Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηπως κανω κακο στο μωρο??


Recommended Posts

καλησπερα σας!χθες ειχα μια συζητηση με μια φιλη και μου ειπε οτι ο θηλασμος σε συνδιασμο με το καπνισμα μπορει να προκαλεσει στο μωρο εθισμο απο τη νικοτινη!!εγω να πω την αληθεια 3-4 τσιγαρα τη μερα τα κανω αλλα φροντιζω να ειναι πολυ πριν θηλασω τη μικρη.ποια η γνωμη σας?υπαρχει περιπτωση να παθει κατι τετοιο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πωωωωςςςςς??????????:shock:

το χει σιγουρακι αυτο η φιλη σου, η μπα?

θηλαζω το χαρουδα εδω κ 16 μηνες κ τετοιο πραγμα δεν εχω διαβασει, ουτε μαια μου το εχει πει.

η αγλαια σε καποιο αρθρο που ειχα διαβασει αναφερει χαρακτηριστικα

"ειναι προτιμοτερο μια γυναικα να καπνιζει και να θηλαζει,παρα να καπνιζει και να μην θηλαζει"

(ξερεις , ειναι δυσκολο για τους καπνιστες να κοψουν τη συνηθεια τους για το θηλασμο.πχ εγω:oops:.το μειωσα πολυ ναι.αλλα για να το κοψω , ουτε λογος....)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περνάει η νικοτίνη στο γάλα?

Εγώ ξέρω ότι στην εγκυμοσύνη κάνει κακό αν καπνίζεις αλλά και πάλι έχω δει γυναίκες που καπνίζουν ( με όριο τσιγάρων απ το γιατρό τους )

tta4bed.aspx
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι έκοψα το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη μέχρι το θυλασμό, τώρα θα το ξανακόψω, γιατί λένε ότι ο οργανισμός θέλει 6 μήνες για να είναι καθαρός για το έμβρυο.... πάμε για δεύτερο...(ότι κάνεις κατά τη δειάρκεια του θυλασμού, περνάει... ούτε νερό δεν μ'άφηναν να πίνω,την ώρα που θύλαζα, γιατί νέρωνε το γάλα...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε καλά δεν ειναι και οτι καλύτερο αλλα απο το να μην θηλάσεις καθόλου ειναι προτιμότερο. εγω πχ επέλεξα να μην καπνίσω για καποιους μήνες. κάπου διάβασα (ισως και εδω μέσα) πως η χειρότερη επίπτωση του τσιγάρου στις καπνίστριες είναι να επιλέξουν να μην θηλάσουν λόγο του τσιγάρου. εαν δεν μπορείς τοτε απλά κρατα το με μέτρο και συνέχισε τον θηλασμό!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι έκοψα το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη μέχρι το θυλασμό, τώρα θα το ξανακόψω, γιατί λένε ότι ο οργανισμός θέλει 6 μήνες για να είναι καθαρός για το έμβρυο.... πάμε για δεύτερο...(ότι κάνεις κατά τη δειάρκεια του θυλασμού, περνάει... ούτε νερό δεν μ'άφηναν να πίνω, γιατί νέρωνε το γάλα...)

 

ουτε νερο???εγω ξερω πως δεν ειναι κακό.μου κάνει εντύπωση...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε κοριτσια?ουτε εμενα η παιδιατρος μουειπε τετοιο πραγμα.ειχα την εντυπωση οτι η νικοτινη δεν περναει στο γαλα.αυτη η φιλη μου ειναι σιγουρη,επισης ειναι και αυτη μαμα και μου ειπε οτι αυτο το εμαθε απο τη δικη της παιδιατρο

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθετω το αρθρο ''Μύθοι και Πραγματικότητα για τον Θηλασμό'' που θα βρεις στην διευθυνση http://www.maies.gr//index.phpoption=com_content&task=view&id=37&Itemid=1

 

 

Βασισμένα σε άρθρα του Dr Jack Newman που εχει επιμεληθει η γνωστη μας Παπαδήμα Αγλαΐα (IBCLC)

 

 

 

''Η μητέρα που καπνίζει είναι καλύτερα να μη θηλάζει.''

