Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρεόπλασμα και υπογονιμότητα


Recommended Posts

Καλημερα σασ,

Θα ηθελα να σασ πω λιγο για το προβλημα μου καθωσ ειμαι πολυ καινουργια στη προσπαθεια για εγκυμοσυνη και ταχω μπλεξει αρκετα.

Προ λιγεσ μερεσ ο συζυγοσ μου ειχε εντονο τσουξιμο στην ευαισθητη περιοχη μετα απο ελευθερεσ επαφεσ που εχουμε (μεχρι τωρα οι επαφεσ μασ ηταν μονο με προφυλαξη 5 χρονια σχεσησ σχεδον) και 2 μηνεσ τωρα προσπαθουμε για παιδι.

Τεσπα ο ουρολογοσ του εδωσε βιμπραμισιν και αυριο θα παει για καλλιεργεια υγρου και σπερμοδιαγραμμα.

Εγω ομωσ εκανα καλλιεργεια και βγηκε θετικη σε ουρεοπλασμα χωρισ να μου λενε ποσοστα. Ειχα κατα καιρουσ φαγουρεσ και υγρα πολλα μα παντα νομιζα οτι εχω μυκητεσ. Τελικα ολα ηταν αρνητικα εκτοσ απο αυτο. Διαβασα για αποβολεσ υπογονιμοτητα και τα σχετικα και απογοητευτηκα αρκετα θα ελεγα.

Τωρα ταχω μπλεξει ο γυναικολογοσ που πηγαινα αποδειχθηκε οχι και τοσο καλοσ βρηκα εναν παθολογοανατομο ειδικο στισ γεννεσ τσιλιβακοσ λεγεται locus medicus ειναι το κεντρο του και ειπα να παω σ αυτον να το θεραπευσει αλλα φοβαμαι μη με μπλεξει σε ασκοπεσ εξετασεισ κτλ.

Κοριτσια εσεισ τι θα κανατε στη θεση μου??
Μπλεξιμο ρε γμτ…
Αυτο το ουρεοπλασμα καταστρεφει τισ σαλπιγγεσ φοβαμαι οτι το εχω χρονια απο προηγουμενεσ μου σεξουαλικεσ επαφεσ

Υ.γ. ξερετε κανα καλο γυναικολογο (μη με μπλεξει ομωσ με εξωσωματικεσ ακομα δεν αρχισα)??

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το ουρεόπλασμα είναι αρκετά διαδεδομένο νόσημα και ναι μεν είναι δύσκολο να "φύγει" αλλά φεύγει απλά θα χρειαστεί να πάρετε και συ και ο σύντροφος σου αντιβίωση και συ και κρέμα κολπίκη για να απαλλαγείτε.

 

Προσπαθούσα να απαλλαγώ ένα χρόνο σχεδόν και τελικά έμεινα έγκυος μετά την τελευταία θεραπεία όπου οι εξετάσεις μου έδειξαν οτι τελικά απαλλάχτηκα.

απλά μην το αφήσεις γιατί ναι τότε θα είναι δύσκολο και επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

το ουρεόπλασμα είναι αρκετά διαδεδομένο νόσημα και ναι μεν είναι δύσκολο να "φύγει" αλλά φεύγει απλά θα χρειαστεί να πάρετε και συ και ο σύντροφος σου αντιβίωση και συ και κρέμα κολπίκη για να απαλλαγείτε.

 

Προσπαθούσα να απαλλαγώ ένα χρόνο σχεδόν και τελικά έμεινα έγκυος μετά την τελευταία θεραπεία όπου οι εξετάσεις μου έδειξαν οτι τελικά απαλλάχτηκα.

απλά μην το αφήσεις γιατί ναι τότε θα είναι δύσκολο και επικίνδυνο.

 

 

NAI ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.

 

ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ...

ΤΕΣΠΑ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΟ?ΑΝΟΣΟΛΟΓΟ Η' ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΤ ΕΥΘΕΙΑΝ??

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΑΘΟΛΟΓΟΤΕΤΟΙΟΣ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ....

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οταν εμεινα εγκυος ειχα καποια υγρα και ειχα ουρεοπλασμα δεν ειχα προβλημα στην εγκυμοσυνη και ο γιατρος μου ειπε δεν ειναικατι σοβαρο θα κανω θεραπεια μετα το τοκετο....οποτε δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο γιατικαι εγκυος εμεινα με την πρωτη και τελειομηνει εκγυμοσ ειχα....ψαξτω και αλλο λιγο....:roll:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΑΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.

ΠΡΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΤΟΝΟ ΤΣΟΥΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ (ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΣΗΣ ΣΧΕΔΟΝ) ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ.

ΤΕΣΠΑ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΒΙΜΠΡΑΜΙΣΙΝ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΥΓΡΟΥ ΚΑΙ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.

ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΗ ΣΕ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΣΟΣΤΑ. ΕΙΧΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΦΑΓΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΥΓΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΥΚΗΤΕΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.

ΤΩΡΑ ΤΑΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ ΤΣΙΛΙΒΑΚΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ LOCUS MEDICUS ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΩ Σ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΣΕ ΑΣΚΟΠΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΤΛ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ??

ΜΠΛΕΞΙΜΟ ΡΕ ΓΜΤ…

ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΕΠΑΦΕΣ

 

Υ.Γ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ (ΜΗ ΜΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΑ)??

 

 

 

Καλέ ηρέμησε!!!!Ουρεόπλασμα έχεις σιγά το πράγμα!!Τίποτα δεν είναι αυτό με μια αντιβίωση που θα πάρει και ο άντρας σου βέβαια θα περάσει.Γιατί αγχώνεσαι τόσο πολύ??Εγώ έμαθα οτι έχω ουρεόπλασμα στην εγκυμοσύνη μου όταν ήμουν στον 4ο μήνα μετά απο καλλιέργεια που έκανα.Ο μικροβιολόγος όταν τον ρώτησα τι είναι αυτό είμαι έγκυος δεν κάνει να πάρω αντιβίωση μου λέει βλέπεις αυτά τα αποτελέσματα??(όταν πήγα να πάρω τα αποτελέσματα έψαχνε στους φακέλους να βρει το όνομα μου και ήταν πολλοί οι φάκελοι)σε 6 έγκυες βρήκα ουρεόπλασμα τίποτα δεν είναι ρώτα και τον γυναικολόγο σου μου λέει και τελικά όντως πήρα αντιβίωση και όλα καλά!Και γέννησα και φυσιολογικότατα ούτε καισαρικές ούτε τίποτα!Προσπαθείς για παιδί ΜΟΝΟ 2 μήνες και μιλάς για εξωσωματική??Με τέτοιο άγχος πως θα μείνεις έγκυος βρε κοπέλα μου?Ηρέμησε αυτό που έχεις είναι ένα απλό μικρόβιο που το έχει το 70% σχεδόν των γυναικών!Περνάει με αντιβίωση και δεν δημιουργεί προβλήματα υπογονιμότητας αλλιώς δεν θα μεναν έγκυες τόσες γυναίκες με αυτό!Χαλάρωσε και απόλαυσε τις προσπάθειες για μωράκι και μην τρέχεις στους γιατρούς απο τώρα!!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το είχα πριν μείνω έγκυος, όπως και πολλά άλλο που προκαλούν υπογονιμότητα, αλλά... κοίτα στο τικεράκι μου τι έχω! Μην ανησυχείς! Απλά καλό θα ήταν να το ξεφορτωθείς πριν μείνεις έγκυος! Φαντάσου ότι εγώ πήρα 3 φορές αντιβίωση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και παρόλα αυτά το έχω ακόμα το καταραμένο! Δες κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21972

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!!!! Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου, δεν είναι δα και τόσο τρομερό το ουρεόπλασμα!!! και εγώ είχα πανικοβληθεί όταν μου είπαν πως το έχω αλλά τελικά με αντιβίωση έφυγε και από τότε δεν το ξαναβρήκαμε σε εξαιτάσεις!!! άσε που ποτέ δεν πέρασε στον άντρα μου!!! μην πανικοβάλεσαι ο γιατρός μου μου είχε πει τότε πως δεν είναι τίποτα σοβαρό απλά αφού το βρήκαμε και αφού τότε ξεκινούσαμε προσπάθεια για εξωσωματική καλό θα ήταν να το καταπολεμήσουμε!!! έτσι απλά!!! χαλάρωσε λοιπόν και όλα θα πάνε καλά!!! σου εύχομαι πολύ σύντομα να σκέφτεσαι και να ρωτάς άλλα πράγματα (σχετικά με εγκυμοσύνη!!!)...

