Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φωτοτυπίες αντί βιβλιάρια υγείας στα μαιευτήρια;


Λάβατε κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδό σας απο το μαιευτήριο;  

262

  1. 1. Λάβατε κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδό σας απο το μαιευτήριο;

    • Δημόσιο μαιευτήριο: ναι έλαβα κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδο
      55
    • Δημόσιο μαιευτήριο: όχι, έλαβα φωτοτυπίες
      207
    • Ιδιωτικό μαιευτήριο: ναι έλαβα κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδο
      106
    • Ιδιωτικό μαιευτήριο: όχι, έλαβα φωτοτυπίες
      267


Recommended Posts

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37388

 

αυτό το θέμα υπάρχει απο το 2009 και όπως φαίνεται δεν δίνεται στους γονείς το κανονικό (και καινούριο) βιβλιάριο υγείας απο το μαιευτήριο στο οποίο γέννησαν.

 

αναρτούμε την ψηφοφορία για να δουμε εάν υπάρχει διαφορά σε δημοσια και ιδιωτικά μαιευτήρια,

 

όπως και γενικά για το πόσοι γονείς δεν παρέλαβαν βιβλιάριο υγείας του παιδιού τους εγκαίρως.

 

 

είναι εφικτή η πολλαπλή επιλογή απαντήσεων για γονείς περισσοτέρων παιδιών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στα δίδυμα πήρα φωτοτυπίες, στα άλλα δύο παιδιά κανονικά. Τι να ψηφίσω;; :P

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στα δίδυμα πήρα φωτοτυπίες, στα άλλα δύο παιδιά κανονικά. Τι να ψηφίσω;; :P

 

είναι εφικτή η πολλαπλή επιλογή απαντήσεων για γονείς περισσοτέρων παιδιών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννησα το γιο μου το 2005 στο Αρεταιειο και το 2010 τη κορη μου στο Τζανειο. και στις δυο περιπτωσεις πηρα κανονικο βιβλιαριο. αυτο με τις φωτοτυπιες το ακουω για πρωτη φορα. δηλαδη τι φωτοτυπιες; σε Α4; και γιατι το κανουν αυτο; ξεμενουν απο βιβλιαρια;

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ Γεναρη του 2011 (φετος) σε δημοσιο και κατα την εξοδο μου πήρα κανονικο βιβλιαριο υγειας του μπεμπη

εγω Γεναρη του 2010 σε δημοσιο κ πηρα φοτωτυπιες , κ το κανονικο 6 μηνες μετα, γιατι ειχαν μονιμως ελλειψη:confused:. οταν δε, πηρα το κανονικο μου ειπαν να τους παω τις φωτοτυπιες να τις αντιγραψουν. ετσι κ εγινε αλλα εν τελει μου ειπαν να κρατησω ΚΑΙ τις φωτοτυπιες γιατι εκει ηταν οι υπογραφες κ οι σφραγιδες των γιατρων:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τώρα, πριν 2,5 εβδομάδες στο ΡΕΑ

και μας έδωσαν φωτοτυπίες

γιατί είχε λέει έλλειψη το υπουργείο! :roll:

 

Ο παιδίατρός μας όμως ευτυχώς

μας είπε να πάμε στο ΠΙΚΠΑ της περιοχής μας

 

οπου πράγματι μας έδωσαν αμέσως ένα κανονικό βιβλιάριο!

 

Στην πρώτη μου κόρη το 2007 στο ΙΑΣΩ

μας έδωσαν κανονικό βιβλιάριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις Δεκεμβριο του 2010 στο ΙΑΣΩ πηραμε φωτοτυπιες.Καποιους μηνες αργοτερα που τους πηρα τηλεφωνο να δω αν εφεραν μου ειπαν οτι ακομα φωτοτυπιες εδιναν.Ευτυχως καπου το βρηκε ο κουνιαδος μου στο ιντερνετ το κατεβασε μας το τυπωσε το βιβλιοδεσε και μας το εκανε δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από ιδιωτικό φωτοτυπίες πήρα γιατί μας είπαν ότι τα βιβλιάρια είχαν έλλειψη από το Υπουργείο..Τελικά μας έδωσε το κανονικό ο παιδίατρος..Να ρωτήσω όμως γιατί ίσως μου διαφεύγει κάτι, τι πειράζει αν δίνουν φωτοτυπίες; Θέμα του Υπουργείου δεν είναι; Η΄κάνω λάθος;:?

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από ιδιωτικό φωτοτυπίες πήρα γιατί μας είπαν ότι τα βιβλιάρια είχαν έλλειψη από το Υπουργείο..Τελικά μας έδωσε το κανονικό ο παιδίατρος..Να ρωτήσω όμως γιατί ίσως μου διαφεύγει κάτι, τι πειράζει αν δίνουν φωτοτυπίες; Θέμα του Υπουργείου δεν είναι; Η΄κάνω λάθος;:?

 

 

Κοιτα σε εμας δεν εδωσαν ολο το βιβλιαριο φωτοτυπημενο...εκει δε θα υπηρχε προβλημα.Μας εδωσαν μονο 2 σελιδες αυτες δλδ που λενε πανω ημερομηνια γεννησης ,βαρος γεννησης ,μεθοδος τοκετου κλπ.

 

Οταν ερχοταν ομως ο παιδιτρος και εξεταζε το παιδι δεν ειχε που να σημειωσει βαρος,υψος του παιδιου...δεν τις ειχαμε αυτες τις σελιδες ωστε να εχουμε μια συγκεντρωμενη εικονα για την αναπτυξη του...ουτε ειχε να γραψει τα εμβολια.

 

Εσεις οταν λετε φωτοτυπιες εννοειται οτι σας εδωσαν ολο το βιβλιαριο φωτοτυπημενο ΄η μονο αυτες τις 2 σελιδες?