 

Μύθος! Η μητέρα που δεν μπορεί να σταματήσει το κάπνισμα πρέπει να θηλάζει. Έχει αποδειχθεί ότι ο θηλασμός μειώνει τις αρνητικές επιδράσεις του καπνού του τσιγάρου, όπως για παράδειγμα στους πνεύμονες του μωρού. Ο θηλασμός προσφέρει σπουδαία πλεονεκτήματα στην υγεία του μωρού και της μητέρας. Θα ήταν καλύτερα αν η μητέρα δεν κάπνιζε, αλλά αν δεν μπορεί να σταματήσει ή να το περιορίσει, τότε είναι καλύτερο να καπνίζει και να θηλάζει παρά να καπνίζει και να δίνει τυποποιημένο γάλα.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται σε οποιονδήποτε χώρο του σπιτιού, ανεξάρτητα από το αν η μητέρα θηλάζει ή όχι. Η απαγόρευση αυτή ισχύει αυστηρά για τουλάχιστον τα 3 πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού.

 

Το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο στο μπαλκόνι.

Υπολείμματα καπνού μένουν στα μαλλιά και στα ρούχα της μητέρας και το μωρό εκτίθεται σε αυτά. Αν το μωρό τρέφεται με τυποποιημένο γάλα, δεν έχει καμία προστασία έναντι αυτής της έκθεσης, αν όμως θηλάζει προστατεύεται και απαλύνονται οι αρνητικές επιδράσεις του καπνού.

 

 

ελπιζω να σε βοηθησα...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

η νικοτινη ΝΑΙ περναει μεσα στο μητρικο γαλα.

αλλα αν δεν καπνιζεις πανω απο 15-20 τσιγαρα οι συγκεντρωσεις νικοτινης που παιρνει το μωρο δεν ειναι επικινδυνα. στα 4 τσιγαρα που λες οτι κανεις οι συγκεντρωσεις ειναι αμελητεες.

το αλλο σημαντικο που πρεπει να εχει μια μανα υποψη της ειναι να μην καπνιζει για 1.5-2 ωρες τουλαχιστον πριν το θηλασμο, καθως η νικοτινη δεν παραμενει αιωνια στον οργανισμο της αλλα θελει περιπου τοση ωρα για να εξαλειφθει.

 

οι παρενεργειες της ληψης νικοτινης (σε χαμηλα εννοειται επιπεδα μεσω του μητρικου γαλακτος) στα μωρα ειναι διαρροιες, εμετοι και κολικοι και ανησυχια.

 

το αν εθιζεται το μωρο στην νικοτινη κατα τον θηλασμο δεν εχει επιστημονικα αποδειχθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν να αντιμετωπίσουν τα παιδιά των καπνιστών είναι κατά τη γνώμη μου η εξαρτηση που βλέπουν ότι έχουν οι γονείς τους. ακόμα και όταν βγαίνεις στο μπαλκόνι να καπνίσεις, το πιδί σου (αργότερα) βλέπει ένα γονέα που εκείνη την ώρα χρειάζεται νικοτίνη για να νοιώσει καλύτερα. τπ μύνημα που του περνάει εκείνη τη στιγμή είναι ότι αν κάποια στιγμή μεγαλώνοντας ζοριστεί, μπορεί να βρει διέξοδο στο τσιγάρο. για μένα αυτό είναι χειρότερο από την ίδια την έκθεση στη νικοτίνη είτε θηλάζεις είτε όχι...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το θεωρω εγκληματικο να θηλαζεις και να καπνιζεις 15 και 20 τσιγαρα τη μερα και να πιστευεις οτι αυτο δεν επηρεαζει το μωρο.Μεχρι 4 οκ...να το δεχτω.Κι εγω καπνιζα πριν μεινω εγκυος και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εκανα 2-3 φορες τσιγαρο...δεν αντεξα.Και δεν κρυβω πως κατι φορες περιμενω πως και πως να γεννησω να κανω ενα τσιγαρο.ΑΛλα 15 τσιγαρα ειναι πολλα για μενα για μια μαμα που θηλαζει.

Αν θυμαμαι καλα και το βιβλιο της κα Πατσουρου "Θηλασμος ,μια υπεροχη σχεση" αυτο που αναφερει ειναι οτι επιτρεπονται μεχρι 3-4 τσιγαρα και αυτα αμεσως μετα τον θηλασμο ωστε να περναει οσο το δυνατον περισσοτερη ωρα μεχρι τον επομενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην εγκυμοσυνη καπνιζα περιπου 5 τσιγαρα την ημερα. δε μπορουσα να το κοψω με τιποτα. Ειχα πιεστει πολυ με διαφορα θεματα (και με το θεμα της εγκυμοσυνης) και απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ!

 

Εκανα μια προσπαθεια μολις εμαθα πως ειμαι εγκυος...αλλα ....το στρες που τραβουσα και η ψυχολογικη πιεση για το κοψιμο, πιστευω θα εκαναν μεγαλυτερο κακο στο παιδι μου.

