Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και παιδικος σταθμος


alexandramam

Recommended Posts


Διαφημίσεις


την κόρη μου την ξεκίνησα παιδικό σταθμό όταν ήταν 10 μηνών έπρεπε να επιστρέψω στην δουλειά μου......... συνεχίσαμε να θηλάζουμε μέχρι 21 μηνών που αποθήλασε για άσχετο λόγο με τον παιδικό.

 

Πολύ απλά θηλάζεις το παιδί το πρωί πριν ξεκινήσετε και το απόγευμα όταν επιστρέψετε σπίτι όσο και όποτε θέλει χωρίς περιορισμούς

 

Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά πολλές μητέρες ξεκινάνε την δουλειά τους και συνεχίζουν να θηλάζουν τα παιδιά τους :-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα λέει η AGE... έτσι και εμεις ξεκινήσαμε παιδικο 11,5 μηνών και θηλαζε και θηλάζει ακόμα πολλές φορές τη μέρα, οπότε το είχα άγχος, αλλά προσαρμόστηκε και δεν έχει γκρινιάξει ποτε στον παιδικό. Θηλάζει το πρωί και μετά απο το μεσημέρι έως το βράδυ που θα κοιμηθεί. Μην ανησυχείς θα τα καταφέρετε μια χαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!μου δωσατε και οι 2 κουραγιο...μου εχει δημιουργηθει πολυ εντονο αγχος το πως θα προσαρμοστει...γιατι οτι και να συμβει χτυπημα..νυστα...καταληγει στο στηθος μου .Να σας ρωτησω και κατι αλλο?αντλουσατε γαλα και το πηγαινατε στο παιδικο για να υπαρχει?φοβαμαι μηπως μειωθει η παραγωγη μου τοσες ωρες χωρις ερεθισμα..απο( 7 το πρωι μεχρι 4 το απογευμα και 4 φορεςτο μηνα νυχτα)...4U ποσο ειναι το παιδακι σου?ποσες μερες σας πηρε η προσαρμογη στον παιδικο?αυτος ο θηλασμος ειναι απιστευτος δεσμος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δεν αντλώ γάλα, γιατί τρώει ικανοποιητικές ποσότητες από τις στέρεες τροφές. Όταν νυστάζει τον ξαπλώνει η γιαγιά του στο κρεβάτι, τον χαϊδεύει και του λέει γλυκόλογα.

Αν τις ώρες που είσαι με το μωρό εκείνο θηλάζει χωρίς περιορισμούς δεν θα κοπεί το γάλα. Εγώ τον θηλάζω στις 7:30 το πρωί και μετά στις 6:30το απόγευμα. Φυσικά το σαββατοκύριακό το γλεντάμε!

Οι πρώτες μέρες χωρίς τη μαμά είναι "περίεργες" για όλα τα παιδιά και εκείνα που θηλάζουν και εκείνα που δεν θηλάζουν

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν αντλώ γάλα, γιατί τρώει ικανοποιητικές ποσότητες από τις στέρεες τροφές. Όταν νυστάζει τον ξαπλώνει η γιαγιά του στο κρεβάτι, τον χαϊδεύει και του λέει γλυκόλογα.

Αν τις ώρες που είσαι με το μωρό εκείνο θηλάζει χωρίς περιορισμούς δεν θα κοπεί το γάλα. Εγώ τον θηλάζω στις 7:30 το πρωί και μετά στις 6:30το απόγευμα. Φυσικά το σαββατοκύριακό το γλεντάμε!

Οι πρώτες μέρες χωρίς τη μαμά είναι "περίεργες" για όλα τα παιδιά και εκείνα που θηλάζουν και εκείνα που δεν θηλάζουν

 

Maggie,ηθελα να σε ρωτησω αν του δινεις βραδυνο και αν τρωει αλλα γαλακτοκομικα.

