Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατευθείαν σε θερμοκοιτίδα με αναπνευστικά προβλήματα... εμπειρίες?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες. Η αδερφή μου γέννησε σήμερα (με προγραμματισμένη καισαρική - 38 εβδομάδες) την ανιψούλα μου, και με το που γεννήθηκε την έβαλαν κατευθείαν θερμοκοιτίδα με αναπνευστικά προβλήματα. Η αδερφή μου δεν την είδε καθόλου. Για την ακρίβεια, μας είπαν ότι αυτό συμβαίνει στο 10% περίπου των καισαρικών, το μωρό δεν αποβάλλει όλα τα υγρά, οπότε αναπνέει με δυσκολία. Το μωράκι μας είναι διασωληνωμένο, πρέπει να μείνει εκεί για μία εβδομάδα. Ανάλογες εμπειρίες? Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι και ό,τι χειρότερο, αλλά θα ήθελα να μου γράψει όποια κοπέλα είχε ανάλογη εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καμία φίλη με ανάλογη εμπειρία?

 

Ακριβως το ίδιο συνέβη με τον γιο μου. Βεβαια, εγω τον ειδα με το που γεννηθηκε- καισαρική με επισκληρίδιο. Παρουσίασε δύσπνια και μπήκε λοιπόν θερμοκοιτίδα. Τον ειχαν με οξυγόνο για 3 μέρες και μετά έμεινε άλλες δυο μέρες μέσα γιατι παρουσίασε και ικτερο. Τελικά τον πήραμε αγκαλίτσα την 5η μέρα το απόγευμα.

Πες στην αδερφή σου να είναι ψύχραιμη και να ξεκινήσει να αντλεί γάλα για να το δείνει στο μωρό με μπιμπερό. Εγω αυτό έκανα και δεν είχα πρόβλημα και με τον θηλασμό.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες. Η αδερφή μου γέννησε σήμερα (με προγραμματισμένη καισαρική - 38 εβδομάδες) την ανιψούλα μου, και με το που γεννήθηκε την έβαλαν κατευθείαν θερμοκοιτίδα με αναπνευστικά προβλήματα. Η αδερφή μου δεν την είδε καθόλου. Για την ακρίβεια, μας είπαν ότι αυτό συμβαίνει στο 10% περίπου των καισαρικών, το μωρό δεν αποβάλλει όλα τα υγρά, οπότε αναπνέει με δυσκολία. Το μωράκι μας είναι διασωληνωμένο, πρέπει να μείνει εκεί για μία εβδομάδα. Ανάλογες εμπειρίες? Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι και ό,τι χειρότερο, αλλά θα ήθελα να μου γράψει όποια κοπέλα είχε ανάλογη εμπειρία...

Αλις να σας ζησει το μωρακι!Το δευτερο μωρακι της κουμπαρας μου γεννηθηκε και αυτο με αυτο το προβλημα:( αλλα εμεινε γυρω στις 30 ωρες στην μοναδα...Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα μεινει τοσο πολυ!

Παντως ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι δεν δημιουργει περαιτερω προβληματα μονο η ταλαιπωρια μενει στο τελος(οχι οτι ειναι λιγο...)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Evabar, και η αδερφή μου με επισκληρίδιο ήταν, αλλά πέσαν οι γιατροί πάνω στο παιδί και προφανώς δεν υπήρχε χρόνος να της το δώσουν έστω για λίγο. Την απασχολεί πολύ και το θέμα του θηλασμού, τι θα κάνει? Θα αρχίσει να βγάζει με το θήλαστρο και πού θα το αποθηκεύει το γάλα όσο είναι στο μαιευτήριο? Επίσης εμας μας είπαν καμιά εβδομάδα ότι θα μείνει στη θερμοκοιτίδα, και πριν λίγο του έκαναν και μετάγγιση αίματος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, boy'smam, αυτό δεν το είχα σκεφτεί, τι προβλήματα μπορεί να μείνουν μετά, αλλά είναι πολύ καθησυχαστικό αυτό που σας είπε ο παιδίατρος... Μακάρι να μείνει λιγότερες μέρες, γιατί η αδερφή μου έχει σκάσει, και το πρώτο της παιδάκι δεν το χάρηκε τις πρώτες μέρες γιατί κατευθείαν χειρουργήθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι οτι καλυτερο μεσα απ την καρδια μου...Δωσε κουραγιο στην αδερφουλα σου!!!Αχ....με αυτες τις καισαρικες!Απο την στιγμη που εμεινα εγκυος με αυτο το αγχος ζω...