 

Και τωρα θηλαζω και παλι καπνιζω. Το χειροτερης ποιοτητας μητρικο γαλα ειναι πολυ καλυτερο απο τα χημικα γαλατα.

 

Φυσικα, ρωτησα και το γιατρο μου πρωτα. Οχι οτι μου εδωσε τις ευλογιες του, αλλα μου ειπε, απο το να μη θηλασεις, ή να παθεις κανα στερητικο συνδρομο οσο εισαι εγκυος...κανε μεχρι 5.

 

Παντως, οσον αφορα την εγκυμοσυνη,σε ενα μινι γκαλοπ που εχω κανει στον περιγυρο μου, καμια εγκυος (ξαναλεω στον περυγυρο μου) δε το χει κοψει μαχαιρι στην εγκυμοσυνη. Να το ελαττωσσουν...ναι! Αλλα μαχαιρι...οχι!

 

Μια φορα, βρεθηκα στην ιδια παρεα με εναν τυπο (μεγαλος μ@λ@κ@ς) και μου λεει, "εμενα η γυναικα μου δε θηλασε γιατι προτιμησε να μη κανει κακο στο παιδι μας" και του απαντησα "καλα, δικαιολογιες για να ΜΗΝ θηλασεις υπαρχουν πολλες"...

 

Βασικα μου ρθε να του πω "ρε δε πηδιεσ@ι απο το παραθυρο που θα μου πεις οτι κανω κακο στο παιδι μου".

 

Τεσπα...με λιγα λογια...το σωστο, το τελειο, ειναι να μη καπνιζει κανεις. Αλλα! Απο κει και περα, τα ζυγιζεις και επιλεγεις.

 

 

Υ.Γ. Νελλιτσα! Πολυ σωστη! Κι εμενα αυτος ειναι ο μεγαλυτερος προβληματισμος μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν να αντιμετωπίσουν τα παιδιά των καπνιστών είναι κατά τη γνώμη μου η εξαρτηση που βλέπουν ότι έχουν οι γονείς τους. ακόμα και όταν βγαίνεις στο μπαλκόνι να καπνίσεις, το πιδί σου (αργότερα) βλέπει ένα γονέα που εκείνη την ώρα χρειάζεται νικοτίνη για να νοιώσει καλύτερα. τπ μύνημα που του περνάει εκείνη τη στιγμή είναι ότι αν κάποια στιγμή μεγαλώνοντας ζοριστεί, μπορεί να βρει διέξοδο στο τσιγάρο. για μένα αυτό είναι χειρότερο από την ίδια την έκθεση στη νικοτίνη είτε θηλάζεις είτε όχι...

 

Συμφωνώ μαζί σου αν και η επίδραση στο κάθε παιδί είναι σχετική.

Και οι δυο μου γονείς υπήρξαν καπνιστές από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Ούτε εγώ, ούτε ο αδελφός μου έχουμε δοκιμάσει το τσιγάρο.

Νομίζω ότι πολύ μεγάλο ρόλο έπαιξαν α) οι παρέες μας στην εφηβεία (παιδιά που -έτυχε- και δεν κάπνιζαν) και β) η ειλικρίνεια των γονιών μας ως προς την εξάρτησή τους από το τσιγάρο και η παντελής έλλειψη "κυρήγματος". Ως προς το τελευταίο, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ο πατέρας μου, όταν μπήκα στην εφηβεία μού είπε, κρατώντας το πακέτο για να ανάψει τσιγάρο "Τι να σου πω παιδί μου, να μην το αρχίσεις; εγώ; είναι κοροϊδία. Αν αποφασίσεις ποτέ να το δοκιμάσεις, πάρε τουλάχιστον από το πακέτο της μάνας σου, για να είναι όντως τσιγάρο (εννούσε να μην μου δώσει κάποιος κάτι άλλο...) και για να είναι κάπως πιο ελαφρύ από τα δικά μου". Μπορεί σε κάποιους να ακουστεί "προτροπή", αδιαφορία, ή αποδοχή από την πλευρά του γονιού, για μένα όμως αυτόματα το τσιγάρο έπαψε να είναι το "απαγορευμένο", άρα ελκυστικό... Είδα εκείνη τη στιγμή την αδυναμία ενός ενήλικα να απαλλαχτεί από κάτι που στην τελική για μένα ...απλά βρωμούσε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στοίχημα ότι η ίδια φίλη σου κάποια στιγμή θα έρθει να σου πει και άλλες βλακείες για τον θηλασμό.......