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σοβαρό πρόβλημα μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα ... εγώ έμεινα εγκυος πριν προλαβω να παρω αντιβιωση και ο γιατρος μου με εβαζε να κανω εξετασεις για αυτο καθε μηνα. Μου ειχα πει οτι αν βλεπαμε οτι οι τιμες ηταν υψηλες θα μου εδινε αντιβιωση. Τελικα εξαφανιστηκε τον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης απο μονο του και δεν ξαναεμφανιστηκε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλους για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις.

 

Το έψαξα αρκετά και από οτι μιλησα μου είπαν ότι πρέπει να κάνω ιστολογική εξέταση αύριο που είναι η δεύτερη μέρα περιόδου μου για να δούμε ποιος τύπος ουρεοπλάσματος ειναι γιατί ειναι δύο τύποι και να δούμε λέει και το ποσοστό. Εν τω μεταξύ η εξέταση αυτή κοστίζει γύρω στα 400 ευρώ. Αχ το βλέπω εγώ μια περιουσία θα φύγει....ακόμα δε ξεχρεώσαμε με το γάμο και το σπίτι..αλλά τι να κάνεις/.??ατυχίες

 

Ρε γμτ όσο σκέφτομαι ότι μερικές μένουν έγκυες λέει από ατύχημα μου φαίνεται αδιανόητο με όλα αυτά που διαβάζω και με αυτό που μου έτυχε τώρα φαντάζει δύσκολη η πορεία να αποκτήσεις παιδί.

 

Ο άντρας μου σήμερα έκανε τη καλλιέργεια και περιμένουμε αποτελέσματα.

 

Τέσπα και πάλι ευχαριστώ και καλή τύχη σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις.

 

Το έψαξα αρκετά και από οτι μιλησα μου είπαν ότι πρέπει να κάνω ιστολογική εξέταση αύριο που είναι η δεύτερη μέρα περιόδου μου για να δούμε ποιος τύπος ουρεοπλάσματος ειναι γιατί ειναι δύο τύποι και να δούμε λέει και το ποσοστό. Εν τω μεταξύ η εξέταση αυτή κοστίζει γύρω στα 400 ευρώ. Αχ το βλέπω εγώ μια περιουσία θα φύγει....ακόμα δε ξεχρεώσαμε με το γάμο και το σπίτι..αλλά τι να κάνεις/.??ατυχίες

 

Ρε γμτ όσο σκέφτομαι ότι μερικές μένουν έγκυες λέει από ατύχημα μου φαίνεται αδιανόητο με όλα αυτά που διαβάζω και με αυτό που μου έτυχε τώρα φαντάζει δύσκολη η πορεία να αποκτήσεις παιδί.

 

Ο άντρας μου σήμερα έκανε τη καλλιέργεια και περιμένουμε αποτελέσματα.

 

Τέσπα και πάλι ευχαριστώ και καλή τύχη σε όλες μας

 

Μελινάκι καλημέρα!!!

Νομίζω ότι όσο πιο πολύ το ψάχνεις, τόσο πιο πολύ αγχώνεσαι, και όσο πιο πολύ αγχώνεσαι στο εγγυώμαι ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ! Εγώ ανακάλυψα ότι έχω ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ όταν έμεινα έγκυος, στις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου. Τώρα είμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης. Μην πανικοβάλεσαι και να έχεις πάντα στην πίσω άκρη του μυαλού σου ότι οι περισσότεροι γιατροί είναι πρώτα επαγγελματίες και μετά άνθρωποι. Και κάτι τελευταίο! Εγώ έμεινα έγκυος τον μήνα που έπεισα τον εαυτό μου ότι δεν θα ξανασχοληθώ με την εγκυμοσύνη και ότι αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι να περνάω καλά με τον άνθρωπο που διάλεξα να ζήσω το υπόλοιπο της ζωής μου! Τότε έγινε το θαύμα!:o:o:o

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι παρατηρησα στο φορουμ το συγκεκριμενο μικροβιο το εχουνε πολλες κοπελες-γυναικες και το ανακαλυπτουν κυριως πριν την εγκυμοσυνη.

