Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΟΜΗΛΙ - ΤΣΑΙ


georgia.g

Recommended Posts

Κοριτσακια μου καλημερα, θα ηθελα την βοηθεια σας...

ειμαι στην 17 εβδομαδα και απλα θα ηθελα να ξερω αν οι γιατροι σας σας επιτρεπουν να πινετε τσαι ή χαμομηλι...

Εχω διαβασει διαφορα και δεν ξερω τι να κανω..μεχρι στιγμης δεν επινα τιποτα δυο μερουλες ομως τωρα εχω πιει 2 τσαγακια

ο γιατρος μου οταν τον ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι πρεπει να πινω μεχρι 2 ποτηρια καφεϊνη την ημερα ..ειτε ειναι καφες ..ειτε αναψυκτικο ..ειτε τσάι...για το χαμομηλι δεν τον ειχα ρωτησει...

Βεβαι διαβαζω διαφορα και εχω μπερδευτει...

το χαμομηλι διαβασα καπου οτι δεν κανει λεει στην εγκυμοσυνη γιατι ειναι διεγερτηκο μητρας...

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω γενικα να πιω τιποτα και απλα παρατηρησα ατι τις δυο μερες που ειπια το τσαγακι ηρεμησε το στομαχι μου.

Σας ευχαριστω και ευχομαι σε ολες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη:lol::lol::lol:

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσακια μου καλημερα, θα ηθελα την βοηθεια σας...

ειμαι στην 17 εβδομαδα και απλα θα ηθελα να ξερω αν οι γιατροι σας σας επιτρεπουν να πινετε τσαι ή χαμομηλι...

Εχω διαβασει διαφορα και δεν ξερω τι να κανω..μεχρι στιγμης δεν επινα τιποτα δυο μερουλες ομως τωρα εχω πιει 2 τσαγακια

ο γιατρος μου οταν τον ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι πρεπει να πινω μεχρι 2 ποτηρια καφεϊνη την ημερα ..ειτε ειναι καφες ..ειτε αναψυκτικο ..ειτε τσάι...για το χαμομηλι δεν τον ειχα ρωτησει...

Βεβαι διαβαζω διαφορα και εχω μπερδευτει...

το χαμομηλι διαβασα καπου οτι δεν κανει λεει στην εγκυμοσυνη γιατι ειναι διεγερτηκο μητρας...

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω γενικα να πιω τιποτα και απλα παρατηρησα ατι τις δυο μερες που ειπια το τσαγακι ηρεμησε το στομαχι μου.

Σας ευχαριστω και ευχομαι σε ολες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη:lol::lol::lol:

Γεωργία με το καλό το μωράκι σου.Εγω ειμαι στην 38η εβδομάδα.Ποτέ δεν ήμουν του καφέ και κυρίως τώρα στην εγκυμοσύνη τον αποφευγω γιατί μου φέρνει φοβερή αυπνία.Αν θα πιω, θα προτιμήσω ντεκαφεινέ.Οσον αφορά στο τσάι,ο γιατρός δε μου το απαγόρεψε αλλα και οσες φορές έτυχε να πιω δεν παρατηρησα κάτι ανησυχητικό.Ομως, αν ήδη αισθάνεσαι το μωράκι να κουνιέται, θα παρατηρήσεις ότι μετά την κατανάλωση τσαγιού είναι πιο κινητικό γιατί όλα τα είδη τσαγιού περιέχουν έστω και λίγη καφείνη, ακόμη και το χαμομήλι.Εγώ προτιμώ το τήλιο, όταν χρειάζεται.Επίσης, καλύτερα προτίμησε το τσάι σε φύλλα και όχι σε φακελάκια γιατί τα τελευταία περιέχουν κι αλλα συστατικά που δεν είναι φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Από όσο γνωρίζω το χαμομήλι είναι γενικώς καταπραϋντικό και όχι διεγερτικό σαν το τσάι και δεν έχει καφεϊνη.

Για διεγερτικό μήτρας συγκεκριμένα όμως δεν ξέρω, καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

Από την άλλη το τσάι δεν απέχει σε καφέϊνη πολύ από τον καφέ, οπότε θέλει μέτρο. Αλλά 1-2 τσαγάκια σε 2 μέρες αν δεν έχεις πιει και καφέδες δεν ακούγονται πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι απο οταν εμεινα εγκυος τον εκοψα τον καφε μαχαιρι όχι για καποιο ιδιαιτερο λογο απλα λογω των εμετων που ειχα μεχρι και προσφατα δεν τον ηθελα παρολο που εγω δεν μπορουσα χωρις καφε...τωρα πλεον δεν μου κανει καμια αισθηση...