καπνίζω και εγώ ......

μέχρι το έτος δεν κάπνιζα καθόλου ίσως ένα τσιγάρο αργά το βράδυ όταν κοιμόταν η μικρή και αυτό μετά τους έξη μήνες όχι γιατί απαγορεύεται αλλά το ήθελα εγώ...

τώρα το έχω αυξήσει αλλά πάντα προσπαθώ να κρατάω μέτρο για την υγεία μας γενικά και όχι για την νικοτίνη που περνάει στο γάλα.(γιατί δεν είναι μόνο αυτή το πρόβλημα αλλά και η νικοτίνη στον αέρα και αυτή που υπάρχει στα ρούχα και στο δέρμα μας)

αν μπορείς να κρατηθείς θα σου έλεγα να το κάνεις αξίζει και για τις δυο σας (δεν χρειάζεται να κάνω κήρυγμα για τις βλαβερές συνέπειες του τσιγάρου...) αν επιλέξεις να καπνίζεις φρόντισε να κρατάς το μέτρο (όχι στον ίδιο χώρο με το μωρό, όχι την ώρα που θηλάζεις, και να προσπαθείς να υπάρχει μια απόσταση 90λεπτών μεταξύ τσιγάρου και θηλασμού γιατί μειώνεται η συγκέντρωση της νικοτίνης κατά το μισό).΄

όσο για τον εθισμό......... θα ανοίγαμε μεγάλη συζήτηση εδώ για τους εθισμούς αν σου έλεγα ότι ο εθισμός δεν είναι στη νικοτίνη μόνο αλλά στην "εικόνα" (συνήθεια) κυρίως όταν μιλάμε για το τσιγάρο. είμαι σίγουρη ότι η φίλη σου δεν θεωρεί βλαβερό το γεγονός ότι το παιδί της τη βλέπει να καπνίζει ή τουλάχιστον δεν την απασχολεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σας!χθες ειχα μια συζητηση με μια φιλη και μου ειπε οτι ο θηλασμος σε συνδιασμο με το καπνισμα μπορει να προκαλεσει στο μωρο εθισμο απο τη νικοτινη!!εγω να πω την αληθεια 3-4 τσιγαρα τη μερα τα κανω αλλα φροντιζω να ειναι πολυ πριν θηλασω τη μικρη.ποια η γνωμη σας?υπαρχει περιπτωση να παθει κατι τετοιο??

Αντιγράφω από το Policy Statement της Αμερικανικης Ακαδημίας Παιδιατρικής που δημοσιεύτηκε στο Pediatrics http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Tobacco smoking by mothers is not a contraindication

to breastfeeding, but health care professionals

should advise all tobacco-using mothers to avoid

smoking within the home and to make every effort to

wean themselves from tobacco as rapidly as possible.

 

Όσοι ξέρουν βασικά αγγλικά, ας κάνουν έναν κόπο να το διαβάσουν, είναι περιεκτικό, κατατοπιστικό και αποστομωτικό καθώς είναι επιστημονική δημοσίευση με βιβλιογραφία και τα ρέστα. Όσες το διαβάσουν δεν θα επηρεάζονται από τραγικές συμβουλές όπως αυτή:

 

..(ότι κάνεις κατά τη δειάρκεια του θυλασμού, περνάει... ούτε νερό δεν μ'άφηναν να πίνω,την ώρα που θύλαζα, γιατί νέρωνε το γάλα...)

 

για όνομα......

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πως μας έχουν καταφέρει να πρέπει να απολογούμαστε για το ότι θηλάζουμε δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί πρέπει να δεχόμαστε τόσο ψυχολογικό πόλεμο? Αμάν πια με τους κάθε άσχετους!!!!!! Από τότε που γέννησα, ειλικρινά σας το λέω, πρέπει να μπαίνω καθημερινά στον κόπο να απολογούμε για τον θηλασμό. Η κάθε θείτσα το μακρύ της και το κοντό της. Μην πίνεις νερό θα νερώσει το γάλα, μην πίνεις καφέ θα το κάνεις πικρό το γάλα, μην κολυμπάς στη θάλασσα θα το κάνεις αλμυρό (ναι ναι μου το είπανε και αυτό). Δώσε συμπλήρωμα το έχεις ταράξει το παιδί στην πείνα. Ο θηλασμός είναι μόνο για τις πρώτες 40 ημέρες. Δεν θα μπορέσει να γίνει ανεξάρτητο λόγω του θηλασμού. Και άλλες πολλές ακόμα μ@λ@κ!ες........