Αλλου διαβασα οτι οκ ειναι ενα μικροβιο,θεραπευεται,μη πανικοβαλλεστε,απο την αλλη οτι προκαλει αρκετα προβληματα ειτε αποβολης ειτε στειροτητας! τι απο ολα συμβαινει τελικα? γιατι το αντιμετωπιζω κι εγω το προβλημα η μαλλον προσπαθω να το αντιμετωπισω

Δεν ειμαι σε φαση εγκυμοσυνης κλπ ειμαι μολις 21 ετων αλλα μετα απο εξετασεις ειπε ο γιατρος για το μικροβιο!Ηδη τελειωσα και την 2η αντιβιωση τη βιμπραμισιν κ θα ξανακανω εξετασεις..

Επισης να ρωτησω κατι ακομα. Μετριεται σε ποσοστα κατα ποσο εχεισ τον ιό?

Γιατι απο οτι ειδα στισ δικεσ μου ειχε γραμμενο κατι 10 προς 4 σαν κλασμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπόν εγώ πήγα σε ένα ανοσοπαθολόγο στο locus medicus έτσι λέγεται το κέντρο όπου μου είπε ότι από ιστό περιόδου βλέπεις μόνο τα χλαμύδια αν όντως τα έχεις γιατί από καλλιέργεια απλή δε φαίνεται συνήθως. Έκανα και θεραπεία με κλαριπεν 21 αντιβίωση και στη περίοδο θα πάω να κάνω τον ιστό και μετά ξανά καλλιέργεια. Αυτό το μικρόβιο φεύγει με αντιβιώση τελικά από ότι έχω καταλάβει απλά είναι εύκολα μεταδιδόμενο και δε μεταδίδεται μόνο σεξουαλικά και γι αυτό το έχουν και πολλές κοπέλες.

 

Το κακό είναι ότι αυτος μου είπε ότι μάλλον έχω και πολυκυστικές και θα πάρω κάτι οιστρογόνα για να πέσουν τα ωάρια ίσως το άγχος συνδέεται και με πολυστικές...

Link to comment
Share on other sites

μελινακι καλημερα!νομιζω οτι αγχωνεσαι παρα πολυ καλη μου κι επειδη οι γιατροι σε βρηκαν τοσο αγχωδη σε ξετιναζουν σε ενα σωρο ασκοπες εξετασεις.ουρεοπλασμα ειχα κι εγω και σε 2 κυκλους αντιβιωσης μου εφυγε.μη διυλυζεις τον κωνωπα γιατι τσαμπα ενεργεια χανεις κ φυσικα ολο αυτο σου προσθετει τρελο αγχος.

ο κυκλος σου ειναι αστατος?πολυκυστικες ωοθηκες εχω κι εγω αλλα ο κυκλος μου ειναι γενικα σταθερος(27-29 μερες)και κανω ωορρηξια κανονικοτατα επιβεβαιωμενα απο τον γιατρο.

για ιστο περιοδου δεν εχω ξανακουσει δεν ξερω να σου πω κατι αλλα αναρωτιεμαι αν ολοι οι υπολοιποι γυναικολογοι που δεν το συστηνουν σαν εξεταση ειναι κακοι γιατροι.ο δικος μου δηλ οταν εντοπιστηκε το ουρεαλασμα δε με στειλε.μονο κολπικη καλλιεργεια μου ειπε να κανω.τωρα εσυ ξερεις τι θες να κανεις,επιλογη σου ειναι αλλα εγω θα σου ξαναπω να μην αγχωνεσαι!οπως ειπε κ καποια φιλη...ουρεοπλασμα εχεις,δεν ειναι κατι το τραγικο.

