Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΡΟΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

Καλησπερα!

Ειναι η πρώτη φορα που γραφω αλλά θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί διαβάζοντάς σας έχω βοηθηθεί πάρα πολύ.

Έχω μια κορούλα 24 ημερών κ τη θηλάζω αποκλειστικά.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω αυξημένη ροή οπότε η μικρή ΤΣΙΡΙΖΕΙ σχεδόν σε όλους τους θηλασμούς. Δεν ξέρω τι να κάνω. Τη λυπάμαι πάρα πολύ όταν τη βλέπω να κλαίει τόσο. Πνίγεται, αφήνει τη θηλή, τη θέλει πάλι, κλαίει, τεντώνεται, χτυπιέται!!! Κ αυτό παίρνει ώρες... Είμαι κ ευσυγκίνητη αυτό το διάστημα οπότε καταλήγω απογοητευμένη να κλαίω.

Να σημειώσω ότι όταν ξυπνάει πάρα πολύ πεινασμένη θηλάζει χωρίς να διαμαρτύρεται! Το πρόβλημα είναι όταν θέλει να τελειώσει το γεύμα της χαλαρά οπότε η ροή την ενοχλεί καθώς κ όταν ξυπνάει κ δεν πεινάει πολύ.

Ήρθε σύμβουλος θηλασμού σπίτι (καταπληκτική), μου πρότεινε στάσεις κατάλληλες για την περίπτωση αλλά δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση.

(Επίσης αν την θηλάζω μισοκοιμισμένη δεν διαμαρτυρεται αλλά πόσο τρώει κοιμισμένη; Από χτες το επιδιώκω αυτό. Βεβαια αν εφαρμώσω αυτή την οδηγία πρεπει να την κοιμίζω στο κρεβάτι μας)

Μοιάζει λίγο κ με περίπτωση ΓΟΠ η αντίδραση του μωρού οπότε μου έδωσε διατροφή κ βλέπουμε!

Εγώ γράφω πιο πολύ για να μάθω από κοπέλες με παρόμοια εμπειρία πως το αντιμετωπίσαν, αν η ροή μειώνεται, πότε το μωρό συνηθίζει κτλ.

Τέλος, μήπως είναι εγωιστικό βλέποντάς την να υποφέρει τόσο να επιμένω στο θηλασμό; Μήπως να κάνω αντλήσεις κ να της το δίνω; Δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία κ φοβάμαι να παρέμβω.

Πάντως σίγουρα ψυχολογικά είμαι ράκος κ γι αυτό θελω τη γνώμη σας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει το μωρακι σου!

 

Οταν ειχα παρομοιο θεμα με τη δικη μου κορουλα την θηλαζα ξαπλωτη(στο πλαι) ή εγω σχεδον ανασκελα(επικλιν.) και εκεινη μπρουμυτα πανω μου...Η ροη ηταν καλυτερη ετσι!

Ειναι μια φαση που θα περασει σε λιγο καιρο..Θα εδραιωθει η γαλουχια καθως επισης θα μεγαλωσει κ το μπεμπακι και θα θηλαζει "καλυτερα"!

 

Παντως θα σου ελεγα να μην σκεφτεσαι πως υποφερει...Απλα μαθαινει...και της φαινεται λιγακι ζορικο..Ομως προσπαθει κ θα τα καταφερει!!!:D

zuQwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Να ακολουθήσεις τις στάσεις που σου έδειξε η σύμβουλος και αυτό που σου γράφει η ananie!

 

Αν έχει πρόβλημα στο τέλος του θηλασμού, όταν θέλει να χαλαρώσει και να κοιμηθεί, τότε να φροντίζεις να τη θηλάζεις εκείνη την ώρα από το στήθος που έχει θηλάσει περισσότερη ώρα και λογικά θα έχει λιγότερο έντονη ροή.

Αν πνίγεται στην αρχή του θηλασμού, ή να βγάζεις λίγο με το χέρι (ή με θήλαστρο αν δεν μπορείς με το χέρι) και μετά να βάζεις τομωρό ή μετά τις πρώτες γουλιές, μόλις νιώθεις ότι κατεβαίνει το γάλα, να διακόπτεις το μωρό και να αφήνεις το γάλα να τρέχει σε ένα πανάκι. Όταν τελειώσει ο πίδακας μπορείς να τη βάλεις να θηλάσει και πάλι! (ακούγεται άσχημο να το κάνεις στο μωρό, αλλά θα την ανακουφίσει!)

