Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΛΙΣ........ 630 ΓΡ


Recommended Posts

Να σας πω και γω την ιστορια μου που μπορει κάποιες να την ξέρετε ήδη!!!Μετά από 2 εξωσωματικές κατάφερα να έχω τρίδυμη κύηση και αποφασισα να τα κρατήσω και να μη προχωρησω σε μείωση όπως μου πρότεινε ο γιατρός μου.Μετα απο μια εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα η ζωή μου άλλαξε μεσα σε μια εβδομαδα.Μπήκα στο παπαγεωργίου της Θεσσαλονικης 14/12 και 20/12 έμαθα οτι το ένα κοριτσακι μου (ειχα 2 κοριτσια και ενα αγόρι) δε τρεφεται σωστα.Το αποτέλεσμα? Το ιδιο βραδυ να έχω ενδομητριο θανατο του αγοριου μου και 21/12 να μπω εσπευσμενα για καισαρικη. Ημουν μόλις 26w+6.Γέννησα το αγορι νεκρο βέβαια, τη μικρουλα μου 430γρ η οποία μετά από 3 ημέρες ζωης κατέληξε και μου εμεινε το μικρο μου κοριτσακι 630 γρ.Ειμαστε ήδη 30 ημερων και ακομη δε ξερουμε αν το μωρο μας θα ζησει.¨Ολοι οι γιατροι μας δινουν αισιοδοξα μυνηματα μας ειπαν οτι δεν εχουμε αναπνευστικο πρόβλημα,ούτε προβλημα στο κεφαλάκι ουτε στο στομαχι αλλά κανένας δε μπορει να μας πει οτι ξεπερασαμε τον κινδυνο.Από τη μια το βλέπω λογικο από την άλλη θελω και γω από κάπου να κρατηθω.Πηγαίνω καθε μερα 2 φορες τη μερα στο νοσοκομειο της πηγαινω γαλατάκι που και εγώ απορω πως εχω μετά απο τόση στεναχωρια, και περιμενω καθε μερα να μου πουν οτι ξεπερασαμε τον κινδυνο.Το άγχος όπως ξέρετε οσες εχετε τα μωρακια σας στη βιτρινα και οι ψυχολογικες μεταπτωσεις ειναι μεγαλες.Η μικρή δείχνει οτι ειναι αγωνίστρια αλλα φοβάμαι απιστευτα γιατι ειναι πολυ μικρουλα........Αυτη ειναι η ιστορία μου εν ολίγοις και τώρα παλεύουμε.........Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

peggούλα μου όλα θα πάνε καλά!!!!

 

σου το εύχομαι και μην αγχώνεσαι για το γαλατάκι σου..όποτε σκέφτεσαι την μικρη σου αυτό θα συνεχίζει να κατεβαίνει......

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολλά να σου πω κορίτσι μου... Ένα μόνο. Όσο είναι δυνατόν, να μη σκέφτεσαι τα αγγελάκια που έφυγαν αλλά αυτό το ζουζουνάκι που παλεύει να σε γνωρίσει. Όπως αγωνίζεται εκείνη, να αγωνιστείς και εσύ. Κάνε υπομονή και κουράγιο και θα την κρατήσεις στην αγκαλιά σου! Εύχομαι να μας έχεις σύντομα πολυ πολυ ευχάριστα νέα!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

το να τη κρατησω στην αγκαλια μου μου φαινεται τοσο μακρινο.........ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.Δεν εχω καταλάβει ακόμα οτι έγινα μάνα επειδη δεν την εχω παρει ακόμα αγκαλιτσα.ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Pegg μου δυστυχώς δεν έχω κάποια συμβουλή να σου δώσω, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις τα λόγια είναι πολύ φτωχά. Κουράγιο, δύναμη και υπομονή και ελπίζω σύντομα να τελειώσει αυτός ο γολγοθάς σας με τα καλύτερα τέλη!!!!

