Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σωματική τιμωρία & οριοθέτηση - στα δικά σας παιδιά


Πως αισθάνεστε για την σωματική τιμωρία ως μέθοδο οριοθέτησης των παιδιών σας  

338

  1. 1. Πως αισθάνεστε για την σωματική τιμωρία ως μέθοδο οριοθέτησης των παιδιών σας

    • την χρησιμοποιώ αναγκαστικά συχνά, τα παιδιά δεν με ακούνε αλλιώς
      13
    • κάποιες φορές την χρησιμοποιώ όταν δεν βρίσκω άλλη λύση
      77
    • κάποιες φορές την έχω χρησιμοποιήσει, χωρίς να το θέλω
      199
    • κάποιες φορές έχω νιώσει/νιώθω την ανάγκη να την χρησιμοποιήσω αλλά δεν αφήνω τον εαυτό μου με τίποτα
      218
    • δεν έχω νιώσει/δεν νιώθω την ανάγκη να την χρησιμοποιήσω
      135


Recommended Posts

Στόχος της ψηφοφορίας να αναδείξει κατά πόσο οι γονείς έχουν τάση να χρησιμοποιήσουν την σωματική τιμωρία, στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 423
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, συνέβη κάποιες φορές ν'αντιδράσω άσχημα και να χτυπήσω στον ποπό ή στο χέρι.Το μετάνιωσα μετά και ένοιωθα τύψεις.Δε θέλω να δικαιολογήσω τον εαυτό μου για κάτι που ξέρω οτι είναι λάθος, προσπαθώ να μη φτάνω πλέον ως εκεί τώρα που είναι πιο μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

την εχω ζησει ως παιδι και ξερω σιγουρα πως δεν φερνει αποτελεσμα ισως το αντιθετο. Το περισσοτερο που εχω κανει ειναι το time -out κι αυτο πολυ σπανια. Βοηθαει βεβαια το οτι ειναι πολυ συνεργασιμος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γκρινιάζει και δεν ''ακούει'' το 'χω σκεφτεί....Αλλά ποτέ δε το έχω κάνει και μόνο στη σκέψη ντρέπομαι :(

Μιλάμε για ανθρώπους κι οχι για ζώα.

Γονείς είμαστε, όχι θηριοδαμαστές.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεωρώ πολύ κακό να χτυπάς παιδάκι. Παραδέχομαι ότι το έχω κάνει, ελάχιστες φορές βέβαια, και μετά ένιωθα φοβερά άσχημα για μέρες!! Οπότε δεν έκανε καλό ούτε στο παιδί ούτε σε εμένα. Αλλά μερικές φορές όμως πραγματικά εξοργίζομαι και φωνάζω πολύ ... όσο και αν προσπαθώ να κρατιέμαι.

Αυτά που προσπαθώ να κάνω σε αυτές τις στιγμές είναι να τον κοιτάζω αυστηρα, να τον πιάνω από το μπράτσο σταθερά (όχι δυνατά) και να του λέω να σταματήσει να με εκνευρίζει και μόλις περάσει η ένταση της στιγμής να το συζητάω μαζί του. Νομίζω ότι αυτό είναι πιό αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς του έχω ρίξει κάνα δύό φορές στο πωπουδάκι του μικρού μου και κάνα τεσσάρι στο χεράκι και ντρέπομαι πολύ για αυτό:cry:.Κάνω προσπάθειες για να καταλαβαίνει με το να του μιλάω και όταν βγαίνω εκτός εαυτού τον αφήνω για 5-10 λεπτά στην κούνια του για να ηρεμήσω και μετά τον παίρνω αγκαλιά και του μιλάω προσπαθώντας να του εξηγήσω γιατί ήταν λάθος αυτό που έκανε.Αυτό βρήκα σαν λύση για να μην τον ξαναχτυπήσω στο χέρι η΄στο πισηνακη του:oops:.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν τα έχω ακουμπήσει και πολύ σπάνια να έχω φωνάξει. Γενικά είμαι πολύ ήρεμο άτομο. Από το μυαλό μου βέβαια έχει περάσει πολλές φορές από τα μυαλό να τα "μπουφλίσω" ειδικά το μεγάλο τις στιγμές που κλαίει και γκρινιάζει χωρίς λόγο (έτσι για να του δώσω ένα λόγο), αλλά αυτή σκηνή μένει μόνο στο μυαλό μου (βέβαια και τον άνδρα μου φαντάζομαι ότι τον πλακώνω και πολλούς άλλους σε στιγμές έκρηξης αλλά γρήγορα μου περνάει). Ευτυχώς. Δεν θέλω να πιστεύω ότι θα χτυπήσω ποτέ τα παιδιά μου (ή οποιονδήποτε άλλο). Μπορεί να είναι παιδιά μου αλλά αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να επεμβαίνω σωματικά πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι χαρακτηριστικα μια φορα 14 μηνων εκνευριστικα εκανε κατι επικινδινο να βαλει τα χερακια της σε μια πριζα που ειχα βγαλει την ασφαλεια και μου ξεφυγε και της εδωσα μια στα χερακια και μου εβαλε αμεσως τα κλαματα!!!!!και καμοια φορα την τραβαω αποτομα να την ντυσω γιατι εχουμε διαφωνια σε αυτο το θεμα εκεινη θελει να τρεχει γυμνη αν ειναι δυνατον πανω κατω και εγω δεν θελω με τιποτα!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν έχω νοιώσει την ανάγκη να τη χρησιμοποιήσω.

