Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΘΑΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΛΟΓΩ ΘΗΛΑΣΜΟΥ;


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 28 ΚΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ.Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ.ΣΤΙΣ 7 ΙΟΥΝΙΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑΡΘΕ.

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ;

 

ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ. ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

 

ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;

ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 28 ΚΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ.Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ.ΣΤΙΣ 7 ΙΟΥΝΙΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑΡΘΕ.

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ;

 

ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ. ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

 

ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;

ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ;

Έχω την εντύπωση πως κατά τη διάρκεια του θηλασμού, αυτό λειτουργεί κι ως ασπίδα αντισύλληψης. Χωρίς όμως να αποκλείεται και η πιθανότητα εγκυμοσήνης. Κάνε ένα τεστάκι κι εύχομαι με το καλό!:D

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

KAI ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΡΘΕ.

Link to comment
Share on other sites

KAI ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΡΘΕ.

 

Μπορεί να είναι και ανωμαλία του κύκλου. Οι ορμόνες χορεύουν σε τρελό ρυθμό. Αλλά σιγούρεψέ το με ένα τεστάκι για να μη σε ζώνουν τα φίδια!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η δική μου εμπειρία με το θηλασμό ήταν ότι η περίοδός μου ήταν πολύ άστατη - αν θηλάζεις συχνά και ειδικά βράδυ νομίζω ότι δεν έχεις ωορηξία - αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις! Κάνε λοιπόν ένα τεστ να είσαι σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KAI ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΡΘΕ.

Καλημέρα,

κι εμένα ήταν λίγο άστατη και μάλιστα αδιαθέτησα περίπου τον ίδιο μήνα, αλλά να ξέρεις ότι τώρα που έχετε ξεκινήσει στερεές και οι θηλασμοί αραιώνουν, μια εγκυμοσύνη είναι πολύ πιθανή! Κάνε οπωσδήποτε τεστ για να είσαι σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ, ΟΜΩΣ ΝΙΩΘΩ ΠΕΡΙΕΡΓΑ.

 

ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΛΙΓΟ,ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΚΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΙΩΣΩ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΛΥΚΙΑ ΠΡΟΣΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

 

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

MARILI εγώ είμαι η άλλη περίπτωση.Είχα 2 παιδάκια.Το 2ο τώρα 20 μηνών.Δεν ήθελα τρίτο.Η μικρούλα μου θήλαζε κι έτσι εγώ είχα περίοδο κάθε 2 1/2 με 3 μήνες.

Μετά από ενοχλήσεις σε στομάχι (κοψίματα) αποφάσισα να πάω σε γαστρεντερολόγο! Απλά έμαθα ότι είμαι 2 1/2 μηνών έγγυος και άλλαξα γιατρό! 'Αρχισα να πηγαίνω σε γυναικολόγο!

 

Σημείωση:Τα άλλα 2 μου παιδιά είχαν γίνει ύστερα από πολύμηνες προσπάθειες.Το αγοράκι μου τώρα θα γεννηθεί από υπερβολική ξερολίαση!

Και οταν το ανακοίνωσα στον άντρα μου αυτός γεμάτος απορία μου είπε πως ορκίζετε πως δεν έκανε τίποτα!Και του είπα πως αν με κατηγορεί για κάτι καλύτερα να το πει ξεκάθαρα!

 

Τώρα είμαστε δυο τρελαμένοι γονείς που κάνουμε σχέδια για το νέομας μπεμπέ και οι τέσσερις μαζί χαιδεύουμε την κοιλίτσα που είναι μέσα ο άγγελος μας!

 

Σου εύχομαι να κάνεις το 3ο παιδάκι που επιθυμείς!

Εντάξει μην περιμένεις κι εσύ την τύχη! Αν λοιπόν τώρα στεναχωρήθηκες που ήρθε η περίοδος, φρόντισε να ξεχαστείτε μερικές φορές μετά και να'το!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΖΗΛΕΥΕΙ.

 

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

geia sas koristia...elpizo na me voithisete...

loipon...exo ena koritsaki 9 mhnon k thn thilazo..otan htan 5 mhnon adiathetisa...k sth sinexeia adiathetisa dia 4 fores...tora omos exo 5meres kathisterish vash ths teleytaia periodou...

ti lete na symvenei..einai fysiologiko ...h...kati trexei opos egumosinh...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koristia...elpizo na me voithisete...

loipon...exo ena koritsaki 9 mhnon k thn thilazo..otan htan 5 mhnon adiathetisa...k sth sinexeia adiathetisa dia 4 fores...tora omos exo 5meres kathisterish vash ths teleytaia periodou...

ti lete na symvenei..einai fysiologiko ...h...kati trexei opos egumosinh...