ευχομαο συντομα να πιασεις παιδακι κ ολα να σου πανε καλα!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Μελινα μου,μην τρελαινεσαι οπως σου λεει και η tingerbell.Ενα πραγμα θα σου πω,η εξεταση ιστου περιοδου δεν θεωρειται αξιοπιστη,δινει ψευδως αρνητικα αποτελεσματα.Μαλιστα ,το συγκεκριμενο κεντρο ,σχεδον σε ολους απο κατι βρισκει....Επειδη και εγω την εχω πατησει και αγχωνωμουνα τζαμπα,ψαξτο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Το ουρεοπλασμα φευγει και στον αντρα με φαρμακο για τουλαχιστον 21 μερες αγωγη ωστε να καταφερει να φτασει στο σπερμα. Μετα σταδιακα βελτιωνονται οι δεικτες . Οχι αμεσα .απο ιδια πειρα καθε 3 μηνες οι δεικτες ειναι ολο και καλυτεροι .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια εγώ ανακάλυψα οτί έχω το ουρεόπλασμα 9/2016!Πήραμε αντιβίωση τη ciproxin εγς κ ο άντρασ μου!μου είπε ο γιατρός να μην κάνω επανέλγχο!11/2016 μένω έγκυος!αλλά το ουρεόπλασμα συνεχίζω και το έχω!πιστεύω δεν επηρεάζει την γονιμότητα μπόρει να ευθύνεται κάτι αλλο!ο καινουργιος μου γυναικολόγος μου έδωσε άλλη αντιβίωση γιατί η αλλή μου είπε δεν λειτουργεί!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ ανακάλυψα οτί έχω το ουρεόπλασμα 9/2016!Πήραμε αντιβίωση τη ciproxin εγς κ ο άντρασ μου!μου είπε ο γιατρός να μην κάνω επανέλγχο!11/2016 μένω έγκυος!αλλά το ουρεόπλασμα συνεχίζω και το έχω!πιστεύω δεν επηρεάζει την γονιμότητα μπόρει να ευθύνεται κάτι αλλο!ο καινουργιος μου γυναικολόγος μου έδωσε άλλη αντιβίωση γιατί η αλλή μου είπε δεν λειτουργεί!

 

Ναι κ εμενα μου ειπαν γενικα να μην δωσω σημασια μου εδωσε αντιβιωση αλλα να μην ανησηχησω για αυτο. Δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι δημιουργει προβληματα γιατι πολλες εγκυες το βρισκουν αφου μεινουν εγκυος κ δεν ειχαν θεμα. Ισως να δημιουργει σπανια προβληματα κ γιαυτο να μην το αξιολογουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ εμενα μου ειπαν γενικα να μην δωσω σημασια μου εδωσε αντιβιωση αλλα να μην ανησηχησω για αυτο. Δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι δημιουργει προβληματα γιατι πολλες εγκυες το βρισκουν αφου μεινουν εγκυος κ δεν ειχαν θεμα. Ισως να δημιουργει σπανια προβληματα κ γιαυτο να μην το αξιολογουν.

Και εγώ κορίτσια έμεινα έγκυος τον πρωτο μήνα προσπάθειας και μετα ανακάλυψα οτι το έχω πήρα και αντιβιωση αλλά συνεχιζω και το έχω θα γεννησω με το καλό με αυτό και μετα θα πάρω πιο δυνατή αντιβιωση μπας και φύγει γιατί με αυτή που μου έδωσε δεν μου περασε