Εύχομαι να βγείτε νικητές και η μικρούλα σας να καταφέρει να κερδίσει αυτή τη μάχη που απ' ότι φαίνεται από μικρή είναι ΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ!

Να προσέχεις όσο μπορείς τον εαυτό σου γιατί η κορούλα σου σε έχει μεγάλη ανάγκη, έστω και μέσα από τη βιτρίνα, έχει απόλυτη ανάγκη την αγάπη & τη φροντίδα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το να τη κρατησω στην αγκαλια μου μου φαινεται τοσο μακρινο.........ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.Δεν εχω καταλάβει ακόμα οτι έγινα μάνα επειδη δεν την εχω παρει ακόμα αγκαλιτσα.ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

θΑ συμβει! εχε πιστη στο μικρο θαυματακι σου. θα την δεις να γινεται κ 6 κ 16 κιλα κ μεγαλη κοπελα.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε ο όρος βιτρίνα :) Μ' αρέσει που διατηρείς το χιούμορ σου :) Είναι τόσο όμορφη η κόρη σου που κάνει τα πρώτα της βήματα για μοντέλο :D

 

Από ανάπτυξη πως πάει πέγκυ; Έχει πάρει κανά γραμμάριο;

 

Εγώ είμαι σίγουρη απο την πρώτη στιγμή ότι η μικρή θα έρθει στο σπίτι και δεν θα χορταίνεις να την κρατάς αγκαλιά... Μπορεί να αργήσει γιατί πρέπει να διανύσει το διάστημα που θα ήταν στην κοιλίτσα της μαμάς στην βιτρίνα... αλλά θα έρθει σπίτι σας :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα συμφωνω με την ravT. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξεχασεις ποτε τα δυο σου αγγελουδια, αλλα επικεντρωσου αυτην την στιγμη στο κοριτσακι σου που αγωνιζεται, για την ζωουλα του. Δεν ειναι ωρα για πενθος. Οχι τωρα, αλλα ουτε και ποτε, αφου υπαρχει η μικρουλα αγωνιστρια. Σιγουρα ειναι δυσκολο για εσενα, αλλα μαζεψε τα κουραγια σου και μεινε στο πλευρο της μικρης, γεματη ελπιδα. Σε χρειαζεται....

 

Να δεις που θα τα καταφερετε και σε λιγο καιρο θα την εχει στην αγκαλιτσα σου και στο σπιτακι σας....

 

Η Παναγιτσα μας θα σε βοηθησει καλη μου, δεν θα στερηθεις την μικρουλα σου, θα το δεις....

 

Εχεις τις ολοθερμες ευχες μου, να πανε ολα τελεια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου άρεσε ο όρος βιτρίνα :) Μ' αρέσει που διατηρείς το χιούμορ σου :) Είναι τόσο όμορφη η κόρη σου που κάνει τα πρώτα της βήματα για μοντέλο :D

 

Από ανάπτυξη πως πάει πέγκυ; Έχει πάρει κανά γραμμάριο;

 

Εγώ είμαι σίγουρη απο την πρώτη στιγμή ότι η μικρή θα έρθει στο σπίτι και δεν θα χορταίνεις να την κρατάς αγκαλιά... Μπορεί να αργήσει γιατί πρέπει να διανύσει το διάστημα που θα ήταν στην κοιλίτσα της μαμάς στην βιτρίνα... αλλά θα έρθει σπίτι σας :)

 

 

Εχουμε φτασει 710 και ξαναπεσαμε στα 680 τωρα!!!Το καλο ειναι οτι τρωει το ανωτερο που μπορεί να φαει για τα κιλά της 10ml. Εννοειται οτι θα γινει μοντελο εδω τη βλεπει πλαστικος απο τωρα.Εκανε μια πληγητσα στη μυτη απο το cpap αλλα η πλαστικος ειπε οτι παροτι ειναι βαθια θα κλεισει μονη της.Σε μιση ωρα θα παω να τη δω

