Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκτακτη επιστροφη στη δουλεια κ αποκλειστικος θηλασμος


Recommended Posts

καλησπερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας. ο μικρος μου ειναι 5 μηνων και πρεπει εκτακτως (δεν μου εγκρινουν αλλη αδεια) να επιστρεψω στη δουλεια την επομενη Δευτερα, ακριβως σε μια εβδομαδα απο σημερα. θηλαζω αποκλειστικα με φυσικο τροπο και εχω δανειστει το mini electric mendela το οποιο χρησιμοποιω περιστασιακα αν χρειαστει να λειψω λιγες ωρες. Ετσι, δεν εχω αποθεμα γαλακτος στο ψυγειο. Το προβλημα μου ειναι οτι τις τελευταιες φορες που προσπαθησα να αντλησω ενδιαμεσα στα γευματα του μωρου, εβγαζα απελπιστικα μικρη ποσοτητα γαλακτος (40 ml). Αν αντλησω στο 3ωρο για αποθεμα (τρωει ανα 3ωρο) δεν εχω αρκετο γαλα για το γευμα του μολις πεινασει. τι να κανω για να δημιουργησω αποθεμα για τα 2 τουλαχιστον γευματα που θα χρειαζεται οταν θα ειμαι στη δουλεια, και αυτο μεσα σε μια εβδομαδα? αισθανομαι πανικο, δεν θελω να ξεκινησω σκονη, το πρωτο μου παιδι το θηλασα αποκλειστικα μεχρι 8,5 μηνων που αποθηλασε μονο του.

 

περιμενω τη βοηθεια σας, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατερίνα, μην πανικοβάλλεσαι! Αρχικά κάνε ένα απόθεμα για την πρώτη μέρα, ώστε να έχει γάλα να πιει το παιδί και από εκεί και πέρα θα αντλείς στη δουλειά και θα αφήνεις για την επόμενη μέρα! Το γάλα θα το φυλάς σε κάποιο ψυγείο στη δουλειά και θα το μεταφέρεις σε ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκύστες.

Μπορείς να ενώσεις τις μικρές ποσότητες που βγάζεις μέσα στην ίδια μέρα αφού τις βάλεις όλες στο ψυγείο και αποκτήσουν την ίδια θερμοκρασία και να έχεις έτσι ένα ολόκληρο γεύμα.

Αν θέλεις γράψε περισσότερες λεπτομέρειες (πόσες ώρες θα λείπεις μαζί με τις μετακινήσεις, αν θα έχεις δυνατότητα άντλησης και αποθήκευσης στη δουλειά κλπ) για να σε βοηθήσουν τα κορίτσια πιο αποτελεσματικά!

Αν καταφέρεις να μαζέψεις περισσότερο γάλα από αυτό που θα σου χρειαστεί για την πρώτη μέρα, κάνε και καμιά πρόβα απουσίας προς το τέλος της εβδομάδας!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

θα λειπω περπου 7 ωρες, ισως και περισσοτερο, αλλα δεν υπαρχει δυνατοτητα αντλησης στη δουλεια. το ψυγειο ειναι κοινοχρηστο πολυ μικρο και οχι σε καλη κατασταση για να αποθηκευσω μητρικο γαλα. επισης, δεν υπαρχει χωρος που να μπορω να αντλησω γαλα με ιδιωτικοτητα, στις τουαλετες δεν εχει πριζα ( δεν εμπιστευομαι και την καθαριοτητα του χωρου για να ακουμπησω τα απαραιτητα) ειναι κοινοχρηστες με τους πελατες και ανα πασα στιγμη μπορει να μπει καποιος. μονο το προσωπικο ειμαστε 23 ατομα!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, θα πρέπει να κάνεις όλες τις αντλήσεις στο σπίτι, λογικά πριν φύγεις θα θηλάζεις, μετά θα αντλείς (ή ταυτόχρονα θα αντλείς απ' το άλλο στήθος αν βολεύεσαι). Γυρνώντας, πάλι θα θηλάζεις και μετά θα αντλείς και ανάλογα πόσο γάλα θα χρειάζεται το μωρό θα κανονίσεις ακόμα πόσες αντλήσεις θα πρέπει να κάνεις! Είναι πιθανό να χρειαστεί (σίγουρα θα χρειαστεί τις πρώτες μέρες) να αποσυμφορείς λίγο το στήθος στη δουλειά, είτε με το χέρι είτε με ένα θήλαστρο μικρό ίσως με μπαταρία αν έχεις και αν δεν μπορείς να αποθηκεύσεις το γάλα με ασφάλεια, να το πετάς.