 

Μην έχεις αμφιβολίες για το αν κάνεις ή όχι το καλύτερο για το μωρό σου! Πολύ γρήγορα θα μάθει να διαχειρίζεται την ποσότητα του γάλακτος και δεν θα πνίγεται, ούτε θα καταπίνει αέρα και δεν θα υποφέρει! Το ίδιο ευεργετικό θα είναι να διατηρήσεις τον θηλασμό αν τελικά έχει ΓΟΠ.

Το ξένο γάλα περισσότερα προβλήματα δημιουργεί παρά λύνει!

Πολλά μωράκια έχουν το ίδιο θέμα με την κόρη σου στην αρχή, αν ψάξεις λίγο εδώ θα δεις πολλά παρόμοια θέματα. Περνάει με το χρόνο.

Όποτε βλέπεις να δυσανασχετεί, να τη σηκώνεις να ρευτεί και μόλις ηρεμήσει να την ξαναβάζεις!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

ananie όταν τη θήλαζες στις στάσεις που γράφεις διαμαρτυροταν ακόμα; Γιατί εμένα όταν είναι εκνευρισμένη συνεχίζει να τσιρίζει όπως κ να τη θηλάζω! Μόνο όταν πεινάει πολύ θηλάζει χωρίς να διαμαρτυρεται καθόλου ακόμα κ στη στάση της αγκαλιάς που το γάλα έρχεται με ορμή!

Να ρωτήσω κ κάτι ακόμα; Συνήθως όταν θέλει απλά να πιπιλίσει για να κοιμηθεί βρίσκει γάλα κ κλαίει πολύ κ την παίρνει 1 ώρα να κοιμηθεί.. Η πιπίλα θα έλυνε κάποιο πρόβλημα αν της έδινα ή θα δημιουργήσει άλλα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

ananie όταν τη θήλαζες στις στάσεις που γράφεις διαμαρτυροταν ακόμα; Γιατί εμένα όταν είναι εκνευρισμένη συνεχίζει να τσιρίζει όπως κ να τη θηλάζω! Μόνο όταν πεινάει πολύ θηλάζει χωρίς να διαμαρτυρεται καθόλου ακόμα κ στη στάση της αγκαλιάς που το γάλα έρχεται με ορμή!

Να ρωτήσω κ κάτι ακόμα; Συνήθως όταν θέλει απλά να πιπιλίσει για να κοιμηθεί βρίσκει γάλα κ κλαίει πολύ κ την παίρνει 1 ώρα να κοιμηθεί.. Η πιπίλα θα έλυνε κάποιο πρόβλημα αν της έδινα ή θα δημιουργήσει άλλα;

 

Η ροη ειναι καλυτερη με αυτες τις στασεις αλλα απ'οτι θυμαμαι κ η δικη μου δυσανασχετουσε λιγακι...Θα συνιθησει ομως,οπως σου ειπαμε!;)

 

Θελει να πιπιλισει αφου φαει?Εαν συνεχισει να ειναι στο ιδιο στηθος νομιζω δεν θα εχει κ μεγαλη ποσοτητα γαλακτος ωστε να την ενοχλει..Μην αλλαζεις στηθος!

Τωρα για την πιπιλα,δεν ξερω τι να σου πω...Εγω δεν εδωσα και δεν εχω εμπειρια...Ισως μπευδευτει...Ισως χασει γευμα...Ισως δεν γινει κ τιποτα και την βοηθησει...:confused::confused:

zuQwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ροη ειναι καλυτερη με αυτες τις στασεις αλλα απ'οτι θυμαμαι κ η δικη μου δυσανασχετουσε λιγακι...Θα συνιθησει ομως,οπως σου ειπαμε!;)

 

Θελει να πιπιλισει αφου φαει?Εαν συνεχισει να ειναι στο ιδιο στηθος νομιζω δεν θα εχει κ μεγαλη ποσοτητα γαλακτος ωστε να την ενοχλει..Μην αλλαζεις στηθος!

