Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα δεχόσασταν να πάρει το μωρό σας μητρικό γάλα απο άλλη μητέρα  

241

  1. 1. Θα δεχόσασταν να πάρει το μωρό σας μητρικό γάλα απο άλλη μητέρα

    • όχι, ανεξαρτήτως καλής υγείας/καλής διατροφή/καθαριότητας της άλλης γυναίκας
      162
    • δεν ξέρω, πρέπει να το σκεφτώ
      58
    • ναι αρκεί να ήμουν σίγουρη για την υγεία / διατροφή / υγιεινή της
      175


Recommended Posts

Μητρικό Γάλα απο άλλη μαμά.

 

Διευκρίνιση:

 

Όπου περιγράφουμε την λέξη υγεία

 

 

"όχι, ανεξαρτήτως καλής υγείας/καλής διατροφή/καθαριότητας της άλλης γυναίκας

ναι αν ήμουν σίγουρη για την καλή υγεία/ ........"

 

 

 

εννοούμε την υγεία της γυναίκας όσον αφορά

 

- ιατρικές εξετάσεις για μεταδοτικές αρρώστειες

- πρόσληψη φαρμάκων

- δερματολογικά προβλήματα

 

και ότι άλλο μπορεί να είναι επικίνδυνο ή επιβλαβές για το βρέφος εάν θηλάσει απο την μητέρα αυτή, με βάση τις οδηγίες του παιδιάτρου και άλλων φορέων που ασχολούνται επιστημονικά με την τέχνη του θηλασμού και τα στοιχεία τους βασίζονται σε επιστημονικές έρευνες.

 

Θα δημοσιευτεί εδώ το επόμενο διάστημα μια λίστα με παράδειγμα τέτοιων κριτηρίων, που θα ζητήσουμε απο τους επιστημονικούς μας συνεργάτες.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οκ, είναι ένα θέμα!...:|

 

Ωστόσο, ναι!

Αν δεν γινόταν αλλιώς και κατά περίπτωση και εφόσον η "άλλη μαμά" είναι υγιής.

"... So, so you think you can tell, Heaven from Hell..."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ur9hp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

OXI

Και το λέω αυτό,βέβαια εκ του ασφαλούς μιας και θηλάζω εδώ και 20 μήνες.

Δεν ξέρω αν θα απαντούσα το ίδιο σε περίπτωση που δεν είχα θηλάσει ποτέ μου.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι με τπτ. Με ανακατευει η ιδεα κυριολεκτικα. Δεν ξερω γιατι.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Εισαι μες στο μυαλό μου!!

Και ο λόγος,γιατί δεν μπορεί κανείς ποτέ να ειναι σίγουρος για την υγεια του άλλου ούτε καν ο ίδιος.

"Και οταν θα ερθουν οι καιροί, που θα 'χει σβήσει το κερί στη καταιγίδα, υπερασπίσου το παιδί, γιατί αν γλυτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα......"

Link to comment
Share on other sites

Πρίν απο καποία χρόνια ήταν πολύ συνηθεισμένο...στις πλούσιες οικογένειες απο ξένες μήτερες και στις φτώχες απο την γύναικα που φύλαγε τα παιδία στο σπίτι

Σήμερα πού όλη η ιατρική είναι στα ποδια μας , μας ξύνιζει γαι ποίο λόγο?

Θήλασα 2 πιδία απο ένα χρόνο το ένα, εαν δεν είχα την δυνατοτήτα και υπηρχε η επιλογή απο αλλή μήτερα να προσφέρει μητρικό γάλα γιατι οχι? Είναι καλύτερο να δώσεις σκόνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα. Εισαι μες στο μυαλό μου!!

Και ο λόγος,γιατί δεν μπορεί κανείς ποτέ να ειναι σίγουρος για την υγεια του άλλου ούτε καν ο ίδιος.

Οταν κανεις μεταμοσχευση οργανων η μεταγγιση αιματος δεν σε ανακατευει η ιδεα την συγχρονη ιατρικη τι την εχουμε για να περνουμε depon και να μας γραφουν εμβολια?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Εισαι μες στο μυαλό μου!!

Και ο λόγος,γιατί δεν μπορεί κανείς ποτέ να ειναι σίγουρος για την υγεια του άλλου ούτε καν ο ίδιος.

 

Ναι αυτο ειναι βασικα. Δεν ξερω τι κουβαλαω εγω ποσο μαλλον ο ξενος. Τι να πω ισως αν καταφερνα να παστεριωσω την δοτρια μανα ισως να το επερνα το γαλα της. Και μιλαω για βιομηχανικη παστεριωση. Ως εχει απαντω στην κοπελα που ανεφερε. Ναι εγω προσωπικα προτιμω σκονη απο δοτρια. ή το δικο μου μητρικο. Καμια αλλη επιλογη δεν δεχομαι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα δεχόμουν αν έπρεπε. Θα προτιμούσα να γνωρίζω (ή να πιστεύω) πως είναι υγιής βέβαια.