Σε λίγο καιρό που θα μπει το μωρό στις στερεές θα μπορείς να δίνεις και ένα και σιγά σιγά περισσότερα γεύματα στερεών τις ώρες που θα λείπεις, οπότε θα μειώσεις τις αντλήσεις.

Θα σου απαντήσουν και οι πιο έμπειρες κοπέλες!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

θα λειπω περπου 7 ωρες, ισως και περισσοτερο, αλλα δεν υπαρχει δυνατοτητα αντλησης στη δουλεια. το ψυγειο ειναι κοινοχρηστο πολυ μικρο και οχι σε καλη κατασταση για να αποθηκευσω μητρικο γαλα. επισης, δεν υπαρχει χωρος που να μπορω να αντλησω γαλα με ιδιωτικοτητα, στις τουαλετες δεν εχει πριζα ( δεν εμπιστευομαι και την καθαριοτητα του χωρου για να ακουμπησω τα απαραιτητα) ειναι κοινοχρηστες με τους πελατες και ανα πασα στιγμη μπορει να μπει καποιος. μονο το προσωπικο ειμαστε 23 ατομα!

 

Επειδή οι αντλήσεις στο σπίτι δεν είναι κι ό,τι πιο εύκολο για την άντληση στη δουλειά:

1. Δεν χρειάζεσαι το ψυγείο τους - μπορείς με ασφάλεια να αποθηκεύσεις το γάλα σου σε ισοθερμικό τσαντάκι με 2 παγοκύστες, με το οποίο θα το μεταφέρεις και στο σπίτι.

2. Όλα τα θήλαστα, ακόμα και τα νοσοκομειακά λειτουργούν και με μπαταρία κάποια δε, παίρνουν και φορτιστή αυτοκινήτου, οπότε μπορείς να αντλείς και σε χώρο χωρίς πρίζα ή στο αυτοκίνητό σου.

 

Αν ούτε αυτά βοηθάνε, τότε θα αντλείς στο σπίτι κι αν δεν μπορείς να συγκεντρώσεις μέσα στη μέρα την ποσότητα που χρεάζεσαι, θα αντλείς και το ΣΚ για να συμπληρώνεις την ποσότητα της εβδομάδας.

Πολλές μαμάδες συνέχισαν αποκλειστικό θηλασμό μη αντλώντας καθόλου στη δουλειά - είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας, ζητησα 1 μηνα αδεια ανευ αποδοχων ουτως ωστε να προλαβουμε να μπουμε στις στερεες τροφες τις ωρες που θα λειπω και να τον ευχαριστηθω ενα μηνα παραπανω.. αξιζει τον κοπο, ελπιζω να μου τη εγκρινουν μονο, γιατι αλλιως θα δυσκολευτουμε ολοι..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας, ζητησα 1 μηνα αδεια ανευ αποδοχων ουτως ωστε να προλαβουμε να μπουμε στις στερεες τροφες τις ωρες που θα λειπω και να τον ευχαριστηθω ενα μηνα παραπανω.. αξιζει τον κοπο, ελπιζω να μου τη εγκρινουν μονο, γιατι αλλιως θα δυσκολευτουμε ολοι..

