Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eπιστροφη στη δουλειά κ αντλήσεις.


Tatiana26

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι νέα στο φόρουμ σας αλλα το παρακολουθώ πολύ καιρο.Εχω ένα κοριτσακι 3 μηνών το οποίο θηλάζω αποκλειστικα.Γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με το θηλασμό εκτός απο μια απεργια θηλασμού που μου έκανε η μικρή για 5 ημέρες τον οποίο και αντιμετωπίσαμε.Σε 10 μέρες ξεκινάω δουλειά,θα λειπώ 7 ώρες την ημέρα μαζί με τις μετακινήσεις γι αυτό και νοικιασα το νοσοκομειακό της medela για αντήσεις στο σπίτι και αγόρασα το swing για αντλήσεις στη δουλειά. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν εχω καταφέρει να αντλήσω πάνω απο 60ml καμια στιγμή,ακόμα και στις 6 το πρωί που θεωρείται ότι έχουμε μεγαλύτερη παραγαγωγή,και απο στήθος που δεν έχει θηλασει, τόσα έβγαλα.Δεν είναι πολυ λίγα?Τόσα μονο αντλεις με θήλαστρο?

Η μπουμπου τρώει 150 με 180 γραμμάρια οπότε πως θα την καλύψω με τοσο μικρή άντληση?Το ξέρω γιατί δοκιμασαμε το μπιμπερο με τη μαμα η οποία θα την κραταει για να δουμε αν θα το παρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χωρις να ειμαι κ η ειδικος αλλα επειδη αντλω αποκλειστικα ολα τα γευματα του μπεμπη μου κ τρωει τοσο ακτιβως κ αυτος φορα με τη φορα θα βγαζει παραπανω. κ εμενα ετσι ξεκινησε ζορικα, 60 με 90 στην καλυτερη. αρχισα πιο συχνες αντλησεις, καθε 3 ωρες περιπου κ τωρα αντλω πια 4 φορες την ημερα κ βγαζω περιπου δυο μπιμπερο τη φορα!! μου πηρε περιπου 1 1/2 βδομαδα να το στρωσω το θεμα.με το μινι ελεκτρικ της μεντελα δεν ξερω αν παιζει ρολο.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Tatiana26. Κι εγώ έχω ένα μπέμπη 2,5 μηνών που θηλάζω αποκλειστικά κι επιστρέφω στη δουλειά σε 20 μέρες. Θα λείπω το πολύ 6 ώρες με τις μετακινήσεις και παρήγγειλα το swing της medela που περιμένω να μου έρθει τη Δευτέρα. Δεν θα μπορώ να αντλώ στη δουλειά γιατί είμαι καθηγήτρια.

Μέχρι τώρα έχω κάνει κάποιες δοκιμές με ένα χειροκίνητο της πλάκας που είχα για ώρα ανάγκης και είδα τα εξής:

παρόλο που ο μπέμπης τρώει καλά κι από τα δύο στήθη (δεν παρατήρησα κάποια διαφορα μέχρι τώρα) τα στήθη συμπεριφέρονται διαφορετικά με την άντληση. Το "καλό", αν δεν είχε θηλάσει όλο το βράδυ αλλά και το πρωί είχε φάει από το άλλο, έβγαζε πολύ καλή ποσότητα κατά τη γνώμη μου, 120 ml. Αν όμως είχε πιεί κι από αυτό το πρωί (πολλές φορές δεν χορταίνει από το ένα), μετά από τρεις ώρες μετα βίας έβγαλα 50 ml. Όσο για το άλλο στήθος, αν ήταν από το βράδυ ανενεργό έβγαζα μετα βίας 40, ενώ αν είχε φάει πριν 2-3 ώρες δεν έβγαζα σχεδόν τίποτα. Έχω αγωνία για να δω τι θα γίνει με το swing. Ο μπέμπης τρώει γύρω στα 120 -140.