Link to comment
Share on other sites

Και η κόρη μου γεννήθηκε έτσι, εφόσον διασωληνώθηκε λογικά θα πήρε αντιβίωση άρα να περιμένετε 5 μέρες παραμονή για το μικρό. Πάντως πέρα από το αρχικό σοκ δεν θα σας μείνει τίποτα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Μήπως κάποια ξέρει τι γίνεται με τον θηλασμό σε αυτές τις περιπτώσεις? Η δική μας η παιδίατρος μας είπε ότι για 2-3 μερες δεν θα φάει η μπεμπούλα. Η αδερφή μου από αύριο λογικά θα έχει γάλα. Θα το βγάζει με το θήλαστρο και πού θα το αποθηκεύει άραγε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Μήπως κάποια ξέρει τι γίνεται με τον θηλασμό σε αυτές τις περιπτώσεις? Η δική μας η παιδίατρος μας είπε ότι για 2-3 μερες δεν θα φάει η μπεμπούλα. Η αδερφή μου από αύριο λογικά θα έχει γάλα. Θα το βγάζει με το θήλαστρο και πού θα το αποθηκεύει άραγε?

 

Στο μαιευτηριο έχουν βεβαια θήλαστρο. Μπορείτε να πάρετε λοιπόν αποθηκευτικά σακουλάκια για το γάλα, ωστε μόλις αρχίσει να τρωει το μωρό να έχετε ήδη κάποιο γάλα για να του δώσετε με το μπιμπερό. Το γάλα μόλις το βάλετε στα σακουλάκια το βάζετε στην κατάψηξη. Πρέπει να πως πως δεν το έχω κάνει γιατι εγω έβγαζα το γάλα και αμέσως το έδεινα με το μπιμπερό στο μωρό. Αυτό βεβαια απο την 3η μέρα και μετά.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την είχαμε με ορό για 3 μέρες. Μου είχαν δώσει θήλαστρο από το μαιευτήριο, το γάλα το έδινα και το αποθήκευαν στην ΜΕΝΝ αλλά από όσο είχα καταλάβει δεν το έδιναν στο μωρό. Όταν έβγαλε τον ορό και μεταφέρθηκε στην παρακολούθηση από την εντατική , τότε κατέβαινα εγώ και την θήλαζα. Πάντως δεν είχα πρόβλημα με τον θηλασμό, συνεχίσαμε όταν γυρίσαμε σπίτι και τελικά θήλασε αποκλειστικά για 6 μήνες και συνολικά για 14.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Alice να σας ζήσει το μωράκι!!! Και τα δύο μου μωράκια μου μόλις γεννήθηκαν παρουσίασαν παροδική ταχύπνοια και νοσηλεύτηκαν στην ΜΕΝΝ του ΙΑΣΩ για 1 εβδομάδα (3 μέρες θερμοκοιτίδα και 2 μέρες στην απλή παρακολούθηση). Εγώ και τις δύο φορές περίμενα και έφυγα μαζί με τα μωρά μου. 'Οσο για το θηλασμό το έβγαζα με θήλαστρο κάθε τρεις ώρες και το κατέβαζα στην μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η 2η μου κόρη είχε ήπια ταχύπνοια (κατόπιν προγραμματσμένης καισαρικής) και μπήκε κατευθείαν στη ΜΕΝΝ, με διάχυτο οξυγόνο. Τις 3 πρώτες ημέρες είχε ορό. Εγώ παρ'ολ'αυτά, από τη 2η κιόλας μέρα ζήτησα θήλαστρο και αντλούσα 6 φορές τη μέρα και το κατέβαζα και εγώ στη ΜΕΝΝ, όπου το κατέψυχαν.

Την 5η μέρα, την ημέρα που εγώ βγήκα, δεν είχα πρόβλημα με ταχύπνοια, αλλά ανέβασε ίκτερο, και την πήγαν στην απλή παρακολούθηση. Εκεί θήλασε και για πρώτη φορά χωρίς κανένα πρόβλημα. Από τότε ώσπου να βγει, τη θήλαζα 2 φορές την ημέρα, και είχα νοικιάσει και νοσοκομειακό θήλαστρο για το σπίτι (και πάλι τους πήγαινα σακουλάκια σε παγοκύστη).

13 μήνες μετά, ακόμα θηλάζει (αν και είμαι σε φάση αποθηλασμού...).