 

Σου εύχομαι να την πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω η ευχη σου επιασε τοπο!! ενας μηνας ακομα (απληρωτος αλλα χαλαλι 1000 φορες, με ψωμι και κρεμμυδι θα περασει που λεγανε οι παλαιοι ημων προγονοι)να ευχαριστηθω και να θηλασω τον μπεμπουλομπέμπουλό μου..... ευχαριστω ολες για τη βοηθεια....................παντως , παραπονο ειναι αυτο μεσα απο την καρδια μου ο θηλασμος και η μητροτητα γενικα αντιμετωπιζεται μερικες φορες σαν "αναπηρια" οχι με το σεβασμο που του αναλογει ..πχ συμπεριφορες εργοδοτων, πως σε κοιτανε αν θηλαζεις εκτος σπιτιου, πως σε αντιμετωπιζουν γιατροι που τους λες θηλαζω κτλ κτλ κριμα, πολυ πολυ κριμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Αχ μανούλες χρειάζομαι κι εγω τη βοήθεια σας κι ειδικά της Αγλαιας. Θηλάζω αποκλειστικά δυόμιση μήνες το μωρΌ μου και αναγκαστικά επέστρεψα στη δουλΕΙΑ πριν μια βδομάδα. Είχα μαζέψει 8 σακουλάκια των 150 Ml στην κατάψυξη και βγάζω και κάθε μερα ενα. Όμως ο μικρός μου πειναγε πολύ τις προάλλες κι έφαγε περισσότερο από ότι συνήθως. Έμεινα με 3 σακουλάκια και χθες βράδυ δεν κοιμήθηκα προσπαθώντας να αντλησω, φοβάμαι όμως ότι η παραγωγή μου εχει μειωθεί. Δε θέλω να σταματήσω το θηλασμό , ειναι κάτι τόσο όμορφο......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Πόσες ώρες θα λείπεις από το σπίτι; Δεν μπορείς να αντλείς στη δουλειά; Αλλιώς, προσπάθησε να κάνεις στο σπίτι τόσες αντλήσεις όσους θηλασμους χάνεις. Βέβαια, το μωράκι είναι πολύ μικρό, λογικά θα τρώει πολύ συχνά, οπότε το να αφήνεις το στήθος χωρίς ερέθισμα ένα 8ωρο, τουλάχιστον, ημερησίως μάλλον δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Επίσης, τι θήλαστρο χρησιμοποιείς; Καλύτερα να νοικιάσεις νοσοκομειακό διπλής άντλησης, ώστε να γλυτώνεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς 7 ώρες ημερησίως και δεν εχΩ δυνατότητα αντλησης στη δουλειά! Έχω το swing της medeLa. Δηλαδή το μυστικό ειναι οι συχνές αντλήσεις??? Εν τω μεταξύ ο μικρός αρχίζει και δυσανασχετεί στο στηθος, μάλλον προτιμά την ταχύτητα του μπιμπερό....

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

 

Απουσία 7 ωρών σημαίνει μάλλον 3 γεύματα, άρα τουλάχιστον 3 αντλήσεις., όσο είσαι σπίτι. Μερικά μωρά κάνουν αναστροφή ωραρίου και τρώνε περισσότερο όσο είναι παρούσα η μαμά και λιγότερο όσο λείπει, αλλά νομίζω πως αυτό ισχύει για τα μεγαλύτερα μωράκια.

 

Εγώ, όταν επέστρεψα στη δουλειά, νοίκιασα το Symphony της Medela και είδα μεγάλη διαφορά (είχα αρχικά το mini electric).

 

Μπορείς να δοκιμάσεις τη θηλή calma, επίσης της Medela,, αφού σου φαίνεται πως αρχίζει να προτιμά το μπουκάλι. .Μέχρι πρότινος, την έδιναν δώρο με το Symphony, αλλά δεν ξέρω άν το συνεχίζουν, γιατί τους...κράξανε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω η ευχη σου επιασε τοπο!! ενας μηνας ακομα (απληρωτος αλλα χαλαλι 1000 φορες, με ψωμι και κρεμμυδι θα περασει που λεγανε οι παλαιοι ημων προγονοι)να ευχαριστηθω και να θηλασω τον μπεμπουλομπέμπουλό μου..... ευχαριστω ολες για τη βοηθεια....................παντως , παραπονο ειναι αυτο μεσα απο την καρδια μου ο θηλασμος και η μητροτητα γενικα αντιμετωπιζεται μερικες φορες σαν "αναπηρια" οχι με το σεβασμο που του αναλογει ..πχ συμπεριφορες εργοδοτων, πως σε κοιτανε αν θηλαζεις εκτος σπιτιου, πως σε αντιμετωπιζουν γιατροι που τους λες θηλαζω κτλ κτλ κριμα, πολυ πολυ κριμα