 

 

Ίσως πρέπει να κάνεις ένα τεστ...έχει περάσει καιρός και θα δέιξει.

 

Αν το θέλεις, στο εύχομαι, αλλιώς να εύχεσαι να κάνουν πάρτυ οι ορμόνες σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο μενα.εχω κι εγω μια κορουλα 7,5 μηνων και τη θηλαζω ακομα.αδιαθετησα πρωτη φορα στις 02/05/2012 και εκτοτε τιποτα.και ενω το πηρα αποφαση οτι θα γινω και δευτερη φορα μαμα σημερα ειδα αιμα και μαλλον αδιαθετησα.ποτε θα σταθεροποιηθει πια αυτος ο κυκλος για να ξεκινησουμε για το δευτερο?αι στο καλο

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γειά σας και απο εμένα...Θα ήθελα τα φώτα σας!

Θηλάζω τον 11 μηνών γιό μου και ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει. Το πρόβλημά μου είναι ότι νιώθω κάποια πονάκια τύπου περιόδου που είχα ή όταν περίμενα να αδιαθετήσω ή τον πρώτο καιρό όταν ήμουν έγκυος.

Ανησυχώ γιατί η κοιλιά μου (δεν έχω χάσει τα κιλά της εγκυμοσύνης δυστυχώς) δείχνει πιο πρησμένη απο ότι ήταν πριν 2 μήνες (μοιάζω με 4 μηνών έγκυος), ενώ τα κιλά μου είναι τα ίδια.

Οι επαφές που έχουμε με τον άντρα μου είναι σχετικά αραιές (μια φορά το μήνα) απο τότε που γέννησα -γιατί δυστυχώς ακόμα πονάω- και είναι διακεκομένες.

Υπάρχει περίπτωση να είμαι πάλι έγκυος; Δεν έχω κάνει ακόμα τεστ γιατί ο άντρας μου θεωρεί ότι δεν υπάρχει περίπτωση λόγω των διακεκομένων επαφών.

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις αδιαθετήσει ακόμα δεν ξέρεις αν και πότε είχες ωοθηλακιορηξία.

Ήδη ξέρεις ότι η διακεκομμένη συνουσία δεν είναι 100% αποτελεσματική μέθοδος αντισύλληψης.

Πήγαινε κάνε ένα τεστ εγκυμοσύνης να σου φύγουν οι ιδέες (ή να σου επιβεβαιωθούν ανάλογα με το τι επιθυμείτε!!!) :D

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις αδιαθετήσει ακόμα δεν ξέρεις αν και πότε είχες ωοθηλακιορηξία.

Ήδη ξέρεις ότι η διακεκομμένη συνουσία δεν είναι 100% αποτελεσματική μέθοδος αντισύλληψης.

Πήγαινε κάνε ένα τεστ εγκυμοσύνης να σου φύγουν οι ιδέες (ή να σου επιβεβαιωθούν ανάλογα με το τι επιθυμείτε!!!) :D

 

Συμφωνω με ολα.....και να συμπληρωσω οτι το διαστημα θηλασμου ειναι το πιο "βατο" για μια νεα εγκυμοσυνη....

 

Πηγαινε κανε ενα τεστακι.....η μια χοριακη!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ελπίζω να μου έρχεται απλά η περίοδος γιατί δεν είναι εποχές για τρίτο παιδάκι...άσε που έχω κάνει καισαρική και ο γιατρός μου είπε πριν περάσει χρόνος να μην ξαναμείνω έγκυος.

Έχω μπερδευτεί γιατί μερικές φορές νιώθω ότι πονάνε οι σάλπιγγες όπως όταν έχουμε ωορεξία και άλλες φορές χαμηλά όπως όταν έχουμε περίοδο ή διανύουμε το πρώτο δίμηνο εγκυμοσύνης.

Η αλήθεια είναι ότι έχω επηρεαστεί γιατί όλοι νομίζουν ότι είμαι έγκυος...η κοιλιά μου είναι μια μπαλίτσα!!!

Τέλος πάντων θα πάρω τεστ εγκυμοσύνης και ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Ευχαριστώ και πάλι!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αχ τι μου θύμησες!!!

Θήλαζα δίδυμα... και σα να καθυστερούσε η περίοδος. Είχα κάνει και εξωσωματική... και είπα να πάρω το γιατρό μου (αυτόν της εξωσωματικής) τηλέφωνο.

 

"Γιατρέ μου, όταν έλεγες πως θα έχω καθυστέρηση λόγω του θηλασμού ή άστατο κύκλο... για πόσες μέρες έλεγες;" .....(απάντηση γιατρού).....

"Δηλαδή... εγώ που έχω 10 μέρες καθυστέρηση τι να κάνω;;" ....(απάντηση γιατρού)....