 

Αυτό...κάνω copy paste αυτά που είχα γράψει στο άλλο που κλειδόθηκε..

 

Είμαι μία μάνα η οποία δεν έχω δώσει ποτέ μία στο ποπό και δεν πρόκειται να το κάνω ΠΟΤΕ...είναι το μόνο ποτέ που χρησιμοποιώ από τότε που γεννήθηκε.

Με ενοχλεί ότι κάποιες δεν πιστεύεται ότι υπάρχουμε αλλά δεν με στεναχωρεί...απλά είναι εκνευριστικό...

Γνωρίζω μάνες που έχουν δόσει μία στον ποπό και ήταν χάλια ψυχολογικά για μέρες και γνωρίζω μάνα που το έχει κάνει και ξέρει ότι θα το ξανακάνει. Καμία δεν τη θεωρώ χειρότερη ή καλύτερη από εμένα σα μάνα, απλά θεωρώ το δικό μου παιδί λίγο πιο τυχερό από εκείνα που έχουν φάει έστω μία στον πωπό.

Ναι έχω ένα παιδί και επιλέγω να μείνω με ένα παιδί τόσο ώστε να μπορώ να ανταπεξέλθω κυρίως ψυχολογικά για 2ο και γιατί όχι αν δω ότι τα καταφέρνω ψυχολογικά πάντα για 3ο.

Μιλάω έντονα, θυμώνω αλλά μέχρι εκεί.

Είμαι σίγουρη ότι δεν θέλει να με στεναχωρήσει και ότι κάνει δεν το κάνει επίτηδες, απλά δεν μπορεί να σκεφτεί όπως εγώ...Ξέρει τα όρια του, έχει όρια και δεν του τα επέβαλα εγώ, τα βρήκαμε μαζί οι 3μας

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πανω σε γερα νευρα..ξεφυγε το χεριμου 2 φορες μονο αλλα δεν θα το ξανακανω.Ουτε αποετλεσμα ειχε και τυψεις τρελλες ειχα!!

Συμφωνω και στο ποστ και στον αριθμο των αποτυχημενων μου στιγμων ως μανα.

 

Το να ξεφευγω εγω απο τα ορια μου δεν θα το ονομαζα ποτε διαπαιδαγωγηση παντως.

Δικες μου αποτυχιες ειναι αυτες και οχι του παιδιου οφελιμη στιγμη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

δεν το χω κάνει ποτέ αν και κάποιες φορές εφτασα κοντά στο να δώσω 2 στον ποπο. σταμάτησε το χέρι μου στον αέρα ομως. σήμερα ομως για 1η φορά φώναξα πολύ που ειναι και αυτό μια μορφή βίας.το μετάνιωσα. περνάει τελευταία μια μορφή άρνησης σε όλα. με δυσκολεύει ακόμη και στο ντύσιμο. λενε πως οι φωνές ειναι το ξύλο του σήμερα. δεν θα θελα να ξαναφωνάξω και μακάρι να το καταφέρω.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

φωναζω παρα πολυ στη μεγαλη μου γιατι μονομως με αγνοει. ειτε με το καλο ειτε με φωνες. τις τελευταιες 3 μερες με εχει διαλυσει. εχει φαει μερικες στον πωπο, αφου με εχει φτασει στα ορια μου, αλλα μετα καθομαι και κλαιω...μου ειναι πολυ δυσκολο να δεχτω οτι σηκωσα χερι. ξεσπαω με φωνες αλλα κι αυτο θελω να το κοψω...ειναι δυσκολη η ηλικια της και την ευχαριστει να με φτανει σε τετοια σημεια...απο σημερα αρχισα να αγνοω τη δυστροπια της και τη γκρινια της και δουλεψε...αρχισε να κλαιει δυνατα, να με κλωτσαει μεχρι που κουραστηκε και σταματησε. αυτοο θα κανω απο εδω και περα....