 

Μην σκάς για τον εργοδότη σου γι' αυτό και μεις λεγόμαστε μανούλες! Θα κάνουμε το καλύτερο για το παιδάκι μας με ότι συνεπάγεται αυτό. Εγώ σκέψου θα σταματήσω για κανα χρόνο και θα μαι απλήρωτη και δεν ξέρω πως θα την βγάλουμε αλλά δεν θα αφήσω το μωράκι μου χωρίς να το θηλάσω... Οπότε κοίτα το μωράκι σου και τίποτα άλλο, κανείς εργοδότης δεν σέβεται την αξία της μητρότητας :mad:

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς 7 ώρες ημερησίως και δεν εχΩ δυνατότητα αντλησης στη δουλειά! Έχω το swing της medeLa. Δηλαδή το μυστικό ειναι οι συχνές αντλήσεις??? Εν τω μεταξύ ο μικρός αρχίζει και δυσανασχετεί στο στηθος, μάλλον προτιμά την ταχύτητα του μπιμπερό....

 

Έγραφα έγραφα και το έχασα :o

Χρειάζεσαι νοσοκομειακο θηλαστρο διπλής αντλησης για εξοικονόμηση χρόνου και δυνάμεων.

Τι θηλη εχει το μπουκαλι που του δίνουν; Στα μωρα που θηλάζουν δεν αλλάζει μέγεθος η θηλη ανάλογα με τους μηνες, συνεχίζεις σταθερά με το ιδιο μέγεθος ανεξαρτήτως ηλικιας μωρου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες σας.

Είμαι καινούργια στο forum και πραγματικά βρήκα απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματά μου. Θα ήθελα όμως να θέσω ένα ερώτημα αν και μπορεί να φανεί λίγο "χαζούλι".

Η κορούλα μου είναι 25 ημερών και τελειόμηνη η οπόια θηλάζει κανονικά με το που γεννήθηκε. Το θέμα είναι πως μόλις σαραντίσουμε θα γυρίσω αμέσως στη δουλειά και θα μου την κρατάνε η μαμά μου και ο συζηγός μου οπότε να κάνω χρήση θήλαστρου τις ώρες που λείπω και τις υπόλοιπες θα θηλάζω.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πόσα ml περίπου να ξεπαγώνω για το κάθε γεύμα της μικρής.

Επίσης, επειδή η κορούλα μου θηλάζει από το ένα στήθος περίπου 10 λεπτά, κάνει ένα διάλημμα 15- 20 λεπτών και συνεχίζει για άλλα 10 λεπτά περίπου στο άλλο ήθελα να ρωτήσω τι να κάνω στην περίπτωση με το γάλα που έχω βγάλει μα το θήλαστρο. Δηλαδή το κρατάω στο διάστημα αυτό εκτός ψηγείου; Το πετάω; Το ξαναζεσταίνω;....

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες σας.

Είμαι καινούργια στο forum και πραγματικά βρήκα απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματά μου. Θα ήθελα όμως να θέσω ένα ερώτημα αν και μπορεί να φανεί λίγο "χαζούλι".

Η κορούλα μου είναι 25 ημερών και τελειόμηνη η οπόια θηλάζει κανονικά με το που γεννήθηκε. Το θέμα είναι πως μόλις σαραντίσουμε θα γυρίσω αμέσως στη δουλειά και θα μου την κρατάνε η μαμά μου και ο συζηγός μου οπότε να κάνω χρήση θήλαστρου τις ώρες που λείπω και τις υπόλοιπες θα θηλάζω.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πόσα ml περίπου να ξεπαγώνω για το κάθε γεύμα της μικρής.