Απλα μερικες φορες πινω λιγη κοκα κολα γιατι εχω τρομερο φουσκωμα και δεν χωνευω με τιποτα..βασικα προσπαθω να την αποφευγω και αυτη αλλα μερικες φορες λες και δεν μπορω να αντισταθω...

Το μωρακι μου δεν το εχω αισθανθει ακομα...ikaniretak πλησιαζουν οι μερες..με το καλο το μπεμπάκι σου και σε εσενα T.S. ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη...

sisika και εγω αυτο νομιζα αλλα διαβασα σε ενα άρθρο που μιλαει για τα βοτανα ότι στην εγκυμοσυνη δεν κανει ..γι αυτο και αγχωθηκα..

Σε μια βδομαδα εχω ραντεβου με το γιατρο αρα θα τον ρωτησω και αυτον ξανα..

Σας ευχαριστω..

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοτοπουλάκι μου γλυκό πόσο χαίρομαι που σε "βρίσκω".... μου έλειψες, το κλείσαμε το μαγαζάκι μας:(:(:(

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.... Τσάι δεν πίνω καθόλου αλλά χαμομηλάκια συνεχώς,,, έχω τρελές καούρες κ ο doc δεν μου δίνει τίποτα σε φάρμακο,,,μου πρότεινε να πίνω χαμομήλια όποτε κ όσα θέλω,,,

Η αλήθεια είναι ότι με βοήθησαν τα μάλα, ειδικά το βράδυ γύρω στις 4 που είναι το καθιερωμένο πια ραντεβού μας:mrgreen:

Πίνω εναλλάξ το lipton και του βουνού...

"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι απο οταν εμεινα εγκυος τον εκοψα τον καφε μαχαιρι όχι για καποιο ιδιαιτερο λογο απλα λογω των εμετων που ειχα μεχρι και προσφατα δεν τον ηθελα παρολο που εγω δεν μπορουσα χωρις καφε...τωρα πλεον δεν μου κανει καμια αισθηση...

Απλα μερικες φορες πινω λιγη κοκα κολα γιατι εχω τρομερο φουσκωμα και δεν χωνευω με τιποτα..βασικα προσπαθω να την αποφευγω και αυτη αλλα μερικες φορες λες και δεν μπορω να αντισταθω...

Το μωρακι μου δεν το εχω αισθανθει ακομα...ikaniretak πλησιαζουν οι μερες..με το καλο το μπεμπάκι σου και σε εσενα T.S. ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη...

sisika και εγω αυτο νομιζα αλλα διαβασα σε ενα άρθρο που μιλαει για τα βοτανα ότι στην εγκυμοσυνη δεν κανει ..γι αυτο και αγχωθηκα..

Σε μια βδομαδα εχω ραντεβου με το γιατρο αρα θα τον ρωτησω και αυτον ξανα..

Σας ευχαριστω..

 

Σε ευχαριστώ καλή μου, σου εύχομαι και εγώ τα καλύτερα και σε εσένα και σε όλες τις μανούλες του φόρουμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοτοπουλάκι μου γλυκό πόσο χαίρομαι που σε "βρίσκω".... μου έλειψες, το κλείσαμε το μαγαζάκι μας:(:(:(

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.... Τσάι δεν πίνω καθόλου αλλά χαμομηλάκια συνεχώς,,, έχω τρελές καούρες κ ο doc δεν μου δίνει τίποτα σε φάρμακο,,,μου πρότεινε να πίνω χαμομήλια όποτε κ όσα θέλω,,,

Η αλήθεια είναι ότι με βοήθησαν τα μάλα, ειδικά το βράδυ γύρω στις 4 που είναι το καθιερωμένο πια ραντεβού μας:mrgreen:

Πίνω εναλλάξ το lipton και του βουνού...

 

Βανιλακι μου σου εστειλα πμ...