 

Εμενα δεν τρωει καθολου γαλακτοκομικα,δεν τα θελει (αραγε ειναι το ασβεστιο που παιρνει απο το γαλα μου αρκετο?)και επειδη γενικα τρωει λιγο (αποφευγει τελειως δε το κρεας-ψαρι-κοτοπουλο) του δινω και βραδυνο και αναρωτιεμαι αν του "κοβω την ορεξη για γαλα"

Θηλαζει πρωι-απογευμα(μια φορα),νυχτα(δυο-τρεις φορες).

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως που εχει αλλεργια σε γαλα και αυγο και εχω καταντησει να του δινω την κρεμα σζχεδον για βραδυνο ξυπναει παλι την νυχτα...ισως ευτυχως δηλ.για να συνεχιστει ο θηλασμος.μπουκαλι πηρε λιγο πριν τους 6μηνες που καταλαβαμε την αλλεργια και αυτο " λιγα ml".Σημερα πηγα σε ενα παιδικο και αρχισε να κακολογει το θηλασμο...εχε χαρη που ο μικρος γκρινιαζε αλλιως θα καβγαδιζαμε με τη ...κυρια!!κοφτου το μου πε!!!δωστου πιπιλα!!!ακουσον ακουσον αλλοι προσπαθουν να κοψουν την πιπιλα και αλλοι θα την αρχισουν 18μηνων.......ευχαριστω κοριτσια παντως για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παντως που εχει αλλεργια σε γαλα και αυγο και εχω καταντησει να του δινω την κρεμα σζχεδον για βραδυνο ξυπναει παλι την νυχτα...ισως ευτυχως δηλ.για να συνεχιστει ο θηλασμος.μπουκαλι πηρε λιγο πριν τους 6μηνες που καταλαβαμε την αλλεργια και αυτο " λιγα ml".Σημερα πηγα σε ενα παιδικο και αρχισε να κακολογει το θηλασμο ...εχε χαρη που ο μικρος γκρινιαζε αλλιως θα καβγαδιζαμε με τη ...κυρια!!κοφτου το μου πε!!!δωστου πιπιλα!!!ακουσον ακουσον αλλοι προσπαθουν να κοψουν την πιπιλα και αλλοι θα την αρχισουν 18μηνων.......ευχαριστω κοριτσια παντως για τις απαντησεις σας!

 

Μη δίνεις σημασία τι σου λένε! Δυστυχώς αυτά μαθαίνουν στις σχολές τους και δεν είναι καθόλου εύκολο να καταλάβουν οτιδήποτε άλλο. Μη δίνεις αναφορά για το αν θηλάζεις ή όχι!

Στα πρακτικά τώρα: Το μωρό είναι πλέον αρκετά μεγάλο (18 μηνών) ώστε να μπορεί να μείνει αρκετές ώρες χωρίς θηλασμό ή γαλα γενικότερα. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αντλείς και να παιδεύεσαι κι εσύ και το μικρό με μπιμπερό κλπ, ούτε να εξηγείς στους παιδικούς ότι αυτό είναι μητρικό γάλα! Στον παιδικό θα τρώει κανονικά ό,τι γεύματα έχουν. Να τους τονίσεις μόνο το θέμα των αλλεργιών ώστε να μην του δίνουν από τα αλλεργιογόνα (προσοχή να τους εξηγήσεις όσον αφορά στο αυγό, εσύ ξέρεις ποιες τροφές που περιέχουν αυγό πρέπει να αποφεύγει).

Αρχικά θα θηλάζεις πριν φύγεις και μετά μόλις ξαναδείς το μωρό και το απόγευμα-βράδυ, όσο θέλει. Στην πορεία θα προσαρμοστείτε και οι δύο, καθώς και το στήθος. Σ' αυτή την ηλικία το μωρό θηλάζει πολύ αποτελεσματικά και θα μπορέσει να πάρει την ποσότητα που χρειάζεται στο χρόνο που θα σε έχει διαθέσιμη, θα αναπληρώνει και τα ΣΚ, θηλάζοντας περισσότερο.

