Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπή ρεύματος και αποθηκευμένο γάλα!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα...

Μόλις διάβασα για τις διακοπές ρεύματος που θα πραγματοποιηθούν στα πλαίσια της απεργίας της ΔΕΗ...Απ' ότι λένε θα κρατάνε 2 ώρες τη φορά.

Έχω μαζέψει ΠΟΛΥ γάλα στην κατάψυξη και φοβάμαι ότι θα πάει χαμένο. Το συντηρώ στους -19 με -20.Δεν θέλω να το πετάξω :confused:

Τι θα κάνω;;;;;;; Καμιά ιδέα;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν παθαίνει τίποτα για 2 ώρες, αρκεί να είναι κλειστή

(αν και από την κατάψυξη φαντάζομαι ότι κάτι παθαίνει το γάλα το ίδιο)

 

 

Όχι, το μητρικό γάλα διατηρείται καλά στην κατάψυξη. Έχει βρεθεί ότι αλλοιώνονται κάποια αντισώματα, αλλά θεωρείται μάλλον αμελητέο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Μόλις διάβασα για τις διακοπές ρεύματος που θα πραγματοποιηθούν στα πλαίσια της απεργίας της ΔΕΗ...Απ' ότι λένε θα κρατάνε 2 ώρες τη φορά.

Έχω μαζέψει ΠΟΛΥ γάλα στην κατάψυξη και φοβάμαι ότι θα πάει χαμένο. Το συντηρώ στους -19 με -20.Δεν θέλω να το πετάξω :confused:

Τι θα κάνω;;;;;;; Καμιά ιδέα;;;;;

 

Δεν θα ανοίξεις καθόλου την πόρτα της κατάψυξης.

Αν μπορείς και έχεις χώρο βάλε και μερικές παγοκύστες στην κατάψυξη, που στη φάση της διακοπής θα κρατήσουν τη θερμοκρασία πιο χαμηλή.

Με την επάνοδο του ρεύματος, αν η κατάψυξή σου έχει σχετικό σύστημα, βάλε να δουλέψει εντατικά για να κατεβάσει γρήγορα τη θερμοκρασία.

Κριτήριο για τη διατήρηση του γάλακτος αναλλοίωτου είναι να μην ξεπαγώσει έστω και λίγο (π.χ. στις άκρες) και να μην αρχίσουν να τρέχουν νερά από την κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα που θα φύγω διακοπές για να σιγουρευτώ ότι δεν αποψύχθηκε το γάλα που έχω στη κατάψυξη έχω βάλει γερμένο ένα σακουλάκι. Όταν επιστρέψω απλά θα τσεκάρω ότι το υγρό στο συγκεκριμένο σακουλάκι δεν έχει αλλάξει κλίση.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τώρα που θα φύγω διακοπές για να σιγουρευτώ ότι δεν αποψύχθηκε το γάλα που έχω στη κατάψυξη έχω βάλει γερμένο ένα σακουλάκι. Όταν επιστρέψω απλά θα τσεκάρω ότι το υγρό στο συγκεκριμένο σακουλάκι δεν έχει αλλάξει κλίση.

 

Master let me touch you, για άλλη μια φορά!!!

Emoticon που υποκλίνεται :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...