Εσύ αυτές τις ποσότητες τις έβγαλες με το νοσοκομειακό; κι όταν λες από στήθος που δεν είχε φάει εννοείς για πόσες ώρες;

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία μέχρι τώρα αλλά ας απαντήσει καλύτερα καποια πιο έμπειρη.

Έχω και μια άλλη απορία: Άν και με το swing δεν μπορώ να αντλώ από το ένα στήθος, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα αν αντλώ τα πρωινά μόνο από το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι κ η ειδικος αλλα επειδη αντλω αποκλειστικα ολα τα γευματα του μπεμπη μου κ τρωει τοσο ακτιβως κ αυτος φορα με τη φορα θα βγαζει παραπανω. κ εμενα ετσι ξεκινησε ζορικα, 60 με 90 στην καλυτερη. αρχισα πιο συχνες αντλησεις, καθε 3 ωρες περιπου κ τωρα αντλω πια 4 φορες την ημερα κ βγαζω περιπου δυο μπιμπερο τη φορα!! μου πηρε περιπου 1 1/2 βδομαδα να το στρωσω το θεμα.με το μινι ελεκτρικ της μεντελα δεν ξερω αν παιζει ρολο.

Φοβερό! και πόση ώρα κρατάς την άντληση;

Link to comment
Share on other sites

katri κ εμενα τα στηθη εχουν διαφορα στην ποσοστητα του γαλατος που βγαζουν με το θηλαστρο.νομιζω οτι θελει το στηθος χρονο να συνηθισει στο τραβηγμα του θηλαστρου.παντως εμενα οσο πιο αραι ααντλω τωρα τοσο πιο πολυ γαλα βγαζει.αν αντλεις μονο το ενα μηπως θα ζημειωθει η παραγωγη στο αλλο??

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανενα τεταρτακι περιπου την φορα μπορει κ εικοσαλεπτο αν ειναι η βραδυνη μου που εχω πιο πολυ γαλα. παντως δεν ηταν εξαρχης ετσι, ειδικα το αριστερο που λογω μαστιτιδας ειχε "μπλοκαρει" κ γιαυτο ξεκινησα το ολο θεμα με τις αντλησεις.αα κ προσπαθησε να τα αδειαζεις οσο γινεται, επανατοποθετωντας το θηλαστρο μπορει να "πιεστει" αλλος αδενας κ να αρχισειπαλι ζωηρη ροη απο εκει που ετρεχαν σταγονουλες η μαλασσοντας το στηθος με το χερι μπορει να βοηθηθει.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Tatiana26. Κι εγώ έχω ένα μπέμπη 2,5αυτές τις ποσότητες τις έβγαλες με το νοσοκομειακό; κι όταν λες από στήθος που δεν είχε φάει εννοείς για πόσες ώρες;

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία μέχρι τώρα αλλά ας απαντήσει καλύτερα καποια πιο έμπειρη.

Έχω και μια άλλη απορία: Άν και με το swing δεν μπορώ να αντλώ από το ένα στήθος, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα αν αντλώ τα πρωινά μόνο από το άλλο;

 

Ναι Κατρι με νοσοκομειακο.Δεν έχει φάει απο τις 12 εως τις 5 το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι νέα στο φόρουμ σας αλλα το παρακολουθώ πολύ καιρο.Εχω ένα κοριτσακι 3 μηνών το οποίο θηλάζω αποκλειστικα.Γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με το θηλασμό εκτός απο μια απεργια θηλασμού που μου έκανε η μικρή για 5 ημέρες τον οποίο και αντιμετωπίσαμε.Σε 10 μέρες ξεκινάω δουλειά,θα λειπώ 7 ώρες την ημέρα μαζί με τις μετακινήσεις γι αυτό και νοικιασα το νοσοκομειακό της medela για αντήσεις στο σπίτι και αγόρασα το swing για αντλήσεις στη δουλειά. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν εχω καταφέρει να αντλήσω πάνω απο 60ml καμια στιγμή,ακόμα και στις 6 το πρωί που θεωρείται ότι έχουμε μεγαλύτερη παραγαγωγή,και απο στήθος που δεν έχει θηλασει, τόσα έβγαλα.Δεν είναι πολυ λίγα?Τόσα μονο αντλεις με θήλαστρο?