Τωρα για την πιπιλα,δεν ξερω τι να σου πω...Εγω δεν εδωσα και δεν εχω εμπειρια...Ισως μπευδευτει...Ισως χασει γευμα...Ισως δεν γινει κ τιποτα και την βοηθησει...:confused::confused:

 

Πότε θα αρχίσω να βλέπω διαφορά; Εννοώ πότε θα αρχίσει να συνηθίζει;

Αν κ εχει λίγες μέρες που εκνευρίζεται κυρίως απογεύματα που της βγαίνει όλη η ένταση τσιρίζοντας!!!

Δεν αλλάζω στήθος! Αν καμιά φορά αλλάξω δοκιμάζοντας το μετανιώνω γιατί γεμίζει ο τόπος γάλατα κ η μικρή γεμίζει το στόμα της κ μετά τα φτήνει!

Πιπίλα τελικά λέω να μη δώσω ακόμα γιατί είναι μόλις 31 ημερών κ άσε που πολλές φορές δεν καταλαβαίνω αν θέλει μόνο να πιπιλίσει ή πεινάει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου προσπαθησε να μην αγχωνεσαι!

ολα θελουν τον χρονο τους και το καθε μωρακι ειναι διαφορετικο!κανε υπομονη!και με τον καιρο θα καταλαβαινεις κ εσυ καλυτερα τι ζηταει το νινι σου!

 

Ταιζε την 1στηθος/γευμα ή αν ειναι συντομα το επομενο βαζε την στο ιδιο!Προσπαθησε να εισαι στην καταλληλη σταση.Επισης μεχρι να διαχειριζεται καλυτερα την ολη φαση,εσυ να εχεις το νου σου μονο εκει για να την βοηθας!Ηρεμια πανω απ'ολα!

Να ειστε καλα κ οι 2!:D

zuQwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Καλησπερα!

Ειναι η πρώτη φορα που γραφω αλλά θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί διαβάζοντάς σας έχω βοηθηθεί πάρα πολύ.

Έχω μια κορούλα 24 ημερών κ τη θηλάζω αποκλειστικά.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω αυξημένη ροή οπότε η μικρή ΤΣΙΡΙΖΕΙ σχεδόν σε όλους τους θηλασμούς. Δεν ξέρω τι να κάνω. Τη λυπάμαι πάρα πολύ όταν τη βλέπω να κλαίει τόσο. Πνίγεται, αφήνει τη θηλή, τη θέλει πάλι, κλαίει, τεντώνεται, χτυπιέται!!! Κ αυτό παίρνει ώρες... Είμαι κ ευσυγκίνητη αυτό το διάστημα οπότε καταλήγω απογοητευμένη να κλαίω.

Να σημειώσω ότι όταν ξυπνάει πάρα πολύ πεινασμένη θηλάζει χωρίς να διαμαρτύρεται! Το πρόβλημα είναι όταν θέλει να τελειώσει το γεύμα της χαλαρά οπότε η ροή την ενοχλεί καθώς κ όταν ξυπνάει κ δεν πεινάει πολύ.

Ήρθε σύμβουλος θηλασμού σπίτι (καταπληκτική), μου πρότεινε στάσεις κατάλληλες για την περίπτωση αλλά δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση.

(Επίσης αν την θηλάζω μισοκοιμισμένη δεν διαμαρτυρεται αλλά πόσο τρώει κοιμισμένη; Από χτες το επιδιώκω αυτό. Βεβαια αν εφαρμώσω αυτή την οδηγία πρεπει να την κοιμίζω στο κρεβάτι μας)

Μοιάζει λίγο κ με περίπτωση ΓΟΠ η αντίδραση του μωρού οπότε μου έδωσε διατροφή κ βλέπουμε!

Εγώ γράφω πιο πολύ για να μάθω από κοπέλες με παρόμοια εμπειρία πως το αντιμετωπίσαν, αν η ροή μειώνεται, πότε το μωρό συνηθίζει κτλ.

Τέλος, μήπως είναι εγωιστικό βλέποντάς την να υποφέρει τόσο να επιμένω στο θηλασμό; Μήπως να κάνω αντλήσεις κ να της το δίνω; Δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία κ φοβάμαι να παρέμβω.