Link to comment
Share on other sites

το να τη κρατησω στην αγκαλια μου μου φαινεται τοσο μακρινο.........ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.Δεν εχω καταλάβει ακόμα οτι έγινα μάνα επειδη δεν την εχω παρει ακόμα αγκαλιτσα.ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

 

αχ κοριτσακι μου ποσο σε νιωθω...........μπορεις να μην το καταλαβαινεις αλλα εισαι μανα με Μ κεφαλαιοοοοοοοοο!!!!!!!!!ειμαι σιγουρη οτι θα πανε ολα κατ'ευχην!!!!!!!!!!!!!!αλλωστε η μικρη ειναι 630γρ κ ευτυχως μετα την 24 εβδομαδα.θα ειναι ενα δυσκολο ταξιδι αλλα στο τελος θα χεις την μικρη σου αγκαλιτσα!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις ευχούλες σας κοριτσια!!!Εχω όντως επικεντρωθει στη μικρη δεν εχω άλλα περιθωρια ετσι κ αλλιως.αΠΛΆ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΙΚΡΟΥΆ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΑ μωρα να τα εχουν καταφερει.Χαιρομαι τουλαχιστον που οι γιατροι ειναι αισιοδοξοι κ ικανοποιημενοι με τη πορεια μας

Link to comment
Share on other sites

Σφιξε τα δοντια και συγκεντρωσου μονο στην κορη σου και ολα θα πανε καλα θα δεις!!!!!! Κανε κουραγιο και θα ερθει η μερα που θα βγει η μικρη απο την βιτρινα και θα γεμισει η αγκαλια σου και η ζωη σου!!!!!!!!!!!!!!

 

Σε καταλαβαινω απολυτα και σου στελνω ολες τις ευχες και τις δικες μου αλλα και του ομορφου μου που εζησε και αυτος αρκετες ημερες της ζωης του στην ιδια βιτρινα αλλα σημερα ειναι ενα αγορι μουρλια και υγειεστατο παρα τις ταλαιπωριες.

 

Θα περασουν ολα και θα τριβεις τα ματια σου βλεποντας ποση δυναμη εχει η μικρη σου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις ευχούλες σας κοριτσια!!!Εχω όντως επικεντρωθει στη μικρη δεν εχω άλλα περιθωρια ετσι κ αλλιως.αΠΛΆ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΙΚΡΟΥΆ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΑ μωρα να τα εχουν καταφερει.Χαιρομαι τουλαχιστον που οι γιατροι ειναι αισιοδοξοι κ ικανοποιημενοι με τη πορεια μας

 

οταν γεννησα εγω στην 23 εβδομαδα(δυστυχως) η μικρη μου ηταν 430γρ...εμεις δεν τα καφαραμε αλλα οι γιατροι μου ελεγαν αν ειχε αλλη μια εστω εβδομαδα ή ακομα καλυτερα αν ειχαμε πιασει τις 26 σιγουρα θα τα ειχε καταφερεις!!!μεσα στην εντατικη υπηρχε κ ενα αγορακι 25 εβδομαδων περιπου 600γρ κ εμαθα προσφατα πως πλεον ειναι σπιτακι του απολυτα υγιεις!!!!!μην χανεις το κουραγιο σου,η Παναγιτσα ειναι διπλα σας!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο,γνωρισα μια κοπελιτσα η οποια και εκεινη γεννησε ενα αγορακι 680 γρ και μαλιστα σε πιο πρωιμη εβδομαδα απ εσενα (25η).

Ολοι λεγανε πως δεν θα τα καταφερει,πιο πολυ πειδη ηταν αγορι και τα αγορια δεν εχουν τοσο γερη κραση,οπως τα κοριτσακια.

Το αγορακι τα καταφερε μια χαρα και γυρισε και αυτο σπιτι του πριν λιγες μερες.

Ολα θα πανε μια χαρα με την μικρουλα σου!!!!!!