Η κόρη μου ξεκίνησε παιδικό 18 μηνών, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, ούτε με το θηλασμό, ούτε με το γεγονός ότι ποτέ μέχρι τότε δεν είχε κοιμηθεί χωρίς στήθος ή ησυχάσει χωρίς στήθος. Στον παιδικό, μέσα σε 1-2 εβδομάδες βρήκε τρόπους να κοιμάται και να χαλαρώνει χωρίς εμένα. Οι δασκάλες στην αρχή την παίρνανε συχνά αγκαλιά και τη βοηθήσανε. Κι εμένα μου είπε τότε η διευθύντρια για πιπίλες και για κόψιμο του θηλασμού (για να συνηθίσει η μικρή πιο εύκολα και να μην ταλαιπωρηθεί, τόσο ήξερε και πίστευε και αυτά έλεγε) Απλά της απάντησα ότι δεν πρόκειται μαζί με το στρες της έναρξης του παιδικού να την υποβάλλω και σε στρες βίαιου αποθηλασμού στην ίδια περίοδο. Όμως προσέξανε πολύ να παίρνουν το παιδί συχνά αγκαλιά μέχρι να προσαρμοστεί, ειδικά στον ύπνο, καθόταν μία δασκάλα δίπλα της τις πρώτες μέρες και της χάιδευε την πλατούλα. Αν ο παιδικός είναι καλός, θα βρούνε τρόπο να κερδίσουν το παιδί και όλα θα πάνε καλά.

Η κόρη μου σε λίγες μέρες θα κλείσει τα 3 και θηλάζει ακόμα. Πλέον μένει στον παιδικό από τις 7 το πρωί μέχρι τις 4.30 το απόγευμα και πολλές φορές εγώ φεύγω για τη δουλειά πολύ νωρίς από το σπίτι (στις 5.00), οπότε δεν θηλάζει κάθε μέρα το πρωί. Όμως αναπληρώνει μια χαρά το απόγευμα, άλλοτε θηλάζει περισσότερες φορές, άλλοτε λιγότερο, κανονίζει μόνη της!

Καλή αρχή σας εύχομαι και ό,τι άλλο χρειαστείς στη διάθεσή σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι θα δουλεύεις και νύχτα! Κι αυτό μην το φοβάσαι! Ο θηλασμός θα βοηθήσει να ανταπεξέλθετε και οι δύο συναισθηματικά στα δύσκολα ωράρια! Τις πρώτες νύχτες θα ταλαιπωρηθεί ίσως λίγο το μικρούλι, αλλά θα βρει τρόπο με αυτόν που θα το κρατάει να παρηγοριέται και να αποκοιμιέται χωρίς τη μαμά! Μη φοβάσαι τίποτα και μην αγχώνεσαι, τα μωρά προσαρμόζονται εύκολα, ειδικά αν γενικά μεγαλώνουν με τρόπο που τα κάνει να νιώθουν ασφαλή και ο θηλασμός βοηθάει πολύ σ' αυτή την κατεύθυνση.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofuka σ'ευχαριστω σ'ευχαριστω και ξανα σ"ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!ειχα αναγκη να παρω μια απαντηση απο καποια κοπελα που ειχε παρομοια εμπειρια και συνεχιζει ακομη με τον θηλασμο!!!!ισως σου στηλω και προσωπικο μην.καποια στιγμη.Μακαρι και εμεις να εχουμε και εμεις την ιδια εξελιξη με την κορουλα σου!!να χαιρεσαι την ομορφη οικογενεια σου και σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σου!οπως επισης και τα αλλα κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

Sofuka σ'ευχαριστω σ'ευχαριστω και ξανα σ"ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!ειχα αναγκη να παρω μια απαντηση απο καποια κοπελα που ειχε παρομοια εμπειρια και συνεχιζει ακομη με τον θηλασμο!!!!ισως σου στηλω και προσωπικο μην.καποια στιγμη.Μακαρι και εμεις να εχουμε και εμεις την ιδια εξελιξη με την κορουλα σου!!να χαιρεσαι την ομορφη οικογενεια σου και σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σου!οπως επισης και τα αλλα κοριτσια

 

:D Όποτε θέλεις, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου με πμ ή από εδώ! Αν δεις να μην απαντάω, να επιμείνεις, γιατί δεν μπαίνω πολύ συχνά!