Πάντως σίγουρα ψυχολογικά είμαι ράκος κ γι αυτό θελω τη γνώμη σας.

 

Διάβασα το post σας και νομίζω ότι έχω το ίδιο πρόβλημα. Το περίεργο είναι ότι θηλάζω τώρα 3 μήνες και αυτό συμβαίνει τις τελευταίες 3 εβδομάδες και γίνεται όλο και πιο έντονο. Αρχικά νόμιζα ότι η γκρίνια οφειλόταν στην περίοδο, αλλά μάλλον είναι υπερπαραγωγή. Εχω σπάσει το κεφάλι μου να βρω γιατί το μωρό κλαίει στο στήθος και ενώ πεινάει, λίγα δευτερόλεπτα αφού ξεκινήσει να θηλάζει, αφήνει το στήθος κλαίγοντας γοερά. Νόμιζα ότι δεν έχω γάλα, ότι δεν πεινάει αρκετά, ότι την πονάνε τα ούλα από δοντάκια κλπ. Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω τον αποθηλασμό? Ετσι όπως δείχνει να υποφέρει στο στήθος φοβάμαι πως θα αρχίσει να το αποφεύγει. Ηδη αυτή την εβδομάδα θηλάζει λιγότερο και δεν έχει πάρει βάρος. Τελευταία κλαίει με το που καταλαβαίνει ότι τη βάζω στο στήθος.Τι μπορώ να κάνω? Είμαι σε απόγνωση.

Link to comment
Share on other sites

!!!! Ε, αυτό το ποστ που παρέθεσες, aggiolina, είναι...ιστορικό! Η Νινα-Νανα είναι, πλέον, η πιο έμπειρη του φόρουμ, σε θέματα θηλασμού! :D

 

Προφανώς θα σου απαντήσει και η ίδια, αλλά εγώ θέλω να σε ρωτήσω αν είσαι σίγουρη ότι το μωρό όντως πεινάει, κάθε φορά που το βάζεις στο στήθος, ή νυστάζει, οπότε γκρινιάζει με το που νιώθει το γάλα να έρχεται (ενώ, εκείνο, θέλει μόνο να πιπιλίσει, για να αποκοιμηθεί).

 

Όταν λες ότι δεν έχει πάρει βάρος, τι εννοείς;

 

Πόσες βρεγμένες πάνες έχει, το 24ωρο;

Link to comment
Share on other sites

Πω πω συγκινήθηκα!!!!! :shock: τι μου θύμησες τώρα!!!!!!!???????

 

 

Οταν αφήνει το στήθος κλαίγοντας πετάγονται συντριβανακια;

 

Απάντησε σε παρακαλώ και στις ερωτήσεις της Scratee!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Nina-Nana μου είχε απαντήσει σε προηγούμενη ερώτηση όταν μου ήρθε περίοδος. Τώρα που έχω καιρό αυτό το πρόβλημα και έψαξα ξανά στις ειδικούς βρήκα αυτό το post! Ελπίζω και εγώ κάποια στιγμή να τα διαβάζω και να χαμογελάω :)

Λοιπόν, όπως είπα νόμιζα ότι είναι από την περίοδο μειωμένη ροή και κλαίει έτσι το γλυκό μου. Η παιδίατρος μου είπε ότι μάλλον άλλαξε η σύσταση στο γάλα μου αλλά θυμάμαι ότι μου είχε πει η Nina-Nana πως δεν αλλάζει. Το μωρό θηλάζει κάθε φορά και στα 2 στήθη. Οταν αφήνει το στήθος δεν βγαίνει συντριβανάκι, μόνο όταν κάνω εγώ μαλάξεις κάνει πίδακα. Η μικρή όμως όποτε θηλάζει ιδίως από το ένα στήθος, γυρίζει το κεφάλι ώστε να πιάνει μέρος της θηλής και της τρέχει ποσότητα γάλακτος από το πλάι ενώ θηλάζει. Οταν νευριάζει πολύ το αφήνει κλαίγοντας.