 

Όλα καλά θα πάνε! Απλώς θέλει υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, ήσασταν πολύ κατατοπιστικές και μας δίνετε θετική ενέργεια, που σίγουρα βοηθάει!! Μήπως ξέρει καμία γιατί συμβαίνει αυτό που συνέβη??? Δλδ είναι τυχαίο γεγονός ότι το παιδί δεν έχει αποβάλλει όλες τις εκκρίσεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, ήσασταν πολύ κατατοπιστικές και μας δίνετε θετική ενέργεια, που σίγουρα βοηθάει!! Μήπως ξέρει καμία γιατί συμβαίνει αυτό που συνέβη??? Δλδ είναι τυχαίο γεγονός ότι το παιδί δεν έχει αποβάλλει όλες τις εκκρίσεις??

 

Καλησπερα κ απο μενα! Με ακριβως το ιδιο συμπτωμα παρεμεινε ο μπεμπης μου στην ΜΕΝΝ του "Ελενα" για 6 συνολικα ημερες. Καθως οι παιδιατροι του μαιευτηριου ηταν φειδωλοι στις εξηγησεις τους, εφερα κ την δικη μου παιδιατρο, η οποια μου εξηγησε οτι το συγκεκριμενο προβλημα, ΙΣΩΣ οφειλεται στο οτι 1)παρεμειναν καποια υγρα κατα τον τοκετο, τα οποια δεν καθαριστηκαν σωστα, ή 2) το αναπνευστικο συστημα του μωρου δεν αναπτυχθηκε επαρκως (καθοτι 38η εβδομαδα), ή 3)κατα την εξοδο του μωρου στον κοσμο απο την κοιλιτσα της μαμας, το μωρο πρεπει να αναπνευσει μονο του για 1η φορα κ μερικες φορες δεν τα καταφερνει επαρκως απο την αρχη. (τα παραπανω τα λεω με δικα μου λογια κ ισως κατι να λεω λαθος, παντως σου μεταφερω την ουσια). Οπως κ να εχει, δεν αφηνει μονιμη βλαβη στο αναπνευστικο συστημα του μωρου, απλα θα πρεπει να ειναι υπο παρακολουθηση καποιες μερες (κ συνηθως στις ΜΕΝΝ οι αλλαγες γινονται αργα μεν σταθερα δε). Γνωριζω ακριβως το συναισθημα της μαμας κ δεν ειναι ο,τι καλυτερο... Ευχομαι πολυ υπομονη κ αισιοδοξια κ ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε τελεια!!

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, ήσασταν πολύ κατατοπιστικές και μας δίνετε θετική ενέργεια, που σίγουρα βοηθάει!! Μήπως ξέρει καμία γιατί συμβαίνει αυτό που συνέβη??? Δλδ είναι τυχαίο γεγονός ότι το παιδί δεν έχει αποβάλλει όλες τις εκκρίσεις??

Έχω ακούσει, σε πολύ απλοϊκή εξήγηση, ότι όταν το παιδί δεν γεννιέται φυσιολογικά, δεν "στριμώχνεται" και παραμένει υγρό στα πνευμόνια του και ότι επίσης είναι πιο πιθανό να παρουσιαστεί στ΄αγόρια.

 

Και ο δικός μου ο μικρός με προγραμματισμένη καισαρική 38 εβδομάδων, διασωληνώθηκε το πρώτο βράδυ, ενώ ήταν ήδη πάνω από 12 ώρες κανονικά στο θάλαμο και τον είχα βάλει στο στήθος μου το ίδιο απόγευμα της ημέρας που γέννησα. Έμεινε στην ΜΕΝΝ συνολικά 17 μέρες, τις 5 διασωληνωμένος και μετά με διάχυτο οξυγόνο και πήρε διάφορες αντιβιώσεις γιατί είχε λοίμωξη που δεν μπορούσαν να βρουν ποια είναι και την 5η μέρα που ήταν εκεί του είχε ανεβάσει πυρετό.

Είχα νοικιάσει θήλαστρο και έβγαζα το γάλα μου. Δυστυχώς τις πρώτες μέρες το πέταγα, γιατί κανείς από το μαιευτήριο δεν με διευκόλυνε και δεν με κατηύθυνε να το βάλω στην κατάψυξη. Ούτως ή άλλως τις πρώτες μέρες το μωρό έτρωγε με σωληνάκι. Μετά αφού γύρισα σπίτι πήγαινα γάλα στη μονάδα σε θερμός, μια φορά πήγα κατεψυγμένο και η νοσηλεύτρια με κοίταξε σαν ούφο και μου είπε ότι το γάλα στη κατάψυξη καταστρέφεται (!). Με το θήλαστρο κράτησα το γάλα, αλλά όταν πήρα το μωρό στο σπίτι είχα πολύ ανασφάλεια και τάιζα το μωρό περισσότερο με μητρικό γάλα στο μπιμπερόν, παρά από το στήθος.