Επίσης, επειδή η κορούλα μου θηλάζει από το ένα στήθος περίπου 10 λεπτά, κάνει ένα διάλημμα 15- 20 λεπτών και συνεχίζει για άλλα 10 λεπτά περίπου στο άλλο ήθελα να ρωτήσω τι να κάνω στην περίπτωση με το γάλα που έχω βγάλει μα το θήλαστρο. Δηλαδή το κρατάω στο διάστημα αυτό εκτός ψηγείου; Το πετάω; Το ξαναζεσταίνω;....

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Ποσες ωρες θα λείπεις;

Θα αντλεις στη δουλεια; Το γαλα για να το μεταφέρεις σπιτι θα πρέπει να ειναι σε ισοθερμική τσαντα με παγοκυστη.

 

Υπολογίζεις 150μλ για κάθε 3-4 ωρες απουσίας σου (χωρις αυτο να σημαινει οτι το μωρο θα ταιζεται κάθε 3-4 ωρες!!!).

Ο τροπος που θα πίνει απο το μπουκαλι δεν σημαίνει οτι θα ειναι οπως τώρα που θηλαζει και μάλιστα πριν την εδραίωση της γαλουχιας. Πιθανόν θα τελειώνει το γευμα της χωρις διακοπή ενδιάμεσα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες θα λείπεις;

Θα αντλεις στη δουλεια; Το γαλα για να το μεταφέρεις σπιτι θα πρέπει να ειναι σε ισοθερμική τσαντα με παγοκυστη.

 

Υπολογίζεις 150μλ για κάθε 3-4 ωρες απουσίας σου (χωρις αυτο να σημαινει οτι το μωρο θα ταιζεται κάθε 3-4 ωρες!!!).

Ο τροπος που θα πίνει απο το μπουκαλι δεν σημαίνει οτι θα ειναι οπως τώρα που θηλαζει και μάλιστα πριν την εδραίωση της γαλουχιας. Πιθανόν θα τελειώνει το γευμα της χωρις διακοπή ενδιάμεσα.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Δυστυχώς δεδομένης της φύσης της δουλειάς μου δεν θα μπορώ να κάνω αντλήσεις. Το θετικό όμως είναι πως θα δουλεύω μόνο 4 μέρες. Επίσης μπορώ να προγραμματίσω τις υπόλοιπες μέρες τουλάχιστον 2 αντλήσεις όσο βρίσκομαι σπίτι πέραν του θηλασμού που θα επιδιώξω να τον συνεχίσω όσο το δυνατό περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Δυστυχώς δεδομένης της φύσης της δουλειάς μου δεν θα μπορώ να κάνω αντλήσεις. Το θετικό όμως είναι πως θα δουλεύω μόνο 4 μέρες. Επίσης μπορώ να προγραμματίσω τις υπόλοιπες μέρες τουλάχιστον 2 αντλήσεις όσο βρίσκομαι σπίτι πέραν του θηλασμού που θα επιδιώξω να τον συνεχίσω όσο το δυνατό περισσότερο.

 

Τις 4 μερες που θα δουλεύεις ποσες ωρες θα λείπεις συνολικά;

Με τι θηλαστρο αντλεις;

Υπαρχει ήδη τράπεζα στην καταψυξη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τις δύο μέρες βγαίνουν περίπου 10 ώρες και τις άλλες δύο 8 ώρες.

Αγόρασα το ηλεκτρικό θήλαστρο της Ameda μονής άντλησης.

Σήμερα παρέλαβα το θήλαστρο και από αύριο θα ξεκινήσω να φτιάχνω τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Τις δύο μέρες βγαίνουν περίπου 10 ώρες και τις άλλες δύο 8 ώρες.

Αγόρασα το ηλεκτρικό θήλαστρο της Ameda μονής άντλησης.

Σήμερα παρέλαβα το θήλαστρο και από αύριο θα ξεκινήσω να φτιάχνω τράπεζα.

 

Καλη αρχη στην τραπεζα.

Οι ωρες απουσίας σου θα ειναι αρκετές. Καλο θα ηταν να κανεις μια αντληση τουλαχιστον οσο λείπεις (δεδομένου οτι το μωρο ειναι πολυ μικρο)

Το θηλαστρο που εχεις θα το δεις στην πορεία αν ειναι το κατάλληλο για εσένα ή αν θα χρειαστείς νοσοκομειακο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...