Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΟΔΙΚΗ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ & ΠΝΕΥΜΟΘΩΡΑΚΑΣ...Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΜΑΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την άσχημη αλλά ευτυχώς παροδική εμπειρία μου.Μόλις γεννήθηκε η μικρη μου πριν ακριβώς 20 μέρες παρουσίασε παροδική ταχύπνοια,λόγω του ότι ήταν δεύτερη καισαρική μου είπαν οι γιατροί και συμβάινει καποιες φορές, και χρειάστηκε να πάει στην εντατική του Παπαγεωργίου...εγώ δεν ήξερα λεπτομέριες την πρώτη μέρα έπρεπε να αναρρώσω από την καισαρική και δεν ήθελαν να με ταράξουν.Την 2 μέρα το απόγευμα πάω να την δώ με τον άντρα μου και παθαίνω σοκ!εκτός του ότι ήταν διασωληνωμένη της είχαν βάλει στο πνευμονάκι και ένα σωληνάκι γιατί είχε παρουσιάσει πνευμοθώρακα,είχε μαζευτεί αέρας δηλ.πίσω από το πνευμονάκι και έπρεπε να βγει!Δε υπάρχει πιο άσχημη εμπειρία να μην έχεις καν πάρει το μωράκι σου αγκαλιά και να το βλέπεις σε αυτή την κατάσταση!ετσι περασαν 15 μέρες μέχρι που την Δευτέρα επιτέλους την πήρα σπίτι και ακόμη δεν το πιστεύω ότι την κρατάω αγκαλίτσα!!

πήγαινα το γάλα μου τις τελευταίες 4 μέρες και έμαθε να τρώει μόνη και την πήρα γρηγορότερα από ότι περίμεναν οι γιατροί.Ευτυχώς που δεν κόπηκε το γάλα μου με τόση στεναχώρια που πέρασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το παιδάκι σου..γερό και καλότυχο να είναι. Η καστορίνα μου είναι 44 ημερών. Γεννήθηκε πρόωρα με καισαρική και όταν με πήγαν στο δωμάτιο του νοσοκομείου περίμενα το κοριτσάκι μου αλλά ο άντρας μου με ενημέρωσε πως παρουσίασε παροδική ταχύπνοια και την βάλαν στη θερμοκοιτίδα. Μια μέρα μετά μπόρεσα να σηκωθώ και πήγα να τη δω...ο άντρας μου τελικά δεν μου τα είχε πει όλα. Η καστορίνα μου με σωληνάκια στις μυτούλες και στο στόμα..Σοκ!!! Εκλεγα με λυγμούς. 5 μέρες που έμεινα στο νοσοκομείο δεν ξάπλωσα στο κρεβάτι...Περίμενα έξω από τα νεογνά πότε θα ανοίξουν την πόρτα 2 φορές την ημέρα να τη δω... Τι πέρασα θεε μου!!! 10 χρόνια από τη ζωή μου έχασα. Την έβδομη ημέρα την πήραμε σπίτι...Σήμερα 44 ημέρες αργότερα η καστορίνα μου κοιμάται στο καλάθάκι της δίπλα στο μπαμπά της κι εγώ γράφω στο forum για σένα elsaki75 και για κάθε μανούλα που περνάει τα ίδια για να σας καθησυχάσω...Το παιδί μου είναι θηρίο ανήμερο..έχει πάρει βάρος...η αναπνοή της είναι όπως οποιουδήποτε άλλου παιδιού που δεν πέρασε αυτά που σας είπα και τέλος αρχίζει να γίνεται κακομαθημένο όπως όλα τα πρωτότοκα άλλωστε... Να τονίσω ότι δεν της συμπεριφέρομαι σαν κάτι να συμβαίνει..κάνω απλά ότι θα έκανε κάθε στοργική μαμά στο παιδί της. Και σε πληροφορώ πως την κυκλοφόρησα έξω πολύ πριν σαραντίσω άσχετα που όλοι μου λέγαν να το ''φυλάω'' το παιδί λόγω πρωορότητας και παροδικής ταχύπνοιας...Η καστορίνα μου ήδη παίρνει αντισώματα από τον έξω κόσμο...(δεν την θήλασα..η υπομονή μου είχε εξαντληθεί). Η ζωή μας τώρα ξεκινά μαζί της και θέλω να είναι γεμάτη χαρές...Έχω ξεχάσει ήδη τα όσα περάσαμε γιατί η κάθε μέρα μαζί της είναι συγκλονιστική. Το ίδιο θα αισθάνεσαι κι εσύ σε λίγες μέρες!!! Τώρα είσαι ακόμη από τη γέννα..Με τις ορμόνες να παίζουν μαντολίνο και ωμή την ανάμνηση με τα σωληνάκια...Την έχω κι εγώ στο βάθος του μυαλού μου αλλά προσπαθώ να μην την φέρνω συχνά στην επιφάνεια. Να χαίρεσαι την οικογένεια σου elsaki75

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...