Το μωρό από τη στιγμή που το πήρα σπίτι ήταν μια χαρά και δεν κατάλαβα να του έχει "αφήσει" κάτι η παραμονή του στη ΜΕΝΝ από πλευράς συμπεριφοράς, μόνο όσο ήταν εκεί τιναζόταν ξαφνιασμένο όταν τον άγγιζα τις πρώτες μέρες...

Σας εύχομαι περαστικά, να σας ζήσει το μωράκι και καλό κουράγιο και υπομονή στην αδελφή σου, η νοσηλεία του μωρού στη μονάδα θέλει πολύ γερά νεύρα, εύχομαι να το ξεπεράσει το μωράκι σας εύκολα και να τον φέρουν οι γονείς του με το καλό στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Για να δούμε τι νέα θα έχουμε και σήμερα... Πάντως όσο κι αν ξέρεις ότι το φαινόμενο είναι σύνηθες, μια αγωνία την έχεις... Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις, ευχαριστώ θερμά όλες για τις απαντήσεις σας, εάν κάποια έχει να προσθέσει καμιά πληροφορία, ευπρόσδεκτη, καλά που υπάρχει και το forum και μαθαίνουμε τίποτα;)

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση εμείς. Δε διασωληνώθηκε, αλλά μείναμε χώρια έντεκα μέρες. Όλα θα πάνε καλά. Καλό θα ήταν να δει το παιδί και δικός σας παιδίατρος

 

Για το θηλασμο νοικιάζει ΤΩΡΑ ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης και αντλεί κάθε δύο ώρες για 15 λεπτά. Μία άντληση οπωσδήποτε τη νύχτα μεταξύ 12-6. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Όσο πιο σύντομα ξεκινήσει τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να τα καταφέρει άριστα. Εννοείται ότι θα ζητάει συνέχεια να βάλει το παιδί στο στήθος κι ας μην είναι εφικτό, για να πάρουν το μήνυμα ότι θέλει να θηλάσει

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στις 7/3 γέννησα εσπευσμένα στην 36η και 4 μέρες το γιο μου που τώρα βρίσκεται ακόμα στη Μενν αφού είχε ταχύπνοια βαριάς μορφής.Χθες του βγάλανε τον τραχειοσωλήνα και βρίσκεται στο headbox(μια κάσκα με διάχυτο οξυγόνο).Πάει καλά λενε...Θα τον ταίσουν σήμερα για να δουν πως αντιδρά,φοβούνται μήπως κάνει εισροφηση.Από την 4η μέρα άρχισα να βγάζω γάλα ανά 2-2.5 ώρες με νοσοκομειακό θήλαστρο και το κατέψυχα,το έδινα στον μεγάλο μου γιο,στον ανιψιό μου 7 μηνών.Χαμένο δεν πήγε,αν τους άκουγα θα είχα πετάξει περίπου 3 λίτρα γάλα:evil:Δεν θελουν λέει κατεψυγμένο,ούτε καν να είναι στη συντήρηση πάνω από 24 ώρες.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει κοπέλα μου να ναι γερός και δυνατός και να τα καμαρώνεις και τα δυο. Ρώτα αν μπορείς να αντλήσεις εκεί με τις δικές τους προδιαγραφές. Αλλιώς εσύ το βιολί το βιολάκι σου κι ασ' τους να λένε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ένα κατάλοιπο, ας πούμε, της παραμονής στη ΜΕΝΝ ήταν ότι η μικρή μου είχε συνηθίσει στο τάισμα κάθε 3 ώρες ακριβώς :lol: δυστυχώς και τη νύχτα!

Τίποτα άλλο, όμως.

 

ΌΠως είπαν και οι κοπέλες παραπάνω, αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται σε προγραμματισμένες καισαρικές διότι το μωρό δεν στρεσάρεται από τις συσπάσεις, όπως θα έπρεπε. Και μου είπαν μάλιστα ότι αυτό δεν συμβαίνει πχ σε περιπτώσεις που ακολουθεί καισαρική κατόπιν πόνων, τεχνητών ή μη.

 

Boubis, υπομονή και περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ.... στο ζουζουνάκι μας έχουν κάνει και τρεις μεταγγίσεις αίματος ήδη, έχει και ίκτερο, πολλή αγωνία έχουμε... Είναι φυσιολογικό να γίνονται μεταγγίσεις???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...