Όλα θα πάνε καλά, να έχεις εμπιστοσύνη στο μικρό σου, αυτό θα σε καθοδηγήσει τώρα πια, είναι αρκετά μεγάλο για να ρυθμίσει τα του θηλασμού όταν η μαμά γυρίσει στη δουλειά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστω για τον ενδιαφερον σου.Διαβασα πριν το ποστ της κοπελας με το μωρακι που κανει απεργια θηλασμου λογω ιωσηςστο ποστ"αραγε θα ξαναθηλασει"και αγχωθηκα....για μενα οπως και για ολες μας που θηλαζουμε με την ψυχη μας ειναι ενα σημαντικο μερος της ζωης μας...και για καθε μια γυναικα πιστευω...μακαρι για ολες τις μανουλες που θελουν να συνεχιζουν να πανε ολα καλα......

Link to comment
Share on other sites

Maggie,ηθελα να σε ρωτησω αν του δινεις βραδυνο και αν τρωει αλλα γαλακτοκομικα.

 

Εμενα δεν τρωει καθολου γαλακτοκομικα,δεν τα θελει (αραγε ειναι το ασβεστιο που παιρνει απο το γαλα μου αρκετο?)και επειδη γενικα τρωει λιγο (αποφευγει τελειως δε το κρεας-ψαρι-κοτοπουλο) του δινω και βραδυνο και αναρωτιεμαι αν του "κοβω την ορεξη για γαλα"

Θηλαζει πρωι-απογευμα(μια φορα),νυχτα(δυο-τρεις φορες).

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!

από γαλακτοκομικά του δίνω γιαούρτι, πιο πολύ για την ευκολία, επειδή δεν θέλει προετοιμασία :oops: παρά για το ασβέστιο, γιατί θηλάζει πολύ ακόμα. Τρώει 4 γεύματα στέρεων τροφών, οπότε ναι βγαίνει και βραδυνό. Φυσικά πριν και μετα το βραδινό θηλάζει, αναρωτριέμαι πού το βάζει τόσο γάλα. Σήμερα έφαγε μισό γιαύρτι για βραδυνο, άλλες φορές τρώει φαγητό. Γενικά, του προσφέρω και ας φαει όσο θέλει.

Φρουτόκρεμα, μεσημεριανό και απογευματινο τρώει "καλή" ποσότητα, το βραδυνό του είναι πιο μικρό.

Θηλάζει 4 φορές από την ώρα που θα γυρίσω μέχρι να κοιμηθεί, άλλες 1-2 φορές μέσα στη νύχτα και το πρωί όταν τον ξυπνάω

 

 

alexandramam, τον κρατάει η μαμά μου δεν τον στελνω σε παιδικό σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!μου δωσατε και οι 2 κουραγιο...μου εχει δημιουργηθει πολυ εντονο αγχος το πως θα προσαρμοστει...γιατι οτι και να συμβει χτυπημα..νυστα...καταληγει στο στηθος μου .Να σας ρωτησω και κατι αλλο?αντλουσατε γαλα και το πηγαινατε στο παιδικο για να υπαρχει?φοβαμαι μηπως μειωθει η παραγωγη μου τοσες ωρες χωρις ερεθισμα..απο( 7 το πρωι μεχρι 4 το απογευμα και 4 φορεςτο μηνα νυχτα)...4U ποσο ειναι το παιδακι σου?ποσες μερες σας πηρε η προσαρμογη στον παιδικο?αυτος ο θηλασμος ειναι απιστευτος δεσμος...