Η μεγαλυτερη αμαρτία μου τελικά είναι ότι θηλάζα αποκλειστικά το παιδί μου και ότι συνεχίζω ακόμα....

Πρέπει να το πάρουμε απόφαση όλες οι θηλάζουσες μητέρες ότι κάνουμε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για τα παιδιά μας και να κλείνουμε τα αυτιά μας σε όλους τους άσχετους...

Ουφ!!!!! Αρκετό άγχος έχουμε για όλα τα υπόλοιπα (αμαν και αυτές οι ορμόνες), φτάνει πια!

Link to comment
Share on other sites

ελεος δηλαδη...δεν εχω λογια...ειδικα για το γαλα που νερωνει οταν πινουμε νερο εριξα απιστευτο γελιο...:lol::lol:

αν φαμε και σοκολατα θα βγαλουμε κακαο!:lol::lol:

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites

ωχ πικρα το θεμα εγω ειμαι στον 6ο δεν καταφερα να το κοψω το ελλατωσα στα 7-8 και δεν κανω πλεον το μαζουτ που εκανα γιατι απο αυτα με ενα τσιγαρο ηταν σαν 10.

σε φιλη μου της ειπε ο γυναικολογος τσιγαρο να κανει μετα τον θηλασμο και μετα απο λιγη ώρα να βγαζει το γαλα οποτε μετα απο

 

ελεος δηλαδη...δεν εχω λογια...ειδικα για το γαλα που νερωνει οταν πινουμε νερο εριξα απιστευτο γελιο...:lol::lol:

αν φαμε και σοκολατα θα βγαλουμε κακαο!:lol::lol:

ελα ντε οχι νερο!!!γαλα θα εχουμε οχι γιαουρτι να πηξει

δυο φιλες που θυμαμαι στον θηλασμο ειχαν τρελλη διψα και μαλιστα και κατα την διαρκεια του θηλασμου και η συμβουλη τους ηταν παρε νερο διπλα σου οταν θα θηλαζεις. μπορει να μην ειναι ο κανονας αλλα εγω τις εχω 2 στα 2

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι νομιζω οτι η φιλεναδιτσα σου προφανως απο ζηλια θελει να κοψεις τον θηλασμο.και σου πασαρε μια κομπογιαννιτικη και καλα επιστημονικη αποψη.πασαρε της τωρα και εσυ τις ερευνες και τα αρθρα του ΠΟΥ για να δουμε τι εχει να πει.αντε γιατι πολυ με νευριαζουν κατι κομπογιαννιτες...

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι αυτη δε θηλασε γιατι "δεν ειχε γαλα".και οποτε μιλαμε το πρωτο που με ρωταει ειναι΄πως παει ο θηλασμος??αντεχεις ακομα βλεπω,μετα που θα βγαλει δοντια θα δεις πως ειναι και τετοια κουλα.τεσπα μπορει να ειναι και λιγουλακι ζηλεια:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και ηθελα να γραψω ''αυτη στανταρ δε θα θηλασε'' αλλα ειπα να μη το κανω!ειχα δικιο τελικα... καλα η δικιολογια ''δεν ειχα γαλα'' εχει ξεπεραστει πλεον πες της...κατι καινουριο ισως?μη σε αγχωνουν αυτα που λεει.και να θηλασεις κ οταν βγαλει δοντια να την διαψευσεις ετσι γιατι με νευριαζουν κατι τετοια...

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι! Αυτο με τη ζηλια ειναι διαπιστωμενο (δε μπορω να καταλαβω το λογο βεβαια).

 

Εμενα καποτε μια μου ειπε οτι κανω κακο στο παιδι που το θηλαζω ξαπλωτη, γιατι θα παει το γαλα στα αυτια του και θα κουφαθει....

 

Μου ρθε να της πω....και στα βαθη της Ασιας που ο κοσμος ειναι αγραμματος τα παιδια του τα θηλαζει και τετοιες π@π@ριες δε λεει....

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ποτε δυνατον!!!!!!καλα και εγω το τι εχω ακουσει για το θηλασμο δε λεγεται...αλλα δεν τους παρεξηγω η ασχετοσυνη τους φταιει:)

Link to comment
Share on other sites

και επισης αν την ωρα που θηλαζεις τρως παγωτο τοτε θα βγαλεις μιλκ σεικ:D

εμενα απο οοολα αυτα μου εκανε εντυπωση το οτι αν θηλαζεις και πινεις ταυτοχρονα νερο τοτε νερωνει το γαλα:lol: μιλαμε θεικο:cool:

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...