 

 

Λίγη ώρα μετά: "Γιατρέ μου είμαι έγκυος!!!!!!!!" ......(απάντηση γιατρού... εν μέσω γέλιων, δουλέματος, κτλ κτλ)

Τώρα ο παίδαρος κοντεύει τα 6!! :lol:

 

(Στις τελίτσες ... συμπληρώστε ό,τι νομίζετε! :lol:)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αχ τι μου θύμησες!!!

Θήλαζα δίδυμα... και σα να καθυστερούσε η περίοδος. Είχα κάνει και εξωσωματική... και είπα να πάρω το γιατρό μου (αυτόν της εξωσωματικής) τηλέφωνο.

 

"Γιατρέ μου, όταν έλεγες πως θα έχω καθυστέρηση λόγω του θηλασμού ή άστατο κύκλο... για πόσες μέρες έλεγες;" .....(απάντηση γιατρού).....

"Δηλαδή... εγώ που έχω 10 μέρες καθυστέρηση τι να κάνω;;" ....(απάντηση γιατρού)....

 

 

Λίγη ώρα μετά: "Γιατρέ μου είμαι έγκυος!!!!!!!!" ......(απάντηση γιατρού... εν μέσω γέλιων, δουλέματος, κτλ κτλ)

Τώρα ο παίδαρος κοντεύει τα 6!! :lol:

 

 

 

 

(Στις τελίτσες ... συμπληρώστε ό,τι νομίζετε! :lol:)

 

 

 

Καλα ε εισαι πολυ περιγραφικη....να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!!!!

 

Μαλλον και η φιλη μας παει για τριτο μωρακι....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Έκανα test και ευτυχώς βγήκε αρνητικό! Προφανώς οι ορμόνες μου ακόμα είναι σε πελάγη ευτυχίας...και η κοιλιά μου μάλλον θέλει κοιλιακούς!

Αλήθεια πότε επιτέλους θα αδιαθετήσω; Έχω εδώ και 1 εβδομάδα και έντονες εκκρίσεις κολπικών υγρών (είχα ξεχάσει να σας το αναφέρω αυτό). Λέτε επιτέλους να αδιαθετήσω και να ξεφουσκώσω; Μακάρι...

Ευχαριστώ πολύ!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον τώρα ξέρεις και είσαι ήρεμη!!!

Μην ανησυχείς περίοδος θα σου έρθει.... και να σου πω και κάτι: εμένα πολύ μου άρεσαν οι 9 μήνες της εγκυμοσύνης + 11 του θηλασμού που δεν είχα περίοδο...

Τον προηγούμενο μήνα που αδιαθέτησα, ψιλοξενέρωσα.... αφού λέω να προσφέρω λίγο πιο συχνά στήθος στη μικρή μπας και δω καμία καθυστέρηση.... από την άλλη θέλω και να αποθηλάσω.... Διχασμένη προσωπικότητα..... :)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον τώρα ξέρεις και είσαι ήρεμη!!!

Μην ανησυχείς περίοδος θα σου έρθει.... και να σου πω και κάτι: εμένα πολύ μου άρεσαν οι 9 μήνες της εγκυμοσύνης + 11 του θηλασμού που δεν είχα περίοδο...

Τον προηγούμενο μήνα που αδιαθέτησα, ψιλοξενέρωσα.... αφού λέω να προσφέρω λίγο πιο συχνά στήθος στη μικρή μπας και δω καμία καθυστέρηση.... από την άλλη θέλω και να αποθηλάσω.... Διχασμένη προσωπικότητα..... :)

 

Ναι ηρέμησα! Δεν θέλω να είμαι αχάριστη γιατί πραγματικά τα παιδιά είναι ευλογία...απλά δεν ήθελα τόσο σύντομα να κάνω και άλλο παιδάκι.

Νοιώθω σαν μπάλα! Και πιστεύω ότι παίζει να φταίει λίγο και το ότι δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα. Βέβαια φταίει και το γεγονός ότι δεν μπορώ να κλείσω το στόμα μου...Εσύ αλήθεια έχασες καθόλου κιλά μόλις αδιαθέτησες;

Και εμένα με έχει κουράσει ο θηλασμός όχι σαν θηλασμός, απλά επειδή κοιμόμαστε μαζί και με έχει σαν πιπίλα! Αλήθεια είναι 11 μηνών γουρουνάκι και το βυζοπιπίλισμα πάει σύννεφο! Λυπάμαι τις μελλοντικές του κοπέλες έτσι που τον κακομαθαίνω με το βυζί...!!!!!!!!!!!!!!