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναπεί, το ουρεόπλασμα δεν φεύγει. Περνάει περιόδους ύφεσης (οπότε και είναι κάτω απ τις μετρήσεις των εργαστηρίων και δείχνει πως δεν έχεις) και έξαρσης (που βλέπεις πως το έχεις). Το βρήκα στις εξετάσεις της 1ης μου εγκυμοσύνης και δεν έλαβα καμία αγωγή. Το ξαναπέτυχα πριν μείνω έγκυος για 2η φορά και παρά τις αντιβιώσεις δεν έλαβα αρνητικό αποτέλεσμα. Την δυνατή αντιβίωση δε, το στομάχι μου αρνήθηκε να την ολοκληρώσει. Έμεινα έγκυος πανεύκολα και τις δυο φορές ΜΕ ουρεόπλασμα. Σίγουρα δεν ενοχοποιείται για υπογονιμότητα. Εγκυούλες με ουρεόπλασμα, ακολουθείστε τις οδηγίες των γιατρών σας αλλά μην αγχώνεστε για αυτό το μικρόβιο. Ήρθε για να μείνει...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Είναι πολύ ενθαρρυντικό να διαβάζω περιπτώσεις που είχαν το άτιμο ουρεόπλασμα ωστόσο είχαν και επιτυχείς συλλήψεις και αίσια έκβαση εγκυμοσύνης! Εγώ όμως κοντεύω να τρελαθώ! Προσπαθούμε για μωράκι εδω και έναν χρόνο, είμαστε νέοι, υγιείς. Έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Σταθερός κύκλος, τακτικές ωορρηξίες, ανοιχτές σάλπιγγες, άριστο σπέρμα κτλ κτλ. Τα χαρακτηριστικά μας με βάσει ΤΟΥΣ γιατρούς είναι άριστα και δεν δικαιολογούν την κατάσταση. Αυτό μας τρελαίνει. Έχει βρεθεί ωστόσο ουρεόπλασμα. Μετά απο θεραπεία και επανεξέταση στην οποία βγήκε αρνητικό, πιστέψαμε ότι το αφήσαμε πίσω μας και είπαμε τώρα έ έ έρχεται το μωρό :D:D.... Αλλά τελικά μονο το ουρεόπλασμα ξαναήρθε. Το ανακαλύψαμε πρώτη φορά τα Χριστούγεννα και τώρα για το Πάσχα το ξαναβρήκαμε μπροστά μας... :mad::mad: Δεν ξέρω τι να πιστέψω! Ευθύνεται όντως για την αδυναμία σύλληψης; Ή απο κάπου προσπαθούν να πιαστούν οι γιατροί για να δικαιολογήσουν τα για εκείνους ανεξήγητα και να δώσουν μια απάντηση στο "γιατί" μας; Συγνώμη αν κούρασα, θα χαρώ πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Είναι πολύ ενθαρρυντικό να διαβάζω περιπτώσεις που είχαν το άτιμο ουρεόπλασμα ωστόσο είχαν και επιτυχείς συλλήψεις και αίσια έκβαση εγκυμοσύνης! Εγώ όμως κοντεύω να τρελαθώ! Προσπαθούμε για μωράκι εδω και έναν χρόνο, είμαστε νέοι, υγιείς. Έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Σταθερός κύκλος, τακτικές ωορρηξίες, ανοιχτές σάλπιγγες, άριστο σπέρμα κτλ κτλ. Τα χαρακτηριστικά μας με βάσει ΤΟΥΣ γιατρούς είναι άριστα και δεν δικαιολογούν την κατάσταση. Αυτό μας τρελαίνει. Έχει βρεθεί ωστόσο ουρεόπλασμα. Μετά απο θεραπεία και επανεξέταση στην οποία βγήκε αρνητικό, πιστέψαμε ότι το αφήσαμε πίσω μας και είπαμε τώρα έ έ έρχεται το μωρό :D:D.... Αλλά τελικά μονο το ουρεόπλασμα ξαναήρθε. Το ανακαλύψαμε πρώτη φορά τα Χριστούγεννα και τώρα για το Πάσχα το ξαναβρήκαμε μπροστά μας... :mad::mad: Δεν ξέρω τι να πιστέψω! Ευθύνεται όντως για την αδυναμία σύλληψης; Ή απο κάπου προσπαθούν να πιαστούν οι γιατροί για να δικαιολογήσουν τα για εκείνους ανεξήγητα και να δώσουν μια απάντηση στο "γιατί" μας; Συγνώμη αν κούρασα, θα χαρώ πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας! :D:D

 

 

Γενικα δεν εχει αποδειχθει κατι για το ουρεοπλασμα αλλα ισως καποιους οργανισμους τους επιρεαζει περισσοτερο καποιους λιγοτερο. Τωρα ζητα απτον γιατρο σου να σας δωσει πιο ισχυρο σχημα αντιβιωσεων για να ειστε πιο σιγουροι. Απο εκει κ περα υπαρχει κ η ανεξηγητη υπογονιμοτητα οπου κανενας δεν ξερει τι φταιει κ ενα ζευγαρι δεν μπορει να κανει παιδι. Κατι κολλαει στην διαδικασια κ δεν μπορεις να πετυχεις ενω εισαι απολυτα υγιης ..πολλες φορες ξεπερνιεται τυχαια! Ποσες ιστοριες που λιγο πριν πανε για εξωσωματικη πετυχαν!! Αλλες φορες ξεπερνιεται με μια απλη σπερματενχηση. Αλλες φορες χρειαζετε εξωσωματικη. Ελπιζω με λιγη τυχη μετα την αντιβιωση να ξεμπερδεψετε κ να πετυχετε μπαμ μπαμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...