Είναι 3 μηνών και 6.200, ως τώρα γκρίνιαζε και έτρωγε αλλά αυτή την εβδομάδα -που τα πράγματα έγιναν χειρότερα και οι θηλασμοί έγιναν πιο σύντομοι και σταματούσε να τρώει και έκλαιγε- πήρε μόνο 70 γραμ. Βρέχει 4-5 πάνες την ημέρα. Θηλαζε 8 φορές τη ημ. αλλά είπαμε να τη βάζω πιο συχνά και την έβαζα στο 2ωρο. Ναι, κάποιες φορές είναι από νύστα όντως! Ομως όταν πεινάει γιατί κλαίει και το αφήνει? Εχω προσπαθήσει πολύ να καταφέρω θηλασμό και είμαι χάλια τώρα που βλεπω να στερείται η μικρή το μοναδικό πράγμα που απολάμβανε πάντα ως τώρα. Υπάρχει λύση? Τι άλλαξε όμως τώρα ξαφνικά μετά από 3 μήνες? Νόμιζα ότι τα είχαμε καταφέρει. Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας, είναι σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, οι πάνες είναι λίγες. Το βάρος δε θα πείραζε και τόσο. Στην ηλικία αυτή, δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα με μετρήσεις μίας εβδομάδας.

 

Αυτό που λες ότι τρέχει στο πλάι το γάλα, όσο τρώει, μπορεί να είναι σημαντικό! Το μωρό δεν κάνει "βεντουζα" γύρω από το στήθος; Πάντα έτσι έτρωγε;Επίσης, ως τώρα, θηλάζει αποκλειστικά, χωρίς να παρεμβάλλονται αντλήσεις, μπιμπερό κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Πόσες πάνες πρέπει να βρέχει? Εννοούμε βαριές βρεγμένες ή πόσες φορές ουρεί, γιατί αυτές είναι μάλλον παραπάνω. Συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά είχα ξαπλώσει -είναι οι ώρες που κοιμάται η μικρή και βρίσκω ευκαιρία!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αυτό που αφήνει και τρέχει το γάλα το έκανε που και που και νόμιζα κατά λάθος, αλλά βλέπω ότι το κάνει επίτηδες, διορθώνω τη στάση και νευριάζει το ξανακάνει αμέσως. Και μετά από λίγα λεπτά το αφήνει τελείως. Τώρα το κάνει πάντα. Τα μόνα γεύματα που τρώει ήρεμη είναι τα βραδινά, όταν ξυπνάει ενδιάμεσα, τρώει και κοιμάται και είναι πλέον τα μόνα που απολαμβάνουμε.

Αφησα απόψε το στήθος αυτό χωρίς να θηλάσω για 7 ώρες μήπως και μειωθεί η παραγωγή -ως τώρα προσπαθούσα να την αυξήσω... Πονούσα όμως και έχει μουδιάσει και το χέρι μου, ελπίζω να μην πάθω καμιά μαστίτιδα! Θα το άφηνα λγότερο αλλά κοιμόταν 5 ώρες! Θηλάζω αποκλειστικά αλλά ίσως βγάλω λίγο ακόμα γάλα με θήλαστρο-πρώτη φορά- γιατί ακόμα μουδιασμένη είμαι.

Δεν ξέρω καν αν είναι όντως υπερπαραγωγή και αν κάνω καλά! Και η παιδίατρος μου λέει ότι φταίει η σύσταση του γάλακτος. Εχω αγχωθεί τρομερά -εν τω μεταξύ μου είπε η παιδ/ρος να μην αγχώνομαι γιατί μπορεί να μου κοπεί το γάλα και αγχώθηκα ακόμη περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

E, όχι και να μας ζητάς συγνώμη που δεν απαντάς, γιατί κοιμάσαι!!! :-D

 

Οι πάνες καλό είναι να είναι τουλάχιστον 6. Εννοούμε ούτε ασήκωτες, ούτε ίσα νοτισμένες.

 

Από το άγχος και μόνο, το γάλα δεν κόβεται. Πρέπει να περάσει κάποια τεράστιο ψυχολογικό σοκ, για να κοπεί...!