 

Είναι 17 μηνών... χμμ και εμείς κάπως έτσι, στα δύσκολα εκεί καταλήγουμε ;) Όχι δεν άντλησα ποτέ γάλα για τον παιδικό, όπως έγραψα άρχισε 11,5 μηνών και δεν χρειάστηκε. Τον πρώτο καιρό τους πήγαινα γιαουρτάκι πρόβειο σε περίπτωση που πεινάσει και δεν τον καλύψουν τα γεύματα εκεί... αλλά ούτε αυτό χρειάστηκε ποτέ. Όσο για την προσαρμογή, ο μικρός μου απλά προσαρμόστηκε αμέσως, δλδ δεν έκλαψε και δεν γκρίνιαξε ποτέ, αν και μέχρι εκείνη τη μέρα δεν τον είχα αφήσει παρά μόνο μια φορά για 20' και όχι σε ξένο αλλά στον μπαμπά του- την πρώτη μέρα κάτσαμε μία ώρα, ήμουν και εγώ στην τάξη και απλά παρατηρούσα, τη δεύτερη κατσαμε 1,5 και βγήκα και 10' απο την αίθουσα μετά 2,5 κλπ... Εγώ φυσικά ακόμα να προσαρμοστώ με την ιδέα ότι είναι μακριά μου απο το πρωί έως το μεσημέρι..:-(. Η παραγωγή σου δε νομίζω να μειωθεί αν και εφόσον τις υπόλοιπες ώρες που είναι σπίτι θηλάζει. Την ανησυχία σου την πέρασα και εγώ και ξέρω πως νοιώθεις... κουράγιο και θα δεις όλα θα πάνε καλά, θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται :D.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ 4U γισ το μηνυμα σου!εγω ακομη στο ψαξιμο παιδικου ειμαι...και σε 2 μηνες δουλεια....ελεγα μηπως εβρησκα κοπελα να τον κραταει...αλλα νομιζω θα ξεχνιεται περισσοτερο στον παιδικο με τα αλλα παιδακια...δεν ξερω ειλικρινα ειμαι μπερδεμενη....και νιωθω πολυ ενοχα ποθ θα τον αφησω για την δουλεια!φοβαμαι πως θα σπασει αυτος ο υπεροχος δεσμος του θηλασμου!!να χαιρεσαι το παιδακι σου!!σας ευχαριστω ολες σας για τις συμβουλες σας!

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι πως θα σπασει αυτος ο υπεροχος δεσμος του θηλασμου!!

Με τίποτα! Κάθε απόγευμα όταν σε βλέπει θα έρχεται τρέχοντας στην αγκαλιά σου. Και αμέσως θα χώνει τα χέρια του μέσα στην μπλούζα σου! Θα θηλάζεις με το μπουφάν λέμε, δεν θα προλαβαίνεις να το βγάλεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

από γαλακτοκομικά του δίνω γιαούρτι, πιο πολύ για την ευκολία, επειδή δεν θέλει προετοιμασία :oops: παρά για το ασβέστιο, γιατί θηλάζει πολύ ακόμα. Τρώει 4 γεύματα στέρεων τροφών, οπότε ναι βγαίνει και βραδυνό. Φυσικά πριν και μετα το βραδινό θηλάζει, αναρωτριέμαι πού το βάζει τόσο γάλα. Σήμερα έφαγε μισό γιαύρτι για βραδυνο, άλλες φορές τρώει φαγητό. Γενικά, του προσφέρω και ας φαει όσο θέλει.

Φρουτόκρεμα, μεσημεριανό και απογευματινο τρώει "καλή" ποσότητα, το βραδυνό του είναι πιο μικρό.