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

στο μεγάλο μου έχω ρίξει μερικές στο ποπό και λυπάμαι πολύ για αυτό αλλά είναι πολύ ζωηρός και με φτάνει στα όρια μου. προσπαθώ να του μιλήσω αλλά με αγνοεί διαρκώς και κάνει πράγματα επικίνδυνα για τη σωματική του ακεραιότητα!ντέπομαι πολυ για αυτό και προσπαθώ να του επιβληθώ με τιμωρία.:(:(:(μετά έχω τύψεις και τον παίρνω αγκαλιά και μιλάμε.προσπαθω να είμαι ήρεμη αλλά πιο πολυ στη ζωή μου φοβάμαι μη πάθουν κάτι τα παιδάκια μου:(:(:(:(:(:(

ggHRp3.png fkuPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο Μικρούλης μου έκλεισε χθες τα δύο. Είναι αρκετά ζωηρός και έχει πάντοτε την δική του άποψη. Αρκετές φορές δεν με ακούει, όμως προσπαθώ πάντοτε με την συζήτηση και με υπομονή και επιμονή να καταφέρω να συνεργαστούμε αρμονικά. Και πραγματικά πιστεύω ότι με τα παιδιά μας πρέπει να συνεργαζόμαστε. Σε μία συνεργασία λοιπόν δεν έχει θέση η σωματική βία. Με τα παιδιά δεν επιτρέπεται να ισχύει το motto "και αφού δεν σέβεστε θα με φοβάστε".

Εξ άλλου ποιος άνθρωπος αισθάνεται ωραία όταν του ασκείται σωματική βία.

Επίσης θα ήθελα να επισημάνω ότι και η φραστική βία είναι κατακριτέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επίσης θα ήθελα να επισημάνω ότι και η φραστική βία είναι κατακριτέα.

και μην σου πω χειροτερη και πιο υπουλη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ναι, με μεγάλη μου λύπη, αναφέρω ότι έγινε να δώσω μια, δυο-τρεις φορές. Όλες τις φορές δεν είχα καταφέρει με τα λόγια ή με όποιο άλλο μέσο να αποτρέψω το παιδί από το να κάνει πράγματα άκρως επικίνδυνα για τη σωματική ακεραιότητα της αδερφής του. Και αμέσως μετά εξηγούσα όπως μπορούσα, έλεγα ότι δεν πρέπει να χτυπάμε...

 

Τα οποία επικίνδυνα πράγματα έτσι και αλλιώς δεν έκανε καθημερινά, πάντως ήταν άκρως επικίνδυνα και δεν είχα καταφέρει να περάσω στο παιδί ότι υπάρχουν κάποια όρια τέλος πάντων. Αποτυχία το λέω... Το άλλο παιδί δεν έχω καν σκεφτεί ότι μπορεί να το χτυπήσω... Και άντε μετά να τα πείσεις ότι είναι κακό να χτυπάμε... Οπότε αν είχα μόνο το ένα παιδί, το πιο ήρεμο, θα έλεγα δεν έχω χτυπήσει ποτέ. Τώρα λέω ναι. Εύχομαι να μην είχε χρειαστεί... Δεν ξέρω...

 

Τη μια φορά ήταν μωρό και κατέβασε με δύναμη ένα παιχνίδι στο κεφάλι της αδερφής του που είχε ανοιχτή την πηγή στο κεφάλι. Την άλλη είχε σπρώξει με δύναμη μια σιδερένια κούνια προς το μέρος της αδερφής του και από τύχη δεν την χτύπησε στο πρόσωπο. Τρεισίμιση ετών και τη συγκεκριμένη ημέρα είχε κάνει πολλά, με πολλές διαβαθμίσεις σοβαρότητας και το χαστούκι το έφαγε αφού δεν έπιαναν διάφορες προειδοποιήσεις και νουθεσίες, τάιμ άουτ κλπ και μόλις έγινε το περιστατικό με την κούνια. Την τρίτη δεν θυμάμαι...