 

Τις καλυτερες μου ευχες!!!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι' εμένα ο μικρός μου νοσηλεύτηκε στη ΜΕΝΝ του Ιασώ, πέρασα πολλές ώρες στην αίθουσα αναμονής του. Εκεί υπάρχουν φωτογραφίες από μωράκια που τα κατάφεραν μια χαρά, τα οποία γεννήθηκαν 400-500-600-900 γρ.

Τα δύο αγγελάκια σου θα φροντίσουν την αδελφούλα τους από εκεί που βρίσκονται!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.growingyourbaby.com/2008/10/25/amillia-taylor-turns-2/

 

 

το πιο μικρο προωρακι του κοσμου, εκλεισε τα 2 του χρονια... ειναι μια χαρα!

 

 

(γεννηθηκε 21 εβδομαδων!!!)

 

εντιτ, το αρθρο εινια παλιο.. το παιδακι ειναι 4 τωρα!)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου η συμβουλη που σου δινω ειναι να εισαι αισιοδοξη....αφου τα νεα που ακουτε απο τους γιατρους ειναι καλα...να εισαι αισιοδοξη..και να γελας...οταν ερχεσαι σε επαφη με το μικρουλη σου να του μιλας...

εχω περασει απο το σταδιο της θερμοκοιτιδας στο 2 παιδι μου και ξερω ποσο σημαντικη ειναι η καλη ψυχολογια εφοσον τα νεα ειναι καλα...

 

ειδα περιπτωσεις εκει μεσα με παιδακια πολυ μικρουλια που τα καταφεραν μια χαρα...

και το δικο σου θα τα καταφερει..στο ευχομαι απο καρδιας...υπομονη και αισιοδοξια...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, φαντάζομαι οτι είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό, αλλά πραγματικά πρέπει να πάρεις κουράγιο απο το μωράκι σου και να σταθείς στα πόδια σου. Προσπάθησε να σκέφτεσαι μόνο την μικρή σου πριγκίπισσα, να παίρνεις κουράγιο απο τα ματάκια της και να της δίνεις ζωή με το χαμόγελό σου.

 

Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου, να γυρίσετε γρήγορα στο σπίτι σας με την μικρούλα σας.

Link to comment
Share on other sites

Pegg λυπάμαι πραγματίκα για ότι πέρασες, και εύχομαι η μικρούλα σου να ξεπεράσει όλα τα εμπόδια και να την παρείς σύντομα στην αγκαλία σου.

Να έχεις πίστη και υπομονή................

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΓΓ το ποσο με εχετε ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙ δεν λεγετε..τα χριστουγεννα το 2010 σημαδευτηκαν απο την ιστορια σου..

ειμαι τοσο πολυ σιγουρη οτι θα νικησει η αγωνιστρια σου που ξερεις οταν γινει η βαπτιση....ΧΑΜΟς θα γινει..ολα θα πανε πολυ καλα κανε κουραγιο κοπελα μου.

Link to comment
Share on other sites

pegg μου σου ευχομαι καλη χρονια με το μωρακι σου αγκαλια συντομα

 

πριν 9 χρονια γεννησα την κορουλα μου 900 γρ 28η εβδ που για τοτε ηταν απο τα πολυ μικρα μωρακια

το σημαντικο ηταν οτι δεν ειχα καποια επιπλοκη οπως και η δικια σου και απλα περιμεναμε να παρει βαρος για να την παρουμε στο σπιτι

τωρα εχω μια κοπελαρα πανεξυπνη και πανεμορφη!

 

κανε υπομονη και πολλες προσευχες

η αγωνια σου ειναι μεγαλη αλλα ολα θα περασουν

οταν την πηρα σπιτι γυρω στα 1900 γρ ολους τους φαινοταν πολυ μικρη κι εμενα μου φαινοταν γιγαντας!

 

δε βιαζομουν να την παρω μονο ευχομουν να την παρω στο σπιτι υγιη

 

σου στελνω πολλη θετικη ενεργεια και ολα να πανε καλα οπως σε μας

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΧΧ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ!!!! ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!!! ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΧΡΟΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΕΙΣ...

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...