Η μπουμπου τρώει 150 με 180 γραμμάρια οπότε πως θα την καλύψω με τοσο μικρή άντληση?Το ξέρω γιατί δοκιμασαμε το μπιμπερο με τη μαμα η οποία θα την κραταει για να δουμε αν θα το παρει.

 

Πιστεύω κι εγώ ότι το στήθος σου χρειάζεται λίγο χρόνο για να συνηθίσει το θήλαστο, ακόμα και το νοσοκομειακό.

 

Τα 60ml που έβγαλες δεν είναι λίγα δεδομένου ότι όπως λες το μωρό σου κοιμάται από τις 12 ως τις 5, άρα το στήθος σου έχει συνηθίσει να μην "γεμίζει" γάλα εκείνες τις ώρες και ουσιαστικά ενεργοποιείται καθώς θηλάζει το μωρό.

 

Με το θήλαστρο αντλείς συνήθως το αποθηκευμένο γάλα, με εξαίρεση το νοσοκομειακό θήλαστρο που ενεργοποιεί το στήθος καλύτερα, αλλά πάλι σε στήθος που έχει πλέον προσαρμοστεί στις χ ανάγκες του μωρού (σε ποσότητα) και που δεν έχει συνηθίσει την άντληση, ακόμα και το νοσοκομειακό δεν μπορεί να έχει θεαματικά αποτελέσματα τουλάχιστον στην αρχή. Θέλει εξάσκηση, ρουτίνα (επανάληψη της άντλησης στις ίδιες κατά το δυνατόν ώρες) και κυρίως να είσαι χαλαρή.

 

Αυτό που σου είπε η derbybaby το ότι δηλαδή "επανατοποθετωντας το θηλαστρο μπορει να "πιεστει" αλλος αδενας κ να αρχισειπαλι ζωηρη ροη απο εκει που ετρεχαν σταγονουλες η μαλασσοντας το στηθος με το χερι" είναι όντως πολύ σημαντικό.

 

Επίσης με το symphony μπορείς να ξαναβάλεις τη φάση της διέγερσης (πατώντας το κουμπάκι με τις σταγόνες) και ενδεχομένως έτσι να προκαλέσεις ένα 2ο let down που θα σου δώσει λίγη ακόμη ποσότητα.

 

Μην αποθαρρύνεσαι, αξιοποιώντας τις μέρες που έχεις μέχρι την επιστροφή σου, θα μαζέψεις κάποια ποσότητα, που σε συνδυασμό με τις αντλήσεις στη δουλειά και -στην αρχή τουλάχιστον- κάποιες αντλήσεις το Σαββατοκύριακο, θα καλύψεις την ποσότητα που χρειάζεται το μωρό σου.

 

Αν το μωρό σου κοιμάται "αξιόπιστα" το βράδυ κάποιες ώρες σερί, δοκίμασε να αντλήσεις και το βράδυ αφού κοιμηθεί. Ανεξάρτητα από το πόσο θα βγάλεις, το στήθος θα ενεργοποιηθεί λίγο περισσότερο και σε μερικές μέρες θα βγάζεις καλύτερη ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω και μια άλλη απορία: Άν και με το swing δεν μπορώ να αντλώ από το ένα στήθος, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα αν αντλώ τα πρωινά μόνο από το άλλο;

Αν κατάλαβα καλά το ένα στήθος έχει μεγαλύτερη παραγωγή από το άλλο και θες να "εκμεταλλευτείς" αυτό για την άντληση με το swing - σωστά;