 

Το γάλα που δίνουμε από τις αγελάδες, είναι καλύτερο? Οπου είναι τουλάχιστον βέβαιο πως η αγελάδα έχει πάρει ορμόνες, αντιβιώσεις, έχει τραφεί με πιθανόν βλαβερές τροφές, τοξίνες και διάφορα άλλα που ακούγονται κατά καιρούς. Πιθανόν να είναι και "τρελή" αγελάδα.

 

Κι όμως, δίνουμε το αγελαδινό ανεπιφύλακτα! Κι όχι μόνο, το θεωρούμε κι από τις απαραίτητες τροφές για το παιδί μας!

 

Γιατί όχι λοιπόν το ανθρώπινο, όταν μάλιστα προέρχεται από υγιή άνθρωπο? (υποτίθεται ότι το γνωρίζουμε αυτό...) :-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι βασικα. Δεν ξερω τι κουβαλαω εγω ποσο μαλλον ο ξενος. Τι να πω ισως αν καταφερνα να παστεριωσω την δοτρια μανα ισως να το επερνα το γαλα της. Και μιλαω για βιομηχανικη παστεριωση. Ως εχει απαντω στην κοπελα που ανεφερε. Ναι εγω προσωπικα προτιμω σκονη απο δοτρια. ή το δικο μου μητρικο. Καμια αλλη επιλογη δεν δεχομαι.

Μπορώ να καταλάβω την θέση σας να μην είστε θέτικη στο ξένο μήτρικο γάλα.

Αλλα την θεση οτι δεν ξερετε τι έχετε εσεις όποτε ή αρα ουτε και μια αλλή γυναικα δεν μπορω να το δεχτω για το λόγο του οτι έδω και χρονια έχουμε σταματισει να πηγαινουμε στον μαγο την φυλης μας και παμε στον γιατρο και κανουμε εξετασεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Ελενα διαθετει τραπεζα μητρικου γαλακτος πιστευετε οτι απλως αρμεγουν τις θυλαζουσες και μετα το δινουν στα βρεφοι για να τους σωσουν την ζωουλα τους ?

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι που ίσως να μην ξέρουν πολλοί.Τα πολύ πρόωρα βρέφη που γεννιούνται στις 24,25 εβδομάδες π.χ επιβιώνουν ΜΟΝΟ με μητρικό γάλα!Για αυτό εξ άλλου υπάρχει και η τράπεζα μητρικού γάλακτος.Σε τέτοιες περιπτώσεις ας πούμε όλες μας θα λέγαμε ΝΑΙ σε μητρικό γάλα απο άλλη μητέρα.Επομένως μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι θετικοτατη,,θα το εκανα με χαρα, θα το δεχομουν επισης με χαρα αν ειχα προβλημα και δεν μπορουσα

εννοειται με προυποθεσεις, να ειχαν γινει εξετασεις ιατρικες και να μπορουσα να συνενοηθω με την αλλη μανουλα,,,,να μην υπαρχαν ας πουμε ζηλιες η ασυνεπεια ως προς αυτο που θα ειχαμε συνενοηθει

 

ειχαμε οικογενειακους φιλους 2 αντρες που τους θηλασε η μανα του ενος γιατι η αλλη μανουλα αρρωστησε βαρεια και ηταν για καιρο στο νοσοκομειο.δεν ηταν φιλες απλα γειτονισσες, η υγιης μανουλα το θεωρησε απαραιτητο, υποχρεωση της να το κανει......τα 2 αυτα αγορια εγιναν αχωριστοι φιλοι, αδερφες ψυχες για μια ζωη....παιθαναν και οι 2 στα 88 τους χρονια απο την ιδια ασθενεια, καρδιακο, με διαφορα 2 ημερων

 

δυστυχως στην εποχη μας λειτουργουμε περισσοτερο ως μοναδες, κοιταμε σχεδον αυτιστικα τον οικογενειακο μας πυρηνα και περαν τουτου το χαος, βρισκουμε χιλιες δυο δικαιολογιες για να ερμηνευσουμε την εγωιστικη μας ταση να νοιαζομαστε μονο για την παρτακλα μας,,,κι εχει ο θεος που λενε

Link to comment
Share on other sites

ναι εφοσον ειναι υγιης....μονο οι ελληνηδες εχουμε κομπλεξ....και να ξερανε τι βαζουν μεσα στη σκονη...η κολητη μου δουλευη στη milupa το οτι εχω ακουσει μου πεσαν τα μαλλια η κολητη μου δεν θηλασε πολυ 2 μηνες και κατευθηαν εβαπορε νουνου!!!και τωρα το παιδακι 3 χρονων υγιεστατο!!!! και η κουμπαρα μου ειχε το μωρο αλεργια και δεν της εφτανε το δικο της γαλα και το θηλαζε και η ξαδερφη της!!!!