 

Ηρωϊδες οι κοπέλες στους παιδικούς. Ο μικρός μου ανέφερε ότι δεν τον έχουν χτυπήσει ποτέ και δεν θα ήθελα βέβαια. Αναρωτιέμαι τι θα έκαναν εκείνες...

 

Οπότε ψηφίζω το δεύτερο. Χτύπησα συνειδητά, ή περίπου συνειδητά και όχι επειδή έχασα την υπομονή μου με κάτι άσχετο, ας πούμε.

 

Σε άσχετη φάση μου έχει πει ο μικρός ότι τα παιδιά που θα κάνει εκείνος στο μέλλον δεν θα τα χτυπησει ποτέ, αλλά εκείνα θα τον ακούνε :|

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χτυπήσει την κόρη μου αλλά έχω φτάσει στο παρά 5. Το μόνο πράγμα που με σταμάτησε είναι ότι γνωρίζω πως δεν μπορώ να ελέγξω τη δύναμή μου και θα μπορούσα να της κάνω ζημιά.

Νομίζω ότι όταν τα παιδιά αρχίζουν να καταλαβαίνουν είναι πιο αποτελεσματική η τιμωρία παρά το ξύλο.

 

Από τον εαυτό μου θυμάμαι ότι προτιμούσα να τις φάω και να "τελειώνουμε" παρά να στερηθώ κάποια "προνόμια" λόγω τιμωρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι κατά, δεν έχω χτυπήσει ποτέ το παιδί μου.

Καταλαβαίνω ότι θα φτάσεις στο αμήν και μπορεί να δώσεις καμία (ο άντρας μου το 'χει κάνει και το σκυλομετάνιωσε), εμένα δεν πήγε το χέρι μου, ευτυχώς, γιατί δεν πιστεύω ότι έχει κι αποτέλεσμα.

 

Πιστεύω στην πειθαρχία όμως, αλλά όχι με σωματική τιμωρία. Ο μικρός όταν κάνει κάτι που θεωρούμε ανεπίτρεπτο, πηγαίνει τιμωρία στο δωμάτιό του.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

ειχα απαντησει πριν απο καιρο οτι εχω φτασει στο παρα τριχα, μια μερα ομως εφτασα στην τριχα. ειχε πιασει το χερακι του μωρου την ωρα που το θηλαζα (γενικα μονο οταν τον θηλαζω ή τον εχω αγκαλια την ενοχλει και την πιανουν οι ζηλιες) και το δαγκωνε και δεν το αφηνε με τιποτα, ο μικρος εκλαιγε και της εριξα μια στον ποπο, δεν εκλαψε αλλα απο τοτε δεν τον ξαναδαγκωσε ουτε τον ξαναχτυπησε. εγω απ την αλλη εκλαιγα ολη μερα, οχι γιατι την πονεσα αλλα γιατι φοβαμαι μηπως το ξανακανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν εχω χτυπησει ποτε τον μικρουλη μου κ ουτε 8ελω να το κανω,αν κ εχω φτασει πολλες φορες στ αμην κ μου περασε απο τ μυαλο..φωναζω ομως πολυ κ βαζω ορια..δεν 8ελω με τ τιποτα τ παιδι μου να γινει σαν αυτα τα παιδακια που δεν καταλαβαινουν τιποτα γιατι ποτε δεν τα μαλωσε κανεις κ δεν τους εδειξε πως πρεπει να γινει!!δεν υπαρχει η λεξη τιμωρια για μενα αλλα η σκεψη για καποιο χρονικο διαστημα 8ελωντας να τον κανει να καταλαβει..ειναι πολυ ασχημο να βλεπω παιδακια εξω να πεφτουν κατω να χτυπιουνται επειδη κατι δεν τους πηρες η να σε χτυπανε επειδη κατι δεν τους εκανες!!κ πιστευω ακραδαντα οτι αυτα τα παιδακια ειναι αυτα που οι γονεις(φοβουμενοι οτι 8α τα πληγωσουν)δεν τους εμα8αν ποτε οτι υπαρχουν ορια κ κανονες ειτε μεσα στ σπιτι ειτε εξω!!αυτα τα παιδια οταν μεγαλωσουν κ βγουν μονα τς στν κοινωνια αλλα ακομα κ στ σχολικο περιβαλλον 8α περασουν πολυ δυσκολα!!

Link to comment
Share on other sites

ποτέ. ούτε που έχει περάσει καν από το μυαλό μου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...