Θα σου πρότεινα -αν έχεις το χρόνο- να φροντίζεις να αντλείς και από το άλλο, ανεξάρτητα από την ποσότητα που βγάζεις, προκειμένου να δίνεις και στο "ανενεργό" στήθος το ίδιο ερέθισμα. Αυτό μακροπρόθεσμα μπορεί να ενεργοποιήσει εκείνο το στήθος καλύτερα και κυρίως θα προλάβει τυχόν υπερπαραγωγή του άλλου στήθους από την ασύμετρη ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το ένα στήθος έχει μεγαλύτερη παραγωγή από το άλλο και θες να "εκμεταλλευτείς" αυτό για την άντληση με το swing - σωστά;

Όχι, πιστεύω ότι δεν έχουν διαφορά στην παραγωγή, γιατί δεν έχω παρατηρήσει το μωρό να συμπεριφέρεται αλλιώς είτε τρώει από το ένα είτε από το άλλο, όλο τον καιρό που θηλάζω. Λέω ίσως να είναι διαφορετική η κατασκευή του μαστού και να ανταποκρίνεται αλλιώς στο θήλαστρο. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη γιατί τις περισσότερες φορές που είχα προβλήματα με σκληρό-πρησμένο στήθος ήταν από το μαστο που βγάζει πολύ γάλα με το θήλαστρο. Όπως και να 'χει έχεις δίκιο, θα προσπαθήσω μήπως ενεργοποιηθεί και το άλλο στήθος όταν πάρω το καινούργιο θήλαστρο. Σ' ευχαριστώ και θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω για να ενημερώσω για την εμπειρία μου με το θήλαστρο Swing: άρχισα να αντλώ κάθε πρωί μετά το τάισμα, από το στήθος που δεν είχε φάει το μωρό (ευτυχώς δεν ζητούσε περισσότερο αν και μερικές φορές το κάνει). Την πρώτη μέρα έβγαλα 45, από το στήθος που έβγαζα πάνω από 100. Τη δεύτερη τίποτα!!! Την τρίτη πάλι 45, κατόπιν 70 σήμερα 100 και είχα κι άλλο! Το συμπέρασμα είναι ότι με την προγραμματισμένη συστηματική άντληση το στήθος προσαρμόζεται. Ευτυχώς που είχα συζητήσει μαζί σας και δεν απογοητεύτηκα από την αρχή. Τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένη. Επίσης ανταποκρίνονται το ίδιο και τα δύο στήθη. Εσύ Tatiana26 πως τα πας τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!! Είμαι νεα στο forum και νεα μαμά!! χρειάζομαι κι εγώ τη βοήθειά σας!! θηλάζω αποκλειστικά το κοριτσάκι μου το οποίο είναι 1 1/2 μηνών..αρχές μαρτιου πρέπει να γυρίσω στη δουλειά μου, όταν θα είναι δηλαδή 2 1/2 μηνών περίπου.θα λείπω περίπου 7 με 8 ώρες τα πρωινά. Εχω το mini electric plus της medela και εχω ξεκινήσει να βγάζω γαλα και να το αποθηκεύω στην κατάψυξη στα ειδικά σακουλάκια της medela (δεν ξέρω είναι καλά?)στην δουλειά μου δεν υπάρχει χώρος για να βγάζω το γάλα και δυστυχώς ούτε κατανόηση από τους συναδέλφους. Αυτό που έχω σκεφτεί να κάνω είναι να πηγαίνω στο αυτοκίνητο μου, αλλά νομίζω ότι θα μπορώ να πηγαίνω μόνο μια φορά.

Θα έχω πρόβλημα με το γάλα μου?

πόση ώρα πρέπει να αντλώ?

πόσα ml πρέπει να αφήνω στην μητέρα μου που θα την κρατάει?

συγγνώμη αν σας ζάλισα...!!

ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί η βοηθεια σας θα μου είναι πολύτιμη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πολύτιμες εμπειρίες. Έχω αρχίσει τις αντλήσεις με το 2πλό ηλεκτρικό της medela.

