Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος και ταξίδι για δουλεια...( κ. Αγλαια αν μπορείτε βοηθηστε με)


leta80

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια....

Ο μικρός μου είναι 7 1/2 μηνών και τον θηλαζω ακόμα..... Πρωι βράδυ πλέον και στο ενδιάμεσο έχει τα γεύματα του....

Σε 2 εβδομάδες πρέπει να φύγω ένα ταξίδι με τη δουλεια για 3 μερες και δεν θέλω να κόψω τον θηλασμο.. Απο χτες ξεκίνησα να βγάζω γάλα με το θηλαστρο ( swing medela)έβγαλα μόνο μια φορά και η ποσότητα ήταν 65 ml.. Μου φάνηκαν πολυ λίγα και δεν ξέρω τι να κάνω για να αύξησω την ποσότητα... Θα θέλει φαντάζομαι γύρω στα 500 ml την ημερα και άμα βγάζω τόσο λίγο δεν θα του φτάσει και θα πρέπει να πάρει ξένο ....

Μπορείτε να με βοηθήσετε;;και επίσης τι να κάνω στο ταξίδι για να μην μου κοπεί το γάλα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλυτερα να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να κάνεις τράπεζα γάλακτος, αλλά και να αντλείς στο ταξίδι.

Με το νοσοκομείακό έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να συγκεντρώσεις την ποσότητα που χρειάζεσαι και στο ταξίδι, αφού είναι διπλής άντλησης, θα σου παίρνει λιγότερο χρόνο για να κάνεις αντλήσεις. Θα πρέπει να αντλείς όχι μόνο για να μην μειωθεί το γάλα, αλλά και για να μην πάθεις μαστίτιδα.

 

Όσον αφορά το γάλα που πρέπει να αφήσεις, αν χρειαστείς 500 μλ την ημέρα, τότε αν αντλείς 100 μλ την ημέρα, σε δύο εβδομάδες θα έχεις συγκεντρώσει την ποσότητα που χρειάζεσαι. 65 μλ δεν είναι λίγα, να αντλείς κάθε μέρα 2-3 φορές και θα αυξηθεί η ποσότητα.

 

Το ενδεχόμενο να έχεις μαζί σου το μωρό και κάποιον συνοδό το έχεις εξετάσει;

 

εντιτ: πριν ενάμησι μήνα έλλειψα για 2 μέρες και είχα μαζί μου το swing. Το βράδυ της δεύτερης ημέρας ζορίστηκα : αντλούσα για 1 ολόκληρη ώρα στο διάστημα 2 με 3 τα ξημερώματα, μισή ώρα από κάθε στήθος, και το στήθος μου ήταν ακόμα σκληρό (και κουτούλαγα το πρωί από την αϋπνία). Για αυτό προτείνω νοσοκομειακό, γιατί θα αδειάζει καλύτερα το στήθος και θα αντλείς για λιγότερη ώρα

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μπορω να τον παρω μαζι....γιατι ειναι ενα ταξιδι που παω με ολα τα στελεχη της εταιρειας και δευτερον δεν μπορει να ερθει και καποιος μαζι μου για να τον κοιταει...

πραγματικα δεν θελω να κοψω τον θηλασμο..παιδευτηκα πολυ για να τα καταφερω και ειναι οτι πιο ομορφο και σημαντικο για μενα και για το παιδι...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για τον ίδιο λόγο δεν τον πήρα μαζί μου. Τις δύο μέρες που απουσίαζα ήπιε 700μλ γάλα, μόνο δικό μου. Είχα πάρει και ξένο για να έχει αν δεν του έφτανε το δικό μου, αλλά δεν χρειάστηκε. Όμως ο δικός μου ήταν πιο μεγάλος και τρώει κανονικά στέρεες τροφές.

Δεν θα κοπεί ο θηλασμός για δύο μέρες! Ίσως σου κάνει τον δύσκολο όταν γυρίσεις, αλλά μετά θα πέσει με τα μούτρα στο γάλα σου!