 

Δεν ξέρω, ρε παιδί μου, επειδή το "πιάσιμο" του στήθους είναι το Α και το Ω στο θηλασμό, αυτό που λες ότι κάνει, με προβληματίζει. Η παιδίατρός σου έχει δει πώς θηλάζει το μωρό; Είναι ευχαριστημένη; (υποθέτω πως γνωρίζει από γαλουχία κτλ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος νομίζω ενθαρρύνει το θηλασμό αλλά χωρίς να έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα. Δεν μου ζήτησε να της δείξω πώς θηλάζει η μικρή, μου είπε μόνο ότι φταίει η σύσταση του γάλακτος που άλλαξε και ότι θα συνηθίσει κάποια στιγμή η μικρή. Μπορείνα συμβεί αυτο? Δεν περίμενα να πάει τόσο στραβά ξαφνικά, νόμιζα ότι αφού εδραιώθηκε ο θηλασμός θα συνεχίζαμε κανονικά. Μέχρι πριν 3 εβδομάδες όλα ήταν καλά.

Ισως φταίει που ξεκίνησα να την ταίζω στο 2ωρο αντί να περιμένω να πεινάσει, ενώ η παιδίατρος μου είπε να την ταίζω όταν κλάψει?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος. Σήμερα κρατάω τις πάνες να δω πόσες βρέχει, γιατί ως τώρα μετρούσα μόνο τις πάνες με κενώσεις (4-5 την ημέρα).

Είδα που προτείνατε διαφορετικές στάσεις θηλασμού και δοκίμασα, λίγο καλύτερα τα πράγματα με το ένα στήθος. Στο άλλο όμως δεν θέλει αν και έβγαλα γάλα με μαλάξεις. Μήπως πρέπει να βγάζω παραπάνω? Βέβαια τώρα που αλλάξαμε στάση δεν κλαίει πια, αλλά πάλι γυρνάει το κεφαλάκι της για να μην παίρνει όλη τη θηλή.

Κάλεσα και μια σύμβουλο θηλασμού, ελπίζω να βοηθήσει. Θα επανέλθω με νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Aggiolina νομίζω ότι είσαι πολυ αγχωμένη, κι αυτό το μωρό το εισπράτει.

 

Το βάρος ειναι σούπερ, οι πάνες επίσης. Είστε μια χαρα!

 

Πιέζεις το μωρό να θηλάσει περισσότερο ενώ δε θέλει, το ξέρω ότι σου ειναι δύσκολο να το πιστέψεις, γιατί καταβαθος πιστεύεις ότι πεινάει ή ότι εχεις υπερπαραγωγή ή πολλα αλλα πράγματα.

 

Ουσιαστικά το μόνο που εχεις να κανεις ειναι να μην αγχώνεσαι! Προσφέρεις το ενα στήθος για οσο θέλει το μωρό, μετά προσφέρεις και το δεύτερο κι αυτό ηταν!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να φταίει αυτό Nina-Nana. Πάντως χθες που πείνασε γιατί περίμενα τη σύμβουλο και ήθελε να δει θηλασμό, πάλι τα ίδια έκανε. Στο ένα στήθος γκρίνια και κλάμα και στο άλλο για 5' και μετά πάλι κλάμα. Να τονίσω ότι πρόσεξε πως το μωρό έχει πολύ κοντό χαλινό-δεν είχα ιδέα- και απόρησε πώς θηλάζει τόσο καιρό και γιατί δεν της έκαναν τομή στο μαιευτήριο. Και τότε μου ήρθαν οι πρώτες 45 μέρες που το μωρό έκλαιγε συνέχεια και ήθελε όλη μέρα να είναι στο στήθος. Προφανώς δεν έπαιρνε την ποσότητα που ήθελε. Απαράδεκτο το μαιευτήριο. Θα μπορούσα να είχα σταματήσει το θηλασμό.

 

Η σύμβουλος κάθησε 2 ώρες εκ των οποίων τη 1.5 τάιζα τη μικρή με κλάματα, άφηνε και έπιανε το στήθος και μου είπε η σύμβουλος να επιμένω. Δεν μπορώ όμως ρε κορίτσια να βλεπω το μωράκι να χτυπιέται και να επιμένω... Μου είπε ότι ίσως άλλαξε το ph και από χθες έχω κόψει τα γαλακτοκομικά. Θα δούμε σε 1 εβδομάδα. Επίσης να βγάζω με θήλαστρο πριν από κάθε θηλασμό για να παίρνει κατευθείαν το παχύ γάλα. Εχω ήδη κουραστεί.