Υπάρχει περίπτωση να σου αραιώνονται οι περίοδοι τώρα που ξεκίνησες και το λες αυτό; Πάντως και εγώ επειδή έχω άσχημη περίοδο με τρομερούς πόνους είμαι σίγουρη ότι μόλις επανέλθει ο κύκλος μου θα γκρινιάζω πάλι και θα λέω τι καλά που ήμουν με την κοιλίτσα μου και χωρίς κάθε μήνα την ταλαιπωρία...

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κιλά... τι μεγάλο κεφάλαιο... στην 1η εγκυμοσύνη πήρα περίπου 20, έχασα τα 13 και ξεκίνησε η 2η εγκυμοσύνη. Πήρα 13, έχασα 13, που σημαίνει ότι μου έχουν μείνει τα 7 κιλά από την πρώτη.... (α ρε γιατρέ, ήξερες γιατί μου φώναζες να μην πάρω πάνω από 12-13 κιλά.....)

Στο θέμα μας τώρα, νομίζω ότι όταν μου ήρθε περίοδος "ξεπρήστηκα". Μου ήρθε μία φορά όταν η μικρή ήταν 11 μηνών. εκείνο το διάστημα πέρασε μία πολύ δύσκολη γαστρεντερίτιδα διάρκειας 1 εβδομάδας που ενώ είχαμε μπει σε μία σειρά με τις στερεές, ξανακόλλησε στο στήθος και το γύρισε σε αποκλειστικό θηλασμό!!! το αποτέλεσμα ήταν να μου ξαναέρθει περίοδος μετά από 2 μήνες (η μικρή δηλαδή 13 μηνών). Τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα... για να δούμε... θα έρθει;;;;

Πάντως, αρκετοί γνωστοί μου λένε ότι αδυνάτισα. Η ζυγαριά έχει όμως διαφορετική γνώμη. Εκεί αποδίδω το "ξεφούσκωμα". Οπότε έχεις κι εσύ ελπίδες!!!! :) Επίσης, θα δεις ότι η περίοδος μετά από εγκυμοσύνη-γέννα δεν έχει καμία σχέση με τις περιόδους πριν. Νομίζω ότι πονάμε πολύ λιγότερο.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ στην κόρη μου είχα πάρει 31 κιλά!!!!Κατάφερα και έχασα τα 25 και έφτασα στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου +6 κιλά (απο τα 81 είχα φτάσει στα 55). Όμως στη δεύτερη εγκυμοσύνη ενώ πήρα 15 κιλά (λίγα σχετικά με την πρώτη, όμως στη δεύτερη εγκυμοσύνη ενώ πρόσεχα αρκετά για να μην ξαναγίνω γουρουνίτσα , πήρα πάλι 15 κιλά) έχω χάσει μόλις τα 8...

Η αλήθεια είναι ότι το σώμα μου φαίνεται μια χαρά, απλά η κοιλιά μου είναι τεραστίων διαστάσεων! Φταίει το ότι δεν γυμνάζομαι, ,όμως είμαι όλη μέρα στο σπίτι και δεν κάνω καύσεις. Θα μου πεις γιατί δεν κάνεις γυμναστική στο σπίτι...όμως πραγματικά βαριέμαι! Αν δεν πάω γυμναστήριο να έχω κανένα δερβένακα πάνω απο το κεφάλι μου και να νιώθω ότι επειδή πληρώνω πρέπει να κάνω γυμναστική...

Και εμένα μου λέγανε ότι όταν γεννήσεις δεν θα πονάς αλλά δεν έπιασε! Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω οπίσθια κάμψη στη μήτρα και λόγω αυτού πονάω πολύ και έχω πολύ αίμα. Έτσι η γέννα της κόρης μου δεν βοήθησε...θα δω τώρα αν θα αλλάξει η περίοδος που έκανα και τον γιό!

Ωχ!Σε ξαναγύρισε πίσω η γαστρεντερίτιδα...και δεν έτρωγε καθόλου απο τις στερεές; Ζόρι μου φαίνεται...όμως είμαι σίγουρη ότι αφού κατάφερε να μπει μια φορά σε πρόγραμμα θα το ξανακάνει σύντομα!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! Μία εβδομάδα ΜΟΝΟ στήθος.... και μόνο γκρίνια φυσικά.... ούτε λεχουδάκι έτσι.... :)

Πέρασε όμως και ξαναγυρίσαμε στους ρυθμούς μας.

Θα τα χάσεις τα κιλά και θα ξεπρηστείς, που θα πάει... άντε να γραφτείς γυμναστήριο σύντομα... μας περιμένουν κι οι παραλίες!!!! ;)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου! Αφού πέρασε όμως, εντάξει όλα καλά!

Το ξέρω και για αυτό αγχώνομαι...! Το πολύ πολύ να νομίζουν και στην παραλία ότι είμαι έγκυος και να μου δίνουν τον ίσκιο τους!!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...