Προσπάθησε να κάνεις κάθε μέρα αντλήσεις και πάρε νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης για αυτές τις 2,5 εβδομάδες. Εγώ με το swing έχανα πολύ χρόνο. Ευτυχώς που το συνέδριο ήταν στο ξενοδοχείο που έμενα και έτσι δεν έχανα χρόνο με μετακινήσεις και στο διάλειμμα για μεσημεριανό πεταγόμουν στο δωμάτιό μου για μίνι άντληση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα.Είμαι καινούργια στο forum όμως έχω βοηθηθεί πάρα πολλές φορές διαβάζοντας για προβλήματα θηλασμού που αντιμετώπισα. Τώρα αντιμετωπίζω το εξής και θα ήθελα τη γνώμη της κας Αγλαϊας ή όποιας άλλης κοπέλας μπορεί να βοηθήσει. Έχω μια κόρη 22 μηνών και θηλάζουμε ακόμη το βράδυ και το μεσημέρι πριν τον ύπνο και όποια άλλη στιγμή της ημέρας θελήσει (μόνο από το αριστερό στήθος, το δεξί το έχει εγκαταλείψει εδώ και μερικούς μήνες). Τα πρωινά που φεύγω για το γραφείο η μητέρα μου της δίνει φρέσκο γάλα στο ποτηράκι. Σε δυο βδομάδες περίπου πρέπει να κάνω υπηρεσιακό ταξίδι για τρεις ημέρες και δεν μπορώ να την πάρω μαζί. Ο άντρας μου λέει ότι θα τα καταφέρουν με το θέμα του ύπνου παρόλο που κοιμάται θηλάζοντας αλλά εγώ έχω αγχωθεί γιατί θα της έρθει απότομο όλο αυτό αφού δεν έχουμε χωριστεί πάνω από λίγες ώρες. Χρειάζεται να αντλήσω γάλα; Έχω νατο κάνω σχεδόν χρόνο. Θα πάρω μαζί μου το θήλαστρο για αποσυμφόρηση του στήθους αλλά θα πρέπει να της αφήσω;Θεωρώ ότι η ποσότητα θα είναι πολύ λίγη αφού κι εκείνη θηλάζει πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους. Τι να κάνω για να μην της είναι πολύ επώδυνο; Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.Είμαι καινούργια στο forum όμως έχω βοηθηθεί πάρα πολλές φορές διαβάζοντας για προβλήματα θηλασμού που αντιμετώπισα. Τώρα αντιμετωπίζω το εξής και θα ήθελα τη γνώμη της κας Αγλαϊας ή όποιας άλλης κοπέλας μπορεί να βοηθήσει. Έχω μια κόρη 22 μηνών και θηλάζουμε ακόμη το βράδυ και το μεσημέρι πριν τον ύπνο και όποια άλλη στιγμή της ημέρας θελήσει (μόνο από το αριστερό στήθος, το δεξί το έχει εγκαταλείψει εδώ και μερικούς μήνες). Τα πρωινά που φεύγω για το γραφείο η μητέρα μου της δίνει φρέσκο γάλα στο ποτηράκι. Σε δυο βδομάδες περίπου πρέπει να κάνω υπηρεσιακό ταξίδι για τρεις ημέρες και δεν μπορώ να την πάρω μαζί. Ο άντρας μου λέει ότι θα τα καταφέρουν με το θέμα του ύπνου παρόλο που κοιμάται θηλάζοντας αλλά εγώ έχω αγχωθεί γιατί θα της έρθει απότομο όλο αυτό αφού δεν έχουμε χωριστεί πάνω από λίγες ώρες. Χρειάζεται να αντλήσω γάλα; Έχω νατο κάνω σχεδόν χρόνο. Θα πάρω μαζί μου το θήλαστρο για αποσυμφόρηση του στήθους αλλά θα πρέπει να της αφήσω;Θεωρώ ότι η ποσότητα θα είναι πολύ λίγη αφού κι εκείνη θηλάζει πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους. Τι να κάνω για να μην της είναι πολύ επώδυνο; Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...