Link to comment
Share on other sites

να σας προτεινω κατι; εσεις κυριως που ειναι να γεννησετε τωρα.

καντε μια εκτυπωση ολο το βιβλιαριο απο το παρακατω λινκ και δωστε στην κλινικη αν δεν εχουν διαθεσιμο να τα συμπληρωσουν εκει πανω

 

http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσεις οταν λετε φωτοτυπιες εννοειται οτι σας εδωσαν ολο το βιβλιαριο φωτοτυπημενο ΄η μονο αυτες τις 2 σελιδες?

 

Εμένα μόνο τις πρώτες σελίδες μου έδωσαν σε φωτοτυπία, της κακιάς ώρας φυσικά..Κι επειδή μείναμε και στη ΜΕΝΝ 2 εβδομάδες, ό,τι συμπληρωματικό έπρεπε να γράψουν οι γιατροί - κατεβατά ολόκληρα - το έγραφαν σε κόλλες Α4 που μου τις επισύναψαν..Άσε, φτώχια στα ιδιωτικά μαιευτήρια...:evil:

 

να σας προτεινω κατι; εσεις κυριως που ειναι να γεννησετε τωρα.

καντε μια εκτυπωση ολο το βιβλιαριο απο το παρακατω λινκ και δωστε στην κλινικη αν δεν εχουν διαθεσιμο να τα συμπληρωσουν εκει πανω

 

http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf

 

Σωστή taz! :-D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα βρε παιδια?

Αυτο με τις φωτοτυπιες ουτε το εχω ξανακουσει ουτε το εχω φανταστει.

Επειδη ομως βλεπω οτι ολες σας ( αν δεν κανω λαθος) γεννησατε στην Αθηνα, μηπως συμβαινει μονο εκει λογω του μεγαλου αριθμου των γεννησεων?

Γιατι εμεις στην περιοχη μας τουλαχιστον δεν εχουμε τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

να σας προτεινω κατι; εσεις κυριως που ειναι να γεννησετε τωρα.

καντε μια εκτυπωση ολο το βιβλιαριο απο το παρακατω λινκ και δωστε στην κλινικη αν δεν εχουν διαθεσιμο να τα συμπληρωσουν εκει πανω

 

http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf[/quote

 

Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο και μας έδωσαν φωτοτυπίες του βιβλιαρίου,όχι δύο σελίδες, περισσότερες. Όχι όμως και τόσες όσες έχει το βιβλιάριο του λινκ που παραθέτεις. Ή είναι άλλο βιβλιάριο ή φωτοτύπησαν τα απολύτως απαραίτητα.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

στον γιο μου 5/9/2009 πηρα κανονικο βιβλιαριο σε δημοσιο νοσοκομειο τωρα που γεννησα την κορη μου δεν ειχαν αλλα μου βρηκε η παιδιατρος μου(εκτος νοσοκομειου )κ το εδωσα την ημερα εξοδου κ μας το συμπληρωσαν....μαλιστα ο παιδιατρος του νοσοκομειου μου ειπε οτι εχει μηνες να δει..;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.φροντισα και οργανωθηκα και εφοσον μαθαμε οτι ειναι σε ελλειψη το συζητησα με την παιδιατρο μας και μας εδωσε εκτυπωμενο και πλαστικοποιημενο ωστε να το χουμε μαζι μας στην κλινικη που δινουν φωτοτυπια.οταν παρουμε το κανονικο απο την διευθυνση ύγιεινης θα μας κανει αντιγραφη εκεινη τα στοιχεια μας.παντως απαραδεκτο...

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο παιδιά από το Ιασώ πήρα φωτοτυπία μόνο τις σελίδες που ούτως ή άλλως συμπληρώνονται στο μαιευτήριο. Επειδή γεννήθηκαν και τα δύο Ιούνιο νόμιζα ότι φταίει ο μήνας :lol:

Τις πρώτες παρατηρήσεις ο παιδίατρος τις συμπλήρωνε σε δικά του χαρτιά, τα οποία μου τα άφηνε και τα έχω κρατήσει μαζί με τα βιβλιάρια.

Τα κανονικά βιβλιάρια τα παρέλαβα και στις δύο περιπτώσεις Σεπτέμβρη.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

απο το γενεσις προ τετραμηνου πηρα φωτοτυπια, και μας ειπαν στα ισια πως δεν υπαρχουν λεφτα στο δημοσιο ταμειο για βιβλιαρια.. εν πασει περιπτωσει, μου βρηκε ο παιδιατρος μου μετα το πληρες φωτοτυπημενο

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Ιουλιος 2010 Ιπποκρατειο θεσσαλονικης μου δωσανε φωτοτυπιες τις πρωτες σελιδες κ γραψαν απο πισω ενα τηλ χωρις να μου πουν τι ειναι. Τελικα οταν πηγα στην παιδιατρο κ με ειδε με τις φωτοτυπιες στο χερι μου ειπε " τι θα γινει ακομα να δωσει βιβλιαρια το υπουργειο?" Τελικα η παιδιατρος μου που εχει γνωριμιες κ ακρες μου εφερε αυτη βιβλιαριο!

Παντως τα πραγματα εχουν αλλαξει σε σχεση με τα παλια χρονια. Θυμαμαι οταν ημουν εγω παιδι το βιβλιαριο υγειας το παιρναν οι γονεις απο το βιβλιοπωλειο. Τωρα αυτο δεν γινεται τα βιβλιαρια τα χορηγει μονο το υπουργειο υγειας!

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεκεμβρη του 09 στο γεννεσις θεσσαλονικης πηρα φωτοτυπια κ οποτε παιρνω τηλ στην διευθυνση υγιεινης μου λενε οτι δεν υπαρχει.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...