευταίο γεύμα και το πρωί πηγαίναμε κατά τις 8 για αιμοληψία και ήταν εντελώς νηστικές, ούτε γάλα, το έπιναν μόλις γυρνάγαμε. Το μέλος sporiklos είπε ότι δεν είχε χρειαστεί να είναι νηστικό το παιδί πριν την εξέταση για στίγμα, ίσως δεν χρειάζεται για τη συγκεκριμένη εξέταση, όπως και για τις εξετάσεις θυρεοειδή, αλλά για τις περισσότερες άλλες οι γιατροί συστήνουν άδειο στομάχι.

 

Και ομως γενικη αιματος καναμε ολες τις φορες και οπως προειπα και οι δυο ειδικοτητες ιατρων μου ειχανε πει να πιει γαλα το πρωι. Οσο για το βραδυνο ουτως η αλλως μεχρι τις εννια ειχε φαει.Δεν ξερω και εγω οτι μου ειπανε οιμιατροι εκανα και οι τιμες δεν εδειχνα κατι εκτος οριων (εκτος απο στιγμα) .

Εχουμε ενα εξαμηνο να κανουμε εξετασεις ισως τωρα που μεγαλωσε και καταλαβαινει να μου πει η ιατρος να μην του δωσω γαλα ενω τα μωρα οταν πεινανε κλαινε ενστικτωδως και δεν ηρεμουν αν δεν ικανοποιησουμε την αναγκη τους.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το φαγητο μπορει να επιρεασει το ζαχαρο ισως και την χολιστερινη και οχι πχ τον αιματοκριτη. Γιαυτο ο γιατρος που εγραψε τις εξετασεις ή ο μικροβιολογος οταν του που με ολες τις εξετασεις μπορει να μας πει αν πρεπει να παμε νηστικοι. Το "γενικη" αιματος ειναι πολυ γενικο και αλλο εννουμε εμεις (οι μη γιατροι) και αλλο πραγματικα ειναι.

Πχ εγω και στις εγκυμοσυνες φαγωμενη πηγαινα για τις εξετασεις γιατι το ζαχαρο δεν το εξεταζαν καθε φορα εδω(μονο στην καμπυλη) και τοτε βεβαια μου ειχαν τονισει οτι πρεπει να ειμαι νηστικια. Στα παιδια εχω κανει μια φορα εξετασεις και τα πηγα φαγωμενα αλλα δεν εκαναν ζαχαρο ουτε χολιστερινη

 

Να διορθωσω. Το "γενικη" για το εργαστηριο ειναι καποιες συγκεκριμενες εξετασεις. Εμεις ομως (η οικογενια) με αυτο τον ορο θεωρουμε οτι ειναι οτιδηποτε μπορει να εξεταστει

Link to comment
Share on other sites

Ναι την τριτη θα παω να παρω παραπεμφτικο για να κλεισω ραντεβου.. εκει θα ρωτησω την παιδιατρο.Γενικες εξεταασεις εννοω τις καθιερωμενες που κανουν τα διχρονα συνηθως.. εξεταζουν θηρωειδη χολιστερινη κλπ.Θα προσπαθισω να κλεισω ραντεβου πρωι πρωι γτ ο δικος μου ειναι και πολυ πρωινος τυπος.Το αργοτερο 7 (στις καλες μερες ) εχει ξυπνησει.. ετσι δηλ και μου ξυπνησει τπτ 6 την πατησα.Και ξυπναει κανονικα δεν ξαανακοιματαιμετα το πρωινο γαλα.. καθεται και χουχουλιαζει καμια ωρα στον καναπε βλεποντας κινουμενα σχεδια και μετα ξεκιναει το παιχνιδι!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

για τις εξετάσεις αίματος πρέπει να είναι 8 ώρες νηστικός

για τα ούρα χρειάζονται 11 ώρες νηστείας

μπορείς πάντως να πάρεις μαζί ένα σνακ και να εξηγήσεις στο παιδί ότι θα το φάει μόλις του πάρουν το αίμα, δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Μάλιστα πάρε του κάτι που να του αρέσει πολύ, ώστε να το δει ως επιβράβευση για την όλη υπόθεση. Νεράκι μπορεί να πιει αν διψάει, καλό είναι να το ταίσεις το βράδυ αργά και να πάτε νωρίς το πρωί για την λήψη. Δεν θα πάθει κάτι το παιδί να μείνει χωρίς φαγητό μέχρι να τελειώσει η αιμοληψία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα! Έχω βρει μια edit admin lista online με αιματολογικές εξετάσεις και γράφει δίπλα τι προετοιμασία χρειάζεται για την καθεμία. Διάβασα εδώ ότι ξέρετε για τις απαραίτητες εξετάσεις παιδιών και τι έχετε κάνει σε κάθε περίπτωση! Στις γενικές αιματολογικές εξετάσεις λέει ότι πρέπει να ενημερώσω τους γιατρούς για τυχόν φάρμακα που παίρνει το παιδί, αλλά ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι απαραίτητο. τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω βρει μια λίστα online με αιματολογικές εξετάσεις και γράφει δίπλα τι προετοιμασία χρειάζεται για την καθεμία. Διάβασα εδώ ότι ξέρετε για τις απαραίτητες εξετάσεις παιδιών και τι έχετε κάνει σε κάθε περίπτωση! Στις γενικές αιματολογικές εξετάσεις λέει ότι πρέπει να ενημερώσω τους γιατρούς για τυχόν φάρμακα που παίρνει το παιδί, αλλά ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι απαραίτητο. τι να κάνω;

 

 

αν το παιδι σου παιρνει πχ αγωγη με σιδηρο, φυσικα και θα ενημερωσεις εκει που θα κανεις τις εξετασεις...ομοιως και αν παιρνει αγωγη πχ για θυροειδη...τωρα αν του εδωσες πριν απο μερες κανα παυσιπονο, δεν εχει ιδιαιτερη σημασια,αλλα για συστηματικες αγωγες ενημερωνουμε το κεντρο που κανουμε την αιμοληψια...αλλωστε θα σε ρωτησουν και απο μονοι τους...

 

η λιστα που εβαλες γραφει σε ολες τις εξετασεις τα ιδια!!! πχ γενικη αιματος κανουμε οποιαδηποτε ωρα της ημερας, δεν απαιτειτε νηστεια...ομοιως και τις εξετασεις του θυροειδη για παραδειγμα...ζαχαρο και χολιστερινη πρεπει να εχει προηγηθει νηστεια,αλλα μην κολλας στο 12ωρο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Η νηστεία πριν τις εξετάσεις αιματος ειναι παραπλανητική, μας ειχε πει ο παιδιατρος.

Το παιδακι τρώει κανονικα,για να δειξουν οι τιμες οτι πρεπει να δειξουν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...