οσο για το μαγαζακι ..αντε για μαζευτητε που το σκορπισαμε...μπαινε κανα πρωινο...:mrgreen::mrgreen:

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Προσπάθησα να δώ αν έχει ξαναμπεί τέτοιο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι. Η απορία μου είναι: επιτρέπεται η έγκυος να πίνει χαμομήλι;Ξέρω οτι απαγορεύονται τα βότανα αλλά και το χαμομήλι;¨Οπως έγραψα και σε άλλο θέμα έπαθα κολικό εντέρου και σκεφτόμουν μήπως αυτό ανακουφίσει κάπως την κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουλήθρα έγώ όταν ήμουν έγκυος έπινα τσάι και χαμομήλι που και που και δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, ούτε είχα παρατηρήσει διαφορά στην κινητικότητα του μωρού. Ίσως η κατάχρηση να μην κάνει καλό αλλά δε νομίζω ότι πειράζει να πιεις ένα χαμομήλι, δεδομένου ότι έχεις και κολικό. Αν δεν είσαι σίγουρη, πάντως, πάρε το γιατρό σου να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως επεινα και 2 καφεδες τη μερα , εσπρεσακια ή καπουτσινο , και τσαι και οτιδηποτε μου κατεβαινε και στις 3 εγκυμοσυνες μου , ποτε δεν μου απαγορευσε κατι τετοιο ο doc , σε αυτη δε, την εγκυμοσυνη , επεινα και 1 ποτηρι μπυρα τη μερα .Απο φαρμακα παλι , εντα3ει ρωτουσα τυπικα το γιατρο μου αμα χρειαζοταν καποιο βαρη φαρμακο οπως κατι ηρεμιστικα που χρειαστικε να σκεφτω να παρω , αλλα δεν μου απαγορευσε επισης τιποτα , δεν το συζηταω για απλα φαρμακα , οπως ντεπον , παναντολ , μαλοξ για το στομαχι αμα χρειαζοτανε ή τετοια .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είμαι στο μαιευτηριο λόγω πρόωρων συσπασεων μας απέχουν , σε όλες τις εγκύους, ανεξαρτήτως προβλήματος υγείας, χαμομηλι κάθε μέρα με το πρωινο, οπότε σίγουρα επιτρέπεται

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ήμουν έγκυος, ο γιατρός μου είχε πει με μέτρο και τα δύο. Ειδικά το τσάι γιατί είναι σαν να πίνω καφέ. Και άμα διαβάσεις στο ίντερνετ περί διατροφής και εγκυμοσύνης λένε ότι καλό είναι να μην υπερβαίνουν τα 3 φλυτζάνια καφέ ημερησίως.

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου που το στομάχι μου ήταν χάλια, ο γιατρός μου είπε να πίνω χαμομήλι με φρυγανιά και πραγματικά με βοηθούσε πολύ. Και τώρα (32η εβδ) καμιά φορά φτιάχνω ένα χαμομηλάκι αν με πονέσει λίγο ο λαιμός μου ή θέλω να πιω κάτι ζεστό. Επίσης πίνω κάθε πρωί έναν αραιό ελληνικό σκέτο, ενώ ντεκαφεϊνέ μου είπε να μην πίνω (αν και έχω πιει 3 σε όλη τη διάρκεια).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μονο το χαμομηλι με εκανε ελαφρως καλα απο τους εμετους μαζι με φρυγανιες και μελι καθε πρωι.Μην πιεις ομως πχ 3 κουπες τη μερα.Πιες μισο φλυτζανι ή 1.Δεν κανει κακο.Βασικα τιποτα δεν κανει κακο οταν πινετε ή τρωγεται με μετρο.Εγω επινα μισο ποτηρακι κοκα κολα καθε μεσημερι.Με βοηθουσε στη χωνεψη αφου ετρωγα παρα πολυ.Και επινα 1 ντεκαφεινε οποτε μου ερχοταν αλλα μου επετρεπε μονο 1 τη μερα ασχετα αν ηταν κανονικος η ντεκαφεινε.Α και για το τσαι 1 τη μερα αλλα οχι και καφε.Ή καφε ή τσαι.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τσάι δεν έπινα λόγω καφείνης, ποιός ο λόγος να την πάρω κι αυτή αφού έπινα τον καφέ μου.

Χαμόμηλο ήθελα να πίνω αλλά δεν μου άρεσε η γεύση καθόλου. Μου βρωμούσε ειδικά στο τέλος.

Ο γιατρός με άφηνε για χαμόμηλο, νομίζω μου είχε πεί και για την κοιλιά πως ηρεμεί. Ο διατροφολόγος μου είχε πεί μόνο τυποποιημένα χαμόμηλα τσάγια κτλ να πίνω πχ λιπτον, και όχι χύμα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είμαι στο μαιευτηριο λόγω πρόωρων συσπασεων μας απέχουν , σε όλες τις εγκύους, ανεξαρτήτως προβλήματος υγείας, χαμομηλι κάθε μέρα με το πρωινο, οπότε σίγουρα επιτρέπεται

υπομονή θα πας σπιτάκι σου να απολαμβάνεις το καφεδάκι σου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...