 

Είμαι πάλι στο ίδιο σημείο, με το μωρό να μην θέλει το στήθος και εμένα να απογοητεύομαι. Nina-Nana έχεις δίκιο είμαι πολύ αγχωμένη αλλά δεν έχω ιδέα τι φταίει και πώς να το διορθώσω και ο θηλασμός έχει γίνει μαρτύριο για το μωρό ξαφνικά, ενώ κάθε φορά είναι και χειρότερη.

 

Τι άλλο μπορεί να είναι άραγε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Αν το παιδί έχει κοντό χαλινό, αυτό χρειάζεται διόρθωση, το συντομότερο δυνατόν. Ο κοντός χαλινός ισοδυναμεί με κακό πιάσιμο της θηλής, κάτι που θέτει την παραγωγή σε κίνδυνο.

 

Ο κοντός χαλινός μπορεί να εξηγήσει το γάλα που τρέχει, όση ώρα τρώει. Θα πρότεινα να μην το αφήσεις έτσι. Υπάρχουν και παιδοχειρουργοί και ΩΡΛ που μπορούν να το εκτιμήσουν και να το αντιμετωπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Ομως γιατί δεν την ενοχλούσε πιο πριν που ήταν και πιο μικρούλα και την ενοχλεί τώρα που δυνάμωσε? Σίγουρα θα το φτιάξουμε αλλά εννοώ λέτε να τα προκαλεί αυτό ενώ πριν δεν ενοχλούσε?

Link to comment
Share on other sites

Είδα ψάχνοντας ότι παρόμοιο πρόβλημα είχε και η felibio. Ξέρουμε πώς το αντιμετώπισε ή τι ήταν τελικά? Ευχαριστώ για την υπομονή σας, έχω προβληματιστεί πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Ομως γιατί δεν την ενοχλούσε πιο πριν που ήταν και πιο μικρούλα και την ενοχλεί τώρα που δυνάμωσε? Σίγουρα θα το φτιάξουμε αλλά εννοώ λέτε να τα προκαλεί αυτό ενώ πριν δεν ενοχλούσε?

 

Kαι αν μειώθηκε η παραγωγή, οπότε τώρα κλαίει γιατί είχε μάθει στη γρήγορη ροή; Μία εικασία κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί... Γιατί όμως να μειώθηκε? Να βγάζω λέτε και με θήλαστρο? Πότε? Δεν μπορώ να περιμένω μια βδομάδα για να δω το ph... Φοβάμαι μην μου μειωθεί το γάλα τόσο λίγο που τρώει... Εκτός αν σε 5' προλαβαίνει να πάρει όσο θέλει ξαφνικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω αριστερό μαστό με πολύ γάλα, όταν τη θηλάζω και είμαστε στο κρεβάτι ξαπλωμένες και αντικρυστά, παρατηρώ ότι τρέχει γάλα από τη μύτη της. Το μωρό δεν ενοχλείται και σε κάποιο βιβλίο διάβασα ότι το γάλα αυτό δεν προλαβαίνει να το καταπιεί και απλώς το ξεφορτώνεται.

 

Επίσης, μια φορά που μου έκανε τα ίδια νερά με εσένα μου είπε η παιδίατρος να κάνω μαλάξεις πριν το θηλασμό, χωρίς απαραίτητα να χύνω γάλα και το πρόβλημά μου λύθηκε. Έτσι κατάλαβα ότι ο μαστός είχε πετρώσει από το γάλα και το μωρό δυσκολευόταν να τραβήξει. Όσο δεν έπινε γάλα τόσο πιο πολύ σκλήραινε ο μαστός κι έτσι δημιουργήθηκε το πρόβλημα.

 

Νομίζω στη θέση σου αν οι μαλάξεις δεν είχαν αποτέλεσμα θα της έδινα το γάλα μου με μπιμπερό, γιατί απ' ότι λες έχει πολλές ημέρες που δεν τρώει καλά.

 

υγ: κι εμένα 3 μηνών είναι το μωρό μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...