Θηλάζει 4 φορές από την ώρα που θα γυρίσω μέχρι να κοιμηθεί, άλλες 1-2 φορές μέσα στη νύχτα και το πρωί όταν τον ξυπνάω

 

 

alexandramam, τον κρατάει η μαμά μου δεν τον στελνω σε παιδικό σταθμό.

 

Ευχαριστω για την απαντηση.Τωρα την ειδα:oops:

 

Εμενα θηλαζει μονο μια φορα πριν το βραδυνο θηλασμο,θα κοιταξω μηπως του προσφερω εγω παραπανω γιατι το μωρο δε δειχνει ιδιαιτερο ενδιαφερον.Ελπιζω να φτανουν οι θηλασμοι μας και να μην μειωθει το γαλα (περιπου 5 το 24ωρο)

 

Εγω κανω και μια αντληση στη δουλεια περιπου 100ml, για δυο λογους.Αφενος για να υπαρχει ενα ερεθισμα το δεκαωρο που λειπω και αφετερου για να του αφηνω λιγο γαλατακι για την επομενη μερα μια που δεν τρωει αλλα γαλακτοκομικα.Το γιαουρτι ουτε να το δει.Του δινω κατσικισιο βιολογικο αλλα ουτε τρια κουταλακια δε τρωει.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ 4U γισ το μηνυμα σου!εγω ακομη στο ψαξιμο παιδικου ειμαι...και σε 2 μηνες δουλεια....ελεγα μηπως εβρησκα κοπελα να τον κραταει...αλλα νομιζω θα ξεχνιεται περισσοτερο στον παιδικο με τα αλλα παιδακια...δεν ξερω ειλικρινα ειμαι μπερδεμενη....και νιωθω πολυ ενοχα ποθ θα τον αφησω για την δουλεια!φοβαμαι πως θα σπασει αυτος ο υπεροχος δεσμος του θηλασμου!!να χαιρεσαι το παιδακι σου!!σας ευχαριστω ολες σας για τις συμβουλες σας!

 

καλά κάνεις και ψαχνεις ήδη για σταθμό, δες όσο περισσότερους μπορείς. Εμείς επιλέξαμε μετά απο 3 μήνες αναζήτησης... και σε διαφορες περιοχές αλλά πάντα κοντά στην περιοχή που εργάζομαι. Τον θέλω κοντά μου για να είμαι ήσυχη.. και εγώ και ο μπαμπάς του δουλεύουμε μακριά απο την περιοχή που μένουμε και σε αντίθετα ακρα :(οπότε θα ήταν χαζό το παιδί μας να πήγαινε σταθμό στη περιοχή που βρίσκεται το σπίτι... αν τύχει κάτι θα σκοτωθώ στο δρομο μεχρι να φτάσω και να τον δω...:roll: έτσι ήμουν ήσυχη και με το θέμα θηλασμός στην αρχή.. δλδ τους είπα ότι αν γκρίνιαζε να με καλούσαν να πάω:) αλλά ποτέ δεν υπήρξε θέμα. Επίσης είναι και το θέμα του σχολικού, δλδ πείτε με υστερική αλλά προτιμώ να είμαι εγώ ο σοφερ του και όχι κάποιος ξένος ;). Ενοχές είχα και εχω ακόμα, σε καταλαβαίνω.. μπερδεμένη δεν ήμουν διότι την περίπτωση του να τον προσέχει κάποια-ος στο σπίτι το είχα αποκλείσει πριν καν μείνω εγκυος... ως παιδί με "φρόντιζαν" διάφορες κυρίες στο σπίτι και δεν έχω καλές αναμνήσεις. Στο σταθμο είναι πιο ελεγχόμενη η κατάσταση και όσα ντου έχω κάνει, και έχω κάνει πολλά και θα κανω άλλα τόσα ;), μου απέδειξαν ότι η επιλογή μας είναι καλή. Εύχομαι να βρείς ενα καλό σταθμό και όσο για το δεσμό δεν μπορεί αν τον σπασει κανεις και τίποτα. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και σας εύχομαι τα καλύτερα:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...