23/10/2009 ηρθε ο πριγκηπας μου!!!!!

16/04/2011 ηρθε η νεραιδουλα μου!!!!

ΣΑΣ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λάθος το ερωτημα ειναι αν θα επαιρνα γαλα απο αλλη μητερα για το παιδί μου και εγω απαντησα σε αυτό συγκεκριμένα με συγκεκριμένο επιχειρημα. Δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση η μετάγγιση αίματος ή η μεταμόσχευση οι οποίες είναι και οι δύο ιατρικές πράξεις με σκοπό να σου σώσουν την ζωή από άμεσο κίνδυνο!!! Επιμένω λοιπόν ότι σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα στο παιδί μου γάλα από άλλη γυναίκα εκτός και αν μου το έθετε ως όρο ο γιατρός για την υγεία του.

"Και οταν θα ερθουν οι καιροί, που θα 'χει σβήσει το κερί στη καταιγίδα, υπερασπίσου το παιδί, γιατί αν γλυτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα......"

Link to comment
Share on other sites

Ακούγετε κάπως εγωιστικό από μέρους μου, αλλά ψήφισα ΟΧΙ γιατί θα φοβόμουν μήπως δεθεί περισσότερο με την ξένη γυναίκα μέσα από τον θηλασμό από ότι με εμένα. Αν βέβαια μου το επέβαλλαν λόγοι υγείας, τότε θα δεχόμουν.

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως στην εποχη μας λειτουργουμε περισσοτερο ως μοναδες, κοιταμε σχεδον αυτιστικα τον οικογενειακο μας πυρηνα και περαν τουτου το χαος, βρισκουμε χιλιες δυο δικαιολογιες για να ερμηνευσουμε την εγωιστικη μας ταση να νοιαζομαστε μονο για την παρτακλα μας,,,κι εχει ο θεος που λενε

 

 

Νομιζα οτι στη σχεση μαμας-παιδιου ειναι βασικο και η μαμα να αισθανεται καλα και να ειναι σε καλη ψυχολογικη κατασταση για να μπορει να φροντισει το μωρο της.Απο τη στιγμη που εμενα σα μαμα το να βλεπω μια αλλη γυναικα να θηλαζει το παιδι μου μπορει ψυχολογικα να με κανει κουρελι...τοτε οχι...αρνουμαι να μπω σε τετοια διαδικασια.Εσυ που δεν εχεις προβλημα μπραβο σου...κρατα ομως την κριτικη για τον εαυτο σου.

 

Υπαρχουν πολλες μαμαδες οι οποιες δεν εχουν καν κατοθωσει να θηλασουν για χιλιους λογους.Δε φτανουν οι ενοχες που μπορει να εχουν γι'αυτο...ωρα ειναι τωρα να τους κολλησουμε την ταμπελα του εγωισμου γιατι δε βρηκαν καποια αλλη να θηλασει το παιδι τους.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγετε κάπως εγωιστικό από μέρους μου, αλλά ψήφισα ΟΧΙ γιατί θα φοβόμουν μήπως δεθεί περισσότερο με την ξένη γυναίκα μέσα από τον θηλασμό από ότι με εμένα. Αν βέβαια μου το επέβαλλαν λόγοι υγείας, τότε θα δεχόμουν.

 

κι εγω νομιζω οτι θα ζηλευα αλλα θα το εκανα αν θα μπορουσα να εμπιστευτω την αλλη μαμα,,,ψυχολογικα μιλωντας

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι στη σχεση μαμας-παιδιου ειναι βασικο και η μαμα να αισθανεται καλα και να ειναι σε καλη ψυχολογικη κατασταση για να μπορει να φροντισει το μωρο της.Απο τη στιγμη που εμενα σα μαμα το να βλεπω μια αλλη γυναικα να θηλαζει το παιδι μου μπορει ψυχολογικα να με κανει κουρελι...τοτε οχι...αρνουμαι να μπω σε τετοια διαδικασια.Εσυ που δεν εχεις προβλημα μπραβο σου...κρατα ομως την κριτικη για τον εαυτο σου.

 

Υπαρχουν πολλες μαμαδες οι οποιες δεν εχουν καν κατοθωσει να θηλασουν για χιλιους λογους.Δε φτανουν οι ενοχες που μπορει να εχουν γι'αυτο...ωρα ειναι τωρα να τους κολλησουμε την ταμπελα του εγωισμου γιατι δε βρηκαν καποια αλλη να θηλασει το παιδι τους.

 

περισσοτερο κοινονιωλογικα ηθελα να το κρινω κι οχι να μας ενοχοποιηησω,,,σορρυ αν δεν εκφραστηκα σωστα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...