Αρχικά το έκανα για να σιγουρευτώ ότι θα δεχτεί το μπιμπερό. Αντικατέστησα για 2 μέρες 2 θηλασμούς με αντλημένο γάλα. Όλα τέλεια: έβγαλα 100-120 ml σε κάθε τάισμα με 10λεπτες αντλήσεις από κάθε στήθος. Τα ήπιε.

Μετά ξεκίνησα να φτιάξω τη τράπεζα. ΤΖΙΦΟΣ. Συνολικά 8 αντλήσεις, η κάθε μία 40, 50, 60 ml το πολύ. Με μισάωρες αντλήσεις. Με αυτό το ρυθμό πως θα αντλούσα και πόσες φορές στη δουλειά;

 

Απλά μου την έδωσε λίγο γιατί ξεκίνησε τόσο καλά. Και στη πορεία κάτι που μου διαφεύγει στράβωσε.

Ετοιμαζόμουν να παραγγείλω το σύμφωνυ.

 

Αλλά σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ θα πρέπει να επιμείνω περισσότερο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πολύτιμες εμπειρίες. Έχω αρχίσει τις αντλήσεις με το 2πλό ηλεκτρικό της medela.

Αρχικά το έκανα για να σιγουρευτώ ότι θα δεχτεί το μπιμπερό. Αντικατέστησα για 2 μέρες 2 θηλασμούς με αντλημένο γάλα. Όλα τέλεια: έβγαλα 100-120 ml σε κάθε τάισμα με 10λεπτες αντλήσεις από κάθε στήθος. Τα ήπιε.

Μετά ξεκίνησα να φτιάξω τη τράπεζα. ΤΖΙΦΟΣ. Συνολικά 8 αντλήσεις, η κάθε μία 40, 50, 60 ml το πολύ. Με μισάωρες αντλήσεις. Με αυτό το ρυθμό πως θα αντλούσα και πόσες φορές στη δουλειά;

 

Απλά μου την έδωσε λίγο γιατί ξεκίνησε τόσο καλά. Και στη πορεία κάτι που μου διαφεύγει στράβωσε.

Ετοιμαζόμουν να παραγγείλω το σύμφωνυ.

 

Αλλά σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ θα πρέπει να επιμείνω περισσότερο.

 

Το να δίνεις εσύ μπιμπερό στο μωρό (αν δεν είναι ιατρικά απαραίτητο) δεν είναι καλή ιδέα για πολλούς λόγους. Ο σημαντικότερος είναι ότι το μωρό συγχίζεται και δεν καταλαβαίνει γιατί άλλοτε η μαμά του είναι διαθέσιμη να το θηλάσει και άλλοτε όχι. Όλα τα μωρά δέχονται τελικά το μπιμπερό όταν η μαμά τους λείπει - άλλο πιο εύκολα άλλο ...με περισσότερη υπομονή και επιμονή από μέρους αυτού που το κρατάει όσο η μαμά λείπει.

 

Για την τράπεζα:

Για την αναγκαιότητα της τράπεζας επαναλαμβάνω τα εξής:

Το απόθεμα στην κατάψυξη δεν είναι απαραίτητο όταν γυρνάμε στη δουλειά - καλό είναι να υπάρχει για ώρα ανάγκης: π.χ. έσπασε ένα μπιμπερό με φρεσκοαντλημένο γάλα, δεν έφτασε η ποσότητα που αντλήσαμε την προηγούμενη, δεν προλάβαμε να αντλήσουμε, ή καθημερινά αντλούμε 30-40ml λιγότερα από όσα πίνει το μωρό, οπότε π.χ. μία φορά την εβδομάδα βγάζουμε από την κατάψυξη για να συμπληρώσουμε την εβδομαδιαία ποσότητα.

 

Το απόθεμα στην κατάψυξη όσο και να είναι δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες ενός μωρού, όταν η μαμά επιστρέψει στη δουλειά. Π.χ. και 5 λίτρα να έχεις απόθεμα (που θες στην καλύτερη περίπτωση 50 ημέρες καθημερινής άντλησης από 100ml την ημέρα για να το δημιουργήσεις), θα σου φτάσουν για max. 14 εργάσιμες ημέρες ανάλογα και με το πόσες ώρες λείπεις και πόσο πίνει το μωρό σου...(5000/350=14,28 ).

 

Το να χρησιμοποιούμε αποκλειστικά το απόθεμα όταν επιστρέφουμε στη δουλειά, υπονομεύει την παραγωγή μας: Η παραγωγή προσαρμόζεται στη ζήτηση. Αν τις ώρες που λείπουμε στη δουλειά δεν αντλούμε (δεν είναι απαραίτητο) και μέσα στην ημέρα δεν αντλήσουμε την ποσότητα ή το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που πίνει το μωρό μας όσο λείπουμε, το στήθος θα προσαρμοστεί στη μειωμένη ζήτηση και η παραγωγή μας σταδιακά θα μειωθεί.

 

ΑΡΑ: Επιστρέφω στη δουλειά και συνεχίζω να θηλάζω αποκλειστικά, σημαίνει αντλώ μέσα στην ημέρα το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που χρειάζεται το μωρό μου όσο λείπω, είτε με άντληση/αντλήσεις που γίνονται στη δουλειά είτε τις ώρες που είμαι στο σπίτι, αρκεί αυτές να μην γίνονται σε βάρος του θηλασμού.

 

Τώρα, όταν λες, 8 αντλήσεις εννοείς σε ένα 24ωρο; Διευκρίνισε πότε αντλούσες, δηλ. ποιες ώρες και πότε σε σχέση με θηλασμό.

 

Το να αντλείς για μισή ώρα είναι άσκοπο, για τον λόγο που αντλείς. Μάλλον δεν έχεις διαλέξει καλές ώρες ή έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από το θήλαστρο. Απάντησε στα παραπάνω και θα σου πω λεπτομέρειες.

 

Όταν είσαι στη δουλειά η άντληση είναι πολύ πιο εύκολη απ' ότι στο σπίτι για πολλούς λόγους. Επίσης στη δουλειά θα αντλήσεις 1-2 φορές σε μεγαλύτερα διαστήματα, οπότε θα βγάλεις ποσότητα. Αν θες πες μου πόσο θα λείπεις και πόσο θα είναι το μωρό σου τότε.

 

Το θέμα δεν είναι απλά να επιμείνεις - το θέμα είναι να το κάνεις και σωστά. Πες μας τι θες να κάνεις και θα βρούμε τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα σε όλες

είμαι νέα στο φορουμ και έχω το εξής θέμα.έχω το αγοράκι μου 3 μηνών και σε 2 εβδομάδες επιστρέφω στην δουλειά. θηλάζω αποκλειστικά μέχρι στιγμής και αντλώ γάλα με θήλαστρο για την καταψυξη. το προβλημα έιναι ότι δεν θέλει με τίποτα το μπιμπερό παρά το γεγονός ότι πριν απο 15 μέρες έφαγε κάποια γέυνατα απο δικό μου αντλημένο γάλα που τα έδωσε ο μπαμπάς, μετά μεσολάβησε μια γαστρεντερίτιδα και ένα εμβόλιο και δεν ξαναδώσαμε μπιμπερό και τώρα που δοκιμάςουμς πάλι όυτε που να το φτύσει!!!υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να το πάρει ;;;; έχω ήδη αλλάξει μάρκα μία φορά. θα λείπω 8 ώρες περίπου στην δουλεια και αναγκαστηκά θα πάει σε βρεφονηπιακό σταθμό οπότε θα πρεπει να έχει τουλάχιστον 3 γέυματα απο μπιμπερό . μπορειτε να βοηθήσετε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες

είμαι νέα στο φορουμ και έχω το εξής θέμα.έχω το αγοράκι μου 3 μηνών και σε 2 εβδομάδες επιστρέφω στην δουλειά. θηλάζω αποκλειστικά μέχρι στιγμής και αντλώ γάλα με θήλαστρο για την καταψυξη. το προβλημα έιναι ότι δεν θέλει με τίποτα το μπιμπερό παρά το γεγονός ότι πριν απο 15 μέρες έφαγε κάποια γέυνατα απο δικό μου αντλημένο γάλα που τα έδωσε ο μπαμπάς, μετά μεσολάβησε μια γαστρεντερίτιδα και ένα εμβόλιο και δεν ξαναδώσαμε μπιμπερό και τώρα που δοκιμάςουμς πάλι όυτε που να το φτύσει!!!υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να το πάρει ;;;; έχω ήδη αλλάξει μάρκα μία φορά. θα λείπω 8 ώρες περίπου στην δουλεια και αναγκαστηκά θα πάει σε βρεφονηπιακό σταθμό οπότε θα πρεπει να έχει τουλάχιστον 3 γέυματα απο μπιμπερό . μπορειτε να βοηθήσετε;;;;;

 

Θα πρέπει το μπιμπερό να το δίνει κάποιος άλλο όταν εσύ λείπεις από το σπίτι. (όχι από το δωμάτιο, από το σπίτι!)

 

Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις πρόβες απουσίας, αρχικά τρίωρες και αργότερα περισσότερες ώρες, και αυτός που θα κρατάει το μωρό όταν θα λείπεις, θα προσπαθεί να το ταΐζει. Τα περισσότερα μωρά προσαρμόζονται γρήγορα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών καθώς και 6,5 μήνες επιτυχούς αποκλειστικού θηλασμού!

Εδώ και 1 μήνα περίπου έχουμε αρχίσει φρουτόκρεμα, η οποία έχει αντικαταστήσει εντελώς έναν θηλασμό και προσπαθούμε να κάνουμε το ίδιο και με ένα ακόμα γέυμα λαχανικά-κρέας ή κοτόπουλο. Και λέω προσπαθούμε γιατί ο μικρούλης μου, παρότι τρώει με κέφι στην αρχή, σύντομα δυσανασχετεί... Και δε θα με πείραζε ιδιαίτερα αν ήμουν συνέχεια σπίτι και θήλαζε ανεμπόδιστα! Αλλά δυστυχώς εδώ και 20 μέρες έχω γυρίσει στη δουλειά... Υποχρεωτικά λοιπόν το πρόγραμμα μας έχει ως εξής: Θηλασμός το βράδυ ή νωρίς το πρωί, ό,τι ώρα ξυπνήσει, θηλασμός στις 9, φρουτόκρεμα στις 12:30, φαγητό και γάλα από μπιμπερό στις 15:00-15:30, θηλασμός όποτε θελήσει για την υπόλοιπη μέρα. Προς το παρόν το πρόγραμμα αυτό μας έχει βολέψει, αφού έχω μειωμένο ωράριο και φεύγω από το σπίτι στις 9:30, και κάνω και μία άντληση στη δουλειά για το γεύμα της επόμενης ημέρας. Και έτσι δεν έχει επηρεαστεί και η παραγωγή μου! Έχω όμως ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας!

Από αύριο και για ένα περίπου μήνα θα πρέπει να φεύγω από το σπίτι λίγο μετά τις 8 και το πιθανότερο είναι να μην καταφέρνω να κάνω την άντληση στη δουλειά κάθε μέρα λόγω φόρτου εργασίας... Δε με αγχώνει τόσο το τι θα τρώει τις ώρες που θα λείπω. Γιατί ας πούμε ότι τελικά τρώει και όλο το μεσημεριανό του και τον θηλάζω στις 8 και αμέσως μόλις γυρίζω, δηλαδή κατά τις 16-16:30. Το κύριο άγχος μου είναι μήπως αφού μείνω τόσες ώρες χωρίς άντληση, μειωθεί η παραγωγή ή κοπεί εντελώς το γάλα... Τα έχουμε καταφέρει τόσο καλά ως τώρα και δε θέλω με τίποτα να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα ξαφνικά!

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες και τις συμβουλές των πιο έμπειρων του forum! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...